OPNIEUW MISTE ORANJE-ELFTAL KANS OM PUBLIEK TE BINDEN Zuiverheid was weg Fortuna SC blijft als leider over in eerste divisie ilï" 'Grapje KNVB' Diep teleurgestelde Fadrhonc MULLER HIELP BAYERN AAN DE LEIDING SOMBERE TOEKOMST NA SLECHTE WEDSTRIJD TEGEN IJSLAND: 5-0 Estafette record V i t,y) icuu DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 13 AMSTERDAM Enige uren voordat gisteravond het Ne derlands elftal binnen de lijnen kwam voor zijn „plichtmatige optreden" te gen IJsland, waren de Ne derlandse sportjournalisten met hun gedachten reeds bij de volgende ontmoeting tussen de aanstaande „Mlinchengangers" en de bewoners van het „Ijselijk" hoog gelegen eiland. Precies om 8 minuten over half vijf cirkelde gistermid dag namelijk de fellowship AMSTERDAM Het Nederlands elftal heeft opnieuw een kans voorbij laten gaan om liet publiek aan zich te bin den. Uiteraard werd het onbetekenend IJsland probleem loos opzij gezet (5-0), maar de in maart tegen Oostenrijk ingezette serie van bedroevende voorstellingen, welke in mei tegen Spanje een vervolg kreeg, werd ook gister- bereiken. Omdat de kern van Alleen de eerste helft gaf Ajax is hoef je aan training taktiek geen aandacht te beste den. Het gaat alleen om de mentale begeleiding. En zonder onbescheiden te zijn durf ik te beweren, dat me dat wel ligt." evond in het goed bezette Ajax-stadion voortgezet. In fei- Of dat laatste ook met het giste- te was het onthutsend, wat het door de bondscoaches Fadrhonc en Van der Hart drie dagen lang in Zeist gewe- tensvol voorbereide elftal liet zien. De inspiratie was zo- t ver te zoeken, dat de toeschouwers zich al ver voor het tinde tegen Oranje keerden en de zijde van de underdog kozen. Jammer maar begrijpelijk. Want zelfs zonder tot op de bodem te gaan hadden de Nederlanders de Eiland- bewoners moeten kunnen wegspelen. v De gebrekkige verrichtingen van Een instelling ook, welke het Ne- f de nationale ploeg moeten zo langzamerhand voor iedereen, die het goed meent met het Ne derlandse voetbal, een obsessie zijn geworden. Immers, minder feite debuterende duo Van der Hart, Fadrhonc, popu lairder: Corrie en de doctor, het geval is moet worden betwij feld. Van der Hart vertelde vaardbaar voetbal te in die periode vielen ook vier van de vijf doelpunten. Het eer ste al na zes minuten toen Jo- han Cruijff met een gave pass Wim van Hanegem in staat stel de de score te openen. Twee mi nuten later blunderde doelman Olafsson bij een tamme schui ver van de door Barry Hulshoff met een achterwaartse kopbal in stelling gebrachte Cruijff (2- middags, toen hij de vertegen- De snelle voorsprong had reeds woordigers der persmedia zijn en Fadrhoncs bedoelingen op de hoogte bracht, dat er al les aan zou worden gedaan. Welnu, als de verrichtingen te gen IJsland alles zijn wat het huidige Oranje te bieden heeft, dan ziet de toekomst er somber voordat het toer nooi om het wereldkampioen schap in West-Duitsland zijn ontknoping zal beleven worden van vele kanten pogingen in het werk gesteld de Oranjebrigade weer de populariteit van weleer te verschaffen. Het welslagen al die pogingen is echter derlands elftal in dit kwalifica tietoernooi nog kan opbreken. Niet tegen IJsland of Noorwe gen - hoewel dat in Oslo nog een probleem kan worden - Zelfs met acht spelers van 's we maar wel in november te Am sterdam tegen België. Raymond Goethals, de Belgische coach, zei na afloop niet voor niets: „Ik heb misschien kwalitatief minder mogelijkheden, maar mijn ploeg wil tenminste vech ten. En dat kan straks wel eens de doorslag geven." een ergerlijke nonchalance bij de Nederlanders tot gevolg. IJs land, dat z'n bi) Standard Luik onder contract staande topaan- valler Sigurvinsson notabene wegens een blessure miste, kreeg daardoor zowaar twee kansen. Jan van Beveren rea geerde echter attent op schoten van Leifsson en Juliusson. relds sterkste clubelftal was de Die hachelijke momenten schud- Nederlandse formatie geen ge- voor alles afhankelijk van de Goethals volgde, evenals zijn En- prestaties op het veld, maar dat schijnen de spelers, op een en kele uitzondering na, niet te be seffen. Ook gisteravond bleek, dat de meesten het wel geloven zodra de winstpremie is veilig gesteld.,Een weinig professione le instelling, welke terecht van af de tribunes werd gelaakt. gelse collega in Noorse dienst George Curtis, de Nederlandse verrichtingen uiteraard bijzon der nauwlettend. Al in de rust merkte de Belg op: „Geef mij het Nederlands elftal en het wordt wereldkampioen. Een coach die de spelers kan inspi reren, kan met deze ploeg alles heel. Dat Ruud Krol zich spoedig wegens een blessure moest laten vervangen door Dick Schneider was geen ex cuus. Want Schneider toonde tenminste inzet. Johan Nees- kens, de enige Nederlandse uit blinker. Johan Cruijff en Barry Hulshoff deden dat ook. Wat de overigen er, met uitzondering natuurlijk van de slechts twee minuten ook een afstandschot van Arie Haan slecht beoordeel de kwam de marge op drie doelpunten. In de 29ste minuut zorgde Willy Brokamp voor 4-0, nadat Johnny Rep en Wim Suurbier elkaar de bal onge stoord tot in het IJslandse straf schopgebied hadden kunnen toe spelen. „Prinses Margriet" van Martinair boven het Go Ahead Eagles-stadion te Deventer, met aan boord leden van de selectie be taald voetbal in de KNVB en een grote delegatie sportjournalisten. Het was een „grapje" van public relations officer van de KNVB, Evert Grifhorst, zelf reeds 25 jaar sportjour nalist en een man die weet dat journalisten ook wel eens andere ambities heb ben dan het verrichten van hun publicistische werk zaamheden. Het „grapje van Grifhorst" was inge bouwd in een bijeenkomst met de sectie betaald voet bal om in een soms pittige gedachtenwisseling eikaars problemen te leren kennen. Cor van der Hart, rechter- of zo men wil linkerhand van dr. Frantisek Fadrhonc, die voor de journalisten een tactische bespreking zou houden, werd van het vlieg veld Deelen opgehaald. Te gast bij Martinair vertelde Cor van der Hart hoe het Nederlands elftal de strijd tegen IJsland zou aanpak ken. De onverwachte warming- up" voor het treffen van volgende week woensdag viel bij de journalisten bij zonder in de smaak. Zij kregen gisteren in elk ge val een „hoge" indruk daarvan. GERRIT ZWIERS heeft. Doelman Olafsson kijkt de bal nog keer werkelijk op de proef ge- Na die treffer stond Ruud Krol stelde Jan van Beveren, van te recht brachten was zo ver bene den peil, dat de hele ploeg daar door naar een bedroevend ni- zijn plaats af aan Dick Schnei der. En haalde de onbekwame Luxemburgse scheidsrechter Colling de gele kaart tevoor schijn omdat Wim Suurbier bij een vrije trap niet de vereiste afstand in acht wenste te ne men. Na rust zakte Oranje zover terug, dat het publiek eerst om Sjaak Swart en vervolgens Gerrie Mühren begon te roepen. Nadat Olofsson in de 58ste minuut als een zak aardappelen over een tam schot van Cruijff was ge vallen (5-0) werd vanaf de tral- nersbank gevolg gegeven aan de wens van het publiek. De w:jze waarop dat gebeurde overigens Illustratief voor 55 55 AMSTERDAM „De zuiverheid was weg. De spelers hebben zich niet aan de op dracht gehouden". Dat was de eerste reac tie van een diepteleurgestelde trainer Fadrhonc. „Mijn verwachtingen zijn beves tigd. IJsland was geen gemakkelijke tegen stander. Ik heb de spelers daar steeds van proberen te overtuigen, maar ik geloof niet dat het gelukt Is". „De grootste fout was het niet aanvallen via de vleugels. Vooral in de tweede helft kwam er van die opdracht, waarvan we de spelers tot en met hebben proberen te doordringen, niets terecht" de machtspositie van de Ajacie- De bondscoach had bewondering voor de IJs- Willy Brokamp haalt uit voor een schot, waartegen de IJslandse verdedigers niet bestand bleken. landers: „De tegenstoten waren levensge vaarlijk. Af en toe was er zelfs paniek in onze verdediging". Fadrhonc raakte niet uitgepraat over de teleurstellende presta ties van het Nederlands elftal, dat toch met 5—0 van IJsland won, een prestatie die België niet heeft geleverd, der Hart eerst aan Mühren of Fadrhonc hoopt in de volgende wedstrijd de hij op rechts wilde spelen. Toen zuiverheid terug te vinden. Cor van der daarop met „neen" werd geant- Hart, de „andere" bondscoach, verweet woord zou Van der Hart hebben zijn ploeg te gehaast spel. Bovendien: „Er den binnen de Oranjeselectie. Omdat Arie Haan en Johnny Rep de zwakste spelers aan Ne derlandse kant waren lag voor de hand, dat een van hen zou worden vervangen. Volgens en kele andere reserves vroeg Van DEN HAAG Na de vierde wedstrijddag in de erste divisie is alleen Fortuna SC nog ongeslagen. De Limburgers hebben een voorsprong van twee pun ten op een groepje van zes clubs. De tweede serie midweekse wedstrijden bracht een aantal verras sende uitslagen. Helmond Sport versloeg Vitesse (3—0), SC Amersfoort bracht FC Den Bosch. 2ijn tweede ne derlaag toe (2—0). Volendam boekte zijn eerste overwinning door Willem II in olendam op 3 —1 te houden. 'Wageningen deed de laatste plaats over aan PEC Zwolle. De Wageningers wonnen op eigen terrein met 1—0 van PEC Zwolle. Excelsior FC Dordrecht 2—2 (1—0). Scheidsrechter Berre- voets. Toeschouwers: 4000. Score verloop: 20 G. den Butter 1—0 (Strafschop), 60. G. den Butter 20, 80. Naaktgeboren 21 (strafschop) 81. Dorre 2—2. Fortuna VL SC Cambuur 20 (0—0). Scheidsrechter: Beuk- man. Toeschouwers: 3000, Sco- revtrloop: 60. Reygersberg 1—0. 70. Reygersberg 2—0. Volendam Willem 31 (11) Scheidsrechter: Jonker, Toe schouwers3500. Scoreverloop 14. Kwakman 1—0, 44. De Puy» 1—1, 61. Kok 2—1, 72. KwakmaD 3—1. SC Amersfoort FC Den Bosch 2—0 (1—0) Scheidsrechter' Beek. Toeschouwers: 2750. Sco reverloop: 18. Spplbos 10. 75 De Neeling 2—0. Heerenveen SVV 1—0 (0—0> Scheidsrechter. V. Dijken Toe schouwers: 4500. Scoreverlooo Prinsen 1—0. «Vageningen PEC 1-0 (0-0) Scheidsrechter: Pijpera Toe- Fortuna SC FC WV 3—1 (1 —0) Scheidsrechter: Vervoort. Toeschouwers: 6000. Scoreven loop: 17. Stovers 10, 59- Boh- nen 20, 62. Prauser 30. 69. De Klerk 3—1. Eindhoven Heracles 1—0 (0— 0). Scheidsrechter: De Bruin. Toeschouwers: 2500. Scorever loop: 66. Binnendijk 1—0. Helmond Sport Vitesse 3—0 (10). Scheidsrechter: Boosten, Toeschouwers: 4000. Scorever loop: 15. Vardic 1—0, 51. De Haan 20, 77. Brandes 30. De stand luidt nu: Fortuna SC 4 3 Vitesse 4 2 Heerenveen 4 2 Veendam 4 2 Fortuna VI. 4 2 SC Amersfoort 4 2 FC Dordrecht 4 2 SC Cambuur 4 1 Heracles 4 2 Excelsior 4 1 Volewijckers 4 2 Willem II 4 1 Eindhoven 4 1 Helmond Sport 4 2 FC Den Bosch 4 1 Volendam 4 1 SVV 4 1 VVV 4 1 Wageningen 4 1 PEC Zwolle 4 0 1 0 7 1 1 5 1 1 5 1 1 5 1 1 5 1 1 5 1 1 5 2 1 4 0 2 4 2 1 4 0 2 4 2 1 4 2 1 4 0 2 4 1 2 3 1 2 3 1 2 3 1 2 3 0 3 2 1 3 1 „Ga je toch maar warm lopen". Drie minuten latei' werd Willy Brokamp naar de kant gedirri- geerd. „Omdat hij steeds te dicht in de buurt van Cruijff bleef lopen..." luidde later de verklaring. Dat brokamp zeker niet de minste van de Nederlan ders was geweest scheen niet mee te tellen. Opnieuw bleek, dat in het exclusieve Ajax-gezefl- schap de provinciale vedetten met een ondergeschikte rol ge noegen moeten nemen. Triest, maar waar. Volgende week in Deventer zal het ongetwijfeld anders gaan. Dan zullen wellicht enkele spe lers van andere clubs als trek pleisters moeten fungeren. Want één ding staat vast: Het Neder lands elftal, zoals dat in dit jaar gespeelde wedstrijden voor de dag kwam, krijgt de tribunes niet meer vol. TON VAN DALEN Score-verloop: 6. Van Hanegem 1-0, 8. Cruyff 2-0, 18. Haan 3-0, 29. Brokamp 4-0, 59. Cruyff 5-0. Vervangingen: 32. Schneider ver vangt Krol, 61. Gerrie Mühren vervangt Brokamp, 63. Hall- grinsson vervangt Gunnarsson. Stand in groep 3 van de voorron den wereldkampioenschap: 1. België 4 3 1 0 7 10-0; 2. Neder land 3 2 1 0 5 14-0; 3. Noorwe gen 4 2 0 2 4 8-12; 4. IJsland 5 0 0 5 0 1-21. werd teveel door het centrum gespeeld, terwijl er bijna geen aansluiting van de laatste linies was". Ook Cor van der Hart was vol lof voor het IJslandse elftal: „Die jongens waren ver dedigend erg sterk". IJsland is bijna aan het eind van de competitie, terwijl Neder land in het begin is. Dat is volgens Van der Hart een van de oorzaken van de on zuiverheid in het Nederlandse spel. Door het ontbreken van zuiverheid werd Wil ly Brokamp in de tweede helft vervangen door Gerry Mühren, de andere vervanging, van Ruud Krol door Dick Schneider, was noodzakelijk wegens een niet al te ernstige verwonding aan een scheenbeen. Johan Cruyff, die, zoals het er nu bij staat, afscheid nam van het Ajax-stadion, was ook teleurgesteld, maar: „er is door ons bijzonder hard gewerkt. Het vervelende was alleen dat IJsland met 8 tot 10 man voor het doel stond. En dan moet je bijna perfect spelen om doelpunten te kunnen scoren". Johan Cruyff werd „geschaduwd" door een bijzonder felle Marteinn Geirsson: „Het ging wel hard. maar niet onsportief". Het publiek liet aan het eind van de wed strijd, (na het vijfde doelpunt) het Neder lands elftal vallen als een baksteen. Elke aanval van de IJslanders, waarvan Elraar Geirsson door Fadrhonc tot de sterkste spelers werd gerekend, werd begroet met gejuich. De Nederlandse aanvallen werden in het begin nog begeleid met langzaam handgeklap, daarna kregen fluitconcerten de overhand. Jack van Zanten, de Nederlandse elftalbege leider kon daar geen begrip voor opbren gen: „De wil en inzet waren we toch dui delijk aanwezig, maar het publiek begreep zo slecht dat we het moeilijk hadden". Voor de bondscoaches Van der Hart en Fadrhonc zijn nu de problemen ontstaan. Van der Hart: „Er moet iets gebeuren. Maar wat? We gaan er morgen over den ken. Nu weet ik het nog niet". Het grootste probleem is volgens Fadrhonc: „Hoe komen we door die ijzersterke defen sie heen. Het kleinste foutje betekent bal verlies en dus weer minder doelpunten". JAN PIETER VAN WOENSEL Honderden stomverbaasde Russische toeschouwers hebben in Moskou een bloedige 25 minuten du rende veldslag tussen de Amerikaanse en Cubaanse basketballers, deelnemers aan de Univer- siade gade geslagen. Hoe bloedig het er toe ging laat deze foto duidelijk zien. Een scheidsrechter probeert de vechtende spelers uit elkaar te houden maar slachtoffers vielen er wel. DUSSELDORP Gerd Müller, de man die de Duitse voetbal bond nog net kon verhinderen de (dure) benen te nemen naar Spanje, was op de derde compe titiedag van de Bundesliga weer de grote man door In de wed strijd Bayern München Rot Weiss Essen de gehele produk- tie te verzorgen. Hij scoorde eenmaal uit een spelsituatie en eenmaal vanaf de strafschop stip. Daarmee heeft de Duitse kam pioen Bayern München zich weer bovenaan de ranglijst ge nesteld: 6 punten uit 3 wedstrij den. Alleen Borussia Mönchen Gladbach dat pas twee wedstrij den speelde en woensdag vrij was, kan eventueel nog op gelij ke hoogte met de Zuidduitsers komen. Achtervolgers met elk vijf punten zijn Eintracht Frank fort en VFB Stuttgart, die beide sterk voor de dag kwamen. Ein tracht won in de uit-wedstrijd met 4-1 van FC Kaiserslautern en VFB Stuttgart thuis met 5-1 van Hannover 96. Het toeschouwers-aantal was woensdag aan de hoge k^nt. Nadat op de eerste twee wed strijddagen zo'n 472.000 bezoe kers waren geregistreerd, stroomden gisteravond meer dan 200.000 bezoekers de poor ten binnen. Na drie wedstrijden is dc stand in de Westduitse competitie: 1. Bayern München 6 pnt (3 wed strijden), 2 VFB Stuttgart 5 pnt, 3 Eintracht Frankfort 5 pnt, 4 Bor. Mönchen Gladbach 4 pnt (2 wedstrijden), 5 Wuppertaler Dresden 2-2. Carl Zcl; Erfurt Snchaenrlnx Zt -3. FC Karl Marx Stüdt—L"knmotl- Lelpzlc 3-0, Chemie Leipzig— WSG-vSV 0-0. Rapid—Alpine wliz 6-4, Auslr.n Klaftenfur:- Sland nu luce uerlst-IJden: IbtTB al If 1st rijden. Jairzinho te koop Rio de Janeiro - Jairzinho, de briljante aanvaller van het Braziliaanse botafogo is te koop. Althans waa neer het dreigement van Botafogo's voorzitter Riva- dario Correia Meier, ern stig genomen kan worden. Jairzinho vertrok maan dag tegen de wil van het bestuur van zijn club naar Tokio. „Hij wordt ge schorst", dreigde Meier. „Dit is pure rebellie. Jairzinho zal er voor moeten boeten. Iedereen die belangstelling voor Jairzinho heeft, kan hem kopen". OSLO De Nleuwzcelanders Rod Dixon, Tony Polhill, John Wal ker en Dick Quax hebben In het Bislett-stadion tc Oslo een nieuw wereld record gevesülgd op de 4 x 1500 estafette hardlo pen. Hun tijd: 14 min. 40,4 se conde. Het is mogelijk dat het nieuwe sen Vervoort, Nicolas, Jazy en Vadoux, was op 25 mei 1965 te St. Mauer in Frankrijk geves tigd, en bedroeg 14 min. 49 sec. rond. Het is mogelijk dat het nieuwer wereldrecord niet zal kunnen •worden erkend omdat Byron Dyce uit Jamaica, die tijdens de tweede isseling meeging als gangmaker over de resterende 1100 meter, vertrokken was zon der stokje. De lopers vertrokken in de volgende rangorde: Pol hill, Walker, Dixon en Quax. Sparta-honkbal won van Raak HAARLEM - Voor de hoofdklas se van de honkbalcompetiUe is woensdagavond in het Plm Mu- ller-stadion in Haarlem dc wed strijd Raak NicolsSparta ge speeld. Sparta won met 41.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13