LISSE KRIJGT 'N KUNSTIJS BAAN DOOR PARTICULIER INITIATIEF Raad achter plan voor bebouwing 12 hectare in Gr ashoek-Noo rdwijk ENGELS BELANG IN VICTOR III Katwijks meisje (4) door auto gegrepen Lokaal- uitbreiding bij kleuter scholen in Noord- wijkerhout PAGINA 5 WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT NOORDWIJKERHOUT - De voorstellen van B. en W. om ruim 160.000,- uit te trekken voor de bouw van een lokaal voor de openbare kleuter school en voor de uitbreiding van de prot. chr. kleuterschool ..Schapendel" met één lokaal, hebben in de raadsvergadering van dinsdagavond veel stof doen opwaaien. Het begon met het voorstel tot wijziging van het bestem mingsplan voor de hoek Kerk straat/Van der Weijdenlaan, waar voorlopig de bouw van de éénklassige openbare kleuterschool is gedacht. De discussie over dez e zaak kwam hierna neer op de vraag of de openbare kleuter school daar, in Victor III of in plan-Guldemond gebouwd moest worden. De argumenten van B. en W., dat de thans beschikbare plaats slechts een tijdelijks is en dat gestreefd wordt naar integratie met de eveneens te stichten openbare lagere school in plan-Guldemond, waar de school het meest cen traal voor de gehele gemeente ligt. sloegen in. Bij het voor stel om e nodige gelden voor de bouw van de openbare kleuterschool beschikbaar te stellen, stelde heer van Duin (KVP), dat de Stichting Ka tholiek Onderwijs met oudere rechten, de houw van eên vierde Ickaal bij de kleuter school 'dariannehof claimde. Hij stelde voor, dat thans te gelijk een krediet voor de bouw van dat vierde lokaal werd beschikbaar gesteld. Burgemeester H. .T. M. Bosma betoogde, dat het gevaar be staat teveel 'lokalen te bouwen, omdat er onherroepelijk een daling van het aantal kleuters in zicht is. De heer van den Bosch (D'66) miste een onderzoek naar de werkelijke behoefte aan ruim te bij het katholiek bijzonder kleuteronderwijs. Als de cij fers in de septembervergade- ring van de raad op tafel kun nen komen, kan een verant woorde beslissing omtrent voorziening in de behoefte aan kleuterlokalen genomen wor den. Dit belette de heer van den Bosch overigens niet om het voorstel van Duin, om meteen 90.000,- uit te trek ken voor een katholiek kleu terlokaal, te steunen. Met 9 te gen 6 stemmen werd het voor stel van Duin aangenomen. NOORDWIJKERHOUT De greep van de Angel-Saksische be leggers strekt zich niet alleen uit tot Delta-Lloyd en de Kal- verstraat, maar is evenzeer merkbaar in Noordwijkerhout. Het winkelcentrum in Victor III, waarin is opgenomen een supermarkt van 825 m2, drie winkels met een oppervlakte van 105, 70 en 100 m2, een bankfiliaal van 100 m2, een restau rant van 100 m2 en een kiosk van 50 m2 - alles bruto-opper- vlak - is door Noorlander Bouw B.V. aan een Engelse beleg ger verkocht. Dit deelde wethouder P. C. Heemskerk dinsdagavond in de raadsvergadering op vragen van de heren Van Duin en Groot (KVP) mede. De heer Van Duin toonde zich verder geïnteres seerd in de vraag of de méér geplande 54 woningen niet een voordelige zaak voor Noorlander bouw B.V. was. Wethouder Heemskerk betwijfelde dit, omdat de bedoelde ge plande woningen niet in de vrije sector, haar in de premie- bouw vielen. Burgemeester Bosma maakte aan het vraag- en antwoordspel een einde, omdat dit buiten het agendapunt - de vaststelling van het bestemmingsplan Victor III en IV 1973 - viel. In Victor III zijn overigens minder parkeerplaatsen gepland, dan oorspronkelijk de opzet was. Mevr. van der Geest-Lui- cassen constateerde dit en gaf een hint in de richting van verruiming. Burgemeester Bosma zegde toe, hierover nog eens contact met de eigen technische dienst en de stedebouw- kundige op te nemen. LISSE Het is al weer enige jaren geleden dat het onderwerp „Kunst ijsbaan" op de jaarvergaderingen van de Lisse IJsclub een punt van drukke discussie is geweest. Een aantal leden van de IJsclub was van mening, dat dit punt zeer zeker de overweging waard was, juist omdat de IJsclub Lisse in de omstandigheden verkeerde, dat men wegens noodzakelijke opheffing van de In gebruik zijnde ijsbaan door de nieuwbouw van het Fioretti-College moest gaan ver laten en na vele pogingen en plannen toen nog geen uitzicht had op een nieuwe gewone ijsbaan. Hoewel men toen vanuit de vergadering er op aandrong dat het Bestuur een onderzoek zou instellen en een rapport zou uitbrengen omtrent een nieuwe ijsbaan of mogelijk een kunstijsbaan, is zulk een rapport nimmer verschenen. Het gemeentebestuur was destijds in meerderheid van mening, dat het bij voorbaat als onvruchtbaar moest worden geacht om zelfs maar te kunnen denken aan een kunstijsbaan in Lisse. Dat zou dan in het gunstigste geval een kunstijsbaan kunnen worden in samen werking met andere gemeenten in de bollenstreek. Voorts was er ook van „buitenaf" agitatie tegen een kunstijsbaan in Lisse. Zou deze er echter toch mopten komen, dan zou een gemeente als Noordwijk daarvoor in aanmerking dienen te komen. Lisse werd niet de juiste plaats geacht, temeer omdat ook in de omgeving van Haarlem getracht werd tot de stichting van een kunstijsbaan te ko men met het Kennemerland als achterban. Wanneer men nu hoort, dat er in Lisse toch een mogelijkheid aanwe zig is om in het bezit van een Kunstijsbaan te komen, zal men daar ongetwijfeld zeer verwonderd van opzien. En toch liggen de feiten er, want de Bloembollenkweker Harry Vreeburg, wiens vader tien tallen jaren bestuurslid van de Lissese IJsclub is geweest, heeft op dit punt grote plannen. Hij wil Lisse en omgeving in het bezit doen komen van een kunstijsbaan welke plannen hij verwezenlijken wil op de volgende wijze. Na het overlijden van zijn vader heeft hij het beheer van het bloem bollenbedrijf geheel in handen gekregen. De oude en sterk verou derde bloembollenschuur op het erf naast het terrein van de vroege re Witte Zwaan gaat verdwijnen en daar zal een nieuw bloembollen- bedrijf gevestigd worden. In aanmerking nemende, dat een bloem bollenschuur meer dan de helft van het jaar praktisch niet gebruikt wordt, is de heer Harry Vreeburg aan een combinatie gaan denken, waardoor ook de schuur voor" de wintermaanden productief te ma ken zou zijn. Deze gedachte heeft al eerder ook de firma „Ten Ha gen Brothers" tot het besluit gebracht een nieuw bloembollenbedrijf te stichten waarvan de ruimten door het treffen van extra voorzie ningen ook in de wintermaanden productief te maken zou zijn. De firma Ten Hagen heeft de oplossing gevonden in de combinatie Bloembollenschuur/sporthal. De heer Vreeburg gaat nu een bloembollenbedrijf stichten van afme tingen van ongeveer 1000 m2, welk gebouw op vrij korte afstand van de evengrote Sporthal „THB" zal komen, eveneens aan de aan te leggen „Westerdreef", de nieuwe parallelweg achter de Heereweg. De aan de Westerdreef aan te leggen openbare parkeerplaatsen van de zijde der Gemeente Lisse zijn daarbij zeer welkom! De heer Vreeburg deelde mede, dat deze Kunstijsbaan bedoeld is als baan voor de recreatieve ijssport en is van plan deze baan bijvoor beeld des middags open te stellen voor de jeugdige schaatsrijders en de avond voor volwassenen. De heer Vreeburg heeft het Architectenbureau Projecta te Zandvoort opdracht gegeven een plan van deze afmetingen op te stellen met een betonnen vloer met buizen van het vriessysteem. 4 De loodsen van Harry Vreeburg, die gaan verdwij nen. (Foto: Henk van den Ende). NOORDWIJK Vannacht om half één liet burgemeester mr. J. M. Bonnike de hamer voor het laatst vallen. Viereneenhalf uur debatteren was toen achter de rug. De herbouw van het Rembrandt Hotel en de inte rim-nota op het structuurplan voor Noordwijk vormden daarin de hoogtepunten. Soms namen de discussies een emotionele wending en vooral wethouder Ted Jansen, die gisteren in een der Leidse bladen met betrek king tot de planologie al te na drukkelijk in het zonnetje was gezet, kreeg het zwaar te verdu ren. In het artikel werd gesug gereerd, dat hij de provinciale planologische commissie wat de toekomstige ontwikkelinè van Noordwijk betreft, op zijn hand had gekregen en dat deze com missie zich achter het standpunt van Jansen had gesteld, dat er in de naaste toekomst gebouwd diende te worden ten zuiden van de Beeklaan. Daarmede haalde hij zich de toorn op de hals van de raadsle den Vogelaar, Alkemade en D« Geus. De prot. chr. fractie-voor- zilter noemde het een „flauwe kul "-verhaal en een stuk verkie zingspropaganda, dat de nor men van sportiviteit tegenover de rest van het college over schreed. ,,'t Is Jansen voor, Jansen na en Jansen overal", fulmineerde Vogelaar, en deze propaganda voor zijn persoon gaat alle perken te buiten. Alke- madt (KVP) noemde het een zeer kwalijke zaak, temeer orn aat het afwijkende standpunt van de wethouder publiek werd gemaakt op een moment, dat de gemeente over de interim-nota onderhandelde met de provin cie. Uit het krantenartikel krijgt men de voorstelling, dat Jansen de enige is, die een juiste visie heeft op de ontwikkeling van Noordwijk, merkte De Geus (Prol. Chr.) op. Ten koste van zijn ccllega Van Duyn wordt hij naar voren gehaald op een wij ze. die hij niet verdient. Het is onjuist, dat de provincie precies zo denkt als Jansen, want op een paar belangrijke punten heeft de commissie het stand punt van de gemeenteraad ge volgd. Wethouder Jansen betoogde nie mand tekort te willen daen. Zijn s'andpunt omtrent de openheid van het middengebied is bekend en nooit veranderd. Daarom had hij gekozen uit het model in het interim-rapport, waarin be bouwing ten zuiden van de Beeklaan werd voorgestaan. Het was hem echter duidelijk ge worden, dat dit een diepgaande studie zou vereisen en daarom had hij bij de behandeling van hot rapport in de raad gekozen vcor bebouwing van het Ooie- vaarsland en het Kerkeiand. „Ik laat de woningbouw preva ler t-n boven mijn visie, aldus de wethouders, -.doch ik geef mijn v.sie niet prijs". Hij meende dat de relatie met collega-wet houder Van Duyn voldoende hecht was om haar weer snel te herstellen als zij verstoord mocht zijn. Van Duyn, wethouder van openba re werken, zei ernstig teleurge steld tc- zijn over de inhoud van het interview. Hij zou het met zijn collega wel eens uitpraten. Over de opinie van de provin ciale commissie was men in de Noordwijkse raad niet bijster te spreken. Alkemade wees op do grote mate van deskundigheid waarmede het Interim-rapport was samengesteld. Hij laakte do ondoorzichtigheid van het beleid van de provinciale autoriteiten. Als raadslid krijgt men een ge voel van onmacht. Vogelaar liet zich in ongeveer gelijke termen uit. Hoe staat het met het mid- denstandsonderzoek dat onge veer 130.000 heeft gekost?, wilde hij weten. „Wie zijn billen brandt, moet op de blaren ritten", betoogde PPR-vertegenwoordiger Schel vis. Hij wees op het sterk toege nomen forensisme. Er was naar zijn mening teveel in de vrije sector gebouwd. Dit noemde Schelvis een falend beleid en de provincie heeft dit willen corri geren. Door tot 1978 niet meer bebouwing in de Grashoek toe te staan dan hooguit 8 hectare, wil de provincie afwachten of zich een beleidsombuiging ten aanzien van het forensisme vol trekt, meende Schelvis. De Geus (prot. chr.) liet een ge heel ander geluid horen. In de provinciale commissie speelt inen wat paniekvoetbal. De ge meenten, zeker niet het minst d-e ir, de bollenstreek, hebben gem bouwgrond meer. He» streekplan is verouderd en a» commissie is overstrlpt met pla nologische werkzaamheden. Ln- zeifat commissie herit ecn.e- ingezien, dat Nooidwijk iv grond nodig heeft, v.; or de deskundige in piovinciait- ba kert van de Noordwijkse raad. Tot 1978 staat men bebouwing van 12 hectare toe en dat i precies wat de gemeente nodig heeft. Voor de gemeenteraad bestaat er dus geen reden toi paniek. Blij was D.: Geus, dat men Jansen niet had gevolgd cm bezuiden de Beeklaan t* gaan bouwen. Een dergelijk» kern zou over geen enkele voor ziening beschikken en bovendien had men dan samen met Kat wijk een studie moeien maken. De woningbouw zou dan zeker vastgelopen zijn. Hot colleg- heeft het tot nog toe heel goed gtdaan en zijn kalmte bewaarc. >t:kiaarde De Geus. Wat ae woningwetbouw betrpft. wa» Noordwjjk een voorbeeld In ae fiehele bollenstreek. Dut de ge meente in de komende vier jaar 12 hectare mocht bebouwen, was naar zijn mening alleen te canken aan de grondig opgpzet- i» interimnota. Hij bepleitte daarom voortzetting van d° =tu- dle Schaafsma (VVD) en mevr Van Nes (Gem. Bel.) braker, •t-i lans tot behoud var> de onen ruimte tussen Nooidwi.k-Rinnfr. sii Noordwijk aan Zee. P.^d'jn (PvdA) volgde de gedach- tongang van Schelvis. Naar ziin ouicecl was in Boerenburg een verkeerd beleid gevoerd en hij verweet de meerderheid van de raud teveel vrije sectorwonin- g»rn te hebben toegelaten. Even als Schelvis bepleitte hij een po sitieve benadering van het pro vinciale standpunt Wethouder Van Duyn meldde dat do be sprekingen met de provinciale adviescommissies thans voltooid zijn Nu begint het overleg met het bestuur van de provincie. Hij onderschreef dat het beleid van de provincie er op gericht is tic gemeente soulaas te geven tot 1978 de toegestane hoe veelheid bouwgrond komt over een met de gemeentelijke prog noses voor deze vier jaar. Al leen was de wethouder wat te leurgesteld, dat de bouw zou moeten worden versnipperd over drie stukjes. De gemeente wil haar centraliseren in de Grashoek. Als Schelvis daar slechts bebouwing van 8 hectare wil toestaan, dan doet hl) tekort aan de Noordwijkse woningzoe kenden. De wethouder bestreed dat er ten aanzien van de wo ningbouw een falend beleid zou zijn geweest. Benschop herinnerde er het P"R- raadslid aan, dat hij zich ste-as uchtei het bouwbeleid van de verschillende colleges had ge steld en daarover zelfs zijn vol doening had uitgesproken. Mijn mening was gebaseerd op onjuiste gegevens", voerde Schelvis aan. Wij moesten in de vrije sector bouwen, lichtte bur gemeester mr. Bonnike toe. om socicle woningbouw mogelijk te maken. Anders was deze bouw financieel niet haalbaar. „U kon dus niet tegenstemmen". De gemeenteraad is steeds ak- koord gegaan met de gecombi-1 r.eerde bouwplannen, vulde Vo-1 ge;aar aan. Eiders in de streek werd veel meer in de vrije sec-1 tor gebouwd. Hoogstens kan] men vorige colleges verwijten, dot zij in een Ie hoog tempo hebber, gebouwd, getuige Boe renburg, doch dc woningnood dwong ons daartoe. Het gaat net aan na jaren te zeggen: Wul hebben de stommelingen toen gedaan! Na woord en we derwoord ging de raad akkoord met het voorstel een schrijven1 te richten aan Ged. Staten, B. en W. te machtigen een ont werp best mmingsplnn voor de Grr.shoek van tenminste 12 ha verder te ontwikkelen en over dc voortzetting van de struc tuurstudie eerst r-verleg te p!-- t;en met Gcd. Staten. De PPR cn de PvdA waren op enkele j onderdelen tegen. KATWIJK - Het 4-jarlge Kat- wijkse meisje, Adriana Jacoba v. d. Plas, werd gisterenmiddag om ongeveer tien voor twee bij- het plotseling de weg oprennen door een personenauto gegrepen en op slag gedood. Het ongeluk gebeurde op de Boslaan, waar het ouderlijk huis van het meis je staat. Het kind bevond zich. met een aantal vriendjes en vriendinnetjes rond een draaior gel en liep op gegeven moment zonder uit te kijken de groep uit en de weg op. De automobilist kon een aanrijding niet meer voorkomen. Afscheid raadslid Van der Steen NOORDWIJKERHOUT In de raadsvergadering van dinsdag avond heeft burgemeester II. J, M. Bosma ongeveer tc midder nacht de agenda-behandeling onderbroken om afscheid te ne men van de heer E. J. J. van der Steen (KVP). die wegens drukke werkzaamheden het raadslidmaatschap moest opzeg gen. Dc heer van der Steen vormde met de heer P. van Haaster de Zilker afvaardiging in de gemeenteraad. Even daarna gat burgemeester Bosma uiting van zijn bewonde ring en dankbaarheid voor het geen organisatoren en medewer kers van de schoolvakuntie- speelweek '73 voor de scholieren had verricht. Hij hoopt op een gelukkige voortzetting van het initiatief in 1974. Aankoop oudere woningen Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT - Rwfs geruime tijd bestaat de moge lijkheid voor kopers van nieuwe woningen een garantie van de overheid te krijgen voor het aangaan van een lening in com binatie met een eerste hypo theek. Die mogelijkheid is nu ook geboden aan kopers van reeds oudere woningen. Er zijn natuurlijk voorwaarden aan verbonden. Onder meer mag de woning niet meer dan 65.000,-- kosten en deze moet geschikt zijn om het gehele Jaar te bewonen. B. en W. zijn van mening, dat het persoonlijk bezit van de kleine spaarders ook door de gemeente moet worden bevorderd en zij stelden de raad voor tot garan tieverlening aan belanghebben den te besluiten. Bij B. en W. was verschil van mening over de vraag of het enig gunstig ef fect zou hebben voor de Noord- wijkerhoutse woningzoekenden, indien de garantieverlening zou worden beperkt tot de eigen in- De heer Van Duin (KVP) wenste in het raadsbesluit tot garantie verlening die beperktheid duide lijk zien opgenomen. Wethouder P. C. Heemskerk daarentegen argumenteerde zijn tegengestel de mening met enkele prakti sche voorbeelden, weike echter slechts zes stemmen van raads leden aan zijn kant brachterx De k'einst mogelijk? meerderheid van de raad verlangde de be perking van de garantie tot.de op de lijst van eigen woningzoe kenden voorkomende inwoners. De VVD. D'66 en de heer van der Steen (KVP) stemden tegen de restrictie.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5