Aantal bejaarden in Leiden stijgt tot 1980 COLLEGIUM MUSICUM GEEFT CONCERT IN INTRODUCTIEWEEK 50-jarig LOI houdt creati viteits wedstrij d Huiswerkgroep in de Kooi start opnieuw 1972 was ongunstig AZL NZH draaiden in '72 met batig saldo van negen ton Collectanten nodig voor bliksemactie stad OOK Wat u moet weten voor PAGINA 3 WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN Het aantal be jaarden in Leiden zal tot omstreeks 1980 blijven stijgen; tussen 1980 en 1985 wordt een geringe da ling verwacht, hetgeen ver oorzaakt wordt door het mannelijke deel van de 65- plussers. Tot deze conclu sie komt het Leidse bureau voor de Statistiek na haar beschouwing over het jaar 1971. Men is hierbij uitgegaan van het huidige aantal mannelijke en "vrouwelijke inwoners per rele vante jaarklasse (50-jarigen of ouderen naar de toestand per 31 december 1971). Uit de cijfers van BS-Leiden is duidelijk te zien dat het aantal mannen van 65 jaar en ouder ongeveer een maximum heeft bereikt. Het aantal vrouwen daarentegen zal, hoewel in afnemende mate, een verdergaande stijging verto nen. Het reeds thans bestaande aanzienlijk vrouwenoverschot in de leeftijdscategorie 65 jaar en ouder (1383 vrouwen per 1000 mannen) zal dientengevolge in de toekomst nog verder toene men. Als oorzaak moet de nog steeds stijgende sterfte van mannen worden genoemd, óók in de leeftijdsgroep van 50 tot 65 jaar, waardoor, uitgaande van een gelijk aantal 50-jarige mannen en vrouwen, minder mannen dan vrouwen de leeftijd van 65 jaar zullen bereiken. In aansluiting op de reeds gedu rende vele jaren bestaande ten dens zal ook in de komende pe riode het aandeel de 65—69 jari gen in de totale bejaardenpopu latie verder afnomen. Door de gemiddelde hogere leeftijd zal Jaardenbevolking. Men ver- dit bij vrouwen in sterkere wacht dat dit percentage in 1985 mate het geval zijn dan bij de 20 procent zal benaderen, mannen. Het aandeel van de Het aantalvan de man zal hier- 70—74 jarigen blijft bij beide bij nihil zijn. sexen vrij constant, dat ven de 75—79-jarigen voor wat de man- Indien ™en het aantal 65-plussers nen betreft eveneens. Voor in Leiden per afzonderlijke wijk vrouwen kan een lichte verdere bekijkt, ziet men dat sinds 1967 stijging van het aandeel in deze leeftijdscategorie worden ver wacht. Grotere verschillen in de ontwik keling in de leeftijdsopbouw tus sen mannen en vrouwen geeft de leeftijdsgroep van 80 jaar of ouder te zien. Het aantal man nen in deze groep zal slechts zeer weinig toenemen. Het per centage 80-jarigen en ouder be droeg, volgens de cijfers van het Bureau voor de Statistiek Leiden, per 31 december 1971 16,1 procent van de totale be- het aantal bejaarden in de Waard en in de Kooi zeer sterk gestegen is. In deze wijken he- hoort thans resp. 17 en 13 1/2 procent van de bevolking tot de 65-jarigen en ouder. Een sterke toeneming heeft ook in het Roodenburgerdistrict plaatsge vonden; het aandeel van de be jaarden ligt met ruim 15 pro cent relatief hoog. In het Ste- tionsdistrickt wonen de minste bejaarden namelijk 229. In de wijk Klein Crones tlein woont slechts een enkele bejaarde man. Vrouwenbeweging naar Rotterdam LEIDEN 60 damos van de Ste delijke R-K. Vrouwenbeweging maakten maandag een excursie naar Rotterdam, waar een londleiding op het programma stond in het bedrijf Ter Meulen. De dames keken ruim twee uur lang rond in het bedrijf. Na de koffietafel werd er gezellig ge winkeld. Om 4 uur werd de Eu romast beklommen. Het vrolijke gezelschap keerde daarop weer huiswaarts. Vrouwengilde opent seizoen ICIDEN Het Katholiek Vrou- wengilde opent dinsdag 28 au gustus nieuwe seizoen. In het clubhuis aan de Anjelieren straat wordt dan een fonduea- vond georganiseerd, die wordt verzorgd door het Nederlands Zuivelbureau. Leden en dames, die belangstellen in het Gilde moeten zich voor deze avond wel even van een kaart voor zien bij mevrouw B. Noordman, Tel. 34338. 4 maal geen rijbewijs: één week cel LEIDEN Tegen een niet ter zitting verschenen 28-jarlge bouwvakker uit Leiden eiste de officier van Justitie mr. J. R. Beer een week onverwaardelij- ke hechtenisstraf, een onvoor waardelijke ontzegging tot het besturen van motorvoertuigen voor de tijd van 18 maanden en twee geldboeten van respectie velijk 60 en 100 subs. 16 da gen. Hij kwam tot deze eis, omdat ver dachte. zo concludeerde hij. blijk had gegeven maling aan de geldboeten te hebben. De bouw vakker werd namelijk al drie- naü veroordeeld wegéns het rijden met een auto zonder In het bezit van een rijbewijs en W A.-verzekering te zijn. Na een slippartij met botsing op de Zijlsingel kwam aan 't licht, dat hij zich wederom met een auto xonder rijbewijs en verzekering in het verkeer had gewaagd. „Verdachte gaf destijds toe, dat hij "ook nog tamelijk dronken was „hetgeen de slippartij ver klaarbaar maakt", kon de kan tonrechter, mr. J. I. van Dijke nog aan de feiten toevoegen. Ook dit feit liet de officier als strafbezwarend gelden De kan tonrechter zag mede gezien ver- dachtes „verkersverl/den" geen reden tot enige clementie en vonniste dan ook geheel con form bij verstek. LEIDERDORP Ter gelegenheid van hun 50-jarig jubileum schrijven de Leidse Onderwijsinstellin gen (LOI) een grote creativlteitswedstrijd uit. Alle scholen in Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest kunnen hieraan meedoen. Door de LOI worden verschillende prijzen beschikbaar gesteld, die door de winnende scholen dienen le worden ge bruikt voor de aanschaf van leermiddelen in de ruimste zin van het woord. Als uitvloeisel van deze wedstrijd zal in november fi-n het LOI-igebouw een tentoonstelling van de in gezonden werkstukken worden georganiseerd, die voor alle belangstellenden, ter bezichtiging open staat. De creativiteitswedstrijd zal niet het karakter krij gen van een individuele compettitie. De wed- strijdvoorwaarden zijn zodanig opgesteld, dat hierdoor het groepswerk gestimuleerd zal wor den. Elke klas van elke school kan meedoen, het zij met alle leerlingen van de klas, faeAzrij met een vertegenwoordiging. Het is de bedoeling dat eiede- re deelnemende klas of groep in gezamenlijk overleg een werkstuk maakt over een bepaald onderwerp. De lagere (basis)scholen mogen kiezen uit de onderwerpen: Onderwijs en natuur of On derwijs en spel. De scholen voor voortgezet on derwijs kunnen een keuze maken: Onderwijs en Maatsohappij of Onderwijs irn de 21-e eeuw. Hoe die onderwerpen moeten worden uitgebeeld, wordt geheel aan de vrije keuze van de groep overgelaten. Daarbij mogen alle reken-, schilder- fotografeer- en handvaardigheidstechnieken wor den gebruikt, of combinaties van deze technie ken. Ook aan de te gebruiken materialen zijn geen beperkingen opgelegd: „Alles wat maar te pas kan komen om er iets moois van te maken" aldus het wedstrijdreglement. Wat betreft de af metingen van de werkstukken geven de wed- strijdvoorwaarden alleen een maximaal formaat aan. De organisatie van deze wedstrijd is uitvoerig doorgesproken met diverse onderwijskundigen uit de regio Leiden. Voort3 is een Comité van Aan beveling gevormd waarin de wethouders van onderwijs van de drie gemeenten en vertegen woordigers van R. K. en Prot. Ghr. onderwijs zit ting hebben. Voor de beoordeling van de werkstukken door een onafhankelijke jury en voor de toekenning van de prijzen zijn de mededingende scholen ingedeeld in drie categorieën. Onder categorie A vallen alle scholen voor lager (basis )onderwüjs. Categorie B omvat alle klassen van scholen voor lager be roepsonderwijs, lavo en mavo; voorts de klassen 1 t/m 3 van havo, atheneum en gymnasium. Tot categorie C behoren de klassen 4 en 5 van havo, 4 t/m 6 van atheneum en gymnasium en alle klassen van scholen voor middelbaar en hoger beroepsonderwi j s De klassen die aan de wedstrijd mee willen doen dienen zich voor 1 september a.s. bij de school leiding o pte geven. Uiterlijk 19 oktober moeten de werkstukken bij de LOI zijn ingeleverd. Voor iedere categorie stellen de LOI drie prijzen be schikbaar, nil. 1000,- 500,- en 250,-. groeit het aantal bejaarden in Leiden. Hoe meer zielen hoe meer vreugd zullen deze bejaarden LEIDEN Het viscollege H.S.V. viste in de Vliet (Westgeest). De vangst was redelijk: in totaal 15050 gram over 293 stuks. De uit slag: 1) B. Laterveer 2650 gi48 st; 2) K. Laterveer 210 gr.. 32 st; 3) I. Arnoldus 1 2130 gr.. 37 st; 4) I. Arnol dus 11 1445 gr., 27st; 5) A. Doesburg 1250gr., st.pEGSTGEEST Op 14 september a.s. zal de nieuwe gymnastiekzaal aan de Pie- ter de Hooghlaan feestelijk worden geopend. Het betreft hier èèn van de twee nieuwe gymnastiekzalen welke Oegstgeest binnenkort rijker zal zijn. .EIDEN Nu het lieve schoolleventje weer begon nen is. komt voor alle scno- lieren hef al dan niet ver foeide fenomeen ..huis werk" de kop opsteken. Hoe er ook tegenaan wordt gekeken, het blijft een on derdeel van een opleiding, Een groep studenten, momenteel dat thuis gedaan moet wor den. Soms is de situatie daar kleine behuizing, meer dan één schoolgaand kind geen ideale entou rage waarin het huiswerk afgewerkt kan worden. ongeveer 30 in getal, wil daar wel wat aan doen. Zo'n ruim een jaar geleden ontstond het idee om scnolieren tf gaan be- geleiden de vorm van een Naar „||e tchol.,VIn hM middel. zien in die wijk veel voordoet. Zij zochten e» vonden onderdak in de H. Hartschool, een r.k. ba sisschool aan de Lusthoflaan. huiswerkgroep. Zij richtten zich voornamelijk op de Kooi. aange zien bovengeschetst probleem de huiswerkgroep legt momenteel de laatste (verf) hand aan het moederlokaal LEIDEN 1972 is voor het Aca demisch Ziekenhuis van Leiden „ziekenhuis-ekonomisch" gezien ongunstiger geweest dan het jaar daarvoor. De Inkomsten uit verpleeggelden stegen wel (waardoor het tekort op de ex ploitatie met 6,6 miljoen daal de), maar het aantal verpleeg- dagen en het aantal poliklini sche konsulenten daalde. Dit meldt het laatste nummer van Centruirt, het informatie- en opi nieblad van het universitair me disch centrum. Het aantal opge nomen patiënten steeg iets; het totaal van verpleegdagen daalde met 2.264 tot 255.326. Er werden 18.156 patiënten opgenomen, LEIDEN - Het Leids studentenkoor therse kerk. Hooglandse Kerk en orkest „Collegium Musicum" gracht 26, is daarvoor op don- biedt in de eerste plaats aanko- derdag 23 augustus de uitverko- mende studenten in het kader ren plaats. De toegang is gratis, van de introductieweek, maar He. programma is in zijn geheel ook aan alle verdere belangstel- reedt eerder uitgevoerd. Hef lenden een concert aan. De Lu- heeft zoveel aantrekkelijks, dat een bezoek aan dit concert warm aan te bevelen is. Hel vermeldt het Altvioolconcerf van Telemann (solist: Dima Po lak), een fluitkwartet van Mo zart (voor fluit, viool, altviool en cello) met de executanten Margriet Wortelboer, Willem Bijleveld, Dima Polak en Jan Remijnse, de Liebesliederwalzer van Brahms voor koor en or kest, en koralen uit „In those days" van Kox. Het geheel staat onder leiding van André Kaart. Voor degenen die dit studentengezelschap ncoit eerder hebben gehoord, is het een prachtige gelegenheid er kennis mee te maken. Het zal beslist geen teleurstelling den, want „Collegium Musi cum" heeft zich een vooraan- siannde plaats veroverd in het Leidse muziekleven en dit meel speciaal door zijn in het alge- tnten aantrekkelijke en oor spronkelijke programma's. leiden De NZH heeft het jaar 1972 kunnen afsluiten met een ba tig saldo van f 948.712,-. Dit resultaat kwam tot stand doordat het tekort op de interlokale lijnen daalde met 752.000,- als gevolg van een hoger uitkeringspercentage in de Rijksbijdrageregeling voor het streekvervoer. Een gunstige factor was hi-t ook, dat de overige vervoersaktiviteiten en de beleggingen een hogere winst van 885.000,- opleverden. let betere resultaat is geen gevolg geweest van een grotere vraag naar vervoer. Op de interlokale lijnen was een daling in het aan. tal reizigers te zien van 3,5 pet; op de lokale lijnen te Haarlem en -Leiden was de daling zelfs resp. 8.3 pet en 10,4 pet. *e NZH, die eind 1972 1549 medewerkers telde (w.o. 1096 chauf feurs). klaagt er in het jaarverslag ook over, dat de gemeenten Haarlem en Leiden de gemeentelijke bijdragen voor het lokale vervoer ophielden, omdat zij teleurgesteld zijn over het percenta ge, dat zij van het Rijk terug ontvangen. Met duidelijke overeen komsten zal de NZH proberen uit te sluiten, dat de gemeenten dit jaar de vervoersmaatschappij slachtoffer laten worden van de slechte financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten, 'c exploitatiekosten van de NZH bedroegen in 1972 48.632.417,- (1971; 45.013.982,-). De inkomsten stegen van 39.290.232,- in 1971 tot 40.107.025,- in 1972. Kampioen schap schaken in Leiderdorp LEIDEN Na het succes van 1972 organiseert de schaakver eniging Leiderdorp bij de ope ning van het schaakseizoen 1972-1974 het nu jaarlijks terug kerend open schaakkampioen schap Leiderdorp, waaraan een fraaie wisselprijs wordt verbon den. Inschrijving is mogelijk voor in woners van Leiderdorp en aan grenzende gemeenten, mits inwo ners uit de aangrenzende ge n eenten geen lid zijn van een andere schaakvereniging. Inde ling naar speelsterkte in een hoofdgroep, twee reservegroe pen alsmede een le, 2e en 3e klasse. Het toernooi wordt ge- houder- in het Dorpshuis aan de Kerklaan in Leiderdorp op 3 op eenvolgende dinsdagen 28 augus tus, 4 en 11 september. Inlichtingen Secretariaat: Hoofdstr. 248. Tel. na 18J10 u. U1710-43241. baar en voortgezet onderwijs werden brievei» gestuurd, waar in a« groep haar bedoelingen uiteenzette. Ha* idee sloeg niet bepaald meteen aan: „We heb ben toen maar twee reacties ge kregen", expliceert Dick v.d. Klaauw, student sociologie en lid van de huiowerkgroep. Het aantal inschrijvingen kwam toen niettemin boven de 100, maar vee' kinderen kwamen maar éénmaal per week. Per dag waren er hoogstens 60 kin deren. De fout, die de groep het eerste jaar gemaakt heefl, was dat er ie laat een vaste kern kwam, die de zaken centraal regelde. „Pas in april vorig jaar zijn we met een vaste sluurgroep be gonnen", licht Dick toe. „Bo vendien hebben we vorig jaar maar één keer goed kontakt ge had met de cuders. Dat was op de afsluitingsavond. Toen kwam ongeveer 30 van de ouders, wat ons enorm meeviel". Dut heeft de groep blijkbaar een riem onder hel hart gestoken, want met vernieuwd enthousias me is men bezig zich voor te bereiden op het nieuwe school jaar. Op het praktische plan is men nu bijna klaar met het op fleuren van het „moederlokaal" in do H. Hartschool. Verder staan er in de school nu nog 6 lokalen beschikbaar, zodat er geen ruimtegebrek is. Met de oudera zal regelmatiger kontakt worcen onderhouden en aan de relatie met de scholen wordt ge timmerd. Over de begeleiding zelf: „Iedere groep krijgt een vaste begelei der voor bepaalde dagen. Daar naast geeft iedereen litleg in het vak. dat hij of zij studeert. We proheren dan ook zoveel moge lijk te weten te komen over de onderwijsmethoden op de scho len. Uit een proefwerk kun J bijvoorbeeld veel halen over hoe en wat er onderwezen wordt". Van de subsidie, die de groep via dc gemeente van CRM ont vangt wordt nu het lokaal opge knapt en zijn er naslagwerken en woordenboeken aangeschaft, clie de leerlingen ter beschik king staan. Morgen is de inschrijving van 16.00 tot 21.00 uui, waarna de huiswerkgroep maandag 27 au gustus a.s. om 16.00 van start gaat. „Het wordt geen super- stiltc-centrum, maar iedereen, die wil werken kan dat hier ko- LEIDEN Een 40 meter hoge hijsinstallatie is gisteren rond het midda guur bij het in aanbouw zijnde flatgebouw bij de Zijlhrug door overbe lasting neergestort. Het takelen van een zijarm (giek) van een bouw kraan werd het gevaarte te machtig en het viel rakelings langs het ge bouw. De machinist van de kraan had even tevoren het toestel veria ten en wonder boven wonder bevond zich verder ook niemand ter plaat se. De schade loopt in de lO.OOOen. De bouw zal echter niet gestremd worden. LEIDEN Burgemeester Vis doet een beroep op de Leidse bevol king zich te melden als collec tant voor de nationale inzame- lingsaktie ter gelegenheid van het zilveren regeringsjubileum van de Koningin. De opbrengst van deze „bliksem- maktie". die maandagavond 3 september wordt gehouden, zal overeenkomstig de wens van Koningin Julina worden be stemd voor het „kind" in nood", en wel met name aan enkele concrete proiekten in Ne derland, zoals de bouw van een tweede kind'rdialyseccntrum voer jeugdige nierpatientjes en buuen Nederland o.a. voor hulp aan kinderen, die door oorlogs geweld invalide zijn geworden. Radio en televisie zullen ruime eandacht aan deze aktie wijden. Dc voorzitter van het Nationale Comité, mr. F. van Thiel oud voorzitter van de Tweede Ka mer zal maandagavond 3 september onmiddellijk na het nieuws van 20.00 uur via radio en televisie het startsein van da aktie geven Het is dan de bedoeling, dat er in Leiden een huis- aan-huis kol- lekte wordt gehouden. Deze kol- lekte wordt door de gemeente georganiseerd in samenwerking met df Federatie voor Vrouwe lijke Vrijwillige Hulpverlening en ae Sportstich'ing Men kan zien opgeven vór a.s. zaterdag, zowel schriftelijk als mondeling bii do onderstaande adressen- Sfedfculf: de heer H. van Woer den. tel. 45344 tsi 211, Federatie voor Vrouwelijke Vrij willige Hulpverlening: Mevrouw H. Lubach, Kanaalwcg 165, tel 26286. Sportstichting: Stations weg 32, tel. 41545.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3