ering knabbelt aan voordeeltjes" ambtenaren NOG ZEVEN ARRESTATIES WEGENS MENSENSMOKKEL JUSTITIE IN DE VS ONTKENT LEKKEN Bestuur KYP waarschuwt bij voorbaat CHU ze zeggen.. Dagje misdaad in Amsterdam In zaak Agnew: DRAMA IN ROTTERDAM ORANJEVERENIGING VAN VALKENRURG KRIJGT SUBSIDIE 64e JAARGANG No. 119558 WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1973 £cidóc6ou^ont ort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11'telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J- H. M. Brader. Hoofdredacteur F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. dvertenties (excl. B.T.W.) ƒ0.30 per mm. Telefoontjes ƒ2.60. Klachten bezorging: tel. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week 2.15; kwartaal 27.76, jaar ƒ10820. Losse nummers 35 cent DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE VOOR VANAVOND Ned. 1: 17.00 uur Koza Lapka; 19.05 uur: Follyfoot; 20.26 uur: Dood door schuld, tv-spel, 22.10 uur: Nana Moskourf: 22.45 uur: samenvatting Nederland—IJs land. Ned. 2: 20.21 uur: Een man van gezag, serie; 22.10 uur: Tribu naal 1982, onderzoek. KOUDE NACHT Droog en in het algemeen zonnig weer. Zwakke tot matige wind. eerst noordoostelijk, later ver anderlijk. Opnieuw koude nacht met min. temperaturen van 10 tot 3 graden. Maxima morgen rond 20 graden. AMSTERDAM - De Amsterdamse politie heeft eens opgeteld wat er in 24 uur tijd in de hoofdstad aan criminele gebeurtenis sen heeft plaatsgevonden, van maandag 20 augustus 7.00 tot de volgende morgen 7 uur. In dat etmaal werd 176 maal aangifte gedaan van misdrijven: vijf mishandelingen, 17 autodiefstallen, 23 maal diefstal uit au to's, drie winkeldiefstallen, tien maal zakkenrollerij, 52 keer eenvoudige diefstal, vijf maal vernieling, 25 gevallen van dief stal met braak en twee berovingen. Er werden 52 aanhoudingen verricht. Voorts waren er zeven branden, 42 aanrijdingen met en zonder letsel en werden negen personen aangehouden wegens dronkenschap. De Amsterdamse politie heeft de eerste aanhoudingen verricht onder een jeugdbende, de "flying devils", die in de afgelopen elf maanden meer dan honderd homofielen op straat beroofd heeft. De jongens, 14 tot 24 jaar, opereerden vanuit een kraak pand. Vergoeding telefoon 65-plussers Rotterdam - Het Rot terdamse gemeente bestuur gaat een ini tiatief ontwikkelen, dat mogelijk van be lang is voor alle Ne derlandse bejaarden: de gemeente wil de telefoonkosten van 65-plussers volledig vergoeden vla de bij standswet. De gedachte achter het plan is, dat alle 65-plussers over een telefoon moeten be schikken om in vol doende mate aan het maatschappelijk ver keer te kunnen deel nemen. WASHINGTON, (Rtr/AP). De Ameri kaanse minister van justitie Elliot Ri chardson heeft vice-president Agnew gisteren de verzekering gegeven dat er voorzorgen zijn tegen het uitlekken van vertrouwelijke gegevens op zijn departc- Richardson reageerde hiermee op Ag- news beschuldiging van enkele uren te voren, dat gegevens betreffende het on derzoek dat tegen hem wordt ingesteld, zijn doorgespeeld naar de pers. Richard son verklaarde geen enkele reden te hebben om te veronderstellen dat zijn ambtenaren de gegevens hebben doorge speeld. de" genoemd. Volgens hem was het kennelijk de bedoeling hem via de pers In staat van beschuldiging te stellen. Agnew zei de pers niets te verwijten, maar wel de informanten te veroorde len. Agnew herhaalde dat hij bereid was zich zich te verdedigen tegen de be schuldigingen dat hij steekpenningen had aangenomen toen hij gouverneur was van de staat Maryland. Hij be antwoordde verder geen vragen om dat hij anders ,,de discussie in het open baar zou voortzetten over een zaak die eigenlijk het voorwerp zou moeten zijn van een geheim onderzoek". Agnew doelde bij de ..lekken" kennelijk op een publicatie In Time-magazine dat deze week een artikel publiceerde onder de kop „Op weg naar een proces?" Vlak voor de persconferentie van Agnew maakte het Witte Huis opnieuw bekend dat de president vertrouwen in Agnew had. IEN HAAG Het kabinet-Den Uyl heeft de bonden van overheidspersoneel een aantal voorstellen gedaan betref fende een afzwakking van enkele secundaire arbeidsvoor waarden voor ambtenaren. De kindertoelage zou versneld p het peil van de algemeen geldende kinderbijslag moe ten worden gebracht, de vergoedingen voor autokosten en telefoonkosten zouden moeten worden gematigd en de wijze van berekenign van de vakantie-uitkering zou moe ten worden veranderd. De voorlopige reactie van de bon den is notal negatief. Zij zien de noodzaak van de meeste wijzi gingen niet in, temeer niet, orn aat het financiële voordeel van de overheid slechts gering is. Het is nog niet bekend, wanneer de nieuwe plannen in het geor ganiseerd overleg aan de orde zullen komen. Sedert 1968 wordt de speciale kin dertoelageregeling voor ver- heidspersoneel al trapsgewijze afgebouwd om omstreeks 1977 op het niveau van de overige Nederlandse werknemers te ko men. Minister de Gaay Fort man heeft namens het kabinet nu 'voorgesteld reeds volgend jaar de exra toelage geheel af te schaffen. Voorgest.ld is voorts om de kilo metervergoeding voor hetge- bruik van een prive-auto voor dienstdoeleinden slechts te laten bestaan uit een vergoeding voor het bandstofverbruik en niet meer uit een vergoeding waarin •ook aschrijving van de auto en verdere vaste kosten verwerkt zijn. Wat de telefoonkostenvergoeding betreft swil de overheid nog slechts de gesprekskosten ver goeden. Deze regeling geldt vanaf de rang van commies. Overheidspersoneel met een la ger? rang kan dus nog in aan merking komen voor een stan daardvergoeding. Tenslotte wil men voor het vaststellen van de vakantietoeslag niet meer uit gaan van het salaris, dat op 1 mei van een een jaar werd ver diend, maar wil men zich base ren op h t salaris over een heel jaar. Voor de een heeft dit voor delen, voor de ander nadelen. Spreiding rijksdiensten energieker aanpakken Van een onzer verslaggevers Issen - De regering wil de sprei ding van de rijksdiensten ener gieker gaan aanpakken. Minis ter Lubbers (Economische za ken) zei gisteren tijdens een werkbezoek aan het noorden des lands, dat het kabinet tot de conclusie is gekomen, dat de spreiding momenteel stagneert. aaraan wil de regering een ein de maken.Er is een kloof ont staan tussen de politieke wil van de vorige regeringen en de uitvoering van hun beleidsplan nen, aldus de minister. KSH verlengt bod op CSM (OOG AAN DE ZAAN - Konink- lijke Scholten Honig NV zal het bod op Centrale Suiker Maat schappij verlengen van 24 augus tus tot 7 september. Dit besluit is genomen in overleg met de Ver- eeniging voor den Effectenhandel In haar biedingsbericht heeft KSH reeds de mogelijkheid tot verlenging van de.aanmeldings termijn open gehouden. Aan deelhouders en certificaathou ders die hun stukken CSM reeds mochten hebben aangemeld zijn weer vrij naar eigen goeddun ken over deze stukken tebe schikken- Uterelijk op 14 septem ber zal KSH bekendmaken of zij haar bod gestand doet. dat onze glazenwasser altijd gehaast wordt door de dames die onze etalages staan te bekijken De Münchner Chorbuben o.l.v. di rigent Fritz Rothschuh maken weer een concertreis door Duitsland, Nederland en België. Als gasten van het Haags Ma- trozenkoor komen zij ook naar Den Haag. Op vrijdag 24 augus tus wordt geconcerteerd in de H. Pauluskerk aan de Mgr. No- lenslaan, waar oude en nieuwe muziek zal worden gezongen. De toegang is vrij. In elkaar gedoken op de stoeprand kon deze bijrijder van een truck zijn tranen niet langer bedwingen. Even tevoren had de truck op de Hoofdweg in Rotterdam een veertienjarig meisje op de fiets doodgereden. Op de voorgrond liggen nog de restanten van de totaal vermorzelde fiets. Het meisje was door het rode licht gereden en de chauffeur van de truck kon haar niet meer ontwijken. De stad Santiago Ixcuintla aan de Mexicaanse west kust is onder water komen te staan na dat de rivier Lerma buiten haar oevers was getreden. Na drie weken onafge broken regen in Mexico hebben meer dan 60 mensen het Het aantal daklozen bedraagt zeker 200.000. De mensen die hun toevlucht op de daken hebben ge zocht, moeten zich in leven zien te houden met rond drijvende lijken van dieren. De schade aan de landbouw Is uitzonderlijk grooL Met het oog op komende debatten (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De K.V.P. heeft met het oog op de komende begrotingsdebatten in het najaar in de tweede Kamer nu reeds een poging ondernomen om de C.H.U., die geen deel uitmaakt van de regering, in het gareel te houden. Men is er bij de K.V.P. blijkbaar nog niet zo heel zeker van wel ke kant de C.H.U. zal kiezen: die van de regeringspartijen of met oppositiegeluiden die van d? V.V.D. Het partijbestuur van de K.V.P. heeft voorzitter De Zeeuw nu opgedragen C.H.U.- fractievoorzittcr dr. Kruisinga duidelijk te maken, dat hij door keuze voor de oppositie de christen-democratische samen werking in gevaar brengt. Uit deze "waarschuwing" blijkt wel, dat de onenigheid rond de vorming van het kabinet Den Uyl in het christendemocrati sche kamp nog lang niet is bij gelegd. Minder winst Leidsche Wol LEIDEN De gunstige ontwikke ling bij de Leidsche Wolspinnerij NV in de beide voorgaande boekjaren heeft zich in het boekjaar 1972—1973 niet kunnen bestendigen. Een van de belang rijkste oorzaken hiervoor dient te worden gezocht in de bijzon der sterke stijging van de wol- prijzen. Bij de verminderde af zet kon de kostenstijging onvol doende worden opgevangen. Bij een van ƒ38,6 min tot 37,6 min gedaalde omzet bedroeg het bedrijfsresultaat 2,5 min (v.j. ƒ4,6 min.). De winst komt uit op 1.2 min (v.J. ƒ2,1 min). Leninorde MOSKOU (UPI) - De minister raad van de Sovjet-Unie heeft de orde van I.enln verleend aan de kerngeleerde Bruno Ponte- corvo. de man die hielp bij de ontwikkeling van de Amerikaan se atoombom en nu aan het hoofd staat van een studiecen trum in de Sovjet-Unie. EVVHUBHOnB DEN HAAG (ANP) In Europa zijn de afgelopen dagen zeven mannen gearresteerd, die er van worden ver dacht iets te maken te hebben gehad met de mensensmokkel vanuit Neder land naar Engeland. Allen hebben de Britse nationaliteit. De arrestanten Engeland binnen te komen, zijn naar Engeland overgebracht. De arrestaties zijn verricht naar aan leiding van de gebeurtenissen rond de Britse kotter „April Diamond", die vrijdagmorgen In Scheveningen werd opgebracht met 23 Indiërs en 3 Pakista- aan boord, die Illegaal trachtten De Amsterdamse vreemdelingenpolitie, die zich al maanden bezighoudt met de jacht op de mensensmokkelaars, verwacht nog meer arrestaties in de komende dagen. Men denkt hiermee de organisatie „vleugellam" te hebben gemaakt. Vijf van de gearresteerden hebben zich vandaag, samen met de kapitein van de April Diamond en twee beman ningsleden voor de rechter in Great Yarmouth voor hun daden moeten ver antwoorden. Gisteren werden zij in staat van beschuldiging gesteld. Dierenleed in Sassenheim SASSENHEIM - Een dood dwerg- geitje en een dode herdershond waren het gevolg van een wreed dierendrama gisteren in Sassenheim. Op oen welland aan de Rijksstraatweg werd een dwerggeitje van de familie Ver- degaal aangevallen door twee loslopende herdershonden. De baas van de geit trachtte door ee schot hagel het krijsende dier van zijn belagers te bevrij den. Zijn opzet slaagde maar gedeeltelijk. De dwerggeit was al zodanig toegetakeld, daf het dier moest worden afgemaakt evenals trouwens een van de twee honden, die door de hagel zwaar was gewond. Koning Cuslaaf weer hij kennis Helsingborg (AP) - Koning Gus- taal Adolf van Zweden heeft gisteravond het bewustzijn her kregen en mocht 13 uur na zijn maagoperatie enige tijd rechtop In bed gaan zitten. De koning, die in november 91 jaar hoopt te worden, zal vol gens een mededeling van het ziekenhuis thans geen kunstmati ge ademhaling meer behoeven. Zijn hartslag, ademhaling en bloedcirculatie werden beschre ven als "tevredenstellend". Zijn dochter, koningin-moeder Ingrid van Denemarken, was de eerste die hem mocht bezoeken. Na derhand verklaarde zij dat het herstel van haar vader "de goe de kant opgaat". VALKENBURG De gemeenteraad van Valkenburg zal de plaatse lijke Oranjevereniging een subsidie verlenen van 1.260 gulden voor het organiseren van enkele vermakelijkheden op 5 september als Koningin Juliana haar 25-jarige Regeringsjubileum viert. Van dit geld zullen de kinderen van de Kleuterschool een herdenkingsbeker krijgen. Mevrouw mr. De ong-de Graaff (VVD) ergerde er zich tijdens de gemeenteraadsvergadering aan dat het verzoek om subsi die van de Oranjevereniging zo laat binnen kwam. Wethouder Vis verontschuldigde de vereniging door te verklaren dat zij het met het opstellen van een geschikt programma niet gemakkelijk gehad hebben, temeer daar de traditionele Oranjefeesten gelijk met de paardenmarkt zouden vallen. Tijdens de vergadering werd besloten aan de Ned. Herv. Kerk 250 m2 grond te verkopen in verband met uitbreidingsplannen. In 1952 is deze grond aan de burgerlijke gemeente overgegaan met de bepa ling dat de kerk deze grond kon terugkopen indien zij dit wegens uitbreiding nodig mocht hebben. Ook de thans aanwezige actie om ook tot de bouw van een toren over te gaan (er zou hiervoor een commissie gevormd zijn) werd nog ter sprake gebracht. Van VVD-zijde werd het betreurd dat cr niet meer samenwerking ge weest is tussen de Gereformeerde en de Hervormde kerk. Beide kerken zullen nu waarschijnlijk een subsidie van 15.000 gulden gaan missen. Mevr. De Jong-de Graaff. die tijdens de rondvraag een hele waslijst met zaken had, die zij aan de orde wilde stellen, vroeg zich af of er niets aan de toenemende verontreiniging van het op pervlaktewater gedaan kon worden omdat de laatste tijd steeds n.eer dode eenden aangetroffen wo'rten. Burgemeester Van 't Wout verklaarde Cz. er een onderzoek ingesteld zou worden. De heer Dol- deuum (örsJ) vonu det er eindelijk eens iets aan de bestrating bij iz L-'ja o -iger gedaan moest worden. B. en W. was het hiei volkomen mee eens.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1