Profronde van Nederland project van Kouwenhoven IJsland moet beste speler missen Voetbal in buitenland Nu demonstratie Hemmes-Hordijk Wonderdokter uit Kenia wil „sir Alf" helpen Antillen moet met vijf anderen voor plaats eindronde in West-Duitsland WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT PEN HAAG Als de plannen van Cees Kouwenhoven wor den gerealiseerd en wie kan daaraan twijfelen heeft Nederland in 1975 voor het eerst sinds 10 jaar weer een etappekoers voor profwielrenners. Juist in een periode dat de wielrenunie ingrijpende maatregelen heeft aange kondigd om een eind te maken aan de malaise waarin het broodfietsen verkeert, betekent een profronde een verkwik- kend initiatief. Het besluit van de KNWU om amateurs iaaÊSssP vanaf hun 24ste te dwingen naar de prof-rijen over te stappen geeft een hoogst aktueel tintje aan de pogingen van Hagenaar Cees Kouwenhoven, die in wielerkringen faam heeft verworven met organisatorische hoogstandjes als de start van de Tour de France in Scheveningen. Het klinkt uit de mond van Kouwenhoven verre van blufferig als hij zegt: ,,Als ik ergens mee begin komt het ook van de grond". Het een stap in de goede rich ting zijn als de Ronde van Ne derland voor beroepsrenners ein delijk weer gestalte krijgt. In de criteria in ons land ver dient het gros van do profs de managers en dergelijke wor den betaald. Dan blijft e niet zo heel veel van over. Een manier om het profwielrennen attractief te maken voor de renners is een Nederlandse profronde". welijks het zout in de pap. En Cees Kouwenhoven zegt het niet successen in het buitenland lig gen al evenmin voor het op scheppen. Het is dan ook geen wonder dat topamateurs van het kaliber Fedor den Hertog, Piet van Katwijk en nog een handvol andere er weinig voor voelen het lucratieve liefhebberschap te ruilen voor het onzekere be staan van de broodrijder. Een wegkwijnende prof-wielrennerij zou ook de doodsteek op langere termijn voor het amateur-fiet sen kunnen betekenen. Cees Kouwenhoven: ,,Het publiek heeft belangstelling voor wiel rennen door de prestaties van de profs. Juist door succes in die categorie komen toeschouwers amateurkoersen. Als echter de profs niets laten zien wordt de interesse over de hele linie minder. En als het publiek ook bij amateurrondes weg blijft, is het voor sponsors ook niet meer interessant. Daarom moet er voor versterking van Voor een profronde van Neder- voor 't eerst. De Haagse wieier- enthousiast is er al jarenlang mee bezig. Overal vond zijn plan gretig gehoor, maar nie mand nam de initiatieven. ,,lk heb er met Herman Krott over gesproken", zegt Kouwenhoven. „Die voelde er veel voor, maar ging er verder niet op door. Hij was bang dat zijn ei gen Amstel Goldrace er onder zou lijden. Hetzelfde gold voor Joop Middellink, die zijn Olym piad tour in gevaar zag komen. Iedereen was ervan overtuigd dat er iets moest gebeu ren, maar niemand deed iets. Ik heb daarom de knoop maar doorgehakt en eens links en rechts geïnformeerd. Van diver- Er lijn echter nog de 10ilj„e moeilijkheden te overwinnen. KEES KOUWENHOVEN timistisch gestemd over het sla- Kees Kouwenhoven wil niet op de gen van de plannen". se zijden heb ik enthousiaste reacties gekregen. Zowel van de kant van geldschieters als van plaatselijke organisatiecomi- de profwielrennerij worden ge zorgd. Maar dan moet je dat voor de renners ook aantrekke lijk maken. Als er in Nederland maar een profklassieker is. de Goldrace, is dat veel te weinig. De criteria zijn niet zo aantrek kelijk. Doorgaans is daar een prijzenpot van vijfduizend gul den betaald. Dan blijft er niet zo land denkt Kees Kouwenhoven een bedrag nodig te hebben van 3 ton. Van dat bedrag heeft hij al een derde aan toezeggingen binnen. „Door de organisatie van de start van de Tour", ver telt Kouwenhoven, „heb ik veel contacten gekregen die ik nu kan gebruiken. Zoals de zaken er nu voorstaan, ben ik zeer op- Sinds 1965 heeft de overheid' vertelt Kouwenhoven, „geen toestemming meer gegeven voor meer dan een etappekoers in ons land. Dat was jarenlang Olympia's ronde. Maar ik zaken vooruitlopen door de namen van enkele sponsors aan de openbaarheid prijs te ge- „Ik kom pas met alle ge- Cees Kouwenhoven is op zijn ma nier bezig om het profwielren nen aantrekkelijker te maken voor de renners. „De KNWU kan nu wel met deze nieuwe leeftijdsregel komen", meent hij. „Maar er moet iets tegen over staat. Men wil de goedbe taalde amateurs laten overgaan, maar dat zijn er maar een stuk of tien. Door deze maatregel worden er 40 gedupeerd. Er moet in ieder geval voor wor den gezorgd, dat de werkgele genheid voor de profs zo goed mogelijk is. En die wordt zeker bevorderd door het organiseren van de profronde. Als de Nederlandse profrenners 6 of 7 dagen achter elkaar in de publiciteit staan, worden ze voor het grote publiek weer her kenbaar. Dan gaat er weer wat van het fietsen uit. Want als Joop Zoetemelk wegvalt, stelt 't hele profwielrennen toch niets meer voor? Daar moet verande ring in komen. Het is inderdaad niet goed te praten, dat renners als Fedor den Hertog amateur blijven, omdat ze als prof niet zoveel kunnen verdienen. Een redelijke vergoeding voor een amateur is acceptabel, maar zoals in zijn geval kan het ei genlijk niet. Hij was aangewe zen voor de ronde van de toe komst. Dat is od zich natuurliik een lachertje. Hij is 28. Welke toekomst heeft hij dan nog"? Cees Kouwenhoven is bezield van zijn ideaal. Daarin ziet hij mede een middel om het proffietsen weer van de grond te krijgen. „Het is", zegt hij „niet de be doeling om in de ronde van Nederland mannen als Eddy meen, dat er mogelijkheden zijn Bijvoorbeeld het tijdstip gevens, als alles rond Is", zegt Merckx aan de start te krij- hij. „Het ligt niet in mlin aard, gen. Het is primair zaak om de om al meteen hoog van de toren Nederlandse profs aan wedstrij-1 te blazen, terwijl er nog vrijwel den te helpen. E.i die is er zelfs 1 niets vaststaat. Er moet nog zo- met 50 criteria in een seizoen te veel geregeld worden". weinig. ook een profronde weer te organiseren. In diverse provin cies kunnen wel verkeersmaatre gelen worden genomen om crite ria te houden. Is het dan zo moeilijk om die faciliteiten ook voor een etappewedstrijd van zes dagen te scheppen? Ik dacht van niet". profronde. ,Het moet koste kost vermeden worden dat Olympia's ronde in de wielen wordt gereden", zegt Kouwenho ven. Daarom zal de profronde waarschijnlijk in april of sep tember worden gehouden. De voorkeur gaat uit naar het voor jaar. de Twee jaar geleden opperde Cees ,-at Kouwenhoven het idee, om de Tour de France in Nederland van start te laten gaan. Dat is inderdaad gebeurd. Daarom kar het ook haast niet anders of over twee jaar is er weer een profronde van Nederland. Cees Kouwenhoven gelooft rr heilig in. FRANK WERKMAN NOORDWIJK - Het voetbalelftal van IJsland zal woensdagavond in de wedstrijd tegen Nederland vermoedelijk niet kunnen be schikken over de 18-jarige aan valler Asgeir Sigurvinsson. Deze son, Olafur Sigurvinsson, Astra- dur Gunnarsson, Gudni Kjar- tansson en Einar Gunnarsson, Gisii Torfason en Hermann Gunnarsson, Elmar Geirsson en Johannes Edvaldsson. bij Standard Luik onder con- Elmar Geirsson is contractspeler tract staande speler, de „beste van Hertha BSC. is ge- voetballer van IJsland' blesseerd aan een knie De Deense trainer Henning Enok- sen wilde overigens nog geen opstelling bekend maken. We" wilde hij kwijt dat in ieder ge val vrije-verdediger Marteinn Geirsson, die tijdens Zweden IJsland (1—0). Ralf Edstroem uitschakelde, met de bewaking van Cruyff belast zal zijn. IJsland zal vermoedelijk spelen in de volgende opstelling: Thor- steinn Olafsson, Marteinn Geirs- De uitslagen van dc dinsdagavond in de Zweedse eerste divisie ge speelde voetbalwedstrijden zijn: AIK StockholmHammarby IF 2—1; Blfsborg Boras—Oerebro SK 3—1; Malmö FF—Glas Goe- teborg 0—1; Sirius Uppsala— Djaurgaarden Stockholm 0—5; Oergryte Göteborg—Landskrona Boys 04; Oesters II—Saab Linkoeping 6—1; Atvidaberg FF IFK Norrkoeping 2—1. Na 16 wedstrijden is de stand: 1. Atvi daberg FF 28 punten, 2 Oester IF 22, 3. Landskrona boys 20. Sisteravond zijn voor de eerste divisie tfan de Westduitse voet balcompetitie, de Bundesliga, twee wedstrijden gespeeld. De uitslagen zijn: 1. FC Kaiserlau- temEintracht Frankfurt 14, MSV DuisburgFC Köln 51. Volewijckers triomfeerde 'MSTERDAM - De Volewijckers heeft dinsdagavond de competi tiewedstrijd in de eerste divisie legen Veendam gewonnen met 2—0 (rust- 1—0). Het scorever loop was: 23. Hoogenberk 10. 66. Muller 20. Toeschouwers 3000. Scheidsrechter: Gans. ^erksen van Veendam kreeg van ^arbiter Gans een officiële waar schuwing wegens het onderuit halen van een tegenstander. *t kort geding Volewijckers—FC Amsterdam gaat niet door. Bei- ^e partijen zijn in onderling overleg tot overeenstemming gekomen: Van Slooten gaat naar De Volewijckers, Mensink blijft bij FC Amsterdam. .Rotterdamse Keramisten" heet de tentoonstelling die van 24 au gustus tot 24 september wordt gehouden in Kunstzaal Zuid aan het Zuidplein te Rotterdam. Er zal werk te zien zijn van Hans Abelman, George Belzer, Dick Bouman, Trudy Drescher, Peter Harskamp. Ondine Impelmans, Leo Leewis, Andrew Lord, Rob Neef, Olga Oderkerk, Ad Tim mermans en Diet Wiegman. Rijswijk - Als extra bij de open creatiecentrum De Hofstede In Rljswljkse tenniskampioen- Rijswijk (Julialaantje t.o. Te schappen, waarvan zondag de Werve) een partij spelen, finales worden gespeeld, zullen Het is een demonstratie maar ge- Fred Hemmes en Jan Hordijk zien de verwikkelingen afgelo- zaterdagmlddag om 12 uur op pen zondag tijdens de finale van de banen van het sport. en re- de strijd om de Nederlandse ti tel mag van meer dan alleen een exhibitie worden gesproken. Het zou een revanche kunnen zijn. Oefenwedstrijden Den Haag - Er werden gisteren enige oefenpartijen door ama teur ploegen gespeeld. De resul taten waren: Full Speed betaal de jeugd FC Den Haag 2—6, TOGB—VUC 1—0, VIOS—RCDH 30, WIK-amateurs ADO 01 (voor de Zu.derpark Cup). de jongste tennisfinale. In Rijswijk kan deze strijd voortge- MODENA De Oostenrijker Niki Lauda, met zijn 24 jaar de jongste formule-I-coureur ter wereld, rijdt volgend seizoen voor Ferrari. In de vuurrode wagens zal Lauda deelnemen aan de races om het wereldkampioenschap voor alle Grand- Prix-races en aan de wedstrijden om het merkenwereldkam- pioenschap (bijvoorbeeld 24 uur van Le Mans). Tot nu toe was Lauda verbonden aan de Britse BRM-stal. NfAROBI - De manager van het Engelse nationale elftal. Sir Alf Ramsey, heeft een brief gekregen van een Ke- niase wonderdokter. De brief, gedateerd 16 augustus, komt van Shariff Abubakr Omar, die zichzelf „een der vooraanstaande Afrikaanse tovenaars" noemt. De heer Abubakr biedt sir Alf zijn diensten aan in het stre ven Engeland in 1974 weer wereldkampioen te laten worden. De Keniaan schrijft: ..Ik heb begrepen dat Enge land in MUnchen graag het wereldkampioenschap wil heroveren en dat de kansen hierop niet zo groot zijn. Ik heb in het voetbal een inter nationale reputatie opge bouwd en heb ploegen hier in de buurt de laatste jaren heel wat bekers helpen laten winnen". De heer Abubakr heeft zich gespecialiseerd in de „klas sieke" hekserij. Hij heeft di verse beheksingen van de wedstrijdbal op zijn naam staan, zodat die niet in het doel vliegt en doordrenkt vaak de uitrusting van een speler met een aftreksel van kruiden, dierenhuiden, been deren en allerlei soorten amuletten. In Kenia is de voetbalbond momenteel bezig de praktijken van Abubakr en co. uit te roeien, vandaar dat er blijkbaar elders werk gelegenheid moet worden ge zocht. ZiiRICH - Het voetbalelftal van de Nederlandse Antillen zal van 29 november tot 18 december in Port-au-Prince (Haiti) met vijf andere landenteams strijden om een plaats in het eindtoernooi orn het wereldkampioenschap. De andere deelnemers aan het finaletoernooi van de noord- en Middenafrikaanse zone (Conca- caf) zijn Mexico, Guatemala, Honduras, Haiti en Trinidad. Favor.et voor 'West-Duitsland' is Mexico, de organisator van het wereldtoernooi 1970. Het Mexi caanse team heeft zich tot nu toe voor alle eindronden kunnen plaatsen behalve voor die in 1938 (Frankrijk). De data van het toernooi in Port- au-Prince werden dinsdag door de FIFA in ZUrich bekend ge maakt. In hei zojuist verschenen julinum- j mer van „FIFA-news" is een uit nodiging gepubliceerd aan de volksrepubliek China om weer lid te worden van de internatio nale voetbalfederatie. De uitno diging in de vorm van een brief was ondertekend door Sanley Rous (voorzitter) en Helmut Kacser (secretaris-generaal). In dezelfde brief wijst de FIFA er overigens op dat een land, voor dat China weer toegelaten is te gen een Chinees team speelt, ge royeerd zal worden. SPONSOR BIJ FSC SITTARD - FSC heeft een spon sor. Het is de firma Horn uit Sittard, die huishoudelijke appr- raten op de markt brengt. De eerste divisieclub krijgt twee achtereenvolgende jaren 150.000 gulden. De firma Hom heeft bo vendien een optie van tv.ee ja-.r op FSC, waar het deze za'rn aangaat. De spelers van FSC zullen v a hun trainingspakken naamrec •- me gaan maken. Men neemt in iW&f:' Sittard aan dat hiertegen in KNVB-kringen geen bezwaar xv bestaat, omdat het ook al b.j sommige andere clubs gebeurt. Niki Laudi stuurt door de regen over het circuit. Binnenkort i formule-eenwagen tot zijn beschikking krijgen. Hockeyer Ton Pierik geblesseerd AMSTERDAM Tijdens de trai ning van de Nederlandse hoc- keyselectie is gisteren Ton Pie rik van Hattem zo ernstig ge blesseerd aan een duim, dat hij niet zal kunnen meespelen in het toernooi om de wereldbeker dat over enkele dagen begint. De middenvelder' zal In de se lectie worden vervangen door Cees van Geel van de vereni ging MEP. India heeft op het terrein van WV in Amsterdam een oefen wedstrijd over tweemaal 45 mi nuten tegen Argentinië voor het hockeytoernooi om de wereldbe ker, dat vrijdag in Amstelveen begint, met 5—2 gewonnen. Bij de rust leidde India door doel punten van Surjeet Singh met 20. Na de hervatting scoorden Govinda, Baldev en Ashok Ku mar voor India en Quaquarini en Segolini voor Argentinië. B-n Fey, cantor-organist van de Haagse Houtrustkerk geeft zondagmiddag 26 augustus op het orgel van d e kerk een con cert. waar hij werken zal spelen van Jan Zwart. Mendelssohn, Léon Boëlmann, Sigfrid Karg-E- Jert, Jan Nieland, benevens een eigen improvisatie.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13