KATENDRECHT VERWIJT POLITIE ZWAK OPTREDEN EeidaeSowa/nt Conflict rondom bisdom Roermond brief van studenten Bombardementen noodzakelijk Gezinskaart NS blijkt succes Grieks blad publiceert lijst namen voor amnestie Overval op spaarbank Eindhoven Vlot Aeali in Mexico Wijziging in top van Defensie DINSDAG 21 AUGUSTUS 1973 73 LEIDSE COURANT PAGINA 9 NIXON TOT OUD-STRIJDERS: NEW ORLEANS (Reuter-AFP) President Nixon heeft gisteren op een bijeenkomst van circa 4500 oudstrijders in New Orleans ver klaard dat hij persoonlijk opdracht had gegeven tot de geheime bom bardementen op Cambodja in februari 1969. Hij had dit gedaan „om de levens van de Amerikanen te bescher men". Geheimhouding was noodzakelijk om de toestemming van de Cambodjaanse regering die toen nog neutraal was, te krijgen. „Men heeft mij verweten", aldus Nixon, „dat ik geheime bombardemen ten liet uitvoeren op een weerloos neutraal land, maar het waren niet de VS maar de Noordvietnam#»se communisten die de neutrali teit van Cambodja schonden en we) door het zenden van 40.000 man naar Cambodja die werden samengetrokken aan de grens tussen Cambodja en Zuid-Vietnam. „De veronderstelling dat het hier om „neutraal" gebied ging is bela chelijk" aldus Nixon. „De communisten hadden de neutraliteit van deze grensgebieden tot een aanfluiting gemaakt en de VS hadden dan ook geen enkele morele verplichting deze komedie te eerbiedi gen." De Amerikaanse president verklaarde dat zijn regering de leiders van de congresfracties op de hoogte had gesteld van de bombardemen ten hoewel deze overigens geheim werden gehouden. Zou dit niet zijn gebeurd, dan zou de Cambodjaanse regering gedwongen zijn geweest te protesteren. De bombardementen hadden dan moeten worden stopgezet en de Amerikaanse soldaten hadden dan met him leven moeten betalen voor de bekendmaking. De Cambodjaanse regering had ook geen bezwaar gemaakt tegen de luchtaanvallen. „Toen er gebombardeerd werd, nodigde Prins Siha- noek (toen het staatshoofd van Cambodja) mij uit voor een officieel bezoek aan de Cambodjaanse hoofdstad". (ADVERTENTIE) ATHENE (Rtr.) De amnestie voor politieke gevangenen die zondag in Griekenland is afge kondigd, go'dt o.m. voor 14 tot levenslang veroordeelden en voor 117 mensen die 8 tot 25 jaar gevangen moesten zitten. Dit blijkt uit een lijst met na men die het avondblad Nea gis teren heeft gepubliceerd. Ook 69 mensen die bij de samen, zweiing van marine in mei betrokken waren, zullen van de amnestie profiteren, terwijl ook het onderzoek naar de in Parijs wonende oud-p>-emier Karaman- lis'is gestaakt. Ook ae advocaten van de politieke gevangenen worden niet langer vervolgd. Dit geldt ook voor de genen die zich schuldig hebben gemaakt bij aanhouding, onder vraging en berechting van ge vangenen, zodat politiemannen en militairen die zich aan mis handeling hebben schuldig ge maakt, niet meer aan vervol ging blootstaan, (Van een onzer verslaggevers) Rotterdam Het wijkor- gaan van Katendrecht ver wijt de Rotterdamse poli tie, dat zij het afgelopen weekeinde veel te zwak is opgetreden toen het in deze wijk tot een gewelddadige uitbarsting kwam als ge volg van de heersende spanningen tussen wijkbe woners en prostitutie. Het wijkorgaan probeert al en kele jaren de steeds agres siever wordende prostitutie in de wijk een halt toe te roepen. Tevergeefs. Volgens een lid van het wijkor gaan staat de politie duidelijk aan de kant van de prostitutie en souteneurs. Alle klachten die buurtbewoners in de loop van de t1 jd hebben ingediend, zijn in de doofpot gestopt, aldus deze woordvoerder. Men vraagt zich af, of de hogere politie-autoritei- ten wel op de hoogte worden ge bracht van wat zich op „de Kaap" afspeelt. „Wij hebben de EINDHOVEN Een gemaskerde jongeman die bovendien een pruik droeg heeft gistermorgen een overval gepleegd op het kantoor van de Bondsspaarbank in Eindhoven. Met een pistool in de hand bedreigde hij het daar aanwezige personeel, een man nelijke en een vrouwelijke kan toorbediende. Hij gelaste hen met de handen boven het hoofd te blijven zitten, vervolgens klom hij over de balie en deed een greep in de kas. De man is met 20.000 gulden te voet ver dwenen. Via het stil alarm werd na de overval de politie gewaar schuwd. Van de dader heeft de politie geen spoor meer kunnen vinden. MEXICO (DPA) Na een tocht van ruim drie maanden over de Atlantische Oceaan heeft het vlot Acali, waarop zes vrouwen en vijf mannen wilden nagaan hoe de mens zih onder zeer moeilijke omstandigheden draagt en tot hoever zijn uithou dingsvermogen gaat, maandag het eiland Cozumel dat voor het Mexicaanse schiereiland Yuca- tan ligt, bereikt. De bemanning van het vlot die onder bevel stond van Zweedse Maria Bjom«tam en de Mexicaanse antropoloog Santia go Genoves zou gezond en opge wekt zijn. Het 12 meter lange en 7 meter brede vlot is op 12 mei van de Canarische Eilan den vertrokken. Vlucht voor gaswolk CARSON (AFP) Ongeveer 150.000 mensen hebben de stran den bij Carson in de Ameri kaanse staat Californië moeten ontvluchten voor een enorme giftige gaswolk die een gebied van 40 vierkante kilometer be streek. Het gas was afkomstig van een chemisch bedrijf in Carson, waar 400.000 liter van het gifti ge zwaveltrioxyde uit een lek kend reservoir was ontsnapt. Een grote dosis van dit gas, dat wordt gebruikt voor de fabrica ge van reinigingsmiddelen, is dodelijk. Het indruk dat lagere ambtenaren alles onder tafel moffelen", e v «orzijtter van de P.v.d.A.- fracrie in de Rotterdamse ge meenteraad, drs. Lems, is van mening, dat er al veel op Ka tendrecht zou verbeteren als de Haagse souteneurs worden ge weerd. „Deze mensen maken er een keiharde commerciële zaak van en hebben er geen belang 'bij in vrede men de wijkbewo ners te leven", aldus de heer Lems, die verder zei, dat zijn fractie zal aandringen op maat regelen tegen de Haagse soute neurs. Rotterdamse D'66-raadslid mr. Mentink is van mening, dat de gemeente de Westduitse ex ploitant van eroscentra, Kurt Kohls, de gelegenheid moet ge ven ook e^n dergelijk centrum in Rotterdam te bouwen, ver •buiten de woonwijken, hetgeen er volgen» hem dan toe zal lei den dat de overlast voor de be volking verdwijnt. Grote schade door brand in meubelfabriek GROESBEEK In Groesbeek is maandagavond de meubelfa briek Hamó N.V. geheel door brand verwoest. De schade be draagt enkele miljoenen gul dens. Het vermoeden bestaat dat de brand is aangestoken, aangezien zondagmorgen vroeg al een poging was gedaan het bedrijf in brand te steken. On bekenden hebben toen reeds en kele ruiten ingegooid, waarna hooi en oud papier naar binnen zijn geworpen en in brand ge stoken. Door snel optreden van de brandweer kon het bedrijf toen gespaard blijven. Maan dagavond slaagde de brandweer van Groesbeek. met assistentie van die van Nijmegen, Ubber- gen en Wychen er niet in om het bedrijf te redden. Ook De Spar weert Ontspan LEIDEN (ANP) Na Albtrt Heyn heeft nu ook De Spar be sloten geen Zuidafrikaanse Out- span-sinaasappelen meer te ver kopen. Dit is althans het advies van het hoofdkantoor aan alle 1200 aangesloten winkels. De tien groothandelskantoren van De Spar kopen al geen Outspan meer in, aldus is maandag door een directielid meegedeeld aan de voorzitter van de „Boycot Outspan Aktie", Dolf Coppes. 616e Staatsloterij Tweede trekking prijzen van f 15 zijn gevallen op nummers eindigende op 6 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 99 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 23 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 188 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 263 f 200 zijn gevallen Op nummers eindigende op 612 f 400 zijn gevallen op nummers eindigende op 041 f 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op 8809 een prijs van f 2.000 is gevallen op het nummer: 043667 f 2.000 is gevallen op het nummer: C54562 2.000 is gevallen op het nummer: 080459 f 2.000 is gevallen op het nummer: 029835 f 2.000 is gevallen op het nummer: 067626* de prijs van f 5.000 is gevallen op het nummer: 016191 f 50.000 is gevallen op het nummer: 032623* Een extra prijs van f 100.000 is gevallen in de serie E op het nummer. 076284 Een troostprijs van f 2.000 op nummer: 076284 van elk van de andere series. Een extra prijs van f 100.000 is gevallen in de serie B op het nummer: 063666* Een troostprijs van 2.000 op nummer: 063666* van elk van de andere series. Attentie: op een met een gemerkt nummer is tevens een van da lagere prijzen gevallen. Gewonnen prijzen kunnen na de derde trekking worden geïnd. Nota Haagse binnenstad STERK PUNT IN DE NOTA welke een studiegroep voor de Haagse binnenstad opgesteld heeft, is het feit dat het een discussienota ge worden is. Dat er haast is met een drastische ingreep bij het ver keersplan, vermeldt de nota met dikke onderstrepingen; maar voor de gemeentelijke overheid een definitief plan gaat opstellen, krijgen alle belanghebbenden de gelegenheid tot inspraak en kritiek. Hopenlijk komt bij deze voorbehandeling beter nog uit de verf wat nu eigenlijk het hoofddoel is van het plan. In de studienota lijken drie motieven verstrengeld: het weer leefbaar maken van de nu door het verkeer volgepropte binnenstad, het bevorderen van het open haar vervoer en het beveiligen van de werkgelegenheid. Er is een samenhang tussen de drie motieven, maar met een goed verkeersplan alleen worden de doelstellingen niet bereikt. Echt leef baar wordt het stadscentrum alleen, wanneer het ook als woonoord perspectief krijgt; anders wordt het overwegend een gebied waarin op enkele vierkante kilometers kantoren, bedrijven en winkels zijn samengepropt; gonzend van activiteit overdag maar des avonds een doods doorgangsterritorium. IN DE DISCUSSIENOTA staat een verkeersorganisatie voorop; het weren van partikulier doorgaand verkeer, het verbeteren van het openbaar vervoer en voorkomen dat het centrum één grote parkeer plaats wordt lijken ons inderdaad noodzakelijke middelen. Maar hoe wil men dat precies regelen? Van diverse details zal afhangen of de voorgestelde verkeersreorganisatie voordelen oplevert die haar na delen ruimschoots overtreffen. Een kwetsbaar punt lijkt ons op het eerste gezicht de consequenties voor de buurten in de onmiddellijke omgeving van de binnenstad. Het woonmilieu kan daar door het aanleggen van de rondwegen, het georganiseerd of ongeorganiseerd zoeken naar parkeerruimte en de toenemende verkeersdrukte in het algemeen ernstig worden aange tast. Bij het zoeken naar een goede verhouding tussen ruimte voor kort- en langparkeerders zal moeten meetellen het fait dat niet alleen bij het woon-werkverkeer vaak onnodig gebruik wordt gemaakt van de auto, maar dat ook menig kort bezoek aan het stadscentrum (bij voorbeeld winkelen geen auto noodzakelijk maakt, temeer omdat op die uren van de dag het openbaar vervoer meestal een groot ge brek aan klanten heeft. Bij de pogingen om het openbaar vervoer bij meer mensen regel te maken, zouden de verkeersplannen bovendien ook bedacht moeten zijn op een suggestie van de ANWB welke we vorige week in deze kolom ondersteund hebben: goede voorzieningen voor het fietsend deel van de bevolking, opdat het gebruik van het rijwiel als middel om zich van de woning naar het werk v.v. te verplaatsen, weer toe neemt. Niet alleen een plotselinge sterke verbetering van het open baar vervoer zal zoals de nota beweert een aantal mensen doen besluiten voor een andere reisgewoonte te kiezen; het kosten- vraagstuk spe#lt immers ook een niet te onderschatten rol. EEN HEEL BELANGRIJK ONDERDEEL in de nota is tenslotte de relatie tussen verkeersplan en de werkgelegenheid. Volgens wet houder Bastet kan een goede uitwerking van de discussienota een argument worden tegen de .regeringsplannen om meer rijksdiensten uit Den Haag naar de provincie te verplaatsen. De vraag is of men erbij het streven naar meer leefbaarheid in het stadscentrum goed eraan doet te staan op blijvende concentrat e van rijkskantoren al daar in plaats van spreiding over de agglomeratie. Verder kan de overheid waarschijnlijk in haar spreidingsbeleid met een paar beslissingen komen op een vroegere termijn dan de nieu we Haagse discussie-nota welkom is. Conclusie op het laatste punt? Dat nieuw contact tussen het Haagse gemeentebestuur en de regering, minstens informeel, op korte ter mijn hoogst noodzakelijk is. UTRECHT (ANP) De gezins kaart van de NS, die pas een jaar geleden werd «ingevoerd, blijkt nu al een succes te zijn. Volgens een steekproef van de NS zijn cr zelfs mensen, die hebbe besloten geen auto te met alle (kinderen tot en met 19 - jaar plus een hond kunnen een jaar obeperkt reizen voor de prijs van twee ekenle reizen of twee retours. De kaart geeft bo vendien reaht op één dag volle dig gratis reizen. kopen of hun oude niet te ver- Tot nu toe zijn al 20,000 gezins- vangen door het invoeren van kaarten verkocht. De afgelopen de geziskaart. zomer hebben talloze gezinnen volgens de NS voor een dag rei- De kaart, die 50 per jaar kost zen per trein meer uitgegeven biedt vele voordelen. Het gezin, dan een gezinskaart kost. Uit de NS-steekproef kwamen en kele aardige feiten naar voren. Zo i6 er een gezin met acht kin deren. Men gaat nu het bestel-, wagentje van de hand doen, want met op de gezinskaart rei zen blijkt stukken goedkoper. Er is ook een echtpaar met een hond, dat een gezinskaart aan schafte om het (halve) kaartje voor de hond niet te hoeven be talen. Ge weldige rookwolken stijgen op uit brandende Eldorado Park bij Placerville in Californië, terwijl dodelijk vermoeide blussers even rust nemen. Ongeveer 1100 mensen zijn ingezet om de brand te bestrijden. |0m onverklaarbare redenen is gisteren een tram in Amsterdam uit de rails gelopen. Bij het nemen I van een vrij scherpe bocht vloog de tram naar rechts en ramde een tegemoetkomende vrachtauto. Vervolgens boorde het tramstel zich in de pui van een kantoor. De trambestuurder en zes passagiers Henen lichte verwondingen on. De vrachtwagenchauffeur kwam met de schrik vrij. ROERMOND (ANP) Bisschop Gijsen van Roermond heeft het curatorium en de faculteitsraad van de hogeschool voor theolo gie en pastoraat (HTP) in Heer len en de dekens in zijn bisdom om een duidelijke stellingname verzocht over het standpunt dat acht studenten van de hoge school in een brief aan de facul teitsraad tot uiting gebracht heeft. Dé acht studenten schrijven in deze brief onder meer: „Wij zijn bezorgd voor de kerk om- gers". dat de vrijheid, pluriformiteit Volgens het bisdom wordt met de dialoog steeds meer vervan gen wordt door angst, wantrou wen en onderdrukking. Die kerk wordt voor ons steeds ongeloof waardiger". Verder merken zij op dat aij, rtiet wvïlen gaan staan binnen de kerk, zoals zij brief niet uitsluitend gerebel leerd tegen de gang van zaken in het bisdom Roermond en te-, gen de persoon van bisschop studenten als een noodkreet be schouwd worden. De betrokken studenten hebben hun studie er bijna opzitten en vrezen geen werkkring in het bisdom Roer mond te zullen vinden. Gijsen, noch om enig ander lo- Het is de stellige overtuiging i i manifesteert. Zij vragen Volgens praktisch directeur drs. in de brief „op dit moment een duidelijk neen uit te spreken te gen de wurggreep van dit sy steem en haar vertegenwoordi- A. Reynen van de praktische staf van de HTP, die de brief van de studenten aan de dekens voorlegde, moet de brief van de rector dr. J. Bosch van HTP, dat de studenten zich hun brief niet richten tegen oe kerk in het algemeen, maar te gen de wijze waarop deze zich manilc-ileert, ..»et n*"*"» i" he bisdom Roermond. Den Haag In de komende toe lichting op de Defensie-begro- tlng-1974 (verschl)nt op Prins jesdag) zal minister Vredcllng een toelichting geven op de plannen tot reorganisatie van het departement van Defensie en het bestuur van de krljgs- machtonderdclen. Verwacht wordt, dat deze reorga nisatie onder meer zal inhou den. dat de functie van voorzit ter van het Comité Verenigde Chefs van Staven (land-, zee- en luchtmacht) verdwijnt en ver vangen wordt door die van Chef Defcnsiestaf.de hoogste militai re adviseur van de minister, die ook meer bevoegdheden krijgt dan de huidige voorzitter van het comité V.C.S. Dit is momen teel luitenant-generaal Van Veen, die uit protest tegen dc gang van zaken in het leger zijn ontslag heeft ingediend. Voor de nieuwe functie komt nu ook een marinetopman of een luchtmachttopman in aanmer king. OLIFANT-TRAPT ELF MENSEN DOOD BF.IROET AP) Een wilde oll- fa u heeft een stampede gchou. den i een Zuid Soedances dorp- 'e. Elf mensen werden door da Jocdgctrapt r ~^ers werden ge- voM cn 'ier hutten met da •ond gelijk gemaakt alvorcnl de ^o'itie er in slaagde de oli* fanl neer te leggen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9