Uitgebreid feestprogramma regering jubileum koningin Geschenkenregen voor koningin Portugees onderzoek in Mozambique Parlementaire missie bezocht Chinese muur Nederland geen immigratieland Begrotingstekort kan f 650 miljoen hoger worden DINSDAG 21 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT -T PAGINA 7 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De viering van het zilveren regeringsjubileum van de koningin zal op 3 september beginnen met de aanbieding van een jubileumpostzegel. Minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) zal die zegel 's middags overhandigen. Daarna ontvangt de koningin uit handen van minister Duisenberg (financiën) het zilveren tientje, waarvan er ter gelegenheid van het jubileum begin september 4'/t miljoen in omloop worden gebracht. Die middag is er een militair huldeblijk voor paleis Huis ten Bosch in Den Haag. Na een parade van alle legeronderdelen zal de koningin zich met vertegenwoordi gers van die onderdelen onderhouden. Op dinsdagavond 4 september is er een grote jubileumviering in de Amsterdamse RAI, welk feest via de televisie wordt uit gezonden. In aanwezigheid van de koninklijke familie wordt een première van de film over de regeringsperiode van koningin Juliana uitgezonden. Daarna leidt Mies Bouwman een feeste lijk spelprogramma. Tijdens deze feestavond zijn ver tegenwoordigers van alle pro vincies, van Suriname en de Nederlandse Antillen aanwezig. Ook ministers en kamerleden wonen het feest bij. In totaal zullen zo'n 4000 mensen aan het feest kunnen deelnemen. Via lo ting wordt die avond de plaats aangewezen, waar de koninklij ke familie de volgende dag de feestelijkheden op de nationale feestdag gaat bijwonen. Op die feestdag zal de minister president 's morgens via de ra dio een gelukwens uitspreken. Hij doet dat in het kader van een 25 uur durende uitzending van de radio, waarin Nederlan ders uit alle delen van de we reld aan de jubilerende koningin hun gelukwensen aanbieden. Nadat de koninklijke familie er gens in Nederland het feest heeft bijgewoond, zullen om half zes op paleis Soestdijk delega ties van Suriname en de Antil len worden ontvangen. Op 6 september is er feest in Den Haag. 's Morgens begint de ko ninklijke familie een tocht naar de Grote Kerk. Langs Bezuiden- houtseweg en Herengracht zal een erefront van vertegenwoor digers van diverse organisaties staan opgesteld. In de Grote Kerk is een bijeen komst met 600 vertegenwoordi gers van gemeenteraden. Prof. dr. C. A. van Peursen van de rijksuniversiteit in Leiden spreekt over: ,,De Neder'ander en zijn welzijn". Daarna volgt in de vergaderzaal van de Tweede Kamer een bijeenkomst met 150 leden van de Provincia le Staten. Prof. dr. ir. F. M. Maas uit Rijswijk, hoogleraar aan de T.H. in Delft, spreekt dan over: ,,De Nederlander in zijn ruimte". Vervolgens is er in de Ridderzaal een bijeenkomst met leden van de Eerste en de Tweede Kamer. Oud-minister Langman houdt daar een rede over: „De wereld in Nederland". Ensembles van het Residentie-Orkest werken aan de drie bijeenkomsten mee. In de middagpauze is er een kof fietafel op het Binnenhof, waar de marinierskapel musiceert. 's Middags volgt een rijtoer met open rijtuigen door Den Haag. De hele koninklijke familie, met kleinkinderen, zal in de koetsen plaats nemen. Daama is er een ontvangst voor het corps diplo matique in paleis Huis ten Bosch. Op zaterdag 8 september ontvangt de jubilerende vorstin de minis ters, oud-ministers, staats-secre- tarissen en oud-staatssecretaris sen uit haar regeringsperiode. De jubileumfeesten worden op 11 september besloten met een di ner in het paleis op de Dam voor de commissarissen en oud-commissarissen der konin gin. Beeltenis vorstin op koekdozen en glazen DEN HAAG (ANP) - De beeltenis van koningin Ju liana zal bij haar 25-jarig regeringsjubileum niet al leen verschijnen op de speciale postzegels en de twee soorten zilveren tientjes, maar tal van verenigingen en particu lieren hebben toestem ming gevraagd een af beelding van de koningin op jubileumprodukten te mogen aanbrengen. Geen van de aanvragers kreeg nul op het request. En zo zal men in septem ber o.m. koektrommels, wandborden, drinkglazen, balpennen, handdoeken, kandelaars, zilveren le peltjes, wandtegels, kris tallen borden, stambo men, schilderijen, etala gemateriaal, theeservie zen en vulpennen met een portret van de koningin kunnen tegenkomen. De Britse acteur Roger Moore, bekend van zijn rol als James Bond, poseerde gisteren in Londen met de actrice Yvonne Elliman, die de rol van Maria Magdalena speelt in de jilm „Jesus Christ, Superstar". Binnenkort gaat deze film in de Britse hoofdstad in première. In de Amerikaanse stad Youngstown (Ohio) speelde zich dreigde zich met een revolver te doden nadat hij eer De zittende vrouw, die bij het ongeluk betrokken was, niet uit te voeren. •en klein drama af toen een automobilist dodelijk verkeersongeluk had veroorzaakt, wist de man te overreden zijn voornemen DEN HAAG (ANP) De Neder landse parlementaire missie die op uitnodiging van het Chinese volkscongres China bezoekt, heeft gisteren een uitstapje ge maakt naar de grote niuur en de Minggraven bij Peking. Na besprekingen met Chinese func tionarissen en een receptie die ambassadeur dr. J. Vixseboxse aanbood op de ambassade, be zochten zij een voorstelling van Chinese acrobaten. LISSABON (AP) —Portuge se funktionarissen hebben gisteren verklaard dat een diepgaand onderzoek plaats vindt naar een moord die zou hebben plaatsgevonden op onge veer 50 a 60 Afrikaanse dorpelingen afgelopen de cember in Chowala in de buurt van de noordweste lijke grens van Mozambi que. In de verklaring van het ministerie werd toege geven dat afzonderlijke (Portugese) troepen, in strijd met hun orders, in tenminste een geval laak bare handelingen hebben verricht. Portugese funktionarissen in Oost DEN HAAG (ANP) - Tot 1975 kan het begrotingste kort bij een duurzaam en effectief anti-inflatiebe- leid en afgezien van conjuncturele overwegingen, worden vergroot met 650 miljoen. Dat conclu deert de studiegroep begrotingsruimte in een rap port dat minister Duisenberg (financiën) aan de Tweede Kamer heeft toegezonden. De studiegroep die is gevormd in 1971, is samenge steld uit ambtenaren van de ministeries van fi nanciën, economische zaken en sociale zaken en uit vertegenwoordigers van het Centraal Planbu reau en de Nederlandsche Bank. De voorganger van minister Duisenberg had de studiegroep op 4 april 1973 gevraagd een rapport op te stellen on der meer over een wenselijk niveau en een aan vaardbare ontwikkeling van het begrotingstekort in de komende jaren. Van de mogelijke vergroting van het begrotingste kort met 650 miljoen zou 250 miljoen kunnen ontstaan door het tekort in 1974 en 1975 te laten meegroeien met het nationale inkomen. Daar naast zou het tekort in 1974 nog eens met 400 miljoen kunnen worden vergroot. De studiegroep begrotingsruimte concludeert ver der dat extra belastingontvangsten als gevolg van de inflatie alleen dan toereikend zijn voor de financiering van salarismaatregelen bij de over heid en van de automatische inflatiecorrectie, als de prijsstijging een uit beleidsoogpunt aanvaard bare hoogte zou bereiken. Volgens de studiegroep zijn er geen duidelijke argumenten om de tot nu toe gehanteerde berekeningen over die salaris maatregelen en inflatiecorrectie belangrijk te herzien. Afrika zijn naar een dorp ge gaan dat Chowala genoemd wordt en meldden dat zij be wijsmateriaal hadden gevonden dat de dorpelingen op wreedaar dige wijze om het leven zijn ge bracht. Schedels en andere menselijke overblijfselen lagen opgestapeld temidden van verkoolde per soonlijke bezittingen vlak bij een van de hutten, aldus bet rapport. Het Portugese militaire opperbe vel in Mozambique stelt nu een onderzoek in om te bepalen wie er verantwoordelijk zijn. Als het onderzoek is afgesloten zullen de verantwoordelijke soldaten voor een militaire rechtbank worden gebracht en als 2ij schuldig zijn worden gestraft., aldus de woordvoerder. Het Tweede Kamerlid H. P. H. Waalkens (WD) is teruggeko men op een uitlating die hij deed na zijn reis naar Angola en Mozambique. Hij zei toen, dat hij zich moeilijk kon voor stellen dat „soldaten die ver loofd of getrouwd zijn en uit be schaafde landen komen" meede den aan slachtingen zoals in W>- riyamu, Mozambique. In het VVD-blad Vrijheid en Democra tie zegt de heer Waajkens: ,,lk acht die uitlating ongelukkig in die zin, dat zij onbedoeld discri minerend werkt en bovendien onjuist is. omdat ik ook wel weet dat slachtingen en misdre ven in de oorlog ook verricht zijn door gehuwden en verloof den". In zijn reisverslag in het blad komt het Kamerlid tot de con clusie dat er nergens in Angola en Mozambique gebieden zijn die bevrijd zijn van Portugees gezag. „Ik ben uitermate nieuwsgierig naar de argumen ten van minister Pronk waarom Nederland geld moet geven t.b.v. mensen in de bevrijdings- gebieden". Joseph Kenned/ verlaat het gerechtsgebouw na zijn veroordeling. Op de achtergrond zijn moeder Ethel en zijn oom, senator Edward Kennedy. Boete voor Joseph Kennedy NANTUCKET (UP!) - De 21-jarige Joseph Kennedy, zoon van wijlen senator Robert Kennedy, is tot een boete van 100 dollar veroor deeld. Hij werd schuldig bevonden aan roekeloos rijden. De jonge- Kennedy moest zich verantwoorden wegens een verkeersongeval waarbij zijn 18-jarige broer David en twee meisjes deels ernstige verwondingen opliepen. Een door Joseph Kennedy bestuurde terreinwagen waarin hij met zijn broer David en vijf meisjes zat. sloeg vorige week maandag op een achterweg op het eiland Nantucket voor de kust van de staat Mas sachusetts over de kop. De 22-jarige Mary Schlaff liep een bekken en een beenbreuk op. David Kennedy werd aan de rug gewond. De missie die de fractieleiders van KVP, PvdA en VVD uit de Tweede Kamer omvat, en wordt geleid door kamervoorzitter Vondeling - kwam zaterdag in de Chinese hoofdstad aan. Zon dag hadden de dertien eerste en tweede kamerleden de mogelijk heid een commune of een lege- onderdeel te bezoeken, en be zichtigden zij de verboden Stad. Zij ontmoetten de vice-voor/.it- ter van de vaste commissie van het Chinese Volkscongres (par lement), Kuo Mo-Jo, aan een banket dat de Chinese autoritei ten hun gasten aanboden. Vandaag hebben de Nederlandse parlementariërs de universiteit van Peking bezocht. Morgen vertrekken zij naar Sian, waar zij een museum, historische mo numenten en fabrieken zuilen bezoeken. Voor donderdag en vrijdag zijn reizen naar Hang- chow en Shanghai gepland. In Hangchow zal de Nederlandse missie - de eerste groep parle mentairiers die een hezoen aan de volksrepubliek brengt - qen zijdefabriek bezichtigen en een boottocht op het meer ma ken. Het twee dagen durende bezoek aan Shanghai omvat «-en bezoek aan de tentoonstelling van industriële producten aan de zware industrie »n een zie- kenhuis, en, zaterdag, bezoeken aan de commune en gesprekken met leden van het stadsbestuur. Via Peking keert de missie za terdagavond over Karachi naar Nederland terug. ZEIST Nederland moet geen immigratieland worden. In vijf jaar tijd groeide het aantal bui tenlanders in ons land met 100.000 tot ongeveer 280.000 ter wijl er ins ons land rond 100.000 mensen als werkloos zijn Inge schreven. De Nederlandse over heid zal een politiek van stabili satie van de immigratie moeten nastreven door een restrictief beleid zonder de grenzen te slui ten. Een snelle aanzienlijke ver mindering van de hier werkza me buitenlanders zou zonder meer catastrophaal zijn. De directeur voor het algemene arbeidsvoorzieningbcleid van het ministerie van sociale za ken, de heer K. Lewin, heeft dit gisteren meegedeeld op de V.N.-conferentie over „werk loosheid en migratie" op Woud- schoten in Zeist. Hij gaf in zijn inleiding en discussie met de deelnemers aan de conferentie een persoonlijke benadering van de problematiek met betrekking tot de buitenlandse werknemers in Nederland. Het restrictief beleid zal volgens de heer Lewin moeten inhouden dat buiten de landen van ;de EEG alleen werknemers kunnen worden geworven met toestem ming van de overheid, daariiij moet de rechtszekerheid voor alle betrokkenen vastliggen. 'In een flexibel beleid zal rekening dienen te worden gehouden rjet sociale en economische omstan digheden en met de structuur van de werkgelegenheid. CFpk zullen de belangen van de bui tenlanders en van het builfn- land moeten worden ingccaleu Etna werkt ROME (DPA) De vulkaan ]de Etna op Sicilië doet zich <ie laatste dagen geducht voelen. Iln de nacht van zaterdag op zon dag hebben zich verscheidene aardschokken voorgedaan en sindsdien is de bodem niet tot rust gekomen. Ongeveer JöO huizen in Acireale en omgeving zijn erg beschadigd. De helft moest worden ontruimd. Poppen voor de inmiddels fameus geworden koninklijke verzame ling zijn nooit weg. Dulzenen cadeau's moet ko ningin Juliana in haar leven hebben gekregen en misschien wel tienduizenden, in grootte en kostbaarheid variërend van een kievitsei via een ceintuur van massief goud tot het stati ge jacht Piet Hein. Dan gaat een mens zich gauw afvragen: wat doet ze daar nou allemaal mee? Om met het kievitsei te beginnen dat at ze gewoon op totdat het tijdstip gekomen was waarop het zoeken en daarmee het officieel aanbie den van kievitseieren om redenen van het milieu toch niet helemaal zo'n eerbare zaak was als generaties van dauwtrappende Friezen hadden gemeend. Die gouden ceintuur een pre sentje van mevrouw Soeharto tijdens het opgewekte staatsbe zoek aan Indonesië deed za ter plaatse om. maar hij bleek niet te passen en werd voer voor edelsmeden. En wat da Piet Hein betreft die is nog steeds in de vaart. Hij is aan de eisen des tijds aangepast, in zoverre dat hij in uitgerust met stabilisatoren en dit jaar nog met een nieuwe machine kamer. en wie bij Muiden de sluis uitvaart richting IJssel- meer. kan hem aan bakboord zien liggen afgemeerd in de haven van „De Koninklijke", zoals iedereen op het water de duurste jachtclub van Neder land kortaf betitelt. Toen het Nederlandse volk het schip aan de koningin cadeau deed. werd ervoor gezorgd dat de schoorsteen inklapbaar was .zo dat de Piet Hein onder alle Wat zit er in de doos? Kaas uit het vuistje i vaste bruggen in den lande door zou kunnen, maar om nu te zeggen dat Juliana pleegt te kruisen over alle vaarten tussen Stadskanaal en Maas- bracht. zou overdreven zi1r„ Eerder is het zo dat haar kin deren en k einkinderen plezier hebben van het permanent door marinemannen bemande schip, want di« worden er re gelmatig mee op het IJssel- meer en de Friese meren gesig naleerd. Onlangs nog bracht prinses Irene haar verjaardag spelevarend door aan boord van het koninklijke jacht. De Piet Hein is zelfs in de Middel landse Zee geweest bij het vorstelijke vakantieverblijf Porto Ercole aan de Italiaanse kust. Sindsdien echter is hij op zeewaardigheid afgekeurd en kan hij nog slechts het witte vuurtorentje van Marken ron den zolang tenminste de Markerwaard wegblijft. Bollenstreek vol Met de bloemen die koningin Juliana in haar gekroonde car rière aangeboden heeft gekre gen. zou dc bollenstreek vol te. planten zijn. Vaak zijn het zeer kostbare boeketten. Die komen echt niet in de berm te recht zodra de hofauto met het AA-nummer de bezochte plaats zijn uitlaatDiip heeft laten zien. maar worden trouw mee naar Soestdijk genomen waar een hovenier ze schikt in een mooie vaas die meestal ook wel het cadeau van iemand is. Maar het komt voor dat de ko ningin eenvoudig te veel blo meen krijgt om haar behuizing te vullen tijdens het défilé op haar verjaardag bij voor beeld. Wat overschiet, wordt dn verdeeld onder bejaardenin richtingen, ziekenhuizen, kin dertehuizen en aanverwante in stituten. Dezelfde procedure gaat In, wanneer de vorstin een krentebrood van enkele ki- lo's krijgt aangeboden. De gift, gedesemd als hij is met het zweet van menige bakker, wordt in dankbaarheid aange sneden, maar aangezien ook een koningin een lijn heeft, verdwijnt het overgrote deel richting liefdadig doel Met het eerste kantje haring heeft men op paleis Soestdijk minder moeite. Het zeebanket wordt eenvoudig over een aantal toastjes verdeeld en ter plaat se met de aanbiedende pik broeken genuttigd. De wielen kaas waarmee het volk zijn vorstin pleegt te verblijden, vinden dezelfde bestemming ze dienen als borrelhap bij een glaasje sherry of een apéritief. Het komt zelfs voor dat de ko ningin een partij verse groente cadeau krijgt. Ook daarmee weet de paleiskeuken raad. En de boeken die men Juliana ten geschenke geeft, leest ze van de eerste tot de laatste letter. Dan zijn er de poppen waar mee het Nederlandse volk of de bevolking van een land dat doelwit is van een staatsbe zoek, zijn aanhankelijkheid be tuigt. Die worden zorgvuldig bewaard, want koningin Julia na verzamelt ze zoals prins Bernhard olifanten en een ge woon mens sigarenbandjes. Vaak wordt een deel van do collectie in bruikleen gegeven aan een tetoonstelling waarvan de inkomsten bestemd zijn voor een liefdadig doel. Sind9 ze grootmoeder is geworden, bemerkt de koningin echter een kentering in de stroom ge schenken die haar omspoelt Ze krijgt nu veel cadeau's voor haar kleinkinderen. Do koploper was een grote, knal oranje teddybeer voor kroon prins Willem Alexander en dit met originaliteit gepeperde ini tiatief is aan den volke niet voorbijgegaan. Kaartje erbij liana onder de geschenken wordt bedolven. Sommige er van zijn nuttig. Van de geba tikte stoffen bijvoorbeeld di» zc in Indonesië kreeg, heeft ze toiletjes voor zichzélf laten ma ken. Sommige zijn waardevol tot zeer waardevol. Daarvoor wordt een plaatsje ingeruimd op paleis Soestdijk mi*- schien wel ten koste van een voorafgaand cadeau. De rest wordt zorgvuldig opgeborgen in het Koninklijk Huisarchief of in de zilverkamer van het Paleis Noordeinde in Den Haag. Bij elk cadeau ligt een kaartje van de gulle gever plus de dag en de plaats van de gift. Het begrip wegwerp- cadeau komt althans in het woordenboek van koninRin Ju lian;! niet VÓOr. Daarvoor is ze zich te zeer bewust van de op rechte gevoelens van de ge- Vele van de geschenken die de koningin de afgelopen 25 jaar heeft ontvangen zijn van 31 au gustus tot 16 oktober te zien in het museum van het Onder wijs. Hemsterhuisstr. 2c, Den Haag.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7