l Leiden wacht in spanning 3 op bezoek Marcel v. Dam Huisvesting houdt aan taken vast ;Van Dam: Voorlopig 5 wel huurverhoging 1300 EERSTEJAARS VERKENNEN LEIDEN Man wilde zichzelf en zijn zoontje (4) doden Jongens stalen condoom automaat siaa 1 Bewogen raads- vergadering over huurharmonisatie Nog geen krediet voor slachtlijn B.S. Leiden houdt open huis in 5-meihal us - PAGINA 3 DINSDAG 21 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN Wachten op Van Dam. Dat is het enige wat erop zit voor de bewoners van vooroorlogse huizen in gemeentelijk bezit of eigendom van woningbouwverenigingen. Op 3 sep tember komt de oud-VARA-ombuds- man (die destijds meer werd beju beld dan gisteravond in de raadsver gadering gebeurde) als staatssecre taris naar Leiden voor een werkbe zoek rond de dreigende huurharmo nisatie. In maart '72 besloot de raad de huren van de betrokken woningen te bevriezen, maar de huurharmoni satie is wettelijk en daar helpt zelfs geen bewindsman Marcel van Dam aan. Dat heeft hij vorige week ook ronduit gezegd tegen een delegatie van de PvdA-fractie die bij partij genoot Van Dam op audinëtie is ge weest. Zaïi |)e socialist Cees Waal schilderde de staatssecretaris als een man met een hart voor Leiden als geen van zijn voorgangers ooit had. „Op 3 september komt hij en een paar weken later spreekt hij voor de PvdA te Leiden". Dat B. en W in een brief aan 1 de bewoners de huurharmonisa- tie per 1 okt. heeft aangekon- woordelijke minister of staatsse cretaris wordt erop aangedron gen, alle Leidse vooroorlogse woningen niet allen te bezien vanuit het oogpunt van huurzet ting, maar vooral vanuit het oogpunt van renovatie- en reha bilitatiemogelijkheden én de steun, die zij daaraan kunnen en moeten geven. digd, noemde Waal tactloos. Over huurverhoging was iederei Ier van wantrouwen aan het adrea Iaal van wethouder Ham op kunnen volgen. De motie werd evenwel ingeslikt, toen de heer Ham la- i ter verklaarde, dat het college £3 een motie van de heer WWaal j kon overnemen. ;In deze motie wordt overwogen dat redelijke-wijs te verwachten lou is dat de huidige staatssecreta- ris van volkshuisvesting en j ruimtelijke ordening de inzich ten van de Leidse raad m.bt. de huurharmonisatie in het al- 'n(i gemeen en de kwaliteit van de ■re, vooroorlogse gemeentewoniugen 't deelt of zal delen.. Voorts werd >st; besloten, de verschillende juridi- sche en procedurele vragen en mogelijkheden rond de huurhar- iiri monisatie niet nader te bezien, maar in het midden te laten zo- lang een nadere bestudering van deze vragen en mogelijkhe- tej den niet door een minister of staatssecretaris noodzakelijk het in de raad e loos van het PAK om met een motie van wantrouwen te wap- perne: „dit ia pas billijk als deze motie ook zou kunnen wor den ingediend tegen PvdA-par- tijgenoot Van Dam, wiens rol nu nog dubieus lijkt: het hoeft niet, het hoeft wel". Volgens Amptmeijer heeft de Huurad viescommissie in Leiden een slechte naam, mede dank zij het beleid van haar voorzitter, de oud-wethouder Menken. De her Menken zou daarom ver vangen moeten worden. Dit wil de Amptmeijer met een raads besluit erdoor krijgen, maar wethouder Ham wenste zijn voorganger geen grap na te ge ven. Door PAK on PSP werd daarop een nieuw voorstel ge- daan: Ged. Staten zouden op korte termijn de gehele samen stelling van de HAC zodobig moeten herzien, dat deze in rui mere mate dan nu het vertrou wen geniet bij de Leidse bevo! king. Over de motie staakten de stemmen (17-17), zodat een vol gende vergadering opnieuw ge stemd moet worden. Pa3 Dit lot trof ook een motie-Ampt meijer, waarin een lid van B en W. wordt uitgenodigd mee te gaan met het Leids Huurder-; Comité naar Van Dam op 4 sep tember, als het gesprek op 3 sept. niet zou doorgaan of onbe vredigend zou verlopen. tuigd, dat de staatssecretaris volledig inzicht heeft in de Leid se problematiek: „Ik heb hei grootste vertrouwen, dat deze bewindsman met grote behoed zaamheid zal opereren. Het is de hoogste tijd, do heer Van Dam alle gelegenheid te gevn de voorgeschreven procedure te volgen". Omdat G.S. overwegen stappen te ondernemen om le den van huurderscumité's op te nemen in de Zuidhollandse huu radviescommissies kon ae heer Ham namens het college een motie WaalAmptmeijer (met het verzoek aan G.S. op korte termijn uitbreiding van deze commissie met vertegenwoordi gers van de huurders te realise ren) overnemen. Het bureau Huisvesting aan de Hooigracht. Volgens velen is het bureau zelf aan een betere tehuis toe. Maar dan als Dienst Volks huisvesting? redelijk, als de huizen ook rede lijk zijn. Een volgepakte tribune noemde (per spandoeken) huur verhoging „diefstal", waar nee tegen gezegd moet worden. VVD-er Taffijn zei het zo: „La ten we kijken of we iets kunnen doen. Als we niets kunnen doen, dan moeten we niet schromen KVP-er Cornelissens had woorder dat te zeggen en niemand met de valse hoop opschepen over het niet naleven van de wet door en staatssecretaris. We moeten proberen met menselijk heid iets te redden en geen poli tieke stuntjes uithalen over de ruggen van anderen*'. Commu nist Hoeven wilde bepaald zien op welke complexen de huur harmonisatie niet vin toepas sing is: „moet degene die zijn woning voor veel geld verbetr- de nu bloedn? Laten we het bezoek van Van Dam afwach ten; hij kan dan een indruk krijgen". van bijzondere waardering. Zijr adressen had hij »eer tactisch uitgekozen: waardering wethouder Ham wegens diens loyale pogingen om de zaak in de juiste banen te leiden t.o.v het raadsbesluit van maart 72, en ook waardering voor hc! betoog van Waal. „De wet is ei voor allen, maar bij onbillijkhe den moeten we zoeken naar een oplossing. In dit licht valt de houding van de staatssecre: te bezien. We mogen niemand beschuldigen". De heer Zunder man (DS'70) sprak in dezelfde ni wordt gemaakt. Bij de verant- PSP-er Amptmeijer vond het tact- Wethouder Ham was ervan over- lr; LEIDEN Burgemeester en wethouders w van Leiden zullen de bewoners van de ;c» vooroorlogse woningen van de woning bouwverenigingen en van de gemeentewo- ningen per 1 oktober 1973 een huurverho ging moeten aanzeggen. Deze opdracht geeft staatssecretaris Marcel van Dam (Volkshuisvesting) B. en W. in zijn ant- woord op het schrijven van dit college op p- 14 augustus j.l. waarin om uitstel werd ge- 15 vraagd. commissie alvorens een definitief besluit tot huurverhoging te voldoen, ook indien er zijn brief op dat het aanbeveling verdient de be trokken bewoners te adviseren aan de gevraagde huurverhoging te voldoen, ook incdien er geen advies, en dus een definitieve beslissing tot verhoging, uitgebracht is door de Huuradvies commissie. Indien later mocht blijken dat of meer bepaalde woningen niet voor huurverho ging in aanmerking komen, dan wordt het teveel betaalde weer teruggegeven. Dit is om te voor komen dat men enige tijd na 1 oktober de verho ging vanaf deze datum ineens moet betalen. Van Dam besluit in zijn brief aan B. en W. dat hij al les in het werk zal stellen om een beslissing inza ke de huurvaststelling te bespoedigen. LEIDEN Ruim 1300 aan staande eerstejaars studen ten zullen deze week door Leiden „zwerven" om een vluchtige kennismaking te hebben met de stad en haar universteit. Gistermorgen vulden zij de Stadsgehoor zaal tot de nok om er te luis teren naar burgemeester Vis, rector magnificus prof. voerster van El Cid, de or- Cohen en Liz Sluyter, woord- ganisator van de kennisma- kingsweek. Burgemeester Vis heette de eerstejaars namens de ge meente welkom en wees hen erop dat „de studentenwe reld en de niet-studentenwe- reld veel aanrakingspunten hebben. Leiden en haar bur gerij zijn vertrouwd met de aankomende studenten is deze wisselwerking". Voor in het programma de moge lijkheid geboden om v-an hun kant de gemeente te leren kennen. Daarnaast verzeker de burgemeester Vis hen. dat „de gemeente bereid is de studenten te helpen om van hun studietijd iets goeds te maken". Prof. Cohen begon zijn ope ningstoespraak met 'n „som bere inleiding", zoals hij het zelf noemde. Hij wees daar bij op de snelle veranderin gen in de universitaire we reld: „Meer dan de helft van mijn openingsrede van vorig jaar zou nu niet meer op gaan". Verder -«tipte hij het toenemende aantal studenten en het gevaar van vereenza ming aan, maar hij voegde er aan toe: „Er zijn vele handen, die zich in Leiden uitstrekken naar de mede mens". In uat verband noemde hij de studentenver enigingen, die vooral dit jaar de strijd aanbinden tegen de vereenzaming onder de stu denten. Liz Sluyter benadrukt® even eens de gastvrijheid van Lei den tegenover de nieuwe stu denten „We zullen laten zien, dat er een aantal deu ren nvoor jullie open staan en dat de drempels echt niet zo hoog zijn". Die deuren stonden bij de ver schillende verenigingen giste- ravnd inderdaad wagenwijd open. Augustinus, Catena, LISC, Minerva en SSR scho telden de eerstejaars hun ei gen programma voor e.j ga ven hen de mogelijkheid om zich al de eerste avnd thuis te voelen in het studentenle- LEIDEN Naar aanleiding van het ODRP rapport over het bu reau Huisvesting doet gemeen tesecretaris dr. J. v. d. Poel met de staf van het bureau de suggestie om de opzet van Huis vesting uit te breiden tot een Dienst Volkshuisvesting. De Dienst zou dan niet alleen taken krijgen als het verdelen van woonruimte en het beheer van gemeentewoningen, maar ook het creëren van woonruimte. Dit laatste zou dan moeten ge beuren d.m.v. stadsuitleg en re habilitatie van bestaande wij ken. Ook de Dienstcommissie van de gemeentesecretarie ziet wel iets in de instelling van een onder zoek naar de mogelijkheden tot een Dienst Volkshuisvesting. Zij zegt er echter bij, dat aan deze suggestie ook aandacht zal wor den besteed „bij een nog in be handeling zijnde vraag van de Gemeenteraad naar de verhou ding gemeente—woonstichting.." Bovendien is de commissie van mening, dat rehabilitatie van oude wijken überhaupt niet tot het takenpakket van Huisves ting behoort. Hiermee sluit de commissie zich don gedeeltelijk aan bij het ODRP-rapport, dat niet, zoals de gemec ntesecretaris, het bu reau wil uitbreiden tot een dienst, maar verschillende ta ken naar andere afdelingen en diensten wil overhevelen. Zo bijv. de advisering van B. en W. t.a.v. bijzondere beleidsas pecten, zoals maatregelen t.a.v. huizenspeculatie en de genoem de rehabilitatie; verder onttrek king van woonruimte, woon ruimtevordering en toekennen van krotopruimings- en door stromingspremie. Volgens het rapport hebben veel van deze taken juridische as pecten. De heer Dekker, chef van het bureau huisvesting, acht deze totale overheveling ongewenst. Hij wil slechts werk met een hoge juridische kwalifi catie op „een meer juridisch georiënteerde afdeling" concen treren. Intussen is men op het bureau Huisvesting reeds begonnen met door iedereen aanvaarde veran deringen. Aan de woningcartho- theek, de mechanisering van de administratie, de lay-out van het bureau en aan de stroomlij ning van de taken wordt ge werkt. In dit verband zou de Dienstcommissie van de ge meentesecretarie graag ook ver beteringen zien in ,.de omstan digheden. waaronder het perso neel van Huisvesting zijn werk zaamheden moet verrichten". Zowel de behuizing als het werkklimaat moeten verbeterd worden, aldus de commissie. Volgende week gaat de commissie BOO over het analytisch onder zoek van het gemeentelijk appa raat praten met para-gemeente lijke instellingen, waarna >n september overleg met B. en W. en de gemeenteraad volgt. BOO hoopt voor het einde van deze raadsperiode (medio volgend jaar) een eerste vorm van prln- cipeoesluitvorming gereed te hebben, waarin de hoofdlijnen van de planning vastliggen. LEIDEN Er wordt voorlopig nog geen krediet beschikbaar gesteld voor de installatie van een slachtlijn in het Openbaar Slachthuis. De leden van de commissie voor de bedrijven waien het er in een gisteren ge houden openbare vergadering niet over eens in hoeverre de bekostiging van de slachtlijn, alsmede de vaststelling van de tarieven voor het gebruik, in het kontrak! met de heren A. en L. Philip, vleesgrossiers te Rot terdam, opgenomen moet wor den. Tijdens de vergadering werd er een probleem van gemaakt hoe men de tarieven van volgende jaien moest verwerken in het kont raki omdat studies in deze richting nog niet geheel afge rond waren. Het kredietvoorstel alsmede het voorstel tot het aangaan van een kontrakt met Ph'lip b.v. werd voorlopig opge schort. Tijdcia; de vergadering werd ook gesproken over een eventuele verlenging van het kontrakt met de heer Milikan, pachter van de caféruimten in de Groenoordhal. Vooral de heer Ambtmeijer (PSP) drong er op aan niet te overijld te besluiten aangezien de Groenoordhal niet bepaald rendabel voor de gemeente Lei den genoemd kon worden en een beheer door de gemeente wel eens voordeliger kon zijn. Men zegde toe de zaak grondig te onderzoeken. 4 Optreden van Indonesische dansgroep afgelast LEIDEN - Het optreden van de Indonesische zang-dansgroep Andorinyo, dat gepland was in de Stadsgehoorzaal a.s. donder dag gaat niet door. Deze beslis sing heeft de directeur van de Stadsschouwburg, de heer v. Dam genomen, doordat het contact met de Indonesische ambassade, de "promotor" van de groep, achterwege is geble- 1 „Toen we benadrd werden door de ambassade, heb ik gevraagd of zt ons wilden uitnodigen, als de groep tijdens een receptie zou worden ontvangen. We had den dan inlichtingen kunnen verzamelen over het repertoire van de groep, wat ze zouden brengen. We hebben echter nie's meer gehoord", aldus di recteur v.Dam. De groep is mo menteel op een wereldtoernee. De afspraak hield bovendien in, dat de voorstelling in Leiden de t er.ige in de Randstad zou z.jn. Gisteravond trad de groep ech- ter op in Rotterdam. „Ik kan j niet tegen het publiek zeggen, zie maar wat ze brengen. Met dat cptreden in Rotterdam erbij j zou dat de gemeente geld gaan i kosten". Leiderdorp Gistermorgen vroeg waren zo'n 60 inwoners inclusief enkele familieleden en oud-bewo ners) van verpleegtehuis „Leythenrode" met 37 personeelsleden vroeg uit de veren om zich in te sche pen voor een bootreis door Nederland. De reis, die tot en met zaterdag duurt, gaat o.a. naar Utrecht. Volendam, Kampen en Arnhem. Het zal ongetwijfeld een mooie tocht worden, vooral nu het mooie weer aanhoudt in deze week. Zaterdag wordt de boot in Leiderdorp (weer bij de Touwfabriek) terug verwacht. Dat zal om 9.00 uur zijn. LEIDEN Bewoners ven de Bul- tenruststraat (zijstraat van de Schelpenkade) werden in de nacht van zondag op maandag opgeschrikt door brekend hout en glasgerinkel en ontdekten dat een inwoner van deze straat Toen een gealarmeerde politiepa trouille arriveerde stond de zwaar bebloede man, gewapend met een broodmes, met zijn 4- jarig zoontje voor het vernielde raam. Hij schreeuwde de hoofd agent toe dat hij het kind zou neersteken indier. hij een poging zou ondernemer boven te ko men. De heefdagent voerde hierop een gesprek met de man, die duidelijk over zijn toeren en tot alles in staa* was. De psy chologische aanpak van de ager.t leidde *r na veet vijven en zessen toe dat de man het mes naar bu t« n wierp. Na weer een lang gesprek liet hij zijn kind gaan en ga' hij z ch ge wonnen. Het gesprek met de man heeft ha.:st een uur ge duurd. Tijdens een onderhoud met een psychiater bleek dat de man reeds verscheidene malen in de psychiatrische inrichting „Lndegeest" te Oegstgeest be hardeld is. De aanleidingen tot de vernielingen en de bedrei ging zijn, zo bleek later, huwe lijksmoeilijkheden en overmatig drankgebruik. De EHD heeft de verwondingen, die de man tij dens zijn vernielingen opgelopen had, verbonden. Het kind is on dergebracht bij familieleden. LEIDEN Twee Leidse jongens (IK en 21 jaar) zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag aange houden toen zij een bromfiets en een condoomautomaat weg genomen hadden bij een drogis terij aan de Hoge Woerd. Tegen de jongens, die dc rest van de nacht op het politiebureau door gebracht hebben, is proces-ver baal opgemaakt. Bij een uitslaand brandje op de eerste verdieping van een pand 8Bn het Noordeinde is zaterdag avond een slaapkamer vernield De schade bedraagt ong-veer 5000 gulden. Hoe de brand ont- s aan is, is nog n et bekend, lij ftn inbraak in een pand aan het van Voüenhovenplein is in de nacht van zondag op maan dag een televisietoestel ont vreemd. Hoe de inbrekers bin nen gekomen zijn is niet duide lijk. Er werd verder niets ver- LF.IDEN - De selectiegroep van de basketballvcrenlglng B.S.Lei den Is al enkele weken In trai ning, zij het dan, dat tot nu toe onder leiding van Hans van Rooven hel voornaamste accent gelegen heelt op de conditietrai ning. Niettemin meende het bestuur en de technische leiding van B.S.Leiden, dat nu al de leden van B.S.Leiden de gelegenheid gegeven moest worden om met hot 'nieuwe' team en de nieuwe technische leiding kennis te ma ken en hen aan het werk te zien. Velen zullen ongetwijfeld uiterst nieuwgierig zijn naar dc verrichtingen van een Butch V'ebsler, Ruppert Breedlovc, Bob Heuts en John Schenkel. Al leen zal zeker Peter de Jong ontbreken, die pas donderdag van de Universlade in Moskou zal terugkeren. De becoeling is, dat Rob de Wit een speciale training geeft, waarbij men enig inzicht krijgt in dc capaciteiten van de spe lers én wat met het voor de deur staande seizoen te wachten slaat. Dit alles tussen 19.00 en 20.00 uur in de 5-meihal. Ook zijn alle supporters en belang' stellenden van harte welkom. Man brak nek bij duiken LEIDEN Een duik In een ka« naai nabij de Ommedljkse Weg heelt de 42-jarige groentehande laar P. J. W. afgelopen donder dagavond te bekopen met eel gebroken nek De mar. was, tengevolge van hel warme weer, het uitnodigend» wn" r ingedoken vanaf een bloc- merkar en >s hierbij met zij* hoofd op de bodem gekomes Met ools- en nekklachtcn is h.j in hc-t Academisch Ziekenhuii opgtnomen. Naderhand bleel pas dat hij twee nekwervels ge broken had. Hij is niet meer ii levensgevaar

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3