CRUYFF: „IK BEN OPGELUCHT" IJsland wil Nederlandse publiek niet beledigen Stichting WISO thans officieel Opinie peiling KNVB nu besluit Nederlands elftal is de enige zekerheid IEDEREEN TEVREDEN Liherorol niet vreemd voor Johan Neeskens Sportwereld Recordsom voor Court lUl DINSDAG 21 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT j' PAGINA 11 ZEIST De opiniepei ling" (citaat voorzitter Meuleman) in het bonds- bestuur van de KNVB is maandagavond tijdens een vergadering in Zeist een officieel besluit ge worden: Johan Cruyff kan pas per 1 december officiële wedstrijden spe len voor Barcelona, al thans wat de KNVB be treft. De beslissing is aan de Spaanse voetbalbond meegedeeld. Vorige week kwam het bestuur reeds tot een „indicatie" van deze in houd. Het sectiebestuur betaald voetbal, onder lei ding van Mr. Hogewoning beschouwde dit toen als een ontoelaatbare inmen ging in zijn aangelegenhe den en trad af. Maandag avond is weer uitgebreid gesproken over deze ge zagscrisis binnen de KNVB. Zaterdag wordt opnieuw vergaderd. Voetbalbustes in stuiters ZEIST Het- levensmidde- lenbedrijf SRV, een der sponsors van het Neder lands elftal, gaat in het najaar een actie ontkete nen om het Oranjeteam populairder te maken. Het bedrijf heeft van zes tien internationals bustes in stuiterformatie laten vervaardigen, om die bij zijn produkten aan te bie den. Dit zijn de bestuursleden, die in de zaak Cruyff zo'n belangrijke rol speelden. Bondsvoorzitter Wim Meuleman en sectievoorzitter mr Hogewoning bij hun aankomst in Zeist. ZEIST Het is in het verle den wel eens anders ge weest, maar in deze voor hem zo woelige weken heeft Johan Cruyff één zekerheid: Het Nederlands elftal. In het contract dat de scheidende Ajacied sloot met Barcelona is de bepaling opgenomen dat hij beschikbaar moet zijn voor elke wedstrijd van de Oranjeploeg. Dus niet het sleuteltreffen tegen België, maar ook de twee wed strijden tegen IJsland en het duel tegen Noorwegen. Het betekent dat Cruyff, aan staande woensdag in Amster dam bij de eerste Nederland- IJsland aanvoerder, een week later als de „return" wordt ge speeld in Deventer, weer terug moet zijn uit Spanje. Eind deze week vertrekt de vedette name lijk naar zijn nieuwe voetbalva derland. Doel: Het vinden van een huis. Als de Spaanse voetbalbond (die tenslotte niet alleen bestaat uit Barcelona) woensdagavond geen roet in het eten gooit, door in navolging van de KNVB trouw te zweren aan de reglementen, speelt Cruyff tot december uit sluitend vriendschappelijke wed strijden voor zijn nieuwe club, om daarna volledig inzetbaar te zijn. Momenteel is het nog zo dat een nieuwe aankoop per 1 september geregistreerd moet ziin. In dit geval onmogelijk, omdat de KNVB het transfercer tificaat niet beschikbaar stelt voor de tweede periode (decem ber), aldus een mededeling van secretaris/penningmeester Henk Burgwal. Johan Cruyff ziet het allemaal niet zo samber in. Cruyff: „Ik ben opgelucht dat er eindelijk een oplossing is bereikt, want daar ziet het toch wel naar uit. Er valt nog zoveel te regelen en dan kan ik rustig acclimatise- Door die vier wedstrijden met het Nederlandse elftal en ongeveer zes vriendschappelijke met Bar celona blijf ik wel in het ritme, denk ik". Zijn in feite raadsel achtige goede vorm verklaart Cruyff met: „Ik ben eindelijk weer eens helemaal blessure- vrij. Dat maakt alles uit". Johan Cruyff neemt de wedstrijd tegen IJsland uiterst serieus: „Als je hier een punt laat lig- g-:n, maakt het resultaat tegen België ook niets meer uit, dus dit is eerst het belangrijkste". De -nu nog- Vinkevener ver wacht in de nabije toekomst geen moeilijkheden rond zijn opstelling in het Nederlands elf tal. Cruyff: „Het ligt contrac tueel vast dat ik erbij moet zijn. En het zijn bij Barcelona erg nette mensen. Bovendien zijn de interlands altijd op woendagavond". Dus ook vol gend jaar Westduitland, als Ne derland het tenminste haalt? Cruylf: „Natuurlijk, dat zou te gek zijn. Wel de kwalificatie en niet het eindtoernooi, dat kan ge weer. niet. Ik wil het zelf ook erg graag". Eerder dan verwacht maar ook leper dan mocht worden ver wacht, Is de kwestle-Cruyff tot een oplossing gekomen. Wie het genie achter het besluit is één man of het gehele bondsbc- stuur doet minder terzake maar het Is een geniale oplos sing, waarmee een ieder recht wordt gedaan. Het sectiebestuur betaald voetbal kan rustig weer op de zetels gaan zitten want het bondsbestuur heeft toch wa ter bij de wijn gedaan. Het bondsbestuur treft geen enkele blaam want Cruyff mag, en de Reglementen zijn gehandhaafd, Cruyff hoeft geen dreigemen ten meer te uiten want de mil joenen zijn gered en Ajax kan de kassa wijd open zetten om de peseta's erin te laten vloeien. Iedereen tevreden. Behalve misschien FC Groningen, dat reeds aankondigde te zullen protesteren omdat dlc ploeg te gen Ajax met Cruyff moest spe len en andere teams tegen Ajax Want Ajax heeft Cruyff vrijgege ven en dat is iets anders dan zeggen: „Als je toch weggaat, stellen wij je niet meer op". En dan Is er ook nog de Spaanse voetbalbond, die geen transfer periode In december kent, en Cruyff mag niet eerder voor FC Barcelona uitkomen van het Ne derlandse bondsbestuur. Maar nu de zaak zo ver Is, en nie mand zich op de tenen getrapt behoeft te voelen, zal Spanje ook wel geen roet in het rijke eten van Johan Cruyff willen gooien. REYKJAVIK ,,Wij zullen het Nederlande publiek niet be ledigen met defensief voetbal. Integendeel, in beide wed strijden tegen het Nederlandse elftal zullen de IJslandse amateurs aanvallend"voetbal spelen", aldus Alberd Gud mundsson, de voorzitter van de IJslandse voetbalbond". Het is natuurlijk te gek wanneer ik zou zeggen dat wij voor een verrassing gaan zorgen. Daar voor is het verschil in kwaliteit tussen heit Nederlandse voetbal en het onze eenvoudig veel te groot. Een ding weet ik echter wel. Het Nederlandse publiek zal verrast worden door de vechtlust van mijn team". Albert Gudmundsson is sedert 1968 voorzitter van de IJslandse voetbalbond. Hij verwierf die functie niet in de laatste plaats door zijn geweldige populariteit op het eiland. De nu 49-jarige Albert Gudmundsson is een ge slaagd zakenman op IJsberg, mede daardoor vervult hij tallo ze functies in het openbare le ven. Gudmundsson verheelt niet dat zijn succes in zaken voor een groot gedeelte te danken is aan de populariteit, die hij als voetballer had. Toch hebben de IJslanders Gudmundsson slechts zeldenals speler op hun eiland in actie gezien. In 1944 vertrok hij als 21-jarige naar het nabij gelegen Schotland waar hij een jaar als prof bij Glasgow Ran gers speelde. „Ik was de eerste Scandinaviër die als prof in het buiten ging spelen". Via de Rangers kwam Gudmundsson terecht bij Arsenal teen jaar) waarna hij de oversteek maakte, naar het Europese vasteland. Nancy profiteerde een jaar van zijn kwaliteiten en na een jaar AC Milan (seizoen 19491950) keerde Gudmundsson terug naar Frankrijk waar Racing de Paris hem zes jaar onder con tract had. „Ik heb ik die jaren tegen heel wat Nederlanders ge speeld. Een paar weken geleden bij de wedstrijd IJslandNoor wegen ontmoette ik Cor v.d. Hart weer". Gudmundsson sloot ziijn voetbalcarrière af bij Nice (1956) en keerde terug naar zijn vaderland. Aan zijn langdurige verblijf in Frankrijk heeft Gud mundsson veel te danken. Hij ds handelsattaché van Frankrijk en verleende in die hoedanig heid gastvrijheid aan de Franse president Pompidou toen deze in juni op IJsland was voor en ontmoeting met de Amerikaanse president Nixon. Albert Gudmundsson ziet de toe komst van het IJslandse voetbal niet somber in. „Wij zijn na tuurlijk ten opzichte van een groot aantal landen zeer in het nadeel. Met een bevolking van 200.000 mensen is het aanbod van goede voetballers natuurlijk klein. Bovendien kun je met het pure amateurisme wat wij hier hebben ook weinig eisen stellen. Voor de reis naar Ne derland moeten onze soelers meer dan een week vakantie op nemen. Het wordt echter geen vakantie voor onze selectie. Wij zullen in Nederland elke dag tenminste twee keer trainen. Met Henning Enokssen, onze Deense bondscoach, ben ik dat overeengekomen." Kenning Enokssen is sedert juni is dienst van de IJslandse voet balbond. „Enokssen is geen bondscoach zoals dat in Neder land gebruikelijk is. Hij heeft met onze selectie getraind voor de wedstrijden tegen Zweden, Oost-Duitsland en Noorwegen Na de wedstrijden Nederland gaat Enokssen weer terug naar Denemarken. In de wedstrijden, die wij de afgelopen maanden hebben gespeeld bleek dat de aanwezigheid van Enokssen een duidelijke invloed heeft gehad. Hij heeft de selectiegroep, die in 1968 geformeerd is toen ik voorzitter werd, tot een eenheid gesmeed. In Gothenburg verlo ren wij zeer ongelukkig met 1— 0 van Zweden en de wedstrijden tegen Oost Duitsland waren voor onze begrippen ook uitste kend. De eerste wedstrijd verlo ren wij met 2—1 door een straf schop in de laatste minuut. De tweede ontmoeting was van dui delijk lager gehalte. Toen waren de IJslandse spelers ook- nog erg vermoeid. Begin augustus hadden wij voor het wereldkam pioenschap tegen Noorwegen ge speeld. Die wedstrijd werd een teleurstelling. Juist daarom wil len wij het in Nederland beter doen. Angst om te verliezen hebben wij niet. Wanneer het dubbele cijfers zouden worden zal ik onze spelers geen enkel verwijt maken. Zo'n uitslag is dan gewoon het gevolg van het verschil in kwaliteit. Ik ben er echter van overtuigd dat de IJs landse voetballers zich zullen geven tot het uiterste". Willy Brokamp en Wim van Hanegem r De IJslandse voetbalcompetitie is momenteel in de slotfase. De acht clubs in de eerste divisie hebben nu tien wedstrijden ge speeld. Ib Kevlavik heeft met 19 punten en de doelcijfers 21—3 de leiding. Er is niemand op IJsland die er r op het sportcentrum in Zeist rustig de tijd aan twijfelt dat IBK, dat dit sei zoen IJsland vertegenwoordigt in het UEFA-cup toernooi, de nationale titel verovert. IBK is dan ook met zeven spelers de grote leverancier voor de natio nale selectie. De enige prof in de groep is de 18-jarige Asgeir Sigurvinsson, die sedert enkele weken onder contract staat bij het Belgische Standard Luik. B1- mar Geirsson kan op internatio nale ervaring bogen doordat hij als amateur speelt bij Hcrtha BSC. De IJslander studeert na melijk in Berlijn voor tandarts. Zeist Johan Neeskens, Ajax' breker op het middenveld, zal in de wedstrijd tegen IJs land zich eens niet met mandek king hoeven bezig te houden. Hem is de rol van vrije verdedi ger toevertrouwd. Neeskens (21) ziet tegen deze meer organi satorische—tank niet op „Met Suurbier, Mulshoff en Krol als medeverdedigers zal het wel lukken. Wij zullen trouwens wel het meest in de aanval zijn". De positie van libero is voor Neeskens overigens niet nieuw. De Ajacied: „In jong-Oranje heb ik het ook al twee keer gedaan. En in het UEFA-jeugd-lftal". Over zijn spel tot duver is Johan Neeskens niet helemaal tevre den: „Ik ben er nog niet. Alles gaat nog niet naar wens. Maar het komt wel goed. Ik vind de trainingen onder Knobel pretti ger en ik heb ook meer contact met hem". Willy Brokamp, op het midden veld ditmaal, wat het aanvallen de karakter van deze Oranje- ploeg onderstreept, hoopt op een „lekker partijtje", „Je moet na tuurlijk een beetje voorzichtig zijn", aldus de Limburger. „Maar als het meezit moeten we er toch heel wat in kunnen schoppen. Ik hoop dat ik tussen al die Ajacieden nog een beetje opval". DEN HAAG Gisteren is de stichtingsacte van de nieuwe professio- nalschaatsgroep World Ice Sport Organisation notaris Schotanus in Den Haag gepasseerd, waardoor de stichting officieel is geworden. In bet voorlopige bestuur hebben zitting genomen de heren Klok, Admiraal en Barel. „Het ligt in de bedoeling het bestuur uit te breiden met promotors uit de Scandinavische landen, zodat het geheel een meer internationaal karakter krijgt", aldus de heer Klok, directeur van de Haagse kunst ijsbaan De Uithof. „Wij kozen voor de stichtingsvorm omdat de autoriteit anders te veel in handen komt van financiers. Het moet een samenspel zijn tussen rijders, financiers en organisatoren! Zo dra er met de rijders overeenstemming is bereikt over de contrac ten wordt er een rijderscommissie gevormd, die in alle openheid in zage kan krijgen in de financiële zaken". De meeste rijders van de voormalige ISSL hebben een conceptcontrar.t voorgelegd gekregen. „Het is in opdracht van de rijders zelf geweest, dat wij naar een nieuw soort organisatie zijn gaan zoeken. Ik meen uit reacties van Verheyen en Bols te mogen concluderen, dat zij het in grote lijnen met de vorm van de WISO eens zijn. Wij zijn voorts van plan in de toekomst te gaan samenwerken met de KNSB en de ISU. Maar eerst moeten we zo gauw mogelijk met de rijders rond zien te ko men. Daarna gaan we aan trainers denken". DEN HAAG De KNAC heeft voor vrijdag 14 en zaterdag 15 september een 24-uurs-betrouw- baarheidsrit georganiseerd ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van de Automobielclub. De start is in Dronten. De finish van de jubileumrit is bij Nijkerk. AMSTERDAM Van 27 tot en met 30 september wordt in het Frans Ottenstadion in Amster dam het jaarlijkse driebanden- toernooi om de coupe Simonis gehouden. Deelnemers zijn de Nederlanders Jan Doggen en Rini van Bracht, de Belgen Raymond Ceulemans en Ludo Dielis, de Fransman Roland Dufetelle, de Oostenrij ker Johann Scherz, de Deen Pe- der Thoegersen en de Westduit ser Ernst Rudolph. Eddie Verheyen is blij met de nieuwe schaatsstich AMSTERDAM - Een Nederland se hockeyselectie, uitkomend onder de naam Batavieren, heeft in Amsterdam met 0—5 verloren van Engeland. De doel punten werden gemaakt door Evans (2). Neale (2) en Crowe. BOGOTA De Nederlandse golf- spelers Jaap van Neck en Vic tor Swane zijn tiijdens een inter nationaal toernooi voor duo's in de Columbiaanse hoofdstad Bo gota op de twaalfde plaats geëindigd met 616 slagen. De overwinning was voor Zuid-Afri- ka met 575 slagen. GLASGOW Politieautoriteiten van de Schotse stad Glasgow hebben een toeschcuwerslimiet van 100.000 persei n voorge schreven voor het Hampden j parkvoetbalstadion, dat een ca- paciteit heeft van 134.000. Engelse praeses: „Lijfstraffen gaarne voor vechtersbazen" LONDEN De voorzitter van de Engelse football league (sectie betaald voetbal) wil dat voor vechtersbazen in voetbalstadions de lijfstraffen weer worden in gevoerd. In een commentaar op de vecht partijen tijdens verscheidene wedstrijden in Groot Brittannië dit weekeinde zei de voorzitter, de heer Len Shipman: „Het is tijd om tot harde actie over te gaan. We moeten de roede weer weid op de velden niet tegen gaan. We moeten de rode w.er Zesde plaats voor Nusse MOSKOU Tijdens de universia-1 de won gisteren in Moskou de Finse kampioene Mona-Lisa Pursiainen de 200 meter dames in 22,39 seconden. Het wereldre cord staat met 22,1 seconden op naam van de Oostduitse Renate Stecher. Zeer fraai was ook de verrichtingr van de Bulgaarse Liliana Tomo, die de 800 meter dames won in 1.59,52. De Russische Nadesiada Tsiisjova won het kogelstoten met een uitstekende worp van 20,82 meter. Frank Nusse eindigde in de finale 400 meter horden op de verdien- i stelijk zesde plaats in 51,30 se- conden. Het racket mag Margareth Court wel eens ontglippen, de maximale winsom ontschiet haar zelden. Dit seizoen is de Australische recordhoudster geworden. (Van onze sportredactie) Wall Township Door haar zege in het internationaal tennistoernooi in Wail To.nsh p (New Jersey) v/erden de verdiensten van Marga ret Court tot een record opgeschroefd. „Big Marge" bracht met haar prijzenbedrag van afgelopen zondag (ruim 18.000 gulden) de totale inbreng van 1973 op bijna 320.000. Sinds 1971 stond de Amerikaanse Billie Jean King aan de leiding met iets minder dan drie ton. Betty Stöve won in Wall Township het damesdubbelspal. Solozeiler Van Vianen aan leiding PLYMOUTH De Hagenaar Ro nald van Vianen hecfP bij Ply mouth de eerste zeilrace voor het open solokamploenschnp ge wonnen. De meeste Nederlan ders waren vooraan te vinden. Zo finishte Peter Vollebregt als derde, Hans Timmermans als vierde, Rob van Ilelvert vijfde, Bob Toetenel zesde en oud-na tionaal kampioen Dick Coster zevende. Sparta speelt weer zaterdag DEN HAAG De competitiewed strijd (eredivisie) Sparta-NEC is vervroegd van zondag 23 sep tember naar zaterdag (avond) 22 september. Dit is geschied op verzoek van Sparta, dat afgelopen zaterdag avond tegen FC Den Haag vol gens manager Lam, vier- tot vijfduizend toeschouwers meer trok.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13