„Ouders niet voor verrassing plaatsen Franse bankrover pleegt zelfmoord Smokkelkapitein en 23 Indiërs uitgewezen Artsen in Chili gaan in staking CeidaeSouta/nt Rijksdiensten in Twente welkom Opstand in Bolivia onderdrukt !TUS 1 MAANDAG 20 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 R| 5.30, Aa 2.15, t the SCHIPHOL De 23 Indiërs die afgelopen vrijdag 2an boord van de Britse vissers boot April Diamond werden aangehouden, zijn gisteren uit ons land uitgewezen. On der politiebegeleiding werden zij aan boord van een DC 8 van de Indonesische lucht vaartmaatschappij gebracht, die vandaag op weg naar In donesië een tussenlanding in Bombay maakt. De drie aangehouden Pakista ni, die eveneens aan boord van de April Diamond ge tracht hebben illegaal Enge land binne» te komen, zijn vandaag per vliegtuig naar hun land teruggestuurd. De kapitein van de vissers boot, John Roger*, is afgelo pen zaterdag per boot naar Harwich overgebracht, waar hij door de Engelse politie werd opgewacht. rige Rhodesiër, zit nog steeds in ons land in de ge vangenis. Hij zal in elk ge val worden uitgewezen, maar het is aannemelijk, dat hij ook in Engeland niet wel kom is en uitgewezen wordt vanwege zijn Rhodesische nationaliteit. Er bestaan nog steeds vraagtekens over een mogelijk derde bemannings lid van de April Diamond. De politie heeft wel een pas poort gevonden en vermoedt De groep Indiërs die vrijdag in Scheveningen aangetroffen werden op een Britse kotter, is gisteren dat dit bemanningslid heeft uit het land gezet. Zij zijn hier onderweg naar het Garudavliegtuig dat hen naar India zou bren- weten te ontsnappen. gen. Drie Pakistaners, die ook op de kotter waren zijn vandaag naar hun land vertrokken. SANTIAGO (UPI) - Op de 26e stakingsdag van de vrachtwagen eigenaars in Chili hebben de artsen in Santiago en omgeving het werk voor 48 uur neerge legd. De medische raad in de hoofdstad deelde vanmorgen mee dat de 3.500 artsen gedu rende deze ..waarschuwingssta king" alleen in noodgevalho dienst zullen doen. Oe actie der medici is gericht te- gen de politieke inmenging in de overheidsziekenhuizen en te gen de tekorten aan medica menten en voorraden. Als de ei sen van de artsen niet worden ingewilligd, zal de staking voor onbepaalde tijd worden ver lengd. De kamer van koophandel zal in de loop van de dag beslissen of ook de winkeliers in de hoofd stad een staking zullen begin nen. De centrale arbeidsorgani satie in Santiago, die onder toe zicht staat van de tegen de re gering gerichte oppositie, heeft met ingang van morgen een sta king van Iwee dagen afgekon digd. Andere organisaties heb ben laten weten dat zij deze week zullen beslissen over kingen uit sympathie met de vervoerders. De niet-stakende overheidschauffeurs in Santiago hebben voor twee dagen het werk neergelegd uit protest te gen de moord op Oscar Balboa. een van hun leiders Acht personen kwamen om het leven e denbermbeveiliging sloeg en op eer Nieuw reglement rijksonderwijs Den Haag „Voorkomen moet worden, dat de ouders van scho lieren van het vwo, havo en mavo voor verrassingen worden m geplaatst. De ouders dienen niet alleen op vaste tijdstippen op de hoogte te worden gesteld van de vorderingen en tekortkomingen van hun kinderen, maar ook tussentijds als de situatie dat j verlangt". I Staatssecretaris dr. A. Veerman van Onderwijs en Wetenschap- Vertraging bij vluchten uit Londen LONDEN (Reuter) Honderden luchtreizigers hebben zaterdag op de Londense luchthaven Heathrow vertraging opgelopen door een staking van vrachtper- soneel na een ruzi» met luchtha venpoli tie. Achtentwintig vluchten, waaron der enkele met bestemming Pa rijs en Amsterdam, moesten worden geannuleerd. Het con flict duurde ongeveer vijf uur Teger. vijf uur 's middags was de situatie oo Heathrow weer normaal. Schoonzoon Nixon gaat studeren WASHINGTON (DPA) Presi dent Nixons schoonzoon, David Eisenhower, heeft tegen het ad vies van zijn vrouw en haar ou ders in besloten zijn journalis tencarrière er aan te geven en aan dc George-Washingtonuni- versiteit in de Amerikaanse hoofdstad rechten tc gaan stude ren. Nieuwe rector TH-Delft (Van een onzer verslaggevers) elft Prof. ir. H. B. Boerema. hoogleraar in de elektrotecn- niek, is benoemd tot rector magnificus van de technische hogeschool te Delft. Hij volgt prof. ir. H. de Wijs op, die eni ge tijd geleden ontslag nam om dat door het optreden van de hogeschool raad een voor hem onhoudbare werksituatie was ontstaan. I pen schrijft dit in een toelich ting op het nieuwe reglement rijksscholen vwo, havo en mavo, waarin onder meer aan dacht wordt besteed aan de cen trale plaats, die de leerling ln c'e school inneemt, en aan da begeleiding van de leerlingen. Zo worden in het reglement richt lijnen gegeven voor de organi satie van de school, hef opstel len var. een schoolwerkplan, de methodes om de studieresulta ten te beoordelen, de procedu res voor toelating en beoorde ling, strafmaatregelen, voor schriften van technische aard, de taakvervulling van de schooi en de eigen verantwoordelijk heid van de schoolleiding. Hst nieuwe reglement is vijf jaar geldig. De leiding van de school ls opge dragen aan een bestuursorgaan, waarin zitten de rector en de conrectoren. Er zijn voor de schoolorganisatie voorts nog een lerarenvergadering en eventueel een leerlingenraad, een beamb- tenraad, een oudercommissie en een adviserende overlegraad. LARDINOIS VALT FRANSE MINISTER AAN PARIJS (AFP) De vice-voorzit- ter van de Europese commissie P. Lardinois, die belast is mef landbouwzaken, heeft zaterdag in een vraaggesprek met het Parijse dagblad ..Le Figaro" verklaard dat de Franse minis ter van landbouw, J. Chirac, ..te nationalistisch is en'niet voldoende gemeenschapszin heeft". Landbouwcommissaris Lardinois antwoordde hiermee op kritiek van de minister di" diie Europese commissarissen ervan had beschuldigd de Britse suikerbelangen te verdedigen. Verkeersramp in Mexico MEXICO (Reuter) Achttien mensen vonden de dood en veertig liepen ernstige brand wonden op bij een botsing tus sen eer autobus, een vrachtauto en eea personenwagen op een snelweg in het noorden van Mexico. De beide bankrovers Franïois Phily (links) en Paul Ciaramitari die een bank beroofden, een politieman doodschoten en vervolgens een 71-jarige vrouw bijna veertig uur lang in gijzeling hielden. Phily gaf zich tenslotte over; Ciaramitaro pleegde zelfmoord. BREST (AFP) Zaterdagavond laat is een einde gekomen aan het gijzelingsdrama in de Franse stad Brest. Een van de bankrovers die sinds vrijdagochtend een bejaarde vrcuw in haar huis gegijzeld hielden, verwondde zich zo eras: g bij een poging tot zelfmoord, dat hij later in een ziekenhuis overleed. Zijn kamp- raad gaf zich zonder slag of stoot aan de poli tie over. De 71-jarlge gegijzelde mevrouw Le Moigne bleef ongedeerd. De ontknoping kwam zaterdag bij het verstrij ken van het ultimatum dat de bankrovers de autoriteiten hadden gesteld. Zij eisten een vrije aftocht vóór elf uui 's avonds. De politie liet op dat uur een auto voorrijden, waarna plotseiing in het huis een schot klonk. Tot gro te opluchting verscheen even later de gegijzel de vicuw ongedeerd i.i de deuropening, enkele minuten later gevolgd door de bankrover Francois Phily, die geen enkel verzet bood. De Siciliaan Paul Ciaramitaro bleek zich een ko gel in het hoofd te hebben gejaagd en werd in kritieke toestand naar een ziekenhuis ver voerd. Kort tevoren had hij de politie nog meegedeeld dat hij het was die vrijdag na een bankroof (de buit bedroeg 60.000 frank) een politieman had doodgeschoten. Opbellen is ook niet meer ongevaarlijk AMSTERDAM Een voorgeno men telefoongesprek is et lange inwoner uit Hoorn duur komen te staan. De man zette in de nacht van vrijdag op terdag zijn auto met draaiende motcr naast een telefooncel op het Kattenburgerplein in Am sterdam en wilde gaan telefone ren. Voordat hij bij de cel was werd de Noordhollander door twee kleurlingen neergeslagen. Toen hij bijkwam was zijn auto verdwenen. De inwoner van Hoorn moest met hoofdletsel een ziekenhuis worden opgeno- LIBANON WIL MET ISRAEL PRATEN JERUZALEM (AP) - Libanon zal een bijeenkomst vragen met Israëlische funktionarissen aan de grens tussen de twee landen om te praten over de uitwijzing van Mohammed Tounl, de LI- bier die een Libanees vliegtuig kaapte en naar Israël ontvoer de, zo meldde de Israëlische ra dio. Israël en Libanon hebben in het verleden wel meer zaken ge daan in Rosh Haniqra, de con trolepost aan dc noordelijke grens bij de Middellandse Zee. Er is in 'het verleden wel onder handeld over zaken als bijvoor beeld de vrijlating van gevange nen. Steen door ruit bij Samkalden Amsterdam, (ANP) Een onbe kende heeft met een bewerkte steen een ruit van de ambtswo ning van Amsterdams burge meester Samkalden aan de He- I rengracht verbrijzeld. In zwarte letters was op de glad geslepen steen geschilderd ..hoera voor medewerking over heid". Blue Mavie - Turks Fruit". ,,Sex shops - Abortus" en „Satan - koning der Neder landen". Het randschrift luidde „God zij met ons". De steen was gewikkeld in een uit een tijdschrift gescheurde pornogra fische foto. GETUIGENIS TEGEN ACNEW NEW YORK (UPI) Drie aan- nemingsbedrijven In de Ameri kaanse staat Maryland zijn bereid voor de rechter te verkla ren dat zij steekpenningen het>- ben gegeven aan vice-president Splro Agnew- Dit bericht het weekblad Time. De derde aannemer die in deze zaak wil getuigen- is Allen Green, president-d'recteur van een bouwbedrijf n Marylanc Hij heeft verk'aa-d Agnew vijl- maal geld te hebben betaaia toen deze in 1967 68 gouverneur van Maryland was en later weer nadat Agnew vice-president was geworden. Naar men ver acht zal een federale „grand •ry" in Baltimore de vice-pre- dent volgende maand in staat h,van beschuldiging stellen. Actie voor behoud van De Wereld Arnhem Het Wageningse ge meentebestuur wil komen tot de oprichting van een stichting die de nodige stappen onderneemt om de voor het voormalige ho tel De Wereld, waar op 5 mei 1945 de ondertekening plaats vond van de kapitulatie door de Duitse bezettingsmacht, beno digde gelden bijeen te brengen. Het is volgens het gemeentebe stuur de laatste reële kans om het gebouw, dat dringend res tauratie behoeft, te behouden. Spannend GROOT GELIJK heeft drs. Den Uyl dat hij het erop aanstuurt met het bedrijfsleven rond te komen over het loon- en prijsbeleid 1974 vóór de regering in het najaar de grote slag in het parlementbe gint. Voorganger Biesheuvel heeft immers eind 1972 ervaren, hoe vreemd en moeilijk de situatie wordt wanneer met vakbeweging en werkge vers gepraat moet worden, nadat de regering zich ten opzichte- van de Tweede Kamer op beleidsvoornemens heeft vastgelegd. Den Uyl wil een sneller overleg en natuurlijk ook snellere resultaten. Zal ook de laatste wens ingelost worden? Het kabinet-Den Uyl is bij de vakbeweging gestart met meer krediet dan het kabinet-Biesheuvel ook bezeten heeft. Maar om te beginnen is na drie maanden regeren gebleken dat ook het nieuwe kabinet niet in staat is (zo het dat wil) om zijn beleid met het wensenpak ket der vakcentrales te vereenzelvigen, terwijl bovendien de Wèrk- nemers wel een belangrijk onderdeel, maar niet de enige richting- bepalende factor in onze Nederlandse samenleving is. DAAROM GAAT HET KABINET-DEN UYL spannende weken tege moet. Eerst begin september, wanneer het met het bedrijfsleven wil praten over enkele hoofduitgangspunten van het loon- en prijsbeleid en dan na Prinsjesdag, wanneer de ministers willen proberen met werkge vers en vakcentrales tot zaken te komen over praktische beslissingen in het belang van een gezonder economische ontwikkeling. De premier zelf heeft al een paar keer beaamd dat de conjunctuurbe- heersing ondanks vroegere afspraken tussen overheid en bedrijfsle ven onvoldoende is gebleken. Ongetwijfeld behoort hij (en met hem zijn minister voor Economische Zaken!) tot de deskundigen die niet geloven dat alleen sluitende prijsafspraken voor een goede conjunctuurbeheersing afdoende zijn. NU BLIJFT EEN DELICAAT PUNT dat de loyale medewerking van de vakbeweging niet alleen afhangt van het perspectief vooi» lonen en prijzen, maar ook van het totale regeringsbeleid. Diverse helemaal- of halfware berichten uit de kabinetskeuken beves tigen, dat de regering alle mogelijke moeite doet zich meer finan ciële ruimte te scheppen; de ruimte die nodig is om als overheid wat te kunnen doen. Maar over die ruimte beslissen nochvakbeweging noch bedrijfsleven in het algemeen, doch de volksvertegenwoordiging, incaau de poll- tike partijen. Een omstandigheid welke de rol die Den Uyl c.s. nu gaan beginnen, nog spannender maakt. Het drenzende kind in Europese speeltuin In de Europese speeltuin is Frankrijk het zeurende en drenzende kind dat op die manier tot iedere prijs zijn zin wil doordrijven. Dat ls ongetwijfeld een kwestie van opvoeding. Wijlen papa De Gaulle be zag, gelijk vele ouders doen die hun uil een valk wanen, Frankrijk door een vergrootglas en de wereld daarbuiten door een verklein glas. Pompidou is niet anders. Hij mist dan wel de indrukwekkende gran deur van zijn voorganger, maar heeft wel diens afwijkende ideeën over hoe een goede democratie moet reilen en zeilen en wat de plaats van Frankrijk is in Europa en in de wereld. Het laatste voorwerp van Frankrijks toorn is Duitsland. Duitsland is zo vermetel geweest om in Frankrijks voetspoor te treden door wat betere verhoudingen met Oost-Europa te scheppen. Duitsland,'^zo meent Frankrijk, wendt zich op die manier steeds meer van Euco- pa af en glijdt hoe langer meer naar het Oosten af. Frankrijk komt dan alleen in een geneutraliseerd Europa te staan. In feiti-'ls Frankrijk boos, dat Duitsland belangwekkende initiatieven nec^nt die Frankrijk uit hoofde van zijn belangrijkheid toekomen. Een andere achtergrond van dit uiteraard onverdiende verwijt is xUil- delijk. Frankrijk wil zijn dure „force de frappe" uitbreiden en dat kost zo het een en ander. De belastingbetaler zou wel eens de vraag kunnen stellen waar dit allemaal voor nodig is, als er niets injta wereld blijkt te zijn waartegen die kerntoestanden eventueel ge bruikt zouden moeten worden. De 19-jarige Franse artiste Bri gitte Artel in een scène uit de film La Mome Piaf waarin zif de rol vervult van Edith Piaf. De opnamen van deze film wor den in Parijs gemaakt. Vragen over bloot op ambtelijk rapport ARNHEM (ANP) Noch Gedeputeerde Staten van Gelderland, noch het be stuur van de Gelderse raad voor het Jeugdbeleid heeft iets afgeweten van het vrouwelijk naakt op de omslag van het pas verschenen ambtelijk rap port over het open jeugd- en jongerenwerk ln Gel derland. In een inleiding op het rap port wordt uiteengezet, waarom de omslag foto's van striptease-danscres- sen vertoont. Het jeugd- en jongerenwerk in Gel derland wordt sinds kort financieel gesteund door Jeans-f abrikant Levi Strauss. Vorig jaar werd de nieuwe Levi-collectie in Parijs getoond door de strip-danseressen, waaf de spectaculaire plaatjes geschoten werden. De omslag wordt door de beide instanties aanstoot gevend en zedenkwetsend genoemd. Aanleiding voor statenlid mr. J. W. Jan sen om er schriftelijke vragen over te stellen ENSCHEDE De Stuurgroep Ecor.omie Twente wil graag dat een aantal rijksdiensten naar Twente wordt overgeplaatst. In een brief aan de Tweede Ka mercommissie voor het sprei ding.1,- en stimuleringsbeleid zegt de stuurgroep dat vijf rijksdiensten in het bijzonder in aanmerking komen voor vesti ging in deze streek. Deze dien sten liggen n de technologische sfeer en zouden daarom kunnen samenwerken met de technische hogeschool Twente. Sacharov ernstig gewaarschuwd MOSKOU (AFP) De Russische natuurkundige en kerngeleerde Andrej Sachaiov, een van de meest prominente critici van het regime, heeft zaterdag nee- gedeeld dat hij een „ernst'ge waarschuwing" hec t gekreg van de substituut-procureur-ge- neraal in Moskou, Mallarov. e substituut-procureur-generaal verweet hem volgens zijn zeg gen dat hij buitenlanders bena dert en hen informatie ver schaft die voor de buitenlandse geheime diensten van belang 4pu kunnen zijn. De diensten die in de brief wor den genoemd zijn het rijksinsti tuut voor de zuivering van af valwater, het rijksinstituut voor geneesmiddelenonderzoek, de technologische afdelingen van de PTT. de dienst voor het stoomwezen en de dienst voor het ijkwozen. LA PAZ (AP) Dc Boliviaanse regering heeft bekendgemaakt, dat een opstand tegen het be wind van kolonel Hugo Banzer de kop is ingedrukt. Anti-guerrillatroepen jagen op de v urhtende opstandelingen in de oerwouden van oostelijk Boli via, aldus de regering. De ge wapende opstandelingen beho ren tot een uiterst rechtse groe pering. De leider van de op stand, de oud-minister van volksgezondheid Carlos Valver- Je, is naar de buurUtaat Para guay gevlucht.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7