OOSTDUITSE TRAINER KLEEFELD: RECORDS WAREN NIET GEPLAND i Brigitha ontglipt® record op rugslag in laatste nieters Discussies over valse start van Kornelia Ender Wonderlijke grote progressie in prestaties van dit seizoen n Schoolslagrecord Elzerman in B-competitie Zevende plaats waterpoioteam Joegoslavische zwemsters nog 'n groep lager MAANDAG 20 AUGUSTUS 1973 A8 UTRECHT Vroeger hoor de je vanuit Amerika heel lang niets, tot vlak voor een belangrijk kampioen schap een onvoorstelbare jacht op records werd ge opend. De internationale zwemJwereld was dan weer overtuigd van de Ameri kaanse suprematie en voor iedereen bleef slechts de simpele constatering over: Hoe is dat nou weer moge lijk? In Europa is dezelfde ontwikke ling met het eerste wereld kampioenschap zwemmen in Belgrado voor de deur op gang gekomen. Oost-Duiisland, dat twee jaar geleden in Bratis lava met slechts tien punten verschil de Europa Cup weg griste voor Nederland, kwam het afgelopen weekeinde in de Utrechtse zwemtempel De Hom mel waarmaken wat werd ver wacht. Met drie wereld- en vijf Europese records was er geen natie, die de équipe van Shane C-oulds opvolgster Kornelia En- der concurrentie aandeed. Of aan de overmacht, waarmee de prestaties tot stand kwamen, de conclusie moet worden verbon den, dat Oost-Duitsland momen teel de sterkste damesploeg ter wereld bezit kan nog niet beant woord worden. Belgrado moet deze twijfel wegnemen maar het heeft er wel alle schijn van. Wat zich zaterdag en zondag in Den Hommel afspeelde droeg het kenmerk van een „wereld primeur". Vanaf het eerste nummer van de Europa Cup voor A-teams, de 100 meter vrije slag, eigenlijk al. Kornelia Ender, de 15-jarige goudvis uit Halle recentelijk constant in slaat wereldtijden te leveren - bracht een tijd van 58.12 op 4U chrono. Plats boem: meteen wereldrecord. Sommige toe schouwers zaten nog amper op hun plaatsen. De opwinding werd nog groter, toen Ulrike Richter in het tweede nummer, de 100 meter rugslag ook toe sloeg met een tijd van 1.05.39, een halve seconde beter dan de Zuidafrikaanse Karin Muir in 1969 ook in Den Hommel zwom. Dut was toch wel even een on vergetelijke opening van deze Europa Cup voor dames, die bij gelegenheid van het 75-jarig be staan avn de KNZB werd ge houden. Daarna heeft de onvoorstelbare progressie van Oost-Duitsland z'ch herhaaldelijk gemanifes teerd. Zondag zelfs weer met een wereldrecord op de 400 me ter wisselslag van de Oostduitse Angela Franke. Met 5.01.10 pas seerde de 15-jarige scholiere uit Maagdenburg de Olympische winnares Gail Neal uit Austra lië, die 5.02.96 achter haar naam had staan. Andere schok kende prestaties waren natuur lijk de vijf Europese records. Vier van de Oostduitse meisjes (Renate Vogel: 100 m school in 1.13.79, Kornelia Ender: 200 m vrij in 2.05.64, Hannelore Anke: 200 m school in 2.40.28 en Oost- Duitsland 4 x 100 meter wissel slag in 4.21.70) en ééntje van de Hongaarse Andrea Gyarmati, die de 200 meter rugslag afleg de in 2.21.66. Deze imponerende recordjacht kwam voor de Oostduitse lei ders zelf als een aangename verrassing. Chef-trainer Klee- feld: „Deze records waren niet gepland. We hadden ons toege legd op Belgrado en beschouw den deze wedstrijd om de Euro pa Cup eigenlijk als een stap op weg daar naar toe. Onze verras sing is daarom erg groot". Als ik de afbouw van Belgrado nu moet taxeren dan zeg ik onze verwachtingen zijn al voor tach tig procent voldaan". Het meest wonderlijke van de huidige pro gressie bij Oost-Duitsland is de enorme vooruitgang van het laatste jaar. Kornelia Ender was al doorgebroken maar nieu we recordhoudsters als Ulrike Richter en Angela Frank maak te op deze wedstrijd ineens een sprong van een tiental seconden en meer zelfs, vergeleken met eind 1972. Dat is toch wel een zaak waar zelfs de Amerikaan se zwemleiders van zullen opkij ken. Ulrike Richter zegt daar zelf over: „Ik zwem pas vier jaar. In 1970 en 1971 kwam ik tot zo ongeveer 1.23, in 1972 tot 1.14 en nu dan tot 1.05.39". Voor Hannelore Anke geldt hetzelfde. Zij kwam in Utrecht bijna acht seconden boven haar beste pres tatie tot nu toe. De Nederlandse trainer Bert Sitters over dit as pect: „Dit is in de eerste plaats het resultaat van keihard wer ken. Al geloof ik dat deze explo sie ook voor Oost-Duitsland nog een lichte verrassing was. Wat ik me inmiddels wel afvraag is: Kunnen die meiden in Belgrado nog sneller. Ender waarschijn lijk wél maar de anderen moet ik eerst nog zien". Tot slot zegt Bert Sitters: „Wat me nu weer gebleken is: Alle meiden van Oost-Duitsland zijn vreselijk goed ontwikkeld. Men besteed er veel meer aandacht aan de fy sieke voorbereiding van een zwemster. Die is in Nederland gwoon slecht. De meisjes krij gen 2 uur gymnastiek op school en de zwemtrainer doet er mis schien een uurtje bij. Meer niet. De Oostduitse ploeg besteedt er vaak uren en uren aan". HANS DE BRUYN i Kornelia Ender, de opvolgster van de Australische Shane Gould DUISBURG Hongarije heeft gis teren opnieuw beslag gelegd op de Europese v/aterpolotitel (jeugd.). In hun laatste wed strijd versloegen de Hongaren Italië met 3—2. Rusland, dat met 54 van het verrassend sterke Spanje won, legde beslag op de tweede plaats. Spanje ein digde als derde. Het Nederlandse team zegevierdee in de laatste wedstrijd, na eerst met 4—3 van Roemenië te heb ben gewonnen met 92 over Groot-Brittannië en legde daar mee beslag op de zevende plaats in de eindrangschikking. Zaterdag had Nederland Ierland met 130 verslagen. Eindstand: 1. Hongarije. 2. Rusland. 3. Spanje. 4. West-Duitsland, 5. Italië, Ci. Joegoslavië, 7. Nederland. 8. Roemenië. 9. Griekenland, 10. Groot Brittannlë, 11. België, 12. Ier land. DEN HAAG Op verschillende plaatsen in Europa zijn dit weekeinde Eiiropacupwedstrij- den zwemmen gehouden in de divisies b en c. B:j de dames, die zwommen in Renens (Zwitserland/ won Italië de b-divisie met 95 punten, voor Frankrijk met 77, en promo veert naar de A-groep, Italië komt in de plaats van Tsjeeho- slowakije, dat in Utrecht als laatste eindigde. In Renens de gradeerde Joegoslavië, dat twee jaar geleden nog in de A-groep uitkwam. De divisies C van zowel de dames als de heren streden in Athene. Bij de heren promoveerde Zuidslavië, bij de dames Grie kenland. België werd hier twee de. Bij de heren nam Finland niet deel: De Finse ploeg miste op Rhodos het vliegtuig. UTRECHT Al mag Oostduitsland de show gestolen heb ben, voor de Nederlandse zwemploeg was er ook voldoen de succes weggelegd. Een tweede plaats in de eindrang schikking is tenslote een mooie prestatie als het gaat om een Europa cupstrijd. Bert Sitters: „Tevreden ben ik dan ook zonder meer. Na de Nederlandse kampioenschap heeft zich een redelijke progressie in de prestaties ge handhaafd. Alleen Alie te Riet viel me wat tegen. Maar ze was de enige." Vooral Enith Brigitha - hoe kan het anders - heeft weer van zich doen spreken. Op het tweede nummer van deze Europa cup: de 100 meter rugslag - de goldra- ce van de Oostduitse Ulrike Richter - hield de Y-zwemster tot het laatst iedereen in span ning. Op nog geen 15 meter van de finish leek ze te leiden op Richter. Maar door stil te val len, mede als gevolg van om kijken, verspeelde het Antil liaanse talent kostbare seconden, die haar waarschijnlijk een we- reildrecord ontnamen. Ook op de nationale in Vlaardingen was haar al iets soortgelijks overko men. Bert Sitters: „Op de Ne derlandse was het juist, dat slecht finishen. Maar hier vond ik toch van niet. En wat de re den van dat omkijken is: het kan een kwestie van onzeker heid zijn. Het remt in ieder ge val." Niettemin behoorde Enith Brigi tha zondag tot een van de twee zwemsters, die een Nederlands record verbeterden. Door 't on verwachts uitvallen van Hansje Bunschoten mocht ze ook star ten op de 200 meter vrij. Ze werd tweede In een tijd van 2.07.2, onder de oude toptijd van Anke Rijnders. Eerder had Wtijda Mazereeuw, heit Noordhollandse talent, verba zing gewekt met haar resultaat op de 200 meter wisselslag (2.28.80), ook goed voor een re cord. Dit meisje zit niet in de ploeg voor Belgrado. Ondanks haar prima tijd zal de techni sche commissie niet overwegen haar alsnog toe te laten. Bert Sit ters: "Het zou principeel onjuist zijn. We hebben een lijn uitge stippeld en daar past een toevoe ging op het laatste moment niet En dan ondanks het ziek worden van Hansje Bunschoten. Ze startte zaterdag wel, maar le verde geen pretstaties om u tegen te zeggen .Zondags vond ma Bunschoten het beter haar dochter terug te trekken en ook de vliegticket voor Belgrado be schikbaar te stellen. Een al en kele weken voortwoekerende vi rus heeft het Naarden-talent to taal uit haar ritme gehaald en de kans dat er op korte termijn veel veranderd is gering. Ma Bunschoten: "Verschrikkelijk jammer natuurlijk, maar zo mee gaan heeft geen zin". Dr. KesseJ: „Of het nou per se een virus is wat Hansje zoveel last bezorgt weten we nog niet. Ik heb haar kort geleden op de fiets-ergometer gehad en naar mate ze vermoeider raakte wer den baar klachten erger. Zij heeft een laag duurprestatieni- veau." >en Na tot r dat 360 UTRECHT Kornelia Ender, een vlasblonde tiener uit Halle, was mede door haar voortreffelijke voorseizoen het stralende middelpunt van deze Europa cup voor A-temams. Zij was de vedette, waar Oost-Duitsland graag mee pronkte. Vooral na dat eerste nummer, de 100 meter vrij. De Jonge Ender buitte als eerste topz wem ster ter wereld een zoge naamde Grabstart tot nu toe werd alleen door de Amerikaanse jongens zo gestart uit. Om deze gang van zaken was veel te doen. Deze start had namelijk alle schijn van een valste start. Maar daar wilde Kornelia Ender niet van horen. „Dat was niet zo. Het was de tweede keer dat ik eeri Grabstart probeerde". Ook dele gatieleider dr. Lewin wuifde deze veronderstelling weg. „De jury is er voor om dat te constateren en die heeft het niet gezien." Deze verwarring deed niets af aan de prachtige prestatie van de Oost-Duitse die vijf jaar geleden door een dokter tot zwemmen werd aangezet. „Van de records die ik in mijn bezit heb vind ik de 100 meter vrij de beste, maar de 100 meter vlinder betekent meer voor me. Dooor de grote concurrentie in eigen land was dat de zwaarste' Kornelia Ender betreurt het dat Shane Could het Olympisch zwemwonder uit Australië in Belgrado verstek laat gaan. Zij had de uitdaging willen aannemen. „Ik had Shane graag ontmoet". Of Kornelia Ender ook net zo snel terugvalt als Shane Could na de Spelen wordt betwijfeld. „Ik kan er geen zinnige woord over zeg gen. Het zou kunnen misschien zijn natuurlijk al hoop ik de Olympi sche Spelen van Montreal te halen". Hansje Bunschoten, met de Oostduitse Andrea Eife op de joto, moest zondag de strijd staken wegens j zware hoofdpijn en duizeligheid. Zij kan ook niet deelnemen aan de wereldkampioenschappen in Bel- BRATISLAVA De Nederlandse heren- ploeg, die twee jaar geleden in Turijn slechts door een diskwalificatie werd af gehouden van promotie naar de A-com petitie van de Europa Cup, heeft dit weekeinde bij de B-competitie in Bratis lava genoegen moeten nemen met een derde plaats: 1. Italië 104 pnt., 2. Span je 75 pnt, 3. Nederland 59,5 pnt. De zwakte van Nederland was gelegen óp de vrije slag. Ruud Beele en Henk Mul der werden laatste op 100 en 200 meter vrije slag, evenals de 4 x 100 fnlx 200 meter vrijeslagploeg. Ton van Klooster, die zaterdag in 1.15.5 als derde eindigde op de 400 meter vrije slag, deed gisteren nog een uiterste po ging zich alsnog te kwalificeren voor de wereldkampioenschappen in Belgrado. Indien hij de limiet, die voor de natio nale kampioenschappen in Lelystad was gesteld (16.33.0) had gemaakt, zou de K.N.Z.B. zijn reisbiljet hebben uitge schreven. Ton van Klooster tikte na fel le strijd met de Spanjaard Jorge Bas winnend aan in 16.38.7. De beste Neder lander was Belgrado-ganger Karim Ressang, die in Bratislava beslag legde op de eerste plaats van de 100 meter rugslag en de tweede plaats van de 200 meter rugslag. Hans Elzerman tikte zaterdag als derde aan op de 100 meter schoolslag en ver beterde met 1.09.7 (was 1.09.94) het op zijn naam staande nationale record. Gisteren won hij de 400 meter wissel slag in zijn tijd (4.47.4) biedt echter weinig mogelijkheden hem alsnog voor Belgrado te selecteren De vrees van de Oostduitsers dat hun he- renzwemploeg dit jaar wel eens niet de sterkste van Europa zou kunnen zijn, is ongegrond gebleken. Onder aanvoering van de onverwoestbare Roland Matthes werd opnieuw de Europa Cup binnenge haald. Rusland werd op een achterstand van achttien punten gezet: 140 tegen 122. Matthes boekte zijn gebruikelijke dubbele overwinning op de rugslagnummers. De 100 meter ging in 58.52 seconden, de 200 meter in een briljante 2.02,9, slechts eentiende seconde boven zijn wereldre cord van München 1972. Saillante bij komstigheid: deze 200 meter rugslag ging 3.5 seconden sneller dan de 200 meter vlinderslag, waarop winnaar An dras Hargitay (Hongarije) 2.06.4 noteer de. De veelzijdige Hongaar was voor zijn land overigens weer een groot pun- tenverzamelaar met ook nog een zege op de 400 meter wisselslag en een twee de plaats op de 200 meter wissel. In tegenstelling tot de dameswedstrijd In Utrecht leverde "Oost Berlijn" (er wa ren in het Friesenbad 5000 toeschou wers) geen vloed van records op. Slechts de Rus Vladimir Boere noteerde een Europese topper van 51.79 seconden op de 100 meter vrije slag, een even aring van zijn eigen Europese record. West-Duitsland, dat het zonder Hans Fassnacht moest doen, eindigde als der de. Zweden, met een te dikke en onge trainde Gunnar Larsson in de gelede ren, stelde teleur met een zevende plaats. Polen viel zwaar uit de toon en degradeert naar de B-groep, waaruit Italië promoveert.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 16