UITBUNDIGE TRAINER BEGELEIDDE „JOJO" OP LAATSTE METERS Internationale regatta werd te laat afgelast Sharpieregatta in Kiel triomf voor ¥an Veen Mecking naar halve finale schaakstrijd Van Ravensteiner imponeerde weer VULTINK ONDANKS EEN NEDERLAAG TOCH WINNAAR MAANDAG 20 AUGUSTUS 1973 A6 "Het ging na de start zo hard dat ik blij was door de eerste bocht te zijn. Dat was barsten of buigen. Ik merkte al snel dat Henri het tempo niet kon volgen en moest halverwege via een mispas gas terugnemen. Toen is Jojo lang alleen aan de leiding geweest. Hij had veel last van de wagen van de televisie, die naast Jojo bleef. Steeds wilde hij naar de wagen toe lopen, alsof het een soort startauto was. Dat kost kracht en ook Jojo is maar een dier en je weet nooit waar zijn krachten ten ein de zijn." In de laatste bocht kwam Uriosis P enorm hard opzetten, en deze kwam steeds dichter bij Jojo Buitenzorg, die met enkele leng tes gemakkelijk aan de leiding ging. Uriosis P had toen twee aanrijdingen achter de rug en Henri Buitenzorg en Joke had- WASSENAAR Met beide banden omhoog liep de trainer van de Nederlandse draversorack Jojo Bui tenzorg op de zandbaan van Duindigt de laatste meters met zijn troeteldier mee. Stef van Dooyeweerd was langs de kant net zo geluk kig als zi'jn broer, de 38-ja- rige Hoofddorpse pikeur Jan, toen Jojo Buitenzorg als kampioen van Neder land door de finlisb ging in de kiiometertijd van 1.20.4. Even later kreeg Stef de domper op zijn neus. Hij moest bij het draverij-comité komen en kreeg een boete van 100 gulden, omdat hij zich niet op het middenveld mocht bevinden. Voorzitter van het draverij-comité Cees Berg: "We begrijpen dat Stef gelukkig was, maar als straks iedereen aan de binnenkant van de baan gaat lopen is het hek van de dam. Bovendien hebben we hem tot tweemaal toe vrien delijk verzocht de baan uit te gaan." Jan van Dooyeweerd zelf was over de boete maar matig te spreken: "Stef wil al tijd bij Jojo in de buurt zijn. Voor de start vroeg hij vanaf de binnenkant van de baan, op het middenterrein: "Is alles goed Jan?" Die 100 gulden kun nen er echter best af bij een eerste prijzengeld van vijftien duizend gulden. Stef van Dooyeweerd was niet de enige trainer die moest komen bij het draverij-comité. Dirk Bol wijn - als hij in de koers zit lijkt het wel een Indiaan - moest komen als rijder van Uriosis P en Buick Leeman als rijder van Joke. Ze hadden in de incident volle draverij aanrijdingen ach ter de rug. Boetes - zeker voor Bolwijn op zijn plaats geweest - bleven uit. Het draverij-comité had het allemaal niet gezien wat er in de koers gebeurde. Pi keur Smit achter Gunnar Dear: "Het is onbegrijpelijk dat er zo veel koersincidenten mogen ge beuren in zo'n kampioenschap zonder dat de boetepot open gaat of er een waarschuwing volgt." Na de start waren Jojo Buiten zorg en Henri Buitenzorg met Jan Wagenaar Jr. enorm goed weg. J an van Dooyeweerd: Door de laatste bocht rijdend voert Jan Jan van Dooyeweerd hoorde het gevaar van de Franse hengst Uriosis P aankomen en gaf Jojo enkele honderden meters voor de eindstreep een aansporing. De draf van Uriosis P klonk Jojo ook als muziek in de oren en hij ging op 'n hogere versnel ling over om toch nog gemakke lijk te winnen voor Uriosis P, de verrassende derde Florissant en Gunnar Dear. Jan van Dooyeweerd: "Wij gaan nu over veertien dagen probe ren in het Europees kampioen schap der vijfjarigen in Sterren beek. Ik heb goede hoop, als Jojo deze vorm kan behouden." Jojo Buitenzorg: kampioen van de Nederlandse paarden en kam pioen van Nederland. Twee ti tels in nog geen maand tijd. De eigenaar van Stal Rotterdam - Jojo is een van de vijf paarden van de Heer Schoonheim - was niet van de partij. Jan van Dooyeweerd: "Het eerste wat we na een koers doen is altijd de heer Schoonheim opbellen. Er is wel eens gesteld dat de heer Schoonheim niet meer op de ba nen wil komen. Maar het oud lid van het hoofdbestuur beleeft de paardesport nog steeds thuis. Hij is en blijft liefhebber, maar door gezondheidsomstandigheden in de familie wil hij de koersen niet bezoeken. Maar eigenaars als Schoonheim zouden we meer moeten hebben in ons land. Daar is de sport goed mee." Zoals bekend heeft Schoonheim twee jaar geleden al zijn ren paarden verkocht aan Ger de Kroes, zijn vijf kapitale dravers doet hij niet van de hand. zijn zoontje op schoot, zit op de sulky met een bloemenkrans om de schouders i Dooyeweerd met Jojo Buitenzorg het peloton reeds aan. Hij zou later winnen. (Van onze paardesportmede- werker) WASSENAAR Duindigt had zowel zaterdag als zon dag koersen. Het kam pioenschap van Nederland bij de dravers werd omlijst door een zeer sterk draf- en renprogramma. Zater dagmiddag zegevierde Ka pitein Scotch zeer fraai in het criterium der vierjari gen. In het laatste stuk kwam Keep It Again sterk opzetten maar kon niet verder komen dan een tweede plaats voor King Hoüandia die een fout ge maakt had. Karei Duke met Gerrit Bosschieter faalde in de eerste bocht door een fout. I Opvallend was de overwinning van Ronald in de ren om de High Society-prijs. Victor van Ravensteiner bewees weer eens gouden handen te hebben. In de i laatste bocht lag het paard in I verslagen positie, maar vloog in de laatste honderd meters als een raket de concurrentie voor bij. De eerste overwinning van Ronald, de eerste overwinning voor de nieuwe eigenares Me vrouw Van der Touw en de zo- veeJste zege van de Oostenrijk se jockey. Gistermiddag ging Giel van der Togt verrassend van start met een overwinning met de vierja rige Ka Anjo. Morgenavond koerst Hilversum weer. De eerste start is dan reeds om half zeven. De tips: Morris-prijs: Karin W, Lodewijk B en Longshot. Oldsmobile-prijs: Jewelprise, Kinglet O en Lord Axkit. NSU-prljs: Lido, Lion van der Lente en Linos van Amstel. Opel-prijs (1): Jap, Iliza en Ha- roldine. Peugeot-prijs: Kaper W, Hero Hol- landia en Gratie Norton. Sprinters-prijs: Lady, Lido Bui tenzorg Lyrana. Opel-prijs(2): Iron Buite"nzorg, Ivon Buitenzorg en Jungfrau. Plymouth-prijs: Klara Rood- noot, Koniena N en Jessdco Mai- ■iiaii!iii»|i|'iaii[[!Biaiiiiiiaiii&i[ii Johan Heins opnieuw succesvol BUURSE Johan Heins heeft gisteren met het paard Golden Dream tijdens een nationaal concours hippique in Buurse de vierde wedstrijd om het natio naal kampioenschap springen in de Z-competitie (hindernissen tot 1.50 meter) gewonnen. Heins gaat nu aan kop in het klasse ment. Er volgen nog wedstrij den in Groningen en Utrecht. De belangrijkste uitslagen van Buurse zijn: Springconcours tabel A <1.50 m) voor de Z-compelUlc: 1. Johan Heins met Golden Dream 13.6 stratpunten, 133.5 sec.. 2. Harry Wouters van den Oudenweyer met Salerno 15.5/139 5. 3. Johan Heins met Dona- tor 20.25/143.0. 4. Jan Maathuis met 21/134.0, 5. Hans Brugman trjo 23.25/341.0. (oi Parijs' sprlngconc hindernissen van 5.4. 3, 2, en 1 punt): 1. (na barrage> Jan Maat huis met Kim 15 pt./34.6 sec.. 2. Jan Maathuis met Dolman 15/38.2. 3. Gerard Maathuis met Drusus 15/39.0. 4. Johan Heins met Golden Dream 15/39.4. 5. Hans Brugman met Alsle 15/40.3, 6. Gerard Maathuis 15/52.3. Alice Janmaat legde beslag op golftitel ZANDVOORT Alica Janmaat heeft dit weekeinde op de Kenne- mer Golfclub beslag gelegd op het internationale dameskam pioenschap van Nederland. De HUversumse, die de titel ook in 1968 en 1970 veroverde, versloeg in de finale op de negentiende hole Joyce Heyster-de Witt Puyt (Noordwijk) In de halve eindstrijd had Alice Janmaat met 5 en 4 gewonnen van Ina Keunen (Eindhoven), terwijl Joyce Heyster twee ho les voorbleef op de in Montreux wonende Priscilla Sauter. Jij de heren zegevierde de aan een ijzersterke come-back bezig zijnde Godart van Reede (Am sterdam), de Nederlandse kam pioen van 1943. 1944 en 1948. Hij won in de eindstrijd met 4 en 3 van Jan Willem Hoving van "de Kennemer". DEVENTER De internationale Kanoregatta die het afgelopen weekeinde op het basiskanaal in Deventer zou worden gehouden moest op het al lerlaatste moment worden afgelast. Het bestuur van de organiserende vereniging DKV (Deventer Kano Vereniging) ontdekte vrijdagavond bij de laatste inspectie dat de Deventer haven vol lag met binnenvaartschepen. De gemeentelijke in stanties die de vergunning aan DKV had afgege ven (17 juli) waren namelijk vergeten het basis kanaal voor doorgaand scheepsverkeer af te slui ten. Voorzitter Rump en secretaris Lagerweij moesten vrijdagnacht en zaterdagmorgen de 21 deelne mende kanoverenigingen uit Nederland, België en West-Duitsland telefonisch en telegrafisch van de afgelasting op de hoogte brengen. Voor enkele verengingen kwam het bericht te laat. Deze wa ren reeds naar Deventer afgereisd. Wie de on kosten moet betalen zal nog worden uitgezocht. Alleen aan organisatiekosten leed de Deventer Kano Vereniging een verlies van 1300,-. Het DKV-bestuur verwacht nog enkele navorderingen van verenigingen die voor niets reiskosten heb ben moeten uitgeven. Drie verenigingen uit Haarlem, Leeuwarden en het Westduitse Essen hebben een vergeefse reis naar Deventer gemaakt. Waar en welke gemeentelijke instantie de fout heeft gemaakt is nog niet duide lijk. De havenmeester was het gehele weekeinde onbereikbaar evenals de directeur van de ge meentelijke sportdienst. PETROPOLIS De 21-jarige Braziliaanse meester Henrique Mecking heeft het interzone-toernooi in Petropolis gewonnen en behoudt daarmee de kans om in 1975 tegen Bobby Fisher uit te komen voor de wereldtitel. Mecking is de enige meester uit een groep van 18, afkomstig uit 12 landen, die een plaats heeft veroverd in het halve finale toernooi dat het volgende jaar wordt gehouden. IEL De Nederlandse zei lers Andre van Veen (schipper) en Ad Stenzier (fokkemaat) zijn voor Kiel Europees kampioen gewor den in de sharpieklasse. Het Nederlandse team had een grote voorsprong (11,8 punten) op de Westduitsers WÊBBBSEMZm- Uwe Peters en Werner Ro- senfeld./ derland zeven van de eerste tien plaatsen in het eindklasse ment bezette. Deze sharpieregatta was een bij- De overwinning van André wedstrijd werd gewonnen door Joop Snel. André van'Veen zeil de zonder risico te nemen, het geen toch nog goed genoeg 1 bleek voor de tweede plaats. Uwe Peters werd derde. Eindstand: 1. Van Veen 6,1 pnt; 2. Peters 1 17,9; 3.' Van Dorst 20.9; 4. Mo- dersitzki 31,6: 5. Papens (Ned) 35.6; 6. Snel 36,6; 7. Baas 40: 9. Maginus 53; 10. Van Wijk (allen 54 (allen Nederland). LISSABON De Nederlander M. van Leeuwen heeit voor Lissa bon de zesde en laatste race ge- De Braziliaan Mecking mag als enige meester zijn kans verdedigen om in 1975 Bobby Fischer uit te dagen. Mecking heeft in de 17e ronde van het toernooi remise ge speeld tegen de Joegoslaaf bomir Liuboievic, in 13 zetten. Mecking behaalde daarmee 12 punten uit 17. Effin Geiler (Rus land) speelde remise met Oscar Panno, Argentinië in 12 zetten en de Rus Lev Polugaievski ver sloeg de Hongaar Lajos Por- tisch in 39 zettem. Hiermee be zetten Geiler, Polugaievski en het e!dl:m geheel Nederlandse aangele genheid. Joop van Dorst (3e), Ruud Papens (5e), Joop Snel (6e), Cees Baas (7c), Chris.iaan Maginus (9e) en Cees van Wijk 10e zorgden er voor dat Ne- Veen is op de laagste dag niet meer in gevaar geweest. Na vier van de vijf races was hij al zover uitgelopen op Uwe Peters, dat deze zaterdag al bij voor baat kansloos was. De vijfde pioenschap in de laser-k'asct voor jeugdzeiters. Door zege eind'gde Van Leeuwen r de zevende plaats in de eind rangschikking. Wereldkam pioen werd de Amerikaan Dyaz. Z ANDVOORT Hans Vultink heeft dit weekeinde in Hotel Bou- wes te Zandvoort ondanks een nederlaag tegen Van der Smis sen het nationale biljarttoernooi bandstoPen om de Heerkenstro- fee gewonnen. De wereldkam pioen Anker Kader 47/2 won van ue uus Bessems en Steures. Vultink ze- yeSj0rg gevierde dankzij een beter vültlnk De Belg Raymond Ceulemans be dwong in een demonsiratiepartij driebanden Rini van Bracht met 6053 in 55 beurten. 200 29 27 6.8! 171 IS 3S 9.5 Portisch samen de tweede plaats, ieder met II 1/2 punt. verband met deza gedeelde tweede plaats zal een aanvul lend toernooi v/orden gehouden om uit te maken weike twee an dere spelers aan de ha'-e-finale zullen deelnemen. De datum waarop en de plaats waar dit toernooi zal worden gehouden zullen de komende maand in Helsinki worden bekend ge maakt. Mecking is de enige deel nemer die ongeslagen is geble ven in dit toernooi. Portisch leed vrijdag zijn eerste nederlaag te gen Polugaievski. Drie andere meesters hebben zich reeds voor de halve-finales ge plaatst in een toernooi in juni in Leningrad - de Amerikaan Ro bert Byrne, en de Russen Vik tor Korchnoi en Anatoly Kar- pov. De beide Russen Boris Spassky en Tigran Petrosian hebben zich automatisch voor de halve finales gekwalificeerd. De eindstand: 1. Meck'ng, Brazi lië 12 pnt., 2. Geiler. Popu- gaievski. Rusland en Portisch, Hongarije 11-1/2. 5. Smyslov, I Rusland, 11, o. Hor:, Tsjechoslo- wakije. 10, 7. Lronstein, Rus- I land, 9-1/2 en een afgebr. par- tij., 8. Liuboievic en Ivkov. Joe goslavië, 9.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 14