SÏEWART DOOR PECH VAN FITTIPALDI KANSRIJK VOOR DERDE RACETITEL Roger de Coster voor derde maal wereldkampioen bij motorcrossers „Amateurs" zetten KNWU voor schut Reservemotor was op Zandvoort voldoende Bantambokser Anaya behield wereldtitel Op dit moment heeft de zwarte Lotus van Emerson Fittipaldi nog de leiding de Braziliaan i de op dat moment leidende Fittipaldi zo veer punten verzamelde dat ZELTWEG Zes punten scheiden Jackie Stewart nog Zeventien ronden heeft Peterson^ slechts van zijn derde wereldtitel. Met en tweede plaats J~ in de Oostenrijkse Grand Prix verstevigde de "vliegende Schot" gistermiddag op het circuit van Zeltweg opnieuw zijn positie in de compeitie om het wereldkampioenschap der Formule I-coureus. In een race met een uitermate dramatisch slot ging de Tyrrell-Ford van Stewart als tweede over de eindstreep, wat op nieuw zes punten voor 'het kampioenschap opleverde. Het is vrijwel uitge sloten dat, met de Grand Prix races van Italië, Canada en de Verenigde Staten nog te rijden, de 34-jarige Schot cijn kampioenschap zal ontgaan. leverde. Overigens heb ik in de snelste in de training, het veld slotfase geen enkel risico geno- mogen aanvoeren. Daarna ging men. Ik wist dat ik de nodige de Braziliaan tot groot enthou- punten zou behalen en dat vond siasme van de meer dan 150.000 Ik eigenlijk voldoende." toeschouwers, zijn stalgenoot Gijs van Lennep behoorde tot de voorbij. Inmiddels lag Stewart in negen coureurs die in deze race 3e positie. Die volgorde zou tot werden geklassificeerd. Met zijn kort voor het einde gehandhaafd Iso Marlboro werd hij negende blijven. Na 31 ronden bedroeg op vijf ronden van de winnaar. SINT ANTHONIS In een wedstrijd die weinigen van de 25.000 toeschouwers, uitgezonderd de Belgen natuurlijk, heeft kunnen bevredigen, heeft de Belg Roger de Coster in St. Anthonis voor de derde keer in successie het wereldkampioen schap motorcross in de klasse tot 500 cc behaald. Eigenlijk werd 'de titel hem cadeau ge daan, omdat zijn enige rivaal, de West duitser Bauer, in geen der beide man ches de finish wist te halen. Doordat De Coster het in beide manches niet verder wist te brengen dan twee keer een vier de plaats bleef zijn puntentotaal op 145 staan. Hetzelfde geldt voor Bauer, die in totaal twee punten minder behoefde en daardoor de wereldtitel miste. Toen 29 coureurs uit 12 landen voor de eerste manche het stoffige, maar uiterst verzorgde circuit werden opgestuurd, leek het er op dat de gespannen toe schouwers de motorcross van hun leven zouden gaan zien. De start verliep won derlijk genoeg zonder noemenswaardige incidenten en van meet af aan lagen beide titelkandidaten met elkaar in de clinch, waarbij De Coster een voor sprong van een tiental meters op Bauer nam. Drie ronden lang veranderde er niets in de positie der koplopers en het leek er op dat Bauer zuch prepareerde sop de aanval. In'de volgende ronde nam de Duitser het heft in handen. Na zeven ronden echter moest de Maico-rij- der tengevolge van een klemmende gas buis uitvallen. De teleurstelling onder de toeschouwers, die zeer begaan waren met het lot van de onfortuinlijke Duitser, was enorm. De beide Yamaha-coureurs Jonsson en Van Velthoven stoven daarna in deze volgorde ongehinderd over de finish, terwijl De Coster met een vierde plaats genoegen moest nemen, een klassering die hem geen stap verder bracht op de weg naar de wereldtitel. De beste Nederlander was aanvankelijk Peter Will ems, die met een defecte versnellingsbak de strijd evenwel moest staken, Genrit Wolsink reed tegen een toeschouwer op, die het circuit overstak en blesseerde zich daarbij aan zijn arm. De tweede manche moest de beslissing brengen voor het wereldkampioenschap. Een fantastische start van Wolsink braciht hean in leiderspositie, maaT De Coster, Jonsson en Bauer zaten hem dicht op de hielen. Na vier ronden kwam Bauer niet meer door tengevolge van een carburateur- defect en daarmee was de strijd volko men gestreden. De Coster was wereld kampioen en terwille van zijn prestige reed hij volkomen onnodig de manche uit tot het eind. Wat de Zweed Ake Jonsson ook onder nam, de gelanceerde Wolsink gaf geen krimp en won zelfs met een voorsprong van bijna een halve minuut. Tevergeefs probeerde De Coster Jonsson nog aan te vallen, maar de Belg maakte geen schijn van kans en moest zichzelf later nog laten passeren door zijn landgenoot Van Velthoven. De outsiders hadden in St. Anthonis de wereld- en vice-wereld- kampioen een geducht lesje gegeven. De resultaten van de Grote Prijs van Ne derland motorcross 500-cc-klasse zijn: Eerste manche (17 ronden van 3500 me ter): 1. Ake Jonsson (Zwe) met Yama ha 46.11.2, 2. Jaak van Velthulzen (Belg) met Yamaha 46.35.3, 3. Chris Hammergren (Zwe) met Yamaha 47.18.5, 4. Roger de Coster (Belg) met Suzuki 47.35.4, 5. Frans Sigmans (Ned) met Yamaha 48.15.3. Op één ronde: 6. Werner SchUtz (Wdld) met Maico, 7. Tiny van Erp (Ned) met Maico, 8. Raymond Heeren (Belg) met Maico, 9. Arne Kring (Zwe) met Husq- varna, 10. Otaka Toman (Tsj.Sl.) met CZ. Tweede manche (17 ronden): I. Gerrit Wolsink (Ned) met Maico 47.38.5, Jonsson 48.05.8, 3. Van Velthoven 48.22.4, 4. De Coster 48.33.8, 5. Peter Willems (Ned) met Yamaha 50.31.4, 6. Willy van Loon (Belg) met CZ 50.39.8, 7. Victor Eastwood (GB) met Maico, Sigmans, 9. Schütz, 10. Heeren. Eindstand van de Grote Prijs van Neder land: 1. Jonsson 3 pnt., 2. Van Veltho ven 5 pnt., 3. De Coster 8 pnt., 4. Sig mans 13 pnt., 5. SchUtz 15 pnt., 6. Hee ren 18 pnt., 7. Van Erp 18 pnt., 8. Aby Hiemstra (Ned.) met Maico 27 pnt. Stand wereldkampioenschap: 1. en we reldkampioen De Coster 145 pnt. Bauer 143 pnt., 3. Van Velthoven 122 pnt., 4. Jonsson 119 pnt., 5. Woilainik 106 pnt., 6. Hammergren 87 pnt., 7. SchUtz 56 pnt Stewart met zevenentwintig Grand Prix overwinningen houder van een wel zeer uniek rekord dankte die tweede plaats overi gens mede aan de pech die de topman van de Lotus-renstal, ti telhouder Emerson PlfcDipaldi, in heit ziaht van de zege, kansloos maakte. De Braziliaan, die al snel de koppositie de achterstand van de Schot op de topman van Lotus-renstal 11,5 seconden. Fittipaldi ver grootte die marge nog tot 13,8 se conden. Toen de zege zeker scheen, sloeg de pech genade loos toe. Stewart's hoop dat Pe terson, evenals in de grote prijs van Nederland ,te veel van zijn wage nzou vergen werd niet be waarheid. Zonder in gevaar te zijn gekomen werd de Zweed met een voorsprong van onge veer negen seconden op Steart afgevlagd. teamgenoot Ronnie Peterson Die tweede plaats vond de Schot had overgenomen, leidde tot vier ronden voor het einde. Toen kwam de zwarte Lotus niet meer door. Een breuk in de brandstofleiding bleek daarvan later de oorzaak. Peterson kon daardoor zijn tweede overwin ning in een grote prijs behalen. „Zo is nu eenmaal de auto sport", zed Fiiititripaldö, schijnbaar berustend. ,,lk ben wel blij dat Ronnire tenminste gewonnen heeft." overigens meer dan voldoende. „Ik ben blij dat ik in feite voor de derde maal het kampioen schap veroverd heb", zoi hrij, wel iswaar enigszins voorbarig, "slechts onvoorstelbare pech zou mij nog van de titel kunnen afhouden." Stewart, die op het circuit van Zeltweg nooit verder dan een bescheiden zevende plaats was gekomen, vervolgde: "Het werd wel tijd dat ik op deze baan een betere prestatie Uitslag Grand Prlx Oostenrijk: t. Ronnie Peterson (Zweden) met Lo tus de 64 ronden (219 km.) In 1 uur 28 min. -18 sec. (Gemiddeld: 214.6 km./u.)2. Jackie Stewart (GB) met Tyrrel-Ford 1.28.57; 3. Carlos Pace (Brnz) met Surtces 1.29,35; 4, Car los Reuternann (Arc) met Brabham 1.29.36 5. Jean Pierre Beltolse (Fr) met BRM 1.30.10; 6. Clay Regazzonl (Zwl) met BRM 1.30.27. Snelste ron de: pace 1 min. 37.29 sec. (gem.) 218.72 km.) van de 23 gestarte cou reurs reden er 12 de wedstrijd uil. De stand ln de competitie om het wereldkampioenschap na twaalf ra ces: 1. Stewart 66 pnt.. 2. Francois Covert (Fr) 46 pnt., 3. Emerson Fit tipaldi 42 pnt., 4. Peterson 34 pnt., 5. Denis Hulme (NZ) en Peter Rev- son (VS) belden 23 pnt, 7. Jacky lokx (Belg) 12 pnt., 8. Reutemann 11 pnt. MEDEMBLIK Du lange afstand in zwemwedstrijd van Stavoren naar Medemblik over 25 ki'ome- ter gewonnen in 5 uur 20 minu ten en 53 seconden. De tijd van Visser beteknde een nieuw wedstrijdrecord. Ook in 1972 had Visser Je race op zijn naam gebracht. Ronnie Peterson nam de leiderspositie van zijn teamgenoot Emerson Fittipaldi over en won. Vandaar dat hij middenin de krans staat met aan zijn zijde Jackie Stewart en Carlos Pase (rechts). Op dit moment in de ronde van Hendrik Ido Ambacht rijdt Jan Serpenti nog in tweede positie geflankeerd door Kees Bal (links) en Hennie Kuiper. In de eindsprint zou Serpenti zijn medevluchters verslaan en daarmee de erepalm grijpen. Bal werd tweede en Kuiper derde. TIEL - De "amateur"-wielrenners, die door de nieuwe regel van de KNWU naar de rijen der profs zullen moeten overgaan of zich voortaan als echte amateur moeten manifesteren, dus niet meer in een gesponsorde ploeg mogen rijden, hebben zaterdag in aanwezigheid van de voorzit ter van de KNWU, mr. J.P.A. van Ballegooyen de Jong, en de voorzitter van de sportcommissie. de heer Zweedijk tijdens de „Vierstromenland- ronde" tegen deze maatregelen op zeer duidelij ke wijze gerebelleerd. In de klassieker "Vierstromenlandronde" hebben de grote jongens - onder wie Jan Aling, Piet van Katwijk, Frits Schür en Peter van der Kruys het tempo bepaald. Tot wanhoop van wedstrijdleider Wim Roosenburg kwamen de kleppers niet hoger dan de dertig kilometer waarmede de klassieker (175 km lang) op een farce uitdraaide De 34-jarige Amsterdamse wielrenner Fred van Lachterop mocht van de heren 'amateurs' negen minuten uitlopen en de wedstrijd "winnen" Omdat de grote groep zich niet de moeite getroost te om voor de volgende plaatsen te sprinten wei gerde de wedstrijdleiding een uitslag bekend te maken. Lissabon - De Portugees Joaquim Agostinho heeft voor de vierde maal in successie de Ronde van Portugal op "ijn naam gebracht. Zijn leidende positie heeft hij in de slotfase va ronde met succes verdedigd. Gistermorgen zijn landgenoot Manuel Gomes het eerste gedeel te van de slotetappe. De 116 kilometer werd in 3 uur 25 min. en 37 seconden. In de middag werd het tweede gedeelte - een tijdrit over 36 kilome ter - door Agostinho als snelste afgelegd. In Zelzate (België) behaalde de Nederlandse i teur Aad van den Hoek een tweede plaats achter de Belg Kamiel Dhooghe. De prof-ronde van Hendrik Ido Ambacht is zater dagmiddag geëindigd met een overwinning van de Nederlander Jan Serpenti. Hij legde de 103 af in 2 uur 21 minuten en 4 seconden. In dezelfde tijd eindigde Kees Bal, Hennie Kuiper, Bas Hordijk, Jan van Rees, Marino Bass, Jan Krekels en Harm Ottenbros. De Molteniploeg met aan het hoofd Eddy Merckx heeft gisteren de achtste internationale estafette tijdrit gewonnen. Voor Molteni reden Merckx. Rogier Swerts en Joseph Bruyère, die de in drie etappes verdeelde afstand van 104 kilometer afleg den in 2 uur 32 min. 11,1 sec., met een gemiddel de snelheid van 41,041 k.p.u. Merckx won de eerste etappe, Bruyère de laatste. De SCIC-ploeg waarin de twee Zweedse gebroe ders Pettersson reden werd tweede in 2:34.28,2. Gosta Pettersson won de tweede etappe. Derde werd de Bianchi-Campagnolagroep, tijd 2:37.27,5. ZANDVOORT Het Neder landse duo Strijbis/v.d. WaJ heeft zaterdagmiddatg op het circuit van Zandvoort een zes- uursrace voor sportmotoren gewonnen. De Nederlandse combinatie gold allerminst als favoriet voor de eindzege, want in de training was hun snelste machine defect ge raakt. Zij wonnen nu met hun reserve-motor, een laverde 750 Lang heeft het er naar uitge zien dat de hoofdrol in het mo- torgebeuren was weggelegd voor de Honda-rijders Van Beek/Bonke en Kros/Schilt- mans. Schiltmans kwam even wel na twee uur in een bocht ten val en brak een voet. Ook Bonke raakte met zijn motor van de weg. Beide machines werden onherstelbaar bescha digd. Na drie uur was het dui delijk dat de strijd zou gaan tussen Bouwmeester en Noor- iander (BMW) en Strijbels/v.d. Wal. Bouwmeester en Noorlan- der liepen wegens een defecte tuimelaar een achterstand van twee ronden op, maar kwamen later sterk terug. Tegen het einde kwamen zij echter zon der olie te zitten, hetgeen hun machine fataal werd. Uitslagen: 1. Sander/Lottmann (WDL) met Ya- ÜVdsl) met Yamaha 167. 3. Sale/De Ruyter (Ned) met Suzuki 165. Klasse 351-500 cc: 1. Coopman/De Jong (Ned met Ma- majoco 174 ronden. 2. Kamp/Oos'er- 178.3. Malsnri/Ueri.ch (Fra) met Yamaha. 178, 4. van Lleshout/Relntjes (Ned) met Honda, 173. Bij de wegraces np het 4500 meter lange circuit in net Friese Oosterwolde greep Wil Hartog gister zijn tweed na tionale titel. Na zijn kampioen schap in de 500 cc klasse werd hij ook titelhouder in de 350 cc klasse. In een verwoed duel met Rob Bron en Nico van c'i. Zanden werd hij met duidelijke voor sprong als eerste aigevlagd, Wil Hartog kwam daarna ook nog tot een fraaie overwinning in de halve literklasse, waarin hij de meeste tegenstand on dervond van Jan Kostwinder, die een felle strijd om de tweede plaats moest uitvechten met Henk Klaassen. De ruim 6000 toeschouwers zagen Jan de Vries, die vooraf door dc Friezen nog eens geestdriftig werd gehuldigd in verband met zijn wereldkampioen schap, de 50 cc klasse winnen. Met deze zege neeft hij zijn kans op de nationale titel aan zienlijk vergroot. Komt hij ook in Oirschot tot zege, dan mag hij zich ook nationaal kam pioen noemen. Van zijn voor naamste belagers kwam Jan Huberts ih Oosterwolde nog het dichtst in zijn nabijheid. Henk van Kessel. eerste in het klassement, kwam in het stuk niet voor. Wel in de 125 cc klasse. Hij werd twe ide achter Jos Schurgers, c!:° nu ook uit stekende perspectieven heeft gekregen om als nationale kampioen te v/ord-m gehuldigd. De meeste strijd werd gele verd in de 250 cc klasse. Rob Bron werd na een verbeten ge vecht eerste voor Nico van der Zanden en de Eussumse Brazi liaan Adu Ceiso Santos. Gerard Rond uit Bennekom heeft in Eenrum de nationale crosstitel in de 1/5 cc senioren veroverd. Rond reed een beke ken race. Hij moesc er voor zorgen dat hij voor zijn grote rivaal Johnnv Vink eindigde. Daarin is hij volkomen ge slaagd. Het deerde hem niet dat Matthie Gielen uit Hel- den/Panningen de race won en evenmin betekend» de tweede plaats van de Nijverdaller Henk Poort een bedreiging voor hem. De Zwitserse Honda-rijder Lo- renz Hailer, met al3 bakkenist een van zijn broers, heeft gis- trrm'ddag in Feldkirch 'Oos tenrijk) voor 14.000 toeschou wers beslag gelegd op de FIM-cup voor zijspannen. Hai ler zegevierde in de tiende en laatste wedstrijd ln beide man ches en eindigde - uiteraard - in het klassement als eerste. De tweede plaats was voor de Nederlander Broerf Dirkx met LOS ANGELES De Mexicaanse bokser Romeo Anaya heeft za terdagavond in Los Angeles zijn wereldtitel in het bantamge- winning op de Panamees Enri- wicht behouden door oen over- que Pinder. Anaya sloeg Plnder in de derde ronde knock-out. Ze ven maanden geleden had Anaya in Panama, eveneens door knock-out in de derde ron- de, de fci-te kip Pinder veroverd Het duo Strijbis/Van der Wal is winnaar geworden van een zesuursrace op Zandvoort. In deze fase van de race ligt de coureur van het team Bouwmeester/Noorlander (51) nog voorop, maar hij zou bij de finish niet verder dan de tweede plaats reiken. Norton Wasp. Dirkx eindigde ln beide manches als derde, ln het eindklassement van de FIM-cup komt hij niet verder dan de negende plaats. Vuor de andere Nederlanders, Rikus Lubbers, Jan ten Thije en Ton van Heugten, was het een slecn'e dag Zij moesten allen de r.w }<l staket. Kliiilxtand: 1 Bailor 87 pnt.; 2 GrOKi' 80 pnt.: 3. Ellltt 52 pnt.; 4. Du Kort 42 pnt.; 5. Ton ThIJo (N'ed) 34 pnt.; 9. Broer Dirkx (NetL, 23 23 pnt. Een Nederlands team is giste ren 'j. he. circuit .^an Koque - Are ïun 'a bij Bill).--) tweede gewo den in een landenwed- strijJ moto "reps i de K'J cc- klasse ogen panje A ;n Spanis li De n-e A ilocg werd winnaar met 95 punter. De I :derlupc i- ataa.iue uit O is erink, Van l.n- gee, toer r;k e.n I lumper, ve gaard» 6 punten en Spanje 35 punten. Jantje Lammers, de jongste co reur in Nederlandse racekringt kan opgelucht lachen. Bij e< controle van zijn wagen ble< dat het proteest dat tegen he was ingediend, omdat zijn au t"c! .n orde zou zijn bij een v< cle laatste wedstrijden op Zan voort ongegrond was. Na cl montage van de wagen bleek d alles correct was gemonteer

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13