.Oudje' Walhof troostte Elly Appel: Je hebt nog acht jaar voor de boeg Frans Derks ziet het anders De zwoele zoen van Germaineke Besluit KNVB in strijd met EEG-verdrag? Fan Katwijk uit selectie verwijderd Sportwereld Noteer bij de radio ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT SCHEVENINGEN Al veertig minuten, nadat de ene halve fi- nale was begonnen op het cen- l ire court van de Metsbanen in Scheveningen, konden de speel sters weer uitrusten in het res taurant. Elly Appel, het jeugdi- boeg". Zij doelde op zichzelf, de 29-jarige die toch weer opper machtig de finale van de Neder landse tenniskampioenschappen bereikte. Geroutineerd als zij is, liet zij haar tegenstandster de fouten maken: 6-1, 6-1. talent. was teleurgesteld. Elly Appel, die in de voorgaande Trudy Walhof, met een purper- wedstrijden vorig jaar greep rood hoofd sprak, toen zij naar zij tegen Betty Stöve een set de kleedkamers vertrokken, de met 6-0 de aandacht op zich troostende woorden: „Kind, je had gevestigd, kon (nog) niet hebt nog acht jaar voor de op tegen de spanning van de hoge verwachtingen. ,,De eerste keer, het was in de competitie dat ik tegen haar speelde", ver telt Trudy Walhof, „verloor ik ondanks een ruime voorsprong. Toen had ik" wel pas de beval ling van mijn eerste kind achter de rug. Maar ik moest toch wel even aan die partij denken". Maar Elly Appel speelde onbe suisd en dom. „Zij was niet voor reden vatbaar, er werd te veel van haar verwacht. Boven dien kan het niet kwaad om tij dens de wedstrijd van tactiek te veranderen. Daar heeft zij nog nooit van gehoord". Oudje stond trouwens in het teken van de servicedoorbraken, en kwam op haar beurt op drie match points. Rang Maar ook toen weer zakte de veelvoudige finaliste van de Ne derlandse kampioenschappen te rug tot een zeer matig niveau. Bij 40-40 Lauteslager vocht steeds terug was de onzeker heid even plotseling weer ver dwenen. „Ik was bang met ser veren. Daarom sloeg ik bij 6-4 en 40-40 expres eens hard". Het lukte. Maar Marijke Schaar kon ondanks de zege de zwakke indruk niet wegnemen. Immers, scheldend als altijd („dat is mijn temperament") worstelde zij zich moeizaam naar het ein de. „Het was" excuseerde zij zich, „zo moeilijk om me te concentreren, omdat er een he- rendubbel naast ons werd ge speeld. Pas bij 3-1 in de tweede set dwong ik mijzelf weer tot voldoende concentratie" Trudy Walhof, de als nummer twee geplaatste, sprak uit erva ring. In 1966 wandelde zij ook de finale binnen, toen als de ook internationaal gewaardeer de speelster. Nu denkt zij alleen nog aan nationaal niveau. „Ik ben een oudje, ik wil hogerop, maar landelijk, de tijd van de buitenlandse reizen is voorbij. Daarvoor train ik te onregelma tig, ik moet rekening houden Marijke Schaar leeft dan ook met met mijn kind De tennisster optimisme naar haar zesde fina- van de Metselaars zij is woonachtig in Den Haag r voegt er onmiddellijk aan toe zeker niet kansloos te zijn in de eindstrijd. „Ik heb voor vijftig procent kans". In de finale, die i een onderling duel tussen twee „oudjes" wordt. Want ook uit de andere halve eindstrijd kwam een „veterane" als win- nares uit de strijd. Marijke Schaar (28) had het wel heel wat moeilijker. In de partij, die werd uitgevoerd vanaf de base line beschikte de kittige Nora Lauteslager zelfs over <**.e set- points. Bij de stand 5-4. Zoals al tijd kwam Marijke Schaar zij had de eerste set met 6-2 in haar voordeel beslist terug uit een hopeloze situatie. Na 5-5 stal zij ook de service-game van haar tegenstandster, de partij Brussel Yvette. Suzette en Bichetteke zijn geswitcht. Van Ander- lecht naar Racing White Daring Molenbeek, de nu al roemrijke Brusselse fusie met de heren Eddy Merckx en minister Paul van den Boeynants op de achtergrond. Germaineke een der fraaiste vrouwen van Anderlecht daarentegen heeft niet gebroken met de oude club en toch ook aangepapt met de nieuwe. Germaineke heeft een seizoens-eretribunekaart zowel voor de thuiswedstrijden van An derlecht als voor die van Racing Molenbeek. Dat kost een fortuin tje, doch daar maalt mollige Germaine niet om, want zij oefent als een volleerde vakvrouw op hoog niveau met grote vaardigheid een oud en winstgevend beroep uit. Germaine draagt uitgekiende toiletten. Onvergeten blijft haar ver schijning in december 1970 toen Anderlecht de woestelingen uit het Spaanse Setubal op bezoek had. Germaine droeg voor die gelegen heid een pepita geruite broek, halfhoge tapirlederen laarsjes en een met bont gevoerd zeemansjasfe, een zogenaamde billentikker met een slipje, die gezien de volle vormelijke uiterlijkheden van Ger maineke een extatisch bestaan leidde. Bet geheel werd bontheerlijk bekroond door een gendarmekolbak met oranje kokarde. Ze torstte er een krokodillederen tas bij en rookte uit het onvermijdelijke ja den pijpje nog voor de rust al 15 zware Saint Michèls. Na afloop van de strijd kreeg scheidsrechter Patterson uit Schotland een opla waai met dat stuk krokodil en Leen Barth, toen nog nat achter min stens een oor. de eerste en nog altijd zwoelste zoen van zijn leven. Datzelfde Germaineke is Anderlecht dus ten halve trouw gebleven, maar heeft haar woord ook al aan Racing Molenbeek gegeven. Ze zit cheval. Brussel gaat een hete voetbalwinter tegemoet. Ie (sins 1969) toe. „De vorm is Herendubbel. halve finales Hem- er, dus als ik gewoon sla, moet w?, ik ook kunnen winnen". ^FWHortm-FoWLM s-.o KEES KOOMAN Gemengd dubbelspel, kwartfinales Zwaan/FleuryvBlelefeld/Blelefeld Uitslagen: Damesenkelspel, halve fl- 6-2. Halve finales: •udy Walhof —Elly Appel Walhof/Laudln—Appel/Hordijk 6-t 9-7. Zwaan/Fleury—Blelefelde/Blelefel- DEN HAAG De sportcom- missie van de Koninklijke Ne derlandse Wielren Unie heeft 1 Piet van Katwijk en reserve Fons van Katwijk verwijderd uit de Nederlandse selectie voor de wereldkampioenschappen op de weg. Als reserve is nu aan gewezen de 21-jarige Hagenaar Ton van der Spiegel, die slechts naar Spanje zal reizen, wanneer een van de gekozen renners niet in staat is om te starten. De sportcommissie heeft de be slissing ten aanzien van de Van Katwijks gisteren genomen, na dat de broers donderdag hadden geweigerd zich aan de medische keuring te onderwerpen. Aan Lord Killanin, de voorzitter het eind van het trainingskamp heeft in Moskou, de plaats in Papendal moesten alle ren ners gekeurd worden, de Van Katwijks hadden echter geen zin om te wachten en vertrok ken. Bondscoach Middelink heeft daarna geadviseerd het tweetal niet mee te nemen naar Spanje. Hellas kan voortaan ruimer leven. De Haagse handbalvereniging zal in de komende drie jaar de financiële steun genieten van Wiggins Teape Nederland, één der grootste papierfabrikanten ter wereld. De gesponsorde club heet voortaan Idem-Hellas, de naam die de selectieteams op hun shirts zullen voeren. Foto: ondertekening contract, van links naar rechts: voorzitter Chris Kruis, sponsor Hans Claassen en vice-voorzitter Joop v. d. Water. Sportbrief uit Brussel door Jan Wintraecken het Internationale Olympisch Comité lar de Universiade wordt gehouden, laten weten dat Rusland de Olympische Spelen van 1980 in geen geval zal mogen organiseren, als men journalisten uit bepaalde landen blijft weren. Rusland weigerde voor de Universiade de inreis visa aan Israëlische en Zuidkoreaanse sportjournalisten. ,,Dat is in strijd met de geest van de Olympische Spelen", aldus Lord Killanin in zijn waarschuwing aan het adres van Moskou, de stad die zich beijvert de Spelen van 1980 te mogen organiseren. André van Veen superieur in Sharjrieklasse KIEL De 39-jarige Nederlandse timmerman André van Veen is sinds gisteren praktisch zeker van de Europese zeiltitel in de Sharpieklasse. Weliswaar moest Van Veen zich gisteren voor Kiel tevreden stel len met de tweede plaats, maar na vier races is zijn positie zo superieur dat hij door zijn naas te concurrent, de Westduitser Uwe Peters alleen in theorie nog kan worden achterhaald. Eveneens voor Kiel is de Neder lander Wim de Voogt als tweede geëindigd in de strijd om het in ternationale kampioenschap van Westduitsland in de Vaurien- klasse. De overwinning was voor titelverdediger Jochen Bieg (West-Duitsland), die sa men met zijn 13-jarige dochter Eva Maria de vijfde en laatste race won. DEN HAAG Het PvdA-Kamer- lid Patijn heeft minister Boers- ma (Sociale zaken) gevraagd of de beslissing van de KNVB om Johan Cruyff geen toestemming te verlenen elders een betrek king te aanvaarden wel in over eenstemming is met de bepalin gen van het EEG-verdrag inza ke het vrije verkeer van werk- In gisteren gestelde schriftelijke DEN HAAG De eerste zin in het boek dat onder Frans Derks naam is uitgekomen maar waarvoor journalist Wil van der Smagt het klavier van de schrijfmachine bespeelde: „Als ik 's zondags de eerste keer fluit, dan begint er voor mij een tweemaal drie kwar tier durende show, waarin ik zelf een flinke rol speel, dat kèn niemand mij afnemen en dat mèg niemand mij kwalijk nemen."De lezer is met deze woorden uit „Frans Derks ziet het anders" gewaarschuwd, zo hii dat al niet was door de in trigerende titel van dit boek, aal gisteravond werd gepre senteerd in het restaurant van FC Den Haag. Wil van der Smagt schrijt to the point, simpel maar tevens indringend, waartoe hij in staat werd gesteld door het ..rchrijfvoer" dat Derks heeft aangedragen. Derks is anders dan de doorsnee-scheidsrech ter. gedraagt zich anders, houdt er specifiek eigen denk- beelden op na maar durft die, ifr tegenstelling tot vele ande- 'en, ook te uiten in het open baar. Zijn boek wemelt ervan. Niet alles is nieuw maar het is gced dat het ook eens zwart op wit staat, zodat een zo hoopt uitgeverij De Boekerij te Baain groot publiek er ken nis van kan nemen. Pittige uit spraken zijn schering en in slag, wat zou doen vermoeden dal Derks bladzij na bladzij „aan het schoppen" is. Geens zins, hij Iaat schrijven wat ve len al lang denken. IJdelheid Enige citaten uit de 26 hoofd stukken (o.a. een over hoe Derks over de vrouwen denkt en dat zal menigeen nu juist niet interesseren): „Gedegen spelregelkcnnis, goede conditie en presentatie (het „er zijn"), zijn ae voorwaarden waar een scheidsrechter allereerst dient te voldoen" „ijdelheid, gel dingsdrang en zucht naar suc ces zijn duidelijke motieven cm de hoogste sport te berei ken"; „er gebeurt te weinig in de stadions (Derks wil voor en tussen de bedrijven door ook activiteit); „er moet een zui vere speeltijd komen men betaalt voor 90 minuten en krijgt er nooit meer dan 65—70 te zien"; „men kan niet ongestraft bezuinigen op uiter- i.jk van tribunes, op kantines on toiletten"; „vermakelijk heidsbelasting moet verdwij nen"; „een trainer zou niet meer bij een club mogen wer ken als zijn belangen al bij een andere (nieuwe werkge ver) liggen"; „voetballers kla gen snel over belasting eh ver moeidheid"; „zuivere ama teurs bestaan alleen nog in de lagere elftallen". Dit staalkaartje geeft een (summiere) indruk van Derks op zijn praatstoel. Hij be spreekt verder: Feyenoord, fu sie en saneren, medische bege leiding, het Plan-Derks voor een nieuwe opzet van de com petitie eredivisie, waarom Ko- vacs weg moest („hij was te populair geworden en de af gunst jegens hem was te groot"). Er zijn weinig facet ten waarop Derks niet ingaat in dit terecht als „speelskri- tisch" aangekondigde boek, want er blijkt ook zonneklaar uil welk een immens en intens genoegen Derks beleeft aan het scheidsrechteren, aan de geintjes op de velden, aan de ..buitenbeentjes" op het veld van wie hij er vijf „ontleed", zoals hij dat ook doet met vijf vottballeiders. Tot slot laat men een aantal anderen spre ken over Derks en hij komt er zeker niet geheel ongeschonden af. Omdat Derks van zichzelf getuigt eerlijk te zijn ook ij- atlheid ontkent hij niet pikt hij ook wat men van hem oenkt," want ik leid mijn ei gen leven en blijf toch die ik ben." Want wie draagt nou een boek op aan Sloeber, zijn hond: Frans Derks presenteerde zijn eerste boek ..Frans Derks ziet het juist, Frans Derks. anders". Yvonne van Duivenbode was er voor het eerste kusje. vragen stelt het socialistisch ka merlid zich op het standpunt dat in het geval-Cruyff sprake is van een soortgelijke situatie als bij het kort geding van de gangmakers Walrave en Koch tegen de UCI en de KNWU. In o"|sfond ^geen paniek dit geding besliste de president van de rechtbank te Utrecht dat hier sprake was van een start verbod dat o.a. in strijd was met de bepalingen van het EEG-verdrag inzake het vrije verkeer van werkenemers. De minister van sociale zaken moet ook antwoord geven op de vraag, hem gesteld door het Tweede-Kamerlid Van Gorkum (PPR), of hij de „verkoop" van een lid/werknemer van een voetbalclub te verenigen acht met de beginselen van ons so ciaal recht. Als dat niet zo .is, moet de minister die beginselen op zodanige wijze in geldende wetgeving uitwerken dat voor transfers een aanvaardbare pro cedure gevolgd moet worden. Ook wil de heer Van Gorkum weten of de minister de hoogte van de inkomens van de best betaalde topvoetballers zelfs in aanmerking nemend de be perkte duur van hun actieve pe riode en de risico's die zij lopen aanvaardbaar vindt, gezien het streven naar vermindering j van de inkomensverschillen. Het kamerlid vraagt of de minister bereid is een oproep tot vrljwilli- j ge matiging te doen uitgaan. BLOEM ENDAAL Pakistan heeft gisteravond in Bloemen- daal zijn tweede oefenwedstrijd in Nederland gewonnen. Na een ruststand van 4-0 won Pakistan, voor 1000 toeschouwers, met 8-0 van de verjongde Bloemendaal- se ploeg. HAMBURG In West-Duitsland zijn gisteravond twee Bundesli- gawedstrijden gespeeld. Schalke '04 won met 3-1 (2-1) van VFL Bochum en Werder Bremen I deelde de punten met VFB 1 Stuttgart: 1-1 (00). lechtse ploeg lange haren. Captain Pol van Himst is het meer in de bakkebaarden geslagen, terwijl Sjorske Heylens niet met de mode mee kan omdat hij een pruikje of toupetje draagt. „Niet te geloven" zei Jan Milder indertijd, „Die houdt dat ding ook onder de douche nog op". Anderlecht is de langharigste ploeg van de eerste divisie en alhoewel zulks op hoge kwaliteiten wijst, houdt het toch geen garanties in. Opvolger van George Kessler is de brave Urbain Braems, een jongen van eigen volk die met zijn zachte karakter de tegenpool van fold- webel Kessler is. Kessler liet do jongens draven totdat ze scheel za gen en de uitgang van het oefenveld niet meer konden vinden. Dat is er bij Urbain, de bezadigde, echt niet bij. Braems traint alsof hij te doen heeft met kostschoolmeisjes die een hort partijt/e softbal re- convalesceren na een epidemietje van de la-griep, die zoals bekend voornamelijk op meisjesknieën slaat. Ofschoon Urbain Braems bij de spelers hoog genoteerd staat blijft de herinnering aan Kessler toch levendig. Ten eerste omdat men Kess ler s' statistieken en geheime dossiers nog eens doorgenomen en daarna verbrand heeft, en ten tweede omdat Anderlecht aan George de Tuinier prachtige grasmatten en heesterpartijen met viooltjes er tussen heeft overhouden. Kessler. so besloot men, was een perfec tionist, een groot hovenier, een totaal-trainer, een perfekte organisa tor, een hovaardig uitslover en een diktat or met de allures van een beul. Goed, Anderlecht heeft sedert de roemrijke dagen van Pierre Sinibaldi een half dozijn trainers verteerd en zal die malse Urbain ook nog wel opvreten. In het komende seizoen zullen ook de paarswitte Anderlechtenaren knielen voor de reclame-god en op hun trui een door een cirkel om singeld groen hopblaadje en het woord Bellevuedragen. Dat is naam van Constant Vandenstocks Lambiek-bier «n dat hopblaadje is het teken waarin dat bier staat. Er is overigens al enige deining ontstaan toen de spelers voor deze reclame-loper ij geen extra ver goeding zouden ontvangen. Pol van Himst die fel op de centen zit protesteerde en viel in een twistgesprek fel uit. Betalenzei Pol tegen Constant, „of ik verdom het. Laat gij u dat hopblad maar op uwen navel tatoeëren". Constant, die toch barst van de franken, draaide bij. De jongens krijgen nu een vast bedrag en elke week een bak lambiek, de truien werden reeds uitgedeeld en in oefenwed strijden al gebruikt. Het ziet er belazerd uit, maar het oog kreeg toch ook wat toen Germaineke op een warme avondwedstrijd In gouden slippers, paarse maillot en de Anderlecht-trui compleet met bellevue en hopblaadje ter tribune verscheen. wel een ovatie. Onder de publieke kreet hop-hop-hop stapte Germaineke met wippende borstvering naar haar fluweel beklede plaats. Het groene hopblaadje ging wel haast schuil in haar dal, maar het woord bellevue kwam er flinker uit dan bij welke speler ook. Germaineke straalde en toonde zon der de jaden plfp uit de mond tc nemen haar gouden snijtanden. Constant lachte als een brouwer die buikpijn heeft. Dat is een lach met een zwaar hoofd, waarbij de lippen op elkaar blijven en de ogen niet meedoen. EREDIVISIE AZ '67--Feyenoord Haarlem—NAC FC Utrecht—FC Twente PSV—NEC Ajax—FC Amsterdam MVV—FC Groningen De Graafschap—Roda JC Sparta—FC Den Haag Go Ahead E.—Telstar EERSTE DIVISIE FC VVV—FC Den Bosch SVV—HVC PEC ZwolleFortuna SC VeendamHeerenveen VitesseWageningen HeraclesDe Volewijckers SC CambuurHelmond Sport Willem IIEindhoven ExcelsiorFortuna VI. FC DordrechtVolendam De wedstri'den aangeduid met een komen voor op totoformulier nummer 2.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9