SOMS IS HET OM TE HUILEN Moord of zelfmoord? „WIJ BRENGEN GEWOON EEN PRODUKT OP DE MARKT: verkeersveiligheid" Een autostuur in handen: eigen leven en dat van anderen ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1973 DRIEGERBEN ,,U moet het zo zien. De automobilisten zijn onze cliëntèle. Wij brengen gewoon een produkt op de markt, na melijk verkeersveiligheid. Daarom rijden we in opvallende open auto's. Daarom is onze benadering ook anders. Als ik een automo bilist aanhoud en ik stap op hem af en ik zeg „goedenmiddag, mijn naam is Zee", dan is dat heel wat anders dan een ge snauwd: „Papieren". Maar dat is toch logisch. Als ik tandpasta verkoop moet ik ook niet een winkel binnenkomen en tegen de eigenaar zeggen: je moet mijn tandpasta kopen. Nee, als goede vertegenwoordiger vraag ik dan naar de gezondheid van zijn vrouw en kinderen. Kijk, dan sluit ik een order af. Zo is het ook met de verkeersvei ligheid. Wij van de Algemene Verkeersdienst Rijkspolitie en in 't bijzonder van de Surveillancegroep Autosnelwegen streven er naar - en hebben de illusie dat het lukt - om vriendelijk over te komen." Aan het woord is kapitein Zee, plaatvervangend commandant van de Algemene Verkeersdienst Rijkspolitie in Driebergen, een jong, enthousiast politieman. „En dat vriendelijk overkomen is vaak al moeilijk genoeg. Een journalist heeft het eens heel treffend getypeerd. Die zag onze Porscherijder als „een witte poolbeer, waggelend van gezag". Het is ook ons streven om uniform op te treden. Zodat niet bij Maastricht een bekeuring gegeven wordt voor iets dat bij Den Haag getolereerd wordt.Op die uniformiteit heeft onze cliëntèle recht. Dat wil zeggen dat we daarom ook per se toleranter zijn dan onze collega's van de gemeentepolitie bijvoorbeeld, al is het tolerantieveld van de politie de laatste tijd aanzienlijk verbreed. De opleiding van onze mensen is erop gericht correct, beleefd op te kunnen treden. Waardige verkopers te zijn van ons produkt: verkeersveiligheid. Maar ook, als dat nodig is, zonder pardon op te kunnen treden." Naast de „aan de weg timmerende" Porsche- rijders kent de rijkspolitie ook de onopvallen de surveillanten. Ze rijden in een auto als u en ik, alleen een bordje heel klein rijks politie naast de nummerplaat maakt ze her kenbaar. Bij de voorruit zit een camera die verkeersovertredingen, compleet met datum, snelheid en tijd, onbarmhartig vastlegt. Dat 't hard nodig is bewijst de volgende strip. Plaats: de smalle Zaltbommelse brug. Handeling: Poging tot moord of zelfmoord. Oordeelt u zelf. Foto 1: Een kolos van een Amerikaanse slee overschrijdt achteloos de witte streep, die de twee rechterrijbanen van de twee linker scheidt. Een middenberm is er niet, dus ook geen middenbermbeveiliging. Voorgeschreven snelheid 70 km/u. De slee rijdt 89. Foto 2: Nog iets verder over de streep. Inha len wordt zo onmogelijk voor 't tegenmoetko- mende verkeer. Foto 3: Volhardend in de boosheid gaat hij on verdroten zijn weg. Foto 4: Nog even inhalen, dan desnoods maar helemaal over de streep! Foto 5: Rakelings langs een VW-bus. De moord, of zelfmoord, is mislukt. Foto 6: Op weg naar de volgende aanslag. UTRECHT „Als je zo het verkeer bekijkt dan is het toch soms om te huilen. Neem nu deze file. Alles blijft op de linker baan. Op 't laatste moment remmen. Weet u, dat het nog voor komt dat ze, als je een langzaam-aan-teken geeft, bij je stoppen om te vragen wat er aan de hand is. En hoeveel ongelukken er ook gebeuren, ze leren het nooit". Wachtmeester A. G. van Engelenhoven springt uit zijn Porsche om het verkeer tot kalmte te manen en een paar vrachtwagen chauffeurs die fervent links rijden naar de rechterbaan te wen ken. Het is vrijdagmiddag. Op de rijksweg Den Haag—Oudenrijn zijn een paar botsinkjes geweest. Als een harmonica schuift de auto-stroom snel in elkaar om moeitevol weer op gang te komen. In de lucht cirkelt de Alex 202, een van de patrouillevliegtuigen van de rijkspolitie. Wachtmeester Van Engelenhoven is mijn gastheer in de Porsche Alex 103. Onafgebroken spuit de 202 informaties door de mobilo foon: „Er zit nog een prop vast bij kilometerpaal 32. Neem die mee. Ja, goed Alex 202, maar na 100 meter raakt het weer vast. Het is een Volkswagenbusje...." En onafgebroken schuiven de au to's aan. „Kijk", zegt wachtmeester Van Engelenhoven, „ga er nu vanuit dat er drie oorzaken voor ongelukken zijn: de weg, de auto en de mens. De wegen ziin over 't algemeen wel zo goed dat we die als ongevalsveroorzakers kunnen uitsluiten. De gemiddelde auto is ook goed, althans, van de fabriek uit. Blijft over de mens. En daar mankeert nogal wat aan. Het merendeel van de automobi listen kan niet rijden, dat wil zeggen, ze hebben hun wagen niet in alle situaties onder controle". De Alex 103 passeert een wat langzaam rijdende auto, die uitda gend achterop een sticker heeft geplakt: „Veilige rijder". Commentaar; „Hoe druft-ie 't te zeggen. Dat is nou wat ik be doel. De mensen zijn soms zo heilig van zichzelf overtuigd. Ze begrijpen vaak niet wat ze met dat autostuur in hun handen heb ben. Hun eigen leven, dat van anderen. En dan heb je nog de categorie automobilisten, die lieve en aardige mensen zijn zolang ze maar geen autostuur in de handen hebben. Zo gauw dat ge beurt veranderen ze in wolven". „Een van onze voornaamste taken is preventie. We moeten ons laten zien. En dat dat op deze manier lukt, is wel duidelijk". Een kleine Simca rijdt met 't linkerachterlicht brandend. De be stuurder krijgt een teken om te volgen en wordt behoedzaam een parkeerhaven opgeloodst. „Bij het volgende benzinestation laten repareren", is de goede raad, die graag ter harte wordt geno men. Een paar kilometer verder staat hij bij de benzinepomp. „Och, het merendeel van de mensen is niet kwaadwillig. Ze be seffen vaak zelf niet dat ze fouten begaan die levensgevaarlijk kunnen zijn. Het is onze taak hen daarop te wijzen. Overigens zonder in discussie te gaan. Als het nodig is, en dat is 't vaak, geen pardon, een correct proces-verbaal. Er zijn dingen die je niet door de vingers kunt zien. 't Over de witte streep gaan, rechts inhalen en nog zo wat van die overtredingen". Met zekere hand stuurt wachtmeester Van Engelenhoven met een snelheid van 160 kilometer zijn Porsche langs een klitje au to's om assistentie te gaan verlenen bij de volgende file die is ontstaan. Een. stukje eten straks, nog wat patrouillewerk en dan zitten vele uren intensief werk erop. Dan stapt wachtmeester Van Enge lenhoven weer in zijn volkswagentje op huis aan met een snel heid, die frustrerend moet werken. GERARD CRONé

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15