Taal is niet na te apen CONVERSATIELESSEN IN GEBARENTAAL m Communicatie met de mensen is mogelijk, maar taal ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1973 Onlangs heb Ik een bezoek aan Oklahoma gebracht, omdat Ik chimpansees een Interview wilde afnemen. Dit klinkt misschien een beetje als een bericht van het type „man bijt hond", maar eigenlijk was ik be zig aan een serieus weten schappelijk onderzoek. Want er was gezegd dat de chimpansees in kwestie de scheidingslijn tussen mens en dier doorbroken hadden, nl. die van de taal. Gedragspsychologen in de VS hebben een aan tal revolutionaire experi menten uitgevoerd waar bij apen de beginselen van de menselijke taal is aangeleerd. Hierdoor is er een nieuwe aanval gedaan op de exclusieve rechten van homo sapiens. Allerlei vormen van menselijk gedrag kunnen worden aangeleerd. mensen met gereedschappen om kon- 1 den gaan. Dr. Jane van Lawick-Goodall heeft door apen in Afrika gade te slaan laten zien, dat dat niet waar is. Lucy heeft zeker geen problemen met gereedschappen. Als ze een schroeve- draader te pakken kan krijgen, draait ze alle electrische schakelaars in het huis los. Ze hebben haar ook eens be trapt toen ze bijna klaar was met het losmaken van een wiel van de auto van de Temerlins. Maar anders speelt ze met speelgoed, dat wel erg sterk moet zijn, bekijkt boeken en plaatjes, maakt tekeningeri en abstracte schilderijen met verf, waarvan ze de kleuren herkent. Of ze amuseert zich door als een kind op een cheque-boek van „mama" te kras sen of door met de telefoon te spelen. Ochtendles Dr. Fouts nam me mee naar Lucy's normale ochtendles, die plaatsvond in de woonkamer van de Temerlins. Het enige ongewone aan de kamer was het ontbreken van gordijnen. Er hingen schilderijen aan de muur en er ston den overal planten. Hij ging Lucy ha len en droeg haar als een groot kind. Ze had haar armen om zijn nek en gaf hem natte kussen op zijn mond. Lucy had buitengewoon veel belangstelling voor mij, zodat wat ik te zien kreeg niet haar normale klas-gedrag was. Ze bracht haar gezicht heel dicht bij het mijne en bleef me aanstaren. Ze voel de mijn broekzakken, knopen aan mijn overhemd en pak. Ze was ongeveer 1.30 meter hoog, in een soort staande hurkzitting. Volgens dr. Fouts weegt ze ongeveer 35 kilo. Ik was een beetje 1 bang voor haar: wat chimpansees als spelerig bijten zien, is voor mensen j uiterst pijnlijk, chimpansees hebben j zelf erg dikke huiden, en om een flin ke tik uit te kunnen delen hebben de Temerlins een eleotrisch staafje nodig. j Terwijl dr. Fouts zijn informatievellen aan het invullen was. verdween Lucy I in de keuken. Ze kwam terug met een pot zuur, waarvan ze op de grond morste. Toen hij haar boos toesprak gebaarde zij „vieze ik" en „spijt me, i vieze Lucy". Dat schreef hij op. Toen rolde ze zich op de sofa op en ging slapen. Hij vertelde me dat haar ge bruik van h°t woord „vies" interes sant was. Het was haar geleerd in ver band met faecaliën en vieze kleren. Maar zij was het gaan gebruiken als adjectief voor haar zelf. en als ze bij voorbeeld boos was, omdat hij haar view te maken en Washoe had be langstelling voor mijn pen. Ik vroeg haar in gebarentaal „wat is dat?". Ze gaf het juiste antwoord. Het teken voor pen is de duim van een hand langs de open palm van de andere leg gen. Ze gaf het juiste teken voor mijn schoenen en bril. Ik liet haar een bloem zien, en zij gebaarde „bloem, geef mij". Ik liet haar een open pot met olie zien die gebruikt wordt voor het oliën van de voeten van chimpan sees. Het teken voor olie kent ze wel, maar nadat ze aan de pot geroken had, gebaarde ze „ruik, ruik eten" en herhaalde de opmerking snel drie keer. Toen wilde ze weer een sigaret. Ik stond erop dat ze „alstublieft" zou zeggen. Het teken voor alstublieft is letterlijk „vraag als een dame". Met enige tegenzin gebaarde ze „alstublieft Washoe roken". Ze bestudeerde de siga ret en maakte het gebaar voor „pot lood". Toen ze haar sigaret op had liet ik haar mijn pen weer zien en zij ge baarde „potlood alstublieft". Zover ging onze conversatie. Lucy In tegenstelling tot Washoe, is Lucy als mensenkind opgegroeid vanaf de dag dat zij geboren werd. Haar onder wijs begon pas toen dr. Fouts naar de universiteit van Oklahoma kwam. en toen was zij vijf. Zij werk met Lucy heeft de experimenten van de Gard ners bevestigd en haar communicatie vermogen is nu bijna even goed als dat van Washoe. Lucy wordt nu ge bruikt voor een ander experiment, dat niets met taal te maken heeft. Dat ex periment wordt uitgevoerd door dr. William Lemmon, de directeur van het instituut voor primaten-studie. Dr. Lemmon is klinisch psycholoog die in zijn apenkolonie woont en de indruk wekt dat hij alle primaten mensen en apen, met dezelfde nieuwsgierigheid bekijkt. Hij wil onderzoeken wat de invloed is van de menselijke omgeving op apen. Als Lucy oud genoeg is (dat is tussen 8 en 13 jaar oud) zal ze kunstmatig geïnsemineerd worden, als dat voor de eerste keer bij een chimpansee moge lijk is. Dr. Lemmon wil dan bekijken hoe haar gedrag als moeder gewijzigd is door haar opvoeding onder de men- De „moeder" van Lucy is mevrouw Jane Termerlin, vrouw van dr. Maury Temerlin die ook psycholoog is en er een huis vol exotische vogels op na houdt. In tegenstelling tot Washoe, heeft Lucy geleerd gesproken Engels te begrijpen en mevrouw Temerlin zegt dat zij en haar man soms woor den moeten spellen als ze willen dat Lucy ze niet hoort. Bijvoorbeeld, als ze het over een tochtje in de auto heb ben, want als Lucy het woord auto hoort, wordt ze helemaal opgewonden. Lucy ze niet hoort. Bijvoorbeeld, als slaapkamer van de Temerlins. Volgens mevrouw Temerlin plast Lucy zelden in haar bed. Ze deelt de badkamer met hen. Ze eet met het gezin aan tafel. Alleen als vader en moeder weg zijn moet Lucy in een enorm grote kooi. naast en op het dak van het huis blijver.. Klaarblijkelijk vindt ze dat helemaal niet erg, en beschouwt ze het als haar eigen speelkamer waar ze kan doen en laten wat ze wil. Tot voor kort dacht men dat alleen niet mee uit wilde nemen, gebaarde ze „vieze Roger". Lucy was al snel weer wakker en wil de gekieteld worden. Volgens dr. Fouts kan ze onderscheid maken tussen „jij kietelt mij" en „ik kietel jou". Maar ze wilde het liefst gekieteld worden Een van de beperkingen van chimpan sees schijnt te zijn dat hun belangstel ling voor taal beperkt blijft tot mate riële dingen en voedsel in het bijzon der. Lucy geeft wel antwoorden op „wat is dat?", maar zal zelf nooit in tegenstelling tot kleine kinderen „wat is dat?" vragen. Evolutie De taalkundigen zijn het onderling ook niet eens over de oorsprong van de taal, maar velen eisen een standaard die te hoog voor de chimpansees ligt. Er is praktisch geen bewijs om een evolutie-theorie voor taal te steunen en daarom ook geen reden om aan te ne men dat chimpansees in de loop van de tijd (uitgedrukt in millennia) van zelf het taalvermogen van de mens zullen krijgen. Sommige biologen be weren dat taal ontleend is aan fysiolo gische eigenschappen die alleen de mens heeft. Op basis van de experimenten met de chimpansees zouden we kunnen con cluderen dat zij in staat zijn tot een vorm van telegrafische communicatie op het niveau van kinderen van twee of drie jaar. Maar als we bij kinderen de eerste tekenen van syntaxis of zins constructie waarnemen, weten we dat zij daartoe in staat zijn en op zullen groeien tot taalbeheersing. Maar als we syntactisch vermogen bij apen aan treffen, kunnen we daar slechts specu latieve en voorlopige conclusies aan verbinden. Als leek ben je geneigd de Gardners te volgen die zeggen: „Zij die van dat soort vragen houden kunnen voor zich zelf uitmaken of Washoe taal bereikt heeft". En voor hen die zich sterk met homo sapiens identificeren, heeft de onderzoeker Premack de troostende gedachte achter de hand „aangezien de mens de chimpansee taal moet le ren en niet andersom, wij ons nog steeds uwiek mogen blijven noemen". PETER JENKINS. (Copyright The Guardian). Voor die tijd was er tevergeefs veel tijd gespendeerd aan pogingen om chimpansees te leren praten. De krachtigste poging daartoe is laat in de veertiger jaren gedaan door Hayes met de chimpansee Viki. Viki woonde gewoon bij het gezin en leerde een he leboel interessante dingen doen. Zo kon ze bijvoorbeeld foto's sorteren en op stapels leggen, waarbij ze haar chimpanseevader in de dierenstapel legde, bij de katten en honden, maar haarzelf in de stapel bij de mensen, bij dr. en mevr. Hayes. Maar een ding dat Viki zeker niet kon was praten. Het beste dat zij na zes jaar kon was het uiten van vier soorten gegrom, dat nog een beetje op menselijke uitroepen leek. (Vis mens behandeld De Gardners zagen als eersten !n dat het onvermogen om te spreken niet noodzakelijk inhield dat chimpansees zich ook niet van een taal zouden kun nen bedienen. Zij probeerden het op nieuw met een niet-verbale taal. Ame rikaanse gebarentaal (AG) is een men selijke taal die door doven gebruikt wordt om te kunnen communiceren en converseren. Het as niet dezelfde taal als gebarentaal voor doofstommen, waarbij gebruik gemaakt wordt van een vingeralfabet. AG heeft een eigen gramatica en de tekens zijn groten deels symboliscr. De meeste linguïsten geven toe dat AG een taal is. Washoe is in het wild geboren, maar toen ze tussen de 8 en 14 maanden oud was is ze naar de mensen gebracht. Sindsdien is ze opgegroeid tussen de mensen. Ze woonde in een caravan met twee en een halve kamer waar ze alleen 's nachts verbleef en haar maaltijden ge bruikte, maar voor het overige is ze steeds als mens behandeld. Via het luierstadium heeft ze geleerd van het toilet gebruik te maken, en via fles en kinderstoel heeft ze geleerd met mes en vork te eten. Ze kreeg speelgoed en boeken. Ze werd meegenomen in de auto en ging op bezoek bij andere mensen. Voordat ze naar bed ging poetste zij haar tanden in haar eigen badkamer. Maar het was een laborato rium-opvoeding, en niet een gewoon gezinsleven. De resultaten waren opmerkelijk. Te gen de tijd dat zij in 1970 Reno verliet, had Washoe ee-i vocabulaire van onge veer 140 tekens. De Gardners zagen dat z.j 294 comb! iaties van twee te kens gebruikte, zoals „meer eten", „geef drinken" en „open gegaan". Men ontdekte ook dat in de meeste combinaties steeds weer een twaalftal „centrale" woorden werden gebruikt. Dat waren „kom geef me" „alstu blieft" „u" „ga" „mij" „haast" „meer", „op", „open", „uit" „in", en „eten". De Gardners vergeleken dit met de bevinden van een kinderpsy choloog, Roger Brouwn en ontdekten dat 78 procent van de combinaties van twee tekens die door Washoe gebruikt werden, ook door heel jonge kinderen gebruikt werden. Washoe leerde ook een paar tekens zonder dat die haar echt geleerd wer den, bijvoorbeeld „rook", de geleerden vroegen elkaar steeds om sigaretten. Zij vond zelf een teken uit voor „slab betje" wat toevallig hetzelfde was als 't gebruikelijke teken in AG. Ze liet zien dat ze haar vocabulaire in de juiste context kon gebruiken, door bijv. „spijt me, vuil" te zeggen als ze het tapijt smerig had gemaakt, of „spijt me, pijn" als ze te hard gebeten haï Ze maakte ook een paar ingewikkelder combinaties, zoals „jij en ik uitgaan, haast". Ze kon zelfs onderscheid ma ken tussen „ik jou kietel" en „jij mij Soortgenoten In 1970 is Washoe naar de universiteit van Oklahoma verhuisd bij dr. Roger Fouts, een assistent van de Gardners. Daar werd ie voor de eerste keer sinds haar jeugd weer losgelaten bij haar soortgenoten. Op zekere dag ver scheen er een slang op hun eiland. Drie chimpansees vluchtten weg, maar een jongere bleef staan. Men zag toen dat Washoe „kom, haast je, haast je" gebaarde. De baby-chimpan see begreep het niet en Washoe sleepte hem bij de arm in veiligheid. Het be langrijkste van dit alles was dat Washoe klaarblijkelijk in een stress-situatie nog probeerde met gebarentaal met haar soortgenoten te communiceren. Ik interviewde Washoe door de tra lies van haar kooi. onder bijzonder af leidende omstandigheden. De chimpan sees waren bezig hun mond met water te vullen, en dit dan met grote kracht en nauwkeurigheid naar hun bezoekers te spugen. Washce vroeg me om een sigare'., het eerste dat zij altijd doet. Ze maakte het „rook"-teken twee vingers naar de mond gebracht. Ze ging weg en op haar rug liggen en maakte nog tweemaal, voor haar zelf, het te- Ik stond aantekeningen van ons inter- De vraag is nu alleen of de niet-verba le communicatie van deze apen nog wel taal genoemd kan worden. De beroemdste van deze apen is Washoe, een acht-jarige vrouwelijke chimpan see die nu bij haar soortgenoten in het instituut voor primatenstudie aan de universiteit van Oklahoma woont. Vier jaar lang (van 1966 tot 1970) was Was hoe (genoemd naar een Indianenstam) de eerste en beroemdste leerling van de professoren Allen en Beatrice Gard ner van de universiteit van Nevada. Deze professoren hadden de hele stu die van nieit-verbale communicatie op zijn kop gezet door haar te leren te communiceren in de Amerikaanse ge barentaal voor doven.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 14