EXPLOSIES IN UTRECHTSE SPOORSTRAAT £eidóeSou/ia/nt Gastarbeidsters in Neuss staken Delta Lloyd nu in Britse hand SKYLAB WEER TE ZIEN IN ONS LAND' Senator Ervin vraagt opnieuw geluidsbanden 55 ^.VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Utrecht De bewoners van de Utrechtse Piet Heinstraat leven op de toppen van hun zenuwen. De spanning in deze „Spookstraat" ontlaadde zich begin deze week toen een Marokkaans gezin door de autochtone Utrechters in de straat uit zijn woning werd gejaagd. Gisteren zorgde een explosie, waarbij twee jon getjes uit de straat werden gewond, voor nieuwe onrust en nervositeit. De jongetjes vonden een busje, dat zij in het water gooiden. Onmiddellijk daarop volgde een explosie. Een van de knaap jes (7 jaar) raakte daarbij ernstig aan een oog gewond. Een ander6 -jarig jon getje liep brandwonden op. Volgens de bewoners zou zich woensdag ook reeds een explosie hebben voorgedaan. Het busje is voor onderzoek naar het ge rechtelijk laboratorium in Den Haag ge stuurd. De ongerustheid in de straat ontstond in februari, toen in de Piet Heinstraat on der verdachte omstandigheden een ge kraakte woning afbrandde, waarbij een vrouw en haar baby oro het leven kwa men. Deze situatie, gecombineerd met het optreden van een onbekende man. die in de buurt zou gluren, aan ramen zou rammelen en op andere manieren onrust zou verwekken, heeft de straat bewoners tot de toppen van hun zenu wen gejaagd. Men heeft reeds een eigen bewakingsdienst ingesteld. In de straat uiten mensen zware dreigementen tegen verdachte personen. Ondanks het einde van de Amerikaanse bombardementen in Cambodja woedt de oorlog voort. Een jonge Cambodjaan huilt nadat hij afscheid heeft genomen van zijl vader die naar het front is vertrokken. )EN HAAG Het Amerikaanse ruimtelaboratorium Skylab kan volgens de Werkgroep Kunstma nen van de Volkssterrenwacht Simon Stevin in Hoeven op de volgende dagen en tjden boven Nederland worden waargeno- wordt. De aardbol schermt het zonlichtimmers af (nachtzijde). Om de aarde draaien veel kunstmanen, die zichtbaar wor den vanaf het aardoppervlak als ze door de zon worden besche- van zo'n kunstman moet zich dus in het donker be vinden, m.a.w. in de schaduw- kegel van de aarde, terwijl de kunstman door de zon verlicht moet worden, en zich dus in het zonlicht moet bevinden. Als de kunstmaan (en dus ook Skylab, dat op een hoogte van 435 km boven het aardoppervlak rond draait) zich nog in de aardscha- duw bevindt, is deze niet te zien- komt hij buiten de aardschaduw dan wordt de satelliet wel zicht baar. De terminologie wordt zichtbaar" en „verdwijnt" is dan ook veel toepasselijker. Op 18 augustus bijvoorbeeld wordt Skylab om 02.01 uur zichtbaar in het oosten, dat wil zeggen dat het ruimtelaboratorium dan uit de aardschaduw komt en zicht baar wordt. Een minuut later verdwijnt de kunstmaan dan on der de oostelijke horizon. Eventuele baanwijzigingen van Skylab worden 's avond na 18.00 uur via de Astronomische Nieuwsdienst van de Volksster renwacht Simon Stevin in Hoe ven (NB) bekendgemaakt. Tel. 01659-439. Skylab 3: 9 november HOUSTON (AP) De dienst voor de ruimtevaart heeft be kend gemaakt dat de datum voor de lancering van de Skylab 3 bemanning voorlopig is vast gesteld op 9 november. De bemanning zal bestaan uit de astronauten Gerald Carr, Wil liam Poque en dr. Edward Gib- i. Zij zullen acht weken in h°* blii\ Onverstoorbaar loopt deze boed dhistische monnik door de drukke Ginza winkelstraat in Tokio die zondags voor het verkeer is ge sloten. De monnik probeert zich te concentreren in het gebed door de lijn te volgen die de rij- honon scheiden. (Van een onzer verslaggevers) Amsterdam Delta-Lloyd is defi nitief Brits. Het concern plaats te voor ruim elf miljoen gewone aandelen bij Commercial Union, die zodoende een meerderheids belang beeft gekregen. Daar mee is de andere fusiegegadig de, Nationale Nederlanden bul- itenspel komen te staan. Tezelfdertijd verhoogde Commer cial Union bet bod op de nog in omloop zijnde aandelen (nom. twintig) van 150 tot 176 gulden; een gulden meer dus dan het bod van Nationale Nederlanden. Het kabinet beeft gisteren in zijn wekelijkse vergadering aan dacht besteed aan het fusiege vecht. De negering heeft geen enkele wettelijke bevoegdheid om in zulke gevallen in te grij pen. Minister-president Den Uyl zei na afloop van het kabinets beraad het te betreuren dat die bevoegdheden niet bestaan: ,,Ik vind het jammer dat wij zo'n overneming van Delta Lloyd niet kunnen toetsn". Het kabi net heeft daarom besloten te la ten bestuderen of en hoe daarin verandering kan worden ge bracht. Hagenaars bekennen overval in Gouda GOUDA Een uur nadat zij de kas van een postagentschap in Gouda ruim 15 mille lichter hadden gemaakt, zijn gisteroch tend twee broers uit Den Haag beiden orgeldraaier, aangehou den. De twee jongemannen, 18 en 25 jaar, werden door de rijkspolitie gepakt terwijl zij stonden te lif ten op de afslag van de Rijks weg naar Waddinxveen. Zij had den het grootste gedeelte van de buit bij zich. De Hagenaars be kenden al bij een eerste verhoor de overval te hebben gepleegd. Mae West, sexsymbool uit de jaren 1920-1930. werd gis teren 80 jaar. Zij heeft er geen bijzondere aandacht aan besteed. Dat doe ik wel als ik 90 jaar ben. vertrouwde voormalige filmdiva aan verslaggevers toe. Lachertje MET HAAR BESLISSINGEN inzake de toelaatbaarheid van de nieuwste film van De Parra en Verstappen al dan niet heeft de Ne derlandse Filmkeuring zichzelf tot een lachtertje gemaakt. Het praktische resultaat is nu wat één van de filmproducenen heteft voorspeld: de meest doeltreffende en minst kostbare reclame om straks ook dit produkt van de Nederlandse filmindustrie financieël tot een succes te maken. Filmkeuring is al jarenlang een lijdend voorwerp van scherpe contro verses: de één vindt haar noodzakelijk vanwege de geestelijke volksgezondheid of voor handhaving van openbare orde en goede ze den; de ander wil alles uitbannen dat zelfs maar op censuur lijkt en beschouwt filmkeuring daarom in strijd met de moderne opvat ting inzake mensenrechten. De overheid zit met haar eigen verantwoordelijkheid midden in deze controverse: de ontwikkeling op Justitie gaat evenwel duidelijk in de richting van een beperking van preventieve en repressieve cen- slur tot een minimum. WAT ONS BETREFT zal er een minimum moeten blijven; doodeen voudig omdat zo iets noodzakelijk is. Ook op het gebied van de filmkeuring. Maar dan zal die filmkeuring wel moeten werken op een manier die bij het bona fide deel van de bevolking vertrouwen geeft en gezag doet erkennen. Bij moeilijke beslissingen zal men eerst intern zorg vuldiger te werk moeten gaan, alvorens men zo'n beslissing neemt en openbaar maakt. Desnoods zal het reglement moeten worden herzien om een betere procedure mogelijk te maken. Gebeurt dat niet, dan wordt de filmkeuring een instelling waarvan de filmindustrie bij voorbaat uitgaat, dat zij er geen boodschap aan heeft. Van haar werk zal dan ook de burgerij geenpositieve resulta ten meer durven verwachten. De tijd is voorbij dat de doorsnee-burger zich graag liet voorlichten over de artistieke waarde en de inhoudelijke 6trekking van films e.d. ook door foficiële of semi-officiële instituten; de taak welke er voor zulke instituten en instellingen overgebleven is, zal met deste- meer deskundigheid en gezag moeten worden nagekomen. GEMAKKELIJK IS DAT NIET; een deel van de filmindustrie be perkt haar taak immers bewust tot het degraderen van de bioscoop tot sex-boetieken cn misdaad-leerscholen voor de massa. De filmkeuring heeft zin als ze erin slaagt tenminste de ergste uit wassen buiten de openbare roulatie te houden; wanneer ze zelf on bedoeld reclamemiddel wordt, vaart alleen een verkeerd belang er wel bij. WASHINGTON (AP) De voor zitter van de Senaatscommissie in de Watergate-affaire senator Sam Ervin, heeft na de televi sietoespraak van president Nixon opnieuw verzocht om de bandopnamen van het Witte Huis, die op de zaak betrekking hebben Nixon had in zijn toe spraak de commissie vrijwel ge negeerd door te verklaren dat het tijd werd dat het schandaal aan de rechtbanken werd over gelaten. Ervin noemde het een 'nogal vreemd standpunt' van Nixon dat het presidentschap schade zou lijden als de banden zouden worden vrijgegeven. ,De grond wet zou niet worden vernietigd, het presidentschap zou niet wor den vernietigd, en de hemel zou niet instorten', aldus Ervin. De meeste reacties op de toe spraak van Nixon zijn die van teleurstelling, en het is niet te verwachten dat Nixon met zijn toespraak de kritiek voor het vervolg heeft kunnen bezweren. In plaats van een gedetailleerd antwoord op de beschuldigingen- te geven, stelde Nixon zich te- vreden met een algemene verde diging van zijn positie en een beroep op het Amerikaanse volk om Watergate te laten rusten. Daarmee verviel hij in herha ling van zijn verklaring van 22 mei. Hij verklaarde niet hoe be langrijke besluiten genomen konden worden zonder zijn voor kennis, en gaf ook geen erken ning van het feit dat hij in juli van het vorig jaar was gewaar schuwd door de directeur van de FBI. De leiders van vier grote kerkge nootschappen in de VS hebben ook hun kritiek op Nixon geuit. Zij verwijten hem de protesten te gen de oorlog in Indo-China en de betogingen voor gelijke bur gerrechten op een hoop te gooien met de inbraak in Water gate. De protesten tegen de oor log en het onrecht zijn openlijk en kunnen niet op een Njn ge steld worden met wetsover treding, aldus de kerkelijke lei ders. (Van onze correspondent F. Wennekes) NEUSS Voor de fabrleks- spoort van de firma Pier- burg in Neuss hebben griek- se vrouwen het heft in han den genomen. Van hun sexe- genoten in antieke voortijden hebben zij geleerd hoe ze dat aan moeten leggen. Die historische vrouwen weige- den hun mannen liefdesdien sten te bewijzen, zolang de zen het brute oorlogshand- werkbeoefenden. De moder ne Griekse vrouwen van Neuss, 900 in tal, hebben ook tot het middel van de sta king gegrepen om hun ver langens door te zetten: een mark per uur meer loon en betere arbeidsvoorwaarden. De Heiena's waren slechts de catalisatoren in de fabriek van Pierburg, die auto-on derdelen produceert. Op haar hand hadden zij al spoedig 500 Turkse, 200 Joe goslavische, 200 Spaanse en nog een aantal medestrijd sters uit andere zuidelijke landen. Hulp van autochtone Duitse zijde bleef dit militan te leger ook niet ontzegd, met als gevolg, dat de pro ductie van de firma Pier burg gistermiddag ineen stortte. In de fabriek van Pierburg geldt reeds lang het devies „chercher la femme". Van de bijna 4000 arbeidnemers bestaat ongeveer de helft uit vrouwen en dat zijn dan nog temperamentvolle buiten landse. De vrouwen van Pierburg vin den, dat zij op alle mogelijke manieren uitgebuit werden: in te lage tariefgroepen inge deeld, te zwaar werk, te veel verschillende werkzaamhe den, zodat promotie in eep bepaalde sector onmogelijk was en wegens organisatie- fouten moest er op bepaalde tijden gej-kkerd worden om de rorn- <- kunnen voltooien. De zv Tars'e straf voor de wel- besp aakte zuiderlingen was we' Le- dwingende gebod va zwijgen tijdens de e.t. e voormalige acteur Tom Rooney. die zegt de enige eigenaar in de Verenigde Staten te zijn van een ranch mei kangeroes. speelt mei een van zijn lievelings dieren. Rooney bezit U kangeroes. .Smid' van Gretna Green overleden LOCKERBIE SCHOTLAND (AP) De 'smid' uit Gretna Green die duizen den jonge mensen heeft getrouwd die om de een of andere reden dit 'thuis' niet konden of mochten, is gisteren op 45-jarige leeftijd overleden. Rd>ert Hastings was tot 19 70 ambtenaar van de bur ge lijke stand in Gretna Green. Hij is dit 12 jaar geweest en heeft meer dan 4.000 paren in de echt verenigd. In 1966 werd het record evestigd imet 566 trouwerijen. Tot voor kort kon men trou wen als men 16 jaar was geworden, bewijzen wer den niet gevraagd, maar thans wordt geëist dat een stel tenminste 15 da gen in Schotland moet hebben gewoond alvorens het in de echt kan worden verbonden to Gretna Green. VECHTHAAN DOODT MAN MANILLA (AP) Een zeer vuri ge vechthaan heeft gisteren op het zuidelijke Filippijnse eiland Mindanao, een man gedood een tweede verwond. Er was een gevecht aan de gang en ineens vloog een der hanen op de scheidsrechter af bracht deze met de vlijmscher pe metalen sporen diepe won den in de buik toe, waaraan de ongelukkige even later overleed. De eigenaar van het dier werd ook aangevallen en liep enige venijnige steken in het been op. De haan is kort hierop door een politieman doodgeschoten. OSLO Bij een explosie in een kruitfabriek op 30 kilometer van de Noorse hoofdstad Oslo zijn gisteren vijf werknemers ge dood en vier Rewond. Gemeente mag tweede vorderen Amsterdam (ANP) De gemeen te Texel is door het gerechtshof in Amsterdam bevoegd ver klaard zogenaamde tweede wo ningen op het eiland te vorde ren ten behoeve van woningzoe kende gezinnen. Het hof heeft het vonnis van de president van de rechtbank in Alkmaar bevestigd dat was ge wezen in een kort geding door de eigenaresse van een tweede woning op Texel, tegen b. en w. van Texel. Zij had in februari van dit jaar In Den Hoorn een woning gekocht. Het gemeentebestuur wilde haar wel een woonvergunning geven mits er geen gegadigden voor permanente bewoning zouden zijn. Toen de eigenaresse met gegadigden niet to*, overeen stemming kon komen over een redelijke prijs, vorderde b. en w. de woning ten behoeve van een „noodgeval", zoals de woonruimtewet eist. ROTTERDAM WIL PROSTITUTIE BESTRIJDEN ROTTERDAM (ANP) Het ge meentebestuur van Rotterdam wil de politieverordening zo gaan wijzigen, dat de politie be paalde vormen van prostitutie in de Maasstad kan gaan aan pakken. Ook wil men iets gaan doen tegen de sexcafé's In de Maasstad. De Life-shows, die hier worden opgevoerd, geven volgens het gemeentebestuur eveneens aan leiding tot prostitutie. „De prostitutie manifesteert zich in bepaalde stadsdelen zo open lijk en brutaal dat de bewonen en zakenmensen daarvan op on aanvaardbare wijze hinder or* dervinden", aldus B. en W. vai Rotterdam.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9