Overleg met bedrijfsleven zal moeilijke zaak worden Gebrek financiën dreigt Rijnmond tot flop te maken Meer mogelijkheden voor waarschuwings knipperlichten auto s Gesprek tussen Duitsland en Hongarije stopt PREMIER DEN UYL Door IRA gekaapte trein opgeblazen Randkrant VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT DEN HAAG Minister-president Den Uyl verwacht een moeilijk overleg met het georganiseerde bedrijfsleven over de loon- en prijspolitiek voor 1974. Daar er in de Sociale Economische Raad geen eenstemmigheid be staat, zal het overleg niet wor den vergemakkelijkt, zei de heer Den Uyl na de vergadering van de ministerraad gisteren. Nog vóór prinsjesdag zal de rege ring contact met de werkge vers- en werknemersorganisa ties zoeken, om afspraken te maken over een gezamenlijk be raad. Volgende week donderdag zal in de wekelijkse vergadering van de ministerraad besproken worden, wat de uitgangspunten voor het overleg met het geor ganiseerde bedrijfsleven moeten zijn. Daarbij is dan tevens aan de orde een nieuw rapport van een ambtelijke werkgroep over de weinige speling die er in de rijksbegroting zit. Dat rapport kan worden beschouwd als een soort „voorspel" op de rijksbe groting. In de laatste week van augustus zal het kabinet inten sief gaan vergaderen over de afzonderlijke begrotingen van de ministeries. Voor het volgend jaar te voeren loon- en prijsbeleid is voor een belangrijk deel bepalend, welk beleid het kabinet in de rijksbe groting heeft uitgestippeld. Duidelijk is dat met name de loon en inkomstenbelasting word verzwaard. Voorts zal het kabinet trachten de loonstijgin gen binnen de perken te hou den. Ook zal worden geprobeerd een wat zwakker prijsbeleid te voeren. Het zou volgens de heer Den Uyl niet wenselijk zijn met het over leg met het bedrijfsleven te wachten tot na de algemene be schouwingen in de Kamer, half oktober. Het kabinet overweegt namelijk maatregelen waarvan invoering niet te lang mag wachten omdat ze anders te weinig effect zouden hebben. De regering zal alles doen, vol gens de premier, om de inflatie die de laatste jaren 8 tot 8V2 pro cent bedroeg, terug te dringen. Leger des Heils kreeg fietsen van Japanners SCHIPHOL Aan het einde van een veertiendaagse fietstocht door Nederlanad hebben 35 Ja panners gistermiddag hun fiet sen aangeboden aan het Am sterdamse Leger des Heils. De Japanse fietsenthousiasten wa ren met hun vervoermiddel als bagage uit Japan naar Neder land gekomen om op deze wijze ons land te doorkruisen. De 35 Japanners zijn alle betrok ken bij de fabricage of verkoop van fietsen in hun land. Door deze reizen wil Japan o.a. het vervoer per fiets propageren. Ons land wordt voor d$ze reizen niet alleen gekozen vanwege de benaming „Land van 1000 fiet sen", maar vooral om de voor zieningen die Nederland voor de fietsers heeft. Japan kent bij voorbeeld geen fietspaden. Premier: geen vrijlating Drie van Breda DFN HAAG Minister-president Den Uyl heeft de berichten te gengesproken als zouden de drie nog in Breda verblijvende Duit- rsc oorlogsmisdadigers of een van hen (Kotalla) op korte ter- li m.jn worden vrijgelaten. Be- f., richten daarover "berusten op niets", aldus de premier. De i, minister-president voegde aan zi-n mededeling nog toe dat een besluitvorming over de "Drie van Breda" ook niet op korte termijn is te verwachten. Wilt u ook 'n likkie?" Dit vierjarig meisje steekt een Yeoman, wachter van de Londense Tower, haar lollie toe. Zij kan zich een luchtiger dracht permitteren dan de wachter, die ondanlis de ongekend hoge temperaturen die ook in Londen worden op gemeten, zijn historische uniform trouw moet blijven. ROTTERDAM (ANP) De acti- De oorzaak van deze aanzienlijko zes gulden per inwoner. viteiten van het Openbaar Li chaam Rijnmond dreigen te stagneren door financiële moei lijkheden. Rijnmondbestuurders verklaarden gistermiddag bij de presentatie van de begroting 1974, dat zij het rijk dringend gevraagd hebben bij te springen om te voorkomen dat Rijnmond een flop wordt. Men heeft uitge rekend dat er voor volgend jaar een bedrag nodig is van 17.6 miljoen gulden. Dat is bijna twee keer zoveel als men dit jaar denkt uit te geven en dat wordt de 24 Rijnmondgemeen- tcn, die verrdeweg 't grootste deel van dit bedrag moeten op brengen, te gortig. Het komt er op neer, dat zij in 1974 dertien gulden per inwoner moeten af dragen. Dit jaar is dat nog zes kostenverhoging is volgens Rijn- Aan dit onderhoud ging een alar- mondvoorzitter W. A. Fibbe dat het openbaar lichaam bezig is om te schakelen van studie-ap paraat naar „doe"-apparaal. Deze omschakeling komt duide lijk tot uiting in de begroting. Voor de uitvoering van het re creatieplan voor het Rijnmond gebied is ruim vijf miljoen en voor de dienst centraal milieu beheer twee miljoen gulden uit getrokken, bijna de helft van het totale budget. Een Rijn monddelegatie heeft staatssecre taris W. Polak van binnenlandse zaken tijdens een gesprek afge lopen woensdag in Den Haag voorgesteld zoveel geld bij te leggen, dat de bijdrage van de gemeenten wordt teruggebracht van dertien gulden naar bijna merende brief aan de staatsse cretaris vooraf waarin duidelijk werd gemaakt, dat Rijnmond een wassen neus wordt als het rijk de beurs niet opendoet Voorzitter Fibbe. die ondanks de moeilijkheden toch vol ver trouwen de toekomst tegemoet ziet, zei: „Het wordt tijd. dat men zich realiseert dat dit kind volwassen begint te worden. Rijnmond kan nooit een actie groep worden, het is een brok overheid". EINDHOVEN Ongeveer tweehonderd politiemannen hebben in de nacht van woensdag op donderdag 'n opsporingsactie uitgevoerd in woonwagencentra in Oir- schot. Hapert, Best en Eind hoven. Aanleiding vormen regelmatig voorkomende diefstallen waarbij in en rond Eindhoven de afgelo pen twee jaar voor zeven miljoen gulden aan textiel en radio's en televisies ge stolen is. De actie heeft niet helemaal opgeleverd wat men ver wacht had. Wel werden in de meeste woonwagens ge stolen artikelen aangetrof fen: in totaal 148 kenteken bewijzen, een aantal televi sies, radio's, Perzische ta pijten, enkele pistolen, een buks, patronen en kraaiepo- ten. Vier personen zijn aan gehouden op verdenking van aanzienlijke diefstallen. De landelijke vereniging van woonwagenbewoners heeft bij de ministers van binnen landse zaken, justitie en erm een protest ingediend tegen wat zij noemt ..onmenselijke razzia's waarvan ook goed willende mensen de dupe worden". (Van onze parlementaire redac- - tie) DEN HAAG De gebruiksmo gelijkheden van knipperende waarschuwingslicbten op auto's zullen worden uitgebreid. De ministerraad is daartoe accoord gegaan met een wijziging van het wegenverkeersreglement en hei reglement verkeersregels en verkeerstekens. Op dit moment mag er slechts een beperkt ge bruik gemaakt worden van de knipperende lichten, maar in de praktijk wordt er. al een druk gebruik van gemaakt. Gebleken is dat de lichten een goede sig- naalwaarde hebben. Er is dan ook volgens minister Westerterp (Verkeer en waterstaat) geen reden het gebruik van de knip perlichten te beperken. De nieuwe regelinr maakt toepas sing ven de knipperlichten mo gelijk in alle gevalllen, waarin cuto's op een rijbaan stilstaan nn daardoor het overige verkeer in gevaar kunnen brengen. Ge bruik ervan is alleen toegestaan voor motorvoertuigen op meer dan twee wielei. en hun aan hangwagens en opleggers. De lichten zullen voortaan behalve door stilstaande auto's ook mo gen worden gebruikt door een bepaalde groep langzaam rij dende motorvoertuigen. Het gaat hier voornamelijK om land bouwtrekkers en vrachtauto's waarmee landbouwprodukten bij landbouwbedrijven worden afge- ieveid en opgehaald. De geringe snelheid van die auto's betekent dat voor het overige verkeer vaak onverwachte en daardoor gevaarlijke situaties ontstaan. Het gebruik van de gevarendrie hoek wordt verplicht in alle ge vallen van stilstand op een au to; snel)weg. zowe« bij licht ais 'o:j donker. Voor andere buiten de bebouwde kom gelegen w»-- gen worden uitdrukkelijk drie geval.en omschreven, ..aur.n het gebruik van de gevarenone- hocK verplicht is, namelijk st.i- •tand met in het ongereae ge raakte verlichting, stilstand zo danig dat men een gevaarlijk obstakel vormt, en stilstand 1 door overmacht op een plaats 1 BELFAST Britse scherpschut ters hebben gisteren de locomo tief opgeblazen van een goede rentrein die eerder op de dag bij Newry aan de grens tussen Ulster en Ierland door het Ierse Republikeinse Leger was ge kaapt. Met een geweldige klap ging de motorwagen de lucht in toen de militairen de ontsteking laakren van een van de melk bussen met springstof die de ka pers in de trein hadden ge plaatst. Brokstukken metaal vlogen honderden meters door de lucht. De gcederertrein. die uit Belfast kwam, was door tien gemasker de mannen overmeesterd toen hij het station van Newry bin nenreed. Zij plaatsten twee melkbussen in de motorwagen gulden. en waarschuwden het treinperso neel dat de bussen explosieven •bevatten. Het Britse leger zette meteen de omgeving af. Aan vankelijk zou getracht worden de ontstekinger weg te halen, maar de militaire autoriteiten durfden het risieo niet aan en hesloten scherpschutters een eind aan het gevaar te laten maken. Bij de explosie is nie mand gewond. He», is de eerste maal dat het IRA een trein kaapte. Drie gewapende mannen hebben gisteren in de Ierse republiek een overval gepleept op een le gerkamp en daarbij wapens en munitie bui' gemaakt. Daarna slaagden zi, er met gekaapte auto's in de 400 kilometer ver der gelegen grens met Noord- Ierland over te komen, ondanks dat de Ierse politie veel patroui- le.> en een helicoptar had inge schakeld. (Van onze correspondent) BONN De onderhandelingen tussen West-Duitsland en Hon garije over het aanknopen van diplomatieke betrekkingen zijn in het slop geraakt. Twistpunt is het Berlijnse probleem. Deze goederentrein werd gisteren door IRA-leden gekaapt sterke springladingen voorzien. Scherp Omar Bradley geopereerd LOS ANGELES (UPI) - Gene raal Omar Bradley, de laatst overgebleven vijfsterrengene- raal die de Amerikaanse troe pen in de Tweede Wereldoorlog aanvoerde, is gisteren in het academisch ziekenhuis van Los Angeles geopereerd nadat een behandeling tegen bloecipropsor- ming in de longen zonder re sultaat was gebleven. Volgens de ziekenhuisataf is de toestand van de generaal zorgwekkend. De vorming van bloedproppen is mogelijk nog een gevolg van een verwonding die Bradley ruim vijftig jaar geleden als ka- det bij rugby opliep. (ADVERTENTIE) de belangen van Westberlijnse burgers wel mogen behartigen. De moeilijkheden zijn een ge volg van een hiaat in het Ber lijnse accoord dat de vier grote mogendheden twee jaar geleden afsloten waarvan Oostbloklanden gebruik maken om West-Berlijn zoveel mogelijk los te weken van de bondsrepubliek, paling op te nemen dat West- De besprekingen zullen in Boda- berlijnse instituten worden ver- pest worden voortgezet, maar tegenwoordigd door de West- een datum is nog niet afgespro- duitse consulaten, hoewel deze ken. Gas-opslag op Maasvlakte kan doorgaan ROTTERDAM De Rollenl..'is: gemeenteraad heeft geen be zwaar tegen een op' gp'.a s voor aardgas op de Maasvlak te. De raad ging gisteren zon der stemming akkoord met het voorstel van B. en W. grond op de Maasvlakte aan de Gasunie te verhuren. Het Openbaar Li chaam Rijnmond had al eerder verklaard geen bezwaar te heb ben. In de opslagplaats op de Maas vlakte wil de Gasunie een buf- fercoorraad vloe.baar gas op- n-.-j.t voor de Kand^ad, omdat de dgasvoorz.e.i.ng voor dit j.-"Lie gebied ijde:is pe- r.ou v ..11 koj onvoldoende ye- waarborgd is. De Gj unie heeft de Maasvlakte gekozen om de gunstige ligg.ng. Men 7 t vlak bij 'de Randstad en in de toe komst kan aardgas, gewonnen uit de Noordzee, makkelijk wor den aangevoerd. Bekentenis van Magruder WASHINGTON (UPI) Jeb Magruder, voormalig plaatsver vangend leider van president Nixons herverkiezingscampagne en voormalig lid van de staf van het Witte Huis, heeft don derdag voor een federale rechtbank in Washington bekent schuldig te zijn aan samenzwering in verband met het Water- gaie-schandaal en de pogingen de zaak in de doofpot te stop pen. Rzchter John Sirica steld' het wijzen van vonnis uit, hangende verdere aanklachten in de zaak. die later dit jaar van een fe derale grand jury vordrn ver./acht. Magruder is op vrije voeten omdat hij heeft bel «fd net het gerecht samen te wer ken. Hij moet zich ee is per weck bij d^ rechtbank melden en zijn paspoort is ingenomen. De beschuldiging tegen hem luid de: het afluisteren van ge-«rekken, het belemmeren van de gang van het recht en het plegen van fraude. Voor de se- naatscommissie-Ervin heeft Magruder verklaard, dat oud-mi nister Mitchell de Watergate-inbraak heeft goedgekeurd. Bart en Danielle de Lijf uit Enschede vinden het ei genlijk best leuk. zo'n ba nanenboom thuis fn de huiskamer. Nog even en dan zijn de bananen rijp. Mevrouw De Lijf pootte 3 jaar geleden een ..stekkie" en de tropische plant bleek het best naar z'n zin te hebben. Het bananen- boompje bestrijkt nu een flink deel van da hamer muur. Actiecomité dreigt Booy met rechter ROTTERDAM Het Centraal j Actiecomité Rijnmond is van plan het tankschoonmaakbedrijf Booyclean voor dc rechter te I roepen. Het CAR wil dat Booy j verantwoording aflegt over de beweringen van ex-werknemers over vuillozlngen door het be drijf. Het comité zegt acht ex- werknemers te kennen die be reid zijn te getuigen en heeft ook uit andere bronnen bewijzen dat Booy afval in het oppervlak tewater loost. Booyclean heeft de ex-werknemer Nooitrust met de rechter ge dreigd als hij niet ophoudt met „onwaarachtige en lastezl.jke beweringen" Het CAR vindt dat directeur Bcoy erst maar eens waar moet maken dat hij onschuldig is". Bij de Rotter damse havendienst zijn gevallen van vuillozing door het bedrijf bekend, verscheidene malen is al tegen Booy proces-verbaal opgemaakt. Cruyff Barcelona heeft voor 2,5 mil joen gulden de schoonmoeder van Johan Cruyff opgekocht. In Virginia V.Sis een 37-ja rige man in het ziekenhuis opgenomen voor het onder gaan van een darmoperatie. Die is nodig, omdat de man zo dik is dat zijn leven ge vaar loopt. Hij weegt name lijk 363 kilo. Maar voordat kan worden ingegrepen moet hij eerst na zorg\mldig ver mageren 90 tot 135 kilo kwijt raken. En dit kan wel een jaar duren. De zwaarste man tot nu toe was de Ame rikaan Robert Highes, die in 1953 op 32-jarige leeftijd overleed. Hij woog toen ruim 484 kilo. Geschut Franse politiemannen gewa pend met machinepistolen hebben een gilbbon-aap uit een boom geschoten nadat het dier uit een plaatselijke dierentuin was ontsnapt. Op een vraag waarom men dit had moeten doen met zulk zwaar geschut, liet de politie weten dat zij geen risico had willen nemen, omdat de aap een man die aan het gras- maaien was had gebeten. Dorst Lawaai is slecht voor de ge zondheid. Dat is bekend. Maar dat de dorst stijgt met het aantal decibels is een nieuwe vondst van onderzo kers van het wetenschappe lijk instituut Max Planck te Dortmund. Het zal de drank handel ongetwijfeld een ge noegen doen te horen, dat onophoudelijk, voortdurend lawaai een samentrekking in de dorst veroorzakende va ten veroorzaakt. rik Andere Westduitse eerder zoe kers hebben vastgesteld, dot het tikken van een horloge het gedrag van een mens beïnvloed. Bij vijf tikken per seconde vermindert het zuur stofgehalte van hef bloed, wat tnt een gevoel van ver moeidheid lijdt. Bij 25 en meer tikken per seconde wordt het zuurstofgehalte weer normaal of stijgt het zelfs, zodat het horloge dan een stimulerende werking heeft. De Britse socialistische parle mentariër John Cronin heeft aangekondigd dat hij in het Lagerhuis druk op de rege ring zal gaan uitoefenen om het Britse bier weer van de zelfde kwaliteit te maken als het Franse en Deense. Het Britse bier is volgens hem sinds dc tweede wereldoorlog steeds verder in kwaliteit achteruit gegaan. En hij kan het weten, omdat hij niet vies Is van een pintje. Er Is volgens Cronin een tijd ge weest. dat de Engelsen met de Fransen te doen hadden, omdat zif zulk slecht bier moesten drinken. Maar de zaken schljnm nu wel even anders te liggen. Collega's van Cronin zijn het niet met hem eens. Zij protesteerden onlangs tegen een besluit van de regering dc Britse hierhrouwmethode In over eenstemming te breneon met die welke in de E.E.G. gang baar is. F.en conservatief La- pcrhuislid. een zekere Sir Nabarro. bestrijdt Cronins opi'atting. Over de kwaliteit van het Britse bier liet hij zich niet uit. maar het Fran se Is volgens hem „niet veel meer don water waarin men cc,, hojtglad hee/t uitgekne- Heel erg Met spandoeken toegeruste huisvrouwen hebben dc stu dio van dc B.B.C. In Brigh ton bestormd uit protest te gen het ontslag van hun fa voriete dis-jockey, de 27-jari- ge Steve Menlke. Na zijn laatste uur op radio Brighton zei Merike: „ik maakte al tijd babbeltjes met de huls vrouwen. Er zijn er onder die heel eenzaam zijn. Ze zullen me erg missen". Drang Een 21-jarige student uit Mi laan belandde in het Arn hemse politiebureau voor on dervraging door de vreemde lingenpolitie. De jongeman was, slechts gekleed in on derbroek en vest, op de vleu gel in het Arnhemse Rijnho tel gaan zitten spelen en geen mens die hem er achter vandaan kon krijgen. Behal ve de politie, die ten einde raad werd gewaarschuwd. De student bleek in het hotel te logeren. Hij wilde de an dere gasten met een piano concert verrassen. Het was echter niet cm aan te horen, mar hij had het per se tot de laa'stc n ot willen a/ma ken. „uit innerlijke drang". Nixon Nixon is onschuldig. Dat heb ben de Amerikanen hem zelf horen zeggen. Maar ze heb ben hem wel eens meer iets horen zeggen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7