„WIJ WILLEN DE BELANGRIJKSTE CLUB VAN ZUID WEST WORDEN" O Roodenburg komt risico- loos aan de start sport extra" sport Naijver en zaalvoetbal oorzaak van 'wilde verhalen' iiiiiiBiiiia Halkes: Ik hoop niet dat ze al hun energie in het club gebouw hebben eestoken BPM&Öfc PAGINA 5 VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN „Twee dingen staan ons voor ogen: ten erste willen wij de belangrijkste club in Lei- den-zuid west worden en ten tweede moet LDWS binnen drie jaar in de tweede klasse spe len". Twee even gedurfde als ambitieuze uitspraken, maar bij de vraag „Echt waar?" worden zo nogmaals, maar nu met na druk uitgesproken. „Kijk", ver duidelijkt Wil Sanders de uit spraak van Henk Piket, „wan neer wij dit ons met dit ma teriaal niet voornemen, kun nen we wel ophouden en een breiclubje beginnen. Er wordt hard, zéér hard aan gewerkt om inderdaad de woorden in de da den om te zetten. Er is geen an der alternatief dan dat het moet lukken". Het zijn grote woorden uit de mond van twee bestuursleden van de pas gepromoveerde naar de vierde klas Leidse club LDWS. Maar ze zijn tevens gebouwd op een rotsvast ver trouwen dat het nu eindelijk met LDWS weer goed gaat, na dat men er eigenlijk niet zoveel vertrouwen in had gehad verle den seizoen. Desalniettemin werd de ploeg van trainer Dick Sira kampioen, zodat nu de hoop op betere jaren in vervul ling kan gaan. Nog belangrijker en voornamelijk daar stoelt hun optimisme op: LDWS is zeer, zeer gunstig uit de over schrijvingsperiode tevoorschijn gekomen. Zo gunstig zelfs, dat een aantal andere clubs het blijkbaar erg verdacht vonden. Vreemde geruchten en wilde ver halen deden ineens de ronde: LDWS zou betalen; er zou ge ronseld zijn, kortom er werd door LDWS vals gespeeld. Voornaamste aanklagers ln deze „heksenjacht" waren LFC en Lugdunum. Op een vergadering van de Contactcommissie van de Leidse Voetbalverenigingen werd de zaak op tafel gegooid. LDWS was ter plaatse om zich te verdedigen en voorzitter van het contactorgaan, Jan Geen jaar (VV Leiden) moest als een soort rechter fungeren. Hij heeft LEIDEN Onze tweed» extra sport-pagina is gewijd aan drie Leidso vereni gingen Lugdu num, d# nieuwe club van trainer Halkes. Rooden- burg, verleden jaar kampioen van de eerste klaas en het pas gepromoveer de LDWS passe ren de revue. Aan het woord zijn trainer Hal kes van Lugdu. num, trainer Smits en elftal begeleider Van Wezel van Roo- denburg en de heren Piket en Sanders, be stuursleden van LDWS. Over de laatste club de den nogal vreemde verha len de ronde. Het zaalvoetbal en gewoon na ijver bleken de grond daarvoor te zijn. zelf de zaak onderzocht en zijn oordeel viel ten gunst» van LDWS uit. Er zou niet meer over worden gepraat Vice-voorzitter Henk Piket en penningmeester Wil Sanders jongste exponenten in het LDWS-bestuur vertellen waarom zij deze „deal" verbre ken. „Dat bovengenoemde cluos zich schuldig hebben gemaakt aan laster willen wij desnoods nog wel vergeten, maar dat men ondanks onze weerleggin gen en ondanks de pogingen van de heer Geenjaar om dit al les te ontzenuwen doorgaat met ons allerlei uit de lucht gegre- Werd LDWS dus kampioen pen beschuldigingen in de schoenen te schuiven, dat gaat er bij ons niet in. Als vereni ging krijg je zo een rotnaam en dat is uiteraard wel het laatste dat wij zouden willen. Zeker niet nu het zo goed gaat". de Afdeling. Het gevolg daarvan is dat een aantal spelers zich wil gaan aansluiten bij de pro movendus en dat gebeurde bij LDWS dan ook. Maar er kwa men er onwaarschijnlijk veel (30) en en dat was het 'm nou net er kwamen nogal wat „namen". George Moesman LEIDEN Na een bewogen kampioenscompetitie is ook voor Roodenburg weer de tijd aangebroken om aan de toe komst te denken. Qua planning was men er bij de club uit Lei den—Noord allang aan bezig, doch trainer Smits heeft zijn mannen nu ook weer daadwer kelijk tot orde geroepen. Na een lange vakantietijd is men bij Roodenburg nu weer serieus be zig aan de voorbereiding voor wat je zou kunnen noemen 'het seizoen van de waarheid'. Dit jaar komt het er immers op aan om een plaatsje bij de bovenste zeven van de eerste klasse te bemachtigen. Lukt dat dan ben je als club verzekerd van een ongetwijfeld spectaculair jaar in de te vormen hoofdklas. Mislukt dat, dan ga je in het ergste ge val twee jaar so wie so de mist in (degradatie) of blijf je op het zelfde punt hangen. Dat laatste betekent wel dat je toch in ie der geval een jaar achterop raakt. Trainer Rinus Smits van Rooden burg wil het zeker niet zover la ten komen. „Ik weet dat het kampioenschap dit jaar feitelijk ondergewaardeerd is, omdat het bereiken van een plaats bij de eerste zeven eigenlijk alléén be langrijk is. Toch stel ik mij dit komend seizoen maar één ding voor ogen en dat is juist dit kam pioenschap. Natuurlijk ben je dan bijvoorbaat verzekerd van een vrijkaartje voor de hoofd klas, maar de eer en de genoeg doening zegt mij toch ook wel wat. Bovendien heb je als hui dig kampioen wat te verliezen". Toch zou je op het eerste gezicht zeggen, dat de aanloopperiode van Roodenburg wat kort is dit jaar. (Vergplijk UVS waar men al gedurende vier weken inten- LEIDEN Lugdunum gaat het komende seizoen in de tweede klas een rol van betekenis spelen. Dat is de toekomstvisie van Lugdu- num's nieuwe trainer Leo Helkes. Een trainer met het haagste diplo ma, het A-diploma, dat hij behaalde onder Siem Plooyer en de hui dige bondscoach Fahdronc. Sinds 1971, toen hij het A-diploma be haalde, heeft hij de rol van leerling verwisseld met die van leer meester, want momenteel geeft hij les aan D-cursisten. Zuiderling van origine trok hij naar het noorden en trainde hier drie jaar lang Quick Boys. Voor één jaar is hij nu verbonden aan de „Kikkers" „Een contract dat mij het beste lijkt. Trainer en vereniging hebben dan genoeg tijd om aan elkaar te wennen en kunnen daarna het contract eventueel verlengen". Leo Halkes is een trainer, die zijn hoogste diploma's haalde na de komst van Kessler. „Sinds de komst van Kessler zijn de cursussen op een hoog peil komen te staan. Dat weten de verenigingen ook, waardoor zij meer waarde zijn gaan hechten aan het diploma. De meeste amateurclubs heb ben nu dan ook gediplomeerd» trainers, waarmee de beunhazerij van vroeger voorbij is". Reeds na twee weken actieve dienst moet hij bekennen het best naar zijn zin te hebben bij Lugdunum. ,,Ik heb gemerkt dat er een wil om te werken en een grote spontaniteit bij de leden aanwezig is". „Dit heeft men aan de herbouw van het clubhuis wel kunnen zien". Waarna hij er lachend aan toevoegt: „Ik hoop wel, dat ze niet al hun energie in het clubgebouw gestoken hebben". Met de medische begeleiding bij Lugdunum is hij zeer ingenomen. „Door deze goede begeleiding we hebben een sportmasseur en kunnen terugvallen op fysiotherapeut en een sportarts kunnen we op verantwoorde wijze werken aan de opbouw. Door het meten van bijv. hartfrequen- tie tijdens de training kunnen we gewoo zorgen voor een optimale conditie, die medisch verantwoord is. Je kunt ze natuurlijk wel la ten lopen totdat ze erbij neervallen, maar daar heb je nou eenmaal niet zoveel aan". Wanneer hem gevraagd wordt het zaterdagvoetbal met het zondagvoetbal te vergelijken, zowel voetbaltechnisch als qua organisatie, komt hij tot de volgende conclusie. „Een verschil tussen het topvoetbal van de zaterdagclubs en dat van de zondags clubs is er niet meer. Als je kijkt naar ploegen als Noordwijk en Zwart Wit '28, dan moet je zeggen dat deze ploegen zich kunnen meten met de top van het zondagvoetbal. In de breedte is 't zondag voetbal natuurlijk wel sterker, maar dat komt alleen omdat er Smits: Ik wil weer kampioen worden sief traint). Smits hierover: On middellijk na die nacompetitie hebben Jan (van Wezel) en ik besloten om maar een lange va kantie in te voegen en de voor bereiding op het komend jaar kort doch zéér overladen te ma ken. Juist met dit warme weer bijvoorbeeld heeft een speler de neiging om, als hij al lang bezig is, er met de pet naar te gooien. Nu hij weet, dat binnen vier weken meteen de wedstrijd van de waarheid tegen UVS moet worden gevoetbald, gaat hij er onwillekeurig weer kei hard tegenaan. Ik merk het dui delijk op de training en vooral tijdens de oefenwedstrijden. Hoewel trainer Smits keer op keer benadrukt dat hij deze competitie geen enkel risico wil nemen, ten opzichte van een ex clusief ticket voor de hoofdklas se, lijkt hij toch wel vertrouwen te stellen in zijn uit 19 man be staande sclectiegroep. Zijn sy steem zal ook nu weer dezelfde zijn, als in het auccesvolle voor bijgaande jaar. Gebaseerd op een sterke achterhoede en met een voorhoede de zich duidelijk toelegt op de zwakke plekken van de tegenstander. „Heb je die eenmaal dooi en dat is elke wedstrijd weer anders dan heb je de wedstrijd al voor dc helft gewonnen. In samen werking met het (sterke) mid denveld moet de tegenstander vervolgens op de knietin worden gedwongen". Peter Dubbolde- man, de van Docos overgeko men linksbuiten, kan volgens Smits meer variatie in de wat 'rechts' georiënteerde voorhoede brengen. „Hij zal zich echter nog wel aan het systeem moe ten aanpassen. Kan hij dat op brengen, dan heb ik het volste vertrouwen in hem". en Piet Gubler van LFC (eerste team); Gijs Collé van Lugdu num (eerste team); Gé Dubbel- deman van Roodenburg, Pim van de Meer van DOSR, Siem van de Linden en nog een aan tal „goeien". Verdacht? Henk Piket heeft er een, volgens zijn zeggen, sluitende verklaring voor. „Zoals Je weet propageren wij het zaalvoetbal en blijven wij dat, ondanks onze promotie, gewoon doen. Wij zien er toekomst in en zijn van mening, dat zaalvoet bal en veldvoetbal harmonisch kunnen samengaan. Met name de grote verenigingen zijn wars van deze nieuwe, snelle sport en verbieden de selectiespclers om te gaan zaalvoetballen. En strooiend met argumenten als „het is gevaarlijk" en „het kan niet in verband met de trai ning" kunnen die clubs in vele gevallen het zaalvoetbal onder drukken. Er zijn echter spelers die dit niet nemen en hun aantal groeit. Vinden zij het zelfs zo zwaar gaan wegen en kunnen zij geen andere kant meer op dan maar weg te gaan, dan komen zijin Vinden zij het zelfs zo zwaar weg te gaan, dan komen zij ln veel gevallen bij ons terecht. Wij zijn n.l. attractief als zaal voetbalclub, maar nu en dat is natuurlijk belangrijk ook als KNVB-club. En is er eenmaal één schaap over de dam dan volgen er meer. Nou, ik kan je wel vertellen, dat wij die spelers met open armen ont vangen", aldus Piket. Dat laatste is beslist niet illegaal en heeft maar erg weinig met ronselen te maken. „En betalen doen wij beslist niet", vult pen ningmeester Sanders aan, „want ik zou niet weten waar Ik het geld vandaan zou moeten halen". Wel Is het zo. dat elke selectie-speler bij LDWS een trainingspak en voetbalkleren ontvang en je zou kunnen spre ken van een wijze van betaien. Sanders weerlegt dit eveneens vlot: „Ten eerste blijven deze spullen eigendom van LDWS en ten tweede „welke club in het KNVB-voetbal doet dit tegen woordig niet?" Je stelt eisen aan de spelers, dus je moet er wel iets tegenover stellen. LDWS is heus niet een vereni- meer verenigingen zijn. Wat organisatie betreft liggen de zaken verschillend. De amateurs kijken altijd naar hun grote broers, het betaalde voetbal. De ene vereniging is progressiever dan de andere, en zal meer dingen overnemen, hoewel dit natuurlijk hoofdzakelijk afhankelijk is van de financiën. Een voordeel van de zaterdagclubs vind ik wel dat velen nog op zaterdag spelen vanwege een religieuze achtergrond. Talentvolle spelers van dié verenigingen vertrekken niet zo gauw naar het betaalde voetbal, omdat ze dan meestal in conflict komen. Je kunt je talenten dus langer vasthouden, waar door een zekere continuïteit bestaat". Pratend over zijn nieuwe ver eniging blijkt hij de toekomst optimistisch tegemoet te zien. Natuur lijk is het voor hem moeilijk om zijn spelersmateriaal op de juiste waarde te schatten. „Ik had graag nog contakt gehad met de oude trainer, de heer De Busser. Je kunt je dan aan het begin een goede indruk vormen, van het spelersmateriaal. Je hebt dan een soort in ventaris. Nu heb ik dus de meeste informatie van elftalbegeleider Bekkerink, een zeer waardevolle medewerker met een goede kijk op de voetbalzaken. Tevens kun ie zeggen dat de heer Bekkerink als een soort klankbord voor mij fungeert. Maar het spelersma teriaal is goed voor een hoge plaats, hoewel dat natuurlijk ook af hankelijk is van een aantal andere faktoren. Faktoren als blessures, pechwedstrijden e.d. moet je namelijk niet wegdenken. We hebben uit de jeugd talentvolle spelers als Van Es en Werk. En, wat erg belangrijk is, we hebben voor elke linie goede reserves. De feitelijke samenstelling van het eerste elftal wordt pas vlak voor de competi tie gedaan. Na zo'n oefenwedstrijd als tegen Ajax, kun je namelijk nog niets zinnigs zeggen. De spelers spelen tamelijk individualis tisch, want iedereen wil zich voor de nieuwe trainer waarmaken". De geestelijke begeleiding zal Halkes dit jaar ook niet vergeten. „Ja, daar moet je steeds mee bezig zijn. Je moet ze voortdurend stimu leren en adviseren. Het beste kun je eigenlijk zeggen: Je moet je verplaatsen in de speler zelf". Een hoge plaats in de eindrangschik king zal echter geen echte promotie betekenen. De eerste vier gaan naar de nieuwe eerste klas en de anderen blijven in de tweede klas. Er komt namelijk een klasse bij (de hoofdklasse), waardoor de laatste zeven in feite degraderen Het belangrijkste zal dus zijn om bij de eerste vier te eindigen". Lugdunum heeft mijns inziens een goede keus gedaan. Men heeft een kwaliteitstrainer aangetrokken, die met alle voetbalzaken op de hoogte is en bliift. Gezien de gebouen faciliteiten en de inzet van de spelers, zal Halkes van dit elftal een eenheid kunnen maken, dat in staat moet zijn bij de eerste vier te eindigen. -• ar 7-2 PIET VAN DAM De nieuwe trainer Halkes met één van zijn Lugdunum-pupillen ging die ten opzichte van do an dere clubs hier in Leiden extra vagante dingen voor de spelers doet". Henk Piket wil nog wel even te rugkomen op dat zaalvoetbal. „Omdat het bij ons wel mag fungeer Je dus nis een soort magneet en dat Is nu net wat die grote clubs niet kunnen uit staan. Te begrijpen natuurlijk, want het kost hun (LFC bijvoor beeld) enkele goede krachten. Maar Ja, dan moeten ze maar inzien, dat het zaalvoetbal best te combineren is met het veld voetbal. Grove beschuldigingen uiten is de meest eenvoudige oplossing voor hen. Erg onpret tig". Na min of meer hun harten te hebben gelucht over deze kwes tie, vertellen Sanders en Piket weer enthousiast over de toe komst van LDWS. „Met deze welkome aanvulling moeten wij ons doel kunnen bereiken en het zou geweldig zijn wanneer wij Zuid West met name, voor ons weten te winnen. De passieve recreatie heeft bij ons dan ook alle aandacht. Met de hopelijk goede prestaties van de selectie onder leiding van trainer Joop de Wolf (ex-UVS, ex-Lug- dunum) moet LDWS uit groeien tot één van de betere verenigingen hier ln Leiden". De energieke bestuursleden heb ben hoog gespannen verwachti- gingen van hun club. Binnen drie jaar weten we of LDWS nog voetbalt, of dat er in Zuid west dan op grootscheepse wij ze gebreid zal gaan worden. La ten wc het beste er maar van hopen nu met dit mooie weer. AD VAN KAAM

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5