Sarrasani staat ver boven de middelmaat Politie wil klachten- formulieren Casino Royale Tien stalen vingers Hausfrauen Report Spoedig aanleg voetbalvelden Morskwartier Sterke rode as in elftal van gemeenteraad Deze week in de Leidse bioscopen Wethouder en G.W. schoven besluit raad terzijde PAGINA 3 VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT stad LEIDEN - Het raadselftal, dat morgenmiddag tegen de Rijn- I dijkstraat voetbalt op het LDWS-terrein (14.30 uur) zal ge- j groepeerd worden „rond de rode as" A. Verboom (PAK), R. in 't Veld (PAK) en D. Hoeven (CPN). Verboom keept, In 't Vel dtreedt op als libero en Hoeven zal proberen raak te prie- j men als midvoor. De keuzecommissie heeft verder de volgende edelachtbaren waardig bevonden de kleuren en de eer van de gemeenteraad >te verdedigen: C. Waal (PAK), H. v. Dam (PAK), Th. Ouwer- 'kerk (VVD) en J. Cornelissens (KVP), H. Kwik en J. Duyve- stei'jn (PAL), J. van Baaren (PAL), B. Oostennvan (D'66) en C. Elzenga (VVD). Mevr. Van Seters-Banen za loptreden als iballenjongen. Wethouder Ham, mevr. Keriling Simons en mevr. Van der Blom hebben laten weten, dat zij komen aanmoedigen. De toegang van het bijzondere sportgebeuren is gratis. Met het evenement willen de Rijndijkstraters de aandacht vestigen op hun actie ter verbetering van het milieu in de straat. De wedstrijd zal tweemaal een ihalf uur duren. Rijkelijk lang voor ongetrainde heren. Daarom heeft de burgemeester het met de GGD voor elkaar gekregen, dat alle kandidaten zich gratis kunnen laten keuren. Met het uithoudingsvermogen zal ihet wel goed zitten, te oordelen naar de frisheid waarmee de raad tot voor kort tot ver na middernacht placht te verga deren. LEIDEN De Leidse gemeentepolitie overweegt het nemen van een proef met tijdbesparende formulieren teneinde alle bij de politie binnenkomende klachten van burgers te kunnen registreren. Van politiezijde werd gistermiddag tijdens een openbare vergadering van de commissie van advies voor de politionele aangelegenheden van de gemeenteraad medegedeeld, dat dergelijke formulieren (de proefneming zou waarschijnlijk een uitgave van 10.000 gulden ver gen) nog uniek in den lande was. De mogelijke proefneming met de registratieformulieren kwam ter sprake bij het besprkteeTJn een tjdens de afgelopen begro tingsbehandeling ingediende mo tie van KVP-fractieleider mr. Driessen inzake het registreren van klachten bij de politie, een motie die van verschillende zij- clsn werd gesteund. Daarin werd o.m. gevraagd onmiddellij ke afgifte aan de burger van een doorslag (nummer en geda teerd) van de eerste aanteke ning die door de politie bij mon delinge aangifte of klacht ge schiedt. LEIDEN Een van de drie nieuwe films waarmee Leiden geconfronteerd wordt deze week is „Casino Royale", een andere dan de andere Bond-films, maar zeker niet minder goed. Nieuw voor Leiden is voorts „De Tien Stalen Vingers", een van de vele vechtproducties, die over het westerse bioscooppu bliek worden uitgestort. Rex tenslotte brengt ook iets nieuws op het bekende stramien: een stukje voorlichting op de sextoer. „Goldfinger" bleef nog ?en week in Lldo, de Studio hield „Samen uit, samen thuis" en de drie apothe kersdochters blijven dolle liefdesavonturen beleven in Trianon. Voor nachtvoorstellingen moet men naar Camera en Rex. In Camera draait „Women in Love" en in Rex „De Noormannen komen". Camera en Rex hebben ook nog kindermatinees en wel „De nieuwe avontu ren van Tom en Jerry" en Pippi Langkous". CAMERA „Casino Royale", is een barokke, bijna overda- T nrinnp dige Bond. Een dolle splona- A-icl W11113 ge toestand rond de speelta fel met een roulette, die een vliegende schotel blijkt te rki*or»lif"i OO zijn. Hoewel de makers van IJl d" lltl^v^ deze rolprent er wel mee in hun maag zaten, dat Sean Conncrv contractuele verplichtingen elders niet be- 1^1 cllM Jill schikbaar was, is men er Oil toch uitstekend uitgekomen. David Niven is in Casino Royale een pracht van een Bond-fi- guur. De film komt qua sfeer en actie weliswaar wat traag op gang, maar nis de rem er eenmaal af is komen de vond sten en grappen als een lawine over de kijker. Een goede zaak in deze rolprent is het, dat de regisseurs Orson Welles en de knappe mannetjesmaker Peter Sellers konden charte ren. Het befaamde trio in de hoofdrollen zorgt er tenslotte voor. dat Connery bepaald niet gemist wordt in deze Bond- verfilming, die niet eens onder verantwoordelijkheid ontstond van Harry Saltzman, maar van de geestelijke vader him-self Ian Fleming. LUXOR Nu wij onpasselijk zijn van sex aan de zelf kant van filmland, is maag- omdraaiend sadisme aan de orde. De Chinese cineast Kien Lun heeft daar een een- Eerlijke voudige formule voor gevon- den. Men neme een lachwek- kend melodrama, en versiert dat met een lawine van wreedheid, waarbij de zoge- naamde acteurs na met bes- VQIS0 sensap te zijn overgoten, op C1 de grootste slagwerker na met gekraakt geraamte be- wcgingloos voor de canieru „Tien stalen vingers" heet het meesterwerk waarin een eerlijke Chinees, bijgestaan door een soort rattenvanger van Hameien met een rieten mand rond zijn kop. een legioen valse Japanse tegenstanders voor eeuwig opruimt, moreel geholpen door fraai versierde meisjes. Wie dit alles voor lief neemt kan ver der genieten van de vreselijkste gevechten: in huis, op het platteland, in een rijdende trein en op de rotsen in een water val. Rammelen doet de inhoud wel, maar heus: de eerste klap is een daalder waard. Huisvrouwen pakken uit vol bloot. Men heeft willen uitzaken sc'r J. i si r t 'en serie Interviews pro beren de filmmakers te laten -> wat menige huisvrouw zich tegenwoordig veroorlooft en wat uiteindelijk toch de oor zaak is, dat het huwelijk in duigen valt. Nogmaals: het is ccn ..keurig" argument om een stel dames achter de gesloten huiskamergordijnen hun fysiek te laten uitpakken. R"X Een leerzame en dui- <'?HJke film, die velen laat z on hoe men het niet moet 1 doen als men prijs stelt op een eerzz tam en harmonieus huwelijk. zo zegt de filmver- huur 'er moraliserend over „Hau fra uenreport" of „Vrou er i, die het niet zo Het is er- rdi"?. r-nar wel door •LEIDEN - De gemeenteraad krijgt binnenkort het voorstel om 1.388.01/0,-- beschikbaar te stellen voor de aanleg van drie voetbalvelden in het Morskwar tier. Het ontwerp voorstel werd in de raadscommissie voor de sport goed ontvangen. Spoedige aanleg is nodig, omdat het Van Wijk-veld en "Pomona" opgeheven worden (en er is al een groot veldentekort in Lei den), maar bovendien is de uit voering ook op korte termijn mogelijk. Het grondwerk zal waarschijnlijk gesubsidieerd worden in het ka der van de regeringsbesluiten voor aanvullende werkgelegen heid. Het bouwen van de opstal len wordt niet gelijk "meegeno men", maar dat is ook niet noodzakelijk, omdat de velden toch geruime tijd na oplevering moeten blijven liggen voor men er op kan gaan voetballen. In de commissie werd op aange drongen, dat de Sportstichting snel gaat praten met de club, die in de Mors gaat voetballen om de "zelfwerkzaamheid" bij de kantinabouw te kunnen plan- Commissie nog niet akkoord met uitbreiding Roomburg LEIDEN De financiële com missie heeft gisteren haar oor deel nog niet willen geven over het voorstel van B. en W. om het tenniscomplex van Room burg met zes banen ui* te brei den. De commissie wil eerst een ex- ploitatieopzet van het geplande park zien voor het college toe staat een voorstel aan de ge meenteraad te doen. Het commissielid Amptmeijer wil ook, dat er in de financiële op zet een ost wordt opgevoerd voor vervanging openbaar groen. Zoals bekend zal een stukje van bet park Roomburg opgeofferd moeten 'worden voor de nieuwe banen. Amptmeijer vindt het vanzelfsprekend, dat bij de kosten voor het tennis park een bedrag wordt opgeno men waarvoor men elders ver vangend openbaar groen 'kan aanleggen. Jeugd vooral dupe van het tandartsen tekort LEIDEN Het raadslid mevr. Kerling-Simons heeft b. en w. van Leiden gevraagd naar mo gelijkheden te zoeken om kinde ren, die de lagere school verla ten onder tandartscontrole te houden. Omdat vooral de jeugd de dupe dreigt te worden van het tand artsentekort hoopt zij, dat de ziekenfondsen en de Leidse tand artsenvereniging het met el kaar eens kunnen worden over een goede aanpak. De vragenstelster wijst ook op de begrotingspost, die er is voor de cariësbestrijding. Nu de Hoge Raad zich negatief heeft uitge sproken over fluoridering van het drinkwater moeten er ande re maatregelen worden geno- LEIDEN De Leidse brandwer had gistermiddag jeugdig j bezoek uit Engeland. Op excursie was de First Normandy Scoutgroup uit Guildford, die enkele dagen hun kampe ment heeft opgeslagen achter het Zoeterwoudse gemeen- tehuis. De professionele „goede daad doeners" van Lei- den hadden vooral veel bekijks met de nieuwe spectacu- j laire hoogwerker. De jongens, die gisteren al in Zoeter- j woude arriveerden gaan maandag weer terug. Het week end brengen zij op het water door met Leidse zeeverken- nersgroepen. LEIDEN „Waar zit de raad ei genlijk voor. Voorstellen, die we hebben aangenomen worden niet uitgevoerd en er worden werken uitgevoerd waarvoor we nog geen toestemming hebben gegeven". Harde woorden giste ren van het raadslid Van Dam in de commissie voor de finan ciën, nadat zijn collega Ampt meijer nogal scherp de direc teur van Gemeentewerken Ir. H. H. Vos had geïnterpelleerd over het voorstel om een aanvullend krediet van plm. 2 miljoen te verschaffen voor rioleringswer ken in het gebied Trompstraat, de ontsluitende weg van het in dustriegebied De Waard. Het aanvullend krediet is o.m. no dig, omdat het werk een record tijd op uitvoering heeft moeten wachten, nadat de raad een be sluit had genomen. In augustus 1968(!) vond de gemeenteraad het urgent, dat de rioleringswer- Bewoners Leytlienrode per boot door liet land LEIDERDORP - Ongeveer 60 be woners, van het rektiverings- centrum en verpleegtehuis "Loythonrode" met 37 perso neelsleden gaan een bootreis maken door Nederland van 20 t/m 25 augustus. Maandag 20 augustus is vertrekt de boot van de Zijloordkade bij de Touwfabrieken in Leiderdorp om ongeveer 9.30 uur. Daarna loopt de route via het Amster dam-Rijnkanaal, Volendam, Kampen, Arnhem naar Alphen a/d Rijn waar men vrijdag bij Avifauna meert. Zaterdag 25 au gustus komt de boot om 9.00 uur weer in Leiderdorp aan. De tocht staat in het teken van het streven van Leythenrode om te komen tot een integraie us- sen het centrum en de samenle ving. ken werden uitgevoerd. Het is er nooit van gekomen. Ir Vos, naar de commissie ontbo den om een verklaring te ge ven, zei, dat „we besloten had den andere werken te laten voorgaan". De „w*" waren de directeur Openbare Werken, zijn topambtenaren en de wet houder, die er nu niet meer is. Omdat het om een raadsbesluit en wijziging van urgenties ging had het minstens een zaak voor het hele college moeten zijn, met schriftelijke opdrachten etc. Het was nu maar onderling ge regeld. „Ik ben er bepaald ook niet ge lukkig mee, maar zo werkten we al tien jaar", aldus de heer Vos. Tot het uitstel had men in dertijd besloten, omdat het werk niet meer zo nodig was, omdat de belangstelling voor het industriegebied sterk terug liep en omdat de dienst tussen tijds spoedwerk moest leveren voor de Merenwijk. „Toch wel een heel vervelnnde zaak", zo oordeelde ook wethouder Els- geest. De heer Van der Horst bracht de heer Vos nog onder de aandacht, dat het niet best is voor zijn gezag als hij adviseert een bepaald w*»-k te laten uit voeren en een raadsvoorstel laat doen om dan vervolgens mee te werken aan een uitstel van enkele jaren. PAK: Gewest zo handhaven LEIDEN De PAK-fractie in de Gewestraad wil de Gewestelijke regeling met twee jaar verlen gen. In de huidige omstandighe den, waarin er weinig eensge zindheid bestaat over de toe komstige taak en bevoegdheden van het Gewest, lijkt verlenging de beste mogelijkheid om de re gionale samenwerking verder te ontwikkelen. De twee jaar zou gebruikt kunnen worden voor het opstellen van een maatschappelijk ontwikke lingsplan. LEIDEN Het Morskwar tier stond gistermiddag ruim een uur blauw van een dikke prikkelende rook. De oorzaak was de hooiberg van Uittenboo- gaard aan de Lage Mors- weg, die in brand geraakt was. De oorzaak is waar schijnlijk broei geweest- De brandweer ging er met groot materieel op af, want de hooiberg en de boerde rij een van de laatste op Leids grondgebied zijn inmiddels flink inge- bouwd. LEIDEN —Het verkeer op het drukke binnenstadtrace. Boom- markt-Princessekade hoeft gis teren in het spitsuur volkomen in de knoop gezeten, omdat het zeker een hal fuur duurde voor de ooütie aanwezig was om een licht schadegevallene aan de kant te kant te krijgen. Een NZH-bus en Vliko-wagen raak ten elkaar licht bij de stoplich ten aan de Boommarkt. maar de twee chauffeurs wilden zon der politie niets regelen. JEIDEN Sarrasani is niet zo maar een circus: het is een CIRCUS. Een. waartegen men „u" zegt. Natuur lijk, men vindt er alles dat bij hef circus hoort: dressuur, clowns, akrobatiek, trapezewerk, koorddan sen, jongleurs. Maar er is iets hee' speciaals, dat Sarrasani ver boven de middelmaat verheft. Dat is het boeiende van de honte afwisseling, ook met nummers die men niet altijd in 'n circus zal zien, zcals „The dancing devils", een Faal'e gewel dig gebrachte Ar?en.ijnse volks kunst, de „5 Mcrtales", bekend ge worden door hun TV-optreden in hel programma „Een van de acht" van Mies Bouman. „Les Viktoria", een groep met een geperfectioneerde en artistiek gebrachte bewegingskunst, en vooral dat springplanknummw van de „8 Halassy's". adembene mend! Maar even ademberemend was het trapeze- nummer van Ferdinando Jarz, en de dres suur van de Tsjechische Ferdinand Berou- sek met zijn beren op de fiets, zelfs op de motorfiets, van dompteur Dieter Farell, die een nummer bracht met leeuwen, tij gers. poema's, en luipaarden, allemaal broederlijk verer'gd en. om zo te zien. geen lieverdjes om zonder handschoenen aan te pakken. Er was zo veel, dat we niet alles kunnen op noemen. Wist u overigens, dat Hans Pe ters, TV-medewerker aan het programma „Een van de acht", hier presentator is' Dat in Amsterdam Mies Bouman, Piet Rtv mer en nog meer van die jongens, in de piste hebben gestaan om Hans Peters bij zijn presentatie bij te staan? En dat direk- teur Fritz Mey minstens zo'n groot artiest ais zijn mensen in zijn circus? Omdat hij. een geweldig programma heeft opge bouwd met een perfectie en een vaart, het geen alleen de heel groten onder de circus leiders kenmerkten. Het orkest tyeek een goede kennis van het klassieke repertoire te hebben, waarin vooral de humor groot' vertegenwoordigd was. Een voor beeld: Beelhovens negende met „Alle Men- schen werden Brlldcr" op een moment toen dompteur Dieter Fareil met een zwar te poema om zijn nek de piste uitliep. Sar rasani is een bezoek meer dan waard. Men kan er nog tot zondag terecht

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3