MUNDO-FILM: 1 3 JAREN KLEINE ZELFSTANDIGEN Film van de maand VERDACHTE ARTS IN MOORDVROUW Opdrachtfilmen in stilte Vanavond weer Arthur TELEVISIE VANAVOND TELEVISIE MORGEN RADIO VANAVOND RADIO MORGEN TERUGBLIK Jubileumjaar van KRO-schoolradio LEIDSE COURANT VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1973 ROZENBURG „Ach, zakelijk gezien kan het geen kwaad", vonden Ruud Herblot en Joop Burck- sen, die vanavond als de Hilversumse fa. Mundo- film uit de doeken doen hoe leuk het nou is om als kleine zelfstandigen achter de camera te staan. „Al dertien jaar", geven ze vermoeid toe, terwijl op de achtergrond twee ton-achtige betonnen ge vaarten nors uit het water oprijzen. Die dingen zijn zonet, in opdracht, gefilmd en dat gebeurt straks weer, het is een heel verhaal. Ruud en Joop vinden het niet érg, eens vóór de ca mera te staan, in plaats van er altijd achter. Mis schien komen er opdrachten van; hoeft niet. Het boterhammentrommeltje is altijd goed gevuld, en anders is er wel een restaurant of zo, het duo ziet er niet naar uit dat aan het eetprogramma veel aandacht wordt besteed. Europoort Men kan het tweetal van Mundo-film dezer dagen aantreffen aan het Callandkanaal, aan gene zijde van de Nieuwe Waterweg, eindpunt van Europoort. Eeuwig kibbelend over nietigheden, met afspraak jes als: „Als jij heen rijdt, rij ik terug". Of: „Als jij de camera pakt, zeul ik het statief wel". Zo gaat dat bij grote mensen die grote zelfstandigheid hebben verworven, er geen zin in hadden om ver nietigend te worden verslagen door een mammoet fusie toen het bioscoopjournaal aan betekenis in boette. „Tja, hoe ging dat. We werkten bij Polygoon veel samen, we vormden een koppeltje, zoals zo vaak twee mensen steeds samen op stap gingen". Ruud: „Zeiden anderen: o ja, daar heb je die twee weer. die altijd de leukste opdrachten krijgen. Maar dat was niet waar, we zorgden er voor steeds met leuke dingen terug te komen. Het hangt zo van jezelf af, wat je er van maakt. Als je er gens iets leuks van maakt, dan lijkt het onderwerp ook gauw leuk en daarom waren ze wel eens ja loers". Dus tóch al samen. toen. dertien jaar geleden, na dat Joop Burcksen 10 jaar Polygoon-ervaring had en Ruud Herblot vijf, voorafgegaan door Marten Toonder, Indonesië en nog wat. Er moest maar eens een eigen firma worden gesticht. Ruud, grin nikend: „We hebben zelfs al een pensioenfonds Opdracht In plaats van opgenomen te worden door de fusie waarvan Polygoon het slachtoffer werd, gingen Ruud en Joop Mundo-film beginnen, bewust niet de kant van de speelfilm uit - „krijg je met zo veel mensen te maken" - maar als filmers in opdracht. Een drijvend voorbeeld ligt achter hen. Joop, dui- Mundo-film. een firma, bestaande uit Ruud Herblot (doorgaans Joop Burcksen voor ,,het grote geheel". Samen een eenheid. de camera, zoals op deze foto) delijk moe en het gesprek bij voorbaat zat, al zal dat later meevallen: „We zijn vannacht om half drie weeer begonnen, dus heb alsjeblieft een beetje consideratie". Hij legt uit: „Daar drijven twee be tonnen bakken op een bak van Smit Tak. Die bak wordt gedeeeltelijk vol water gepompt, tot het ach terste betonnen gevaarte los komt en gaat drijven. Dan wordt die drijvende platte bak omgedraaid en komt het tweede betonnen ding aan de beurt. Het zijn de basiselementen voor twee vuurtorens, die straks voor Europoort moeten komen". Mundo-film is er al maanden mee bezig en gaat er nog maanden mee door, tot de hele klus is ver filmd. van het begin in Cats (Noord Beveland) waar enorme betonnen bouwsels worden gemaakt, zoals deze twee betonnen vuurtoren-elementen) tot de eerste lichtstoten van de voltooide vuurtoren. Ruud: „Er komt een film van 20 minuten. In op dracht van de aannemer, die er copieën van kan laten maken. In twintig minuten kan hij waar ook ter wereld laten zien wat hij doet en hoe. Komt daar één opdracht van - en zijn werkwijze is uniek - dan heeft hij er de kosten van de film ruim schoots uit". Komt deze werkwijze in botsing met het kunste naarshart van de filmers? Of is dit gebruiktelijk geklets. Ruud en Joop maken er plotseling een he leboel woorden over vuil, willen allebei hetzelfde zeggen, bedoelen ook hetzelfde, maar met zoveel andere woorden, dat ze elkaar in de vermoeide ha ren vliegen. Wel blijkt hieruit „de tegenstellingen die elkaar aanvullen". Joop: ..Als je Ruud zijn zin geeft BLIJFT hij maar filmen, hij knipt gewoon door, elke nieuwe shot is weer beter. Maar hij moet er natuurlijk een keer mee ophouden, anders wordt het te gek. Ruud: „Ja, als ik ergens goed mee bezig ben, geïnspireerd, dan vergeet ik de grote lijn wel eens. Hij (Joop) houdt zich meer met de grote lijn be zig". (volgt een oeverloos gesprek over inspiratie in de filmkunst, aangevoerd door Joop Burcksen, die het allemaal haarfijn kan uitleggen, tot Ruud Her blot er een einde aan maakt: ik ben het tóch niet met je eens). Dan blijkt toch - en dat is aan de gezichten al te zien - dat Ruud voornamelijk filmt en Joop hinder lijke mensen voor de camera wegsleurt en andere zaken regelt die op dat moment wel noodzakelijk zijn, om het filmen mogelijk te maken. Joop: „Maar soms film ik ook wel, en dan doet Ruud dat andere". Ruud zal toch wel degene zijn, die 's nachts weo- lend in bed ligt en een idee uitwerkt en het al hele maal ziet zitten. Het duo geeft glimlachend toe. „Dat is het wel ongeveer Zo is dan zo'n beetje de werkwijze, soms met wat ruzie, soms onder geharrewar. Joop: „Gebeurt dat onder het monteren en komen we er niet uit, dan gaan we de volgende dag verder. Nee, we gooien er geen kwartje voor op". Stilte Mundo-film werkt, althans voor film en tv kijkend Nederland, in stilte. En toch winnen zii prijzen, in ternationaal, op festivals in Venetië, Blankenberge, San Fransisco, Milaan. Ook met films, die door Nederlandse juries als onvoldoende werden aange prezen Misschien kent men wel van Mundo-film Veilig Verkeer spots, brandgevaar-films en Kind op de weg. Opdrachtwerk. Zoals ook de ongeveer 150 in dustriële films opdrachtwerk waren. Niet de kunst in? Speelfilm? Voor dit tweetal ligt al voldoende kunst in dit opdrachtwerk voor aannemers, indu strieën en anderen. Leuk werk, afwisselend, zo afwisselend dat nie mand het lang bij Mundo-film uithoudt. „Er zijn ook vervelende kanten allicht". En dat moet iedere adspirant-filmer weten: „Voor je zelf beginnen kan. Ook nu nog. Maar een oplei ding ergens voor is in deze jaren toch wel gewenst. Ruud: „Zonder papiertje zal het hard werken zijn". Maar of dat verschil maakt: de twee van Mundo-film hebben het zonder papiertje gehaald en werken even hard als filmers met diploma. Want voor een inkomen moet worden gewerkt, zeulend met camera en vragend en vragend. „Ze worden wel eens ziek van ons gevraag, want meer dan een rode draad hebben we nooit. En de opdrachtgever weet niets van film. Toch leuk werk, hoor". F. J. BROMBERG NEDERLAND I DUITSLAND I 18.45 Kiri de clown 18.55 Journaal NCRV 19.05 Confrontatie aan de Ama zone, documentaire 20.00 Journaal 20.21 My Sweet Charlie, speel film 21.55 Achter de camera's 22,25 Uit en thuis, zang 22.50 Journaal des Hlmmel, tv-sei vakantiegangers 20.15 Wetenschap pclljk mag. 21.00 Rep. uit Boni rs. 22.20 Die Edegger-Famlllt, NEDERLAND II duitsland i Spa ss NOS 18.45 Kiri de clown 18.55 Journaal TROS 19.05 Arthur, tv-serle 19.25 Levensweb, over ecologie 20.00 Journaal 20.21 Een moordvrouw, film 21.35 Op reis met John Wood- house 22.15 TROS-sport NOS 22.50 Uit de kunst 23.20 Journaal Chaplin-serle. 19.10 Bul- acl 19.45 Nws.act. en 20.15 Ehen vor Gericht Aansl.Journaal. 5 Godine. speelfilm. 00.20 duitsland iii 8 00 Russische les. IS 30 Wlskunfli cursus. 19.00 Zandmanetjc. Voor Joegoslavische werknemer» 19.15 Landsforum. 19.45 Reg. 19.55 Comm. 20.00 Journaal en v overz. 20.15-22.35 Filmrep. belgie nederlands tureel nws. 19 40 Med. en we. 19 45 Journaal. 20.10 Het dir.„ zichzelf, blijspel 21.10 Panoram* 21.55 Journaal. 22.05—23.35 Ik ben NEDERLAND I AVRO 16.00 Journaal 16.02 Sportpanorama, cricket NOS 17.30 Zwemmen 18.45 Kiri de clown 18.55 Journaal AVRO 19.05 Rallycross 20.00 Journaal 20.21 AVRO's Marathonkwis, deel 5 20.22 Drieluik, nieuwe oogst, Wie van de drie en Goed ge- 21.45 Sportpanorama 22.35 Ontdek je plekje 22.40 Journaal 20.21 Brandpunt, over leger en maatschappij 21.10 La Cenerentola, opera van Rossini 22.35 Epiloog 22.40 Journaal duitslandT Res progr.: NDR: 18.30 Wo die 19.59 Progr. overz. WDR: 8.20, 8.5.' 10.30 en 11.00 Schooltelevisie. 14.0 —14.30 W eekjournaal. 18.35 Dot nag'schlchten 19.00 Nws en ad 19.35 Jazz. 20.00 Journaal en weet overz. 20.15 Drei Man auf einen. Pferd. 21.40 Trekking Lottogetallen speelfilm. 23.15 Jour- duitsland i NEDERLAND II NOS 18.45 Kiri de clown 18.55 Journaal KRO 1S.05 Voor een briefkaart op de eerste rang 20.00 Journaal L8.45 Showprogr. 19.45 Journaal, act. en weerber. 20.15 Florlan. Aansl.: Journaal 2155 Sportjournaal met lo- terijber. 23 10 Journal- belgie nederlands 18.30 Fabeltjeskr. 18.35 Follyfoot. 19.00 Folklorefestival. 19 35 Cult. nws. 19 40 Med. 19.45 Journaal. 20.10 My Prof. Boukema voorzitter omroepraad HILVERSUM Bij KB is met ingang van 1 augustus 1973 voor de resterende duur van de zittingsperiode benoemd tot lid en voorzit ter van de omroepraad pfof. mr. P. J. Boukema te Amstelveen. Prof. Boukema is hoogle raar in het Nederlands Staatsrecht aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, lid var. de Eerste Kamer voor de ARP en voorzitter van de Stichting Amster damse Draadloze Omroep. Baker maakte dit op ondubbel zinnige wijze duidelijk. Toen Dick Cavetf zich verontschuldig de voor een al te boude uit spraak en zei zich schuldig te voelen, riposteerde Baker: „Dan bent u de eerste in deze zaal". Het zat de senator Inouyei uit Hawaii kennelijk nog steeds dwars, dat de per ongeluk opeiv staande microfoon zijn gemom pelde „wat een leugenaar" door de hoorzaal schetterde. Hij begon ermee te verklaren, dat het er helemaal niets loe deed wat hij ervan dacht, maar dat het Ame rikaanse volk zelf zal oordelen. Overigens trof ons in deze uit zending vooral het gemak waar mee de Amerikaanse politici pa- ten over een dergelijke netelige zaak. En zulk een eenvoudige woordkeus en voor de handlig gende begrippen als zij gebrui ken om deze gecompliceerde zaak duidelijk te maken en er tevens hun mening over te ge ven. Wij zouden deze tv-discus- sie graag ten voorbeeld willen stellen aan veel Nederlandse po litici, die er een gewoonte van maken om in een omhaal van woorden meestal vriiwel in het geheel niets te zeggen of zo in gewikkeld. dat de burger er geen greep op heeft. Het wachten is dus op een Den Haag vandaag in Cavett-stijl. Aan de redacteuren van deze Haagse rubriek zal het niet lig- De afloop daarvan wordt nauwge zet in beeld gebracht, waarbij de kijker wordt geacht onder grote spanning te griezelen. Op z'n Amerikaans. Ned. II, 20.21 uur. Amazone van onze radio- en tv-redaktie. HILVERSUM Op dinsdag 28 augustus a.s. start voor de afdeling Schoolradio van de KRO het schoolseizoen 1973/1974. Het is het be gin van een jubileumjaar, omdat de KRO in september 1948 dus 25 jaar geleden begon met schoolradiowerk. In de komende periode zullen elke dinsdag en elke vrijdag geva rieerde uizendingen te beluisteren zijn: programma's voor het kleuteronderwijs, voor de laagste de midden- en de hoogste klassen van het basisondêrwijs. voor het voortgezet onderwijs en voor de opleiding van aanstaande onderwijsgevenden. De serie „Onderwijsthema's" behandelt verschillende belangrijke on derwerpen (o.m. integratie kleuterschool/basisschool, ouderpartici patie). waarmee men zowel de a.s. kleuterleidsters, onderwijzers en leraren, als ook de ouders en de leerkrachten in de praktijk hoopt te bereiken. Voor de sektor „debielenonderwijs" van het buitengewoon onderwijs zijn er achttien programma's met diverse onderwerpen als planten, en bloemen, het weer, openbaar vervoer, kritisch kopen enz. Het kleuteronderwijs en de eerste klas van het basisonderwijs worden bediend met een herhaling van de eerste fase van het zevenjaren plan ter verbetering van het muziekonderwijs „Zing je mee?" ter wijl voor de kleuters tevens een geheel nieuwe reeks wereldoriënte- rende avonturen van Floortje en Martijn te beluisteren is en de eerste klassers Saskia en broer Sander op de voet volgen. De tweede klassers kunnen luisteren naar dertien programma's uit de serie Bert en Berdientje en deelnemen aan de tweede fase van het zeven jarenplan (van de drie in Nederland optredende schoolradio dien-sten) ter verbetering van de muzikale vorming. Voor de leerlingen \kr. dt ii,iddenlf'9**f*\ d# H« Sr.» i\io o.m. twintig uitzendingen (eenmaal per veertien dagen) van de ac tualiteitenrubriek „Weet je het al?" negentien programma's over kindei boeben, en losse uitzendingen over kerstmis, textielfabricage ed In de hoogste klassen van de basisschool kan o n. gebruik gemaakt norden van de serie Pr&ten met gesprekken met kinderen die in eer. andere leefsituatie verkeren aan het kina op de gewone ba sisschool: dove. blinde cn chronisch zieke kinderen, kinderen die in woonwagens, tehuizen of pleeggezinnen 'even) van projecten over beroeren, ever de krant, van een serie van twintig uitzendingen uver jfugdooeken. Voorts zijn er documentaires en uitzendingen over Sport, dia-series en werkboeken tijn beschikbaar. De NCRV laat voor- en tegenstan ders aan het woord over de eco nomische ontwikkeling in het Amazonegebied, onder het kop je: Konfrontatie aan de Amazo ne. De vraag dringt zich op of de aldaar woonachtige Indianen zo gelukkig zijn met de ontwik keling in de oneindige oerwou den. die doorboord worden door wegen waarover delfstoffen worden getransporteerd, breuk? Deze documentaire moet hierop een antwoord geven. Ned. I. 19.05 uur. My sweet Charlie Reeds eerder (19 juni 1971) is de speelfilm My sweet Charlie uit gezonden, waarin de rassen- moeilijkheden in de VS worden gedramatiseerd. De reprise van avond zal velen plezier doen: niet voor niets is deze film hoog onderscheiden. Ned. I, 20.21 uur. Achter de camera's Mundo-film bestaat uit twee ci neasten die dertien jaar geleden voor zichzelf begonnen met in dustriële opdrachtfilms, waaruit onder meer voortkwam de docu mentaire over de Zeelandbrug. bekroond en draaiend in 500 Ita liaanse bioscopen. Maar ook meer dan honderd spots voor Veilig Verkeer (Inhalen, vergeet het maar) en zo veel meer, dat in het buitenland HOU HET SCHERM IN 'T OOG Het is natuurlijk niet zo moeilijk om een ;;film van de maand" aan te kondigen, zoals de Tros dat voor vanavond opnieuw doet; er zijn honderden produc ties die wel op een of andere manier als iets bijzonders kun nen worden aangeprezen. De Tros acht Een moordvrouw (Murder once remouved) der mate bijzonder, dat dit produkt onder bovenstaande eretitel wordt aangekondigd. Waarom? Vermoedelijk niet om het gega- ven: een arts wordt ervan ver dacht echtgenoten van rijke vrouwen te elimineren en ver volgens, op het juiste moment, de vrouwen zelf. werd bekroond. Over deze twee cineasten Joop Burcksen en Ruud Herblot meer, elders op deze pagina). Ned. I, 21.55 uur. Levensweb Vanavond de eerste aflevering van zes documentaires over ecologie ((milieustudie) onder de kop Levensweb. Behandeld wordt De levende rivier, hoe re delijk schoon water van een ri vier de omgeving beïnvloedt en dat wederzijds. Ned. II, 19.25 uur. John Woodhouse Wie veel reist, kan veel verhalen. Zoals John Woodhouse, die her inneringen ophaalt van reizen naar Wenen, Italië en langs de Rijn. Onder anderen zijn te zien en te horen Willy Caron en Hu- bert Waver, het Eindhovens jon genskoor en het Westlands Man nen- en Meisjeskoor. Patty Duke als Mariene Cham bers, blanke tegenspeelster van Sweet Charly (Al Freeman), de voortvluchtige negeradvocaat uit New York. Nu de affaire-Cruyff in een on beslist stadium is beland was er gelukkig een Watergate-schan- daal om de tv-avond vol te krij gen na hallelujah-zang van de EO en oude jazz bij de VARA. tijdens de harings zei de voorma lige FBI-chef Magruder, die be kende in opdracht van het Witte Huis vervalste documenten te hebben verbrand, dat hij zich tot deze daad had laten verlei den, omdat „de president van Amerika niet niks" was. En nu heeft Nixon, die door drie van de tien Amerikanen niet meer wordt vert-ouwd, in zijn tv-rede van gisteren gezegd, dat we die Watergate-zaak maar eens moe ten laten rusten. Er zijn belang rijker dingen te doen. En weer was het de VFRO, die zich er niet aan hield en er toch wat aan deed. Het is wel zeker, dat Nixon ook liever de Marx-Bro- thers op de had gehad, maar die moesten wijken voor Dick Cavett, die met vier senatoren van de onderzoekscommissie de betekenis van de verhoren nog eens uitdiepte De belangrijkste gespreksvoerder was voor ons gevoel senator Baker, de man die tot vooi lc«rt een van de trouwste aanhangers van Nixon was en volop activiteiten aan de dag legde tijdens de verkiezings campagnes. Hij 'ïeeft Nixon aan de kiezers van zijn district ver kocht en zit nu met gevoel er wrange vruchten voor hebben teruggekregen. Een grap van Arthur op zoek naar een vijandige borst waarin hij zijn speer kan spietsen (Van onze radio- en tv-redactie) Vanavond volgt de derde aflevering van Arthur of the Britons, een jeugdserie met veel agressie en veel doden. Hele trossen strijders bijten roche lend in het stof, reden waarom de TROS aan.de kijkers overlaat om te beslissen of al dan niet de hele serie zal worden aangekocht. De uitslag van deze kijkerspeiling wordt pas eind augustus bekend, maar er schijnen naaar aanlei ding van deze.serie nogal wat brieven binnen te komen met zeer verschillende oordelen. Vele volwassenen vinden de serie wel goed, maar minder geschikt voor jongeren, zodat op een la ter tijdstip op de avond uitgezonden zou moeten worden. Er zijn ook brieven van kinderen, die het een machtige serie vinden en zeggen namens de hele straat te spieken als zij vragen om voortzetting. Hoe dan ook. de TROS laat het verdere verloop van deze serie aan de kijkers over. De foto toont Arthur, die duidelijk dodelijke bedoelingen in de zin heeft. -4<#]

Leidse Courant | 1973 | | pagina 2