Johan Cruyff werd slachtoffer van machtsstrijd binnen KNVB Verschueren rijdt niet zonder Koch Hans Bres „nieuw" gezicht in selectie FC Den Haag SEGTIEBESTÏJUR TRAD AF EN ONTWEEK BESLISSING Geen besluit, maar een opiniepeiling Dick Dubbeld: voorwaardelijk DUEL MET SPARTA DAG VERVROEGD Uitgeweken Roemeen Petescu aanwezig bij training FC Twente Newcombe verongelukt Sportwereld VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 12 ZEIST Johan Cruyff zal voorlopig niet en in ieder geval niet gemakkelijk naar Spanje kunnen. Het sectiebe- stuur betaald voetbal dat gis teravond het Salomonsoordeel bad moeten uitspreken over de meest sensationele transfer in het Nederlandse voetbal, overi gens buiten de daartoe gescha pen periode, heeft geen beslis sing genomen. Integendeel. Het bestuur is afgetreden en op 30 augustus zal een nieuw bewind moeten worden geko zen. De voornaamste reden tot aftreden, onthulde sectie voor zitter mr. J. Hogewoning, gis teravond, „was dat het bonds bestuur 24 eerder een besluit inzake Cruijff had genomen waardoor het reglementaire recht op vrijheid van handelen binnen de eigen sectie was on dermijnd". Wanneer Johan Cruijff niet voor het einde van de Spaanse transferperiode, op 30 augus tus, een rechterlijke beslissing afdwingt, zal hij, wat de KNVB betreft op 1 december weg kunnen. Daartoe dient Cruijff voor 15 oktober een verzoek tot overschrijving in te dienen. In december echter kent Spanje geen transferpe riode. De conclusie dat Johan Cruijff het slachtoffer is ge worden van juridisch gespeel binnen de bond ligt voor di> hand. Het feit dat het sectie- bestuur de moeilijkste beslis sing heeft doorgespeeld door af te treden naar het bonds- bestuur ligt evenzeer op tafel. Johan Cruijff, die op een paar honderd meter van de verga derende bestuurders in het sportcentrum te Zeist op de uitslag wachtte, overzag de ernst van de door het sectie- bestuur genomen stap niet on middellijk- „Het sectie-be stuur", stelde Cruijff, „beslist toch of ik naar Barcelona kan". Het was zijn overtui ging, maar er bestaat geen sectie-bestuur meer tot het einde van deze maand. De lo pende zaken zullen worden af gedaan, maar daartoe behoort zeker niet de affaire Cruijff, die juist het breekpunt in het bestaan van dit bestuur is ge worden. Nadat Cruijff gister avond in Zeist de mededeling had ontvangen dat er door dit sectie-bestuur niets ten gunste of ten ongunste van hem zal worden ondernomen, rest hem en zijn raadsman mr. J. Jon ker nog slechts de weg via de burgerrechter om toch naar Barcelona te kunnen gaan. Breekijzer Johan Cruijff is het breekijzer geweest in de competentie strijd tussen het betaald voet bal en het bondsbestuur die bij vlagen hoog is opgelaaid In vroeger tiiden. Mr. Jacques Hogewoning, die gisteravond, wat betreft zijn sectie ophelde ring gaf, heeft het niet met zo veel woorden gezegd, maar de gedachte was duidelijk te proe ven in zijn uiteenzetting. Reglementair hebben de sec ties enige vrijheid van hande len, zolang het de eigen afde ling betreft. Achteraf bezit het btondsbestuur de mogelijkheid beslissingen van de secties, wanneer die naar zijn mening strijdig zouden zijn met het be lang van de KNVB op te schorten. Een repressief toe zicht derhalve. Woensdagavond echter verga derde het bondsbestuur, 24 uur voor de sectie betaald voetbal dus. In die vergadering werd gesteld dat de reglementen Er kon nog een lach af bij het begin van de vergadering, die het einde betekende van het sectie- bestuur betaald voetbal. Links o.a. de heren Van Vloten, Zon en Tripels. Aan het hoofdeinde voor zitter Hogewoning. Rechts met bril Burgwal, secretaris-penningmeester van de KNVB. zouden worden gehandhaafd. Met algemene stemmen (3 ont houdingen) nam het bondsbe stuur dit uitgangspunt aan op voorstel van de heer Brokx. Het kan als vingerwijzing voor de profsectie zijn bedoeld, het werd echter doordat het stand punt openbaar werd gemaakt, een pijnlijke betutteling voor de zich zo zelfstandig voelende sectie betaald voetbal. Dit nam zijn bestuur niet en trad af. Het bondsbestuur stelde dat Cruijff uitsluitend in de tweede periode zou kunnen overgaan. Het sectie-bestuur acht deze gang van zaken dermate ern stig, mede omdat herhaaldelijk toezeggingen zijn gedaan op het gebied van de zelfstandig heid, dat verder samenwerken doelloos leek. Ongelukkig Zonder werkelijk de kern van de zaak te raken, de vergade ring van gisteravond ging im mers over Cruijff, heeft het sectiebestuur zich op formele en misschien niet onbegrij pelijke manier van de voor de voetballer Cruijff zo belang rijke zaak afgewend. Jaap van P.raag, Ajax's voorzitter, ook in de gelegenheid gesteld het woord te voeren na het einde van de besprekingen. Het in geen enkel opzicht blijken wer kelijk ongelukkig te zijn met de ontwikkeling. Zou Cruijff al het plan hebben zich tot de burgerrechter te wenden, Ajax zal dat in geen geval doen. „Ik procedeer niet tegen mijn eigen bond", zei de voorzitter van Ajax. Bedoelde hij misschien: „Ik heb al het mogelijke gedaan om Cruijff voor Ajax te behouden en in deze voorlaatste ronde sta ik nog steeds op punten voor?" Het zal een vraag blijven in een periode waarin het Neder landse voetbal uitsluitend ge diend is met een klaar ant woord. Ook van het sectiebe stuur, dat zich gemakkelijk verschool achter de beweging: „Johan Cruijff is niet de dupe, maar we willen niet in een si tuatie geraken dat er door ons een beslissing wordt genomen, Johan Cruijff voelde zich weinig op zijn gemak tijdens liet zenuw slopende wachten op de uitspraak. Hij was, enkele honderden meters van het KNVB-centrum, in gezelschap van zijn raads man mr. Jan Jonker. die later onuitvoerbaar blijkt". Het fundamentele verschil van inzicht dat bestaat tussen bondsbestuur en sectiebestuur is op pijnlijke wijze ter tafel gekomen. Het betaalde voetbal had de gehele confrontatie ge makkelijk kunnen voorkomen. Men wist toch dat de bonds- voorziter mede tot taak heeft toe te zien op de naleving van de reglementen. Men kan toch ook vermoeden, dat de heer Meuleman het ook in de zaak Cruijff zou doen. Was het dan nodig deze hele zaak op de spits te drijven nadat zowel bonds- als sectievoorzitter door Ajax regelmatig op de hoogte was gehouden van de tussen Cruijff, Barcelona en Ajax ge voerde besprekingen. Ajax kan zich (voorlopig?) in de handen wrijven. Want in het contract met Barcelona staat: „Mits er toestemming wordt gegeven door de KNVB". Ajax won toch VEGHEL Ajax heeft gisteravond geprobeerd hoe het gaat zonder Cruyff. Terwijl de Am sterdamse spits in bange afwachting in Zeist ver toefde, speelde zijn ver eniging voor 5000 toe schouwers tegen de ama teur derdeklasser Blauw Wit 38. Hoewel niet alleen Cruyff ontbrak (ook Blan kenburg, Neeskens, Stuy en Krol kwamen wegens blessures niet in het veld) won Ajax met niet minder dan 9—0. Kleton (4x), Kei zer (2x), Arnold Mühren, Suurbier en Haan zorgden voor de doelpunten. Bondsvoorzitter Meuleman: DEN HAAG De bondsvoorzitter van de KNVB, de heer W. A. G. M. Meuleman, gisteravond wegens familie-omstandigheden afwezig in Zeist, betreurt het aftreden van het bestuur van de sectie betaald voetbal, al kan hij de redenen, die tot dat besluit hebben geleid, billijken. „Als ik zelf lid van het sectie-bestuur was geweest, zou ik mij net zo in mijn hemd gezet voelen, als deze heren, toen de tele visie woensdagavond bij een interview de mededeling verstrek te dat het bondsbestuur besloten had dat de reglementen ge handhaafd moesten worden". Volgens de algemeen voorzitter is er woensdagavond in Zeist geen sprake geweest van een besluit maar van een peiling van de meningen. „De kans was namelijk groot, dat in een zaak als deze er in het sectie-bestuur ver deeldheid zou zijn en een beroep op het bondsbestuur zou wor den gedaan. De algemene mening van de vergadering was dat in dat geval de reglementen zouden moeten worden gevolgd, tenzij en die uitzondering is nadrukkelijk gesteld er bij d behandeling van de zaak Cruijff nieuwe feiten naar voren zou den worden gebacht. Er was dus duidelijk sprake van een in tern beraad". DEN HAAG Voor Dick Dub beld van FC Dordrecht, met vier doelpunten uit twee wed strijden topscorer in de eerste divisie, heeft de gele kaart, hem zondag getoond door scheids rechter Beukman, geen ernstige gevolgen gehad. De tuchtcommissie strafte de overtreding van Dubbeld (ten va! brengen van een tegenstan der zonder de bal te willen spe len) met een voorwaardelijke schorsing voor een bindende wedstrijd en een boete van 100 gulden. 1973 ultgeslol eenvolgende bindende wedstrijden Jac. Hermans (FC VW) Ingaande 9 augustus 1973 uitgesloten voor één bindende wedstrijd, alsmede voor één wedstrijd voorwaardelijk uitge- sloten, zulks met een proeftijd van één jaar en een geldboete opgelegd G. Hoeyenberg (NEC) Ingaande 16 au gustus 1973 voor één bindende wed strijd voorwaardelijk uitgesloten, zulks met een proeftijd alsmede een geldboete opge- West-Berlijn Opnieuw is de mo torsportwereld overschaduwd aoor de dood. Naar eerst nu be kend is geworden is de Australi sche coureur Kim Newcombe, de belangrijkste concurrent van wereldkampioen Phil Read in de 500 cc-klasse, overleden aan de verwondingen, die hij opliep tijdens een valpartij zondag op het Engelse circuit Silverstone. Newcombe werkte en woonde in West-Berlijn. Na de Fin Jarno Saarinen en de Italiaan Renzo Pasolini is Newcombe de derde klasserijder, die dit jaar als ge volg van een ongeluk in een race om het leven kwam. Tor Fuglset stopte weer (Van onze sportredactie) Den Haag Tor Fuglset ls weer gestopt met trainen. Hij heeft al weken lang een verplichte rustpauze achter de rug vanwege een onre gelmatige pols- en hartslag. Tot woensdag deed deze a? wijking het erste vermoe den: stoppen met topsport leek zelfs riet onmogelijk Maar het onderzoek van twee professoren liep b® moedigend af. Een eerst® confrontatie /net de top spanning op de training liep echter weer mis. De har- slag bleef onregelmatig. Be sloten is nu tot het onder zoek van volgende geen ri sico's meer te lopen. lend .van 200.- P. J. Danse op 16 augustus 1973 een lopende voorwaardelijke uitsluiting van twee bindende wedstrijden om gezet In een onvoorwaardelijke. G. M. van Melis (Helmond .Sport) In gaande 16 augustus 1973 ul-gesloten voorwaardelijk, zulks met een proef tijd van een janr. en een geldboete opgelegd van 100.- J. Zwaan (Telstar) ingaande 16 au gustus voor een bindende wedstrijd voorwaardelijk uitgesloten. zulks met een proefUJd van een jaar. als mede een geldboete opgelegd van 126.- D. Dubbeld (FC Dordrecht) Ingaande 16 augustus 1973 voor een bindende wedstrijd voorwaardelijk uitgesloten, zulks met een proeftijd van oen jaar, alsmede en geldboete opge legd van 1 100.- II. Stevens (FSC) Ingaande 16 augus tus 1973 uitgesloten "voor een binden de wedstrijd, alsmed een geldboete opgelegd van 100,- •J. den Tulder (SW) Ingaande 16 au gustus voor een bindende wedstrijd voorwaardelijk uitgesloten, zulks proeftijd van een jaar. als- n geldboete opgelegd van 7*125.- P. Jeup (SW) Ingaande 16 augustus 1973 voor een bindende wedstrijd voorwaardelijk uitgesloten. zulks met een proeftijd van een Janr. als mede een geldboete opgelegd van G. A. 'Westerhof (Heracles) Ingaande 16 augustus 1973 voor een bindende wedstrijd voorwaardelijk uitgesloten, zulks met een proeftijd van een Jaar. alsmede een geldboete opge- geldboete opgelegd Gewonden bij run op stadion MliNCIIEN Bij de tormloop op het reeds uitverkochte Olym- pia-stadion (73.000 toeschou wers) in München, waar de wedstrijd 1S60 München—FC Augsberg (regionalliga) werd gespeeld, hebben 130 mensen verwondingen opgelopen. Van deze moesten er 44 in een z;ekenhuis worden opgenomen. De meeste patiënten zijn in middels weer ontslagen. Veel voetbalfans, die geen entree- kaarter hadden, verwondden zich bij het klimmen over de van stalen punten vc hekken rond het stadion. AMSTERDAM Theo Verschue ren, wereldkampioen stayers, één van de hoofdfiguren in het geschil tussen U I en KNWU over de gangmakers, zal in San Sebastian niet aan de wereld kampioenschappen deelnemen als hij niet met Koch met rij den. De Belgische titelhouder, gistermiddag aan het trainen in Amsterdam („waar moet ik an ders") staat vast op zijn stand punt. „De Belgische Bond", vertelde Veischueren. „heeft niet te be palen met wie ik moet rijden. Ket is een heel eenvoudige af faire, ik rijd met de Nederlan der Koch of anders niet. Al geeft de bond mij 10.000 gulden, dan kruip ik niet achter een an der. Ik laat me door niemand de benen breken. Achter Koch ga ik blindelings, met een ander doe ik dat niet. Dan zou ik als ik niet met Koch mag rijden, liever onmiddellijk naar huis te rug keren". Burno Walraven, als gangmaker van Horst Gnas, ook zeer betrokken in de kwes tie, zal dit weekeinde met de Duitse ploeg naar San Sebastian vertrekken. „Als de UCI niet akkoord gaat met gangmakers en stayers van verschillende na ties. zou ook Gnass niet aan de start verschijnen. Wij zelf weten cok wel dat er iets moet veran- deier in de stayerij. maar niet op deze manier. Je kunt goede stayers niet verplichten achter slechte gangmakers te gaan rij den". (Vn onze sportredetie DEN HAAG De competitie in de eredivisie is nog in het priUe begin, zodat bepaalde conclusies nog niet te trekken zijn. Het verlies van het „Miljoenen"-elf- tal van PSV (2—1 tegen FC Am sterdam) zegt nog weinig, even min als de matige start van Feyenoc.rd en FC Den Haag. Dat Ajax het ook dit seizoen weer zal maken lijkt hoogst waarschijnlijk, ondanks de peri kelen rondom Johan Cruyff. De meest opvallende wedstrijd voor dit weekeinde: de derby Ajax-FC Amsterdam, een duel dat scheidsrechter Joop Ver voort kopzorgen genoeg zal ge ven. Of FC Amsterdam zijn op vallende prestatie tegen PSV zal laten volgen door een twee de stunt is de vraag. Feyenoord trekt met angstige gevoelens naar AZ'67. dat tegen NAC (in Breda) een stand van 1—1 be werkstelligde. Sparta begon het seizoen in Velsen er kwam te gen Telstar niet verder dan een puntendeling (2—2). De Spartanen treden thans voor eigen publiek aan in Het Kas teel en FC Den Haag zal zijn aloude tegenstander tegemoet treden. In het verleden hebben partijen al heel wat veldslagen geleverd, met wisselend succes. RIJSWIJK Voor de jaarlijkse zwémwedstrijden in het meer van het landgoed Te Werve te Rijswijk is dit maal een grote belangstelling. Zondag zullen vanaf twaalf uur 330 wedstrijd zwemmers de één of twee kilo meter afleggen. DUfSBURG Het Nederlandse jeugdwaterpoloteam heeft giste ren zijn tweede wedstrijd voor het Europese kampioenschap \erloren. Joegoslavië bleek met 5—2 te sterk. De periodieke sco res waren: 0—0, 0—1, 1—2 en 1-2. PARIJS Gerben Karstens (31). sinds het voorjaar woonachtig in Frankrijk, heeft een tweeja rig contract ge'ekend met de Franse ploeg BIC. Het is voor de Haagse trai ner/coach Teunissen momenteel heel moeilijk om tot successen te komen, want het grote aantal jeugdige spelers mist de nodige ervaring. Dit laatste is een kwestie van tijd en daaraan valt niet te ontkomen. Sparta heeft eveneens wijzigingen on dergaan want ook de Rotter damse leiding hield „oprui ming" onder zijn routiniers. „Charley" Bosveld, Jan Klijn- jan en Hans Eykenbroek wer den getranfereerd, maar des ondanks bleef de gemiddelde leeftijd van de spelers 26 jaar. De lastige rechterspits Nol Heij- erman is de oudste (32). Trai ner Leo Steegman heeft de 25- jarige Stef Walbeek als laatste man aangewezen, als opvolger van Hans Eykenbroek, die een vrije transfer kreeg naar Wil lem II. Voor Bosveld (naar Vi tesse) werd Willy Kreuz (24) naar het middenveld gediri geerd, zodat Jerzy Sadek (31) de spitsplaats van Kreuz kon overnemen. De enige nieuweling bij de Rotterdammers is de van Excelsior bekende 21-jarige Wim Meutstege, een speler die op alle plaatsen bruikbaar is. Verleden zondag (tegen Telstar) debuteerde de nieuwe Spartaan als middenvelder. Trainer Evert Teunissen heeft geen opstelling vrijgegeven en wacht tot pal voor de wedstrijd die op verzoek van Sparta ver vroegd werd van Zondag tot za- terdavond (20.30 uur). Het enige nieuwe gezicht bij de ,,16" is Hans Bres. De overige spelers zijn: Thie, Wijngaarde, Dusba- ba, Mansveld, Korevaar, Loch- tenbergh, de Zoete, Bcrcken- kamp, Kila, Augustsson, Breg- man, Van Vliet, Swanenburg, de Calpweé en Louwerens. ENSCHEDE De 31-jarige Roe meense voetbalinternational Mircea Petescu, aanvoerder van Ut Arad blijkt sinds juli op een geheim adres In Enschede te \erblijven. Zijn vrouw Ligia (30) is met hem meegekomen, iets dat niet mogelijk was voor het vierjarig dochtertje dat het echtpaar in hun woonplaats heb ben moeten achterlaten. Hel was onmogelijk voor het kind een voor de uitreis noodzakelijk paspoort te verkrijgen. Petescu verscheen gistermiddag voor het eerst in het openbaar toen hij in het Enschedese Diek- manstadion de training van FC Twente volgde onder leiding van de oefenmeesters Sp tz kohn en Jan Morsink. Zijn toe konistplannen zullen ervan af hunnen of de FIFA de gebruik® lljke schorsing van twee jaar over de uitgeweken voetballer uitspreekt. Misschien zal hij po gen dc trainingsopleiding die h J m Roemen.volgde in Ned- r lard voort te zetten. Er zijn hierover contacten geweest me» bondstrainer Siem Plooyer. Trainer Spitz Kohn verklaarde gistermiddag dat het niet waar- roh.jnlijk is, gezien de opbouw v; n het elftal van FC Twente, dut dc Roemeen In zijn team wordt opgenomen. „Maar nis ik h» m kan helpen om als voetbal ler in Nederland aan de slag te komen zal ik dat graag doen Op onze trainingen is hij in elk .'■.l\cI van harte welkom", aldus Sp'«z Kohn Pe escu speelde zes interlands in Roemenië. Hij was ook aanwe zigbij de wereldkampioenschap pen in Engeland.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13