NA DE REVOLUTIE WEER WAT ROMANTIEK Motorhuis/Vauxhall voordeel show met attracties [0] Het Motorhuis PAGINA 10 LEIDSE COURANT MIJDAG VRIJDAG 17 AUGUSTUS Van onze correspondent James Pringle PEKING De „pil" wordt in China meer gebruikt dan in enig ander land ter wereld, hoewel dit land uiterlijk niet beroerd is door de normen en waarden van de westerse samenleving. Tegelijkertijd hebben romantische liefde en sex, die in het verleden onverbrekelijk verbonden waren met ouderwetse opvattingen als vooraf overeengekomen huwelijken en ingesnoerde voeten, een plaats in de Chine se samenleving verworven, zij het op een onopvallende mnier. Veel Chinezen leiden een eenzaam bestaan. Ze leven ver van hun familie, ergens in een commune op het platteland en zijn door de heersende opvattingen en gebrek aan geld niet in staat te trouwen. Het is niet waar dat het huidige China alleen maar bewoond wordt door koudbloedige auto maten die gekleed gaan in uni sex kleren en die alleen maar aan ideologieën en werken den ken. De meeste Chinezen zullen een vreemdeling echter vertel len dat de grootste voorwaarde voor een huwelijkspartner is dat hij of zij een „gelijke politieke opvatting" heeft, wat natuurlijk alleen een Maoistische opvatting kan zijn. In tegenstelling tot andere landen die bedoezeld zijn met de steeds vrijer wordende normen en waarden van het westen, kent China geen specifiek erotische produkten. Wel verkopen de apotheken uit gewoonte nog de traditionele stimulerende midde len als hertengewei en ginseng- wortel, en sommige hebben spe ciale afdelingen voor deze pro dukten. De methoden voor geboortebeper king, die vaak hoger ontwikkeld zijn dan in het westen, variëren van dagelijks en maandelijkse pillen, driemaandelijkse injec ties en chemische en mechani sche anti-conceptiemiddelen, tot anti-conceptiemiddelen voor mannen die openlijk en voor wi- nig geld in de warenhuizen te koop zijn. Voorechtelijk geslachtsverkeer wordt niet altijd met succes afgeraden en in de jaren dat de geslachtsdrift onder jonge men sen het hoogst is, wordt sexuele onthouding aangemoedigd, wel meisjes voor hun ach en jong< wachten tot het meisje 25 is en de jongen 28. In de ogen van de staat, heeft het ideale gezin twee kinderen. Economische overwegingen, die gebaseerd zijn op de goed ontwikkelde be volkingscontrole van China, vor men de basis voor deze regels, die op het platteland minder strict nagevolgd worden dan in de stad. Ongehuwde meisjes die in ver wachting raken kunnen op ver zoek een abortus krijgen, maar de Chinese autoriteiten zeggen dat het aantal buitenechtelijke kinderen niet groot is. Deson danks is China geen steriel land, en op de bankjes in de parken langs de Parelrivier in Kanton of langs de oever van de Bund in Sjanghai, zijn vaak jonge stelletjes te zien, met de armen om elkaar heen. In Peking geven de meer flegma tieke inwoners niet zo openlijk blijk van hun genegenheid. Maar op lange warme zomer avonden drentelen gelieven langs de oude muren van Pe- kings verboden stad. Vaak breken ze even uit het collectieve leven in overbevolkte woonplaatsen en brengen een bezoek aan de wat afgelegen de len bij de graftomben van Ming of de westerse heuvels bij Pe king waar hun liefdesspel toch niet zo heel erg geremd blijkt te Kameraadschap Net als sex ontbreekt romantische liefde geheel in de huidige Chi nese literatuur, in het theater en in de bioscoop. Voor roman tische ontspanning moeten de :en naar Noordkoreaanse en Albanese films gaan, die er gens anders overdreven gevon den zouden worden. Maar deze films kennen tenminste iets van „oprechte liefde", terwijl de Chinese films alleen maar revo lutionair kameraadschap laten zien. De keus van een man of een vrouw wordt wel bepaald door echte liefde, hoewel de woorden „man" en „vrouw" tegenwoor dig niet meer gebruikt worden in China. Vreemd genoeg wordt een huwelijkspartner in China aangeduid met het woord „ai- ren" fo „geliefde", wat uit het dialect van Peking afkomstig is, de nationale taal van China. In een zijdefabriek in Wasih, een Vrouwelijke piloten wisselen met hun mannelijke collega's gedachten van Mao uit. Gelijke politieke opvattingen behoren in China tot de voornaamste huwelijksvoorwaarden. industriestad aan de Yangtze-ri- vier, vertelde een jonge aan- ireKKelijke vrouwelijke arbeide. een verslaggever: „Natuurlijk houd ik van mijn man. Hoe zou ik met een man kunnen trouwen waar ik niet van houd?" De vrouwen van de fabriek gaven de volgende criteria voor de kwaliteiten die een echtgenoot volgens hen moet hebben: gelij ke politieke opvatting, goede ge woonten, bereid zijn om voor de .socialistische revolutie en op bouw te werken, en trouw aan de communistische partij. Ze vertelden dat het uiterlijk van een man niets betekende maar dat het „innerlijke" het belang rijkste was. Nog pas een jaar geleden heeft het dagblad voor het volk, in zijn kritiek op de partijpers met zijn vervelende langdradige ar tikelen, voorzitter Mao geci teerd toen deze de artikelen mensen waar vreemdelingen mee in kontakt komen, een dui delijke bekrompenheid als het gaat over onschadelijke zaken als vrouwelijk schoon. Kort geleden werd in Sjanghai nog tegen een bewoner van die stad gezegd dat hij er trots op moest zijn dat de meisjes van Sjanghai zo mooi waren, maar hij zei heftig: „Dat' is niets om trots op te zijn. Ik ben er alleen trots op dat de communistische partij van China hier gesticht is". Dat meisjes het wel leuk vinden om er mooi uit te zien werd in de culturele revolutie bewezen toen de meisjes fana tiek tegen de Rode Garde voch- Ondanks de uitbreiding van I diplomatieke verkeer sinds I na haar buitenlandse ging vernieuwen, hebben t landse studenten, meer dat 200 Zambinaneij Tanzanianen, een nogal n leven. „Soms vragen we se meisjes mee uit en zi aan hun ogen dat ze wel maar het niet kunnen men", vertelde een jonge kaanse student. Maar het is mogelijk om 1 zichtig wat met Chinese i te flirten, en sommige Chirii hebben genoeg mo knappe secretaresse bassades die nu in Peking g tigd zijn, een comp" geven. „Han hao kan" (zeer knap",J een glimlachende jonge Chi kort geleden tegen een ZwitJ meisje in Sjanghai. „Pracht! mompelde een Chinese maj het Engels tegen een meisje de Franse ambassade tweedehandswinkeltje in Misschien zijn de zieligste men| in China niet de ouderen, i wie liefde en romantiek een J re herinnering is, of de joJ, ren, die in hun nieuwe sameif ving andere normen aangel men hebben, maar diegenen net tussen het oude i China zitten. Een Chinees 1 middelbare leeftijd merkte droefgeestig in de verbodl stad op: „Voor de revolutie ik te arm en kon ik vrouw veroorloven. Nu hebj genoeg geld, maar het schil dat ik te oud ben er is geen vrouw die me hebben wil". (Copyright The Guardiai houdt grote voor jong en oud bij de ingebruikneming van nieuwe showroom. Op 16.17 en 18 augustus showt Motorhuis/Vauxhall alle Vauxhail-, Ranger- en Bedford-modellen en geeft daarbij 'n aantrekkelijke korting op de nieuwprijs van iedere gekochte auto. Bovendien: 'n ijsje voor de jeugd en voor alle bezoekers van de showroom gratis wegenkaart van de Benelux in plastic omslag. De show is open: donderdag 16 augustus van 9 tot 21 uur vrijdag 17 augustus van 9 tot 18 uur zaterdag 18 augustus van 9 tot 18 uur. Hartelijk welkom in onze nieuwe showroom, Hoge Rijndijk 5 Uw Vauxhall/Bedford/GM Ranger-dealer Hoge Rijndijk 5 - Telefoon 01710-20541* Lelden Onder commerciële leiding ven T. Vogelaar 1 k een Vis kt Jjpps jhet b

Leidse Courant | 1973 | | pagina 10