Militaire coup zou orde en rust in België moeten herstellen Gezamenlijk beleid nodig voor opvang Surinamers Nederlandse export in gevaar door sterke stijging van kosten Politie maakt einde aan arbeidersbestuur in Horlogefabriek Speciale beurs voor Hi-fi geluidsapparatuur 198 lL Dalai Lama komt naar Nederland WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT DEN HAAG De Nederlandse export gaat gro te risico's lopen ais de kosten voor het bedrijfs leven maar blijven stijgen. Dat is een van de conclusies die het Verbond van Nederlandse Ondernemingen heeft getrokken uit de analyse van cijfers uit het bedrijfsleven over de jaren 1968 tot 1973. Uit die cijfers, van het Centraal Planbureau, blijkt dat de loonkosten in de laatste vijf jaar sterk zijn gestegen, het meest in de bouwnijver heid. Ook door hogere invoerprijzen worden de kosten in de opwaartse richting gedrukt. Het ge volg was dat de sterke kostenstijgingen niet of niet geheel door prijsverhogingen konden wor den gecompenseerd. In het binnenland konden de sterke kostenstij gingen gemakkelijker worden doorberekend dan op de internationale markt. De uitvoerprijzen stegen in vijf jaar dan ook minder dan de bin nenlandse prijzen. Ondanks de felle concurren tie ontwikkelde de uitvoer zich gunstig. Dat is volgens de VNO echter in veel gevallen slechts mogelijk door aanzienlijke prijsconcessies. Het Nederlandse bedrijfsleven krijgt het volgens het VNO steeds moeilijker. De invloed van het buitenland op de binnenlandse markt neemt sterk toe. Door de aantasting van de winstmar ges dreigt het risico dat de export op een be paald moment financieel niet meer aantrekke lijk wordt, waardoor de Nederlandse concurren tiepositie op de internationale markt in beteke nis zou verminderen. Zo langzamerhand nadert de uitvoer de gevarenzone, aldus het VNO, dat meent dat een ongunstiger export ook een ver minderende werkgelegenheid en een verminde ring van de produktiecapaciteit meebrengt. Het bedrijfsleven is er bij gebaat, aldus het VNO, als de sterke kostenontwikkeling aan banden wordt gelegd. (Van onze correspondent) PARIJS In de Franse stad Be- sangon is een eind gekomen aan een uniek experiment van zelf beheer voor arbeiders in een bedrijf. De oproerpolitie ont ruimde gistermorgen bij ver rassing de Lip-horlogefabrieken, waar sinds 18 juni de arbeiders zelf het bedrijf voortzetten, na- Drieduizend politiemensen hebben de Lip-horlogefabrieken in Be- sanqon, waar de arbeiders het failliete bedrijf wilden voortzet ten, bezet. Op de foto behelmde en gewapende gendarmes tegen over de arbeiders. Tot gevechten is het niet gekomen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Van 28 augustus tot en met 2 september zal het daveren in de Amsterdamse RAI. Dan wordt daar voor het eerst in Nederland een beurs gehouden, die uitsluitend gewijd is aan high fidelity geluidsappa- Vragen over erwten-verkeer met Tunesië DEN HAAG (ANP) - De CH-Kamerleden Wisselink en Tolman hebben minister Brouwer (landbouw) vragen gesteld over de inschrijving voor de levering van 150 ton Nederlandse groene erwten aan Tunesië. Zij vragen hoe de levering van erwten aan Tunesië in het kader van de voedselhulp te rijmen valt met het feit dat Tunesië zelf exporteur is van consumptie-erwten en dat thans nog erwten vanuit dat land naar Nederland worden verscheept. Perzië volgt Canada op in controle commissie WASHINGTON Perzië zal Ca nada gaan opvolgen als lid van de internationale controlecom missie voor toezicht op de nale ving van de Vietnamese wapen stilstand. Canada trok zich vori ge maand terug uit de commis sie omdat het van mening was dat de commissie niet goed kon functioneren door tegenwerking van Noord-Vietnam en de Viet- cong. Alle betrokken partijen in Viet nam hebben ingestemd met de kandidatuur van Perzië. De an dere commissieleden zijn Indo nesië, Hongarije en Polen. De controlecommissie wordt over het algemeen beschouwd als een ..doodgeboren kindje", om dat de gevechten in Vietnam op vrij grote schaal doorgaan. Wetsontwerp kindercentra DEN HAAG Op het ministerie van CRM wordt momenteel ge werkt aan het ontwerp van een wet over de eisen waaradn kin- dercentra in Nederland moeten I voldoen. Het kabinet wil het wetsontwerp nog dit jaar aan de I Tweede Kamer aanbieden. Het aantal kindercentra is de laatste jaren verdrievoudigd Momenteel is het aantal onge veer 1400, waarvan ruim de helft is aangesloten bij de Werk gemeenschap Kindercentra in Nederland (WKN) Bourguiba geeft ex-vrouw eremedaille TUNIS (AP) President Habib Bourguiba heeft gisteren de hoogste onderscheiding van zijn land verleend aan iemand met wie hij II jaar geleden brak - zijn ex-echtgenote. De ..Bourguiba medaille van ver dienste" werd toegekend aan de als Frangaise geboren mevrouw Bourguiba-Moufida wegens ..diensten het vaderland bewe zen". Dè enige andere Tunesiër die de medaille mag dragen is de eer ste minister Hedi Nouira. Mevrouw Moufida is de moeder van Bourguiba's enige zoon. Ha- hib junior. In 1962 scheidde zij van de president die sindsdien is hertrouwd. ratuur. De expositie (70 deelne mers uit 14 landen) blijkt in een behoefte te voorzien: anno 1972 werd in ons land voor ongeveer 270 miljoen gulden uitgegeven aan hi-fi-grammofoons, en spoe len- en cassetterecorders, tegen slechts 50 miljoen in 1960. In totaal werd aan radio-appara- tuur 483 miljoen gulden uitgege ven. Daarbij was voor 118 mil joen aan draagbare radio's en 60 miljoen aan autoradio's. Ter vergelijking: in 1960 kochten de Nederlanders gezamenlijk voor 100 miljoen gulden aan radio-ap- paratuur. De organisatie is ervan uit ge gaan. dat in de RAI alleen ech te hi-fi-apparatuur te zien en te horen moet zijn. De beurs wordt de eerste grote confrontatie van het Nederlandse publiek met de quadrafonie, die een extra di mensie geeft aan de stereofoni- sche weergave doordat er voor i de overdracht vier kanalen ge-1 bruikt worden. Daarnaast zijn er tal van andere nieuwe snuf jes op elektronisch gebied. De bezoekers aan de RAI krijgen gratis de gelegenheid kennis te i maken met twee wereldberoem- j de orkesten, namelijk die van Stan Kenton (29, 30 en 31 augus- I tus om 21.30 uur) en Syd Law- j rence (1 september om 19.30 uur). Er is een speciale stand j van de NOS, waarin wordt ge demonstreerd hoe de Nederland se radiouitzendingen er in 50 jaar geluidstechnisch op vooruit zijn gegaan. Veel belangstelling j zal ongetwijfeld ook een spe-j ciaal voor deze tentoonstelling gemaakt album hebben, waar mee iedere hi-fi-Iiefhebber zijn installatie tot in de perfectie kan uittesten. De prijs op de RAI is 15 gulden, daarna 20 gul den. Ochtendblad onthult plan voor staatsgreep Geëmigreerde Duitsers houden altijd nog heimwee (ofwel Heim- weh) naar hun vaderland. Een zakelijke jongen in Frankfurt, Rüdiger Thöne, heeft daar brood in gezien. Hij biedt nu Duit se grond aan en hoopt daarbij vooral in Amerika response te krijgen. Voor een onsje Westduitse bodem vraagt hij vijf dollar en voor zes dollar stuurt hij een hand vol aarde uit de DDR of uit het vroegere deel van Duitsland dat nu Pools gebied is. Misschien toch ook een idee voor Nederlandse geld- zoekers: grond uit Nederlandsch-Indië, Kaapstad, Nova Zem- bla, Nieuw-Amsterdam. Brussel Een groep Franstalige kolonels zou plannen smeden tot het uitvoeren van een militaire staatsgreep in België. Dit sensa tionele nieuws uit goedingelichte bron werd gisteren gebracht door de rechtse, Vlaamse en Katholieke krant Gazet van Ant werpen. En op datzelfde mo ment liep het Franstalige week blad Special met bijna gelijk luidende verhaal van de persen. België trok na deze berichten de wenkbrauwen op. Eigenlijk kan niemand zich voorstellen, dat, ondanks de tegenstellingen tus sen Vlamingen en Walen, in het gezapige en welvarende België een militaire staatsgreep moge lijk is. Van de andere kant heeft België te maken met een ondermijnde en uitgeholde par lementaire democratie en met een aantal vooral Franstalige unitaristen die met lede ogen toezien hoe de macht van ko ning, kerk en kapitaal taant en omgebogen wordt naar een fe- deraler en democratischer Bel gië. Voedingsbodem voor de voorgeno men actie zou de grote ontevre- denhtSd zijn, die teweeg ge- De officieren in kwestie zouden bracht wordt door het weinig strakke nogal wispelturige be leid van deze en de vorige rege ringen. Wat veel burgers verder dwars begint te zitten is de ken nelijke onmacht en onwil van het parlement, dat onder de voet ;/lop.en wordt door de vakbonden en de technocraten van de ministeries. De burger voelt dat de corruptie in het staatsbestel een verzadigings punt bereikt heeft. Hij verwon dert er zich over, dat minister Anseele zwijgt en rustig op va kantie gaat, terwijl de bewijzen in de fraudezaak rond een hoge PTT-man zich opstapelen en da gelijks in de kranten staan. In dit klimaat van corruptie, wan trouwen en wanbestuur is het denkbaar, dat een aantal geüni formeerde patriotten zich ge meenschappelijk afvraagt of er niet iets gedaan zou kunnen worden tegen deze kwalijke Naar hun mening gevraagd spre- gang van zaken en België weer ken vrijwel alle officieren vnn een natie gemaakt zou kunnen „onzin". Maar toch, in kringen verbinding staan ïvet rechtse groeperingen waaraan België tamelijk rijk Is. De dienst voor de staatsveiligheid is aan het speuren naar de echtheid van de plannen en de Identiteit van de militairen. In Luik zou een „wapenfabriek" ontdekt zijn, wat vreemd klinkt omdat in België iedereen zo veel wapens kan kopen als hij wil. De extre misten zouden al de laatste voor bereidingen treffen. Aller- zouden zij naar Brussel gaan om daar strategische punten en instellingen te bezetten. Enkele parlementsleden zouden al ge polst zijn over hun houding bij een eventuele putsch. Het klinkt allemaal weinig aannemelijk. Zeker als zo'n complot een Franstalige signatuur zou heb ben zou het wcin'g kans maken. Dan zouden de Vlamingen in en buiten het leger niet meedoen. dat het faillissement was uitge sproken. Enkele tientallen ar beiders die de wacht hielden in de fabrieken boden geen tegen stand. Lip moest sluiten wegens schul den van 80 tot 90 miljoen franc. De arbeiders hebban de produk- tie voortgezet en de voorraad hi rloges tegen gereduceerde prijzen verkocht om de lonen van dt 1400 werknemers te kun nen uitbetalen. Epkele tiendui zenden horloges en een bedrog van enkele miljoenen francs hebben zij verborgen. Ze zouden ven plan zijn nu in kleinere werkplaatsen in groepjes verder te gaan met horloges maken. In de tabriek hebben zij de machi nes onbruikbaar gemaakt. De linkse vakbonden en politieke partijen hebben het harde optre den van de autoriteiten .een provocatie en een brutale uitda ging van de werkende klasse" genoemd. Het optreden van de politie zou nodig zijn omdat de arbeiders een regeringsvoorstel hadden rlgewezen. Dit voorstel kwam er op neer dat het bedrijf zou worden voortgezet, maar dat een derde deel van het perso neel zou worden ontslagen en dat enkele afdelingen van het bedrijf zouden worden gesloten. D® politie-actie had tot direct gevolg, dat de meeste bedrij ven in Besangon en omgeving meteen in staking gingen. Zelfs de PTT-diensten werden uit pro test stilgelegd. In het hele land kunnen de werknemers van Lip rekenen op veel sympatie. G-steravond hebben zeker 10.000 mensen in Besangon geprotes teerd tegen het politie-optreden. Een treffen met de politie kon worden voorkomen. Later heeft de politie gebruik gemaakt van traangas tegen enkele honder den jongelui die demonstreerden en stenen wierpen. worden waar orde en rust heer sen met een elite die daarover waakt. Het ministerie van justi tie geleid door de liberaal Her man Vanderpoorten zou al enige tijd op de hoogte zijn van de plannen en in het geheim zoiets als een onderzoek instel len. beroepsmilitairen heerst grote ontevredenheid over het binnendringen van een demo cratische geest in de krijgs macht. Ook in België hebben enkele generaals hun sterren in geleverd. Een aantal recente wapendiefstallen uit kazernes is onopgelost gebleven. l'wee maanden geleden is een aantal officieren gestraft wegens niet duidelijk geworden subversieve gedragingen. Vooral in Wallonië neemt het aantal uiterst rechtse clubs toe. Politiek België is op vakantie en de weinige politici die bereik baar waren wezen de mogelijk heid van een staatsgreep reso luut af. „Daar is de Belgische democratie te gezond voor dut behoort tol de onmogelijkhe den daar is geen enkele Bel gische officier voor te vinden". Maar de Gazet van Antwerpen heeft België verrijkt met oen gevoel van onrust dat een zeke re waakzaamheid oplevert en dat kan nooit kwaad. Prinses Anne van Groot-Brittannië viert vandaag haar 23ste verjaardag. Lord Lichfield maakte deze speciale verjaardags foto van haar. Op 14 november zal de prinses in het huwelijk treden met kapitein Mark Phillips. te komen tot verbetering van de positie, waarin sommige Surina mers in Nederland vuak buiten hdn schuld om zijn terecht ge komen. SCHIPHOL De Haagse burge meester mr. V. Marijnen, meent dat Suriname en Neder land moeten «treven naar een intensief bpleid voor het opvan gen en voorlichten van Surina mers in Nederland. Dit dient niet alleen te geschieden door geschoolde Nederlandse krach ten maar ook door geschoolde Surinamers in Nederland. De Haagse burgemeester zei dit gistermiddag op Schiphol bij zijn terugkeer van een tiendaagse oriëntatiereis die hij met de OSLO De Noorse regering Israëliër ongewenst in Noorwegen Haagse hoofde politie, dr. C. N. Peyster, en de Rotterdamse hoofdcommissaris van politie A. Vermey, naar Suri name heeft gemaakt. Uitvoerig was met de regeringsfunctiona rissen van geda-hten gewisseld over wat dr. Peyster noemde „collegiaal helpen' van het po litiecorps. „Wij zullen onze col lega's de helpende hand bieden en or.ze aanwezige kennis be schikbaar steken.'" Bijzondere aandach' was besteed aan het probleem van Surina mer» in Nederland. Men onder kent in Paramaribo de proble men. Het is in fe»te tragisch, dat een klein a mtal Surinamers in Neotrland de naam van de Surinamers in discrediet brengt, aldus mr. Marijnen. Hij toonde zich een voorstander van het samenwerken tussen de poli- heeft gisteren de veiligheidsa gent van de Israëlische ambas sade in Oslo, Yigal Eyal, tot on gewenst persoon verklaard. Hij had in zijn huis twee landgeno ten verborgen die werden ge zocht in verband met de moord op de Marokkaanse kelner Ah med Bouchiki. Deze werd op 21 juli in Lillehammer doodgescho ten door leden van een Israëli sche contra-terreurorganisatie. In verband met de moord zijn in totaal zes personen gearresteerd en beschuldigd van moord en spionage. Ze zouden naar Noor wegen zijn gestuurd om aansla gen op Israëlische instellingen te voorkomen. Minister Vaarvik van buitenlandse zaken heeft een gesprek gehad met de Is raëlische ambassadeur Keenan waarin hij hem de uitwijzing Eyal meedeelde. tieapparaten in Suriname en Het Noorse ministerie van buiten- Nederland, vooral waar het gaat om de sociale begeleiding van Surinamers en de proble men die zich voordoen bij de opvang en aanpassing. Hij zie tens'otte dat het in gezamenlijk overleg mogelijk moet zijn om landse zaken heeft bevestigd dat de Noorse delegatie bij de Verenigde Naties in New York door een extremistische groep is bedreigd met vergeldingsmaat regelen. Je zal als duif maar aan het wandelen zijn in de snikhete dierentuin van Rome en dan je weg ver sperd zien door een enorme ijsberg van bont: de kop van een slapende ijsbeer. De duif beslu- ?ns, maar de beer bleef dromen van koelere tijden. En de duif kuierde ver- deerde de situatie c 1 T)AGGVERS 1 I II l|B^ "^7332 .1 cU\V(^lIlerallet~cBe$te kguze I (OMUAMLET B HIIHILlik VOOKOKHAHBKni: 1 500 1178 gramlF# KATENSPEK 150 119 gram IMPORT BLAUWE DRUIVEN per kilo J.* HOLLANDSE KASKOMKOMMERS per stuk GELDIG T- M ZATERDAG »ndara VIVO-aanbiedingen op pagina 2 cn 3 van Uw damesblad. Joden willen terug naar Sovjet-Unie WENEN In Wenen zijn dinsdag dertig joodse spijtoptanten in hongerstaking gegaan om de re gering van de Sowjet-Unie te bewegen hen weer tot het land toe te laten. De joden zijn oorspronkelijk al-1 komstig uit Georgië en zijn in het verleden naar Israël geëmi greerd. Ontevreden met hun lot duar, trachtten zij via Oosten rijk naar hun land terug te ke ren. Sommigen van hen probe ren al twee jaar een inreisvi sum te krijgen, maar maandag kregen zij opnieuw te horen dat de regering van de Sowjet-deel- staat Georgië hen niet wil toela ten. Volgens een woordvoerder van de groep zijn er in Wenen onge- veer 110 joden die terug naar de j Sowjet-Unie willen. Dit jaar zijn er 40 toegelaten. Technisch ge zien zijn de spijtoptanten state loos. recht op 't kopen van voorde lige koppclingkaartjcs voor bijna alle NS-vakanticdag- tochtcn. In juni, juli en augustus. NS-identitcitsbewijs of pasfoto cn een bewijs waaruit blijkt dat jc niet ouder dan 19 bent mee brengen. voordelig uit met NS - i?* I DEN HAAG De Dalai Lama. geestelijk leider van de Tibe taanse boeddhisten, zal van 6 tot 9 oktobci een bezoek »an Nederland brengen als onder deel van een reis langs twaalf Europese landen. Het zal de eer ste keer zijn dal de Dalai Lama, die sinds zijn vlucht in 1959 In India woont, West-Euro pa bezoekt. Zijn Europese reli' begint in Rome, waar hij zal worden ontvangen door de paus De Dalai Lama wil gedurendt zijn reis van gedachten wisselel met geestelijke leiders en we tenschapsmensen, die „zich ba zighouden met het zoeken naai oplossingen voor de fundamen tele problemen, in het bijzonde, die welke do mens zelf heet veroorzaakt." Hij wil ook ee: ontmoeting hebben met Tibl taanse vluchtelingen die In on 'and verblijven.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7