ip it Gemengd gevoelen over verklaring van 'Mysterium Ecclesiae' LIEFDE VOOR DE NATUUR KERK EN WERELD KORTE METTEN Burt Lancaster in rol van Moses Jeugd Oostblok niet sowieso van partij' de Klaas Jan Mulder La Dell in Pulchri Studio: WÊÊÊÊKÊKm Grote namen vrijdag 0p Popfestival Gratie voor Frank en Eva' „Wat een planeet loopt van stapel Sportwereld WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1973 LE1DSE COURANT Verschijningen in Peru niet geloofwaardig Vicaris-generaal Ramiro Fer- nandes van de bisschop van Chiclayo (Peru) heeft een ver klaring uitgegeven, waarin hij zegt, dat de verschijningen die op 18 juli en daarvoor zouden hebben plaats gehad in het dorpje Olmos vlak bij Chiclayo niet geloofwaardig zijn. Maria zou aan Teodora Torres ver schenen zijn. De vicaris, heeft zijn verkla ring afgelegd in een interview met het blad „Ojo". Hij zeide aanvankelijk helemaal niet op de zg. Maria-verschijningen aan een jong meisje te hebben willen ingaan, maar nu wel te moeten, immers de beweging onder het volk neemt geza- zamenlijke proporties aan Stromen mensen, onder wie vele zieken begeven zich op weg naar het dorp. waarbij velen een herhaling van de verschijnselen ver wachten. I „Dit de lezing van de verkla ring „mysterium Ecclesiae" van 5 juli 1973 hebben we het zonderlinge gevoel gekregen, dat katholieke leken beter zijn dan protestantse leken, maar dat zij kwalitatief wel minder christen zijn dan de priesters" Aidus hoofdredacteur G. Hur- din in Informations Catholi- ques Internationales. Hij en zijn medewerkers oefenen in het augustusnummer scherpe kritiek uit op de verklaring van de congregatie voor de ge loofsleer en op de begeleidende nota die bij de verklaring werd gepresenteerd. Informa tions Catholiques sluit zich met deze beschouwing voor een deel aan bij de kritiek, die reeds eerder van anglicaanse en lutherse zijde op het docu ment, dat onder meer over de onfeilbaarheid handelt, is uit geoefend. Hurdin zegt verder in zijn be schouwing over de beslissingen van Rome, dat het christen dom van vandaag niet meer te vangen is in de oude sociologi sche begrenzingen. Maar voegt hij eraan toe: die godsdiensti gs omwenteling, die algemeen is en niet omkeerbaar, schijnt niet overal even ver te zijn doorgedrongen. Het oude soort var. sociologisch christendom blijft zich hardnekkig handha ven in het Middellandse zee bekken en in zekere landen van de derde wereld. Niet alle lokale kerken lopen even hard. Vandaar de moeilij ke discussies over de kerk zel ve. In het speciale artikel, gewijd aan het Vaticaanse document van 5 juli wijdt de Franse do minicaan Réne Beaupère gede tailleerde aandacht aan de kri tiek, die in de Franse pers door zeer deskundigen tegen het stuk is ingebracht. Vervol gens vestigt hij de aandacht op belangrijke winstpunten, die uit de houding van het voor malige H. Officie naar voren komen: poging om de geest var. het tweede Vaticaanse concilie te volgen, erkenning van de noodzaak dogmatische cn zedelijke uitspraken aan te passen aan verduidelijkingen, woordgebruik en de sociaal culturele context. Maar er zijn naar pater Beau- pères mening ook een paar vieemde zaken in de verkla ring te vinden, die nog erger worden door de toelichtende nota, waarvan de origine duis ter blijft. Ten eerste meent hij, dat een voorstander van de oe cumene helemaal niet gelukkig zal zijn met de dubbelzinnige verklaring over het wezen van de kerk. Wat de onfeilbaarheidskwestie betreft zou men met de verkla ring mee kunnen gaan, ware het niet dat de toelichtende rota rare sprongen maakt: Zij vergeet de Heilige Geest te noemen als bron van verkla ring der openbaring, om die in o'e praktijk bij de paus alleen onder te brengen. De kwestie komt daardoor wel helemaal in de juridische formuleringen van Vaticanum I en II terecht, terwijl de historische situering en daardoor de relativering ontbreekt. Na zich vervolgens erover be klaagd te hebben, dat de verkla ring Mysterium Ecclesiae met haar woorden over de formule ringen van de dogmas geen recht doet aan de serieuze po gingen, die de theologie ge daan heeft om tot klaarheid over de formuleringen en mo gelijke veranderingen te ko men, gaat pater Beaupère over tot het punt priester schap. „Wat over dit punt wordt gezegd negeert alle he dendaagse resultaten van on derzoek en is eenvoudig het meest verouderde standpunt." Pater Beaupère zegt, dat de congregatie geprobeerd heeft zich krampachtig aan de tek sten van Vatikanum II te hou den, maar daarbij wel steeds kans laat de perspectieven die het concilie geopend heeft, kans te geven..Vanuit oecume nisch oogpunt is bijvoorbeeld vergeten uit het concilie te herhalen, dat de katholieke kerk, hoe rijk ook aan waarhe den, op weg is naar de volheid var. de waarheid. Ik begrijp misschien niets van het oecumenisme, zegt de do minicaan tenslotte, maar ik dacht dat die beweging erop gericht was alle kerken te doen vooruitgaan, Rome inbe grepen, naar een hernieuwde centraalstelling van Christus. En dat zou dan door bekering moeten gebeuren. Maar de verklaring van de congregatie zal daartoe geen enkel steentje bijdragen. Als de oecumenische beweging toch zal doorgaan, (en dat doet zij), dan is dank zij Chris tus en de Heilige Geest die in spireert. Deze zijn sterker dan alle angsten. Zij zullen de zelf genoegzaamheden der kerken doen kraken. Tot provinciaal der peter Passlonisten is gekozen drs. C. J. Spruit. Hij is verbonden aan het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut te Den Haag en blijft daarvan part-time medewer ker. Paus Paulus heeft de 52-ja- rige mgr. Vincenzo Farano be noemd tot pro-nuntius in Indo nesië. Mgr. Faranco kwam in 1954 in diplomatieke Vaticaan se dienst. Onder meer was hij secretaris aan de pauselijke vertegenwoordiging in Manilla en nuntiatuurraad in Belgrado. De stichting Oecumenische hulp aan kerken en vluchtelin gen heeft vijfduizend gulden overgemaakt aan de Raad van Kerken in Canada voor de on geveer zestigduizend Ameri kaanse diestweigeraars die naar Canada zijn uitgeweken om niet in Vietnam te moeten vechten. Het ligt in de bedoe ling van de Canadese regering deze zestigduizend meest jonge Amerikanen alsnog in de gele genheid te stellen het Cana dees burgerschap te verwer- De gemiddelde leeftijd van de Franse bisschoppen is zes tig jaar en acht maanden. In het afgelopen jaar zijn vijf nieuwe bisschoppen benoemd tussen veertig en drieënvijftig jaar. Er zijn in Frankrijk 120 bisschoppen. Van hen besturen 89 een bisdom, vijf zijn coadju tor en 26 hulpbisschop. Het Interkerkelijk Vredesbe raad, Celebesstraat 60 te Den Haag, brengt, zoals elk jaar bij gelegenheid van de Vredes- week (23-30 september), een uitvoerig documentatiepakket, waarin alle uitgaven zijn opge nomen voor de diverse secto ren van onze samenleving: kerk, kazerne, sport, gezin, be drijf en school. Ongeveer tach tig personen hebben eraan meegewerkt. Het thema voor dit jaar is: „Vrede bij u thuis". Het „Internationale comité voor de verdediging van de rechtenu van de mens in de Sovjet Unie" zal in oktober in Turijn bijeenkomen. Men zal zich vooral bezighouden met de situatie in de werkkampen en gevangenissen, met het op sluiten van politieke tegenstan ders in psychiatrische inrich tingen, het anti-semitisme, de onderdrukking van menings- en godsdienstvrijheid en met de situatie van de Russische schrijvers. Na Charles Heston in „De Tien Geboden" van Cecil B. de Mille gaat nu Burt Lancaster zijn mannelijke kracht op de rol van Moses beproeven. De opnamen voor deze Italiaans-Britse produk- tie worden momenteeel in Rome gemaakt. Dat jongeren in de Oost bloklanden, zelfs de jonge communisten inderdaad de beste partij-idealisten zijn - iets wat men in West-Europa nog schijnt te denken - is zeer de vraag. Dat stelde op het con gres Kerk in Nood ds. Osch- lies, medewerker aan het Keulse instituut voor Oostduit- se vraagstukken. Hij meende te mogen constate ren, dat geforceerde indoctri natie - zoals die in de commu nistische scholen al begint, op den duur tot politieke ongeïnte resseerdheid lei'dt. Hij weet de afnemende belangstelling bij de jongeren voor het commu nisme in de Oostbloklanden al lereerst aan de ervaring, die de jongeren ondergaan bij het zien van een tegenstelling tus sen partij-slogans en de alle daagse werkelijkheid. Oschlies zei, dat de jeugd in de communistische landen niet kijkt naar de vooruitgang van het socialisme, maar naar be tere kansen bij hun opleiding, naar een beter beroep, naar kansen op een beter inkomen en het stichten van een gezond gezin. Oschlies was dee erste spreker op het congres, dat telkerijare in Koenigstein wordt georgani seerd door Oostpriesterhulp. Met meer dan driehonderd deelnemers uit tweeëntwintig landen is dit congres reeds daarom een van de best ge slaagden in de reeks van drie entwintig. Er zijn nu ook dertig procent jongeren onder de con gressisten. In Geslaagd OrgelproiiienadeQ concert Een promenadeconcert voor or gel: zo zouden we het recital willen noemen, gisteravond door Klaas Jan Mulder in de kerk van Sint Antonius Abbas voor meer dan honderd en vijftig in tens meelevende hoorders gege- Muizek die elkeen aansprak, werd hun geboden, getuige een Scherzo in E groot van Eugène Gigout (1844—1925) en de Mar che Religieuse van Alexandre Guilmant (1837—1911); Klaas Jan deinsde er zelfs niet voor terug de bekende aria voor so lo-viool uit Johan Sebastian Bachs populairste Suite in een arrangement te brengen. Wat er tussen al deze ludieke muziekjes als een diepernstig element stond? Mozarts Fantasie (de tweede) in f klein. Doch ook daarin was de oorsprong „speels": de meester schreef deze in zijn laatste levensjaar (1791) voor een zekere graaf Deym, die er een klok met een zich daarin bevindend mecha nisch orgel op na hield. Wolf gang Amadeus schreef ze met tegenzin (de klanken daarin achtte hij te „kinderachtig") doch het resultaat ervan was een meesterwerk, wat we gis teravond dank zij de voortreffe- - lijke vertolking van Mulder, die de compositie in een versie van Marcel Dupré bracht, met eer bied en ontzag mochten consta teren. Mozart en Handel ontmoetten hier elkander, echter op een wijze, dat de eerste, hoe receptief ook, volledig zijn eigen persoonlijk heid wist te handhaven .Wat had er nog kunnen gebeuren, als het lot de meester een lan ger leven gegund had? Met dit stuk vergeleken, was het daarop volgende Adagio van Beethoven (ook voor mechanisch orgel) ar beid van een talentvolle jongen, in .Sturm und Drang" ont staan Met een inleidend koraalspel en een improvisatie aan het slot bewees Klaas Jan Mulder, dat hij ook over scheppende vermo gens beschikt, die een gewoon luisteraar weten te boeien. B.R. Het Brabants Orkest zal donder en Franse componisten, t.w. dag 16 augustus in de Faculté de Droit te Parijs een concert geven o.l.v. Hein Jordans. Solis te is Emmy Verhey, viool. Op het programma staan werken van Wagenaar, Tsjaikowski en Dvorak. Wie het karakter van de moderne Engelse beeldende kunsten wil bepaïen, zal altijd getroffen worden door die geheel eigen, lichte, elegante en vooral dyna mische toon waarmee de dingen voor ons neergezet worden. De expositie in Pulchri Studio van La Dell (1914-'70) wijst daar ook met nadruk op. Deze kunstenaar was leider van de grafische afdeling van het Art and Royal College te Lon den en er worden nu hier een aantal litho's, etsen, aquarellen en tekeningen van hem getoond. Het werk draagt de onmisken bare stempel van dat „English- ness" wat we boven zeer onvol ledig aanduidden. Eén aspect heeft wel zeer de nadruk: de liefde voor de natuur, voor bo men en planten, voor parken en dan de sfeer van oude gebou wen zoals de wandelaar die ziet bij regenachtig weer of vroege avondschemering. Maar La Dell heeft al deze subjecten opgeno men in zijn eigen kleurenwereld waardoor ze iets onwezenlijks meekregen, waardoor ze wel eens decor worden voor een ge beurtenis die zich nog moet af spelen in de toekomst. Het is een kunst die verwachtingen op roept. Vooral in de wintergezichten deze kunstenaar zeer literair. De tentoonstelling die tot de 24ste duurt willen we hartelijk aanbevelen. Gerrit Polder Hetzelfde geldt voor de expositie in Kunstzaal Polder waar Gerrit Polder zoals alle jaren gebrui kelijk, zijn laatste reis werk toont. Ditmaal was het Italië en Zuid-Frankrijk waar deze be kende Haagse schilder al zo dikwijls zijn inspiratie ging ha len. En nu kan men eens goed zien hoe een Hollandse neo-im- pressionist het zuiden ervaart: als een open blijde wereld van oude schoonheid onder het laaiende licht van de zon. Maar als kunstenaar van de oude school trekt Polder ook door de groenen zoom van Den Haag om het Hollandse landschap voor de zoveelste keer op doek te brengen. Het blijkt een onuit puttelijke bron te zijn voor de genen die het geloof in de schoonheid van de schepping nog niet verloren hebben. Er is een sterke overeenkomst tussen deze bejaarde neo-impress:onist en de overleden Engelsman wat artistieke mentaliteit betreft. Al leen hun vorm-middel is totaal verschillend. De expositie van Polder duurt tot de laatste van deze maand. ■J.; MfÉJI DEN HAAG - In Bilzen (België) wordt in het komende weekein de voor de tiende achtereenvol gende maal een internationaal popfestival gehouden. De evene menten beginnen a.s. om drie uur 's middags den zaterdag en zondag twee uur voortgezet. Tot de optredende groepen beho ren Solution, de Engelse groep en wor- 1 i Bilzen Man, Barclay, James Harvest, Status Quo, Kevin Ayers, The Golden Earring, Wizzard, Ar gent, Coco Harum, Colin Blun- stone en Soft Machine. Zondagavond wordt een jazzpro gramma gegeven door The Jazz Fiddlers, Archie Shep, Joe Hen derson en Cecyl Taylor. Ook zullen jazzfilms worden ge draaid. iv. I De Nederlandse speelfilm „Frank en Eva" van Pim de la Parra met als producent Wim Verstappen is in tweede instan tie door de Centrale commissie de filmkeuring toelaatbaar gevonden voor personen boven de 18 jaar. De première kan dus gewoon volgens plan op 23 augustus plaats vinden. „Frank en Eva" gaat met 18 copieën te gelijk in roulatie. Onze keurmeesters hebben ook water in de Franse wijn ge daan, De in Frankrijk zowel voor bin nenlandse vertoningen als voor export verboden film „Le souri- re verticale" van Robert Lapou- jade is door onze filmkeuring - na herkeuring - goedgekeurd voor personen boven achttien jaar, mits een kleine coupure wordt aangebracht. Dit is dins dagmiddag meegedeeld door Huub Bals, manager van het centrum 't Hoogt in Utrecht, •raar de film nu vanaf donder dag in openbare voorstellingen wordt vertoond. De film, die al leen nog maar is vertoond op het filmfestival van Cannes in mei van dit jaar, is van Frank- rijk naar Nederland gesmok keld. De Franse keurmeesters vonden ëe film te veel obsceni teiten en gruwelen bevatten De film is de nachtmerrie die een historicus en politicus door maakt als zijn vrouw hem dreigt te verlaten. In die nacht merrie doemen vele beelden en associaties uit het verleden op. waarbij erotische geschiedenis sen een belangrijke rol SDe- len. De coupure die in de film zoals die in Utrecht te zien zal zijn, wordt aangebracht behelst een castratie-scene. Den Bosch zonder schouwburg Den Bosch Van juni volgend jaar tot september 1976 zal 's Hertogenbosch zonder schouw burg zitten. In die tijd zal het casino worden gesloopt en een nieuwe schouwburg worden ge bouwd, ontworpen door het bu reau Kraayvanger te Rotter dam, dat ongeveer 13 miljoen zal kosten. Voor toneel en musi cals is geen alternatieve acom- modatie gevonden. Het Bra bants orkest kan blijven concer teren in het Provinciehuis, het Jeroen Bosch-huis of het eigen gebouw. De Rotterdamse Kunststichting exposeert van 19 augustus tot 16 september in het Lijnbaanccn- trum. Lijnbaan 165 Rotterdam, beelden, environmen's. tekenin gen en grafiek van de Engelse kunstenaar Ivor Abrahams. Organist Ton van Eek geeft zon dagmiddag 19 augustus een con cert in de St. Jacobuskerk aan de Parkstraat. Op zijn program ma staan werken van Belgische Léonce de Saint Martin. Louis Vierne, De Laet en Jean Allain. 9 AMSTERDAM (ANP) De voor bereidende werkzaamheden aan de nieuwe musical „Wat een planeet" van Annie M. G. Schmidt zijn achter de rug en maandag kan de stapelloop wor den verwacht. Dan komen de acteurs en actrices voor het eerst bijeen in Theater Carré in Amsterdam om met elkaar ken nis te maken en bovendien aan de repetities te beginnen. Hoofdrolvertolkers in deze door Harry Bannink van muziek voorziene musical zijn Conny Stuart, Joan Remmelts, Willem Nijholt, John Koch, Ronny Bier man en Jennifer Willems, die zullen worden bijgestaan door een uit tien personen bestaand koor- en balletensemble en een orkest van zeven musici. De arrangementen worden ge maakt door de Fransman Clau de Denjean, die onder meer bij Gilbert B)écaud en Charles Az- navour heeft gewerkt en thans nog in Amerika is. De regie is evenals bij „En nu naar bed" in handen van Paddy Stone, die ook de choreografieën zal ma ken. De première van „Wat een pla neet" is op 9 november in Car ré. Na een speelperiode in Am sterdam zal de musical ge bracht worden in onder meer Rotterdam, Groningen, Utrecht, Brussel, Hilversum, Tilburg en Eindhoven. Grote interesse voor film over Wereldraad HILVERSUM Voor de speciale film, die Iwor-tv */2 de Wereld raad van Kerken hebben ge maakt ter gelegenheid van het komend 25-jarig bestaan van de wereldraad, bestaat in het bui tenland grote belangstelling. Meer dan 15 buitenlandse tv-sta- tions hebben de film al aange vraagd voor programma's die zij deze maand over de Wereld raad zullen uitzenden. Een aan tal Europese tv-stations draait de film op 26 augustus als on derdeel van de Eurovisie uit zending over de viering van het zilveren jubileum van de We reldraad. Het zendt de film die dag om 12 uur 's middags uit De film toont o.m. de internatio nale bijeenkomsten in 1941 en 1938 die hebben geleid tot de op richting van de Wèreldraad en de oprichtingsbijeenkomst zelf in 1948 in Amsterdam met on der meer dr. Visser 't Hooft. Dr. Philip Potter, de nieuwe secre taris generaal van de Wereld raad, zet in de film de doelstel lingen en motieven van de raad uiteen. Polen verraste hockeyers India WARSCHAU Vier doelpunten van verdediger Otulakowski ga ven Polen gisteren een verras sende overwinning met 43 op de vroege Olympisch kampioen India. De wedstrijd werd ge speeld in de Poolse stad Poz- nan. Otulakowski scoorde in de 2e, 20ste en 30ste minuut, waardoor Polen bij rust met 30 voor stond. Gansh (38) en Surit Singh (51) verkleinden de Inida- se achterstand tot 32, waarna Otulakowski voor de vierde maal doel trof (54ste minuut). Het doe punt van char.d in de 70ste minuut kwam te laat om Ikia nog een kans te geven op een gelijkspel. PARIJS Voor de Franse com- petitie zijn gisteravond de vol gende wedstrijden gespeeld*- Lyon—Sedan 2—0, Angers- Reims 31, SochauxNice 01, MonacoSaint Etienne 23. LensNancy 10, Rennes— Troyes 2—1, Paris—Nantes 2—5. Metz—Nimes 1—1, Marseille- Strasbourg 61, BastiaBor deaux 20. SCHIEDAM In Schiedam is gisteren voor 4.000 toeschouwers een competitiewedstrijd ge speeld tussen SW en Wagenin- gen. SVV won met 10 door een doelpunt van Zoetmulder in de eerste helft. ZURICH Chili en Rusland, res. pectievelijk winnaars in een van de Zuidamerikaanse en Europa- se zones uit de voorronden van het wereldkampioenschap voet bal hebben overeenstemming bereikt over de data van hun wedstrijden. De eerste wedstriid vindt plaats op 26 september in Moskou, de tweede od 21 no vember in Santiago. AMSTERDAM Drie Nederland se boksers zullen 7 september in '*et Amsterdamse Krasna- T'-kv bun debuut als professio- r?l maken. S;oerd Tuininga, S'cnmy Verstaopen en Hennie Thoonen. Zij zullen uitkomen te gen resp. de Duitser Ulrich Bar- wisch, de Nigeriaan Sule Adisa en de Duitser Manfred Ackers

Leidse Courant | 1973 | | pagina 6