Dolle middag voor Leidse jeugd met Residentie-Orkest Commissie wil nog niet de Schoolstraat sluiten Fantasieloos UVS geklopt door jeugd van Den Haag Leids Filmhuis geboren uit onvrede met de filmwereld stad en streeknieuws PAGINA 3 WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT 3 LEIDEN Drieduizend Leidse kinderen zul len op 31 augustus per bus naar de Sport hal aan de Boshuizerkade worden ver voerd, waar hun een „dolle middag" wordt aangeboden door het Residentieorkest, in samenwerking met het Kindertheater „Pssstt" onder leiding van Herman Frank. Het is het eerste kinderconcert in Leiden, gratis toegankelijk gesteld door de Kom missie voor Kreatieve Vorming van de Schooljeugd, en door de schouwburg. Binnen enkele dagen zullen de hoofden van de basisscholen (de kleuterscholen worden apart benaderd) een brief ontvangen, waarin de doelstelling en de organisatie uiteen worden gezet. Men heeft voor dit concert in de eerste plaats gedacht aan de jongere kinderen met een leeftijdsgrens tot ongeveer tien jaar, verdeeld over de klas sen een tot en met vier. Elke school mag 70 leerlingen voor één voorstelling leveren Zij worden per bus van de school naar da plaats van bestemming gebracht en na af loop van de voorstelling zal de bus hen ook weer terug brengen. Er zijn twee voorstel lingen, elk van drie kwartier Het initiatief is uitgegaan van het Residen tie-orkest, het enige orkest in Nederland dat zich met dit soort kinderconcerten be zig houdt. Het uitgangspunt is om kinderen op een zo vroeg mogelijke leeftijd met mu ziek in contact te brengen, maar dan op een manier die hen aanspreekt. Dit werd gevonden in een combinatie van muziek en theater. Overigens is het een „echt" con cert, met muziek van Tsjaikowsky, Proko- fiew, Sibelius, Rossini, Van Anrooy, en Van Otterloo, gebracht door een compleet Residentie-orkest onder leiding van Hubert Soudant. Herman Frank als de clown „Pic colo", met nog vier andere mensen van zijn gezelschap, nemen het „dolle" voor hun rekening, dat zij op zo'n onnavolgbare wijze doen, dat zij de kinderen van schate ren tot stil luisteren brengen. Aan deze voorstelling is ook nog voor alle kinderen een verrassing verbonden, maar dat moet nu nog een diep geheim blijven. i spelbreker tijdens een ,,echt" kinderconsert Commissie in zitting over brandweer LEIDEN De commissie voor algemene en bestuurlijke aange legenheden (ABA) van de Leid se gemeenteraad heeft gister avond met een vrij spraakzame vergadering een punt achter de zomervakantie gezet. Erg veel kwam er niet uit de bus. Aan het ontwerp-preadvies over de oprichting van een cremato rium kwamen de commissiele den, onder voorzitterschap van burgemeester dr. A. J. Vis, niet toe, omdat geruime tijd heen ging met een besloten zitting over een rapport van de direc teur Gemeente Werken en de nota secretarie-afdeling Stads- - ontwikkeling over de situering var. de nieuwe brandweerkazer ne op het terrein van de (voor malige) Stedelijke Lichtfabrie ken. De voorkeur van de brand weercommandant van de Leidse brandweer ging uit naar deze plaats, boven een kazerne in het gebied van de Waard. Ter plaatse van de SLF-fabriek zou ook een park gesticht kunnen worden. Bouw van een kazerne bij de Langegracht zou ruim twee ton meer kosten dan het vestigen van de gemeentelijke brandweer in de Waard. De commissieleden leken daartoe wel bereid te zijn. Ton Crone: „We hebben niets tegen de bioscopen. Zij wel tegen ons' LEIDEN Leiden krijgt in na volging van steden als Utrecht, Amsterdam, Rotterdam «n Amersfoort een filmhuis. De Stichting Leids Filmhuis zal in de maanden september-oktober als zelfstandig lichaam gaan werken. Dan zal het voorberei dende werk van het collectief van de Cinéclub Leiden, dat de initiatieven tot de stichting nam, gedaan zijn. De band met de club blijft stevig: het film huis gaat ook in het Kreatief Sentrum draaien en gaat de ap paratuur van de Cinéclub ge bruiken. i Wat steekt er achter een film huis? Uit de bewoordingen van Ton Crone, woordvoerder van het Cinéclubcollectief, blijkt dat vooral onvrede te zijn met de huidige, Nederlandse filmwe reld: „De Nederlandse bios- koopbond is een kartel, die veel te zeggen heeft over de filmwe- 1 reld in Nederland. Daarnaast heb je nog wel filmliga's, die breder perspectieven willen ge ven aan de film, maar dat is voor ons nog niet genoeg. We willen veel meer met de film gaan doen en je kunt er ook veel meer mee doen." Film in het Leidse Filmhuis betekent I dus niet alleen maar passief kij ken, je laten informeren. Aller lei aspecten van een film zullen naar voren worden gehaald. „Onze doelstelling 's te proberen een aantal films naar Leiden te halen. Daartoe willen we met de filmhuizen in de andere ste den een alternatief circuit gaan het eerste „gezicht" zou den ken) onderzocht en besproken: nu eens wordt het retrospectie ve element naar voren gehaald, dan weer de plaatsing in maat schappij en tijd. Ton Crone hierover: „Het filmhuis is sterk maatschappij-gericht. We zijn in een bepaald politiek kader te plaatsen. Maar dat willen we ook." Ook het artistieke element, dat in de film schuilt, wil het filmhuis meer naar voren laten treden: „De film als beeldende kunst is tot nu toe niet naar waarde ge schat. Je kunf er veel meer uit halen door te werken met beel den en lichtprojcctles. We zijn I van plan ook de geïnteresseer den zelf meer te inten doen. Zo zou Je een Leids Journaal kun nen gaan opzetten, dat de men sen zelf maken en waarbij ze samenwerken met andere pro jecten hier. Nu ook de filmvor ming met de mammoetwet op de scholen mogelijk ia. willen we daar wat gaan uitbouwen." Stichting richt zich sterk op samenleving De vormen in samenwerking met Film-International en Fugitive Cinema. Die importeren films, die gaan circuleren in ons cir cuit." Dat worden onder meer speelfilms, d:e om de een of an dere reden niet aantrekkelijk zijn voor de bioskopen, verder politieke films, documentaires. Daarnaast worden alle moge lijkheden, die de film biedt (en dat zijn er meer dan men op ïsen („vrijwilligers"), die momenteel werken aan deze opzet van het Leids Filmhuis, vinden dat deze mogelijkheden, die de film in zich heeft, te wei nig tot hun recht komen in da bioskopen: „Dat is ook wel te begrijpen, omdat ie louter com mercieel zijn. We hebben echter niets tegen het bioskoopwezen, maar men heeft wel wat tegen ons. Waarom, dat weten we ei genlijk niet. De houding van d» bioskoopbond tegenover de film huizen is niet hélemaal duide lijk. waarschijnlijk, omdat men denkt dat de huizen toch geen lang leven beschoren is. We moeten hier in Leiden inder daad wel uitgaan van een mini mumbegroting en we moeten drijven op de mensen, die geïn teresseerd zijn in 't project." Subsidie, zoals de filmhulzen in Utrecht (via het project 't Hoogt, waarvan het een onder deel is) en in Rotterdam (van Film International) die krijgen heeft Leiden nog niet: „De cul turele raad gaat er zich binnen kort over buigen". Niettemin zien de vier vrijwilli gers een hoopvolle toekomst voor het filmhuis. Hun hoofden, die vol nieuwe ideeën zitten kunnen zich de komende maan den gaan ontladen. Groenoordhal vandaag VEBO-toneel LEIDEN De VEBO, de gro te vee- en zuiveltentoonstel- ling, die vandaag in de Groenoordhal wordt gehou den, was gisteren al een beetje aan de gang met een eerste kaaskeuring. Niet minder dan 75 boerenka zen werden uit de Rijnstreek aangevoerd, wat een hoog aantal wordt genoemd, om dat de bereidingstijd niet op timaal is geweest door de hitte. De kwaliteit was niet temin boven verwachting. Op de uitslagen van de kaaskeu ring en de veekeuringen (ca 400 runderen en 100 schapen en geiten) komen wij mor gen nog terug. VOORSCHOTEN -De Schoolstraat zal voorlopig niet als proef wor den afgesloten voor alle rijver- keer tijdens de vrijdagen en de zaterdagen. De commissie voor de Strafverordeningen had gis teravond tal van bezwaren te gen deze afsluiting. De heer Van Dalen (V.V.D.) meende dat zolang de middenstand n!et ach ter een dergelijke afslu:t°ng staat, de gemeente dit dan ook niet moet proberen door te druk ken. öe heer Zandee (P.C.G.) sloot zich bij de heer Van Dalen aan en zag de hele proef niet zitten. De gemeente behoeft bij deze proef niet anders te doen dan twee borden te plaatsen, de middenstand krijgt dan een straat die even saai blijft. Zo wel Van Dalen als Zandee za gen een afsluiting alleen tot de mogelijkheden gaan behoren, in dien tevens zorg wordt gedra gen voor een betere aankleding van deze straat. De heer Franken (KVP) stelde een tussenoplossing voor. Afslui ting van de Schoolstraat tot aan de Erasmusstraat. Alleen de he ren Mennema (PvdA_) en Goos- sens (D'66) wilden wel een proef nemen. Wethouder Pels deelde daarop de commissie mede dat de afsluiting van de Schoolstraat voorlopig op de tafel van de commissie Strafverordeningen blijft liggen en dat eerst wordt bezien hoe de situatie zich ont wikkelen gaat na de reconstruk- tie van de "kop" van de School straat. De '"kop" van de Schoolstraat (eigenlijk de staart volgens da nummering) ligt bij de ver keerslichten op het kruispunt WlingaardenlaanSchool straatKon.Julianalaan. Thans is daar een parkeerterrein Voorgesteld wordt om deze kop af te sluiten voor doorgaand verkeer en er een parkeerterrein met groenstroken van te ma ken. De kosten bedragen 24.500 gulden. Een algehele reconstructie van de .Raadhuislaan gaat minstens 50°.000t- kosten. Hiervoor zijn gcen toezeggingen doen. het college van b. en w. una niem vanoordeel dat het ver keer door de Raadhuislaan ver betering behoeft. De commissie leden konden weinig meer vra gen dan het plaatsen van de re- construktie van deze invalsweg naar Vlietwijk op de urgentie- lijst voor de uit te voeren wer ken. Wethouder Pels kon nog ^en toezeggingen doen. LEIDEN Als sparring-partner vcor zijn tweede oefenwedstrijd had UVS het betaalde jeugd- tenm van FC Den Haag/ADO gekozen. Een team dat veel be kende voetballers telde, zoals Hans van Eeden, Joop Kore- vaar, Barend Hijkoop, Aad Kila en Leen de Graaff. UVS was te gen dit betaalde jeugdteam aan vankelijk een zenuwachtige ploeg. Pas een kwartier voor rust wist do ploeg zich aan te passen aan de tegenstander. UVS kon het tempo niet volgen en plaatste erg onnauwkeurig. Toen het ever de aanvankelijke „zenu wen" heen was, speelde men zoals altijd. Men speelt, een be paald systeem zonder enig ver rassingselement, waarvan maar ze'den wordt afgeweken. En ook nu ontbrak de zo nodige verjon ging va nde ploeg. Slechts voor Cees Duprie was 'n plaats inge ruimd. terwijl toch echt gesteld moet worden dat mensen a's Desar, Leget en van Duyn op een onaanvaardbaar peil voet ballen. Men kent geen variatie in het spel. men speelt te wei nig in de diepte Dit in tegen stelling tot FC Den Haag. Ook deze spelers combineren veel en houden het spel vaak kort, maar men wisselt dit tenminste af met dieptepasses en snelheid. Ook Gilles Hendrikse kon geen snelheid in de ploeg brengen. Zijn opponent, Joop Korevaar, was in alle opzichten heer en meester. Dt had dan tot gevolg d it er nog slechts een aanvals- lustigt speler overbleef: de van CVV overgekomen Torcqué. Een echte spits die men tegen woordig nog maar zeld'-n z et. Een speler, die ondanks zijn ge brek aan techniek toch lev is- gevaarlijk is. In het huidige UVS-elftal zal hij echter veelal uit de toon vallen. Bij UVS wil taeri de medespeler op een pre senteerblaadje de bal brengen e,i daar is Torcgué geen speler vtior. Hij moet het hebben van dieptepasses en hoge. strakke \oorzetten en die kreeg hij dins dagavond erg weinig. Na rust kenden FC Den Haag noch UVS tot grote h -ogte stijgen. UVS speelde wel stukken beter dan •n de eerste helft. De beste kans \oor UVS was een kopbal van Torcgué die maar net naast go.,'. Het enigste doelpunt in de v. 'dstrijd we'd door FC Den Haag gescoord in de 50e mi nuut. Barend Hijkoop rondde een pass vanaf het middenveld schitterend af.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3