Columbo is in hoge mate Peter Falk Spel zonder grenzen met Geleen in België NCRV komt met super-quiz TELEVISIE VANAVOND Bromsnor zoekt rust in Fries dorp RADIO VANAVOND NOS gaat met parlementariërs mee naar China RADIO MORGEN PAGINA 2 LEIDSE COURANT WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1973 (Speciale correspondentie) Net als de middelpuntvliedende schoenen van Charlie vormt de flodderige regenjas het geheim annex handelsmerk van inspecteur Columbo, die op de tv geen serie voorbij laat gaan zonder een misdrijf te ontmantelen. Hij schikt zijn ruime regenjas rond om het lijf. wat hem toestaat daarbinnen geheel zichzelf te zijn. Zo kreukelig draagt alleen hij ze; de opstandige panden typeren zijn karakter. Bij mooi weer loopt hij ermee over zijn arm; bij ondervragingen drapeert hij hem op zijn schoot. Het venijn zit hem in de staart van elk verhoor. Hij danks de verdachte voor diens medewerking, wurmt zijn lijf in het on willige wit en werpt tussen het sluiten van de tweede en de derde knoop nog een ter loopse vraag op, die de sleutel blijkt tot de ontraadseling van een delict. Is dit spel, de pose van een acteur, die een mannetje moet maken? Nee, zeggen zijn naaste vrienden, zo is hij helemaal. Die jas past bij Columbo als de figuur van Columbo bij Peter Falk. Peter slentert ook in zijn pri- véleven rond in die fladderjas. uitwendig te ken van nonchalance en tegelijk van dege lijkheid. Als Peter in de tv-studio arriveert en de kleedster hem uit haar voorraad een regenjas aanreikt om Peter het uiterlijk van Columbo te versohaffen, weigert hij deze, omdat hij liever in zijn eigen jas gehuld gaat. Die jas zit hem tegelijk aan het lijf en aan de ziel gegoten. Hij wil niet, maar hij zou zich er heel wat gemakkelijker van kunnen ontdoen dan van zijn oogopslag, die ook al in zeer hoge mate bij Columbo hoort, omdat Peter Falk het ermee moet doen. Het ene glanzende glazen oog staart onontkoombaar strak gericht op de vermoedelijke dader, die het gevoel kij'gt dat er een x-straal door zijn duistere inborst gedreven wordt. Het andere oog wentelt beweeglijk in het rond op zoek naar sporen en aanknopingspunten voor de onthulling van louche daden. Al zou Falk het willen, maar nooit kan hij Columbo oog in oog plaatsen met de vermoe delijke daders. En daarom geeft hij zijn ogen een functie in zijn verrassingstactiek. Met zijn even gekromde rug kijkt hij van on deruit omhoog naar zijn tegenstrever, die zich duidelijk de meerdere voelt van dit be krompen onderkruipertje. Deze onderschat ting wordt in elke aflevering opnieuw de da der noodlottig. Liever films Peter Falk hecht aan Columbo, omdat de kijkers eraan gehecht zijn en omdat hij een contract heeft lopen met de NBC, een van de grootste Amerikaanse tv-maatschappijen. Maar eigenlijk speelt hij liever film. Hij reist constant heen en weer tussen filmset en tv-studio. Hij heeft ernstige pogingen in het werk gesteld om minder frequent Columbo te hoeven spelen. Hij vindt niet alleen dat een teveel aan afleveringen ten koste gaat van de kwaliteit, maar ook dat hij daardoor voor de film te weinig kansen krijgt. Er zijn maar weinig goede filmscripts. Als hij er een te pakken heeft, dan wil hij zijn rol daarin ook zijn volle aandacht geven. Dat lukt niet als hij zijn zorg te zeer over beide werkzaamheden moet verdelen. In elk geval probeert hij niet van zijn contract met de VBC af te komen. Hij meent als Columbo verplichtingen te hebben tegenover de kij kers die hij serieus wil nemen. Tegen het maken van tv heeft hij ook het be zwaar, dat er gewerkt moet worden met te strakke opnameschema's. Alles moet altijd snel binnen de vastgestelde tijd klaar. Bij de film wordt meer zorg besteed aan de scènes, neemt men wat ruimer de tijd om bepaalde sequences te bekijken e neventueel opnieuw te maken. Columbo is een unieke man. maar zijn vrien den zeggen, dat Peter Falk niet minder uniek is. Hij neemt zijn werk in hoge mate serieus, zijn eigen persoon in hoge mate niet, zodat hij geneigd is ontwijkend over zichzelf te praten. Hij onderscheidt zich van zijn col lega's door zich nooit ofte nimmmer als ac teur aan te stellen. Als jongen al wilde hij acteur worden, maar hij vertrouwde zijn talent niet helemaal en in plaats van naar een acteursopleiding stap te hij naar de universitiet om er politieke wetenschappen te doen. Hij slaagde en was enige jaren werkzaam in politieke functies, todat hij op zijn 26e jaar naar een regisseur stapte met de vraag om ergens een rol in te mogen spelen. Van die tijd af was hij niet meer weg te slaan uit de spotlights, maar een zekere twijfel koestert hij nog steeds je gens zijn eigen talent. Eigenlijk doet Columbo dat ook. De regenjas fungeert als een rookgordijn om dat te ver hullen. Dat glazen oog dient als een hoogst nuttige bijkomstigheid voor de inspecteur Co lumbo. Hij ziet er niets mee, maar de dader ziet zichzelf erin. Die schrik is het zwakke punt waar Columbo doorheen prikt. NEDERLAND I 0 Max en Mopsy 0 Met de miniheldem mee, spoken 5 Kiri de clown 5 Journaal 5 Van gewest tot gewest 5 Toeristische tips <0 Socutera 0 Journaal 1 Staatsloterij 6 Vrouwen van onze tijd, Coretta King 0 De schat van „De Liefde" expeditie 5 Spel zonder grenzen, vanuit België 0 Studio sport 5 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Kiri de clown 18.55 Journaal VARA 19.05 Het bezoek, de voorberei dingen voor een koninklijke visite 20.00 Journaal 20.21 Een lampion voor een blinde, 17de-eeuwse moord zaak 21.15 China vandaag, deel 4 KRO/RKK-IKOR 21.40 Kenmerk 22.25 Journaal DUITSLAND I 19.25 Alias Smith and Joi Journaal en weeroverzicht. Dor. «lm. 21.05 Splel ohne Grenu 22.30 Journaal, comm. en weer! 22.50 Vor der Ausfahrt. JoegosL film.23.50 Journaal. DUITSLAND II DUITSLAND III BELGIE NEDERLANDS 18.15 Klnderprogr. 19.30 Fabeltjesfc 19.35 Cult, nleuwsa 19.40 Mod. weerber. 19.45 Journaal. 2010 FUï rep. 20.15 Dubbeldekkers. 20.40 K Columbo is Peter Falk omdat Peter Falk Columbo L Een Lou Geels is niet altijd een Bromsnor „Ik was bij de kapper in Witmar- sum. Nou zeg, die man daar kan Friesland trots op zijn. Tij dens het knippen heeft hij niets anders gedaan als verhalen ver tellen over Friesland. Het was erg interessant voor een buiten staander. De manier waarop die man over zijn eigen stukje praat en ervoor opkomt vind ik geweldig". Aldus Lou Geels de bekende televisiester, beter be kend als Bromsnor de dorpsveld wachter. Met zijn vrouw is hij al drie we ken op vakantie bij drie vrien dinnen in Arum; mevrouw Koe man, haar zuster en een vrien din. De dames wonen sinds een jaar in een mooie nieuwe wo ning in Arum en hebben het er best naar de zin. Jaren geleden woonden zij, tuin aan tuin, met de familie Geels% in Voorburg. Vooral toen Lou Geels ziek was ontstond een in nig contact dat nog altijd door bezoeken wordt verstevigd. „Ja", zegt Geels hiervan, ,,Ik ben met mijn harem in Arem". Dit gezegde vindt zijn oorsprong in het feit dat hij in Arum, Harlin- gen en andere plaatsen regel matig gezien werd, wandelend met de vier vrouwen. Op de vraag of de vakantie in Friesland is bevallen antwoordt Bromsnor dat hij het echt naar de zin heeft en heerlijk uitge rust is. Elke dag een klein uur tje vissen in de vaart, want deze sport is voor hem „je van het". ,,Er zitten alleen wat voorntjes en mijn uitrusting is meer geschikt voor het grote werk" zegt Bromsnor, die vaak naar Ierland gaat om heerlijke forellen te verschalken. „Weet je en dat was erg fijn. Toen we in Harlingen en Leeu warden winkelden werden we zo fijn geholpen. Dat is me erg op gevallen. Dat maak je bij ons in het westen niet mee." Beetje Fries Het is niet de eerste keer dat lou Geels en zijn vrouw in Arum op bezoek zijn. Met Kerst en Oud en Nieuw werden ze ook ont haald door de drie vriendinnen. Eigenlijk is hij al een klein beetje Fries, want enige jaren terug ontving hij al een Fries paspoort. Hij bewaart dat met grote trots. Door de schooljeugd werd hem toen ook een interview afgeno men voor de schoolkrant. „Jon gens" roept hij na enig naden ken en draaiend aan zijn snor, „Hoe heet die schoolmeester ook weer? Ja. Okkinga. Met die man heb ik ook een interessante ontmoeting gehad, joh. Wat een medailles en bekers heeft die man gewonnen met kaatsen." De kaatssport was Bromsnor he lemaal onbekend. Als hij weer naar huis terugkeert op het Kaageiland in de Julianalaan kan hij er veel over vertellen. De Arumers en in het bijzon der de heer D. Talsma hebben hem haarfijn uit de doeken ge daan hoe deze sport wordt be dreven. Lou Geels heeft enkele wedstrijden meegemaakt. „Als je weet hoe het gaat, dan is het een mooie sport. Ik heb ervan genoten." Veldwachter Natuurlijk komt het gesprek ook op zijn televisiewerk. Dë rol van dorpsveldwachter die gere geld jaagt op Swiebertje gaat het zestiende seizoen tegemoet. Wel een teken dat dit stuk erin gaat als koek. Niet alleen voor de jeugd, maar echt voor ieder een. Ik heb zelfs een burge meester meegemaakt die alleen maar kijkt als Swiebertje op de televisie komt. En zo noemt hij nog enkele geval len op van volwassenen die weg zijn van deze serie. Twee veld wachters zijn hem als voorbeeld geweest bij deze rol van Brom- De NOS-televisie zendt vanavond een rechtstreekse reportage uit van het Spel zonder grenzen, dat deze keer in Blankenberge in België wordt gespeeld. I In de schilderachtige vissershaven van deze badplaats, twintig kilo meter van Oostende, worden ne gen „strandspelen" opgevoerd waaraan ploegen deelnemen uit Italië (Battipaglia), Zwitserland (Balerna), Duitsland (Werl.) Frankrijk (Bourgen-Bresse), Groot-Brittannië (Ashington). Nederland (Geleen) en België (Blankenberge zelf). Ook deze zesde Eurovisie uitzen ding van „Spel zonder grenzen" wordt door Barend Barendse van commentaar voorzien. Ned. I 21.05 uur. Una Donna un Paese Vier jaar na de dood van Martin Luther King wordt de ziekte van het geweld in Amerika steeds heviger. De boodschap van liefde, vrede en broeder schap die de leider van de inte gratiebeweging predikte lijkt wel weg te zinken in een ver utopisch verleden. Voor Coretta King, die na de moord op haar man zijn werk moest voortzet ten, is dat anders. De weduwe zegt, dat zij nog steeds vertrou wen heeft in de enorme moge lijkheden van de geweldloos heid. Haar geloofsbelijdenis heeft des te meer waarde in de moeilijke sociale omstandighe den waarin zij in Amerika leeft. „Als de mens wil leven in een rechtvaardiger maatschappij moet hij zijn instinkt van agres sie en haat weten te overwin nen", zegt Coretta King, die vanavond het onderwerp is van „Vrouwen van onze tijd" een door de Italiaanse televisie ver vaardigde serie korte docu mentaires over beroemde vrou wen die ook in eigen land wor den gezien als een symbool van de emancipatie. Ned. I. 20.25 uur. De schat pan De Liefde November 1711 verliet de' Neder landse koopvaarder „De liefde" de haven van Texel met be stemming Oost-Indië. Het schip zou nimmer in Batavia aanko men want voor de Schotse kust verging het in een storm. Het was geladen met talloze kost baarheden waaronder 4000 gou den en zilveren munten die in de diepte verdwenen. Een Britse duikploeg heeft echter enige tijd geleden een groot ge- NOS 18.45 Kiri de clown 18.55 Journaal ro 19.05 Licht in het duister, amu sement vanaf een camping 20.00 Journaal V FRO 22.00 Watergate-affaire 23.20 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Kiri de clown 18.55 Journaal TROS 19.05 Nu of nooit, documentaire 20.00 Journaal 20.21 Misdaden uit hartstocht, Florence 21.10 Revive, hits uit de jaren vijftig en zestig 21.45 De afrekening bij O.K. Corral, Western 22.35 Riat Boas-Koopman ver telt uit eigen werk 22.45 Journaal weeroierz. 20.15 Wlr wer Kind schon sehaukeln, oud. rijkse speelfilm. 21.40 Disc, prod DUITSLAND II Journaal. 21.45 Econ. rubr. 22,i Jourhnaal, comm. en wèeroven 22.45 Cabaretprogr. 23.15 Journaal. DUITSLAND III .8.00 Sesamstrasse (48). 18.30 Prol leehnlken. 19.00 Zandmann. 15 Voor Turkse werkn. 19.15 Hlerzul de-Heutzutage. 19. BELGIE NEDERLANDS IS 55 Fabeltjeskr. 19 00 Koning Arthur 19.25 Toerist. Int 19 35 Cult. 19.40 Med. 19.45 Journaal. 20,1 Quiz. 20.40 Amusm. progr. 21 05 Dl man die Duys schreef. 21.55 Cult agenda. 22.25 Journaal. HILVERSUM I semble. 19.35 (S) WIJ hebben een woord v.d. wereld: geestelijke liede ren. 20.00 Bijbelstudie. 20.15 (S) In strumentaal Intermezzo. 20.20 Evan gelie In België. 20.30 Rep. v.d jaar lijkse Zoekllcht-toogdag. 21,00 (S) 19.10—19.30 RVlh Reklame. 19.30 Henry Wood Prom,' conc.: BBC Symf. Ork.. BBC Vrou. wenkoor en zangsollste: klass. nr 21 20 Weer eens wat Franse ch sons. 22.00 Horizon: mod. muz. i toelichting. 23.00 (S) Woensdagavc muz. magazine: muzikaal porti 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM Coretta King Paese. of „vrouwen v z tijd" De in Rotterdam geboren Lou Geels woonde in Vreewijk en ontmoette daar geregeld majoor Brand. Een martiale politieman met een grote snor, maar met een gouden hart. „Nooit nam hij ons mee naar het bureau. Hij regelde dat altijd op een goede manier. Met zijn fiets reed hij door de wijk met een grote hond. Door zijn houding wist hij zich te handhaven. Toen ik de rol van Bromsnor kreeg dacht ik direct aan deze knorre pot, die toch een goede man was. Daarnaast had je Flipse uit de boeken van Dik Trom. Zo moest ik niet zijn." Aan de bak Men kan uren doorpraten met Lou Geels over zijn werk, zijn- liefde voor kinderen en dieren. Het zou een boek, zo niet boe ken vol, zijn alles weer te ge ven in een kort krantenartikel. Binnekort gaat het weer huis toe. want in augustus moet ik weer volop aan de bak. Dan be gint het veldwachtersleventje weer. Optreden in alle uithoe ken van het land. vermoeide reizen er tussendoor, winkels openen, standbeelden onthullen en ga zo maar door. Hij heeft het er graag voor over en schuwt de kinderen niet die hem naroepen met „Ha, die Bromsnor", want dat hoort vol gens hem bij het vak en dat is je boterham. Maar als hij weer eens lekker wil uitrusten na een druk seizoen, dan zal Arum een zeker rust punt voor hem zijn waar het goed toeven is en waar hij lek ker verwend wordt door zijn vriendinnen. deelte hiervan boven water ge bracht tijdens een expeditie waarvan men een beeldverslag kan zien in de documentaire „De schat van De Liefde". Ned. I 20.50 uur Lampion voor een blinde Bertus Aafjes schreef als boeken week geschenk „Een lampion voor een bünde" in de rechter Ooka-serie. Gelijktijdig werd van dit boekwerk een tv-bewer- king vertoond. Vanavond wordt de bewerking opnieuw op het scherm gebracht. Het gegeven: rechter Ooka moet een moord zaak op het (voormalig Neder landse) eiland Decima oplossen. Hierbij zijn twee Nederlandse artsen betrokken. Ned. II 20.21 uur. ie, met goud en zilver in 1711 vergaan, thans weer actueel (Van onze radio- en televisie-redactie) HILVERSUM De reis van de dertien leden tellende delegatie van Nederlandse parlementsleden, die op uitnodiging van het Perma nent Comité van het Nationaal Volkscongres van China van vrijdag 1 7tot en met zaterdag 25 augustus een bezoek aan de Chinese Volksrepubliek brengt, zal voor het NOS-journaal worden verslagen door Hans van der Werf. Hij zal, ondanks de grote transportmoeilijkheden, proberen enkele malen filmverslagen naar Nederland verzonden te krijgen. Twee a drie maal zal dit per vliegtuig geschieden, de laatste maal via een communicatiesatelliet vanuit Hongkong. Niet vanuit Peking omdat het daar aanwezige grondstation niet voor uitzendingen naar Euro pa beschikbaar is. De filmverslagen worden gemaakt door camera man Ton Buné. Deze filmt ook voor Fred Verbakei die meereist ten behoeve van de politieke redactie van het NOS-televisieprogramma. Op woensdag 29 augustus zal Verbakei van zijn bevindingen verslag doen. Voor de NOS-radio wordt de parlementaire delegatie verge zeld door Henk Enkelaar, parlementair redacteur van de NOS-ra dio. Zijn verslagen worden uitgezonden onder meer in de NOS-ra- diorubriek „Den Haag deze week" op maandag van 12.00 tot 12.15 uur via Hilversum 1 en in de NOS-radiorubriek „Den Haag van daag" van dinsdag tot en met vrijdag, steeds van 19.50 tot 20.00 uur via Hilversum II. NOS: 18.00 Spiegel NOS: 18.00 Nws. 18 02 Joost mag nl eien. 19.00 Nws 19.02 Proefdraaie 20 00 Nws. 20.02 Lichte grami muz. 20.15 (S) Nordrlng Radio Pril 1973. In de pauze: ca. 21-15—21.' Nws en lichte gramm. muz.) 22 Lichte gramm. muz. 22.55 Mei 23 00 Nws 23.02 Sklvatoon: inf. nieuwe langspeelplaten). 24 00 Ntn 0.02—0.55 Metro's Midnight Mu.< HILVERSUM I Radlojot Morgenwijding. 9.00 Toppers van toen. (9.35—9.40 Waterst.). 10 00 (S) V. d. kleuters. 10.10 (ged. S) Ar beidsvitaminen. (11.00 Nws. 11.03— 11 05 Radiojournaal». 11.30 (S) Rondom twaalf - een uur allerlei voor ledereen, met De Groenteman en 11.55 Beursber. 12.30 Mod. plat tel. 12.35 (S) Sportrevue. 13.00 Nws. 13.11 Radiojournaal. 13.21 IS) Nc- derl. Koorfestival 1973. i 'flj urgelm „...chledenls. 16.00 Nws. 16.03 Radio journaal. 16.05 Jumboset - muz. en Inf. 17.00 (S) Mobiel - beweegl. nieuwe gramm.pl. 9.29 (S) A'darr,: Philh. Ork.: mod. en klass, 10.30 Nws. 10.33 (S) Podiur xtra. lid Med. 12.00 Zingen met Ceclll» volksmuz. 12.15 (S) Jeugdkoor geestelijke liederen. 12.26 Mi t.b.v. land- en tulnb. 12.30 Nui 12.41 (S) Hier en nu. 12.50 Mlddu pauzedst. 13.10 (S) Lichte koorzanf 13.20 (S) Licht ensemble. 13.45 Ca Amorepoëzieprogr.'i ™ng: klaf mod. kamermuz. 15.15 Gelov geen eenvoudige zaak: gesprfl 15.30 Nws. 15.33 (S) Studio dagmag! HILVERSUM III HILVERSUM II deren Show <8.00 Nws.) KRO: 9.C' Nws. 9.03 KRO-op-Driedlscjockej show <10.00 en 11.00 Nws.) 12.« Nws. 12.03 (S) Van twaalf tot twe' NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Het woord. 7.08 (S) Preludium levende 7 55 Aangestipt: progr. ove (S) Te Deum Laudamus: comm. bij de tijd. 8.30 Nv Gymn. v.d. Hulsvr. 8.45 (S) rz. 8.00 gewijde •s. 8.36 Select. Raden maar 14.00 Nws. 14J Dlscjockeyshow <15.00 Nws NO- 16.00 Nws. 16.03 De daverende du tig (17.00 Nws.). HILVERSUM In de plaats van hef populaire NCRV-program „Met liedjes het land in" komt deze omroep het komende win terseizoen met een super-quiz. waarin een aantal elementen van „Met liedjes het land in" wordt gecombineerd met een spelshow. Drie kandidaten die van alle markten thuis moeten zijn, de zgn. „kwizzers", wor den geassisteerd door drie be kende Nederlanders de zoge naamde meester-kwizzers. Ken- deelneemt aan Zeskampachtige nis op velerlei gebied moet bij wedstrijdjes, de deelnemers gepaard gaan met kracht en behendigheid. Harry de Groot en zijn orkest zor gen voor de muzikale omlij- Het is namelijk de bedoeling sting. Ted de Braak zal het 50 dat men niet alleen vragen minuten lange programma pre- beantwoordt, maar dat men ook senteren. Als je na afloop van een Groot Uur U bij jezelf na wil gaan waarin dat succes van presenta tor Koos Postema nu eigenlijk schuilt, krijg je het onverwacht moeilijk. Want wat doet Poste ma nou wat andere presentato ren niet doen? Hij doet exact hetzelfde, praat vanaf z'n stoel of staand programma-onderdelen aan elkaar, laat het publiek aan het woord en dat is ook al niets opzienbarends meer, en kondigt artiesten aan die de Vara niet eens altijd van de bovenste plank haalt. De dikke Jazz-zan- geres Beryl Bryden kwam nogal mager tevoorschijn met dunne tjes gezongen pseudo-jazz en dan had Postema nog bezoek van Liesbeth List een zangeres van wie Nederland nog steeds moet ontdekken dat ze niet kan zingen. Goed. dat was het alle maal niet. En toch was het weer een verschrikkelijk boeiend Uur U. Postema had gisteren ouders te gast van zwakzinnige kinderen, de directeur van een instituut in Noord-Holland dat hun kinderen huist, plus twee zeer jonge ver zorgsters. Voorzover de ouders aan het woord kvr :r, wa hst opvallend dat het de ideale ou ders voor zo'n onderwerp waren. Goed van de tongriem, rustig betogend en verstandig. Hetzelf de geldt voor de instituut: Mensen met hart voo' hun werk waarvoor eigenlijk 1' weinig geld cn mogelijkhedet. zijn. De noodzaak van zwembad bleek onontkoombaai maar moet via privé bedel-ac- tics financieel mogelijk gemaald worden. Was bij het laatste Uur U dat iq zag ook al sprake van dit „ideaal-gasten" in de personen van enkele opvallend fris den-, kende lichamelijk gehandicap; ten, de ouders van de geestelijk gehandicapte kinderen pasten ij datzelfde straatje. Hoe komt da1 nu? Toeval? Ik geloof dat keus van die mensen een grodj deel van de kracht van het LJufJ U en dus Postema is. en d' grootste bijdrage voor een g< stuk televisie komt dan van P tema zelf die levensgrote probit men met evenveel gemak aai> snijdt als een simpeler ondff werp als „de rat". Vanuit et'- bijne huiselijke geïnteresseerd heid in z'n onderwerp, waarb! h j wel altijd zichzelf blijft. Teveel over Postema. voor de rest was het dan ooi n:et bijzonder gisteravond, zag een herhaling van het oubo 1 ge Koffergrammofoon-pre gramma en de aardige maa: wat steriele kwis van Herma' Stok. Niets om over naar hu* c.q. in de krant te schrijven. B. J

Leidse Courant | 1973 | | pagina 2