Robot d ienst maagd SPORTIEVE SIMCA 1100 ruimt tafel af Elektrische bromfietsen WEGWIJS Koningin van de tuin VALHELM DRAGEN OOK VOOR BROMFIETSERS BITTERE NOODZAAK LEIDSE COURANT ONDER REDACTIE VAN GUIDO HALLEEN BLOEMETJES BUITEN Met de tentoonstelling in het Haagse Westbroek- park staat de koningin van de bloemen, de roos weer middenin de belangstelling. Elk jaar komen er nieuwe variëteiten bij, die dan wekenlang de be zoekers in hun ban houden. Dit jaar kunnen in to taal 23.000 rozen door het publiek worden bezich tigd, totdat de nachtvorst invalt. De meeste soorten en variëteiten kunnen in ons kli maat met gunstig gevolg worden geplant. Op voor waarde natuurlijk dat ze dat beetje extra zorg krij gen die dergelijke specialiteiten nodig hebben. Een van de belangrijkste zorgen die aan de rozen moeten worden besteed, is er voor voor- en na jaar: de snoei. Men kan praktisch alle rozen in het voorjaar snoeien, omdat ze, met uitzondering van de echte klimrozen, bloeien op de jonge scheuten, waarvan de groei steeds eindigt in een bloem of een tros bloemen. Gesnoeid moeten dus worden de grootbloemige struikrozen, voornamelijk de theero zen, de theehybriden en de polyantha- of trosbloe- mige roos. Struikrozen worden kort gesnoeid, tot drie of maximaal vijf goede ogen. Slap hout moet helemaal worden weggesneden. De echte klimro zen, evenals de klimmende theehybriden, snoeit men evenwel lang. De echte klimrozen snoeit men het liefst na de bloei, omdat deze rozen gewoonlijk zo sterk groeien dat ze ieder jaar voldoende sterk hout ont wikkelen om de muren, pergola's en schuttingen in volle bloei te zetten. De snoei bestaat hier eenvou dig in het weghalen van de uitgebloeide takken en het eventueel inkorten van de jonge scheuten. Het jonge hout kan tegelijkertijd worden aangebonden. Is de groei niet zo sterk zodat er gebrek aan tak ken bestaat, dan kan de snoei worden uitgesteld tot aan het voorjaar. Klimmende theerozen en theehybriden groeien meestal niet zo sterk. Ook met het snoeien moet men zich dus beperken. Gesnoeid wordt dan op de zelfde tijd als de struikvormende soortgenoten wor den gesnoeid. De snoei van botanische of wilde rozen is eenvou dig. Ze worden gesnoeid als heesters die op het jonge hout bloeien, bij voorkeur dus als geen stren ge vorst meer te verwachten is die te vroeg uitge lopen scheuten zou kunnen bevriezen. Een flinke uitdunning van de takken is voldoende. Op stam geënte rozen worden gesnoeid volgens de kenmerken van hun soort: de grootbloemige dus als struikrozen, hoewel ze iets langer kunnen blij ven, de klimrozen op een dergelijke manier dat ze hun bekende hangende vorm krijgen. Water Water. Rozen vragen tijdens de zomermaanden veel water. Bij aanhoudende droogte is het dus zaak flink te gieten, hetgeen vooral op zandgron den noodzakelijk is. Laat men dit achterwege, dan bestaat het gevaar dat de bloei in volle zomer en herfst flink terugloopt. Op warme zomeravonden is het ook aan te raden flink te spuiten, al moet wor den vermeden dat de geopende bloemen een harde straal te verduren krijgen. Bemesting Bemesting. Rozen groeien het best in goed bemeste grond Speciale rozenmest is in gedroogde of syn thetische vorm te krijgen. Deze speciale meststoffen zorgen voor de vorming van stevig hout en verho gen de bloeirijkdom en de kwaliteit van de bloe men. Een teveel aan stikstof kan schadelijk zijn, omdat het de houdbaarheid van de bloemen ver mindert en de plant vatbaarder maakt voor blad luis. Overigens wijst de groei en bloei van de plant wel uit of hij toe is aan een mestbeurt. Overige zorgen Overige zorgen. De rest van de zorgen bestaat hoofdzakelijk uit het regelmatig wegknippen van de uitgebloeide bloemen tot op het eerste flinke blad. Dan groeit spoedig een nieuwe scheut met nieuwe bloemen. Wil men werkelijk een hele zomer van de rozen genieten, dan moet men dit kleine karweitje regelmatig uitvoeren. Op perk- en stam rozen mogen zich namelijk geen vruchten ontwik kelen, in tegenstelling tot de wilde rozen waar de bottels in de winter een sieraad van de tuin vor- Deze service aan de helm dragers heeft het Rijs- wijkse bedrijf al enige honderden helmen gekost. HET AARDIGE VAN DE WETENSCHAP Daaraan tilt men overi gens niet zo zwaar, omdat de omzet aan valhelmen groot genoeg is om die "klap" te kunnen opvan gen. Achtergrond van het. Rijs- wijkse initiatief was de bepaling in de keurings voorschriften voor valhel men. dat op elke helm een aanwijzing dient voor te komen, dat men na een ongeval de helm beslist moet vervangen. JJie bepaling is er geko men, omdat onderzoek heeft uitgewezen, dat val helmen, die eenmaal aan een hevige schok werden blootgesteld, niet meer betrouwbaar zijn, zelfs al is dit door de leek op de het eerste oog niet te zien. Veel valhelmdragers blij ken zich van deze aanwij zing overigens niet veel aan te trekken. Zij wanen zich veilig. Om nu vooral deze groep tertoe te bewe gen na een ongeluk de helm toch te vervangen, is Tunit met zijn gratis vervanging gekomen. Kortweg Sedert de introduktie van de Simca 1100 in september 1967 j zijn er een miljoen stuks van de band gerold, waarvan bijna de helft naar het buitenland werd geëxporteerd. In ons land zijn in middels ruim 60.000 Simca's 1100 afgezet. Het is na de Opel Ka- dett de meest populaire wagen in Nederland. Peugeot heeft de prijzen van de 204, 304. 404 en 504 met ge middeld 3 pet verhoogd. Buiten de prijsverhoging bleven de 104 en de 37 bedrijfswagens. De prij zen van de basis-uitvoeringen zijn nu als volgt: 104: 8595; 204: 9945; 304: 10.845; 404: 12.395; 504: 14.995 (alle prij zen incl. btw). Het Britse verbond voor veilig verkeer heeft vrouwelijke auto mobilisten voorgehouden, dat schoenen met dikke zolen dode lijk kunnen zijn. Door de dikke zolen kunnen de vrouwen de pe- j dalen niet voelen, zodat slechts met de grootste moeite onder- I scheid gemaakt kan worden tus sen gas- en rempedaal. Braziliaanse Volkswagen in Brussel Op de Braziliaanse export- tentoonstelling „Brasil Ex port '73" die van 7 tot 15 november in Brussel gehou - den zal worden, zal onder meer deze Volkswagen SP j —2 te zien zijn. Het is een sportwagen van „Volkswa gen do Brasil", uitgerust met een 1.7 liter motor van j de VW 411. Het dragen van een valhelm is voor motor- en scooterrijders verplicht. De draagplicht voor bromfietsers (en hun duopassa giers) wordt binnen afzienbare tijd ingevoerd, zo heeft minister SVesterterp van Verkeer en Wa terstaat onlangs laten weten. De verwachting is overigens dat die draagplicht niet eerder dan eind volgend jaar van kracht wordt, ivant de keuringseisen voor bromfietshelmen moeten nog in de Staatscourant worden ge publiceerd. Bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat ziet men er wei nig heil in op al te korte termijn de draagplicht in te voeren, om dat er dan binnen een korte tijd ruim twee miljoen bromfietshel men moeten worden geprodu ceerd en verkocht. Men schat namelijk dat van de 2,5 miljoen bromfietsers er maar een kleine 500.000 een helm bezitten. Men wil eerst alle bromfietsers in de gelegenheid stellen zich een goedgekeurde valhelm aan te schaffen. Bromfietsers, die nu al een helm willen aanschaffen, hoeven zich niet bezorgd te maken, dat ze na het bekend worden van de keuringseisen met een verkeerde helm zijn opgescheept. Als men nu een goedgekeurde motor helm koopt, dat zit men zeker goed. Of de helm is goedgekeurd, kan men zien aan het aan de binnen zijde van de helm aangebrachte oranje vignet waarop moeten voorkomen de letters IW/TNO en 'n codenummer. Ook met hel men, die goedgekeurd zijn door het Kon. Ned. Motor Verbond kan men zics geen buil vallen. Hetzelfde geldt voor in België goedgekeurde helmen, waarop het woord "BENOR" moet voor komen Als de keuringseisen voor spe ciale bromfietshelmen zijn gepu bliceerd, dan kan de produktie van deze helmen op gang ko men. Aan bromfietshelmen kun nen wat minder zware eisen es- teld worden. Of men met een goedgekeurde bromfietshelm te maken heeft, kan men straks zien aan een langwerpig wit vig net met afgeronde hoeken aan de binnenzijde van de helm, waarop ook weer de letters IW/TNO en een codenummer moeten voorkomen. De draagplicht zal overigens in twee fasen worden ingevoerd. Eerst volgt de verplichting "een helm" te dragen en later de ver plichting "een goedgekeurde helm" te dragen. Men hoopt dat de bromfietsers zo verstandig zullen zijn zich nu al van een valhelm te voorzien. Daarom zal het ministerie van Verkeer en Waterstaat binnen kort een grootscheepse voorlich tingscampagne starten, onder meer via de televisie. Niet nadrukkelijk genoeg kan gewezen worden op de gevaren, die het niet dragen van een val helm met zich brengt. De gege vens over ongevallen spreken in dit verband duidelijke taal Bromfietsers blijken een zeer kwetsbare groep verkeersdeelne mers te vormen. Niet alleen hebben ongevallen, waarbij bromfietsers zijn betrokken, va ker een dodelijke afloop, dan ongelukken met andere ver keersdeelnemers (met uit zondering wellicht van de voetganger), maar ook de brom fietsers die een ongeluk overle ven zijn er vaak heel ernstig aan toe. Van het totaal aantal ernstig ge wonde verkeersslachtoffers, wordt de helft gevormd door bromfietsers. Bij de zeer ernstig gewonden bleek in negen van de tien gevallen naast andere ver wondingen ook sprake te zijn van hersenletsel. En dat betrof dan steeds bromfietsers, die op het moment van het ongeval geen valhelm droegen. Levenslange garantie op vervanging valhelm De Rijswijkse valhelmle verancier Tunit-Tweewiel Unie levert sedert ruim een half jaar valhelmen merk "Life" met een le venslange vervangingsga rantie. Dit betekent, 'dat een door Tunit geleverde helm gratis vervangen wordt door een nieuwe, in dien men met die helm een ongeval heeft gehad. Chrysler komt binnenkort met nieuw type in de Simca 1100 serie op de markt. Het is de 1100'TI, die zich behalve door ziin prestaties ook door zijn uit voering onderscheidt van de an dere modellen in de 1100 serie. Evenals de Simca 1100 Special, beschikt de TI over een motor een cilinderinhoud van 1294 cc, maar dan in de uitvoering van dc Matra Simca Bagheera met twee dubbele Webercarbu rateurs. Het maximum vermo gen bedraagt 82 DIN pk tegen 75 pk voor de Special. De TI be reikt volgens de fabriek een top snelheid van 165 km per uur. De wagen heeft stervormig ge- styleerde lichtmetalen wielen met open velgen. Uiterlijk on derscheidt de TI zich ook door de acht lichtbronnen aan de voorzijde, waaronder twee kop lampen, twee verstralers en twee mistlampen. In het interieur zijn de voorzit tingen en de achterbank van nieuw ontwerp. Zij geven een goede zijdelingse steun. De voor- zitt.ngen hebben verstelbare hoofdsteunen. Verdere bijzonderheden zijn een waarschuwingslicht voor het renisvsteem, voorruit van ge laagd glad, verwarmde achter ruit en achteruitrijlampen. De TI heeft een oranje-rode kleur („Rouge Sumatra") en zal zo wel in tweedeurs als in vier- deurs uitvoering verkrijgbaar zijn Hij wordt in het najaar op de Nederlandse markt verwacht. Een elektrische brommer wordt in ons land in het vervolg ook be schouwd als een gewone brommer. Totnutoe konden deze schone en stille brommers niet zonder meer als gewone bromfietsen worden gekwalificeerd, omdat de wet alleen voertuigen met een verbran dingsmotor van ten hoogste 50 cc als brommers beschouwde. Het gevolg was, dat elektrische brommers niet op de weg konden komen, omdat ze een te kleine wielmaat hadden, geen verbrandings motor bezaten en bovendien de bestuurder een rijbewijs moest kun nen tonen. Aan al die belemmeringen heeft minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat nu een eind gemaakt. Hij vond dat de ontwikkeling van milieuvriendelijke brommers juist bevorderd in plaats van be lemmerd diende te worden. Daarom is een elektrische bromfiets nnu ook echt een bromfiets, hoewel de aanduiding „zoemfiets" meer op z'n plaats zou zijn. De enig totnutoe bekende zoemfiets is de Solo Elektra, die vorig jaar september voor het eerst in ons land werd getoond, maar se dertdien noodgedwongen op stal moest blijven. De Solo Elektra heeft een top- en kruissnelheid van 30 km/u terwijl de aktieradius ongeveer 35 kilometer bedraagt, ruim voldoende om in de stad uit de voeten te kunnen. Uitlaatgassen kent deze brom mer niet. Hij wordt aangedreven door een Bosch elektromotor van 500 Watt, die wordt gevoed door twee accu's (12 Volt), die op hun beurt kunnen worden opgeladen door een speciaal bij te leveren laadapparaat. Niet alleen de Amerikanen, maar ook de Britten zijn al ver gevorderd op het gebied van mechanise ring en automatisering. In Engeland heeft men al prototypen ontwikkeld van robots, die, bestuurd door een computer, vrachtwagens kunnen lossen, de goederen naar de opslagplaats brengen en deze dan op de juiste plaats deponeren. Een ander pro totype is in staat borden schotels en ander eetgerei van de tafel af te ruimen. Een huisvrouw komt er niet meer aan te pas. Deze proefrobotten zijn vervaardigd door de tech nische afdeling van het Queen Mary College in Londen. De dienstmaagd kan koppen, schotels, le- peis, vorken en wat dies meer zij met het grootste gemak opruimen. De robot beweegt zich langs de tafelrand en neemt voorwerpen waar als hun scha duwen op een gevoelig fotocel vallen. Onmiddelijk reageert hij door zijn arm uit te steken en met zijn beide kunsthanden het voorwerp aan te vatten. Is dat gebeurd dan trekt hij de arm terug en plaatst het voorwerp op een dienblad. Daarna vervolgt hij zijn weg tot de tafel leeg is. Uitdijende melkweg Niet alleen het heelal maar ook ons melkwegstelsel schijnt uit te dijen. Dit meent men te kunnen con cluderen na recente onderzoekingen van de relatie ve en eigen bewegingen van sterren. De astronoom Clube van het Scotisch Royal Observatory heeft deze ontdekking gedaan aan de hand van een ana lyse van de eigen beweging van de sterren. Loop en bewegingen van niet minder dan 8790 sterren ten opzichte van sterren buiten ons stelsel werden nauwkeurig bepaald, berekend en in kaart ge bracht. En bleek een krachtige expansie van ster ren in de omgeving van de zon te bestaan, weg van het centrum en met een expansiesnelheid van I 75 tot 25 km per seconde. Hiermee rekening hou- I dend vertaalde Clube bepaalde verschuivingen in de spectra van de sterren in het centrum van de melkweg als een buitenwaartse beweging van de zon (met inbegrip van de planeten) met een snel heid van 35 km per sec. Mummie Een 1500 jaar oude, uit Zuid-Peru afkomstige mummie is. onlangs in Han nover doorgelicht. De resultaten waren nogal ver rassend. De gemummificeerde Indiaanse is op on geveer 35-jarige leeftijd overleden. Zij leed aan ca ries (tandbederf) en tuberculose en raakte, kort voor haar dood, vrij zwaar gewond. Goed be schouwd kwam de dokter 1500 jaar te laat Doorgelichte mummie Lappen Ten noorden van de poolcirkefl trekken in Zweden, Noorwegen en Finland de Lappen rond met hun rendierkudden. Dat doen zij in alle vrede en vrijheid. Niettemin wordt hun leven ernstig be dreigd en wel door radioactieve neerslag. Niet dat er in het land der Lappen mee rneerslag is dan el ders In de wereld, maar het is wel zo dat zij door de unieke voedselketen veel meer aan straling on derworpen zijn dan welk volk ook. Lapland is na. melijk een land van mos en rendier en mos nu heeft de onhebbelijke eigenschap radioactieve neer slag op te potten, met het gevolg dat het isotoop caesium 137 (sterk radioactief) in die vegetatie sterk is geconcentreerd. Het verontreinigde mos is voor 90 procent het dieet van het rendier en het rendier is weer het hoofdvoedsel van de Lap. Over een periode van jaren hebben de Lappen wel veer tig maal meer straling te incasseren dan bewoners uit de gematigde streken. En dat is bepaald wel te veel van het goede. De Solo Elektra gaat in ons land ongeveer 1200 gulden kosten, inclu sief btw en laadapparaat.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11