Spaanse Caravelle stort neer: 85 doden VLUCHT INDUSTRIE VAN NAAR BUITENRAND Kort geding tegen Nixon H. Stoel beraadt zich over kerk in Mozambique £eid6c6ouACMit SKYLAB KOMENDE DAGEN WEER TE ZIEN Sabotage Veel doden in Pakistan en India- DINSDAG 14 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT LA CORUNA (AP) Een Caravelle van de Spaanse luchtvaart maatschappij Aviaco Airlines is gisteren in de omgeving van de luchthaven van La Coruna, in het Noordwesten van Spanje neergestort. Alle 85 inzittenden van het toestel. 79 passagiers en 6 Spaanse bemanningsleden, kwamen bij het ongeluk om het leven. De Caravelle stortte neer op eer van de luchthaven Alvedra, kwam had moeten landen. Het vliegtuig had tot drie maal toe geproheetd te landen, maar moest telkens opnieuw hoogte kiezen omdat er een dichte mist boven de luchthaven hing. Het toestel raakte een boom, vloog in brand en stortte neer op een aantal huizen, waarin zich op dat moment geen mensen bevonden. De wrakstukken van het toestel lagen over een gebied met een straal van ongeveer 100 meter verspreid. Reddingsploegen brachten de stoffelijke resten van de slachtoffers naar het mili tair hospitaal in La Coruna. Het hoofdkantoor van Aviaco in Madrid verklaarde dat alle slachtoffers Spanjaarden waren, op zeven passagiers na. UTRECHT, (ANP) - De Heilige Stoel beraadt zich over stappen die mogelijk en opportuun zijn in da ingewikkelde situatie van de kerk in de Portugese over zeese gebiedsdelen. Dit heeft kardinaal-staatssecreta ris Villot medegedeeld aan mgr. Joseph Gremillon, secretaris van de pauselijke commissie voor gerechtigheid en vrede. Deze had de brief van de Ne derlandse bisschoppenconferen tie tegen de massamoorden in Mozambique doorgegeven aan de Romeinse curie. Kardinaal Villot heeft voorts in antwoord daarop medegedeeld, dat de bisschoppen van de ge bieden in kwestie en de Heilige Stoel in herhaalde interventies hun afkeuring van elke geweld daad, bedreven door wie dan ook, hebben uitgesproken. Hij wijst ook op de krachtige ver oordeling door de paus van alle daden van willekeur en machts misbruik gedurende de laatste Heel dorp in Engeland te koop LONDEN (AP) Een complect dorp met inbe grip van dertig luxe-wo ningen, boomgaarden en kassen voor het kweken van orchideeën en pad destoelen is te koop voor omstreeks 4 miljoen pond. Dat is Fernhill, in het hart van Surrey, en de inwo ners willen weg. Een eventuele koper moet wel weten waarom. Fernhill ligt slechts een an derhalve kilometer van Gatwick de tweede gr«ts Londense luchthaven en er razen per etmaal zo'n 400 grote vprkeersmachi- nes overheen. Geen mens van de onge veer 100 inwoners van het dorp kan fatsoenlijk sla pen, enige vrouwen hen ben er al een zenuwiA- storting aan overgehou den. De hele zaait kan nu worden overgenomen na dat is gebleken dat de ei genaars de huizen elk voor zich niet kwijt kun nen. Daarom wil men het en block gaan doen en hoopt dat de een of ande re industrie er belangstel ling voor heeft. SANTIAGO (AP) Onbekend ge bleven saboteurs hebben gister avond een grote elektrische cen trale ten dele opgeblazen met als gevolg dat In delen, van Cen traal- en van Noord-Chili de stroom uitviel. Dit gebeurde onder meer in de twee grootste steden van het land, de hoofdstad Santiago en de havenstad Valparaiso die een 1400 kilometer van elkaar ver wijderd liggen. In Santiago ontstond paniek toen de stroom uitviel. De voorzie ning werd daar na 35 minuten hersteld. Yan Veen voorzitter ondernemers DEN HAAG (ANP Het dage lijkse bestuur van het verbond van Nederlandse ondernemingen heeft in de vandaag gehouden vergadering van het algemeen bestuur voorgesteld oud-minis ter mr. C. van Veen te vragen gehonoreerd voorzitter van dif verbond te worden. De heer Van Veen zal in de ledenverga dering van het verbond van 28 augustus a.s. worden voorgedra gen als bestuurslid. Het is dan de bedoeling dat de heer Van Veen met ingang van 1 september a.s. vice-voorzitter wordt en begin 1974 het voorzit terschap overneemt van dr. J. Bartels die dit in mei j.l.. als opvolger van drs. S. C. Bakke nist. voor een beperkte periode heeft aanvaard. Geen reductie landingsgelden Zestienhoven ROTTERDAM (ANP) De „commissie verkeer en openba re werken" van Rotterdam heeft de voorgestelde reductie op landingsgelden op de lucht haven „Zestienhoven" van de hand gewezen. De leden ziin van mening, dat het op deze wijze aantrekkelijk maken van het vliegveld niet past in het be leid van de gemeenteraad, die wegens de milieubelasting aan stuurt op sluiting van „Zestien hoven". Rotterdamse raadsleden maken zich zorgen over de pogingen van het gemeentebestuur het vliegveld Zestienhoven langer voort te laten bestaan dan nodig is. In het streekplan voor het Rijn mondgebied heeft het terrein van de luchtnaven de bestem ming „stads- en dorpsgebied" gekregen. Geruime tijd geleden besloot de Rotterdamse gemeen teraad Zestienhoven zo spoedig mogelijk te sluiten en het ter rein een andere bestemming te geven. Volgens Rijnmondgecommitterde Rozemond zou B en W tijdens een gesprek met het dagelijks bestuur van Rijnmond gepro beerd hebben de bestemming van het vliegveldterrein in het ontwerp-streekplan te verande ren in „luchthaven". Gisteren gingen veel kinderen van zes en zeven jaar voor het eerst naar de grote school. Er zullen wel weer de nodige tranen gevloeid hebben, maar er waren er ook. zoals dit meisje, die de juf meteen al aardig vonden en er verder geen problemen mee hadden. KARATSJI (AP—Reuter) Bij de overstromingen in Pakistan zijn gedurende de afgelopen drie dagen meer dan 130 perso nen om het leven gekomen, zo is uit officiële bron vernomen. In India heeft men reeds meer dan 110 doden als gevolg van de overstrqmingen van de laat ste 4 dagen. Het ergst getroffen zijn Kasjmir met 68 doden en Oettar PradesJ met 38 doden. Honderden dorpen in het noor- I den van het land zijn afgesne den en tienduizenden zijn dak- j loos. Geheimzinnige ontvoering in Hongkong HONGKONG (AFP—UPI) Een man die beweert een lid van de Zwarte September te zijn heeft gedreigd een 36-jarige Cana dees, Yves Landrey uit Mon treal te zullen vermoorden wanneer de Griekse autoriteiten niet binnen 48 uur twee Arabie ren in Athene vrij laten, aldus de politie in Hongkong. Volgens de ontvoerder zou Yves Landrey op 18 juni 1937 geboren zijn en zou zijn adres zijn 8138 Quearbes in Montreal. De ont voerder sprak vlekkeloos Frans en vermoed wordt dat hij een Franse Canadees of een Belg is. Yves Landrey komt niet in het telefoonboek van Montreal voor. Controle in de hotels van Hong kong leverde geen spoor van Landrey op. Snellere bestrijding gasvorming vuil nodig DEN HAAG Als er geen maat regelen worden genomen om de bestrijding van dc luchtvervui ling te bespoedigen, zal de ver vulling van de lucht met gas vormig vuil door brandstofver branding in de komende jaren nog zodanig toenemen, dat zij in 1980 ongeveer 70 procent groter is dan thans. Dit zegt de O.E.S.O. (organisatie van economische samenwerking en ontwikkeling) in een rapport. Ter financiering van de bestrij ding zullen de kosten van het brandstofverbruik in het gehele OESO-gebied, dat Europa, Noord-Amerika en Japan om vat, gemiddeld met 2,5 5 pro cent stijgen. DEN HAAG Tal van Neder landse vestigingen zijn in West- Duitsland en België terecht ge komen, omdat men daar betere afzetmogelijkheden meende te hebben of daar het industriële klimaat gunstiger vond. zijn jaarverslag over 1972 naar meer terughoudend zijn gewor- canleiding van de verslechte- den. ring van het industriële klimaat Onder deze omstandigheden, zegt ons land, die het instituut al enige jaren waarneemt. Het in stituut constateert ook, dat bui tenlandse investeerders, die in het verleden een belangrijk aan deel hadden in de versterking van onze industriële structuur", het instituut, wordt het klaarbaar. dat de Industriële ontwikkeling van de stimule- j rlngsgebieden in ons land (het i noorden des lands en Zuid-Lim- burg) minder succesvol verloopt j dan mocht worden aangenomen: Reusachtige koperlaag SANTIAGO (AFP) - In de Cor- dilleras van het Andesgebergte in Chill is een enorme nieuwe koperlaag ontdekt die wordt be schouwd als dc belangrijkste ter wereld. De vindplaats ligt 1500 km ten noorden van Santiago op een hoogte van 3000 meter, vlakbij de mijn van Chuquicamata. De totaal aanwezige kopervoorraaö wordt geschat op 700 miljoen ton maar zal pas in 1977 kunnen worden geëxploiteerd. Oeganda Schoen smeer verboden voor Aziaten KAMPALA (AP Presi dent Idi Amin heeft de Ocgandese Aziaten verbo den zich zwart te maken met schoensmeer, zo heeft radio Oeganda mee gedeeld. Amin zou de Aziaten heb ben verzekerd dat zij zijn „broeders en zusters", zijn. „Maar", zo zei hij. „degenen die erop worden betrapt dat zij hun go- zichten zwart maken, en sommigen doen dit inder daad. zullen worden ge straft". Bevooroordeeld HET WAS DE GRONINGSE HOOGLERAAR prof. J. Th. Snijders die vorige maand in een vakbondsblad zijn kritische schijnwerper weer richtte op de herstructureringsplannen voor ons wetenschappelijk onderwijs. Hij laakte het dat iedereen doet alsof de grondige reorganisatie die opgesloten ligt in het plan-Posthumus al helemaal in kannen en* kruiken is. Met als gevolg dat de collegegeldkwestie verreweg de meeste aandacht krijgt, terwijl inhoud en vorm van het weten schappelijk onderwijs toch veel belangrijker zijn. Aldus prof. Snij ders. Hij heeft gelijk, vinden we. Persoonlijk hebben we tegen de conse-J quenties van het plan-Posthumus minder bezwaren dan de Gro-% ningse professor, in de voorstellen tot verkorting van studieduur,! het selecteieve propaedeuteisch jaar en de regeling van graden en be-' voegdheden zitten dubieuze punten, maar de bestaande toestand is verre van ideaal. Het grootste bezwaar van de wet Posthumus lijkt ons evenwel dat ze te veel een project op zichzelf is, niet uitgaat van een gemoderni-! seerd voortgezet onderwijs en kennelijk ervan uit gaat dat na het; van kracht worden van een nieuw-gestrucureerd hoger onderwijs- het voortgezet onderwijs zich maar weer aanpassen moet. Dezelfde fout welke destijds bij de „mammoet" begaan is terzake van het basisonderwijs. JAMMER GENOEG is wat de universitaire wereld tegenover de ver-, moede plannen van de politieke overheid stelt, een onduidelijke' zaak, neerkomend op een houding van wantrouwen, dat nu Den Uyl c.s. en in het bijzonder minister Van Kemenade in de kortste keer een vereenvoudigde, uniforme structuur voor het hele wetenschap pelijk onderwijs zullen gaan doordrukken. De regering mag bij de begrotingsbehandeling zeker meer klaarheid brengen en duidelijk maken wat er in de departementale keuken! precies wordt gaar gestoomd. Maar dit moet nu weer niet beteke-; nen, dat de universitaire wereld zich oppositioneel moet opstellen- tegenover alles wat niet duidelijk contra de wet-Posthumus is. Zo doet het ons nogal kortzichtig aan, dat de universiteitsraad varr Nijmegen zich verzet tegen de benoeming van een nieuw bestuurs-C lid van de universiteit „omdat die kandidaat aanhanger is van eei{ ondemocratisch planningsbeleid en de herstructureringsplannen van Den Haag". WAT UNIVERSITEITEN tegenwoordig onder „demo£ cratie" verstaan, moet blijkens ervaring soms met kilo's zout beoordeeld worden. Wie ervan uitgaat dat een deskundige die niet bekend staat als notott tegenstander van het plan-Posthumus een stroman is van Den Haag, getuigt zelf van vooroordeel; de democratie welke men zel( opeist, blijkt dan op de keper beschouwd ook een „geleide" demo; cratie te zijn. Sedert zondagmiddag woedt een hevige brand In een jute-opslagplaatx in de Antwerpse haven. De schade wordt nu reeds geraamd op 30 miljoen gulden. Over afstaan van bandjes WASHINGTON (AP) - De speciale aanklager in de Water gate zaak, Archibald Cox, heeft gisteren een kort geding tegen president Nixon aangespannen omdat de president volgens hem „wettelijk verplicht is bewijsmateriaal aan óe grand jury te verstrekken". „Zelfs de hoogste be- ituursfunctionarissen moeten zich houden aan de wet, en het is dc plicht van de rechtbank om hiervoor te zorgen", verklaarde Cox. Dc speciale aanklager spande dit sident te dwingen deze op te kort geding aan nadat het Witie volgen", zei Cox. Huis te kennen had gegeven dat Hij noemde het argument van het de rechtbank niet de bevoegd- Witte Huis dat de president bul heid heeft president Nixon to ten de wet valt „niet In over- dwingen voor het gerecht te eerstemming met onze consti- verschijnen. „Da dagvaarding tutionele traditie", was op de juiste wijze gericht 0e p^dent heeft niet bet recht, aan dc president en de recht- volgens hem. om bewijsmatc- bar.k heeft de macht om de pre- DEN HAAG (ANP) Het Amerikaanse ruimtela- 17 augustus: van 2.43 tot 2.45 uur, komt op oost-z boratorium „Skylab" kan de komende dagen bij heldere hemel weer met het blote oog worden waargenomen. Het ruimtevaartuig beweegt zich als qen heldere ster ten opzichte van de andere sterren. „Skylab" heeft een helderheid die gelijk i die van de poolster. De werkgroep kunst oost, gaat onder in het oosten van 4.16 tot 4.22 uur, komt op In het westen gaat onder oost-z- oost. 18 augustus: van 2,01 tot 2.02 uur. komt op in het oosten, onder ir het oosten van 3.34 toö 3.39 uur, komt op westen, gaat onder oost-z-oost. manen van de Volkssterrenwacht Simon Stevin in 19 augustus: van 7.53 tot 2.55 uur. opkomend in Hoeven heeft een overzicht gemaakt van de da- zuidoosten, onder oost-z-oost van 4.26 tot 4.37 uur, gen waarop „Skylab'" waarneembaar is: opkomend in het westen, onder zuid-z-oost. V L TW ft* V y'H 15 auSustus: van 2 33 t°t 2-36 uur. opkomend oost- 20 augustus: van 3.45 tot 3.48 uur, opkomend zuid- z-oost. onder in het oosten, van 4.06 tot 4.12 uur. westen, onder zuidoosten. Na de door de Amerikaanse regering afgekondigde prijsstop voor vlees wordt het tekort aan dit voedsel in de Verenigde Staten steeds nij- j opkomend in het westen, onder oost-zuidoost. 21 augustus: van 3.04 tot 3.05, opkomend in zuid- pender daar de boeren weigeren hun vee naar de markten te brengen. Op een van de grootste fokkerijen in Gteeley staan meer dan lOO.OOOl 16 augustus: van 3.25 tot 3.29 uur, komt op west-z- oosten, onder zuidoosten van 4.38 tot 4.40 uur, stuks vee vredig te grazen. I west, gaat onder in het oosten. opkomend zuidwesten, onder zuid-west. nao! achter te houden door te stellen dat hij dit doet uit het oogpunt van het gemeenschap pelijk belang. „De grand jury probeert bewijsmateriaal te ver garen dat Nixon onder zijn be heer heeft. Het enige wat de rechtbank wordt gevraagd is te bepalen dat ook de president zoal; alle andere burgers gebon den is aan wettelijke plichten". Ook od verzoek van Cox is in Wa shington een gerechtelijke com missie bijeengekomen om een onderzoek in te slcllen naor ille gale praktijken tijdens de cam pagne voor de presidentsverkie zingen in 1972 en 't In de doofpot stoppen van overtreding van de an;t trustwet door het concern ITT. ITT zou In ruil voor be- p&aide gunsten een schenking hebben gedaan aan een repu blikeins partijcongres en de loenrr.alige minister van justitie Mitchell zou daarvan hebben geweten.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9