mil in A Weer half voor hulp oen rika Fondspatiënt de deur wijzen is immoreel" Zeegevecht in Golf van Suez Johan en de liefde voor worteltrekken, machten en breuken Noord-Holland gaat drinken uit IJsselmeer Kritiek CNV op tandartsen: Dierenredder van het jaar55 beloond Na alarmerende berichten: Hïj DINSDAG 14 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT UTRECHT (ANP) Natuur lijk kan een tandarts ge noodzaakt zijn tot inkrim ping van zijn praktijk Maar het is immoreel, dan de ziekenfondspatiënten dus de mensen met de kant te schoppen en voort aan alleen nog de beter betalende particuliere pa- tienten te behandelen. Op die manier verlagen zij zelf een nobel vak tot ordi naire geldklopperij. laagste inkomens - aan da A,d"s de reactie van het CNV op het besluit van tandartsen in Woerden en Dongen om hun zie kenfondspraktijk te beëindigen; de Woerdense tandarts omdat hij teveel patiënten heeft, zijn collega uit Dongen omdat hij vindt dat de ziekenfondstarieven tc laag zijn. De twee tandartsen hebben de medische ethiek vol gens het CNV met voeten getre den. Zelfs wanneer zij uitzonde- ringen zijn, bederven zij het voor hun goedwillende collega's. 1 Naar aanleiding van de weigering van tandartsen om geestelijk gehandicapten te helpen, heeft het Kamerlid Heymans (KVP) de staatssecretarissen Hendriks van Volksgezondheid en Klein van Wetenschappelijk Ondenvijs j voorgesteld, dat bij de tandart senopleiding aandacht wordt be steed aan de speciale aanpak die tandheelkundige verzorging j van gehandicapten vraagt. Hij wil ook weten of vanwege de speciale eisen die de hulp aan j gehandicapten stelt een tandart- j senhonorarlum van 77 gulden per uur plus een autokostenver- goeding van 45 cent per kilome-1 ter te laag is en daarom rem-1 mend werkt. Volgens de heer Heymans zijn berichten over de uitzonderlijk hoge inkomens van j tandartsen overdreven. Al 27 lijken gevonden op aanwijzingen Elmer Henley HOUSTON (UPI) —Nadat de po litie vorige week al 24 stoffelij ke overschotten had opgegraven van jongens die op sexfeestjes bij de electricien Dean Corll in Houston vermoord waren, zijn gisteren aan het strand bij Gal veston nog eens drie lijken ge vonden. Ook deze graven wer den gevonden op aanwijzingen van de 17-jarige Elmer Henley, die nu zegt zelf negen jongens te hebben vermoord. Ouders wier kinderen de laatste jaren verdwenen zijn, vinden dat de politie laks is geweest bij het opsporen van vermiste jon gelui. In de jaren 1971 en 1972 werden in Houston 10.800 kinde ren als vermist of weggelopen gemeld. Volgens commissaris Short zal de politie echter nooit over voldoende manschappen beschikken om alle kinderen op te sporen. Padvinders namen het VPrkpPrflP TbJifl I Elmer Henley gaat, geboeid en tussen twee politiemensen, het ge- |-vcavl. rechtsgebouw in Houston binnen om ondervraagd te worden. Op zijn Wegens kaping veroordeelde Rus in Israël TEL AVIV (Reuter) - De Russi sche jood Kornblitt die drie Jaar in een gevangenis heeft gezeten omdat hij van plan was geweest een vliegtuig te kapen voor een vlucht naar Zweden, is gisteren als nieuwe emigrant in Israël aangekomen. De 52-jarige Kornblitt zei tegen verslaggevers in Tel Aviv dat de omstandigheden in het ar- j beidskamp waarin hij zijn straf heeft moeten uitzitten, "zeerj hard" waren. Andere emigranten die maandag in het „beloofde land" aankwa men. waren de twee dochters van Mark Dymsjits, die tot vijf tien jaar dwangarbeid is veroor deeld. Spoedcursus Nederlands aan TH Twente Verkiezingen Griekenland „correct" ATHENE (AP/UPI) —Het Griek- se opperste gerechtshof heeft gisteren de beschuldigingen dat tijdens het referendum van 29 juli onregelmatigheden hebben plaatsgevonden van de hand ge wezen. Doordat de bezwaar schriften niet ontvankelijk wer den verklaard is de verkiezing van Papadopoulos tot president van Griekenland bevestigd. Pa padopoulos en vice-president Anghelis zullen nu spoedig wor den beëdigd. De bezwaren waren afkomstig van het comité voor het herstel van de democratische legaliteit, onder leiding van ex-premier Canelopoulos. Volgens het comi té is tijdens het referendum de kieswet herhaalde malen ge schonden. Het hof noemde de bezwaren onaanvaardbaar en niet van wezenlijke aard. Bij het referendum stemde 77,2 pro cent van de Grieken voor de nieuwe grondwet en de repu bliek, 21,7 procent tegen en 1,1 procent ongeldig. Een grote ravage ontstond gisteren in het Westduitse dorpje Erdbach bij Dillenburg, toen door nog onbekende oorzaak een groot aantal goederenwagens in beweging was geraakt en nu zeventien kilometer in Erdbach uit de rails schoten. De wagons kwamen tot stilstand tegen een huis dat geheel verwoest werd. De bejaarde bewoonster kwam om het leven. 55- MüNCHEN (AP) Een 16 jaar aanwijzingen zijn oude Belgische padvinder en1 zijn 30-jarige patrouilleleideri zijn door Tsjechische grensbe wakers enige uren vastgehouden radat zij tijdens een wandel tocht per ongeluk de Tsjechoslo- waakse grens hadden overschre den, zo heeft het Beiers ministe- 1 lie van binnenlandse zaken gis teren bekend gemaakt. De 16-jarige jongen werd toen hij dit weekeinde nabij de stad Ti- schenreuth op Tsjechoslowaaks grondgebied was geraakt, on middellijk aangehouden- Toen de patrouilleleider de grens over stak om te proberen de jonge man vrij te krijgen werd ook hij gearresteerd. De twee wer den geblinddoekt en weggeleid. Enkele uren later werden zij aan Beierse autoriteiten overge leverd. n al 27 lijken van jongens gevonden. Sterke stijging aardgaslevering DEN HAAG De Nederlandse Gasunie heeft in de eerste helft vana dit jaar 22 procent meer aardgas afgeleverd dan - in de eerste helft van het vorige jaar. De gasafgifte bedroeg in de eer ste helft van dit jaar 35,2 mil jard kubieke meter tegen bijna 29 miljard kubieke meter in de eerste helft van 1972. BERLIJN (DPA) Zes mensen zijn bij een ernstig spoorwegon geluk op de lijn Reichenbach- Wardau bij Karl-Markx-stad in Oost Duitsland omgekomen. Volgens het Oostduitse persbu reau ADN ontspoorde vier wa gons. Joop Hut uit Hoek van Holland ENSCHEDE (ANP) De toeloop van Nederlandse studenten aan de TH Twente stagneert mo menteel zo dat de bestuurders van de hogeschool de blik over de grens hebben geworpen. Om de nu nog al hoge taalbarrière te overwinnen heeft men In sa menwerking met het Nedersak- sisch instituut van de rijksuni versiteit te Groningen een schriftelijke cursus „Nederlands in vier weken" opgesteld. Het projekt, dat is ontwikeld ln Eu- reglo samenwerkingsverband, zal binnenkort ln het Duitse grensgebied jongelui proberen te interesseren die ln september aan hun laatste studiejaar begin nen. Kweek van anti-papaver TEL AVIV (AP) Twee Israëlisdhe wetenschapsmensen expe rimenteren momenteel met een nieuw soort papaverplant die ditmaal geen opium zal moeten produceren maar een genees middel voor verslaafden aan verdovende middelen, zo heeft het Weizman instituut in Tel-Aviv bekend gemaakt. Het doel is een plant te kweken die het chemische product the- baine zal opleveren. The-bacne is het basisprodukt van Naxalone en andere geneesmiddelen tegen verslaving, die evenwel min der schadelijk zijn als methadone, dat nu veel gebruikt wordt bij de behandeling van verslaafden aan heroïne. Professor David Lavie en Arieh Abraham hebben voor hun on derzoekingen een subsidie van 285.000 gulden van het Ameri kaanse ministerie van Landbouw gekregen. CAIRO (Rtr Voor de Egypt! sche kust is het gistermiddag tot een treffen gekomen tussen Israëlische en Egyptische oor logsschepen. Volgens het pers bureau voor het Midden-Oosten naderden twee patrouilleboten van de Israëlische marine de kust, toen zij ter hoogte van Ras Sudar, in de Golf van Suez, door Egyptische oorlogsschepen werden onderschept. het zeegevecht in de golf van Suez een klacht ingediend bij de commissie van VN-waarnemcrs in Jeruzalem. Volgens een woordvoerder in Tel Aviv zijn de Egyptische oorlogsbodems het eerst met schieten begonnen. De Israëlische schepen zijn geen enkel moment de schei dingslijn tussen de door Egypte en Israël gecontroleerde gebie. den gepasseerd. DEN HAAG De Nederlandse regering heeft opnieuw een be drag, te weten een half miljoén (Van een o Stuur s.v.p. even een molen DEN HAAG Bij de Ver eniging van Amerikaanse zakenlieden in ons land komen wel eens aanvra gen binnen, waaraan niet kan worden voldaan. Dat was o.a. onlangs 't geval met de Amerikaan, die helemaal uit Florida op belde om te zeggen, dat hij graag een echte Ne derlandse windmolen wil de kopen en dat hij be reid was daar 10.000 dol lar voor te betalen. De Hollandsche Molen (ver eniging tot behoud van Molens in Nederland) moest de Amerikaan ech ter teleurstellen. De be staande molens zijn be schermd en de kans, dat toestemming zou worden gegeven voor het ontman telen pn exporteren, is praktisch nihil. Men kon het echter voor de Ameri kaan in orde maken, dat een nieuwe molen voor hem zou worden gebouwd in Florida, zoals is ge beurd te Winnipeg in Ca nada en in Holland (Mi chigan). Dat ging echter zn'n 150.000 dolle- kosten in plaats van de 10.000, die de Amerikaan dacht uit te geven. verslaggevers) BEMMEL De 20-jarige lasser Joop Hut uit Hoek van Holland heeft gisteren de onderscheiding „beste dierenbeschermer van het jaar" gekregen van de VVV in het Betuwse dorp Bemmel. Hij kreeg een pony-veulentje en een gouden medaille van de ge meente, als beloning voor de redding van de vuurdood van veertien paarden bij een brand in manege De Kaperulter in Hoek van Holland op 27 januari. Joop Hut, die lid is van de vrij willige brandweer, ontdekte laat in de avond het vuur, sloeg alarm en forceerde met een koevoet de deur van de manege. Veertien in paniek verkerende paarden wist hij naar buiten te krijgen. Van het tweede paard kreeg hij een trap waardoor hij gewond raakte en later in het ziekenhuis moest worden opge nomen. Joop Hut, die over vijf weken uit I militaire- dienst komt, hoopt lid te worden van de Rotterdamse beroepsbrandweer. Behalve de pony en de medaille kreeg hij een legpenning van de Neder- landse vereniging tot bescher-1 I ming van dieren. De pony heeft I j de stamboeknaam Ida van de Valburgseweg, maar Joop Hut J is van plan het dier gewoon Bemmeltje te noemen. gulden, ter beschikking gesteld van de hulpactie in de door droogte getroffen landen in Afri ka. De laatste week komen, al dus minister drs. J. Pronk voor ontwikkelingssamenwerking, be richten uit Afrika dat het aantal mensen dat het slachtoffer dreigt te worden van voedselge- brek en beimettellike ziekten Volgens rec«nte_ gegeven^ bestaat zich sterk heeft uitgebreid. ël heeft naar aanleiding van Volgens de woordvoerder is oen van de Israëlische schepen tij dens de beschieting, die een kwartier heeft geduurd, ernstig beschadigd. De veiligheidsraad van de VN is gisteravond bijeengekomen om te spreken over de klacht van Libanon over het feit dat Israël op 10 augustus een Arabisch vliegtuig met bestemming Bag- dag heeft gedwongen in Israël te landen. Israël hoopte de Ara bische guerrillaleider George Habasj te kunnen arresteren, maar deze was niet aan boord. De Libanese afgevaardigde Edouard Ghorra eiste dat da raad de „piraterij" in krachtige termen zou veroordelen. De Is raëlische vertegenwoordiger Jo sef Tekoah vroeg zich af waar- om een „aartsmisdadiger als Habasj nog op vrije voeten is en de regering van Libanon hem toestaat het leven van on- schuldigen te blijven bedrei- gulden. De besteding van giste ren aangeboden bedrag wordt voor de helft overgelaten aan de voedselorganisatie van de VN, de FAO en voor de andere helft aan de EEG, die beide een coördinerende rol spelen in de hulpactie. De internationale hulpactie richt zich op enkele tientallen miljoe nen mensen ln zeven landen. Nederland heeft al eerder geld, voedingsmiddelen en een vlieg tuig beschikbaar gesteld met een totale waarde van 2 miljoen in het getroffen gebied vooral behoefte aan trucks, landrovers, medicijnen en babyvoeding. Ook zou het Nederlandse geld ge bruikt kunnen worden voor het verstrekken van aanvullend luchttransport en voor distribu tie van hulpgoederen en voed sel. gen". Dieconlo VS WASHINGTON (AP) - De Ame rikaanse centrale bank (Federal reserve board) heeft maandag het disconto verhoogd van 7 tot 7—1/2 procent Dit i» de hoogste rentevoet in de geschiedenis van de Verenigde Staten. Dit disconto heeft betrekking op transakties tussen federale (re- serve) banken en de particulie re banken. Nederlands schip in Boston vastgehouden ONTVOERDE KOREAAN WEER VRI J SEOEL (Rtr) De Zuidkoreaan- se politicus Kim Dae-Jung, die vorige week uit zijn hotel in To kio door vijf Koreaans spreken de mannen werd ontvoerd is gisteravond teruggekeerd in zijn woning in Seoel, zo meld het particuliere Koreaanse radiosta tion Dong-A. Volgens Radio-Dong-A kwam de l ontvoerde politicus geblinddoekt en met wonden op zijn gezicht «""Motlfl cplint aan. De radio had een anonie- T HUllUl me tip gekregen. Kim was de voornaamste rivaal van presi dent Park Tsjceng Hee bij de presidentsverkiezingen van 1971. Hij verliet Korea kort nadat de president vorig jaar oktober de staat van beleg had uitgeroe pen. Zijn ontvoering vorige week woensdag baarde veel op zien en zelfs de Zuidkoreaanse regering vroeg de Japanse auto riteiten alles in het werk te stel len om Kims vrijlating te be werkstelligen. I Het AR-Tweede-Kamerlid mr. Schakel is gisteren vertrokken voor een bezoek aan Mozambique. Een j grondstewardess legt het Kamerlid uit bij welke pier hij moet instappen. BOSTON Het Nederlandse vrachtschip Josephine ligt sinds donderdag in de haven van Bos ton vast omdat de Amerikaanse douane bezwaar heeft tegen de lading, die bestaat uit 1.500 ton onderzeebootnetten uit de twee de wereldoorlog. Deze netten zijn voor Libië bestemd om erosie aldaar tegen te gaan. De doua ne zei dat het ministerie van defensie de netten als „oorlogs- AMSTERDAM Minister drs. T. materiaal" beschouwt. doodt man MAASBRACHT (ANP) De 61. jarige A. Domeni uit Sliedrecht is gistermorgen in Maasbracht verpletterd door een vallend houten schot van enkele honder den kilo's en ter plaatse aan zijn verwondingen overleden. Het schot werd vervoerd door een dragline die bij de grintga- ten in Maasbracht een terrein aan het egaliseren was E. Westerterp van Verkeer en Waterstaat heeft het IJsselmeer aangewezen als drinkwaterre servoir voor de provincie Noord-Holland. Daartoe zal in het meer een spaarbekken van 20 vierkante kilometer worden aangelegd ten noord-oosten van de dijk Enkhuizen-Lelystad. D« kosten van dit spaarbekken worden geraamd op 400 mil'nen gulden, 90 miljoen gulden hoger dan het oorspronkelijke plan dat beoogde water te onttrekken acn het Amsterdam-Rijnkanaal en bij De Rijp een polder tot spaarbekken te maken. ..Oncjanks de voorkeur van de wa- (Van een onzer verslaggevers) ZAANDAM Wie houdt er nu van wiskunde? Van die duistere wereld vol onbekenden, sinussen en vergelijkingen? Johan van Gans uit Zaandan in ieder geval wel. Als beste Nederlander wist hij zich in Moskou door de clj- ferberg te werken van de Inter nationale Wiskunde Olympiade. Geen geringe prestatie voor een zeventienjarige scholier met pas zijn gymnaslum-betha-diploma op zak. Maar Johan is er de man niet naar om met zijn suc ces te koop te lopen. De wiskun de is nou eenmaal zijn hobby, legt hij uit. Zoals iemand an ders vist, of duiven houdt, speelt hij met machten, wortels en glijkbenige driehoeken. Thuis, net terug van een vakantie in Engeland, wil de Zaandam mer wel wat kwijt over zijn hobby en over de Olympiade, waaraan nog zeven Nederlandse scholieren deelnamen. Het reis je naar Rusland is hem goed bevallen, al wist hij van tevo ren dat geen enkele Nederlan der als eer«te zou eindigen. „De Russen en Oostduitsers waren veel beter. Die moesten eerst vier maanden in »»n trainings- terleidingbedrijven voor het Amsterdam-Rijnkanaal kan men er van overtuigd zijn dat ook bij onttrekking aan het IJssel meer een volledig verantwoorde drinkwatervoorziening tot stand gebracht kan worden", aldus de provinciale waterstaat. Men wil Een gerichte training was er voor het Amsterdam-Rijnkanaal als waterbron houden voor zuidelij ker gelegen provincies, e aanleg van het spaarbekken zal ..met grote voortvarend heid" ter hand worden geno men. De vereniging tot behoud van het IJsselmeer heeft zich verontrust getoond omdat zo j weer een stuk van het kleiner wordende IJsselmeer afgaat. de Nederlanders niet bij. Johan vertelt van de voorgeschiedenis. Eerst de Nationale Olympiade in Utrecht, waar hij eerste werd. Daarna de lesbrieven met opgaven die hij thuis kreeg. Toen de reis: tien dagen in Moskou, twna dagen de test, elke dag drie opgaven, vier uur de tijd daarvoor. Van de 128 deelnemers (zestien landen, acht per land) werH hij eenen twintigste. Hoe krijgt iemand interesse vooi een vak dat bij grote groepen Nederlanders angstdromen uit de schooltijd oproept? Johan weet het niet. „Op de lagere school was ik al goed in reke nen". Op het Zaanlands lyceum zette de liefde voor kubussen en Pythagoras door, al trok, zegt Johan, de algebra hem meer dan de meetkunde. Niettemin haalde hij drie tienen op zijn eindlijst. Minder succes had hij met Latijn en Grieks, vakken waarvoor hij «en herexamen kreeg. Het r.ut van die vakken is de aspirant-student niet hele maal duidelijk. „Als we r.ou nieuw-Grieks te leren kregen, of Italiaans, daar heb je In je va kantie tenminste nog wat aan". Meestal zat hij onder de wis kundelessen op zijn „klassieke" huiswerk te zweten. Wiskundele raar Pfaltzgraff had er geen be zwaar tegen. Johan kon hij toch niet veel meer bijbrengen. Het is nog niet zo lang geleden, dat de Zaandammer wiskunde hoekjes meenam op vakantie naar Zwitserland. Dat is nou af gelopen. In Amsterdam krijgt hij zijn portie nog wel. Hoog stens maakt hij af en toe een opgave, die hem aanstaat. „Als ik mij verveel". Voor het overige luistert Johan graag naar een plaat. Uitge sproken hobbies heeft hij verder niet. Een of meer talen wli hij nog wel leren. Chinees cl Ara bisch, of Ru»siseh. Geen Latijn en Grieks meer, het klassieke werk heeft hij afgezworen „Er zullen wel mensen ziin die La tijn en Grieks leuk v'nd"n. maar zoiets kan ik me m-nder goed voorstellen". Rotsvast ge looft Johan in het nut van de wiskunde. „Bij veel beroepen heb je wiskunde nodig. En in vrijwel alle wetenschappen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7