WEGWERPGLAS OOK IN VOORHOUT PROBLEEM Schade van 25 mille door Lisser jeugd Openstelling van filate listenloket VV Warmunda f gaat het dit seizoen op sfeer en jeugd gooien streeknieuws Wat u 'OOK moet weten Werkloosheid in Bollenstreek flink gedaald Aanstaande vader nergens te vinden Zoeterwouds programma voor 5 september feest w PAGINA 5 DINSDAG 14 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT I fSSE Voor bijna 25.000 gulden schade heeft de jeugd van Lisse en omgeving in de afgelopen maanden aangericht in dit huis met bol lenschuur aan de Hereweg in Lisse. In het huis, eigendom van de heer v. d. Peet, is na het vertrek van de laatste bewoner weinig meer overgebleven dan een ravage. Deuren zijn vernield, de spon ningen van ramen zijn gebroken, de vloer is op sommige plaatsen opengebroken en niet een ruit is heel gebleven. Vooral tijdens de weekeinden hebben veel jongelui hier huis gehouden. Hoewel de ei genaar van het huis reeds diverse malen aangifte heeft gedaan bij de politie is een schaderegeling nog niet vastgesteld en zijn tot nu toe ook nog geen straffen uitgedeeld. J)oor de Spar Centrale is in verschillende gemeenen In Nederland een z.g. „Glasaktie" gehouden. Deze aktie heeft één jaar geduurd. Ruim 214 Sparwinkeliers, waar onder ook de heer De Jong uit Voorhout, hebben spon taan hum medewerking hieraan verleend. Het doel van deze aktie was tweeledig: 1. De mogelijkheid openen milieu-onvreindelijk verpakkingsmateriaal uit het huis vuil houden, om recycling mogelijk te maken. 2. De be volking wijzen op de milieu-hygiëne en trachten hun vrijwillige en daadwerkelijke medewerking te verkrij gen bij het bevorddren van de milieu-hygiëne, niet in- cidneteel, doch dagelijks. ^let dit alles is bereikt dat er een enorm spontane mede werking werd verkregen van meer dan 40% van de Ne- derladse huisvrouwen terwijl bovendien vele aktiegroe- pen in den lande, met daadwerkelijke steun van de ge meente, dit initiatief overnamen. De Spar kon tot e met mei 1973 meer dan 5.500 ton glasscherven inzameln. De proef, welke de Verenigde Glasindustrie wilde nemen, om het percentage glassechreven van plm. 10% bij de glasfabricage aanmerkelij te verhogen tot maximaal 80%. werd door deze Inzameling mogelijk gemaakt. De proef is volkomen geslaagd, zodat de glasindustrie het veelvoudige van het ingezamelde flas kan en wil ver werken. Met dit alles is bezwezen dat de Nederlandse Huisvrouw daadwerkelijk en vrijwillig mee willen werek naan eejn milieubewyst projekt. Zo is het ook mogelijk op vrij eenvoudige wijae wegwerpglas uit het huisvuil te hou den. De glasindustrie is in staat en genegen glasscher ven voor haar produktie aan te wenden in plaats van natuurlijke gondstoffen. De verwerking van glassecre- ven werkt energie besparend en is dus tegevens mnder milieu-verontreinigend. (Minder warm water in het op pervlaktewater lozen). De glasindustrie is dus in staat al het Nederlandse wegwerpglas bij haar produktie te verwerken. Maar ook is er bewezen, dat deze inzameling geen taak is voor de middenstander in het levensmiddelenbedrijf, evenmin als het de taak is van de groothandel ln le vensmiddelen dit glas verder te expediëren en klaar te maken voor hergebruik bij de glasindustrie, gezien de ervaring welke de Spar inmiddels heeft opgedaan. Een dergelijk schrijven als boven is gericht aan alle ge meentebesturen in Nederland en tevens aan o.a. de Commissarissen van de Koningin, enkele Ministerie's en Ministers ter informatie. Sparwinkelier De Jong stond dan ook volkomen achter dit schrijven. ,,Wij hadden inderdaad onze handen vol aan deze aktie, maar we hebben het er graag voor over gehad. Soms hadden we 4 tot 5 containers vól in de week. Al het wegwerpglas kon gedeponeerd worden in speciaal hiervoor bestemde containers. Het zou na tuurlijk prachtig zijn als de gemeente dit projekt kon overnemen. Veel van onze cliënten klagen nu al waar ze met al het wegwerpglas heen moeten", aldus de heer De Jong. Het huren van dergelijke containers komt neer op ongeveer 2251- per jaar. ALS MEN MET EEN DERGELIJ BEDRAG DE MILEIUïHYGIë- NE KAN BEVORDEREN ZOU DAT INDERDAAD AL VAST EEN BEHOORLIJKE STAP IN DE GOEDE RICHTING ZIJN.7P7G507T Volgende week dins dag (21 augustus) wordt in het post kantoor te Noord- wijk-Binnen een II- laterlstenloket open- gengesteld. Een reeds jaren ge koesterde wens van de honderden post zegelverzame laars uit Noordwijk en omgeving gaat daarmee in vervul ling. Door de plaatselijke verenigingen werd in het verleden reeds herhaaldelijk om een dergelijk loket verzocht, doch steeds volgde een afwijzende beschik king. Het bestuur van Philatelica Noordwijk pakte de zaak opnieuw aan en een recent ver zoek, in welwillende overweging geno men door de direc teur van het post kantoor, leverde thans een positief resultaat op. Behalve aan de plaat selijke verzame laars, betekent de aanwezigheid van een filatelistenloket een prettige service aan de gasten in de badplaats, die zich bezighouden met het vergaren van postzegels. Iedere derde dinsdag van de maand, van 17 tot 18 uur, kun nen de verzame laars aan het loket terecht. Alle geldi ge postzegels van Nederland en de overzeese rijksde len kan men daar tegen de nominale waarde kopen. WASSENAAR De Wasse- naarse afdeling van de Ned. Ver. van Huisvrouwen begint in september met een cursus „verzorging van de eigen tuin" onder leiding van mej. T. van der Plank. De cursus bestaat uit zes lessen, waar van er drie gegeven zullen worden op donderdagochten den im september en de ove rige drie in het voorjaar van 1974. Enkele lessen zullen ge geven worden in de tuin van een van de cursisten. WASSENAAR Op dinsdag 21 augustus a.s. te 17.15 uur wordt in het raadhuis een openbare vergadering gehou den van de commissie Open bare Werken. Op de agenda staan de volgende punten: koetshuis bij het kantoorge bouw Schoolstraat 27; ver warming raadhuis; recon structie Papegaaienlaan: aanleg fietspad. TER AAR De postduiven vereniging „De Luchtsport" hield een wedvlucht met jon ge duiven vanaf St. Dizier Fr.) Afstand 396 km. De dui ven werden gelost om 6.15 uur. Aankomst eerste duif om 12.44.22 uur. Snelheid 1020 meter er minuut. Uit slag: 1-12 D. Mank, 2. B. Wassenburg. 3-4-8 P h. Hoog- ervorst, 5-9-10 J. van Hame ren, 6a. Akerboom, 7 G. Wil denburg, 11 J. v.d. Meer, 13 B. van de Bogert. ZOETERWOUDE Alle les sen van de gymnstiekvereni- ging S. J. Z. worden morgen, woensdagmiddag, weer her vat op de gebruikelijke tij den. Zaterdagmiddag om half twee start weer een nieuwe groep voor jongens vanaf 5 jaar. Aanmelden in de gymzaal aan de Schenkel- weg. Xangstraatjes' voor Hartstichting IVASSENAAR De brood- en banketbakkerij Stijnman, die op 15 augustus a.s. 75 jaar bestaat *- en al die tijd gevestigd is ge weest in de Langstraat 109 heeft een originele manier be dacht om dit bijzondere jubi leum te vieren. In de week van 13 tot en met 18 augustus wor den Langstraat jes" verkocht (soezen met greinsuiker, gevuld met slagroom) tegen de specia le prijs van 70 cent. waarbij dan van elke verkochte soes een kwartje zal worden gestort voor de Nederlandse Hartstichting. WARMUNDA Voetbalvereniging Warmunda hoopt het komend seizoen op de doorbraak van een kwintet jeugdspelers, die vorig jaar de kern van de Al uit maakte, en er bijna (men kwam 1 punt te kort) voor zorgde, dat het elftal kampioen werd. Dit vijf tal moeten vechten, want de slecetiegroep van trai- Martin Blokhuysen, Hans v. d. Mey en Frank Beu- gelsdijk. Niettemin zullen zij voor hun plaats in het eerste elf tal moeten vechten, want de selectiegroep van trai ner A. Warmerdam bevat bovendien dertien spelers die eveneens potentiële kandidaten voor het stan daardteam zijn en die bovendien kunnen bogen op routine. Voor het bestuur en trainer van Warmunda - dat al 23 jaar in de 4e klas van de KNVB uitkomt - staat de sfeer evenwel boven de prestaties. Men gaat van de gedachte uit: „Als de stemming onder de jongens goed is, komen deresultaten vanzelf wel". Elke sfeerbederver zal er daarom ongeacht zijn kwalitei ten snel naast staan bij Warmunda: sfeer, opoffe ringsgezindheid en een positieve houding in het veld, dat zijn de wapens waarmee Warmunda het kompe- titieveld gaat betreden. Daarbij wordt - na de tegenslagen van vorig jaar we gens trainerswisseling en veel blessures - gerekend op een beter resultaat, dan de voorlaatste plaats, waarmee het vorig seizoen werd afgesloten. Een prognose is echter erg moeilijk te geven. De afde- Een deel van de selectie van Warmunda staand v.l.rur.Huub Risten. Hennie v. Velzen. Ton v. Rijnsburger. Jaap Zwaan. Matthieu v. Winsen. Hans Oostdam. Geknield: Mees Thijsen. Jan van Grieken. Theo v. Rijn, Koos Kiviets, Ton v. Velzen. Frank Beugelsdijk. ling is namelijk versterkt met geduchte ploegen, als het gedegradeerde DOCOS, SJZ en het gepromoveer de LDWS. De krachten in de vierde klas zullen el kaar evenals vorig jaar niet veel ontlopen. BOLLENSTREEK De laatste telling van het aantal werklo zen, ingeschreven bij het Gew. Arbeidsbureau Lisse. omvatten de de gemeenten Hillegom, Lis se, Sassenheim, Voorhout, Noordwijk en Noordwijkerhout, geeft een veel gunstiger beeld te zien dan eind juni, toen nog 376 werkzoekenden ingeschreven stonden, terwijl eind juli het werklozenaantal 268 bedroeg en de vraag om arbeidskrachten is gestegen van 252 eind juni tot 560 per eind juli. De geregistreerde arbeidsreserve is in de afgelopen maand aan zienlijk gedaald, waarvan de voornaamste oorzaak gelegen is in het feit. dat het aantal in de sector landhouwpersoneel en losse arbeiders sterk gedaald is. Hieruit valt nogmaals af te lel den, dat de geregistreerde ar- beidsreserve van het G.A.B. Dat de vraag verdubbelde t.o.v. Lisse in hoge mate wordt be- de vorige maand komt, C dat paald door het seizoenmatige nu de enquête naar de school- karakter van de structuur van verlaters in de vraag is ver- de werkgelegenheid in deze werkt. Men ziet dan ook een be streek. hoorlijke toename in de vraag naar jeugdigen, zodat niet ge vreesd behoeft te worden dat jeugdigen in het gebied Lisse niet geplaatst zouden kunnen worden. Weliswaar dient men in het oog te houden, dat de vraag naar jeugdigen wèl in zijn totaliteit bekend is, doch het aanbod niet. omdat jeugdigen zich veelal niet laten inschrijven als werkzoekende en ei ook in slagen zélf werk te vinden. Wat de vrouwelijke sector betreft is de arbeidsreserve in de afge lopen maand afgenomen van 354 tot 84. Ook hiervan is de oor zaak te vinden in de sector landhouwpersoneel. In deze sec tor werken veel gehuwde vrou wen. Toen deze werden gecon fronteerd met hei aanbieden van werk. kwamen zij met al lerlei excuses om aangeboden werk niet te behoeven te aan vaarden, waarvoor als redenen werden opgegeven schoolvakan ties. kinderen thuis, e.d., doch dit leidde tot afvoering als werkzoekenden. NOORDWIJK Een kraamheer heeft de Noordwijkse politie heel wat werk bezorgd. Het begon met een telefoontje van een schoon zusje of men wilde uitzien naar een groene Mercedes, waarmede de zwager op stap was. Zijn vrouw kon namelijk elk moment een baby krijgen en de aanwezigheid van de a.s. vader was dan ook dringend gewenst. Elk spoor van hem ontbrak aanvankelijk. Een politiepatrouille ging op zoek in de talrijke etablissementen van de badplaats, veronderstellend dat de man zich wat moed was gaan indrinken. Overigens zeer begrijpelijk, want om op je 42ste voor het eerst vader te worden, is geen geringe zaak. Verder werkten de po litiemannen een lange reeks adressen van vrienden en bekenden ut. Steeds was de kraamheer net weg of kort tevoren vertrokken, na uitbundig te hebben verhaald, dat de baby op komst was. De patrouille speurde via de een naar de ander en lenslotte was de tip raak en signaleerde men de auto in een villawijk. Omzichtig bracht de wachtcommandant de man telefonisch op de hoogte van de stand van zaken thuis. Aan de andere zijde van de lijn volgde een stoere krachtterm en daarop: „Is het al zover?". Geen minuut later snelde een groene Mercedes langs het politiebu reau, alle snelheidsmaxima negerend. De kraamheer was op weg naar huis Zoeterwoude De Oranjevereni ging is rond met haar feestpro gramma, dat op 5 september wordt georganiseerd bij gele genheid van het zilveren ambte jubileum van H.M. de Koningin, 's Morgens om 10 uur wordt een bloemencorso gehouden voor de schooljeugd met fietsen, auto peds e.d. Korte rondgang door het dorp met de jeugddrumband VIOS. Prijsuitreiking bij Huize F.mmaus. Voor de jeugd is er ook een Ballonwedstrijd welke, eveneens bij huize Emmaus, om 2 uur „de lucht ingaat". De kin deren krijgen op school kaartjes die later worden opgehaald. Onder het motto „Kent u Zoeter woude" wordt een fietstocht ge houden in samenwerking met het Oranjecomité van de Hoge Rijndijk. Aan eik huis wordt één deelnameformulier bezorgd. Er bestaat gelegenheid deze for mulieren bij te halen op het go- meentehuis en bij de Rabobank. Er is geen wedstrijdelement. Afmelden ln het Don Boöco huis tussen 12 en 18 uur. Voor alle deelnemers is er een herinne ringsvaantje. Voorts zijn er en kele prijzen beschikbaar. Om half acht is er een Lampionop tocht met de Drumband Vios, vertrek vanaf het sportpark „Haasbroek". Een half uur later begint een op treden van „De Spiders in Ons Huls aan het Kosterspad. In de avonduren is er ook een groot „Barbekjoe-festijn" in de ruïne achter de Sint Jan in de Zuid- buurt met drankjes, saté en mu ziek. Voorts wacht de leerlingen van de kleuter- en basisscholen nog een aandenken in de vorm van een projekt e.d. waarvoor de gemeenteraad in juni een krediet voteerde. Topbasketball in Lisse De Sportclub Lisse organiseert als opening van het Basketballsel- zocn 1*73/1974 voor de afd. Bas ketbal ln samenwerking met Le vi's Basketbal te Haarlem op vrijdag 17 augustus a.s. ln de Sporthal aan de Sportlaan te Lisse, aanvang 20.30 uur, een topbasketbalwedstrijd tussen Levi's Flamingo (Haarlem) en All West Coast Selection (Cali fornia-USA). I Levi's Flamingo uit Haarlem Is i kampioen van Nederland en komt met zijn nieuwe ploeg, d.w.z. de nieuwe amerlkaan Eris Dompeling (1.93 m.), die van Nederlandse' afkomst Is, alsmede de gastspeler Barry Leibowitz. Natuurlijk zijn oolf de Nederlandse international! Kees Akerboom (2.06 m.), Frank Kales. Harry Kip (2.01 m.) en de gebroeders Ruud en Hugo Harrewijn (1.98 m.) van de partij. Ook het nieuwe Levi's talent Emlll Hagens (1.83 m.) alsmede de van DED Amster dam overgekomen speler Jaap Sluik zullen hun opwachting ma' ken. Het Amerikaanse team bestaat uit geselecteerde basketbalstuden ten van de universiteiten, die In het Westen van de USA zijn ge vestigd. Dit zal het sterkste amerikaanse team zijn dat ooit op Nederlandse bodem heeft ge speeld. Het team sluit met een wedstrijd in Lisse een tournee door Ne derland af.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5