VERTREK CRUYFF NAAR CF RARCELONA HANGT ALLEEN AF VAN BESLUIT KNVB Italiaanse voetbalsupporters moeten opnieuw meer betalen Voetbalfinale van München al uitverkocht Bestuur Ajax kwam transfersom van drie miljoen overeen Grootscheepse vechtpartij op het voetbalveld DINSDAG 14 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT AMSTERDAM - Ajax is be- reid Johan Cruyff voor drie miljoen gulden te „verko pen" aan CF Barcelona. Dit is het resultaat van een bespreking gistermiddag in Amsterdam tussen Jaao van Praag, voorzitter van Ajax, Arie de Wit, lid van de financiële commissie van Ajax, Cor Coster, schoonvader en zaakwaar nemer van Johan Cruyt'f, mr. J. Jonker, rechtskun dig adviseur van Cruytt, Rinus Michels, trainer van CF Barcelona en de heer Caraben, manager van CF Barcelona. Ajax en CF Barcelona bereikten over eenstemming over de transfersom, welke werd bepaald op drie miljoen. Voor deze transfer is nu nog de toestemming vereist van de KNVB. Aangezien Cruyff zondag met Ajax een bindende wedstrijd heeft gespeeld (tegen FC Groningen), zou hij regle mentair niet voor de twee de transferperiode van club mogen veranderen). Over Johan Cruijff, maar zonder Cruijff zijn gistermiddag hoog in het Amsterdamse Alphahotel, op de tiende verdieping, de be sprekingen tusser. Ajax en Bar celona na tamelijk verhitte dis cusses afgesloten over de transfer van Johan Cruijff naar de Spaanse vereniging. De clubs werden het tenslotte eens over een transferbedrag van drie miljoen gulden, mits de KNVB zijn toestemming geeft aan deze transactie Aangenomen wordt dat Barcewna voor het contract dat Cruijff is aangeboden een zelfde bedrag aan de speler heeft toegezegd. In de overeen komst tussen Cruijff en Barcelo na zal een clausule worden op genomen waarin hem de gele genheid wordt gelaten uit te ko men in wedstrijden van het Ne derlands elftal indien zijn aan wezigheid werkelijk noodzake lijk is. Ban-eiona is niet bereid Cruijff voor alle wedstrijden af te staan, waardoor zijn meespe len in de wedstrijden tegen IJs land over enkele weken uiterst twijfelachtig if Het commentaar van Ajax over de meest sensationele transfer in oe geschiedenis van het Ne- deriandsee n het Westeuropese voetbal was summier. Voorzit ter Jaap van Praag vertelde slechts: „De besturen van Ajax en Barcelona zijn tot overeen stemming gekomen over de transfer van Johan Cruijff. Het bedrag dat met deze a/faire is gemoeid, zal niet worden be kendgemaakt. D« overeenkomst treedt in werking wanneer de KNVB er aijn toestemming aan geelt," Van Praag, die de voetbalbond onmiddellijk op de hoogte heeft gesteld, kon niet zeggen wat er zou gebeuren wanneer de KNVB niet akkoord gaat met de trans- ferovereenkumst. George Knobel, trainer van Ajax, weigerde iets te zeggen over he waarschijnlijke vertrek van zijn meest op de voorgrond tredende speiei. Voor zijn collega van Barcelona, Rinus Michels, lag de zaak an ders. Michels wiide best laten weten tevreden te zijn over het bereikte akkoord. „Alleen is de zaak nog niet helemaal honderd procent rond", stelde de nuchte re trainer." „Alles hangt af van de beslissing van de KNVB. Ik heb het idee dat er binnen de bond verschillende stromingen zijn en ik geloof dat men een dergelijke internationale trans fer anders zal bekijken dan wanneer het een Nederlandse aangelegenheid was. Het is een moeilijk geval en ik kan er ei genlijk geen zinnig woord over zeggen. Wanneer de transferpe riodes in de verschillende lan den parallel zouden lopen, wa ren er minder moeilijkheden ge weest. Misschien zijn de regels, die op dit moment worden ge hanteerd verouderd, maar zij zijn in ieder geval nog steeds geldig Opluchting i eindeloze welles-nietes-strijdis het zover: Cruijff mag beijveraars voor de tYansfer, voor een blijde toost. Ajax vertrekken. Reden voor Cor Koster (links) en Rinus Michels, twee Het resultaat van de besprekingen was voor Johan Cruijff een op luchting. toen hij om ongeveer kwart over vier na de training van Ajax in het Alphahotel kwam. „Ik heb dit eigenlijk al drieëneenhalf jaar gewild, maar ik zal natuurlijk de beslissing van ae bond moeten afwachten. Vanmiddag heb ik normaal bij Aiax meegetraind en dat zal ik blijven doen tot alle moeilijkhe den voorbij zijn. De gesprekken var. vanmiddag gingen uitslui tend tussen de beide verenigin gen. ik was al rond met Barce lona. Dat was eigenlijk al zo in I.a Coruna, maar door bepaalde omstandigheden, heb ik daar niet direct een beslissing kun nen r.emen. Ik wilde een weekje uitstel en de zaak thuis nog eens doorspreken. In La Coruna is het toen allemaal wat uit de hand gelopen en een ontkennen de mededeling gevolgd, wat ik eigenlijk niet wilde". Nerveus Cruijff, nerveus rokend, ontkendo dar hij Ajax voor het blok had gezel. „Het is niet scherp ge speeld." vertelde hij, „Ajax heeft mij zeer correct behan deld tijdens de besprekingen, waarom zou ik mij dan anders gedragen?" Cor Coster, schoonvader en mana ger van Johan Cruijff. is er vast van overtuigd dat Johan onmiddellijk zal afreizen naar Barcelona als de KNVB zijn toestemming geeft voor de transfer. Coster: „Ik geloof niet dat be* eer slepende zaak zal Helinio Herrera wil buitenlanders in zijn ploeg. „Gerd Muller is de ideale man voor ons. Hij is sterker dan Cruijff". (Van onze correspondent) ROME Voetbal kijken in Italië wordt opnieuw duurder. De vreugde van ontelbare voetbal supporters om de hervatting van de trainingen, is flink ge temperd door de mededeling dat het merendeel van de Italiaanse clubs de toegangsprijzen in het aanstaande seizoen zal verho gen. Alleen AC Milan heeft be kend gemaakt dat het onveran derd de prijzen van bet vorige seizoen zal handhaven, maar te gelijkertijd hebben vijf andere clubs al forse verhogingen aan gekondigd. Voor de beste tribunekaart moet voor een seizoen toch minstens 500 gulden worden neergeteld. Milaan slaat wat dat betreft een best figuur, want daar kun je een seizoenkaart voor die 500 gulden krijgen. Fiorentina maakt het heel wat bonter. Daar kostte de duurste seizoen kaart nog net geen duizend gul den. Dat heet dan ook geen tri bune meer, maar fauteuil en dat moet dan wel een Berend Boudewijnzetel met een goud op snee programmaboekje zijn. De goedkoopste staanplaatsen ko men - in abonnement - nog al tijd op zo'n 75 gulden per sei zoen. Niet alle clubs hebben de toegangsprijzen al bekend ge maakt. Maar het ligt voor de hand dat ook de anderen de prijzen zullen verhogen, zeker ook nadat bondsvoorzitter Car- raro nogal een somber verhaal heeft opgehangen omtrent de fi nanciële toestand van de meeste clubs en de bond zelf. De Italiaanse voetbalsupporters TUCUMAN In de Argentijnse stad Tucaman heeft gisteren een ware voetbafveldsiag ge woed. Tijdens de wedstrijd A'Je- tico - San Martin, die eikaars ..aartsvijanden" zijn, werd de doelman van Atletico geraakt door een van de tribune gewor pen voorwerp. Dat was het sein voor de strijd. Eerst daalde van de tribunes, be zet met twintigduizend mensen, een regen van projectielen neer op het veld. Ook werden er hoog op de tribunes schoten ge lost. Vervolgens met elkaar een grootscheepse vechtpartij. Pas na een uur greep de politie in. Ongeveer honderd mensen lie pen min of meer ernstige ver wondingen op. Manuel Giudice. trainer van Atletico. werd ge molesteerd. Met een ernstige slagaderlijke bloeding r.toert hij in een ziekenhuis worden opge nomen. De strijd werd later ook buiten het stadion voortgezet, totdat de politie er met traan gas een einde aan maakte. Verhitte discussies op de tiende verdieping van het Alphahotel. Rinus Michels. Cor Koster. Caraben (op de rug) cn Jan Jonker van links naar rechts) weten nog niet, of hun opzet zal slagen. worden, dat zou slecht zijn voor de naam en faam van het Ne derlands voetbal. Op dat mo ment laat hij mij met de moei lijkheden zitten, want er zal nog wel het een en ander geregeld moeten worden. In de eerste plaats het afwikkelen van de overeenkomst tussen hem en Ajax, de reclamecontracten die in Nederland zijn afgesloten en zijn nieuwe huis. Maar dat is allemaal niet zo belangrijk, net zo min als ik kar. laten gelden dat ik het persoonlijk, als Ne derlander, als Amsterdammer en Ajacied jammer vind dat Jo han weggaat. Het is voor mijn vrouw vee', erger. Wij houden allcbe- verschrikkelijk veel van de kinderen, maar het vertrek van Johan en Danny komt voor haar het hardst aan. Maar Jo han en Danny hebben het zei1 altijd geambieerd dat Johan In Spanje ging voetballen, ik kan mijn dochtei en mijn schoon zoon, twee volwassen mensen, niet tegenhouden. Het belang aat het zwaarste weegt, is het belang van Johan en die wil al sinds jaren zijr voetballoopbaan dn Spanje voortzetten. Het is toch normaal dat hij zijn kans grijp', als die er ie." De besprekingen van gistermid dag zijn aanvankelijk erg moei lijk geweest. Tussen het aanbod van Barcelona en de vraagprijs van Ajax lag eer verschil van 300.000 gulden, op een dergelijk bedrag een futiliteit. De over eenkomst op drie miljoen is ten slotte tot stand gekomen door dat ieder van de drie partijen heeft „toegegeven" voor een drag van 100.000 gulden. Sectiebestuiir en Ajax bijeen AMSTERDAM Het be stuur van de sectie be taald voetbal van de KNVB zal morgen samen met Ajax „de zaak Cruyff" bespreken in een vergadering te Zeist. Dit heeft mr. Max Tripels, lid van het sectiebcstuur be taald voetbal, gistermid dag bekendgemaakt. Mr. Tripels de „juridische man" van het sectiebe- stuur, verklaarde voorts: „Onder de nu van kracht zijnde reglementen is Cruyff rechtens speler van Ajax en mag hij aan gezien de transferperiode gesloten is. niet naar een andere club. Vermoede lijk zal hij dus moeten wachten tot de tweede transferperiode. Maar wij als sectiebestuur zullen morgen deze zaak nader bekijken. Wij zijn bezig met het ontwerpen van een nieuw transfersys teem. De zaak Cruyff staat ook in het licht van deze plannen. Voorts moeten wij natuurlijk re kening houden met de be langen van het Neder landse elftal." FC Groningen protesteert AMSTERDAM Voorzitter G{ Steen van FC Groningen Is vai* mening dat zijn vereniging za( moeten protesteren als de> KNVB toestemming geeft voori de transfer van Johan Cruyff naar FC Barcelona. „W»j zijr» dan benadeeld. FC Groningert) heeft tegen Ajax met Cruyff moeten spelen. Andere verenl> gingen krijgen dan te makei^ met Ajax zonder Cruyff, het- geen een heel verschil li," aU dus de heer Steen. Hij zal dez{ zaak maandagavond bespreken met de overige bestuurslede^ van FC Groningen. Sliarpiezeilers j startten sterk KIEL De Nederlandse Sharpie zeilers zijn gisteren de strijd om het Europees kampioen schap bijzonder goed begonnen. In de Tlauwe wind op de Schllk-> see bij Kiel werd André var\ Veen winnaar voor zijn landge noten Chrlstiaan Marlnus er\ Cor de Groote. In de strijd om het open Duitset kampioenschap in de Vaurien-t klasse voorkwam titelhouder Jo-* chen Bieg 'n volledig Nederland» succes op de Schilksce. Na hen( kwamen vijf Nederlandse boten» door de finish. De uitslagen van gisteren zljnrj Europees kampioenschap Shar» pieklasse: 1. Van Veen (Ned),' 2. Marinus (Ned), 3. De Groot® (Ned), 4. Peters (W. Did.), 5; Van Dorst (Ned), 6. Cracknel! (G.Br.). moeten er rekening mee houden dat de prijzen voor het nieuwe seizoen gemiddeld twintig pro cent hoger zullen liggen en dat is niet mis. Ze hebben dan ook prompt een te legram naar premier Rumor ge zonden om te vragen of de toe gangsprijzen voor de stadions ook niet geblokkeerd kunnen worden, zoals dat het geval is met de prijzen van een groot aantal levensmiddelen. Een mo derne voetbalclub is een bedrijf, de hele voetballerij is een indu strie die ook een steentje moet bijdragen in de strijd tegen de inflatie, aldus de voetbalsuppor ters. De Italiaanse premier heeft nog niets van zich laten horen, maar aangezien de prij zen van circussen en theaters ook niet bevroren zijn, anaken de voetbalsupporters weinig kans. Inmiddels ziijn nagenoeg alle clubs al weer in training gegaan. Weliswaar ligt het be gin van de competitie pas in ok tober, maar vooral moeten in vele gevallen de voorronden voor de beker en een program ma van vriendschappelijke wed strijden worden afgewerkt. De supporters zijn helemaal verkik kerd op de wat snoevige verha len van diverse trainers en op de grote krantenfoto's waarop zij hun sterren in trainingspak aan het werk zien. Eerst heb ben ze alle voetbalgrootmees ters in zwembroek mogen be wonderen, meestal in gezel schap van vrouw en kinderen, maar de vakantie is voorbij. De meeste aandacht krijgen Inter en de nieuwe trainer Herrera. Uit alles blijkt dat Inter dit sei zoen met vlag en wimpel kam pioen moet worden. Herrera heeft nu ook openlijk betreurd dat de grenzen voor buitenland se voetballers in Italië nog steeds gesloten blijven. Volgens hem maken buitenlanders het kiikspe! aüeen maar aantrekke lijker en desnoods kan bepaald worden dat er hooguit twee bui tenlanders Der club gecontrac teerd mogen worden. Herrera r.eeft ook gezegd, wie hij mAts?n rru wl'l-n h ~V»en. „Gerd Miiller, dat is de ideale man voor ons Hij is sterker dan Cruyff", aldus Herrera. Maar de grote magiër zal het zonder buitenlanders moeten doen, met elf Italianen. „We hebben het voor elkaar", zal Cor Koster hebben gedacht, toen hij t met het behaalde succes: de transfer van Cruijff. Michels kijkt toe. r. Jan Jonker de juridische adviseur van Cruijff feliciteerde München De 38 wedstrij den voor het wereldkam pioenschap voetbal, dat volgend jaar in West-Duits- land wonit gehouden zullen voor het merendeel uitver kocht zijn. „Wij verwachten dat tachtig pro cent van de kaarten voor alle wedstrijden verkocht zullen worden" aldus Hermann Neu- berger, de voorzitter van het or ganisatiecomité bij de opening van het „kantoor München". In het Olympisch stadion van Mün chen zullen de finale en da strijd om de derde plaats wor den gespeeld. Deze twee wed strijden zijn al volledig uitver kocht. In totaal zijn voor de wedstrijden om het wereldkampioenschap 2.2 miljoen kaarten beschik baar. Daarvan zijn in West Duitsland alleen al 400.000 kaar ten verkocht. De helft van het aantal beschikbare kaarten gaat naar het buitenland. Neuberger: „Wij verwachten dat de 1.1 mil joen kaarten nset voldoende zijn. De belangstelling is overal enorm groot. Zelfs Zuid-Afrlka wil een groot eantal kaarten hebben". Met uitzondering van het Olym pisch stadion van München en dat van Berlijn zal de vergro ting en gedeeltelijk vernieuwing van de zeven stadions waar ge speeld wordt volgens de jongste raming 240 miljoen mark gaan kosten. „Daarmee blijven wij onder de oorspronkelijk vastge stelde begroting van 300 mil joen, aldus Neuberger. DEN HAAG -Tscheu Ia I.rc een 17-jar ge contrertspe'.c- ver. FC Den aa~, her.": »vrp einde ir. Paraniar.uo t tc'ci-s wedstrijd Nedc Ir.r.d - ur (Koninkriiksspelen) een kuit been gebroken. Ling, die uit komt in het B-elftul van FC Dp* is inmiddels weer Doelman Iwanow bracht Polen tot wanhoop NEW BRITAIN De Olympische voetbalkampioen Polen heeft te New Britain de eerste neder laag geleden tijdens een toernee door Midden- en Noord-Anieri- ka, waarin de Polen reeds zes wedstrijden speelden. De nationale ploeg van de Ver en *de Staten zegevierde over de Polen met I0 door eeo doc p ,-t n de 38e minuut van Al 7 ost. Do grote m -n e. hter, d 3 de Polen verhinderde ook maar tot cc.i 'reffer te komen»- was doelman Mike Iwanow, die op fantastische wijze zijn doel verdedigde en de Polen schier tot wanhoop bracht. Iwanow is van Mongoolse afkormu

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11