Martin Koek kon in derde set opeens alles en kwam terug UCI dreigde met maatregelen tegen Nederlandse gangmakers Rus Andreiko wilde zeker zijn van toernooizege en bood Wiersma remise aan TEMISSER MARTENS MISTE GELUK VOOR ZEGE Scheldende Nastase moet wachten op overwinningspremie KNWU ZIT TUSSEN TWEE VUREN Balk mag van zijn sponsor voorlopig niet naar WK Sportwereld DINSDAG 14 AUGUSTUS 1973 LEIDSECOURANT i PAGINA 10 SCHEVENINGEN Martin Koek, de blonde jongeling, die in het seizoen 1971-1972 waardig werd bevonden voor een toernee door Australië, kon tenslotte toch nog lachen. De destijds als zeer ta lentrijk aangemerkte jeugdspe ler kende gisteren op de METS, kwalificatiepartij herenenkelspel voor de nationale kampioen schappen, tegen John Martens maar weinig momenten van vreugde. Door een martelende nervositeit verkrampt spelend, moest Koek de eerste sets bin nen veertig minuten afstaan aan de geconcentreerd hande lende Martens. De lange slanke speler van Leeu- wenbergh, was in die fase met 6-3 6-1 oppermachtig en alleen 'n wonder leek de tegen zichzelf Nastase, de clown, zorgde in Cincinnati weer eens voor opschud ding. Hij schold de scheidsrechter uit en moest boeten. Zijn overwinningspremie heeft hij nog niet. CINCINNATI Ilie Nastase, de Roemeense tennisheld, stapte zegevierend uit de finale van het internationale toernooi te Cin cinnati, maar op zijn 9000 dollars voor de eerste prijs zal hij nog even moeten wachten. In de finale tegen de Spanjaard Manuel Orantes, die hij met 5—7 6—3 64 versloeg, kreeg hij het namelijk aan de stok met scheidsrechter Jim Meakin. die de kritiek op zijn leiding en de scheldwoorden, welke Nastase hem toevoegde, niet slikte. Mea kin heeft een officiële Macht over Nastase ingediend bij de Amerikaanse Tennisfederatie en zijn overwinningspremie inge houden. De kans dat Nastase de Grand Prix van de ILTF wint, is na het toernooi om de Western Championships weer aanzienlijk groter geworden. Nastase staat nu 148,5 punten voor op num mer twee, de Spanjaard Manuel Orantes: 342 tegen 193,5. De Tsjech Jan Kodes, Wimbledonkampioen, is derde met 175 pun ten. Tom Okker heeft 138 punten en bezet de vijfde plaats. Bij de dames gaat de Amerikaanse Chris Evert aan de leiding met 560 punten voor de Australische Evonne Goolagong (460) en de Britse Virgina Wade (279). De Nederlandse Betty Stöve heeft in het internationale tennis toernooi te Nashville (Tennesee) de overwinning behaald in het dames-dubbelspel. Met haar Franse partner Frangoise Dürr versloeg zij in de finale het Amerikaanse paar Karen Krantzc- ke Janet Newberry met 64 6—7 6—1. Het dames-enkelspel werd gewonnen door de Australische Margaret Court, die in de finale Wimbledonkampioene Billie Jean King versloeg met 6—3 4-6 6—2. foeterenden Koek nog te kunnen redden. In het eerste gedeelte van de derde set wilden zijn sla gen ineens wel lukken en Koek kon tot 4-0 uitlopen. De stug vol houdende Martens vocht echter terug tot 6-5 in zijn voordeel, mar hij miste net dat beetje ge luk, dat nodig was voor de par tijwinst en Koek kon zich weer herstellen: 8-6. Na 7-5 in de vierde set was de spanning in de beslissende set te snijden. Beide spelers begon nen duidelijk last te krijgen van de hitte en het spelpeil werd er niet beter op. Via 1-2, 2-3 en 3-4 voor Martens bracht Koek in de negende game de beslissende doorbraak tot stand (5-4) om na twee en een half uur spelen ook de wedstrijd te winnen. .,Ik ben kapot", was het enige wat Koek, die met opvallend veel gelukkige lijnballen kon scoren, na afloop nog kon stamelen. Zweetdruppeltjes In de andere herenpartijen voor de kwalificatieronde vielen geen erg schokkende gebeurtenissen te noteren. Er waren nog drie vijfsetters, die de betrokken ac teurs in de verzengende warmte menig zweetdruppeltje kostten. Vermeldenswaard was wel dat Scholtes een voorsprong van 5-2 in de vijfde set aan Constandse verspeelde en het besluit van Frans de Kort (bekend om zijn marathonduels) om bij de stand 5-0 voor Hornman de baan uit te stappen en zich gewonnen te geven. Voorts won Van Mouriïc na een wisselvallige partij met 6-1 in de vijfde set van B. Sie. een Jong evenbeeld van de Deense bohemien Torben UI- rich. De weer uit Zwitserland overgekomen Jan Coebergh kon zich tegen Hans Hartog naar hartelust uitleven en snelde naar driemaal 6-2. Hij is echter in de eerste ronde van zwaar dere tegenstand verzekerd in de persoon van Klaas Visscher. Bij de dames was de aandacht voornamelijk gericht op twee te ruggekeerde leden van de voor malige vier musketiers, Anja IJbema-Lepoutre en Elly Blom- berg-Crocké. Beide dames, die jaren terug met Betty Stöve (nu afwezig) en Trudy Walhof (toen Groenman) een veelbelovend kwartet vormden, zegevierden. Anja IJbema had het echter bij zonder moeilijk tegen de jeugdi ge Nellemieke Brouwer, die te weinig durf toonde in de derde set (6-4 3-6 6-3). Elly Blomberg had geen kind aan Patricia Ada Bakker wis wel raad met Went-v.d. Heuvel (6-2 6-0) en Henriette Laan (6-2 6-1;. Hetty Taphoorn, walk over tegen Joy ce Bernoskl. Madeleine Weurman— Yvonne v.d. Eeckhout 3-6 6-3 6-3. Anja IJbema—Nellemieke Bn Herenenkelspel: Coebergh—Hartog 6-2 6-2 6-2, Putkui Kuypers 5-7 6-2 6-3 6-3. Haks—De Boer 8-6 3-6 7-5 6-0. Hornman—de Kort 6-2 4-6 6-3 4-6 5-0 (opgegeven). Fok—T. Sie 9-7 6-0 5-7 6-3. Llnd. walk over tegen Knol. Dankelman— Blaas 6-1 7-5 6-3. Adama van Schel- tema—Slmek 6-2 6-4 6-1, Koning- Robbers 6-3 6-3 6-3, Koek—Martens o"6!7^5 f~2' ï"i M"urik—B' Sie Martin Koek ging gisteren langs afgronden, voordat hij zich zeker wist Scholtes 3-6 6-3 6-3 4-6 l._Jüllan .„„....-.uU hl; Unw, Untmnn plaatsing ii tenniskampioenschap. Pas in de derde set zette zie h bij hem het wonderbaarlijke h Schaatstraining op de fiets INZELL De Duitse schaatsen rijders zijn het seizoen 1973—74 begonnen op de fiets onder leiding van bondstrainer Her- bert Höfl hebben Lichtenstern. Schwarz, Kraus, Bayer, Friesin- ger, Mayer, Schwaiger, Markus en Anton Eicher in zes dagen een fietstocht gemaakt van 750 kilometer met het doel de been kracht te vergroten. De toch in het zadel, waaraan van de Duit se topschaatsers alleen Horst Freese niet deelnam, ging door de Alpen. Duitse hockeyselectie voor wereldtoernooi KEULEN De Westduitse hoe- keycoach Hugo Budinger heeft zestien spelers aangewezen voor het toernooi om het wereldkam pioenschap, dat van 24 augustus tot 2 september in Amstelveen wordt gehouden. De selectie van Budinger bestaat uit: doel: Wolfgang Rott (Mett- mann) en Klaus Ludwiczak (Rot Weiss Köln). Veld: Fritz Schmidt, Rainer Sei- fert en Wolfgang Beek (RUUiissel fert en Wolfgang Beek (RUssels- cher Htc), Detlef Kittstein, Horst Dröse en Wolfgang Baum- gart (Frankfurt '80), Michael Krause (Schwarz Weiss Köln), Werner Kassman, Wolfgang Strödter en Paul Lissek (Rot Weiss Köln), Michael Peter (Heidelberg), Peter Trump (Frankenthal) en Gunther Stel tenberg (Klipper Hamburg). Tips Duindigt WASSENAAR De eerste start van de rennen en draverijen woensdagmorgen op de Wasse- naarse baan Duindigt is om half drie. Het programma bestaat uit: twee rennen en acht drave rijen. De tips: Schouwenprijs: Klavertje Vier, Lord G en l erry Buiten zorg. Oereeprijs: Mira Anjo, Morlanda en Marco van IJmuiden. Dulvelandprijs( Looper T, Loek Areta en Libertine. Flower Powerprijs: Albana, Dar ling Caroline en Woodfoot's Ter ry. Noppie Koch is en van de twee hoofdfiguren in het geschil van de KNWU met de UCI, die giste ren zelfs met maatregelen tegen de twee Nederlandse gangmakers dreigde. DEN HAAG De internatio nale Wielerfederatie (UCI) heeft KNWU doen weten niet akkoord te gaan met de om standigheid dat de gangmakers Koch en Walrave bij de we reldkampioenschappen met buitenlandse renners rijden, De UCI heeft de KNWU in de laatste van een serie brieven doen weten, dat het niet onmo gelijk is dat er voor de wereld kampioenschappen maatrege len tegen de Nederlandse ren ners worden genomen. De UCI doet uiterste pogingen de KNWU de Zwarte Piet van de moeilijkheden met de gang makers in handen te speler- Na de laatste reglementswijzi ging werd bepaald, dat to beginnen bij de kampioen schappen 1973 slechts voor de stayerswedstrijden kon wor den ingeschreven met renners en gangmakers van dezelfde nationaliteit. De gangmakers Koch en Walrave spanden daarop een rechtszaak aan, omdat zij meenden hierdoor in de uitoefening van hun beroep worden aangetast en bovendien stelden zij dat een dergelijke bepaling in strijd is met het EEG-verdrag dat het vrije verkeer van wërknemers tus sen de aangesloten landen ga randeert. De rechter gaf de gangmakers gelijk en bepaalde tegelijkertijd dat de KNWU geen maatregelen mocht nemen die de uitvoering van 't vonnis zou bemoeilijken of onuitvoer baar maken. Van dat moment zat de KNWU tussen twee vuren. Aan de ene kant de uitspraak van de rech ter met dwangsom, aan de an dere kant artikel 39 van het reglement van de UCI, dat zegt dat licentiehouders die een rechtszaak tegen de bond aanspannen onmiddellijk van hun licentie vervallen moeten worden verklaard. De KNWU heeft de UCI doen weten uiteraard de reglemen ten van de internationale orga nisatie te zullen naleven, maar slechts tot het punt waar zij in strijd komen met de standpun ten van het Nederlandse recht. De dreiging met maatregelen tegen de Nederlandse deelne mers, of de Nederlandse bond, zoals gedaan in de laatste brief over de zaak van de gang makers. vindt de KNWU bij zonder irreeël. De KNWU stelt zich namelijk en terecht op het standpunt dat zij zich volledig aan de voorschriften houdt door Nederlandse staijers, zowel hij amateurs als profs, met Nederlandse gangmakers in te schrijven. Als de Belgische bond (Theo Verschueren met Koch) of de Duitse (Horst Gnas met Walra ve) zich niet aan die regels houdt, dan zijn niet de Neder landse licentiehouders (Koch en Walrave) te straffen, maar de organisaties die door hun in schrijvingen de reglementen overtreden. Puttenprijs: Ina Z, Keino en Kstara Woelwater. Voorneprijs: John Areta, Feny Hollandia en Interest. Frances Hopcorijs: Doncaster. Ambition en Master Philip. Tholenprijs: Leonard, Kemel Hagheweyde en Katanje. Hoekse Waardprijs: King Fez, Linda Hollandia en Karma Kan dia. HOOGEZAND In de voorlaat ste ronde van het zevende inter nationale KSH-damtoernooi in Hoogezand heeft de Rus Andris Andreiko beslag gelegd op de eerste plaats. Was hij voor deze zitting theoretisch nog in te ha len, in zijn partij tegen Harm Wiersma maakte hij aan alle speculaties hierover snel een einde. Een remise-aanbod van Andreiko bij de veertiende zet werd dcor Wiersma weliswaar afgeslagen, maar toen moest de Friese crack bij het felle aan- valsspel dat de Rus ontketende de verdediging In. Met twee voorposten drong hij de -vijandelijke verdediging binnen, gesteund door een zeer mobiele I tweede linie. Wiersma moest een doorbraak naar de damlijn van zijn tegenstander afslaan. maar hield daar een zeer nade lig zes om zes eindspel over. Enigszins verrassend bood An dreiko toen weer remise aan, hetgeen Wiersma nu wel aan vaardde. Na afloop zei de Rus dit gedaan te hebben in verband met zijn krappe bedenktijd, hij wilde liever zeker zijn van de eindoverwinning dan nog naar de winst te zoeken met de kans op het maken van fouten. Derde maal Andris Andreiko heeft nu voor de derde maal het KSH-toernooi gewonnen. Eerder won hij het vierde en het vijfde toernooi. Kuyken handhaafde zich op de derde plaats door met Cazemier in de langste partij van de ron de remise te spelen na een ze ker niet oninteressant duel. waarin de klok natuurlijk een belangrijke rol speelde. Wel zag Kuyken Baba Sy naast zich op de derde plaats komen, want de Senegalees won in fraaie positie partij van De Jong. Gordijn had tegen Smith wel gunstig spel, maar stuitte op secure verdedi ging van de Amerikaan. De Ha genaar oefende grote druk uit, maar kon toch niet meer berei ken dan een remise. De Ruiter won na een zeer ingewikkelde partij van Lefèbvre. Rabatel zag geen kans de Amerikaanse kampioen Barrow te doen bui gen. De Nederlander Jansen, die dank zij een remise met Bruch (Ita lië) op 17 punten kwam, werd onbereikbaar in de hoofdgroep. (Zwi) Cazemier (Zwl) 1—1. Smith (VS) Gordijn (Ned) 1—1. Lefèbvre (Can) De Ruller (Ned) 0—2. Bab Sy (Senegal) De Jong (Ned) 2-0. Stand: 1. Andreiko 17, 2, Wiersma 14. 3. Kuyken en Bab sy 13, 5. De Rui ter 11, 6. Smith 10, 7. Rabatel 9, 8. Gordijn. Barrow en Cazemier 8. 11. De Jong 6. 12. Lefèbvre 3. Hoofdgroep: Van den Hoek (Ned) Gregoire (Belg) 1—1. Badlall (Ita) Mensonldes (Ned) 1—1. Bruch (Ita) Jansen (Ned) l—1. Otton (Ned) Kandane (Ceylon) 2—0. Pershud (Sur) Teer 1—1. McJ. (Ned) Slaby (Belg) 2—0. Stand: 1. Janse 13. 4. Gregoire eugdgoep (allen Nederlanders) Brouwers Clerc 1—1. Buurke Winter 0—2. Hvlkema Van de Meerendonk 0-2. Keizer Hofstee 0—2, Lammerts Capelle 2—0. Uitslagen eregroep: Barrow (VS) Rabatel (Fra) 1—1. Wiersma (Ned) Stand: 1. Winter Andreiko (Rusl) 1—1 Kuyken wer en Hofstee i Clerk 16. 2. Brou- Harm Wiersma sloeg een keer een toen Andreiko genoegen wenste accepteerde hij gretig. Andreiko nooizege. remise-aanbod af. De tweede keer te nemen met een puntendeling, was toen wel zeker van de toer- DEN HAAG De directie van de firma Kela-Tapljt, sponsor van een beroepswielerploeg, heeft haar werknemer Klaas Balk voorlopig verboden om deel te nemen aan de wereldkampioen schappen op de baan in San Se bastian. Kela heeft dit gedaan, omdat de KNWU zou hebben nagelaten officieel mede te de len dat Balk geselecteerd was (als sprinter). „Wij hebben het uitde krant Profselecties MILAAN De coach van de Ita liaanse wegrenners, Nino Defili- pis, heeft zijn ploeg aangewezen voor 't wereldkampioenschap op de weg te Barcelona voor profs. De tien Italianen die zullen star ten zijn: wereldkampioen Mari no, Basso, Felice Gimondi, Franco Bitossi, Italo Zilioli, En rico Paolini, Giovanni Battaglin, Giancarlo Polidori, Marcello Bergamo, Fabrizio Frabbri en Roberto Poggialt. De Duitse wielerbond heeft nog negen professionals aangewe zen: Wilfried Peffgen, Karl- Heinz Kunde, Karl-Heins Küs- ter, Erwin Tischler, Alfred Gai- da, Dieter Puschel, Albert Fritz, Jiirgen Tschan en Karl- Heinz Muddemann. Voor de baan wedstrijden van de be roepsrenners zijn gekozen de stayers Dieter Kemper en Axel Krause. moeten vernemen", aldus ma nager Peter van Putten. Kela heeft de KNWU nu een brief ge schreven, waarin om ophelde ring wordt verzocht. Als de Wie- Ierunie niet reageert, zal Kela Klaas Balk definitief verbieden naar San Sebastian te gaan. „Balk is bij ons niet alleen als wielrenner in dienst, maar ook als verkoper. Mogen wij dan alsjeblieft weten van wanneer tot wanneer hij met de Neder landse ploeg op reis zal zijn." Adjunct-directeur Meeuwise van de KNWU was verbaasd. „Wij hebben Balk inderdaad alleen mondeling laten weten, dat hij was geselecteerd, maar sinds vorige week donderdag is hij volkomen op de hoogte van het reisschema. Hij was aanwezig op een bijeenkomst in Amster dam, waar de KNWU alle leden van de ploeg voor de wereld kampioenschappen alle mogelij ke informatie heeft verstrekt. Ik begrijp de reactie van Kela dan ook niet zo goed." AMSTERDAM Delta Lloyd basketbal heeft overeenstem ming bereikt met twee Ameri kaanse spelers. Het zijn de 23- jarige Pivot Early Tye uit Ore gon (1.99 m) en de 25-jarige aanvaller John Morrison uit Montana (1.99 m).

Leidse Courant | 1973 | | pagina 10