AMERIKA MOET WAPENVRIJ \gnew weigert documenten aan justitie af te staan LAIRD AKKOORD MET VERVALSING BOMRAPPORTEN Rappe daling goudprijs Besprekingen tussen EMS en bouwcombinatie ÊeidóeSoti/ta/nt Zandvoort huurde Mozambique reddingswagens van Nürnburgring Te weinig kleine vliegvelden voor ikleine luchtvaart' 197fRDPAG 10 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh zijn technici bezig met het herstel a telefooncentrum, dat woensdag door de Rode Khmer is opgeblazen. het communicatie- i WASHINGTON (AP) De voor malige minister van defensie Meivin Laird heeft persoonlijk zijn goedkeuring gehecht aan een systeem voor het rapporte ren van bombardementen dat ten doel had 3.630 aanvallen door zware bommenwerpers van het type B52 die in 1969 en 1970 boven Cambodja werden uitgevoerd, geheim te houden. Dit is gisteren tegenover een se naatscommissie verklaard. Cambodja gold officieel als neu traal gebied. De plaatsvervangend minister van defensie Clements heeft een me morandum vrijgegeven, dat tot nu toe uiterst geheim was, waarin Laird zijn goedkeuring hechtte aan bomaanvallen door B52 bommenwerpers boven Cambodja en Zuid-Vietnam. Deze aanvallen zouden tegelij kertijd worden uitgevoerd. ,,De aanvallen op de doelen in Zuid-Vietnam zullen het beeld bieden van normale operaties en daarbij een geloofwaardig ver haal opleveren dat kan dienen voor antwoord op vragen van de pers", zo werd in het memo randum van Laird gezegd. Clements zei echter tegen de com missie voor de strijdkrachten van de senaat dat soortgelijke dubbele luchtaanvallen ook wer den uitgevoerd in 1967 tijdens de regering van president John son om aanvallen boven Laos geheim te houden. Het memorandum van Laird, dat werd vrijgegeven kort voordat de commissie, die een onder zoek instelt naar de geheime bombardementen boven Cam bodja in 1969 en 1970, de hoor zittingen na drie weken ver daagde, is het eerste bewijs dat een regeringsfunctionaris zijn goedkeuring heeft gehecht aan het systeem. Laird was niet be schikbaar om commentaar te leveren. In Kapel West, Laan van Meer- dervoort 955 Den Haag, wordt op donderdagavond 23 augustus een concert gegeven door Hans je Gerritsen, hobo en Ben Fey, orgel. Op het programma staan werken van Dietrich Buxtehude, Willem de Fesch, Johann Gott fried Walther, George Philippe Telemann, Benjamin Britten en Piet Kee. IHINGTON, (AP) Vice-pre- lent Agnew, die gisteren met jn vrouw naar Californië is jereisd voor enkele dagen va- bij zijn vriend Frank Si- itra, weigert de documenten verzoek te voldoen, zodat zijn advocaten gelegenheid krijgen te overwegen om voor Agnew vrijstelling van rechtsvervolging te eisen, als privilege van de uitvoerende macht. if te staan die betrekking heb- Agnew heeft woensdag ondermeer len op zijn financiële ies in Maryland, in de tijd dat bij daar gouverneur' was. Hij ting niet in op een verzoek van openbare aanklagers die be schuldigingen naar corruptie in |ie staat onderzoeken, jens berichten in de Washing- n Star-News zou Agnew even wel voor onbepaalde tijd uitstel lebben verkregen om aan dit verklaard dat hem 200.000 dol lar was aangeboden tijdens zijn verkiezingscampagne in 1966 voor het gouverneurschap van Maryland door groepen die be lang hadden bij gokautomaten. Agnew weigerde toen evenwel namen te noemen tegenover de justitie, en hij was niet op het aanbod ingegaan, aldus zijn verklaring. HBG wil 20 augustus klaar zijn 1_ Tussen de E.M.S. en de bouwcombinatie H.B..G, Ballast-Nedam q si. en Wilma vinden op dit moment afrondende besprekingen aan 6. jplaats omtrent de overname van de E.M.S.-bezittingen in De Haag en Scheveningen. Zoals bekend hebben vier gemeentelijke z.g.straadscommissie zich positief uitgesprpken over de nieuwe opzet !:"bÏ van groot-Scheveningen. De E.M.S. neemt een sleutelpositie in 01712- omdat zij moet beslissen om tot afstoting van belangen over te gaan. De laatste gegevens, die de E.M.S. nog wilde hebben, blijken bij deze maatschappij binnen te zijn. Tot vandaag, 10 augus- was het nooit bekend gemaakte bod van de bouwcombina tie geldig. De bouwcombinatie blijkt er weinig voor te voelen om dat bod nog veel langer te verlengen. De E.M.S. wil dit wèl maar de bouwcombinatie wenst, dat de gemeenteraad van Den Haag op 20 augustus weet hoe de zaken ervoor staan. Aan de orde is thans ook nog de positie van de huidige huur ders en de exploitanten. Hierover werd ook afgelopen woensdag in de commissie vergadringen gesproken. Watergate- commissie naar rechter WASHINGTON (AP) De Wa- tergatecommissie van de Ame rikaanse senaat heeft een fede rale rechter gisteren gevraagd een uitspraak te doen volgens welke president Nixon gehoor moest geven aan de dagvaardi- gingen tot vrijgave van geluids banden en documenten die rele vant zijn voor het onderzoek in de Watergate-affaire. De commissie verzocht de termijn waarbinnen Nixon het vonnis moet opvolgen te stellen op 20 dagen. De commissie vroeg de rechter tevens een uitspraak te doen, waarin wordt gezegd, dat elke claim van vertrouwelijk heid is vervallen door Nixons toestemming aan voormalige medewerkers om tijdens de hoorzittingen over de banden te getuigen. Het einde is in zicht PRAKTISCH BETEKENT het opengaan van de schooldeuren het ein de vanhet vakantieseizoen. De minderheid die de vakantiespreiding kan bevorderen, trekt er nu misschien pas op uit, maar veel meer Nederlanders zoeken maandag met optimisme of frisse tegenzin kantoor, winkel, fabriek of schoolbanken weer op. Ze behoren in elk geval tot de kategorie gelukkigen die de vakantie zonder grote of nogal grote misère doorgekomen zijn; door eigen of andermans schuld was dit lang niet iedereen gegeven, zoals we de afgelopen zes weken hebben moeten leren. Eigenlijk meer dan een nieuw kalenderjaar markeert het begin van een nieuw werk- of schooljaar dat een einde in zicht is: het einde van een periode waarmee we ons wat minder bekommeren om ,.de perikelen van 't „aards tranendal" en de kans om open oog te krij gen voor de betrekkelijkheid die schuilt in veel als absoluut belang rijk voorgeschotelde zaken. WIE MEENT DAT HET EINDE van die periode nu inderdaad in zicht is, moet toch maar eens erover nadenken of het niet aantrek kelijk is iets van het betrekkelijkheidsgevoel intact te laten. Een zielzorger berispte in een ochtendwijding tijdens de vakantie mensen die zelfs in hun vrije weken er niet in slagen afstand te ne men van hun gewone beslommeringen, hun gebruikelijke interessen en de voorkeur voor de vleespotten thuis. De radiospreker had gelijk, vinden we. Maar 't is even ongerijmd en kortzichtig om het eigen persoontje in en buiten het vakantieseizoen even traditioneel te veranderen als in het weekeinde het gewone klofje en het dagelijkse pak. Het is beslist ongezond vandaag geforceerde pogingen te doen om maandag weer het gezicht te kunnen zetten dat geijkt heet voor aan de lopende band. voor het schoolbord en achter bureau of toonbank. Gebrek aan sociale instelling is het zeker niet wanneer ge u komende weken ook voor andere zaken interesseren wilt dan loonpolitiek, Watergate, en de dagelijkse wijsheden van Andriessen, Wiegel of Den Uyl. DAAROM VALT ER VEEL voor te zeggen dat iedereen zich inspant om iets te behouden van het stukje onbekende wereld dat hij/zij af gelopen weken geëxploreerd heeft. Dat is minder een kwestie van na-genieten dan van mentaal weer baar blijven. Een mentaliteit dienen welke voorkomt dat we alleen maar leven volgens het ritme van een produktie en consumptie maatschappij die ons met zijn economische spelregels beheerst als de slaven van het avondland der twintigste eeuw. Een rappe daling van de goudprijs beheerste giste ren de voornaamste Europese goudmarkten. Eer der al was de zilverprijs sterk teruggelopen. Handelaren noemden als redenen om tot verkoop van goud en zilver over te gaan de stijgende ren te In de meeste financiële centra en de betrekke lijk vaste koers van de dollar in de afgelopen da gen. De mensen, die eerder deze zomer in het goud zijn „gevlucht" hebben nu de neiging deze speculatieve verkopen van dollars voor goud en zilver terug te draaien. Gisteren rond het middaguur was de goudprijs in Londen al ruim elf dollar per ons gedaald. Er werd gehandeld op een prijspeil van 102 dollar bieden, 106 dollar laten. De zilverprijs daalde 130 punten tot 106107 pence voor onmiddellijke le vering. Eerder deze week had de zilverprijs ai een daling van 520 punten *e zien gegeven. Verkoopgolf De teruggang van de goudprijs begon gisteren in ZUrich, de grootste goudmarkt ter wereld. Zowel Zuid-Afrika, belangrijke leverancier van goud, als Rusland komen in het Zwitserse centrum met hun goud aan de markt. De grote goudhandela ren In ZUrich hebben bovendien betrekkelijk gro te hoeveelheden goud in voorraad, waaruit zij zo nu en dan verkopen. Ook Arabiscse shieks kopen en verkopen in ZUrich hun goud. Wie de heftige verkoopgolf op gang heeft gebracht is onbekend. Bankiers uit ZUrich waren niet be reid hierover ook maar een woord los te laten. Volgens ruwe schattingen beliepen de totale ver kopen 100 ton goud ter waarde van 3.5 miljoen dollar. De heftige verkoopgolf in ZUrich leidde snel tot instorting van de prijzen in andere finan ciële centra. Dollar De scherpe teruggang van de goudprijs leidde ook tot een verder herstel van de dollar. Op de Am sterdamse wisselmarkt opende de dollar gisteren op een koers van rond 2,60. De betere stem ming hield aan en de koers kwam tenslotte op ruim f 2,61. De handel en omzetten waren hierbij kalm. Vier pantservoertuigen van dit type komen binnenkort ter beschikking van de rijkspolitie. Ze zullen i den ingezet bij de mobiele eenheden van de rijkspolitie, die bijstand verlenen aan plaatselijke politie korpsen als daarom bij onlusten of rellen wordt gevraagd. Gisteren zijn de eerste twee voertuigen c de rijkspolitie overgedragen. De andere twee volgen later. De voertuigen zijn in Engeland speciaal ontworpen en zijn voorzien van een hydraulische installatie om barricaden te verwijderen, en auto's te verplaatsen. Verbetering positie oorlogs slachtoffers Onenigheid bij AR over reis naar (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering heeft besloten een aantal verbeterin- gen in de rijksgroepregeling ZANDVOORT Veertien dagen oorlogsslachtoffers 1940—'45 aan na de Grand Prix van Neder- te brengen. De belangrijkste land, of veertien dagen frisse |N HAAG (ANP) In Neder- telt ons land dertien vliegvelden ivAG-fand zal in 1980 behoefte zijn voor de „kleine luchtvaart". anfll'|an dertig vliegvelden voor de Tien zijn voor algemeen ge- ikleine luchtvaart". Zo luidt bruikt opengesteld. fcn der conclusies uit een De studie, die een verkennend ka- rapport, dat in opdracht van de rakter heeft, gaat over de klei- Tcl Provinciale Planologische nere luchtvaartterreinen, (>ienst (PPD) in Zuid-Holland is 'ipgesteld door het adviesbureau Vrnhem B.V. Op het ogenblik WEER LANCERING MARS- S SATELLIET (dpa) De sovjet-u- i'sir. jie heeft gisteravond weer een onbemande ruimtesonde naar Wars gelanceerd. Het is de vier de in nog geen drie weken. Op 21 juli werd de Mars 4 afgescho- kn, op 25 juli de Mars-5 en op 6 augustus de Mars 6. De op gevlogen wordt met kleine vliegtuigen, en dan speciaal de burgerluchtvaart (general avia- Met uitzondering van de lijndien sten van luchtvaartmaatschap pijen en luchttaxibedrijven. Een algemene conclusie in het rapport is dat Nederland bij het buitenland achterligt zowel wat betreft het aantal kleine vlieg velden als het aantal vliegtui gen. Dat wordt voornamelijk veroorzaakt door de geringe op pervlakte van ons land en het ontbreken van stimulering door de overheid. Door de stijging van het inkomen en het vervan gen van de grenzen zal er een druk op de kleine luchtvaart ko men, die waarschijnlijk de hui dige aarzelende groeitendens kan omzetten in een meer ex plosieve", aldus het rapport. zijn: Verhoging van het minimum en het maximum van de grondslag waaraan de periodieke uitkering wordt berekend; Het invoeren van een keuzemoge lijkheid bij het bepalen van die grondslag. Thans wordt daarbij uitsluitend het inkomen dat men ten tijde van de oorlog verdien de, in aanmerking genomen. Is het naoorlogse inkomen hoger geweest, dan zal straks dat ho gere inkomen als grondslag voor de uitkering in aanmerking kunnen worden genomen. Een verbetering van het uitke ringssysteem voor de boven 64- jarigen. Het integraal vergoeden van me dische kosten, voorvloeiende uit door de oorlog opgelopen ziek ten en gebreken. Aanval op Heath i.v.m. Rhodesië OTTAWA (AFP) Uit welingelichte bron verluidt, dat premier Heath van Engeland het giste ren aan de stok gehad heeft met verscheidene leiders van Gemenebest-landen in Ottawa, waar een topconferentie van het gemenebest wordt gehouden. De aanleiding tot de twist was Rho desië. De voornaamste „bot sing" deed zich voor op een re ceptie van de gouverneur van Canada, waar president Nyere- re van Tanzania de Britse pre mier „inactiviteit" ten aanzien van Rhodesië verweet. dood van Roger Williamson, is het circuit van Zandvoort al weer het toneel van een groots opgezette autorace. Zondagmid- form de eisen die de internatio nale federatie stelt. Nu geble ken is dat er desondanks een ramp niet kon worden voorko men, hebben wij gekozen voor het delegeren van de beslis singsbevoegdheid' dag houdt de Nederlandse Auto- Perschef Van Gelder doelde hier- rensport Vereniging (NAV) Zandvoort een 4-uurswedstrijd voor toerwagens groep 2 mee tellend voor de Europese rij derskampioenschappen. Het or ganisatiecomité van de NAV, blijkbaar geschrokken door de storm van verwijten heeft een serie uitgebreide maatregelen genomen om hopelijk sneller te kunnen optreden bij calamitei ten op de baan. „Ons systeem was volledig con- mee op het copiëren van het sy steem dat men in West-Duits- land, met name op de Nürnburg ring, hanteert. De NAV heeft van de ONS (Oberste National Sportkommision), de Rettungs- staffel gehuurd. A raison van vijfduizend gulden zullen vijf tot reddingswagens omgebouwde, zeer snelle sportauto's worden ingezet, die, gestationeerd op strategische punten langs de baan, volledig zelfstandig in ac tie kunnen komen. „Nederlandse gedachten": „De kern van de zaak is dat Portu gal in Afrika de laatste wester se koloniale oorlog voert, dat Portugal met geweld vecht te gen de mensen die van dit kolo niale juk bevrijd willen worden. Wandaden maken dit alleen maar schrijnender, maar kun nen dit wezenlijke punt niet wegnemen. Bezoeken van parle mentariërs veranderen daar niets aan." Van onze parlementaire redactie De heer Schakel had zijn fractie DEN HAAG Kort voor het ver trek begin volgende week van het AR-Tweede Kamerlid Scha kel naar Mozambique voor een onderzoek naar massamoorden door Portugezen, heeft AR-frac- tieleider Aantjes geschreven dat hij in feite niets ziet in dergelij ke bezoeken. Aantjes stelt in het partijblad niet tevoren gekend in zijn be- sluit om de uitnodiging van de Portugese regering te aanvaar den. De gehele fractie is niet erg gelukkig met de komende reis van Schakel. Zoals bekend kwam begin deze week de VVD-er Waalkens terug van een bezoek aan Mozambique. Hij had daar niets van wandaden gemerkt. Memoi resscli rij ver Mikoyan gearresteerd PARIJS (AFP) - HU In de Franse hoofdstad in de Russi sche taal verschijnende week blad „Russische gedachte", heeft de arrestatie in Moskou gemeld van de Russische schrij ver Gebriel Soeperfinc, wegens anti-Sovjetpropaganda en we gens zijn betrekkingen met de samenstellers van „De kroniek der gebeurtenissen", een klnn- destiene publikatie in de Sov jet-Unie, waarin verslag wordt uitgebracht over arrestaties en aan de gang zijnde processen in de Sovjet-Unie. „Russische gedachte" publiceert tezelfdertijd een brief aan het voormalige staatshoofd van de Sovjet-Unie, Mikoyan, die wordt gevraagd zijn invloed aan te wenden ten bate van Soeperfine. lanceerde Mars-7 is wellicht de I Dc benodigde oppervlakte per ter- In januari van dit jaar zijn vol- *0E' atste in de huidige dvgf;f reis naar de „rode planeet" chti duurt zeven maanden. Mars-6 l0°" Cn Mars-7 hebben Franse in- I •trumenten aan boord voor on- j Berzoek van zonnestraling. - de kleine luchtvaart volgens de rapporteurs te stel len op 920 bij 150 meter, met daaromheen een obstakelvrije ruimte. De Nederlandse „Gene ral aviation"-vloot telde begin 1972 ruim 260 toestellen. WASHINGTON (Rtr) Een na- tairein, tegen 1983 wordt verbo— tionale commissie van onder- den handwapens te bezitten, zoek heeft dringend opgeroepen Aangezien handwapens, zoals pi- stolen en revolvers, alleen al Jn 1971 werden gebruikt in 9000 moordgevallen wil de commis sie ook dat elke staat het fabri ceren en verkopen van bestaan de wapens verbiedt en die wa pens onbruikbaar maukt die in het bezit zijn van verzamelaars. De verstrekkende aanbevelingen zijn afkomstig van dc nationale adviescommissie inzake de ge rechtelijke misdaadnormen die de zaak twee jaar lang heeft be studeerd. Het rapport van 293 pagina's komt tegemoet aan de talrijke oproepen voor nieuwe wapenwetten om het oplopende dodencijfer te verminderen. Het stelt dat de Amerikanen nog steeds 1,8 miljoen wapens per jaar kopen, waarmee zij het zwaarst bewapende volk ter we reld zijn. De commissie was samengesteld uit gouverneurs, politieambtena ren, en rechters. Voorgesteld wordt verder het gebruik van marihuana, pornografie en pros titutie niet langer strafbaar te stellen. gens het blad „Zambia Daily Mail" in Chimoyo in het noord- j oosten van Rhodesië „dorpelin- j gen in het wilde weg neerge- j schoten en zijn hun huizen door Een Chinese familie is in haar woning in Djakarta teruggekeerd om de ravage na de recente anti- Rhodesische soldaten in brand I Chinese relletjes op te ruimen. Deze week moest het Indonesische leger een eind maken aan de on-1 gestoken". lusten, waarbij een Chinees het leven liet. ROSMALEN (ANP) Een nog onbekende man heeft vanmor gen in alle vroegte twee perso nen in Rosmalen ernstig ver wond, toen hij schietend met een karabijn door de straten van het plaatsje liep. Op de vlucht voor de politie heeft hij zelfmoord gepleegd door zich met zijn karabijn dood te schie- Minder hinder van vervuiling (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Uit een jaarlijk se steekproef van het NIPO blijkt dat minder mensen In ons land persoonlijk last ondervin den van lucht- en watervervul ling. Wat de luchtvervuiling betreft verklaarde vorige maand 15% van de 773 ondervraagden per soonlijk hinder te ondervinden, terwijl dit percentage in maurt '71 en september '72 nog 23 be droeg. Wat de watervervuiling betreft is het percentage gezakt van 13 naar 12. Ondervraagden boven 55 jaar blijken en dat hoeft niet te verwonderen meer last van luchtvervuiling te heb ben (18%), dan van waterver vuiling (10%), terwijl dit bij jongeren net andersom is (11 en 13%). Wel merkwaardig is, dat men meer mllieuoverlast denkt te hebben naarmate men meer verdient. Voor lucht- en water verontreiniging bedragen de percentages bij een maandinko men van duizend tot vijtt'enhon- derd gulden respectievelijk 12 en 10%, bij een hoger inkomen 21 en 18%.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9