Indianen Suriname op rand afgrond Piper Cup stort neer: 2 doden WERKLOOSHEID IN HET LAND WEER IETS GESTEGEN Allende neemt militairen op in nieuwe regering SCHOONMAAK VAN WATER NA SEIZOEN Grote doordraai van tomaten eek VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1973 Oceaanballon moest op zee landen PAGINA 7 ROTTERDAM (ANP) Het actiecomité „Bijstand Surina me Nu" gaat de komende maanden proberen de steun van het Nederlandse publiek te winnen voor een hulpactie voor de 10.000 Indianen in Suriname. Volgens berichten uit Paramaribo staan deze oorspronkelijke bewoners van het land in sociaal-economisch opzicht aan de rand van de afgrond, terwijl de overheid „geen vinger uitsteekt." De berichten zijn afkomstig van Suriname nu in Rotterdam ver- de stichting „KANO", een orga- werkt tot een brochure. nisatie van jonge Indianen in de Er zijn 50.000 exemplaren ge- i Surinaamse hoofdstad. Een re- drukt, die men voor 1,25 aan I cent verslag van deze organisa- de man wil brengen. De op- tie over de omstandigheden brengst is bestemd voor projec- waaronder de Indianen leven, is ten die de stichting KANO met door het actiecomité bijstand behulp van deskundigen op touw heeft gezet om de Indianen te helpen. In de Indianendorpen, ongeveer 30, verspreid langs de rivieren tot diep in het binnenland, is al lereerst behoefte aan medica menten. Volgens het verslag van KANO is de medische ver zorging onvoldoende. In de dor pen komt slechts één keer in de maand een dokter. „Ernstig ziek worden op een andere dan „doktersdag" betekent in veel gevallen veel pijn lijden en zelfs Behalve het zenden van medica menten naar de dorpen, wil de stichting KANO ook een opvang centrum voor Indianen in Para maribo creëren en het onder wijs in de dorpen verbeteren. Volgens KANO zijn veel India nen ten prooi geraakt aan apa thie en alkoholisme. „Ze ont vluchten de werkelijkheid en be drinken zich op feesten, die da genlang kunnen duren. Geduren de die tijd wordt nog minder aandacht besteed aan de kinde ren, die van de ene naar de an dere mesthoop zwerven in de hoop iets eetbaars te vinden". KANO beschuldigt de Surinaamse overheid ervan nooit iets te heb ben gedaan voor de Indianen. „De opeenvolgende regeringen hebben gedurende 300 jaar de Indianen veel beloofd, maar hen steeds weer in de kou laten staan". De oorzaak hiervan is volgens KANO dat aan de India nen geen politieke eer te beha len valt. omdat ze niet geregi streerd zijn en niet mogen stem men. Volgens KANO doet ook in Suriname, evenals in Noord-A- merika, het gezegde opgang: „De enige goede Indiaan is een dode Indiaan". Timofej Djefermov, de olympische pope", die weigerde zijn op het olympische terrein gelegen huisje in Oberwiesenfetd-München te ontruimen, is nu beschuldigd van bigamie en fraude. Wat dat laatste betreft zou hij ten onrechte geld van de sociale bijstand hebben ontvangen. Op de foto: Timofej en zijn vrouw Natasja. EINDHOVEN (ANP) De 20-jarige kornet J. R. Boersma uit Zeist, zoon van de minister van sociale zaken, is om het leven gekomen bij een ongeluk met een militair vliegtuigje. Ook de vlieger, de 22- jarige 2e luitenant A. P. J. Bijkerk uit Zwolle is omgekomen, hij was gehuwd. Het ongeluk gebeurde donderdagmiddag op de Oirschotse heide ten oosten van Oostelbeers bij Eindhoven. Het vliegtuigje, een Piper cup afkomstig van het vliegveld Deelen, was met een zoge naamde foto-opdracht tijdens een bivakoefening van de landmacht. Volgens de luchtmacht heeft het vliegtuigje een te steile bocht ge maakt. waardoor het overtrokken raakte. Het toestel raakte een boom en sloeg te pletter. Daarna is het in brand gevlogen. De beide inzittenden moeten op slag dood geweest zijn. Het is normaal, aldus de voorlichtingsdienst van de luchtmacht, dat toestellen met een dergelijke opdracht vrij laag vliegen. Vakantieoord in Wales verbrand LONDEN (Reuter) In de nacht van woensdag op donderdag is een ontspanningscentrum van een vakantiekamp In Pwllheli, een stad in het noorden van Wa les, door brand verwoest. Negen mensen liepen verwondingen op. De schade wordt geschat op 7 miljoen gulden. Ongeveer 2000 vakantiegangers hadden een paar uur tevoren het gebouw verlaten. De aard van de meeste verwondingen was licht, hoewel een man een beenbreuk opliep en een ander een vrij ernstige hoofdwond. De brand was de laatste in een reeks die de afgelopen week Britse vakantieoorden heeft ge troffen. Een week geleden kwamen 50 mensen om in de vuurzee die een vermaakcentrum op het ei land Man verwoestte. Geen dagtaak voor mr. Biesheuvel (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Ex-premier Bics heuvel zal aan zijn nieuwe functie van adviserend lid van de raad van bestuur van Unilever geen volledige dagtaak hebben. Hij kan zijn adviezen bij wijze van spre ken vanuit zijn woning in Aerden- I hout leveren. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Eind juli 1973 waren 77.470 mannen en 20.730 vrouwen werkloos. Dit betekent bij de man nen een stijging met 3.360 en bij de vrouwen een stij ging met 2.080 ten opzichte van de vorige maand. Het aantal mannen en vrouwen, tewerkgesteld op aanvullend* werken nam toe met 130 tot 2.440, het aantal personen op so ciale werkvoorzieningsobjecten, voor zover zij voor bemiddeling naar het vrije bedrijf in aan merking komen, steeg met 180 SANTIAGO (Reuter-AFP) President Allende van Chili heeft een nieuwe regering gevormd waarin de bevel hebbers van de drie onder delen van de strijdkrach ten en de directeur-gene raal van de politie zitting hebben. Generaal Carlos Prats, de bevel hebber van het leger, is minis ter van defensie geworden, luchtmachtcommandant Cesar Ruiz minister van openbare werken, de bevelhebber van de zeestrijdkrachten, admiraal Raul Montero Cornejo, minister van financiën en de directeur- generaal van de politie, José DEN HAA G(ANP) Het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond heeft voor zaterdag 15 september een schoonmaak actie op touw gezet met de bedoeling in het gehele land alle bij de watersport in gebruik zijnde plassen, rivieren en ande re waterwegen na het seizoen een goede schoonmaakbeurt te geven. De ruim 260 bij het verbond aangesloten watersportverenigin gen willen met deze actie een voorbeeld stellen. Het verbond zegt. dat het vanzelfsprekend niet mogelijk zal zijn met deze actie van een dag een definitieve schoonmaak te be werkstelligen. Wel wil het iedere betrokkene nadrukkelijk wij zen op zijn verantwoordelijkheid de recreatiegebieden schoon te houden. Maria Sepulveda Galindo, mi nister van volkshuisvesting. Behalve de militairen hebben in de nieuwe regering zitting drie socialisten, drie communisten, twee radicalen, een lid van de MAPU, de beweging voor volks actie en linkse christenen, en een politicus die tot geen enkele partij behoort. Ex-minister van buitenlandse zaken Orlando Le- telier die ook Chileens ambassa deur in Washington is geweest, is tot minister van binnenlandse zaken benoemd. Hij is hiermee de tweede man van Chili gewor- De portefeuille van buitenlandse zaken is in handen gekomen van Clodomiro Almeyda die mi nister van defensie was in het oude kabinet. Zeven ministers hebben hun por tefeuille behouden. Het zijn de ministers van landbouw, econo- mische zaken, arbeid, justitie, onderwijs, gezondheid en mijn bouw. President Allende wil door deze kabinetswijziging een einde ma ken aan de economische en poli tieke crisis die Chili teistert. Bevolking Rusland MOSKOU (AP) Het bevolkings cijfer van de Sovjet Unie heeft de 250 miljoen overschreden, zo heeft het staatsbureau voor de statistiek donderdag bekendge maakt. tot 4.940, De geregistreerde ar beidsreserve voor mannen en vrouwen tezamen werd aldus 105.570. een toeneming vun 5.61 (vergelegen met juni 1973). Het voor seizoen gecorrigeerd* cijfer van de geregistreerde ar beidsreserve (mannen en vrou wen) bleef nagenoeg gelijk, na melijk 123.700 tegnover 123.900 vorige maand. De geregistreer de openstaande vraag, evenens seizoengecorrigeerd. vertoonde een stijging met 2.700 tot 69.700. Uit de seizoen-gecorrigeerde cij fers sedert april 1973 wordt dui delijk dat de arbeidsmarktont wikkeling voor vrouwen afwijkt van die van de mannen, met name ten aanzien van de vraag. Bij de mannen is een duidelijke opleving in het aantal vacatures waarneembaar, terwijl de gere gistreerde openstaande vraag naar vrouwen slechts een zwak ke stijging vertoont. De geregi streerde arbeidsreserve voor zo wel mannen als vrouwen blijft vrijwel constant. Gedurende de verslagmaand nam de geregistreerde arbeidsreser ve in alle provincies toe behalve in Zuid-Holland. Een relatief hoge arbeidsreserve (mannen) hebben de provincies Gronin gen, Drente. Friesland en Noord-Brabant, namelijk resp. 3,9 procent, 3,8 procent, 3,4 pro cent en 3.7 procent van de af hankelijke beroepsbevolking. De stijging in de arbeidsreserve is gedeeltelijk een gevolg van de vakantieperiode, waarin stagna tie optreedt met betrekking tot de inschakeling van arbeids krachten. Bovendien worden in de maand juli veel schoolverla ters ingeschreven. Met name geldt dit voor de beroepsgroe pen bouwvakarbeiders, metaal bewerkers en kantoorpersoneel. HALIFAX (AFP-UPI) De Amerikaanse ballon vaarder Bob Sparks heeft zijn droom, als eerste met een ballon de Atlantische Oceaan over te steken, geen werke lijkheid zien worden. Nog geen 24 uur nadat hij met zijn „Yankee Ze phyr" van het vliegveld Bar Harbor in de ameri- kaanse staat Maine was opgestegen, pikte een reddingsvaartuig van de Canadese kustwacht hem gistermiddag op uit het water van de Atlan tische Oceaan. Zijn blauw-witte heteluchtbal lon gevuld met helium dreef in noordoostelijke richting verder. Sparks kreeg woensdag avond al zijn eerste moeilijkheden. Over zijn radio meldde hij dat hij in een onweerszone was binnengevaren. Hij ver loor hoogte en vroeg het reddingscer.trum in Hali fax om hulp. Gistermor gen raakte de 37-jarige ballonvaarder op ruim 150 k'lometer uit de kust van Nieuw-Schotland in hem dwong een landing op zee te maken. In de loop van de nacht had de „Yankee Zephyr" steeds meer hoogte ver loren en was op lr0 me ter boven het waterop pervlak gekomen. Sparks moest de gondel van de ballon losmaken. DEN HAAG (ANP) Grote hoe veelheden tomaten zijn deze week op de Nederlandse veilin gen doorgedraaid. Van de 9.800 ton die gedurende de eerste drie dagen van de week werden aan gevoerd op de voornaamste to- matenvcilingen (met samen 95 procent van de gehele aanvoer) konden een kleine 1.700 ton of ruim 17 procent de minimum prijs niet halen. Dinsdag draai de 27 procent, woensdag een kleine 19 procent van de aan voer door. Ook gisteren was de doordraai weer groot. Van de wel verkochte tomaten haalde de a-sortering, de meest voorkomende, deze week gemid deld nog slechts een prijs van 43 cent per kilo. tegen 61 cent vorige week. Als oorzaken van de doordraai noemt het centraal bureau van de tuinbouwveilingen een dertig procent grotere aanvoer van Nederlandse kastomaten dan vorig jaar om deze tijd, plus grotere concurrentie van in de open lucht geteelde tomaten uit West-Duitsland (grootste impor teur van Nederlandse tomaten) en BelgiS. Een jaar geleden lagen de prijzen erg hoog. Ondanks de havensta king in Engeland slaagden Ne derlandse exporteurs er toen ln via Hoek van Holland en Zee- brugge grote hoeveelheden to maten naar dat land te versche pen. die er een goede vraag ont moetten en dus een aantrekke lijke prijs maakten. Dit iaar is de export naar Engeland maar klein. Vergeleken met het record-donr- draaijaar 1970 valt de toestand nu nog wel mee: toen was het percentage doordraai drie keer zo groot als dit jaar tot nu toe. Een eenzame en uitgeputte koe wacht gelaten af tot zij aan de beurt kassen van haar kuddegenoten. Deze moesten worden afgeslacht in ve name in Niger. Volledige controle Schiphol onmogelijk Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Volledige controle op Schiphol van alle uitgaande luchtreizigers Is onmogelijk. Dat heeft minister Van Agt (op dit moment vlce-premier en plaatsvervanger van premier Den Uyl) gistermiddag na af loop van het wekelijkse kabi netsberaad gezegd. Controle van elke passagier zou het luchtverkeer in ernstige mate ontwrichten, zo verteld- hij. Hij deelde mee dat minister orde zai worden gevteld. Minis ter Van Agt zei dat een kaping van een toestel, zoals met de 747 Boeing van JAL Is gebeurd, nooit helemaal kan worden uil gesloten. Nieuwe partij Er is een nieuwe partij in op richting. De partij Z.D.H.D (Ziende Blind en Hui :nda Doof). Voor het partijvoorzit terschap overweegt men het VVD-Tweede Kamerlid H. WaaJkens aan te zoenen. Barend Barend heeft zijn biezen ge pakt en zit nu hoog en d>o g op de heuvel bij Uiv'evsr. Gehoord Meen exvrouw is zo ontzettend hinderlijk. Toen .k tens in bad zat, kwam ze .o maar binnenlopen en liet ai mijn scheepjes zinken. Hard Het voortbestaan van autora ces hangt minder af van het nog harder rijden tan van het nog harder /eager tH Wie het hardst reageert krijgt de beker. Da bittcte inhoud ervan drinken ande ren wei uit. Nixon Pat Nixon kan zo is bekend niet slapen naast de president omdat die, uit zijn droom ont waakt 's nachts nieuwe vredesplan nen maakt. Is het zijn waken dal haa deert voorvelen Is het omgekeerd, de halve wereld doet, ontwricht door Nixons dróóm geen oog meer dicht. Tand Er is een tandarts, ie graag bereid is de tandverurgir.; in tehuizen voor geestelijk gehandicapten op zich te ne men, wanneer daar voor oer uur een bedrag van om cn nabij de vierhonderd gu'den mag worden gedeclareerd. Dat heeft hij thuis ook. Zo leeft men van de hand i/i de tand van de (welvaarts)tnd die echter wel aan de be roepsethiek knaagt. Gevolg De dag waarop bekend werd dat ex ministerpresident Biesheuvel benoemd was tot adviserend lid van de rnad van bestuur van Undevcr daalden de Unilever-aanda- len op de beurf aanzienlijk. Kan natuurlijk ook verband hebben gehouden met da renteverhoging. GcHundhcit Voetgangers in de Hamburgse stadswijk Altona beiecjden een gepeperde verrassing Toen er plotseling een zwar te wolk op hen nc-Tdaalde begin iedereen vervaarlijk te niesen en te proesten. Voor ook maar iemand „J*.sund- heithad kunnen zeggen, zochten de mensen een veilig heenkomen ln omliggende gebouwen, omdat &ij bang waren dat de wolk gevaar lijk chemische substanties bevatte. De wolk bleek vcli ter wel prikkelend naar ar- derszins ongevaarlijk. Zij be vatte grote hoeveelheden fijngemalen chilipeper, af komstig van een specerijen- febriek waar brand was uit gebroken. Groeten Vooral ln kamp Olrschct schijnt men niet preci i te weten waar men aan toe is met de nieuwe milituir+ groelvoorschriftcn. De kwes tie is: groeien de mannen op de wachten of wachlen de mannen op het groetenMen schijnt er een zaak van da* eerste rangorde van U wlP len maken. Gewetensgekf Drogist Ralph Fcridlg in de- Amerikaanse staat Indiana kreeg een longc vrouw In zijn zaak die hem tien dollar gaf zonder iets te kopen. „Een paar jaar geleden", zei ze, „heb Ik een zannnh II en een paar kaarten ilt uw zaak weggenomen, llbeveiï het allemaal waard war, weet ih niet, maar Ju dnkt het wel". Dat meende Fcn- dig ook cn hif accepteerde het gewctqnsgeld. Rond Delftse wethouder burgemeester Delft De Delftse wethouder N.' Hesseler (PvdA) is benoemd tot burgemeester van de 17.000 io-. woners tellende Rijnmondglé- m'rntc Poortugaal. Dt I er Hesaeler (57) werd in I? 3 Ed van de Delftse gemeen- Ura-d, sinds 1962 is hij wethou der. Hij is o.m. secretaris van. de international boekverkopers.-, bond, een functie die hij heëfl overgehouden uit de tijd dat hij in de boekhandel zat.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7