NOORDWIJK LANDSKAMPIOEN Overwinning volkomen verdiend Van Engelen wordt ,de grote verrassing GEMAKKELIJKE WINST VAN JAN DE GROOT IN KATWIJKS TOERNOOI sport 5 VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT VOORDWIJK Met een 2—1 overwinning op de zondagkampioen RBC heeft Noordwijk het allerhoogste behaald wat er voor een amateurclub te behalen is, namelijk het landskampioenschap. Nadat de Noordwijkers in de twee voorgaande wedstrijden al hadden laten zien, dat eigenlijk alleen hén de lauweren toebehoorden, drukten zij juist in deze beslissingswedstrijd door. De titel is terecht gekomen bij de ploeg die er het meeste aanspraak op maakte. Zelfs trainer Vermunt - die zich eerder niet al te positief over het zaterdagvoet bal had uitgelaten - moest dat erkennen. Na afloop deed hij dat dan ook volmondig. En terwijl de Noordwijk-spelers zich tegoed deden aan de welverdiende champagne en uitbundig feest vierden, toonden de Roosendalers geen spoor van teleurstelling. Het leek erop alsof zij zich er van te voren bijneergelegd hadden. lie indruk maakten zij al vanaf de eerste minuut. Terwijl Noordwijk onstuimig uit de startblokken schoot, duurde het bij RBC tot na rust eer men er wat aan ging doen. In die eerste helft voetbalde de ploeg van Vermunt nogal op een apathi sche wijze en leek geenszins van plan zich al te druk te gaan maken. Of dat nu kwam door dat het team zich nauwelijks il lusies maakte, of dat het kwam door de afwezigheid van spits Van Straaten (verkocht Brugge), j lijk.Wel uit Roosendaal door ondermeer het ontbreken van zijn gevrees de „pinch-hitter" en nog enkele vaste voorhoedespelers aanval lend weinig voorsteldp. Alleen valk na rust en een tiental mi- nuten voor tijd drong RBC ge- vaarlijk op en werd het oppas sen geblazen voor Noordwijk. Voor het overige deel van de wedstrijd was het Noordwijk dat de toon aangaf en moest doelman Smit werkeloos toe gen hield hij voorlopig nog zijn doel schoon. Maar ook die laat ste hinderpaal ruimde Noord wijk op. Toen één van Van de Meeberg's achterhoede spelers een kapitale blunder maakte kon ook de voortreffelijke kee- knallend vuurwerk. Barten maakte voorzichtig hands, ging door en plaatste op de razend snel gestartte Albert Spaander man. Hij ging geen duel aan maar plaatste ineens voor het ,,hok" waar Bröring de bal ge weldig meenam op zijn borst en met een simpel tikje van De Meeberg - die de verkeerde hoek inging - kansloos liet, 2—0. De vreugde bij Noordwijk was groot, maar nog waren niet alle supporters van het veld, of het stond alweer 2—1. De onmiddel lijk fanatiek geworden RBC'ers kwamen met man en macht naar voren en Brouwer profi teerde handig van de feestroes waarin de Noordwijk-achterhoe- de verkeerde. Voordat Smit het door had lag de bal in het net. per er niets meer aan doen. De sensatie was groot toen Kees Karstens nog geen minuut later alleen voor de doelman ver scheen. Tot grote teleurstelling van het publiek (5000 man) ging zijn kopballetje ongeveer drieën eenhalve centimeter naast. Maar toen werd het spannend. RBC was blijkbaar vastbesloten om zijn prestige toch CV - sche wijze en leek geenszins Van Resteren zette „draaiend" -J$l van plan zich al te druk te gaan voor, Van Zandvliet trapte fi- maken. Of dat nu kwam door- naai over de bal en Jan Willem dat het team zich nauwelijks il- Bogers was er als de kippen bij. Simpel tikte hij langs de ver geefs graaiende handen - 10 na 25 minuten, niet geheel duide- Qp dat moment een ruim verdien- dat de ploeg <je voorsprong voor Noordwijk. Tegenover het vlotte attractie ve en vooral snelle spel van de Zeekanters stelden de Roosen dalers immers niets anders dan statisch voetbal en wat af zwaaiers richting vuurtoren. Het was de techniek van de meeste RBC-spelers en de kalm te van een man als Van Hal die ervoor zorgde dat RBC niet als een kaartenhuis in elkaar klapte. Het leek op een herhaling van de eerste wedstrijd te gaan wor den, maar Noordwijk verzuimde om door te drukken. Trainer Eelman (hij is nu werkelijk Arie Duindam opgevolgd) noem de dat na afloop „een van de schoonheidsfoutjes die bij Noordwijk nog verbeterd moeten worden". Want scoringskansen kreeg Noordwijk na die eerste goal beslist. Spaanderman, Bar ten en Bröring zochten het ech ter net aan de verkeerde kant van de paal. RBC probeerde toen wel om wat terug te doen, maar de onwennigheid van ver schillende debutanten en de over al lopende Karstens maakte de Roosendaalse ploeg schotloos en vleugellam. Zelfs verdedigers als Cees Spaanderman en de verschrikkelijk hard werkende Aad Glas konden dikwijls ver oprukken, trouwens nieuweling Vreugdehil liet in de voorste li nies zien dat hij - wanneer hij eenmaal goed ingespeeld is - een waardevolle aanwinst is. renner] toen het laatste struikelblok. De tweede helft werd direct inge- Jan Willem Bogers scoort hier de stig aan1 Met enkele fabelachtige reddin- luid met groot spektakel en de Meeberg kunnen er niet mee te laten. demar- zomaar te verknallen terwijl Noordwijk de champagne al proefde. Er ontspon zich het daaropvolgende kwartier een bijzonder spannend en enerve rend duel, dat waarlijk topvoet bal bood. Supersnel verplaatste het spel zich over en weer en voor beide partijen ontstonden een aantal goede mogelijkhe den. Schouw soleerde en knalde op de lat, Van Hal maakte aan de andere kant ineens grove fouten, Bogers liet een gave schuiver los, kortom alle rem men werden losgegooid. Albert Spaanderman ging er - net als bij de tweede goal-vliegensvlug vandoor en bereikte op identie ke wijze Bröring. Wéér nam deze de bal zeer fraai mee, doch hij struikelde jammerlijk met alléén de keeper nog voor zich. En net als in de voorgaande wed strijden kwam onomstotelijk vast te staan wie er nu eigenlijk de beste van de twee was. Spe lend in dit hoge tempo legde Noordwijk de tegenstander zijn wil op en trok hem mee. Maar RBC is niet gewend aan snel Het team van Noordwijk dat landskampioen werd door de 2—1 ze ge op RBC. spel en kwam dan ook veel te kort. Bijna alle persoonlijke duels werden door de Noordwij kers, ondanks de reputatie van de opponent, gewonnen. Vanzelf sprekend vielen er dan ook gro te gaten vóór Van de Meeberg: vooral op de vleugels. Zowel Van Zantvliet als Van de Ven moesten dikwijls „onbesuisd" wegknallen om de situatie te klaren. Éénmaal gebeurde dat gen doel. Geluk had RBC, toen Bröring een harde schuiver van Spaanderman verkeerd op zjn schoen kreeg en praktisch op de lijn staande miste. heel riskant en schoot van Zant- Plotseling stopte de machine. vliet maar net voorlangs zijn ei- 11 meteen na het eerste fluitsig naal bleek dat de Noordwijk- voorhoede er zin in had. Spaan derman, Bröring en de beweeg- i lijke Bogers gingen onmiddellijk I in de slag en werd»n keer op I keer gelanceerd door de (weer) voortreffelijke Kees Karstens die nogmaals aantoonde bij de absolute nationale amateurtpp te behoren. Met Aad Glas op de rechtsbackplaats (één van de uitblinkers) en de verdienstelijk debuterende Vreugdehil als linkshalf bouwde Noordwijk be kwaam en in hoog tempo zijn aanvallen op. Maar vooralsnog leek RBC niet geïmponeerd. On der leiding van de altijd rustige Pierre van Hal ®n Frie Nou- kop-; »m verdedigde men beheerst, ier beste maar het kon niet anders of de te we-1 constante druk van Noordwijk unie v.d, moest gaten doen vallen. Dat Lee v.d. gebeurde dan ook en alle'én Richard!doelman Van de Meeberg bleek errondej Evenals in de voorgaande wed strijden draalde het tot onge veer tien minuten voor tijd en beide malen stond Noordwijk in gewonnen positie en RBC al praktisch schaakmat. Maar eveneens twee keer sloeg RBC hard terug in die conditie-ver gende duels en sleepte zodoend deze beslissingswedstrijd uit het vuur. De slotfase ging in en het werd angstig stil. Verbeten vochten de Oranjehemden voor een beter resultaat en Noord wijk - op Spaanderman na - dreigde uitgeput te raken. Niet langer vloog men op elke bal af, steeds slechter werden de passes en Noordwijk leek aan de rand van de afgrond. Maar Albert Spaanderman en Jan Willem Bogers kwamen terug, haalden de bal op en eerstge noemde zaaide zelfs nog pniek in de RBC-gelederen toen hij er met grote stappen vandoor ging. Hij faalde oog in oog met Van de Meeberg, maar zette wel zijn medespelers aan tot een laatste krachtsinspanning. Op een psychologisch moment worstelde Noordwijk zich weer naar boven en de RBC-storm luwde. Het was met Noordwijk zo, dat men zich even met kunst- en vliegwerk had moeten redden, maar toen scheidsrech ter Brouwers voor het laatst floot, was Iedereen ervan over tuigd dat de juiste ploeg gezege vierd had. Aan de overwinning én aan de titel van Noordwijk valt niets af te dingen. De bloe men, de felicitaties, de cham pagne en alles wat er bij een kampioenschap als deze hoort is volkomen verdiend. Noordwijk is de beste amateurclub van Nederland. AD VAN KAAM vL' -."V Zantvliet heeft tragisch gemist en de graaiende handen van Van 7. ^'jfeïidi Bröring mist op de lijn. Hij raakte de strakke schuiver van Albert Spaanderman (door Van de Meeberg gemistverkeerd en de gnatius- j 5 Jozef- i 7 Ge- 8 Chr. op de gd aan TENNISTOERNOOI SASSENHEIM 1 «5 stepra- ;nijper- ïtoelen- s Mid- schare Eddy opge fgewis deelne- hadden publie- zonder SASENHEIM —Het toernooi dat deze week door de Sassenheim- se Tennis Vereniging georgani seerd wordt loopt, met name dank zij de wedstrijdleidsters Marjan Drost en Martien Tha- kur, lot nu toe op rolletjes. In dien vandaag evenals gisteren de zo belangrijke avondpartijen afgewerkt kunnen worden dan zal, naast de deelnemers, ook de wedstrijdleiding met plezier het vanavond te houden kaas- en wijnfeest bezoeken. Bij de heren in C zal in ieder ge- val niet zoals het plaatsings schema gewenst had de als tweede gekwalificeerde, Han de Jong, staan. Deze Hillegommer i j verloor evenals in Noordwiiker- hout van zijn clubgenoot George van Engelen. Ondanks het feit 1 dat Han, die zegt in een oefen partij altijd van George te win nen, meer games behaalde dan zijn tegenstander moest hij toch de eer aan Van Engelen laten 0—6, 7—5, 64. George, tijdens het toernooi in Oude Wetering liet hij reeds goed tennis zien. zou wel eens de grootste ver rassing van dit toernooi kunnen gaan worden. Naast deze onverwachte neder laag van de nummer twee moest ook de als vierde geklas seerde Piet Jonkheer het onder spit delven. Nadat hij in de eer ste reeks zijn opponent T. van Kaam geen enkele kans had ge geven, stuitte hij daarna in de tweede reeks op onverwacht grote tegenstand. Van Kaam wist bij de stand 55 door te drukken naar 7—5. Ook in de zeer spannende derde set waren de spelers aan elkaar gewaagd- nadat Van Kaam een voor sprong met 54 had weten te veroveren moest Jonkheer een verrassend verlies met 64 toe staan. Het Sassenheimse echt paar Dros, dat in het gemengd dubbel-C als tweede genoteerd stonden, werden op een zeer re solute manier door het Room burgduo Scholten/Tromp aan de kant gezet. Arjan en Marian durfden na hun verlies met 6 0, 61 er 's avonds nauwelijks meer over te praten. In het herenenkel-D, waar 49 In schrijvingen zijn, viel de hoogst genoteerde André Otto op een merkwaardige wijze uit de boot. Vanuit Enkhuizen belde deze Sassenheimer op met de mede deling dat hij zijn ontmoeting met Leo Westerbroer moest op geven. Leo zal nu zonder te spe len aan mogen treden tegen P. Cornelissen. De als derde geplaatste Rob van Leeuwen, omdat André Otto zich heeft teruggetrokken lijkt hij recht op de titel af te gaan, kwam ook gisteren een ronde verder. De Voorhouter Pieter Verdegaal moest ondanks een gewonnen set de buit uiteinde lijk met 6—0, 4—6 6—3 aan Rob laten. In dit onderdeel bereikten ook P. IJzer en E. van Laarhoven de volgende ronde. In een wissel- vall ge partij klopte IJzer met 5—7, 6--'L 6—3. M. Hermelink terwijl t. van Laarhoven niet in gevaar kwam in de strijd met H. v. Gerven 6—3, 6—2. Bij de dames in D verloor mevr. G. Krikhaar met grotere cijfers dan was verwacht van mevr. Westerbeek 61, 63. KATWIJK Op het zonnige tennis park Duinlust, waar traditiege trouw het jaarlijkse Katwijkse badgastentoernooi wordt gespeeld, viel gisteren ondanks de wat toege nomen wind van mooi en vooral enerverend tennis te genieten. Van de 54 partijen konden met name de B-duels die op het gravel van baan 1 kwamen, veel lof oogsten. Voor insiders was vooral de winst die Jan de Groot op de als vierde ge kwalificeerde Adrie van Leeuwen behaalde, onverwacht, terwijl ook het spel van John Asselbergs, die Jan Theunissen het vuur aan de schenen legde, bewondering ver dient. Jan de Groot, exploitant van de Kat wijkse tennisbanen, sloeg zich voordat hij Adrie van Leeuwen ontmoette, lang in met John Assel bergs. Al gauw bleek dat deze war- ming-up zijn vruchten afwierp, want de linkshandige Van Leeuwen keek snel tegen een achterstand aan. Ondanks het feit dat Adrie de ballen, vooral de half-volleys, erg gemakkelijk en snel neemt, wist De Groot met 6—1 de eerste set te pakken. Met dezelfde cijfers ver overde de technisch mindere Kat- wijker, die zijn slagen goed wist te spreiden, ook de tweede reeks waarmee hij tot nu toe voor de grootste verrassing van het toernooi zorgde. Jan Theunissep, tweede geplaatst, stuitte op onverwacht grote tegenstand in zijn duel met de Noordwijker John Assel bergs. John, die met een knieband speelt, leek aanvankelijk een grote verrassing te gaan brengen. Na de gelijk opgaande eerste set met 64 gewonnen te hebben, bouwde de Noordwijker een 20 voor sprong op. De Leldse student in de me dicijnen, die evenals John weinig riskeer de, wist echter plotseling vijf achtereen volgende games binnen te halen. Nadat John de score toch nog bijna gelijk had getrokken, maakte Theunissen, hij valt in zijn service, een derde reeks noodzake lijk. In de boeiende derde set maakten de heren het elkaar wat betreft het loopwerk niet erg moeilijk: zij speelden meestal de ballen recht op elkaar af, terwijl ze bei den goede passeerslagen wisten te geven. Bij de voorsprong van 43 drukte Jan door tot 63, waarmee hij deze beslissen de set en de partij op zijn naam schreef. De winnaar die na afloop op het strand ging uitrusten, vertelde'dat hij niet wist waarom hij zo weinig pressie in zijn sla gen had weten te leggen. De als derde genoteerde Frans Engelen burg, zoon van de bondsgedelegeerde, kwam tegen Ben Buissink niet in gevaar. Frans, hij durft met volleys vanuit het achterveld een aanval op te bouwen, speelde Ben dikwijls uit positie. Buissink, die nog wat last heeft van een verrekte enkelband, moest met 6—1, 6—1 op baan 2 het loodje leggen. De als eerste geklasseerde Ronald Blom- mendaal komt vandaag tegen Rob Tervo ren in actie. Bij de dames in B schakelde nummer twee van de lijst, Maureen Meyer, op een on verwacht gemakkelijke manier de club kampioene van Katwijk uit. Wil Bouhuys heeft weieens een betere uitslag dan 6—0, 6—2 tegen de Unicum speelster mogen maken. Ook Marjan de Jong en mevr. Engelen burg, echtgenote van Frans, bereikten de volgende ronde. Marjan klopte met 86, 6—2 Coby van Bergen-Henegouwen, ter wijl mevr. Engelenburg te sterk bleek voor Sltse Zijlstra. Wat later op de avond kregen de toeschou wers een aantrekkelijke herendubbel-B voorgeschoteld. De combinatie' Stoop/As- selbergs wist, na de eerste reeks verloren te hebben (4—6), goed terug te komen om het duo van de Munnik, Van Leeu- wen/Theunissen, in de volgende twee sets met 6—3, 6—3 de das om te doen. Bij de heren in C zette Errle Sanders zijn weg naar de finale, die hij als tweede ge plaatste dient te bereiken, voort. Met 6 4, 6—3 wist hij Ton v .d. Voort de baas te blijven. Ondanks de Belgische vlag die in de kuip aan de zuidpunt van de boule vard wappert, moest de Belgische mevr. Kostense, zij stond bij de dames in C als eerste geklassificeerd, het onderspit del ven. Mevr. Douwes, zij had eerst een voorronde moeten spelen, leverde achter het windscherm op baan 3 een opvallende prestatie door met 8—6, 64 de winst te grijpen. Maya Mulder van de Leidso Hout, tweede op de lijst, kwam twee ron den verder. Het linkshandige meisje ver sloeg snel mevr. Peeters (64, 6—0), waarna Ineke Plat met 6—2, 6—2 ook niet onoverkomelijk bleek.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5