IRalf Edström 1MW Roda JC Voetbalkrant in de krant VOORAL IN HET BEGIN VAN "DE COMPETITIE SCOREN VOOR Smoest loefenen op ™lange, hoge ivoorzetten BRENGT IN ELK GEVAL DE TOPCLUBS NAAR KERKRADE fRlJDAG 10 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT r PAGINA 13 tje 10 >p i EINDHOVEN Al maanden is er over Ralf Edström gesproken en geschreven als zou de Zweed een nieuw voetbalwonder zijn. „Hij komt niet, hij komt wei", was de slogan voor voetbalmin- nend Eindhoven, die wekenlang in was. Tot twee weken geleden dan toch gebeurde wat verwacht werd: PSV kon zijn poorten ope nen voor de entree van de veel besproken Zweed, die bij Atvida- berg de bijnaam van „het gou den hoofd" had. Onmiddellijk demonstreerde Edström waar voor hij gekomen was: twee treffers vertrokken er van zijn voet gedurende zijn eerste optre den in Eindhoven, dat hem met een bewierookte als de lang ver wachte schutterskoning. Trainer Kees Rijvers schuwt zo veel ophef. De eerste wedstrij den voor de intertoto-competitie hebben hem duidelijk gemaakt Ralf Edström heft zijn armen omhoog. Weer heeft hij gescoord. Zijn taak is volbracht dat het allemaal nog niet zo lekker zit. Voorbarige prognoses kunnen daarom het resultaat al leen maar nadelig beïnvloeden. Vooral ten aanzien van Ralf Edström. een twintigjarige knaap, die nog weinig heeft meegemaakt. De krachtige spits opereerde in Zweden middenin het seizoen, wat hem een condi tionele voorsprong op de rest bij PSV oplevert. Maar o. wat is Rijvers bang dat Ralf zich over zijn toeren holt. De waarschijn lijkheid daarvan is groot. Ga maar na: tot enige weken terug vervulde de jonge Zweed zijn militaire dienstplicht, werkte zijn contractuele verplichtingen ten aanzien van Atvidaberg af en stelde zich ook nog beschik baar voor het Zweedse elftal, dat enkele belangrijke wedstrij den moest spelen. ,,Er is ontzet tend veel van deze knaap geëist", meent Rijvers daarom. „Het eerste wat hij dan ook bij me mocht doen was rust nemen. Want ik moet er nog zo lang mee doen." Dit laatste zegt genoeg over wat de denkbeelden van Rijvers over Ralf Edström zijn. Voor hem is de Zweed een speler, die het heel ver kan schoppen in het in ternationale voetbal. Daarom trok PSV al het vorig seizoen aan hem. Maar FC Den Haag, dat aanvankelijk een optie be dong, was er ook nog en geleide lijk aan kwamen er meer ka pers op de kust. Het miljoenen kapitaal van PSV legde echter een onwrikbaar slot rond Ralf Edström, die in militaire dienst zat. In december probeerde de Eindhovense club nog de Zweed se autoriteiten te vermurwen hem eerder te laten vertrekken. Plicht was echter plicht en Ed ström moest net als ieder ander uitdienen. PSV verloor Ralf Ed ström niet meer uit het oog en toen de kans zich voordeed greep het hem meteen in de kraag. Hoogtepunt Het contracteren van Ralf Ed ström was een hoogtepunt, waarvoor PSV de laatste seizoe nen permanent schijnt te zor gen. Eerder had het de ook al Dpzienbarende aanschaf van de broers Willy en René van dei- Kerkhof (koopsom meer dan een miljoen gulden) en de ruil Ger DeykersOeki Hoekema (van en naar de Graafschap) bekend gemaakt. Transfers van bete kenis natuurlijk, die voorname lijk ten doel hebben de spelers het besef bij te brengen dat nie mand onmisbaar is. Dat is het hele patroon waar Kees Rijvers bij PSV naar toe werkt. Hij wil van de image van een vedetten- ploeg af en hoopt karakterspe lers te kweken. Werknemers, die weten waarvoor ze in het veld staan en die bereid zijn tot het uiterste te gaan om het beoogde te bereiken. Opvallend aspect van dat streven is dat bij de aankopen vrijwel uitsluitend naar de versterking van de of fensieve kracht is gekeken. „De bedoeling daarvan is, dat de aanvallers van PSV zich realise ren dat er concurrentie is. Dat er zó een ander klaar staat die wel voldoet." Sterk zal belicht worden in hoeverre de voorhoe despelers mee-verdedigen, Dat noort bij de moderne voetbalop vatting (zie Ajax) en PSV wil niet anders. Waarschuwing Een jaar geleden kwam de am bitieuze Kees Rijvers, de succes volle trainer van FC Twente, naar Eindhoven om do ontred derde inboedel van Kurt Linder over te nemen. Hij waarschuwde toen al: „Ver wacht geen wonderen van mij. Ik heb minstens een jaar nodig om orde op zaken te stellen. Daarna kan ik pas aan de op bouw van PSV beginnen." Dat moment is nu aangebroken. Rij vers houdt die lijn vast en ver wacht aan het einde van dit sei zoen een plaats in een van "Ud" drie Europese toernooien. Ovt-r twee drie Jaar hoopt hij dan het maximale rendement uit, PSV te kunnen distilleren. De opbouw van een ploeg vergt veel tijd. Dat heeft Rinus Mi~ chels met Ajax aangetoond.. Daarom spreekt Kees Rijvers ook zo „planmatig". „Het kwa ken van een „top" kan niet meer in een seizoen. Het voetbal is er te prefectionistisch vpop, geworden", zegt de Brabander. KERKRADE Toen Roda J.C. enkele maanden geleden beslag legde op de promotie naar de eredivisie waren er meteen de zwartkijkers die zei den: „Wat nu?. Wat gaat er nu gebeuren en zal Roda een lang leven beschoren zijn in deze afdeling?". Er werd al opgemerkt dat in het verleden de nieuwkomers in de hoogste afdeling betaald voetbal na hooguit twee jaren gedoemd waren de trieste weg terug te aanvaarden. In Iverkrade, en zeker trainer Hennie Hollink ziet men de zaken nbet zo pes simistisch, al beseft men dat hoge ogen gooien voor Roda niet is weggelegd. Hollink: „Maar dat geldt voor iedere club die niet Ajax of Feyenoord heet. De laatste ja ren vooral is duidelijk gewor den dat een topclub, of liever gezegd een sub-topclub, een moeilijk jaar kan hebben. Kijk naar PSV, kijk ook naar Go Ahead. Aan onszelf zal het niet liggen en met een beetje geluk kunnen we dit karwei, mis schien wel 't lastigste wat we ooit zijn tegengekomen wel klaren". Hennie Hollink hoopt gespaard te blijven van blessures, maar de laatste weken van de com petitie zag het er niet naar uit. Op een bepaald moment varen niet minder dan negen spelers van Roda J.C. geblesseerd. In de oefenwedstrijden heeft Roda er dan ook niet veel van terecht gebracht. Er werd ver loren van FC WV, van Sheffield United, en van Fortu- na DUsseldorf. Nederlagen die niet eens terug te voeren zijn op die blessures, De nieuwelin gen Jos DHkstra, Gerrie de Go«de en Stanley Bish (met PSV deed Roda toch wel de belangrijkste aankopen in de erediv!s;e). oosten nop niet he lemaal in de kern. die vorig jaar voor zulke daverende sue ce sen zorgde. Maar als d3t wel eenmaal gebeurd is, kon Roda een gevreesde tegenstan der worden, zonder meer. Van daar ook dat men het niet zo somber inziet in Kerkrad*. Kasstuk Hollink: „Het voornaamste la toch dat we de supporters In de toekomst kunnen confronte ren met de Nederlandse top clubs. Ajax en Feyenoord «n niet te vergeten de topper op de eerste competitie dag, de derby tegen MW. Dat wordt een kasstuk voor ons. Na MW komen Sparta en FC Don Haag naar Kerkrade. Moeilijke wedstrijden, dat mag men niet uitvlakken, maar het heeft ei genlijk geen zin om over een moeilijke of gemakkelijke wed strijd in het begin te praten, want je zult tijdens de compe titie toch alle ontmoetingen moeten spelen, of dat nu aan het begin, het eind of In het midden is. Onze taak is iedere wedstrijd zo attractief moge lijk te spelen, zodat het pu bliek waar voor zijn geld krijgt". Studeren Roda heeft voor het aanstaan de seizoen zeven full profs on der contract, de rest gaat door het leven als semiprof. De full profs zijn: Phllippens. Broeks, Witjes, Bouvrle, Van Leeuwen, Körver en Zuidersma. Het is opmerkelijk dat geen van de „nieuwelingen" een full prof contract heeft. Maar dat is voornamelijk op verzoek van de spelers zelf gebeurd, die er liever naast de voetbalsport een gewone baan bij houden. De full profs van Roda J.C. zijn allemaal jeugdige spelers, die in hun contract een clausu le hebben opgenomen, waarin zij zich verplichten te stude ren. Manager Coerver: „Je moet aan de toekomst denken. Als na een of twee jaar blijkt dat ze in de voetbalsport toch geen uitblinkers kunnen worden, hebben ze altijd nog een uit wijkmogelijkheid. De rest blijft semiprof. Met het materiaal dat we nu hebben, mopten we ons kunnen handhaven. Het zal veel zweetdruppels kosten, maar dat moeten we er voor over hebben. Tenslotte hebben we een verplichting tegenover ons publiek. Hennie Hollink, trainer van Roda JC: Wat i en wat een moeilijke wedstrijd?". Voor Dick Advocaat begint de competitie bij Roda met een plaats op de tribune. Ex-Haagse Dlck moet nog een schorsing opknap pen. Alle hoop is en blijft gevestigd op Willy Brokamp, die met vereende krachten voor MW behouden bleef. MAASTRICHT - M.V.V. is con van de clubs die vorig jaar het meest In de belangstelling heeft gestaan. Ondanks sombere ver wachtingen dat M.V.V. het in de competitie wel eens heel moei lijk zou kunnen krijgen, werd de Maastrichtse ploeg de ver rassing van het seizoen. Een ze vende plaats, een ongekende weelde voor Maasiric.t:, Will* Brokamp voetballer van het jaar en bovendien drie spe' hoog genoteerd op de ioosco- rarslijst, (Brokamp. Kc.rvè'-t:. en Redcl), hel was een waardig afs i - dscadcau voor tjeoi ge Knobel. [Knobel was de man die M.V.V het slop haalde en naar een re- 1 delijk niveau voerde. Maarten Vink nam het roer van Knobel over. In het begin stonden a? spelers toch wel een oeet e vreemd tegenover de traininea- wijze van de nieuwe oefenmees- ter M.V.V. was gewend onder Knobel hard te trainen. Maar ten Vink deed het in het begin kalm aan. „Ik wilde de zaken niet forceren. Na zo'n vakantieperio de loop je het eevaar dat f ontzettend snel blessures optre den. Als je de spelers tc hard aanpakt, kriig ie ontzo-'T.id «na sp erscheuringen en dergelijke <*n daar is niemand «nee I-—- Gc/end Inmiddels zijn de spelers aan de trainingsmethode van Maarten Vink gewend en hebben ze zich intensief voorbereid op Je com petitie. Na een minder goed» trainingsreis door Tsjccho-Slo- wakije, waar M.V.V. enige ne derlagen leed, heeft men het u. eigen provincie „goed gemaakt" tegen amateur-tegenstanders Daarbij is aan het licht geko men dat de aankopen van M.V.V., Cor Pot van Sparta er. Bram Braam van Ajax, aanwin sten zijn. Braam ontwikkelt- zich in de oefenwedstrijden tot een nuttige verdediger cn kwan. zelfs heel goed uit de -'erf ai* rechter-vleuge'aanvaller. £e>. noodgreep van Vink omdat hi. r. ka:: bes?h kken ovr .V Bonfrère die opnieuw last heeft gekregen van een oude bles sure. Cor Pot ontpopte zich als een kopspecialist, die enige sublieme doelpunt :n scoorde met het hoofd. „Het probleem met Pot is alleen dat M.V.V. bijna nooit met lan ge, hoge voorzetten heeft ge werkt omdat er in de voorhoede geen man te vinden was die de zaak kon afronden. Bann e Re- del, die inmiddels vertrokken Is, was er te klein voor. Maar ik denk dat het wel zal lukken ht»t er in de eerste wedstrijden van de competitie in te brengen. De sfeer is in ieder geval g'weldig onder de jongens en ik heb er het volsle vertrouwen m. I!; zie niet in waarom die ze-'or.dc plaats van vorig seizoen niet op- n.euw te halen zou z m. "ve L" - ben weliswaar énkele spelers verloren, maar daar suat te genover dat de kerngroep mo menteel rijk aan ervaring is en dat scheelt ee nhele hoop", al dus een optimistische Maarten Vink.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13