Twee zomermaanden „Imaginair Museum" van Adré Malraux Wie het niet kan betalen! mag binnen voor mmderE Kard. Willebrands over zilveren Wereldraad Paus over missietaak kerk niet somber I Teleurstelling over houding Vaticaan in oecumenisch gesprek Loosdrechts Jazz-concours komt groter terug in Larer Getuigen van Jehova laden accu bij KERK EN WERELD VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT Waard er de oceanen voor over te steken Hilversum Aan het zestiende internationale jazzconcours, dat voorheen altijd in Loosdrecht werd gehouden doch dit jaar van dinsdag 21 tot en met zater dag 25 augustus een ruimtelijk royaler onderdak krijgt in het Singer-complex te Laren, zullen 26 ensembles en solisten deelne men. Het concours, dat 's mid- (Van onze correspondent) SAINT-PAUL-DE-VENCE Twee maanden lang is de befaamde Fondation Maeght in Saint-Paul-de-Vence een fabuleuze weer spiegeling van het universalistische genie van André Malraux: na nagenoeg onvoor stelbare organisatorische problemen over wonnen te hebben, heeft de fondation er voor de duur van een zomer het „imagi naire museum" van deze begaafde, gepas sioneerde en verontrustende ziener en es theet ingericht. Meer dan 800 kunstwerken en documenten uit letterlijk alle windstre ken en cultuurperioden zijn op de bucoli sche heuveltop van Saint-Paul bijeenge bracht. De beeldhouwwerken, vazen, schil derijen, tekeningen en gebrandschilderde ramen, maskers en wapens zijn door Mal raux gekozen als representatieve vertegen woordigers van de hoogtepunten van het cultuurpatroon waarin zij geschapen wer den en vormen uitgezochte mijlpalen van duizenden jaren historie. De documenten (boeiend en uniek) zijn de illustraties van 50 jaren genie van de romancier, de es sayist, de estheet, de filosoof, de soldaat, de vlieger. De nimmer tevoren ergens ter wereld bijeen gebrachte collectie kunstschatten van Saint-Paul is bijna het tegendeel van „kunst geschiedenis". En zij is waarlijk adembe nemend. Uiteraard heeft Malraux niet al les kunnen krijgen wat hij gewenst had, men kan zich voorstellen dat hij een Rem brandt of Hals gewild had. Maar Titiaan Tintoretto EI Greco, Velasquez en Rubens zijn aanwezig. En honderden anderen. De Japanners hebben zelfs de Taira no Shige- mori van Takanobu uit de 12e eeuw afge staan, een schilderij dat in Japan maar 4 dagen per jaar te bewonderen valt. Het is voor 2 maanden naar Frankrijk gekomen met een hele staf Japanners, die het dag en nacht blijven bewaken. Het heeft nauwelijks enige zin de in het oog springende meesterwerken te noemen, zoals de Rentmeester van Mari en de 5000 jaar oude „Grote Zangeres" uit Damascus. Indisch, Khmer. Chinese, Japanse, Mexi caanse, Sumerische. Afrikaanse, Polynesi sche, Europese middeleeuwse schatten. De keuze is zó zeker, zó perfect, zó geniaal, dat het de meest glorieuze consecratie van het fenomeen Malraux is geworden. Al dan niet gewild. Maar voortdurend ondergaat de beschouwer deze adembenemende duali teit, die een harmonie wordt: de bewonde ring voor de kunstenaar en die voor de „samensteller". Natuurlijk, Malraux is niet alleen maar te begrijpen door een bezoek aan de rijkdor,- van Saint-Paul. Het begrijpen wordt eerst -gelijk met een diepere kennis van Lr Condition Humaine, Le Temps du Mépris, La Voie Royale, Saturne, Les Conquerants. l'Espoir, La Tentation de l'Occident, Anti- memoires. En men ziet uit naar: Roi, je t'attends k Babyion. De manifestatie bij Maeght herinnert aan de grote exposities die in het Petit Palais in het MUsée Jacquemart-André en in de Bi- bliotheque Nationale georganiseerd werden over Baudelaire, Proust en Gide. Maar zij is groter, universeler en (het woord is niet te vermijden) genialer. De Menhir van Puech-Real, de Don Quichotte van Dau- mier, de Hongerige leeuw van de Douanier Rousseau, de Tentateur van de kathedraal van Straatsburg, de Rentmeester van Mari, de buste van Jayavarman VII, Kan selier Nahhti, de Pauskop uit Reims en die van de koning uit Beauvais, Magnasco, Goya (de Derde Mei), de Satan van Fuess- li, Manet Cézanne, Van Gogh, Picasso, Chagall. Honderden andere. Uiteindelijk In Kunstcentrum De Vaart aan de Vaartweg te Hilversum wordt van 18 augustus tot 3 september een tentoonstelling gewijd aan ir. Johannes Duiker (1890— 1935), architect van o.m. de na- zorgkolon.e Zonnestraal en van „Gooiland" te Hilversum. Sinds een tiental jaren is een actie gaande om zijn werk voor het nageslacht te bewaren. Het is een reistentoonstelling, die van 8 september af te zien zal z jn in de Bouwkunde-afdel.ng van de T.H. te Delft. dags wordt gehouden, maakt deel uit van het internationaal jazz festival, dat onder auspi ciën van de NOS door „Slnger" wordt georganiseerd in samen werking met de Vara en de Brt. Behalve uit het concours bestaat dit festival uit twee „clinics", waarop trompettist Dizzy Gilles pie en drummer Max Roach als docenten optreden voor een aan tal Nederlandse muziekstuden ten. Verder wordt iedere mid dag een jazzfilm vertoond en wordt een aan de jazz gewijde fototentoonstelling gehouden. Hoogtepunten van het festival vormen echter de concerten, die 's avonds in de Singer-concert- zaal worden gehouden, per avond steeds met drie groepen. Hiervoor zijn in totaal 91 ver maarde jazzmusici gecontrac teerd. van wie de helft afkom stig is uit Amerika. Op de slot- avond van het festival zal tij dens het concert tevens de win naar van het concours optreden. De Vara-televisie zal van het slot- concert vanaf 23.05 uur een rechtstrekkse reportage uitzen den, die tot na middernacht voortduurt. De regeringscom missaris voor de omroep heeft hiervoor extra zendtijd ver leend. Ook is de toestemming verkre gen voor directe radio-uitzenq gen van de dagelijkse ten. die tot 0.55 uur duren,[ totaal zullen NOS en Vara r tien uur radiozendtijd aan f jazzfestival besteden, certen zullen onder meer g ven worden door het Reinl Graaff-Dick Vennik Quartetr Nederland, het Milford Grar Quartet en Carmen Mc Rae| haar trio uit Amerika, de derlandse groep Diamond 1 het Sonny Rollins Quintetl het quintet van Dizzy Gille^ uit Amerika, Rob Franken de groep „Embryo" uit Nel land en het Thad Jones-Melj wis Orchestra uit Amerika. Toneelgroep De in 4-weekse serie ippel speelt Peer in Scheveningen In en "I 1 wo Dansmasker, Melanesië, Bismarck-archipel. Anclré Malraux op 34-jarige leeftijd. een Latijn die door de Orient gefascineerd is. De fotografieën, manuscripten, documenten van allerlei aard ronden het beeld af. Ach ter en in dit alles de duidelijke wens, de wil van Malraux, de beschouwer erin te betrekken, hem te engageren. Er wordt een beroep op de bezoeker gedaan, zó drin gend, zó moeilijk mis te verstaan, dat er bij nagenoeg ieder met enige receptiviteit „een snaar geraakt wordt". Malraux kan ieder in een leeg vertrek met kale muren plaatsen en simpel door de namen van Bernini, Goya en Chardin te noemen een wereld, een hemel, een heelal openen. Enkelen hebben gemeend een vrees te moe ten uiten: of er geen gevaar beslaat van deze geniale en uitzonderlijke man een personage te maken waarvan het stand beeld een plaats zal krijgen in de rij van mythen van onze eeuw: Teilhard de Char din, Hemingway, Père de Foucauld, Saint- Exupéry, Camus. Omdat onze tijd een tijd van cijfers is: meer dan 2 miljoen gulden zijn nodig om de kos ten te dekken van het transport, de bewa king en de 7 promille verzekeringspremie van de op de heuvel van Saint-Paul door Malraux bijeengebrachte kunstschatten. Een tentoonstelling waarvan zelfs zijn jongste biograaf, Jean Lacouture met al zijn sprankelende intelligentie en zijn groot talent niet poogt, een „uitleg" te geven. Een tentoonstelling, die men ondergaan moet, na Malraux gelezen te hebben, of tij dens de lezing. Moeilijker ervoor. En die het waard is dat men er de oceanen voor oversteekt. Den Haag De opmerkelijke krantelezer kon woensdag j.l. even verbaasd staan bij de ad vertentie van Toneelgroep De Appel. De tot bezoek aan het theatertje aan de Scheveningse Westduinweg opwekkende tekst, luidde o.a. „Volwassenen zes gulden, zij die het niet betalen kunnen vier gulden". Een op z'n minst opmerkelijk prijsbe leid dat in de praktijk best wat haken en ogen zou kunnen heb ben. Aan de deur van het vorig jaar vernuftig van elektriciteitscen trale in theater veranderde ruimte zit Eddie Habbema, die o.a. de zakelijke beslommerin gen van De Appel voor z'n re kening neemt. Hij verkoopt de kaartjes, maar schenkt in de pauze nog steeds even graag de gratis koffie voor de bezoekers in: „Het gaat erg goed in de praktijk. We hebben voor het komende seizoen de prijzen na melijk wat op moeten schroe ven. Het wachten is o.a. op een subsidie van de gemeente Den Haag. Maar we konden ons voorstellen dat zes gulden toch wel een hele hap kan zijn voor het publiek. Daarom hebben we gezegd dat b.v. werkende jonge mensen die geen cultureel pas poort hebben twee gulden min der hoeven te betalen. Of oude re mensen die er speciaal om vragen." Toneelgroep De Appel is gister avond op een ongebruikelijk vroeg tijdstip het nieuwe toneel seizoen begonnen. Vooral om vakantiegangers de gelegenheid te bieden de opmerkelijke voor stelling van „Peer Gynt" onder regie van Erik Vos nog eens te zien. Eddie Habbema: „We wil len een bepaald publiek, dat misschien moeilijk naar toneel gaat niet afschrikken door onze prijzen. We hebben gemerkt dat er zo langzamerhand mensen uit de buurt, uit Scheveningen komen kijken die nog nooit naar de Schouwburg zijn geweest. Ze zijn gewoon benieuwd wat wij hier aan het doen zijn." De mensen van De Appel kan je een soort toneel-doe-het-zelvers noemen, niet te beroerd zich compleet voor hun kleine groep in te zetten en niet zo gebruike lijke taken te verrichten. Ieder een denkt mee. Eddie Habbe ma: „Voor reclame hebben we niet veel geld. We beginnen nu met strooibiljetten bij hotels, hebben een etalage in de Pala- cestraat bij Hommerson gekre gen waar we een maquette van het decor van Peer Gynt heb ben neergezet. Er is een kleine reclame zuil met affiches, maar we kregen geen vergunning die ergens neer te zettert. Door de stad rijden mocht wel. -dus staat-ie nu achterop de aanhan ger van een auto." Voorlopig speelt De Appel viér weken lang elke donderdag. vrijdag en zaterdag de visie van Erik Vos op Ibsens „Peer Gynt". Met Carol Linssen in de hoofdrol en naast hem o.a. Pe ter van der Linden en Christine Ewert. Do van Stek speelt tot en met 25 augustus nog i De Appel, maar wil dan I acteertalent aan de wilgen gen. Nell Koppen neemt rol voor enkele voorstellitf over. BERT JANS, De permanente commissie voor de oecumene van de Lu therse wereldbond is bevreesd, dat de recente pubÜkatie van de congregatie voor de geloofs leer over dreigende dwalingen een belemmering zal vormen voor de oecumenische dialoog. Deze vrees werd overgenomen door de secretaris-generaal van de Lutherse wereldbond, dr. André Appel, die tijdens de slotvergadering van de Luther se wereldbond in Eisenach (Oost-Duitsland) verklaarde, dat het desbetreffende docu ment van de congregatie voor de geloofsleer wel bestemd -a voor intern gebruik binnen d«t roomskatholieke kerk, maar dat er toch dingen in staan die de oecumenische dialoog moeilijk maken. Het document, dat bedoeld wordt, is het document „Mys- terium ecclesiae", dat de con gregatie voor de geloofsleer od 24 juni van dit jaar publiceer de en waarin deze hoge geloofs- instantie in de kerk waar schuwde tegen dreigende dwa lingen binnen de r.k. kerk met name voor wat betreft de on- feilbaarhe.d der kerk en van het kerkelijk leergezag. Ook een afgevaardigde van de Anglikaanse kerk uitte zich in de consultatieve vergadering van de Anglikaanse kerk te Dublin pessimist.sch over de oecumenische ontwikkeling. Volgens een bericht in de „Ca tholic Standard" te Dublin ver klaarde de Anglikaanse bis schop John Howe van St. An drews de oecumenische bewe- g.ng zelfs „ziek". In tegenwoordigheid van de katholieke waarnemer, Kanun nik William Purdy, gedele geerd door het secretariaat voor de eenheid te Rome, kriti seerde de Anglikaanse bis schop het optreden van het Va- tikaan tegenover de bewer.ng van de bekende theoloog Kueng over de onfeilbaarheid van de paus. De relaties tussen de Angli kaanse kerk en Rome noemde bisschop Howe teleurstellend. Het wordt steeds moeilijker, aldus Howe, „de stem van het tweede Vatikaanse concilie te vernemen". Volgens Howe zijn bepaalde katholieke kerkelijke autoriteiten wel bezig in de oe cumenische dialoog maar ze nemen het oecumenisch ge sprek niet serieus. „Wanneer onze plannen voor het herstel van de eenheid der kerken al leen maar een spel met woor den is, dan moet dit eens dui delijk gezegd worden", aidus bisschop Howe. Het congres van Jehova's Ge tuigen in de Jaarbeurshallen te Utrecht weet niet wat „vergrij zing" is. Honderden moeders hebben hun kroost in kinder wagens meegenomen. Voor hen zijn speciale voorzieningen ge troffen. De president van het secreta riaat voor de christelijke een heid, kardinaal Willebrands. heeft in de Osservatore Roma no een artikel gewijd aan het 25-iarlg bestaan van de We reldraad van Kerken. Kardi naal Willebrands wijst in zijn artikel vooral op de gemeen schappelijke oecumenische ini tiatieven van de Wereldraad van Kerken en de rooms ka tholieke kerk. Met name noemt hij de oprich ting van een gemengde werk groep. Ook herinnert hij aan het bezoek, dat zijn voorgan ger op het secretariaat voor de eenheid, kardinaal Bea, in 1965 aan de Wereldraad van Ker ken heeft gebracht. Verder noemt hij de oprichting van de gemeenschappelijke organisa tie voor samenleving, ontwik keling en vrede en tenslotte het bezoek van paus Paulus in 1969 aan de Wereldraad van Kerken in Genève. De missionaire taak der r.k. kerk, maar ook de zorg voor gerechtigheid en vrede in de wereld dwingen, aldus kardi naal Willebrands, tot steeds nieuwe inspanningen op oecu menisch gebied, vooral op het terrein van de samenwerking met de Wereldraad van Ker ken. De kardinaal schrijft: „Deze samenwerking is begonnen en ontwikkelt zich in wederzijds vertrouwen, maar ook in ge hoorzaamheid en trouw aan de leer der kerk. Natuurlijk zijn er moeilijkheden, maar zij lig gen in de aard en in de grootte van de zaak der eenheid, die niet losgemaakt kan worden van de geschiedenis en van de menseljke natuur. Maar dit alles kan ons ver trouwen, onze verwachtingen en onze inspanningen niet ver minderen", aldus kardinaal Willebrands. die zijn artikel besluit met de verzekering van zijn gebed voor de wereldraad, opdat deze „in de handen van God een nuttig instrument wordt voor het herstel van de eenheid der christenen en voor de vervulling van de zending der kerk. In drie Jaarbeurshallen in Utrecht wordt momenteel een vijf daags internationaal congres van Jehova's Getuigen gehouden. De bijna 30.000 getuigen komen niet alleen uit Nederland, maar ook uit Amerika (1000), Engeland, Zuid-Afrika, Egypte en Oost- Duitsland. Ze waren aangevoerd met vliegtuigen, treinen, bussen en auto's en ook met kinderwagens want veel Jehova's Getui gen nemen naar deze bijeenkomsten hun hele gezin mee. Thema van het congres, dat onderdeel is van een serie van ze ventig congressen in alle delen van de wereld, is „goddelijke ze gepraal". De heer A. van der Voet, hoofd nieuwsdienst van het congres, omschrijft het doel als „het weer opladen van de gees telijke accu's die het hele jaar tijdens de verkondiging stroom af geven". In Nederland zijn er 25.000 Jehovah's getuigen, dat wil zeggen, actieve verkondigers. Volgens de heer Van der Voet vertegen woordigen zij de sterkst groeiende religie ter wereld. Het totale aantal actieve predikers in alle landen wordt geschat op 1.75 mil joen. Onder hen zijn opvallend veel jongeren. Driekwart van de Jeho vah's Getuigen is nog geen veertig jaar. hetgeen volgens de heer Van der Voet bewiist, dat er behoefte bestaat aan „genegen geestelijk voedsel". „De Wachttoren", het blad van de Jehova's Getuigen, ver schijnt iedere twee weken in een oplage van bijna acht miljoen exemplaren in vierenzeventig talen. De missionerende opdracht van de kerk is zo schrijft de paus in zijn boodschap voor missiezondag nog lang niet ten einde. Voor vele volkeren begint zij pas. Maar het is wel heel erg te betreuren, dat juist op dit ogenblik, nu zo'n inspan ning nodig is, het aantal mis sionarissen een probleem gaat vormen. Toch moet men niet te somber zijn over dc toe komst. Nu blijkt hoe vele jon ge christenen bereid zijn zich te geven. Zoals elk jaar heeft de paus aan de bisschoppen en gelovi gen in de wereld een brief ge zonden ter gelegenheid van de missiezondag, die in heel de ka tholieke wereld op 21 oktober gevierd wordt en waarin over al aandacht wordt besteed aan de missionaire taak van de kerk. Hoewel paus Paulus wel dege lijk de redenen kent van de te ruggang van het aantal missie roepingen en ziet hoe ongeveer de helft der buitenlandse mis sionarissen tot de oudere gene ratie gaat behoren, gelooft hij toch, dat de kerk de moeilijke situatie van dit ogenblik kan overwinnen. Vooreerst neemt het aantal roepingen onder de inheemsen toe. Daarnaast bestaat nog de mogelijkheid, dat bisschoppen uit de hele wereld personeel beschikbaar stellen voor de missie. Zich beroepend op de rijke landen vraagt de paus dat deze de arme kerken, die de len in het lot van hun bevol kingen, f'-anciccl te hulp blij- Bar geni niet arm ven komen. Dat is eenvoudig de plicht van alle christenen jje Herinnerend aan de s'agzi,I{of dat ontwikkelingshulp tegen woordig gelijk staat met vredig6' bevorderen, prijst hij de velmal jongeren uit de oude wereldP' is die naar de missielanden gaafle i om er te werken. Ook vraa#et de paus aandacht voor de oePP cumene. Hij roept op door po^ sitieve beoefening van de oecujfer; mene tussen katholieke dere christelijke geloofsverkoi»^ digers de slechte indruk lf_ doen verdwijnen, die de ge spletenheid van de christelijk®i kerken gewekt heeft en no| wekt. De paus, die daarmee zijn opfn roep stelt in het licht van he j naderende heilig jaar, dring^ aan te streven naar verzoeninl van de mensen met God et' niet naar verovering va,Voi machtsposities op het bedrijveijan( van zieltjeswinnerij. ker ,Ci Mgr. Casaldaligo mag jid i i ker huis verlaten Bisschop Pedro Casaldalig»jnt van Sao Felix in Brazilië staaipe, niet meer onder huisarrest. H,ge( werd begin juli door de militaica) re politie gearresteerd er^j daarna onder huisarrest ge^j plaatst. De beschuldiging luidste de. dat hij opstandige boertf^ had geholpen. De reden van dtga opheffing van het huisarrest niet bekend. Wel heeft de apo5<je toi'schs r.untius in Brazili<£e zie t tot het Vatikaan gewen^ me: het verzoek in deze zaalsej te be.iiide'en. ,je ~n medewerkers van dftjo np. J e tegelijk met he»jjU ••-n g.-arre teerd, zitte:Uu echter nog wel gevangen. Hut^ verblijfplaats wordt door d' politie geheim gehouden. M

Leidse Courant | 1973 | | pagina 10