5 j Kritiek op rapport roken-gezondheid HP Baron Bentinck eist deel van schat HollandicL' E Nieuwe groep is verantwoordelijk aanslag Athene Aanslag op station te Belgrado VOORLOPIG RESPIJT VOOR MOB'S mesmis si Q) Aandeelhouders REM mist in NIEUWE LINIE d0ENE Levering van één soort drinkwater Leider van Koreaanse oppositie ontvoerd Vlucht door tunnel naar West-Berlijn CHILEENSE REGERING AFGETREDEN Rusland verboden voor Medvedev NS-Vakantie- dagtochten DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT BEIROET (UPI/Reuter) Een commando-beweging die zich „de zevende zelfmoord-brigade" noemt, heeft verklaard verant- woordelijk te zijn voor de aan slag van zondag op het vlieg veld van Athene waarbij drie zijn doden en 55 gewonden vielen. Het onafhankelijke in Beiroet ver schijnende dagblad An Nahar publiceert „een verklaring van de commando's die gericht is tot de bevolking van de Ver enigde Staten". An Nahar schrijft dat „de zeven de zelfmoord-brigade" genoemd iis naar Joessef Al Najjar, een van de drie Palestijnse leiders die bij een Israëlische comman do-aanval op Beiroet op 10 april werd gedood. In de verklaring werd gezegd dat de aanval van zondag gericht was tegen „het Amerikaanse vliegtuig nr. 840 op weg naar Tel Aviv". Op de Griekse autoriteiten werd een beroep gedaan de aanvallers te behandelen als „krijgsgevange nen". Gewaarschuwd werd dat de daders niet mogen worden overgeleverd aan de Ameri kaanse en Israëlische inlichtin gendiensten. „Wij hebben ontdekt dat wij ons moeten beginnen te verdedigen tegen al degenen die ons willen uitroeien als wij bij u begrip willen wekken voor onze zaak". De groep zei dat het niet haar gewoonte is onschuldige kinde ren, vrouwen en mannen te do den. Zij gaf het Amerikaanse volk er de schuld van dat het de groep dwingt dergelijke me thoden aan te nemen. ^BELGRADO (Reuter) Extre misten zijn verantwoordelijk voor de ontploffing die gisteren heeft plaatsgehad op het cen traal station van Belgrado waar bij een beambte werd gedood en zeven personen werden gewond. ontploffing vernielde een baga gedepot en doodde de chef hier van, de 49-jarige Branlslaw Ba- bic. een vader van drie kinde- ien die vijf jaar geleden bij een soortgelijke aanslag werd ge wond. Officier van justitie Bosko Marko- vic zei op een persconferentie dat het onderzoek tot dusver had aangetoond dat de explosie ve lading met- vooropgezette bedoeling was gedeponeerd. DEN HAAG (ANP) Staatsse cretaris Hendriks van volksge zondheid heeft de nieuwe subsi dieregeling voor de medische opvoedkundige bureaus (MOB's) cpgeschort. Hiermee wordt voorkomen, dat binnen een jaar vele MOB's moeten sluiten. Voor het volgend jaar kan even wel een beperkt subsidie wor den verwacht. De staatssecreta ris zal zich tot provincies en ge meente wenden om ook weer te gaan bijdragen in de kosten van de MOB' Elsevier doet het REM-eiland her leven; 150.0(f) Nederlanders koch ten in 1964 aandelen om dit illega le tv-station van de grond te krij gen. „Krijgen ze nu, bijna tien jaar later hun geld terug?" vraagt het blad. Conclusie: de grote aandeelhouders zullen er hun voordeel mee kunnen doen, maar de kleintjes gaan de mist in. Elders kondigt de „onvoorstel baar populaire prediker" ds. Toornvliet, die met weinig succes Gods woord via piratenzenders heeft proberen te verbreiden, aan serieuze pogingen te gaan doen om c-omroep te worden. Voorts valt in het blad een interview op met harttransplanteur dr. Chris tian Barnard die van zijn colle ga's geen patiënten meer voor zijn operaties toegeschoven blijkt te krijgen. „Zij zeggen dat er te veel publiciteit is geweest. Maar als dat de reden is dat ze mij geen patiënten meer ter beschik king stellen, dan komt het erop neer dat zij zeggen dat de mensen moeten sterven omdat er teveel publiciteit is." De Haagse Post bezocht het we reld jeugdfestival in Oost-Berlijn. „Er is een vredesoffensief gaande onder leiding van de Sowjet-Unie, en de zege is op til. Het gaat om een beweging vol optimisme, voor uitgangsgeloof, vertrouwen in de uiteindelijke overwinning, maar dat vereist af en toe zichtbare be vestiging. Dat is-de boodschap. En die is goed overgekomen". Ook wordt dr. Merckelbach aan het woord gelaten, wiens celthera pie als behandelingsmethode voor mongooltjes dezer dagen in dis- crediet is gebracht door de ge zondheidsraad. Een interview met het ballonvarende echtpaar Boes man. Nini: „In 1946 zijn we eerst in het stadhuis getrouwd en toen voor de kerk. Een vriend uit Pa rijs had voor een ballon gezorgd, want de Duitsers hadden in de oorlog alles ingepikt. Die stond klaar op het Malieveld. Ik was in bruidstoilet en toen zijn we dus opgestegen Nou ja, ik zal er maar niet verder over vertellen, maar w» zijn in de zevende hemel geweest. Toen we 25 jaar ge trouwd waren, hebben we het weer gedaan". Als u op de voorpagina van Vrij Nederland leest: „Ramp in de Rijnmond. honderden doden" moet u niet schrikken. Het is een verzonnen reportage om de ver antwoordelijke autoriteiten aan het schrikken te maken. Aan oud-minister Beernink wordt ge vraagd of er ook in Nederland een Watergate-schandaal mogelijk zou zijn. De heer Beernink gelooft dat het hier niet voorkomt, juist omdat Nederland niet zo'n belang rijke positie inneemt. „Maar een gewaarschuwd man telt voor twee". De meestal goed ingelichte sport- rubriek voorspelt: „Wij zouden niet raar opkijken als Cruyff na rijp familieberaad alsnog bekend maakt dat hij Ajax wil verlaten. Ajax zal ook dan nog wel bereid lijken Cruyff voor de prijs van drie miljoen gulden te laten ver trekken. en als Ajax tegenwerkt, denkt Coster van het vijfjarig contract af te komen via de rech ter". De Nieuwe Linie opent met de waarschuwing: „BinrKn vijftien jaar even druk op het water als op de weg". Henri de Greeve 50 jaar priester, is aanleiding voor een interview. „Ja. God zou een volmaakte we reld hebben kunnen makén zonder al die ellende, zonder al die dis criminaties, zonder armoede, zon der pijn, natuurlijk, dat zou God hebben kunnen doen. Maar wat zou het niet een luie wereld ge worden zijn! Ik moet er niet aan denken. Nee, zoals God het ge daan heeft, is het wijs". De directeur van een progressief bejaardencentrum zegt: „Ik ga geen mensen die de leeftijd van mijn vader hebben, zakgeld ge ven." En: „Soms. het gebeurt niet iedere dag, maar toch wel geregeld, bloeit een jonge liefde tussen twee bejaarden. Prachtig vind ik zoiets. Soms worden huwe lijken gesloten. Of zeggen twee huisgenoten elk hun kamer op om samen een appartement aan te schaffen. Zoiets gebeurt en er is De Groene Amsterdammer is merkwaardig genoeg het enige weekblad met belangstelling voor de fusie van de verzekeringsgi gant Delta Lloyd met het Engelse concern Commercial Union en waarschuwt: „Het kabinet zou zijn progressieve image kosteloos kunnen opvijzelen door de presi dent-directeur van Nederlands" nieuwste verzekeringsgigant zo spoedig mogelijk uit de droom te helpen, dat hij met Nederland als „beleggings"-jachtterrein een goe de keus heeft gemaakt". De architect Abel Cohen houdt een pleidooi voor verscheidenheid in de stedebouw. „De mensen moeten weer kunnen zeggen: daar woon ik, en niet: driehon derd gaten van links, dat is mijn gat". Een overpeinzing over drui lerige sporttijdingen levert de slotsom op: „Wij Nederlanders moeten maar eens kiezen. Of we gaan wat minder letten op al die wereldrecords en vinden het leuk als Mieke Sterk over de zes meter springt, ook al springen allerlei Amerikaanse. Russische, West- duitse en Bulgaarse meisjes regel matig over de zeven meter. Of we gaan specialiseren in die sporten waar we echt in kunnen uitblin ken". In Accent bestrijdt Drees sr. de visie van Schmelzer op de crisis van 1958 en merkt op: „De poli tieke ontwikkeling in ons land is in de 14 jaar die sedertdien verlo pen zijn, er niet beter op gewor den, ook niet voor de KVP". De grote reportage van de week is gewijd aan het Volendamse voetbal. Bestuurslid Pé MUhren moet toegeven: „Je raakt tegen woordig geïsoleerd in Volendam als je topvoetbal gaat bedrijven. De vriendschapsbanden onder de jeugd zijn er nog steeds zoals vroeger, maar ze slaan nu door naar het plezante leven. Daar gaan inderdaad voetbaltalenten -. door verloren, want er is vrijwel geen jonge jongen die wil achter blijven als zijn vrienden naar de bar gaan". - Voorts vraagt het blad in een gro te reportage af: „Katholieke kerk van Nederland in kritieke fase?" Het antwoord: „Het gaat er in derdaad op lijken. De vroeger eensgezinde geloofsgemeenschap wordt geteisterd door verhitte me ningsverschillen. Er vormen zich onder de vlag der pluriformiteit ongemerkt verschillende modali teiten, zo goed bekend in de Ne derlands hervormde kerk. Het is nu de vraag of de katholieke kerk dit wil. zal en kan verdragen". Mevrouw A. L. A. Zoon- Kuypers uit Zaandam wordt waarschijnlijk de eerste vrou welijke conducteur bij de Nederlandse Spoorwegen. Zii is toegelaten tot de condur- teursopleiding die v'er tot vijf maanden duurt. Voordien was lokettiste. wan gevonden. Zij haal den uit het wrak onder meer 120.000 zilveren munten van verschillen de waarden naar boven. Baron Bentinck heeft bij de Britse regering een officiële claim van tus sen de twee en driedui zend pond sterling aan gouden en zilveren juwe len en voorwerpen inge diend. Een woordvoerder van ST. MARY's De Ne- deel van de schat van reis maakte, twee zus- deriandse generaal A. J. de in 1743 bij deze eilan- ters bevonden die tot del en industrie in Lon den zei geen commen taar op de aansDraken Baron Bentinck is giste- den gezonken Oostindië- zijn voorouders beho ren op het eilandje St. vaarder Hollandia. ren. Het wrak van de Mary's, een van de Scil- Baron Bentinck ontleent „Hollandia" werd twee van baron Bentinck te willen geven: „Het is in het algemeen moeilijk ly-eitanden ten zuidwes- zijn aanspraken aan het jaar geleden door Britse ten van Engeland, aan- feit dat zich aan boord duikers onder leiding dc eigendomsrechten op dergelijke schatten te zijn aanspraken op een schip, dat zijn eerste dense advocaat Rex Co- eraan toe. Waterleidingbedrijven: DEN HAAG (ANP) De water leidingbedrijven hebben minis ter Vorrink (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) gevraagd er in de aangekondigde nieuwe wet op de fluoridering van drinkwa- verstrekken dit dan ook niet. Vijf bedrijven (228.224 aanslui tingen) hebben een aanvraag tot verstrekking van ongefluon- deerd water ontvangen maar zijn daartoe niet overgegaan. ter, waaraan op het ministerie De overige zestien bedrijven met van Volksgezondheid en Milieu- in totaal 525.165 aansluitingen, hygiëne wordt gewerkt, vanuit verstrekken ongefluorideerd wa- te gaan dat drinkwater slechts ter aan hen die daarvoor in in één kwaliteit kan worden ge- aanmerking willen komen, leverd: gefluorideerd of niet ge fluorideerd. Aan een eis tot het leveren van I twee kwaliteiten, gefluorideerd en ongefluorideerd kan binnen aanvaardbare grenzen niet wor den voldaan. De VEWIN, waar in de waterleidingbedrijven zijn verenigd, baseert deze visie mede op een recent onderzoek onder de 29 bedrijven, die ge fluorideerd water leveren. Van deze 29 bedrijven met in to taal 853.955 aansluitingen, heb ben er acht (100.566 aansluitin gen) nooit een aanvraag tot verstrekking van ongefluori deerd water ontvangen en zij TOKIO (Reuter-DPA) De pro minente Zuidkoreaanse opposi tieleider Kim Tae-sjoeng is gis teren in Tokio ontvoerd. De 48- jarige tegenstander van het be wind van pres. Park Tsioeng-hi werd door vijf gewapende man nen met geweld uit een hotel In de Japanse hoofdstad wegge voerd. Kim wcon' sinds oktober 1972 in Japan. Op die datum werd in Zuid-Korea de staat van beleg ingevoerd. Bij de presidentsver kiezingen in 1971 was Kim te genkandidaat van de militaire dictator Park Tsjoeng-hi. Deze won de verkiezingen met een geringe meerderheid op Kim. Taxi-ritje van 20.000 kilometer De Britse grootmoeder, mevrouw Eileen Murphy gaat per taxi haar dochter en kleinkinderen in Australië bezoeken. Dat kost haar zo ongeveer 12.000 gulden, maar dat heeft ze er wel voor over, want „dan zie je wat van de wereld". De tocht gaat via Europa, het Midden-Oosten, Afghanistan, India, Thailand en Singapore en vandaar met de boot naar Perth waar haar familie woont. Op de foto mevrouw Murphy en de baas van het taxibedrijf bij wie zij de wagen huurt. WEST-BERLIJN (DPA-UPI) Een onbekend aantal Oostduit sers is onlangs via een tunnel uit de D.D.R. naar West-Berlijn gevlucht. Een woordvoerder van de Westberlijnse politie kon niet zeggen hoeveel mensen bij deze vlucht betrokken zijn geweest of wanneer en waar het gebeurde. Volgens de nieuwsdienst van het Axel Springerconcern zijn de Oostduitsers op 27 juli al door de tunnel naar het westen ge vlucht. Het waren twee broers met hun gezinnen, onder wie vijf kinderen. De vluchtelingen hebben de inmiddels door de Oostduilse grenswachten geslo ten tunnel zelf met de hand uit gegraven. De tunnel kwam uit in de Amerikaanse sector van West-Berlijn. Het graven van de vluchtgang moet volgens een woordvoerder van de Westber lijnse politie vele maanden heb ben geduurd. Patiëntje in pyama straat op ARNHEM In een onbewaakt ogenblik is gisteren een jonget je, de 6-jarlge Jeroen, uit do kinderafdeling van het Arnhem se St-EUsabeth's gasthuis In gewandcdl. ivit ia naar al S itlonsi e!p gewandeld. In het ziekenhuis werd alarm go- slagen en de politie gewaar schuwd. Op dat moment had de bemanning van een surveillan cewagen het Jongetje echer al ontdekt bij het station. Linea recta werd Jeroen met de poli tieauto teruggebacht naar het ziekenhtft*. waar hij meteen weer In bed werd gestopt. UTRECHT (ANP) De argumenten die tégen het - bestaan van een oorzakelijk verband tussen ro ken en longkanker zijn aan te voeren, worden niet genoemd in het rapport „Roken en Gezond heid nu". Dat is een van de kritische kantteke ningen van prof. dr. A. C. Drogendijk sr (so ciaal-geneeskundige) bij dit rapport, de onlangs verschenen Nederlandse vertaling van Smoking and Health now van de Britse artsenorganisatie. Prof. Drogendijk noemt in De Ziekenfondsgids een aantal bezwaren tegen de „rooktheorie". Hij ves- tigt er de aandacht op, dat veel middelmatige en i zelfs zware rokers niet aan longkanker sterven. In de tweede plaats is niet overal een samenhang vastgesteld tussen roken en longkanker (bij voor beeld in Polen. Rusland en Japan;. Verder somt prof. Drogendijk een aantal feiten op die moeilijk te verklaren zijn met de theorie dat roken van sigaretten de enige schuldige factor Is. Ook bij niet-rokers is de sterfte aan longkanker in de steden veel hoger dan op het platteland. - Onvoldoende aandacht is volgens prof. Drogendijk ook besteed aan het enorme verschil tussen man nen en vrouwen. Het rapport vermeldt wel, dat de sterfte aan longkanker in Groot-Brittannië bij mannen vijf maal zo groot is als bij vrouwen, terwijl de mannen gemiddeld maar tweemaal zo- SANTIAGO (AFP) - De Chileen- veel sigaretten roken. De belangrijke vraag, of se regering is afgetreden om vrouwen minder gevoelig zijn voor longkanker president Salvador Allcnde in dan mannen, wordt alleen maar opgeworpen en de gelegenheid te stellen het ka niet beantwoord, aldus prof. Drogendijk. Toch binet te reorganiseren, wijzen volgens hem de resultaten van meer dan Het aftreden van de regering een onderzoek erop, dat er bij de vrouw een con- kwam niet onverwacht. Er de- stitutionele factor aanwezig is, die remmend den in Santiago al enige tijd ge werkt op het ontstaan van longkanker. ruchten de ronde dat de presi- Prof. Drogendijk erkent dat er in vele landen een dent militairen in het kabinet onmiskenbare relatie is tussen het roken van si garetten en het ontstaan van longkanker. De man zou zich volgens hem moeten beperken tot een matig gebruik van sigaar of pijp, terwijl de vrouw wel een sigaret kan opsteken (bij voor- i Volgens het staatshoofd zullen de beeld vijf per dag) of zou moeten overwegen, de I opperbevelhebbers van het Ie- sigaret te vervangen door de kleine sigaar. 1 ger. de marine en de lucht- macht deel uitmaken van het wilde opnemen. De christen-de mocratische oppositie had dit als voorwaarde gesteld voor sa menwerking met Allende. LONDEN (Reuter/AFP) - De Russische geleerde en politieke dissident Zhores Medvedev heeft bevestigd dat de Russen hem hebben verbannen. Hij Is van plan tegen het besluit In be roep te gaan. De 48-jarlge Medvedev Is sinds Ja nuari In Londen voor een stu diebezoek van een Jaar aan het Britse nationaal instituut voor r medisch onderzoek. Hij werd dinsdag op de Russische ambas sade ontboden waar hij te horen kreeg dnt het presidium van de Opperste Sovjet hem op 16 Juli van zijn staatsburgerschap heeft beroofd. „Een motief voor het besluit gaven ze me niet en ik kan dus enkel naar de juiste reden gissen". Drie Jaar geleden was Medvedev het middelpunt van een belang rijk protest van Russische intel lectuelen nadat de autoriteiten i hem hadden gekwalificeerd als krankzinnig en hem in een psy chiatrische kliniek hadden opge sloten. Zhores Medvedev Is altijd vastbe sloten geweest aan het eind van De 37-jarige Amerikaan Bob Sparks even voor hij in Trenton in de zjjn studiebezoek naar Rusland Amerikaanse staal Maine opsteeg voor een solovlucht over de terug te keren Atlantische Oceaan. Hij hoopt volgende week maandag op Le De Russische schrijver Vladimir Bourget in Parijs te landen. Om daarin te slagen probeert hij met Maximov, onder meer auteur met zijn met hete lucht en helium gevulde balloon op een hoogte van het boek „Zeven dagen van van 5500 meter te varen om zo gebruik te kunnen maken van de de Schepping", is uit de Russi- luchtstromingen. De afstand die hij moet afleggen is 5100 km. sche schrijversbond gestoten. Zijn werk zou anti-Russisch en anti-socialistisch zijn. Het lijkt erop dat Maximov het slacht offer is geworden van het stren ger optreden van de Russische autoriteiten nu er, onder meer via de Europese veiligheidscon ferentie. sprake is van een grr>- tere ontspanning met het Wes ten. .(ADVERTENTIE) *n Dagje naar Antwerpen of 't Lips Autotron, naar 't Dolfinarium in Harderwijk Vraag op 't station dc brocnurc „NS- Va kan ticdagtochten". voordelig uit met NS

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7