Advocaten van Nixon rechter Sirica voor Koningin ontmoet delegatie persoonlijk GERZON HOOPT OP UITSTEL VAN BETALING £eid^<So™K VALSE RAPPORTEN OVERLUCHTOORLOG BOVEN CAMBODJA ERVIN C.S. MET RECES NASA OVER GERUST SKYLAB HULDEBLIJK OP 3 SEPTEMBER lENSDAG 8 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT WASHINGTON (Rtr) De advo- advocaten Ln hun verweer tegen eaten van president Richard kantonrechter John J. Sirica. Nixon hebben voor een federale Het Witte Huis reageerde op een rechter in Washington geargu- gerechtelijk bevel dat was menteerd dat het president schap, ernstige en onherstelbare schade' zou lijden, als president Nixon zou toegeven aan de eis bandopnamen af te staan waar op zijn gesprekken over Water gate voorkomen. ,,De aard van dat ambt zal funda- kregen door bijzonder officier van justitie Archibald Cox en waarin president Nixon werd aan Cox. Rechter Sirica van wie ook het door Cox gevraagde gerechtelijke bevel was uitge gaan bepaalde dat de advo caten van Nixon en van Cox op 22 augustus hun zaak mondeling zullen bepleiten. gevorderd aan te tonen waarom De senaatscommissie Ervin heeft hij niet zou behoeven in te gaan op eisen van Cox en de senaats commissie voor Watergate om de bandopnamen ter beschik king te stellen. menteel veranderd worden en De senaatscommissie had haar ei- De federale aanklager Archibald Box arriveert bij de rechtbank, die een uitspraak moet doen over het beschikbaar stellen van de om streden geluidsbanden door het Witte Huis. Eerder hadden de advo caten van het Witte Huis al hun argumenten naar voren gebracht. de algemene structuur van regering afhankelijk als zij is van een scheiding van bevoegd heden zal door het vrijgeven van de bandopnamen in gevaar gebracht worden", aldus Nixons gen vordering tegen het Witte Huis willen instellen, maar zij heeft dit uitgesteld hangende het antwoord van het Witte Huis gisteren de eerste fase van zijn hoorzittingen afgesloten en is op reces gegaan. Oud-onderminis ter Petersen verklaarde Nixon te hebben bezworen zich te ont doen van Haldeman en Ehrlich- man, zijn voornaamste stafle den. Hij had op bevel van Nixon ook buiten de zaak Ells- berg moeten blijven. Dick Gregory gearresteerd WASHINGTON (Rtr) - De Ame- rikaanse acteur Dick Gregory is gisteren met nog drie Ouensen gearresteerd, toen zij geknield op de trap voor hit Witte Huis in Washington lagen om te bid den voor de stopzetting van de Amerikaanse bombardementen in Cambodja. Gregory, een ne ger, is beschuldigd van „huis vredebreuk". UTRECHT (ANP) De directie van Gerzon hoopt de gunstige gang van zaken van het bedrijf Nederlandse Kamerleden naar China DEN HAAG (ANP) Het bezoek aan China van een Nederlandse parlementaire missie dat eind volgende week begint, kan sa menvallen met het bijeenkomen van het Chinese Volkscongres (parlement), voor het eerst sinds jaren, aldus is van be voegde zijde in Den Haag ver innen. De missie, die wordt geleid door Tweede Kamervoorzitter dr. A. Vondeling, en voorts acht Twee de Kamerleden en vier Eerste Kamerleden omvat, is de eerste die een bezoek aan de Volksre publiek brengt. Details van het programma, van de wijze van huisvesting, 1 ontmoetingen die de Nederland se parlementariërs zullen heb ben alle elementen die niet aan het toeval worden overgela ten zullen, zoals in China ge bruikelijk is, eerst na de aan komst worden bekendgemaakt. Kritiek van Gaullist op kernzwaard PARIJS (AFP) De voorzitter van de Franse nationale verga dering. Edgar Faure, die lid is van de Gaullistische partij UDR, heeft in een vraaggesprek met het weekblad „Express" te kennen gegeven, dat het Franse kernzwaard geen nut heeft voor de Franse defensie. Hoewel Faure erkent, dat het eni ge belang van het bezit van een kernbom voor Frankrijk is, dat het dan zijn mening kan geven over de wereldvraagstukken, vindt de voorzitter van de Fran se nationale vergadering het aan de andere kant onredelijk, dat Frankrijk „zich overgeeft aan de dolle bewapeningswed loop" als West-Duits!and de op lossing van ontwapening ver kiest. Deze uitlatingen van Faure heb ben een heftige reactie uitgelokt van de woordvoerder van de Gaullistische beweging, Alexan dre Sanguinetti, die voorzitter is geweest van de defensiecommis sie van de nationale vergade ring. Hij verwijt Faure een „dubbelzinnige" politieke positie ingenomen te hebben na vijftien jaar lang de defensiebegrotin gen goedgekeurd te hebben. Bomaanslagen Noord-Ierland BELFAST (Rtr) Bij een bom aanslag op een politiepost in de Noordierse plaats Newry hebben gisteravond tien mensen verwondingen opgelopen. Dat er geen doden gevallen zijn, was te danken aan een voorbijgangster die alarm sloeg nadat zij iemand een pakje bij de voordeur van het politiebureau had zien neer leggen. De aanslag was het werk van twee jongemannen die zich van een bestelaugo van de posterijen meester hadden ge maakt. De daders wisten te ont komen. door een surséance van betaling te kunnen continueren en daar door in staat te zijn met enige steun van derden haar crediteu ren te bevredigen. Dit blijkt uit een gisteren uitgegeven verkla ring van de Gerzon-directie. Maandag werd bekend dat de Amsterdamse textielagent firma ren hebben. Directeur Perk van Gerzon zei als toelichting op het bericht dat uitstel van betaling was aangevraagd, dat gister middag uitvoerig met de vakor ganisaties van gedachten is ge wisseld. Concrete afspraken zijn niet gemaakt. Het wachten lis op de benoeming van een bewind voerder. Geuns namens twee tex- In overleg met een te benoemen tielfabrikanten met een vorde ring van 50.000,- het faillisse ment van Gebr. Gerzon's Mode magazijnen heeft aangevraagd. Gisteren is bij een eerste telling van schuldeisers gebleken dat een tiental leveranciers een kwart miljoen gulden te vorde- bewindvoerder zal getracht wor den van enkele banken nieuwe kredieten te krijgen. Volgens de heer Franssen, secretaris van de NVV-bedrijfsbond Mercurius, zijn de (inventaris en de goede ren van Gerzon reeds als onder pand aan de banken gegeven. Sam Ervin zetelt, wordt een de- Vreemde emigratie NIET ALLEEN PARTIKULIEREN, maar ook ondernemingen doen mee aan de merkwaardige emigratie welke erop gericht is over de Nederlandse grenzen een beter fiscaal klimaat te vinden. Er wordt in kranten en weekbladen openlijk voor geadverteerd en periodiek kunnen we in interviews lezen dat zakenmensen, kunstenaars en sportlieden niet alleen vanwege de blauwe hemel, de bergen, of al tijd zonnige stranden aan andere woonoorden de voorkeur geven bo ven het land van polders, regen en veel mist. Dat zijn gevallen van keihard partikulier eigenbelang: eigenbelang staat ook centraal bij beslissingen om een onderneming naar het buitenland te verplaatsen, hoewel daar soms nevenfaktoren als een betere arbeidsmarkt en betere investeringsmogelijkheden een rol meespelen. Cijfers die een der werkgeversorganisaties deze week over de onder nemersuittocht losliet, zijn inderdaad verontrustend. Want terwijl aan de ene kant meer en meer Nederlandse ondernemingen over gaan in bezit van buitenlands (Engels!) kapitaal, gaat een ander deel in de eerste plaats andermans (Duits en Belgisch) economie dienen. Het vervelende is dat binnen het kader van de ontwikkeling van de rechten van de mens hieraan weinig te doen is en dat de schepping van een betere wereldorde - bijvoorbeeld in de vorm van de Euro pese integratie - meer een hink-stap-sprong dan een vloeiende bewe ging is gebleven. Een betere monetaire ordening kan de problematiek wat vereenvoudi gen, maar aan de speurtocht naar eigenbelang door emigratie van kapitaal, inkomen en eigendom maakt een betere geldorde geen ein de. Er zou wel eens een moment kunnen komen, waarop de Nederlandse overheid de sociale rechten van hen die de eigen haard trouw blij ven beter moet gaan beschermen dan de rechten van hen die hun belang elders zoeken. Want wie blijft zou op den duur wel eens extra offers (belasting, so ciale premies e.d.) moeten opbrengen, omdat emigratie voor ande ren voordeliger uitkomt. En die „anderen" zijn dan meestal toch al beter bedeelden. Portugezen doen dat niet Het Tweede Kamerlid de heer Waalkens heeft op zijn reis door Ango la en Mozambique geen wreedheden gezien en ook niemand ge sproken die daarover getuigenis heeft afgelegd. Hij reisde er rond in een Portugees gevechtstenue, maar hij had geen behoefte gehad zelf naar het uitgemoorde dorp Wiriyamu te gaan. De heer Waalkens meent verder dat militairen van het Portugese le ger die getrouwd of verloofd zijn niet tot dergelijke wreedheden in staat zijn, omdat zij uit een beschaafde wereld komen. De logica van dit argument ontgaat ons ten enenmale. Duitsland was het hart van Europa en de Duitsers mochten gerekend worden tot de beschaafde volkeren met zeer vele brave huisvaders en verloofden. Niettemin werden daar en in de gebieden waar zij het voor het zeggen hadden enige miljoen mensen volgens plan af geslacht. Nederland is een fatsoenlijk land bij uitstek, maar onder Nederlandse verantwoordelijkheid werden er op Celebes massale moordpartijen georganiseerd, om nog maar te zwijgen van andere gebeurtenissen tijdens de verschillende koloniale militaire expedities. Men kan het optreden van de Fransen in Algerije aanhalen; dat van de Turken jegens de Armeniërs, dat van de Amerikanen of Brazilianen jegens de Indianen en dat van de Australiërs jegens de Nieuwhollanders, maar uit niets blijkt dat wat de heer Waalkens als beschaving meent te moeten laten doorgaan, een rem betekent op het menselij ke gedrag jegens medemensen, zeker niet als er sprake is van een koloniale oorlogvoering. De opmerking van de heer Waalkens ls dommer dan van een volksvertegenwoordiger verwacht mag wor- S&Ëfè; - 't- Met groot militair vertoon is gisteren de voormalige partijleider van Oost-Duitsland Walter Ulbricht zijn laatste gang gegaan. Begeleid door leden van het Oostduitse Politburo, onder wie premier Willy Stoph, werd de kist met het stoffelijk overschot van het gebouw van de staatsraad overgebracht naar het crematorium. WASHINGTON (UPI) - Ameri kaanse vliegtuigen hebben ge durende tien maanden doelen tot 160 kilometer binnen Cambodja gebombardeerd, nadat Ameri kaanse soldaten dit land in 1970 binnengetrokken waren. Maar de rapporten die daarover c tijde van de bombardementen, verklaarde voor de strijdkrach tencommissie van de senaat in Washington, dat tot het verval sen van de rapporten opdracht was gegeven door het hoofd kwartier van de zevende lucht macht. steld werden, werden zodanig Voor de tweede maal binnen vier- veranderd dat het leek of de entwintig uur hebben Ameri- aanvallen veel dichter onder de kaanse vliegtuigen gisteren hun Zuidvietnamese grens gedaan George R. Moses, die als kapitein voor de inlichtingendienst in Zuid-Vietnam had gewerkt ten bommen op bevriende stellingen in Cambodja afgeworpen. Dit maal waren het jachtbommen werpers van het type F-lll die hun bommen lieten vallen op een Cambodjaanse regeringsstel ling op 8 kilometer van Neak Luong, welke stad maandag werd getroffen. Gisteren werden acht Cambodjaanse soldaten ge dood en 16 gewond. auto met een bom van kg. kort nadat de politie na een achtervolging het voertuig klem had gereden en de drie inzitt.»n- den twee mannen en een vrouw had aangehouden. Persoonlijke ongelukken deden Taartje voor de Goeroe DETROIT (AP) Goeroe Maha- raj Ji, de leider van de „Divine Light" beweging, is gisteren ge troffen door een slagroomtaar tje dat door een jongeman naar hem werd geworpen tijdens een bijeenkomst in Detroit. De jongeman benaderde de 15-ja- rige geestelijke leider alsof hij hem een bosje bloemen wilde aanbieden, maar in plaats daar van wierp hij een slagroomtaar- tje de goeroe in het gezicht. Politieagenten en bijstanders gre pen de jongeman toen deze pro beerde weg te rennen, maar de goeroe vroeg hem vrij te laten. DEN HAAG De deputaties bij het huldeblijk in verband met I de viering van het zilveren re geringsjubileum van de konin gin (maandag 3 september) op het voorplein van het paleis Huis ten Bosch in Den Haag, zullen bestaan uit militair en burgerpersoneel van de krijgs macht en groeperingen, die op enigerlei wijze binding hebben I met de krijgsmacht. De konin- gin zal een persoonlijke ontmoe ting hebben met deze organisa- ties. j Het huldeblijk bestaat daarnaast I uit een ceremoniële inspectie door de koningin van de geza menlijke vaandels, standaarden en vlaggen van de krijgsmacht. Dit huldebetoon zal onder meer worden gepresenteerd door een bewapend militair detachement, bestaande uit een muziekkapel, een vaandelgroep en vaandel- wacht en een erecompagnie, omvattende een peloton van het korps mariniers, een peloton van de garde grenadiers en een peloton eresquadron van de ko ninklijke luchtmacht, in totaal 100 man. De afvaardigingen van de marine en van de luchtmacht in de de putaties van de krijgsmachtde len tellen elk ongeveer 50 man, de deputatie van de landmacht ongeveer 85 man. Aan de manifestatie zal voorts een aantal genodigden deelne men. Daaronder zijn deputaties van organisaties die binding hebben met de krijgsmacht, zoals de belangenverenigingen van militair personeel, de bur- gerambtenarenorganisaties- or ganisaties van oud-militairen en van oud-verzetsstrijders. Ook zullen aanwezig zijn de leden van de defensieraad en van an dere departementale adviesor ganen, verschillende hoge com mandanten van zee-, land- en luchtstrijdkrachten. Het huldeblijk zal de koningin worden gepresenteerd in aanwe zigheid van minister Vredeling en de staatssecretarissen Mom- mersteeg en Stemerdink, de le den van het comité verenigde chefs van staven en de gouver neur van de residentie. Het huldeblijk begint om 15.30 uur en duurt ongeveer vijf kwartier. Belangstellenden zullen er ir de tuin van het huis Ten Bosch, getuige van kunnen zijn. De paleistuin is die dag tussen REGERING: Verontrusting over huldeblijk niet nodig DEN HAAG Naar da mening van de regering bestaat geen aanleiding om verontrust te «IJn over de wijze, waarop de krijgsmacht deelneemt aan de festiviteiten ter gelegenheid van het ko mend regeringsjubileum van koningin Juliana. Al dus heeft staatssecretaris Mommersteeg geantwoord op vragen van de Tweede Kamerleden Van Eisen en Hermes. Boven een omvangrijke wa penschouw wordt de voor keur gegeven aan een presentatie waarbij het accent ligt op de centrale Elaats die de mens in de rijgsmacht inneemt. Er is gekozen voor een vorm van eerbetoon, waarbij naast een beperkt cere monieel - vertegenwoordi gers van alle geledingen van het krljgsmachtperso- neel, alsmede deputaties van met de krijgsmacht verbonden organisaties in de gelegenheid worden gesteld op meer informele en persoonlijke wijze van hun aanhankelijkheid je gens de koningin te getui gen, aldus de staatssecre taris. Prinses Anne en haar verloofde kapitein Mark Phillips rijden weg van het Piccadilly Theater waar zij de musical Gypsy hebben bijge woond. Gypsy is de geschiedenis van een Amerikaanse striptease- koningin Gypsy Rose Lee, die als musical in Londen veel succes oogst. HOUSTON (UPI) Nu Owen Aangezien ook het koelsysteem Garriot en Jack Lousma er in geslaagd zijn een nieuw hitte schild aan de buitenkant van het Amerikaanse ruimtelabora torium Skylab te monteren, is bij NASA er optimistisch Proces-verbaal vervuiling Oude Maas DORDRECHT (ANP) De rijks politie te water in Dordrecht heeft drie processen verbaal op gemaakt tegen Unlmllls Zwijn- drecht B.V., een olie- en vet- verwerkende industrie die deel uitmaakt van het Unilever-con cern. wegens geconstateerde vervuilingen met vetzuur van de rivier de Oude Maas. Zowel vrijdag als zondag blijkt door lekken in een tank, waarin dit zuur is opgeslagen, een dikke bruine drab in de rivier te zijn gekomen. over dat de tweede bemanning van Skylab de op 59 dagen ge rekende missie volledig zal kun nen uitvoeren. Ja zijn ruimtewandeling va/i meer dan zesenhalf uur is Gar- r ot g r.teren actief geweest met het zonnc-onderzoek. Met de van nieuwe filmcassettes voor ziene camera's van de telescoop het ruimtelaboratorium niet zo ernstig is beschadigd als aanvankelijk werd aangenomen, is het volgens NASA zo goed als zeker dat de drie astronauten tot 25 september in de Skylab cli(T uit 7PP zullen kunnen blijven. Het is, 8IU& 1111 &Ci ook waarschijnlijk dat zij on- Wassenaar De Wussenaarse Duitse studenten bij Wassenaarse danks de opgetreden defecten met de Apolle-cabine naar de aarde terug zullen kunnen ke ren. Het reddingsruimteschip dat op Kaap Kennedy gereed wordt gemankt, zal dan volgens de plannen de derde bemanning de ruimte kunnen brengen. i to elUV heeft hij een reeks opnamen De spin Arabella heeft gisteren van de zon gemaakt, o.a. van een web geweven, dat eruit ziet eon web on aarde. Reddingsbrigade heeft maan dagavond twee Duitse studenten uit de zee bij de Wassenaarse s'ng gered. De studenten waren om kwart voor vijf de zee inge gaan, terwijl er een Zuidenwind stond met kracht acht. Er was een zeer sterke stroming even wijdig aan de kust en de studen ten werden door een krachtige mulat mom d» inootrnkken

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9