BRITSE JOURNALIST VRAAGT HULP KARDINAAL ALLRINK Pakje isotopen op station ontvreemd Duitse werden telefoons afgetapt Acht jaar geëist tegen Marokkaan die meisje (21) dood reed Steiner werkte tot mei voor DDR Wraakacties tegen Mozambikanen? Vrouwelijke nazi-beul uitgeleverd Watersnood ■r fricandeau palingwokst 150 gramj import perziken hollandse tomaten WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1973 PAGINA 7 De twee Palestijnen die na de aanslag op het vliegveld van Athene, waarbij drie doden en vijftig gewonden zijn gevallen, gearresteerd werden, zijn officieel van moord beschuldigd en kunnen volgens de wet ter dood worden veroordeeld. Het zijn beiden Jordaniërs en hun ware naam is El Arid Sjafik (22), foto boven en Khantoeran Talaal (21), foto onder. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De Britse journalist Peter Pringle, van de Sunday Times, wil kardinaal Alfrink inschakelen om te voorkomen, dat diegenen, die inlichtingen hebben verschaft over de moordcampagnea in Mozambique, door wraakmaatregelen van de zijde van de Portugese autoriteiten getroffen zullen wor den. Hij heeft hiertoe vandaag persoonlijk een gesprek met de kardinaal in diens hoeda nigheid van internationaal voorzitter van Pax Christi. Peter Pringle was gisteren in Den Haag op uitnodi ging van Pax Christi, Justitia et Pax en het Angola.co mité. Zijn bevindingen van zijn reis door Mozambique zijn zondag gepubliceerd in de Sunday Times. Deze be vindingen zijn gebaseerd op de mededelingen van de paters van het Spaanse Burgos en op de getuigenissen van een 15-jarige inwoner van Mozambique over de massale moordpartij in Wiriyamu. Pringle kreeg al spoedig last met de Portugese autoriteiten „omdat hij teveel bij de Spaanse priesters was gezien". Hij mocht niet naar Wiriyamu en zijn camera, aantekeningen en geluidsbandjes werden hem afgenomen. Niettemin slaagde hij er in het nodige bewijsmateriaal mee te smokkelen. Peter Pringle heeft ook nog een onderhoud gehad met de Nederlandse staatssecretaris Kooijmans van buitenlandse zaken. Het Tweede Kamerlid vande WD, de heer H. Waalkens, die aanwezig was op de persconferentie van Peter Pringle en onlangs op uitno diging van de Portugese regering een twaalfdaagse reis door Angola en Mozambique heeft gemaakt, blijft twij felen aan de beweerde massamoorden In Mozambique. Hij aöht militairen van het Portugese leger die ge trouwd of verloofd zijn niet tot dergelijke wreedheden in staat: „Het gaat mij te ver, dat mensen, afkomstig uit' de beschaafde wereld, zich met dergelijke praktij ken bezig houden", zei hij. De indrukken die hij tijdens zijn verblijf in Mozambique en Angola had opgedaan hadden hem tot de conclusie gebracht dat het niet juist zou zijn de bevrijdingsbeweging in Afrika te steunen. Hij was met name in de buurt van Mucumbura ge- v/eest, vanwaar ook moordpartijen gemeld waren. Op de vraag waarom hij niet naar Wiriyamu was gegaan, antwoordde hij, dat hij in Tete journalisten had ontmoet die daar waren geweest en niets van het dorp hadden kunnen ontdekken. Het had dan ook geen zin gehad om daarheen ook een reis te ondernemen. Met missionaris sen had fiij evenmin gesproken, hetgeen Peter Pringle de reactie ontlokte: „Jammer dat de heer Waalkens he lemaal naar Mozambique is gegaan maar nu juist niet de mensen heeft gesproken die van de massaslachtin gen hebben getuigd". De heer Waalkens had wel sta pels buitgemaakte wapens van Chinese en Russische makelij gezien. Dit wees volgens hem op communis tische invloeden. En al was hij voorstander van dekolo nisatie, het zou toch in zo'n geval niet goed zijn als de ontstane leemte opgevuld werd door Rusland of China. Hij wilde best op uitnodiging van Frelimo de keerzijde zien, maar voelde er niets voor om tientallen kilome ters te voet rond te trekken. NEW YORK (AP) Hermine Braunsteiner Ryan, tijdens de oorlog bewaakster in een nazi- concentratiekamp, die 15 jaar geleden uitweek naar de Ver enigde Staten en daar in de rol van onkreukbare huisvrouw ver der leefde, is uitgeleverd aan West-Duitsland om daar terecht te staan. De Westduitse regering had om haar uitlevering verzocht. Zij is overgevlogen naar DUsseldorf waar zij terecht zal staan we gens medeplichtigheid aan moord op tenminste 1700 slacht offers die in de gaskamers van het derde rijk zijn omgekomen. Zij heeft zich vijf jaar met alle legale middelen tegen haar uit levering verzet. De vrouw was tijdens de tweede wereldoorlog gevangenbewaakster in het Poolse concentratiekamp Lu blin. Ook de Poolse regering heeft haar uitlevering verzocht. Galerie 't Venster, Gouverne- straat 129 Rotterdam, exposeert van 11 tot 31 augustus schilde rijen van A. R. Ibrahim. ARNHEM Acht jaar met aftrek heeft gisteren de officier van justi tie bij de rechtbank in Arnhem geëist tegen de 40-jarige Marok kaanse fabrieksarbeider Amar El G. Hij wordt ervan beschuldigd op 1 maart van dit jaar met zijn auto de 21-jarige Willy van Zwan in Arnhem te hebben doodgereden. Het meisje had hij leren kennen op een fabriek in Eist. maar hij vertelde er toen niet bij dat hij in Marokko reeds getrouwd was en daar vijf kinderen had. Re den waarom de ouders van het meisje toen dat uitkwam, tegen een verdere omgang waren. MOSKOU (Reuter, UPI) -Door regenval met een hevigheid zoals deze eeuw nog niet was voorgekomen, zijn In het zuiden van Siberië twee rivieren, de Vltim en de Selega, over stroomd. De stad Ulan Ude en 27 andere plaatsen zijn onder water ko men te staan, zodat 18.500 men sen met behulp van militairen elders moesten worden onderge bracht. Ulan Ude heeft ongeveer 200.000 inwoners. Het overstroomde ge bied ligt in de omgeving van het Baikal-meer. Militairen heb ben ook 200.000 stuks vee en „een grote hoeveelheid mate riaal" gered. Op maandslaris De Britse financier Charles Lock- wood, die acht weken geleden in Buenos Aires werd ontvoerd en inmiddels weer is vrijgelaten, lacht opgewekt hoewel voor hem een losgeld van ongeveer vijf miljoen gulden werd neergeteld. I Ook het meisje zelf gaf de Ma rokkaan daarop de bons, maar deze bleef aandringen en ook dreigen. Een ontmoeting met de Marokkaan tenslotte in de na middag van 1 maart, werd het meisje fataal. Met zijn grote zware Mercedes veegde hij haar van de stoep voor haar ouder lijk huis aan de Zeegsingel in Arnhem. In de bloemperken langs de singel werd ze vermor zeld onder de vooras, onder de ogen van haar vader. Huilend zei de vader, de 49-jarige Chr. van Zwan gisteren tegen de Arnhemse rechters dat zijn dochter had geweten dat ze zou worden vermoord. „Aan ons wilde ze het niet vertellen. Maar haar vriendinnen wisten er van. Ze heeft ons gespaard en dat heeft haar het leven ge kost." Het 18-jarige zusje van Willy was er bij geweest toen de Marok kaan het meisje alleen kon mee krijgen in zijn auto omdat hij dreigde anders .eerst je vader, en dan je moeder, en dan jou dood te steken." Niettemin wil de het meisje van hem af zodra ze wist dat hij een gezin had in Marokko. Op 1 maart deed de fabrieksarbei der zijn laatste vertwijfelde po ging. „Het is nee en het blijft nee", zei Willy, achterop de fiets van haar vader. Het laat- ste endje naar huis liep ze. Een halve minuut later lag ze onder de auto. Het was zo snel gegaan dat haar vader het niet eens jjet had kunnen volgen. „Ik wist niet meer wat ik deed. Mijn hoofd is ook vaak niet goed. Ik val soms zomaar flauw", zei Al- mar tegen de rechters. Uit spraak op 21 augustus. Het onbestendige weer met af en toe stevige rukwinden ging niet ongemerkt aan Amsterdam voor bij. Op de Prinsengracht dook een forse boom met veel gekraak de gracht in. HAARLEM (ANP) - Op het sta. tion Haarlem is sinds gistermid dag een pakje met radioaktieve isotopen zoek. Het pakje, be stemd voor het isotopenlabora- torium in Haarlem, was afkom stig van Höchst in Duitsland. per vliegtuig op Schiphol ven en pakketjes bestemde gele brievenbus op het perron in Haarlem. Bovendien belde hij statior.spersoneel de aankomst van de zending, maar toen deze N.S.-ers in de bus keken was het pakje verdwenen. Het dek sel van de brievenbus was ka- pot. aangekomen en vervolgens per De spoorwegen hebben het isoto- trein van Amsterdam naar Haarlem verstuurd. Een con ducteur nam het pakje mee in een intercitytrein en hij depo neerde het in de voor treinbrie- penlaboratorium gewaarschuwd, Dat stuurde een functionaris die met een geigerteller het helo station heeft afgezocht. Hij con stateerde een verhoogde ra- dioaktiviteit in een hoek van de wachtkamer aan de Kennemcr- zijde van het station. De wacht kamer moest worden ontruimd en ontsmet. In de buurt zijn resten van de verpakking terug gevonden. Het onderzoek wordt voortgezet. Het pakje bevatte een milliliter iodinated, een stof die wordt ge bruikt voor injecties van be paalde patiënten. Iodinated is volgens het laboratorium pas na maanden schadelijk en dan nog alleen bij direct huidcontact. BONN (DPA) De vroegere christendemocratische af gevaardigde in het West duitse parlement, Julius Steiner, heeft nog tot begin mei van dit jaar voor de Oostduitse geheime dienst gewerkt. Voor de parle mentaire commissie van onderzoek naar corruptie zei Steiner gisteren in Bonn dat hij met de Oost duitsers een contract had afgesloten waarbij hij maandelijks 3.000 mark voor zijn inlichtingen kreeg. r«iB 0 gBRF cUwcPlllerallei~GBeStc keuze 1 van de ham i 500 gram per kilo 1 Ikilo 91l| 0 GELDIG T/M ZATERDAG U vindt alle andere VI VO-aanbledlngen op pagina 2 en 3 van Uw damesblad. Getuigenis VS-militair (ADVERTENTIE) Het contract was door twee „he ren" namens de regering van de Duitse democratische repu bliek ondertekend. Steiner, die naar zijn zeggen tussen 1954 en iner 1964 voor de Westduitse gehei- van me dienst had gewerkt, nam 23 aPr'' vor'8 )aar v'er dagen voor na de stemming over de christen- ont- democratische motie van wan- ee((: trouwen tegen bondskanselier Willy Brandt, contact op met de geheime dienst van de DDR. Hij zegt maandelijks naar Oost-Berlijn te zijn gevlogen om de Oostduitsers in te lichten over de politieke toestand, het basisverdrag tussen Oost- en West-Duitsland en leden van de e!' Bondsdag. Vanaf januari had ïe hij zijn honorarium ontvangen j n in gebundelde briefjes van 100 n.<T mark. Dat geld had hij deels op een Zwitserse en deels op een ve. Westduitse bank gezet. Een der- \e de deel had hij opgemaakt. Stel- ue ner ontkende later met klem voor zijn stern-onthouding bij de '1 stemming over de motie van he" wantrouwen van de Oostduitsers Denies Kusters uit Gruitrode mag zich „De Witte Ti" noemen. Hij :an geld te hebben gekregen. Hij werd als zodanig gekozen tijdens de nationale Wittefeesten in Zi- ®a" bleef erbij van SPD-afgevaar- chem, de geboorteplaats van de Belgische schrijver Ernest Claes, m' digde Karl Wienand 50.000 mark wiens boek De Witte gerekend mag worden tot een van zijn popu- te hebben gekregen. lairste werken. KAISERSLAUTERN (Reuter) Een Ameri kaanse militair in West-Duitsland heeft gisteren in het openbaar verteld dat hij geheime stukken over de activiteit van de Amerikaanse nrlitaire inlichtingendienst In de Bondsrepubliek in han den van de pers heeft gespeeld, „oirdnt men de A .-Ikaanse rvlitaire Inlichtingendienst in .0 rvj'and niet meer in de hand heeft". der op - ••:crn dat h;j heeft gehandeld ..om •mno- ei Tc--"? aetivite'ten aan de keek te stel len". Die handelingen, waarvoor McDougal zei alle verantwoordelijkheid op zich te nemen, worden momenteel door het Amerikaanse leger onderzocht. De stukken die McDougal heeft doorgespeeld bewijzen, volgens hem, dat Ameri kaanse autoriteiten ongeoorloofd de gangen van Westduitse burgers nagingen en hun telefoons aftapten. Tien dagen voor McDougals persconfe rentie heeft een speciale Westduitse commissie van onderzoek verklaard dat alle spionage be dreven was binnen de wettelijk vastgestelde grenzen. Volgens de stukken die McDougal heeft laten uitlekken, was de opzet van de Amerikaanse m" n' 'it:n«»end enst een einde -e maken aan act,v:'r't?n van burger- en militaire comi tés cn ondor-yondse publikaties, die erop gericht zou zijn geweest Amerikaanse militairen in Duitsland aan te moedigen tot dienstweigering of overlopen. recht op 't kopen v pdingkanr c NS-vakantiedag- vv,.. I 3 Uii ii .t i.i Dode in koffer internationale drughandelaar PARIJS (DPA) De Parijse po litie heeft de identiteit vastge steld van een met kogels door zeefd lijk In een metalen koffer- die elf dagen geleden aan de oc- I vers van de Seine In de Parijse j voorstad werd gevonden. Het bleek het stoffelijk overschot te zijn van de 40-jarlge Fransman André Condemlnc, een Interna tionaal bekend staande hande laar In verdovende middelen. Condemlne heeft jarenlang boven j aan de opsporingslijsten van de Franse en Amerikaanse dien sten ter bestrijding van de han- j del in verdovende middelen ge staan. Hij gold uls een van de voornaamste organisatoren van de drughandel tussen Zuid- en Noord-Amerika. Hij was naar Zuid-Amerika uitgeweken nadat hij in 1960 wegens een roofover val in de Elzas bij verstek ter dood was veroordeeld. Volgens de politie is hij zeker zes maan den geleden doodgeschoten waarschijnlijk bij wijze van „afrekening" door leden van de Franse onderwereld. Franse en Amerikaanse politie functionarissen hebben de mo gelijkheid geopperd dat Conde mlne ter dood is veroordeeld door do hoogste bazen In de in ternationale drughandel na de gevoelige verliezen die zij heb ben geleden door het in beslag nemen van grote partijen herol- Het Van Ahbemuseum te Eindho- -tlc. Het de c - :n ci cat in de j;cnd |i li gesloten is geweest, wil met deze „zomer- opstelling" werken laten zien d e de laatste jaren minder vaak aan bod zijn gekomen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7