Vauxhall Victor 2300 ruime gezinswagen BLOEMENTUIN IN AUGUSTUS OP ZIJN MOOIST Er zit een luchtje aan Orionnevel Minister zal LPG gebruik niet stimuleren Rotatiemotor in speciale Citroen GS AS 9992 paginaI ONDER REDACTIE VAN GUIDO HALLEEN BLOEMETJES BINNEN EN BUITEN vervellingen waarbij elke volgende larve kleinerj onthouden. De larven ondergaan een reeks van wordt dan de vorige. Deze verkleining is bepaald; meer dan een verschrompelingsproces, want na toediening van voedsel kan de larve zich pas ont poppen als ze alle rijpingsfasen opnieuw heeft; doorgemaakt. Men kan dit proces enige malen herhalen. Op die manier heeft men larven ge- kweekt van meer dan twee jaar oud. De levens duur van de kever, gerekend van ei tot en met volwassen exemplaar, is normaal slechts twee maanden De mens produceert niet alleen allerlei milieuver vuilingen, maar ook ontelbare industriële schei kundige stoffen. In de laatste halve eeuw heeft hij meer verbindingen gefabriceerd dan de na tuur in vier miljard jaar. Alleen al in 1969 no-j teerde men 173.000 nieuwe stoffen. Dit heeft zijn weerslag op de vakliteratuur. De literatuur over de synthetische scheikunde groeit met een snel heid van 8,7 pet per jaar. Een mens kan al niet meer het gehele chemische arsenaal aan werken, bijhouden. Straks breekt de tijd aan, en mis-, schien is die al aangebroken, dat de tak der che mie niet meer door één stel hersens omvat kan worden. Men zal moeten overgaan tot specialisa-l tie, hetgeen gepaard gaat met beperking van in zicht in het grote verband. Augustus is voor de tuin de bloemenmaand bij uitstek. Elke tuin moet een overvloed hebben; dat is toch wel een vereiste in de zomer. Of het nu gaat om eenjarige of tweejarige gewassen, om vaste planten of om heesters hangt af van eigen voorkeur. Vaak domineren evenwel de groenblij- vende planten en coniferen, die door hun aard best met een bescheidener plaats genoegen kun nen nemen. Ze zouden niet meer dan een derde van de tuin mogen- uitmaken om een goede ver houding te krijgen. De tuin moet ruimte laten tot het uitleven van creativiteit bij de samenstelling van de bloemen- border. Dat daarbij dan weieens een mislukking voorkomt is niet erg. Juist door die tegenvallers wordt men een ervaring rijker. Phloxen gooien hoge ogen deze maand. De talloze variëteiten gaan van wit tot paars, via roze en rood. Door de uitgebloeide bloemen stelselmatig weg te nemen, komen alle knoppen goed uit. Ze mogen geen vochtgebrek lijden. Zinnia's zijn uitstekend geschikt als snijbloemen. De stelen worden schuin afgesneden en zeer diep in het watrr gezet. Langere houdbaarheid wordt verkregen door de stelen even in kokend water te houden en direct erna in ijskoud water. En, zoals bij andere bloemen, mogen de bladeren niet on der water staan. Zomerasters met hun blauwe en rode kronen rond gele hartjes worden ook schuin afgesneden en gewoon in vers water gezet, dat tweemaal per dag wordt bijgevuld of om de twee dagen ver verst. Uit gladiolen kunnen het best de bovenste knoppen worden gehaald, zodat de andere bloe men sneller kunnen uitlopen. Ook zij vragen veel vuldig vers water. Zonnebloemen zijn de trots van de liefhebbers. Om te beletten dat zij in de vaas snel hun kop la ten hangen, moet men de bovenste blaadjes on der de knop wegnemen. Natuurlijk staan zij het best in een hoge eenvoudige vaas, en krijgen zij veel vers water. Reukerwten of lathyrus blijven hun bloemen ge ven als ze veel geknipt worden. In de winkel ge kocht, mogen ze slechts ondiep in het water. De wilde lathyrus mag dieper in het water, omdat die minder snel rot. Langère houdbaarheid krijgt men door de wonde even in de vlam houden en door wat suiker aan het water toe voegen (zoals ook bij lelies kan gebeuren). Chrysanten verschijnen ook langzamerhand, stelen worden afgebroken in plaats van gesned maar pletten met de hamer is echt niet noodza lijk. Wr.l de onderste bladeren eraf voor water gaan. Dahlia's vragen veel frisse lucht weinig water in de vaas. Extra bloemenvoedse welkom. Hortensia's kunnen in een vaas gedroogd wort als er zeer weinig water :n gedaan wordt. Na ge tijd krijgt men dan de gewenste blauwbron of rozebronzen kleur. Water wordt dan natuur niet meer bijgevuld. Voor herfstboeketten zijn nu de eikenbladeren rode beuk of zelfs rododendron te plukken, de bladeren zijn nog zacht. Ook allerlei wil bloemen en zogenaamde onkruiden kunnen pra tig worden toegepast. Vooral grassen zorgen de boeketten voor de noodzakelijke hoge, ijle menten. Wilde planten hebben immers hun apa charme. De kleuren zijn zachter, maar de vor vaak karakteristieker, zodat de bloemen en zaadvormen het vooral goed doen in moderne .echt antieke interieurs. Wilde bloemen kunnen het best niet midden op dag worden geplukt. Als men het toch niet laten tijdens wandelingen, neem dan een plas zak mee waarin de bloemen luchtdicht kunn worden weggeborgen. In ieder geval nooit men afrukken, omdat de hele plant dan kan den uitgerukt. En de wilde planten worden al zo zeldzaam in onze streken. Als er niet veel bij elkaar staan, zou men eigenlijk uit peet voor de natuur maar helemaal niets plukken, om althans de kans van overleving de planten niet nog verder te verminderen. Mooi zijn vooral wilde margrieten, toortsen, lupinen, duizendblad, wilde peen, wilgenroosj Sint Janskruid, teunisbloemen, leeuwebekji reklauw, en nog veel andere. En zelfs simp plantjes als fluitekruid en weegbree kunnen le worden toegepast. rCC" vv^". w--" praeterea. cum principia quaruridam scientiarum, ut logicae, geometriae et arithmeticaesumantur ex solis principiis formalibus rerum, ex quibus essen-' tia rei dependet,. sequitur quod contraria horum principiorum deus facere non possit: sicut quod genus non sit- praedicabile de specie; vel quod li- neae ductae a centro ad circumferentiam non sint aequales; aut quod triangulus rectilineus non ha- beat tres angulos aequales duobus rectis. hinc etiam patet quod deus non potest facere quod prae- teritum non fuerit. HET AARDIGE VAN DE WETENSCHAP Wie een ultrafijne neus zou hebben, zou kunnen ruiken, dat de bekende Orionnevel (een van de lichtende objecten, die het „zwaard" van de ja ger Orion vormden) naar rotte eieren stinkt. Dit is te wijten aan het voorkomen van zwavelwater stof (H2S, opgebouwd uit twee automen waterstof en een atoom zwavel) in deze nevel, die deel uit maakt van ons melkwegstelsel. Dit zwavelwaterstof is ontdekt met de twaalf me ter telescoop op de Kitt Peak in de VS. De astro noom Jefferts en zijn medewerkers vonden de voor zwavelwaterstof zo karakteristieke emissie- lijn van 1,7 mm. Met de radiotelescoop kan men namelijk stralingen met golflengten in het milli- meterbereik opsporen, opvangen en registreren, zij het met veel moeite en ..zeven". Wat de Orionnevel betreft werd een verhouding van wa terstof (de oerstof) tot zwavelwaterstof van 1 op de miljard gevonden. Voordien was de aanwezig heid van zwavelwaterstof in geen enkel ander he mels object waargenomen. Met uithongeren kan men insecten jonger maken. Dit hebben de geleerden Beck en Bharadwaj van de universiteit van Wisconsin ontdekt. Wanneer volwassen larven van de kever Trogoderma gla- brum op het punt staan zich te verpoppen, kan hun ontwikkeling in tegengestelde richting geleid worden door hun eenvoudig water en voedsel te Men Is voor of tegen Vauxhall. Een gulden middenweg schijnt er wat dit merk betreft niet te bestaan. Zij die een Vauxhall hebben, zeggen dat er geen be tere wagen bestaat; zij die het merk "ontrouw" zijn geworden, praten over negatieve ervarin- gen.Of zou ondanks alles de waarheid toch in het midden liggen? De ervaringen die wij hadden met de Vauxhall Victor 2300 SL waren zeer plezierig. Een ruime, goed ogende auto met een ruim en fraai interieur en alleszins redelijke prestaties. Vauxhall wordt, in tegenstelling tot tien jaar geleden niet in zo grote aantallen op de Neder landse markt verkocht. Een van de oorzaken is waarschijnlijk dat het Nederlandse publiek zich de laatste jaren vooral con centreert op Duitse, Franse en Italiaanse wagens. De Britten liggen er een beetje uit. Moge lijk dat door de aansluiting van Engeland bij de EEG daarin verandering komt. Cijfers wijzen ook uit dat Vaux hall niet zo'n groot marktaan deel heeft. Dat schommelt zo rond 1,5 procent, hetgeen op jaarbasis uitkomt op zo'n 6.000 verkochte wagens. In de eerste vijf maanden van dit jaar wer den er in ons land 3059 Vaux- hall's verkjocht, 54 minder dan in dezelfde periode van vorig jaar. Veruit het meest ge vraagd, de Vauxhall Viva, een moderne pittige auto voor niet al t e veel geld. Van die 3059 verkochte eenheden waren er 2753 Viava's. Vauxhall heeft echter meer aan biedingen in de "etalage". Dat zijn de Victor, VX/90 en Vento ra. De Victors worden geleverd met 1800- en 2300 cc motoren, de Ventora heeft een 6-cilindei krachtbron onder de kap liggen. Een nadere beschouwing van de verkoopcijfers laat zien dat van de Ventora in de eerste vijf maanden van dit jaar 27 stuks zijn verkocht. Terug echter naar de Victor 2300 SL. Een auto die opvalt door zijn bijzonder lange neus. De Victor 2300 heeft daarmee veel weg van een Amerikaan, zij het dat de prijs heel aat billijker is dan die welke doorgaans voor een wagen uit de States moet worden betaald. Nog een enkel woord over de reeds genoemde VX 90. Ook dat is een normale Victor met de zelfde 2,3 liter motor, zij het dat 't vermogen is opgevoerd tot 110 pk, 10 meer dan in de normaal 2300 SL. Het is daardoor een nog iets sportievere auto gewor den. De Victor 2300 SL is geen luie wa gen. Ook geen extra sportieve- ling. Gewon een fijne grote wa ge met een bijzonder ruim en fraai uitgevoerd interieur. De prestaties liggen op een accep tabel niveau.De topsnelheid ligt juist boven de 160 km. Voor een auto met zoveel kracht onder de kap geen uitschieter. Daar staat tegenover de Victor 2300 SL vlot en gemakkelijk accelereert en daardoor vooral in het verkeer op de grote weg een prettige wagen is. Overigens in het stadsverkeer kan men de "vier" ook nog gebruiken. De Victor 2300 SL, aandrijving op de achterwielen, ligt mooi rustig op de weg. Alleen in de hogere snelheden deed de besturing wat vaag aan. Het verbruik schommelt zo rond de 1 8. Voor een dergelijke wagen geen extreem gemiddelde. De Victor heeft schijfremmen voor en trommelremmen achter. De be sturing is indirect, maar vrij nauwkeurig. Zoals gezegd blijft het wegcontact goed gehand haafd, alleen als men alles uit de Victor kast haalt wordt het contact enigszins vaag. Nade lig is dat de motor in de hoge toerentallen nogal wat rumoer maakt, een euvel dat Vauxhall niet vreemd is. Ook de goed ge synchroniseerde vierversnel- lingsbak rammelt af en toe nog al hinderlijk. Handelbaarheid en bediening van de Victor 2300 SL leveren geen enkel probleem op. De benodig de apparatuur ligt goed onder handbereik. Voeg daarbij een uitstekende zit achter het stuur en de grote interieurruimte en men heeft een optimale leef baarheid in de wagen. Voorin kunnen ook zeer lange mensen goed uit de voeten, een gevolg van de vrije lage zïtpositie. Het zicht zowel naar opzij als naar achteren is goed. Het dashboard is eenvoudig, maar zeer netjes afgewerkt. Via lucht roosters kan koude lucht worden ingelaten. De stoffen bekleding was bij de hoge temperaturen bijzonder prettig en absorbeerde voldoende een deel van de eigen lichaamswarmte. Onder die om standigheden wint het stof het toch veruit van skai. De Vauxhall Victor 2300 SL is duidelijk bedoeld als reiswagen. Vandaar dat de 2300 SL een for se koffer heeft. Jammer is ech ter wel dat het schuin oplopende reservewiel veel plaats inneemt. Voorin nog twee bergvakken er een afsluitbaar dashboardkastje. Conclusie: De Victor 2300 SL een alleszins redelijke aanbie ding in de 14.000—15.000 gulden klasse. De wagen heeft een aantrekke lijk exterieur, bijzonder fraai prima afgewerkt interieur. Ge zien zijn rijeigenschappen is de 2300 SL uitermate geschikt als reiswagen. Nadelen: Vage sturing bij hoge snelheden, tor in de hoge toerentallen nog al rumoerig. Prijs 14.025 gulden. Vernieuwingen bij Mercedes Zo zien de nieuwe achterlichten van Mercedes eruuit. Volgens de fabriek zijn deze achterlich ten vuilafstotend, waardoor de Mercedes van achteren beter gezien kan worden. Het gaat hier om een van de detailverbe teringen aan de serie 200 tot 280E. Daarnaast heeft Mercedes twee nieuwe typen geïntrodu ceerd. Allereerst de 240D, die met zijn 65 DIN pk de sterkste diesel is uit de serie. Verder is er een nieuwe 230/4 gekomen, die het huidige benzinetype 220 vervangt. De 230/4 is uitgerust met een 110 DIN pk viercilin- dermotor. Minister Vorrink (Volksgezond heid) zal het gebruik vanLPG door een grotere groep gebrui kers niet stimuleren. Zij heeft dit meegedeeld in antwoord op vragen uit de Twede Kamer. Volgens de minister is een groot- scheepse omschakeling van het motorriituigenpark gezien de beschikbare hoeveelheden LPG niet denkbaar. Bovendien is uit veiligheidsoverwegingen LPG „sterk in het nadeel" ten opzichte van benzine. Edplosie- en brandgevaar zijn bij het gebruik van LPG te ver wachten, indien de installatie niet aan zeer strenge eisen ten aanzien van constructie en on derhoud voldoet en indien de gebruiker zelf niet voldoende In zicht heeft m de gevaren van LPG. Daarom is het niet aan te bevelen extra faciliteiten, in het bijzonder vermindering van mo torrijtuigenbelasting, te verle nen aan gebruikers van LPG. De suggestie uit de Tweede Ka mer om te komen tot een „ver dichting" van het net van LPG- stations, tot een overschakeling van in aanmerking komend openbaar vervoer op LPG en tot overschakeling van het rijks- autopark op LPG v/orden door de minister van de hand gewe zen. Zij wijst er op, dat de ben zinemotor in de komende jaren belangrijk zal worden verbeterd voor wat betreft zijn schadelijke „uitworp". Verkopen van motorfietsen fors omhoog De verkoop van motorfiet sen in Nederland, die zich sinds 1973 in sterk op gaande lijn beweegt, was in de eerste helft van dit jaar opnieuw hoger. Er werden volgens de RAI 5.270 nieuwe motorfietsen geregistreerd tegen 4.1372 in de eerste zes maanden van 1972. De verkopen van de belang rijkste tien merken wa ren: Honda 1385 stuks (936 in 1972). Suzuki 1049 (1059), BMW 643 (545). Yamaha 614 (409), Jawa 494 (334), Kawasaki 344 (216), Triumph 249 (125), Moto Guzzi 169 (133), La- verda 121 (221) en Kreid- ler 93 (98), Harley David son 57 (11). Citroen zal op de in september te houden autotentoonstelling te Frankfurt de eerste Franse t rie-auto met rotatiemotor pre senteren. Voor dit type heeft heeft men de carrosserie vj CS gekozen. Fr zijn een aantal technische voorzieningen getroffen, die deze wagen geschikt maken voor de bi-rotatiemotor (type Wankel) die in de nieuwe Como- torfabriek wordt vervaardigd. De motor met een inhoud van 1990 cc ontwikkelt 107 pk (DIN) bij 6500 toeren per minuut. De topsnelheid ligt volgens de fa briek boven de 175 km/u. De eerste GS bi-motor wagens zullen in betrekkelijk kleine aantallen worden gefabriceerd. Ze worden pas in de loop van volgend jaar in Frankrijk gele-

Leidse Courant | 1973 | | pagina 6