Voor hou ts bedrijf helpt gehandicapten 'n handje JONGE BEZETEN OUDE MOLENS IS JAN Diamant paar erg gezien in de Zilk Spannende zeskamp in Hoogmade Volksuniversiteit houdt Voorhout bezig 1 PAGINA 5 WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT Bollenstreek HOOGMADE Dreigende regen wolken konden niet verhinderen dat gisteren de geplande vakan tiebezigheden in Hoogmade toch normaal doorgang vonden. De regen kwam weliswaar rond het middaguur met bakken uit de hemel, maar toen het zonne tje later definitief doorkwam, stroomde de jeugd in groten ge tale toe voor de vijf- en zes kamp. De uitslagen: meisjes 3 4 laar: 1. Hellen Bank. 2. Ella v. Benten, 3. Marian Jansen; jongens 3I iaar: 1. Albert v. d. Kraan. 2. André v. d. Voorn. 3. Roelof Bosscher. Meisjes 5—8 jaar: 1. Ilse Bosscher. 2. Diana v. d. Broek. 3. Wendy Dissel dorp. Jongens 56 jaar: 1. Marcel Hoogenboom, 2. Philips v. Benten, 3. Ruud v. d. Meer. Meisjes 7—8 jaar: 1. Ellen Jan sen. 2. Angelo Turk, 3. Astrief v. d. P.Kraan. Jongens 7—8 jaar: 1. Frank den Dubbelden, 2. Alfons Zeestraten, 3. Erik Wolvers. Meisjes 9—10 jaar: 1. Piobert Pieterse, 2. Jimmy v. d. Berg, 3. Frank Winters. Jon gens 11—12 jaar: 1. Hans Zee straten, 2. Corina v. d. Berg. Sassenlieimse moeders goed in liet water SASSENHEIM In het zwembad „Wasbeek" is weer diploma ge zwommen. Voor het A-diploma hadden er zich 58 opgegeven, en voor het B-dlploma 28. Allen slaagden, een mooi succes voor badmeester van Dijk en z'n staf, die de opleiding verzorg den, I] Er waren ook 10 moeders die voor het examen opgingen, t.w, 7 voor het A en 3 voor het B-di- ploma. De diploma's werden door mevrouw Westerbeek-Vis ser ven de Beheerscommissie van het zwpmbad. uitgereikt. Voor het A-diploma slaagden: P. E. Horstman. Y. C. M. Mul- r'- m in r>ii VOORHOUT/LEIDEN Eén van de belangrijkste zaken voor .het menselijk welzijn, namelijk de revalidatie van gehandicapten, heeft vrijwel overal in de wereld na de oorlog een grote vlucht genomen, mede als gevolg van de vele gehandicapten door oorlogshandelin gen, zowel onder militairen als onder de burgerbevolking. Sedert de laatste oorlog zijn er bijna in alle landen speciale revalidatie-centra gevestigd. Ook ons land telt er meerdere. Zo in de omgeving „Ley- thenrode te Leiderdorp en „De Bernardus" te Sassenheim. Beklemmend is dat in ons land het aantal gehandicapten nog steeds toeneemt. Hoe verwon derlijk dit mag klinken, het is een deel van de tol die aan de welvaart moet worden betaald! Zo krijgen b.v. 120 personen per dag een hartinfarct, waarvan een zesde deel gehandicapt blijft. Verder zijn er per jaar gemiddeld 2").000 verkeers- en .100.000 bedrijfsongevallen. Het aantal gehandicapten dat hieruit voortkomt is ontstellend groot. Circa 30.000 per jaar komen, er bij die een u'tkering krijgen op grond van de Wet op de Arbeids ongeschiktheid (WAO). Hier van is tweederde vol'ed'? en eerderde gedeeltelijk arbeidson geschikt. De besteding van mil joenen aan de lichamelijke re validatie baat echter niet als de gehandicapten niet in ce ge legenheid worden ger.teid te werken om daardoor in c'gen onderhoud te voorzien. Voor het vinden van een passende werkkring moeten bij het be drijfsleven vooroordelen worden weggenomen, daar men er geen weei van heeft welke hulpmid delen en voorzieningen er zijn voor gehandicapten, om inscha keling in het arbeidsproces te vergemakkelijken. Nauwe sa menwerking hiervoor bestaat er tussen arbeidsdeskundigen van overheids- en socirle verzeke ringsorganen. Heel belangrijk is ook, dat mede dankrij de voor uitgang van de techniek, veel meer mogelijkheden dan vroe ger er zijn voor de verplaatsing van gehandicapten, en voorzie ningen getroffen kunnen worden op kantoor en werkplaats, maar ook bij hen thuis. DAF-auto's. motorwagens. bui ten wagens, rolstoelen etc. Sedert januari '72 is te Voorthout aan de Loostcrweg n een voor malig bloembollenkantoor en ma- gaziin, gevestigd Mevra Neder land BV, dat z'ch bezig houdt met de import vanuit Duitsland ok in de 16e eeuw be steedde men, zij het op eenvoudige wijze, aandacht aan de reva lidatie. Op de foto ziet U een eeuwenoude rol stoel welke met een handslinger werd voortbewogen. De stoel staat in een kas teel in het Zwitserse plaatsje Gruyeres. Foto links. Het uittes ten van de rolstoelen vergt grote vakman schap. Foto rechts. van gewone en elektrisch en mechanisch voortbewogen rol stoelen voor binnen cn bulten, loophulpmiddelen, hcftoestellen etc. In de werkplaatsen van het be drijf houdt men zich bezig met de individuele aanpassing van de rolstoelen. Directeur Bek vertelt dat de aanschaffing steeds wordt begeleid door me dische adviseurs van de provin ciale sociaal-medische diensten, van de medische diensten van de bedrijfsverenigingen en de revalidatie-centra. Wat binnen komt te Voorhout is van een be paald standaardtype en wordt na binnengekomen advies aan gepast. Niet zonder trots wijst hij erop dat er voor gehandicap ten die vroeger nergens aan te pas kwamen, weer allerlei func ties zijn in het bedrijfsleven, mogelijkheden in het huiselijk verkeer en er zelfs rolstoelen zijn voor de sportbeoefening, kortom een stuk levensgeluk kan worden bereikt met deze technische hulpmiddelen. Dot de sportbeoefening voor gehandi capten steeds groter vormen gaat aannemen is wel gebleken bij de Olympische spelen voor gêhnndicapten te Heidelberg (Did) vorig Jaar augustus, waarvoor grote belangstelling bestond. Daar de. nanschnlfing van rolstoelen etc. een vrij kost bare zaak is, worden deze meestal bekostigd door bedrijfs- verenigingen in het kader van de WAO, door sociale diensten (alg. Bijstandswet) etc. Ier, C. Hoogervorst, P. Witte- man, N. Colijn, E. Wassens, B. dc Ruiter, B. Hoogervorst, C. Wipkink, J. de Vries, A. v.d. Zwet, E. M. Henstra, S. v. No- belen, W. J. Vink, I. Heynes. M. J. Zaal, B. J. Duyvenbode, mevr. A. C. Baak-de Hey, mevr. Ruwaard- v. d. Borg, mevr. J. v. Duyvenbode-Dekker, mevr. v. Bladel. mevr. C. M. C. Zoet-Koster, mevr. C. Stolker, mevr. E. v.d. Meer, N. Maas, R. Ruygrok, B. Ruygrok, E. Jo- ziasse. P. Bergman, P. Izeboud, P. Boekhoven, H, Boekhoven, M. S. Koerts, Y, Ruwaard, A. E. de Vries, M. Schaap, E. de Zwart, Erik Zoet, K. v. Bladel, A. v. Bladel. M. Warmerdam, F. Vergeer, S. Warmerdam. B. Spies. M. Kroeze. J. Blnnke- spoor, H. Hoogervorst. W. v. I.eeuwen, R N. v.d. Slot, G. Siecker. M. Koot. K. Olsen, P. Ie Mair, P. v. Dooren, J. de Ridder, J. Waasorp, P. Waas dorp. Voor 't B-diploma slaagden: C. M. J. v Epmond, S. Oskam, P Boek hoven, H. Boekhoven, G v. Zop, C. Vergeer, H. Schrama, I. Dui venvoorde, W. Jorna, S. Ilen stra, B. Jonkman, M. Colijn, C. v.d. Nottland, R. Lek, M. Kop- I pen, mevr. J. Burgmeyer, mevr. H. M. v.d. Noulnnd, F. M. J. v. Luyk. mevr. C. M. C. Zoet, mevr. E. Meel, J. Wol- I vers, H. Boon, S. J. P. v.d. Krann, H. I,. Schrama, J. Ruyg rok. C. H. Vis, C. Jagtman, M. Koppen. Meer ruimte voor kleuters in N'hout DE ZILK De Zilk is weer zo gelukkig een diamanten bruids paar in haar midden te heb ben. In een maand tijd een gou den en twee diamanten echtpa ren is toch wel een teken aan de wand. Het is bepaald gezond wonen en leven in De Zilk. De bruidegom werd geboren op 8 augustus 1887 in het hoge noor den in Friesland-Bakhuizen (Gaasterland). De wieg van de bruid, welke werd geboren op 9 juli 1887 stond in de Kruisweg (Crusius) Haarlemmermeer gem. Hoofddoorp. In deze ge meente werd op 20 augustus 1913 hun huwelijk voltrokken. Het bruidspaar vestigde zich in Halfweg-Zwanenburg, waar ze 11 jaar hebben gewoond, om zich daarna te vestigen in Heemstede en Nieuw-Vennep, waar het echtpaar twee jaar heeft gewoond en de heer de Blaauw als bloemistknecht z'jr. brood verdiende. He; was n et de e g:r:.jke stiel van de heer De B'.aauw. Hij was slager van zijn va!: maar bij de b'.'-emis- gen kan hij race" v d c n voor zijn gezin. Na twee jaar n Nieuw Vennep te hebben ge woond, verhuisde het gezin Blaauw raar De Zilk. dit was in 1927. Uit hun huwelijk werden drie kinderen geboren, 2 jon gens en 1 me:sje. De bruidegom werkte in de zomer bij de bloe misten en in het najaar was hij huisslachter. Het is voorgeko men dat hij meer dan 50 huis slachtingen per week verrichtte. Ook de bruid heeft haar steentje bijgedragen, veel en hard heeft zij gewerkt, niet alleen in haar gezin, maar ook bij anderen werd haar hulp gaarne aan vaard. Waar ze maar kon, bood ze haar helpende hand. Meer dan 200 baby's heeft ze op de wereld geholpen, door weer en wind, bij nacht en ontij kwamen ze haar halen. Na al die jaren i gaan ze nu hun diamanten feest tegemoet met hun drie kinderen 15 kle nkinderen (4 meisjes en 11 jongens) en 10 achterklein kinderen (4 meisjes en 6 jon gens). waar ze dolveel van hou den. Op 20 augustus a s. zal er om 14.00 uur uit dankbaarheid een plechtige eucharistieviering worden gehouden in de paro chiekerk van het H. Hart van Jezus te De Z lk. Van 16.00 tot 18.00 uur is er gelegenheid het bruidspaar te feliciteren in het1 Sporthuis van „Van Nispen" an de Sportlaan. VOORHOUT In het seizoen 1973/1974 zal dc Volksuniversiteit Voor hout bij voldoende deelname een groot aantal kursussen organise ren. Er ziln onder andere kursussen In pottenbakken en kreatieve handvaardigheid voor volwassenen. Op deze kursus wordt gewerkt met stof. draad, touw en andere mate rialen, weven, kaartweven. wandkleden e.d. Op eenzelfde kursus wordt gewerkt met emaille, hout. koper. leer. libosteen enz Ook zijn er twee kursussen fijne keuken: kursus Franse en Engelse kon- versatie. Op de eerste lesavond worden de kursisten door de docen ten in drie groepen gesplitst nl. beginners, gevorderden en vergevor derden. Dan is er de kursus Spaanse konversatie voor beginners, kursus bloemschikken van najaarsbloemen, een kursus klusjes In huis met o.a. eenvoudige reparaties aan huishoudelijke apparaten, een serie tips die hunnen helpen bij het opknappen van de woning enz. Ook Is er een kursus dammen, in verband met dc a s. wereld kampioenschappen. Deze kursus wordt gegeven door een afgevaar digde van de Ned. Dambond. Er zijn verschillende kreatieve kinder- kursussen. Tevens heeft het bestuur het voornemen bij voldoende deelname In het begin van 1974 een kursus spel en beweging te or ganlseren voor kinderen van 9-12 laar. Op 13 en 14 augustus a s worden er in huize St. Af:n-s informatie-/inschriivingsavond pe houden van 8 tot 10 uur. Kunt u op deze avonden niet aanwezig zijn, dan kunt u een inschrijfformulier aanvragen bij de sekrerares- se mevr. E. Alewijnse-de Groot, Willem Alexanderstraat 24. telefoor 02522-10860. Nonrdwljkerhoiit Een Jaar gele den besloot de raad van Noord- wijkerhout tot oprichting van een openbare kleuterschool. Thans komt op 21 augustus a.s. het voorstel van B. en W. hij de raad om grond op de hoek van dc Van der Wcljdcnlaan en de Kerkstraat aan te wijzen voor de houw van een één-klassige openbare knntainer-kleuter< school, merk Jarino. Dit type school heeft een vrij kor te levertijd van 2 A 3 maanden. Ind:en dit nodig mocht blijken Is de school op Vrij eenvoudige wijze te verplaatsen, terwijl ook uitbreiding gemnkkclijk te reali seren is. De raad wordt gevraagd een kre- die* van 87.400 beschikbaar te btellen. Daarnaast wordt de bijz. kleuter school „Schnpendcl" met een derae lokaal uitgebreid. Voor zijn derde klus had het school bestuur onderdak gevonden In de Ireneschool, maar die school heeft wegens stijging van het getal leerlingen die ruimte nu relf nr<J.g Omdat B. en W. vrezen, dat de toeloop naar de kleuterschool „Schependel" sl«chtn tijdelijk zul kunnen zijn, is in overleg met het schoolbestuur voor dc uitbreiding gekozen voor een Jarino-kontainerschool. De raad wordt gevraagd hiervoor een krediet van 76.000 beschik baar te stellen. LISSE Even voorstellen? .Jan van der Veek uit Lisse, hij studeert bouwkunde aan de Technische Hogeschool in Delft en is volkomen begeesterd van alles wat met mo lens te maken heeft. Met zijn negentien jaren is hij een van de jongste en misschien wel de allerjongste! gediplomeerde molenaars van Nederland. Hij is al enige tijd (onbezoldigd) beheerder van de molen van ds Ze melpolder in Lisse. Dat is een aan de Eerste Poellaan staande mooie buitenkruier, die vermoedelijk in 1743 is gebouwd. Jan van der Veek is daar nu vrijwel elk week end te vinden. Toen hij van de gemeente toestemming kreeg om de mqlen te gaan opknappen, moest hij eerst een enorme., hoeveelheid rommel opruimen. Hij had desgewenst wel in oude vogelnesten kunnen gaan grossie ren Toen de schoonmaak was geklaard en daar gingen heel wat weekeindjes in zitten! ging hij aan •het opknappen. Ook het maalwerk in de nok van de mo len kreeg een beurt, wnt daar was in geen jaren iets aan gedaan. Nu ziet de molen er weer uit om door een ringe tje te halen. Dat wil niet zeggen dat molenaar Van der Veek geen wensen meer heeft. Bepaald niet! De molen is nl. dringend aan restauratie toe en voor herstel is ook 1 een plan in de maak. In de kop van de molen is alles van hout; het bovenwiel met het jaartal 1743, het ronsel met de palmhouten staven die met bijenwas gesmeerd moeten worden; en de enor me spil die tot de begane grond doorloopt en daar vroe ger via een nu verdwenen overbrenging een eveneens zoek geraakt scheprad aandreef. Moet het ronsel met bijenwas worden gesmeerd, de lagers van de wieken krijgen een heel ander smeermiddel, nl. varkensreuzel. Hoe knap de chemici van de twintigste eeuw ook zijn, voor dit doel moef het vet dat varkensreu zel verslaat, nog gemaakt worden. Jan van der Veek doet meer dan schoonmaken, opknappen en onderhouds werk verrichten. Als de wind gunstig is, Iaat hij de mo len ook draaien, want alleen als de wieken door de lucht suizen en het maalwerk draait, is een mulder eerst goed in zijn element. De jeugdige molenaar hoopt dat de restauratieplannen die al geruime tijd in de ambtelijke molen zitten, spoedig gerealiseerd kunnen worden. Hoe Jan van der Veek nu zo'n dik-en-door-dun-molenlief- hebber is geworden? Wel, hij werd in 1972 door een vriend opmerkzaam gemaakt op de schoonheid van de Hollandse molen en ook op de minder goede staat waar in die molens soms verkeerden. Men zijn vriend maakte hij nl. een lange fietstocht langs de Zuidhollandse mo lens. Ze ontdekten dat een grote groep weliswaar des kundig was gerestaureerd, maar dat ze niet werden ge bruikt. Stilstand is achteruitgang dat geldt zeker voor mo lens. Dat was trouwens al eerder ontdekt door een aan tal molenvrienden, die later het „Gilde van vrijwillige molenaars" hebben opgericht. Dat gilde leidde mensen, die belangstelling hadden voor het molenaarswerk, op en wezen de gesaagde cursisten een molen aan om die van tijd tot tijd te laten malen en hem te onderhouden. Jan van der Veek ging die zoner ook nog enkele weken op stap met een technisch adviseur, lid van de ver. De Zaanse Molen en dat had tot gevolg dat Jan hoe langer hoe geestdriftiger werd. Hij meldde zich aan voor de cursus van het „Gilde van vrijwillige molenaars". De trip met de adviseur bleek meteen een grondige voorop leiding te zijn geweest en met de leerstof van de cursus zélf heeft de Lisser nooit enige moeite gehad. Een maal per maand moest de theorie op de molen „Het Pink" in Koog a an de Zaan in praktijk worden gebracht. Daar bracht men de Lisser de laatste kneepjes van de mole naar bij. In oktober 1972 deed Jan examen en slaagde met glans. Toen het eenmaal zo ver was, klopte hij aan bij de ge meente Lisse met het verzoek of hij de molen van de Zemelpolder onder zijn hoede mocht nemen. De gemeen te verleende direct alle medewerking, stelde materialen voor herstel beschikbaar en sinds die tijd is Jan van der Veek vrijwel ieder weekend in, rond of op de molen te vinden. Hij bracht de gemeente ook op de hoogte van de herstelwerkzaamheden die op korte termijn verricht moesten worden, wilde men de molen voor verder verval bewaren.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5