Jonge Leids e kunstenaar De Bink monotypes m Inwonertal van Leiden in 1984 120.000 mensen MAKKELIJKE ZEGE JOHN ASSELBERGS 60-jarige autodidact bij Heuff PROJECT IN MERENWIJK SPOEDIG VAN START stad en randgemeenten PAGINA 3 WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN „Als jongetje van 16 jaar werd ik al gevraagd om bij Ars Aemula te komen", zegt de nu 19-jarige Hab v.d. Wijn gaard. Vanaf 27 augustus zijn zijn monotypers te zien bij De Bink. „Ja, hoe gaat dat? Zolang ik me kan herinneren ben ik al bezig met allerlei schilderstuk ken. Op de exposities van school vielen mijn werken op bij Will Tweehuysen vandaar de uitnodiging om bij „Ars" te ko flab zat toen nog op het Rijnlands Lyceum. Deze school werd ech ter spoedig verruild voor de Ko ninklijke Kunstacademie in Den Haag. „Mijn ouders zagen het niet zo zitten. Vooral mijn va der wilde liever dat ik MO-te- kenen ging doen". Een reden waarom deee jonge Leidse kun stenaar de meest praktische richting koos: monumentale vormgeving. „Dit houdt in dat je maquettes moet kunnen bou wen en kleine functionele kunst werkjes kunt maken". artistiek verantwoorde houten Al jaren maakt Hab der ren. Een vriend van mij uit Amerika heeft enkel illustraties meegenomen, die zijn in Time geplaatst. Hier krijg je echter geen poot aan de grond. Ik ben wel eens op stap geweest met de illustraties, maar er is veel te veel aanbod bij de uitgeverij- In zijn door de gemeente verkre gen ateliertje aan de Visser straat is Hab van der Wijn gaard druk bezig met werk stukken van de Academie. „Ik kan op de Academie niet wer ken. Daarom ga ik maar af en toe eens kijken. Momenteel zijn we met mijn richting bezig, het beeldhouwen en schilderen. Dat doe ik veel liever in mijn eigen atelier. Ik wil me bovendien niet laten beïnvloeden door mijn leraren". klimrekken. „Het probleem de huidige architecten is dat ze verplicht worden gesteld 1% aan kunst te besteden. Dit wordt door de meeste van hen opgelost met fraaie deurknop pen en geglazuurde tegeltjes". Samen met nog drie leerlingen Het ligt in de bedoeling dat de Wijngaard monotypes. Aanvan- Vooral bij de monotypes werd de kunstacademie gaat Hab in september de Merenwijk ver fraaien. „Dit is min of meer een afstudeerwerkstuk. In over leg met gemeente en architec ten trachten wij de wijk van vooral veel functionele kunst werken te voorzien. „Zo zou het weieens kunnen voorkomen dat de kinderen van de Merenwijk spoedig zullen kunnen spelen in studenten eerst een rapport maken over de mogelijkheden in de Merenwijk. Vervolgens ho pen ze te komen tot ontwerpjes die dan in de fabriek moeten worden nagebootst „Daar heb ben we helemaal geen moeite mee. Je werkt met zijn vieren werkstuk. Daarom kan kelijk volgens het gebruikelijke procédé (marmeren plaat met zetinkt daarop vel papier waar op in spiegelschrift getekend wordt), later probeerde hij an der materiaal ,.In plaats van een marmeren plaat ging ik een ander soort steen gebruiken i Hab echter wel beïnvloed door de religie. Aanvankelijk was hij bezig met de christelijke, later werd het de joodse religie. Van de moderne kunstenaars gaat zijn bewondering vooral uit naar Paul Klee en hiervan is iets te rug te vinden in zijn werk. ook een andere inkt". Toch Als jongste lid van „Ars" wil Hab heeft de jonge kunstenaar het idee dat hij langzamerhand op de monotype-techniek is uitge keken. „Sinds april heb ik niets meer gemaakt". Nu wil hij zich toeleggen op het maken van illustraties. je er nooit iets helemaal van je „Het is mijn grootste wens wer- zelf inleggen. kelijk boeken te gaan illustre- dat de vereniging snel wordt ge reorganiseerd. „Ik vind het he lemaal verkeerd dat 'n full-time kunstenaar moet gaan expo seren naast een van de cursis ten van ,,Ars". De werken van zowel de kunstenaar als de amateur komen dan niet tenvol- le tot hun recht". Prognose bureau statistiek: Leiden Tot 1984 zal het inwonertal stijgen tot 120 k 121 duizend mensen. De uitbreiding van het inwonertal zal vrijwel geheel in de Merenwijk" en de Stevenhof gecon centreerd zijn. Dit is een prognose, die vastgelegd is 'n een onlangs door het bureau statistiek van de gemeente Leiden uitgebracht rapport. In 1972 heeft een dalende lijn in het inwonertal van Leiden zich echter voortgezet. Deze tendens werd ingezet na de telling van oktober 1967. Bedroeg het inwonertal op die datum nog 102.767, op 1 januari 1973 was dit nog maar 98.060. Het aantal inwoners van de „binnenstad" liep in 1972 ver der terug tot 15.564 en is nu vanaf 1 oktober 1966 met 18.4% gedaald. De sterkste bevolkingsgroei is waar te ne men in de nieuwbouwwijken. In de Fortuinwijk steeg het aantal inwoners vanaf 1966 met 42%, in Boshuizen met 29% en in de Hoge Mors met 179»/o. Een opmerkelijke groei geven tevens Roomburg en de Vogelwijk te zien. Dit is hoofdzakelijk te wijten aan de voltooiing van een 60-tal woningen in de Meerburgerpolder en het nieuwe zuster huis aan de Rijnsburgerweg. Het aantal in gezinsverband wonenden nam af met 8,6%. Daar tegenover staat een stijging van het aantal alleen staanden met 31,3%. Deze laatste categorie vertoonde het laatste jaar echter weer en daling sinds 1966. De gemid delde gezinsgroootte daalde van gemiddeld 3,56 personen in 1965 tot 3,32 in 1972. Het laagst is de gemiddelde gezins sterkte in de wijken Leve'ndaal-west, Noordvestwest, Pie- terswijk, Academiewijk, Pancras-oost en west. Het hoogst is deze in Oostvliet, de Pesthuiswijk, Stevenshof, Hoge Mors, Boshuizen, en Roomburg. De meeste baby's werden er in de Merenwijk geboren (13,2%). In de Pesthuiswijk waren het er de minste (3,0%). Oefenprogramma Randstad Sport Vergadering commissie financiën LEIDEN De commissie van fi nanciën vergadert morgen in de koffiekamer van het Stadhuis. Aanvang 16.30 uur. Op de agenda staat o.a. de bouw van 138 eengezinswoningen in de Merenwijk door „Ons Doel"; aanvullend krediet voor aanleg van riolering in het gebied van de Trompstraat; grondverkopen Langestraat en Schubertlaan en garantie voor geldlening aan de stichting „De Adelaar". Hab van de Wijngaard voor één van zijn Academie-werkstukken VOORSCHOTEN Randstad Sport, verleden jaar gepromo veerd naar de derde klasse, be gint a.s. donderdag met zijn oe fenprogramma voor het komend seizoen. Uitgenodigd zijn een aantal sterke tegenstanders, waarvan Blauw Zwart (donder dagavond 20.00 uur) er één is. Ook Slledrecht, dat zondag aan de beurt komt is een tegenstander waarvan behoorlijk wat tegen spel verwacht kan worden. Woensdag 15 augustus wordt ge speeld tegen Weteringse Boys en dan kan geoefend worden in het maken van doelpunten, al thans wanneer men kijkt naar het klasseverschil. Juist een af- del'ingsclub wil tegen een ster kere tegenstander weieens goed voetballen. Het programma wordt vervolgd op zaterdag met een wedstrijd tegen Groeneweg, terwijl Rand stad Sport op woensdag 22 au gustus tegen Texas speelt Daarna (zondag) is er een toer nooi bij NEA, terwijl Randstad Sport in september (2 en 5) te gen Archipel en Lugdunum oefent. Typerend is dat alle wedstrijden op het terrein van de tegenstander gespeeld wor den. Oegstgeest De v.v. UDO heeft beslag weten te leggen op de voor malige Holland Sport-tribune. De tribune is afkomstig uit het legen darische Houtrust, dat geheel zal verdwijnen. UDO kan met zijn tribune de supporters die naar de Voscuyl komen nu een regenvrij onderkomen aanbieden. Tevens kunnen de toeschouwers de verrich tingen van de teams op een comfortabele manier volgen. Geen groot kamp in Leidschendam LEIDSCHENDAM - Wethouder Boone heeft in de vergadering van de commissie vooi openba re werken en ruimtelijke zaken gezegd dat het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening weliswaar een brief met een afschrift van de uit spraak van de Kroon aan Leid schendam heeft gezonden, waar uit blijkt dat aan de vestiging van een regionaal woonwagen kamp niets meer in de weg staat, maar dat or geen sprake zal zijn van het inrichten van 'n regionaal kamp in de grootte zoals dat in 1969 is bedoeld. De beleidslijn, aldus de wethouder, van het Ministerie van CRM is omgebogen en het zal een kamp vsii kleinere omvang worden, hoe klein is nog onbekend. Waarschijnlijk 40 a 50 wagens. Er zal eerst overleg met het ministerie moeten worden ge pleegd. Morgen beëdiging burgemeester Wagenaar AI.KEMADE/ZEVENHOVEN - De heer Wagenaar, nu nog wet houder van Alkemade, zal mor gen bij de commissaris van de Koningin In Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk, de burgemeesters eed afleggen. Dat zal geschie den In het provinciehuis te Den Haag. De echtgenotes van de beide heren zullen hierbij mede aanwezig zijn. Zoals bekend is de heer Wagenaar per 16 augus- Peulerspeelzaal en overblijf klas in wijk Noord Hofland VOORSCHOTEN In de Voor- schotense wijk Noord-Hofland is lange tijd onzekerheid geweest over het voortbestaan van do peuterspeelzaal en de overblijt- klas in het scholencomplex. De wijkcontactraad Noord-Hof land heeft thans van wethouder Esselaar de toezegging gekre gen, dat zowel peulerspeelzaal nis overblijflokaal gehandhaafd kunnen worden, ondanks het lo- kalentekort in deze jonge wijk, Peuterspeelzaal en overblijfklai raken wel hun lokalen kwijt aan de basisscholen, maar krijgen hicrvooi een gedeelte van de aula terug. Waarschijnlijk zul len In november wel lokalen vrijkomen, want dan worden do thans in aanbouw zijnde vier lo kalen opgeleverd. LEIDEN - Dit zijn de populieren aan de Doezastraat, die op de nominatie staan om gekapt te worden. Bij een onderzoek is gebleken dat de bomen in twintig jaar achteruit gaan. De kans dat de bomen bij een storm als in april 1973 en november 1972 omwaaien wordt steeds groter. Gebleken is dat het weg halen van de boomtoppen alleen niet voldoende veiligheid kunnen bieden. B. en W. stellen daarom de KATWIJK Ook dit jaar zal er aan de image van het Katwijkse badgasten-tennistoernooi men heeft er altijd met een vervelende zeewind te kampen niets veranderen. Nadat gisteren e°" komplete storm, windkracht 9, er 's ochtends voor had gezorgd dat er weinig fraai tennis te zien was, maakte de regen vanaf twaalf uur tiet spelen helemaal onmogelijk. Dankzij de nieuwe windkerlngen, de rietmatten en het spons- en prikwerk, onder leiding van Jun de Groot kon er later op de middag op enkele banen toch nog een balletje worden geslagen. Tijdens deze derde toernooi-dag, waarop de wed strijdleiding 55 partijen gepland had. verscheen slechts de helft van het dootr 't wedstrijdschema aangegeven aantal duels op het gravel. Daar er in de resterende vier dagen de onmogelijke hoe veelheid van 200 partijen zou moeten worden af gewerkt, overwegen de organisatoren om of de finales naar de zondag te verschuiven of om slechts één set te laten spelen terwijl deze ene set niet meer Jan 17 games zou mogen inhouden. In het herenenkel-B werden 's ochtends diverse duels door de regen gestaakt. Alleen de Noord- wijker John Asselbergs wist zijn partij tegen Jaap Kooreman te beëindigen. De uitslag 6—0; 6—2 geeft zonder meer de uitstekende vorm van John aan want tegen Jaap Kooreman, die een uitstekende conditie bezit, moet altijd voor ieder puntje geknokt worden. Na afloop verklaarde John: „Met zulk weer gaat het erom wie het bes te tegen de ".vind kan optornen" waarmee hij aangaf dat er in dit toernooi weieens hele andere raad op 13 augustus voor om toestemming te verlenen de populieren te kappen en een passende her- j winnaars uit de bus zouden kunnen komen dan beplanting aan te brengen. Een dergelijk voorstel geldt tevens voor de populieren aan de Anna van door het plaatsingsschema was voorzien. De Uni- Saskenstraat en de Aarstraat. cumspeler Errie Sanders, die in dit nummer al een bye had. bereikte via een „walk over" de kwartfinale omdat A. v.d. Voort zich genoodzaakt zag zich terug te trekken. Bij de heren in C zagen wij op bann 1, welke rela tief het minst beschut is, de Belg J. Kostense met 6—2; 6—2 dc winst op J. Hilgers behalen. In dit onderdeel haalde ook Alfred Gelevert, hijj heeft in D de hoogste notering, de bult binnen te gen de zich moedig verwerende Frunk Baslens 64; 6—3. Lex van Tongeren en Josef Huisman deden in een lange strijd niet voor elkaar onder; tenslotte trok Lex met 64; 7—5 toch nog aan het langste eind. Terwijl de wind met 13 tot 17 meter per seconde over het tennispark van K.L.T.V. voortraasde delfden in het herendubbel-C de Limburgers van Heusden en Vreuls het onderspit met 6—3; 7—5 tegen de combinatie Roos/v.d. Vloed. Het duo Hilgers/Elzinga gaf met 6—2; 60 de heren Wis- brun en Peetcrs geen enkele kans. In het damesenkel-C moest Tinette Bergman alle zeilen bijzetten om haar tegenstandster en de wind de baas te blijven. Na drie volle sets, 6—2; 2—6; 6—3, werd mevr. H. Padsbcrg door Tinette uit het toernooi gespeeld. Ondanks het slechte weer wist mevr. Jongkind met verdienstelijk ten nis de strijd tegen Inneke Spijk met 64; 6—2 In haar voordeel te beslissen. De Katwïjker Peter Boonstoppel bereikte, na de eerste set met een minimaal verschil op zijn naam te hebben gebracht, in het herenenkel-D de volgende ronde door Wim van Dorp met 75; 6—1 te verslaan. Zonder In gevaar te komen wees Han Kuiper met een regelmatige overwin ning van 63; 64 zijn tegenstander Wim v.d. Vloed terug. WASSENAAR Klaas (jonkheer) de Brauw, oud-kolonel van het voorma lige Ned. Indische leger, bi-na 60 jaar oud, nam in zijn jonge jaren enkele schilderlessen, maar bekwaamde zich verder zo goed als geheel zelf in de te ken- en schilderkunst. Zijn werk, dat thans bij Heuff in Wassenaar is te zien. toont dat ook wel min of meer aan. Het toont ontegenzeggelijk een eigen per soonlijke stijl. Het is niet groots, maar wel erg aantrekkelijk in de dikwijls verschillen van toets. Soms raakt het bijna de fljn-peinture, soms is het ook wat ruwer en haastiger en veegt hii de kleuren bij elkaar in vlakken en vlak jes. Het werk bij Heuff stamt uit vele stre ken: Indonesië vanzelfsprekend en het eigen la.nd, maar ook uit vele andere contreien. Het is probleemloos, land schappen over het algemeen, maar ook enkele portretten, die zeke>- niet de minste kant van zijn picturaal vermo gen tonen. Wat de landschappen betreft, gaat miin persoonlijke voorkeur uit naar die uit de tropen. Dat ligt een beetje voor de hand. want nergens is het groen zo ver scheiden en het licht zo fel als onder de evenaar. Ik noem er enkele: „Tuin in Indonesië", het mooie „Tjimara's", het geheimzinnige „Kampongrand", het mooie portretstukle „Timah" en „Opko mende bui in Thimaki". Maar ook in andere streken vond de Brauw mooie onderwerpen. Ik wijs op het zeer mooie „Landschap bij Ankara", het ietwat naief geschilderde „Zigeunerkamp op Tholen". Wijds is een Gezicht op de Schelde en een. gloeiende zonsondergang in Dordogne. Maar verreweg het fraaiste cfcuk uit de collectie bij Heuff is een zeer sereen, prachtig gevoelig gestileerd meisjes portret, een subliem tableau. Een ander portretje in pastel is wel veel minder Daarnaast toont de Amsterdamse beeld houwer Nic. Onkenhout (55 jaar, leer ling van prof. Bronner) een flink aantal beeldjes, waarorder enkele kleinere exemplaren van zijn bekende grote wer ken. Zoals onder meer van zijn bekende standbeeld van koningin Wilhelm ina, haar voorstellende op het moment dat zij voor 't eerst na de oorlog weer va derlandse grond betrad. Majestueus in alle eenvoud, het goedgelijkende. vast beraden, ma ar wat trotse gezicht wat opgeheven. Een sublieme typering. Daarnaast een zeer gevoelige „Francis- cus" en een portret van zijn leermees ter Bronner, hier gecontrefeit als de ge moedelijke, ouderwets deftige burger man met bolhoed uit de dertiger jaren. Zijn ouders portretteerde Onkenhout op hun veertigste en vijftigste huwelijks dag. Lieve mensen, die het leven ken nen maar het nemen zoals het is. be rustend en gelukkig in hun samenzijn. Zeer mooi is ook een liggend bec'd „Moe der Aarde" waarbij Onkenhout het voorbeeld van de oude Egyptenaren wel voor ogen moet hebben gestaun. Een sterk beeld is „Het gevecht van Jacob en de engel", voortreffelijk gekarakteri seerd is „Clown". Zeer fraai is ook een strakke roofvogel, gehakt en geslopen uit het wel zeer moeilijk te beuerken albast. De collectie is aangevuld met een aantal penningen en enkele afgietsels van z.g. gevelbanden. WILLEM PRINS. Ltu.4Ji u i. Axi - Woonwagenkamp in Thoolen RAAD OVER TUINBOUW LANGS DE KERKWEG TER AAR Dc vestiging van een aantal tuinbouwbedrijven aan de Kerkweg In Ter Aar en allerhande daarmee samenhan gende zaken zullen morgen tij dens de raadsvergadering wor den behandeld. Op de agenda, welke om 20 uur wordt geopend, staar verder de volgende punten: Onderwijs- voorstellen, subsidieaanvragen, aankoop nieuwe gemeente vrachtwagen, grondaankoop Pa- radijsweg en nog enkele comp tabele besluiten.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3