@OUAa/nt GELD LENEN WORDT DUURDER Accepteerde Agnew steekpenningen Moulijn voetbalt weer Geen dokter voor doodzieke Fin DOOFSTOMME BLIJKT ILLEGALE GASTARBEIDER 64e JAARGANG No. 119576 WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1973 Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003- Bank: Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0.30 per mm. Telefoontjes 2.60. Klachten bezorging: tel. 22244 (18 tot 19uur). Abonnement per week 2.15; kwartaal 27.76, jaar 108.20. Losse nummers 35 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLftND TV-SELECTIE VOOR VANAVOND Ned. I: 20.21 uur Whatever happe ned to baby Jane, film met Bet te Davis en Joan Crawford; 22.30 uur Studio Sport, waarin een samenvatting van de af- scheidswedstrijd van Sjakie Swart. Ned. II: 20.22 uur Een man uit Rusland, gefilmd portret van de cellist Mstislav Rostropovitch; 21.50 uur Televizier supplement over hartziekten bij kinderen. ZONNIGE PERIODEN Zonnige perioden en plaatselijk een bui. Matige tot krachtige wind uit zuidwest tot west. Mi nimum temperaturen rond 11 graden, maxima ongeveer 19 graden. Morgen zon op 05.12, zon onder 20.18. Scheveningen hoogwater 10.12 en 22.50, laagwater 05.41 en 18.18. Nedeiiandsche Bank brengt disconto op rekordhoogte Onder het puin van het vorige week in New York ingestorte Broadway Central Hotel (achtergrond) hebben brandweerlieden gisteren een hond gevonden. De spaniel had wel erge dorst, maar mankeerde 1 verder niets. De brandweermannen zullen de hond adopteren als niemand zich meldt als zijn baas. Rotterdam Rui meen jaar nadat Coen Moulijn af scheid nam van Feyenoord, heeft hij zich aange meld bij de vereniging waarvan hij afkomstig is, de eerste klas amateurploeg Xerxes. Coen Moulijn (36) kreeg weer honger naar de bal en had de keus tussen de amaturs van Feyenoord en van Xerxes. De „oude liefde" won het. Moulijn is momenteel met conditietrainingen bezig en verwacht zijn vorm te hebben hervonden als de amateurcompeti tie op 9 september begint. Door moeder ontvoerde kinderen terug in tehuis LISSE De twee kinderen die Gestorven in behandelkamer Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Nederlandsche Bank heeft met ingang van vandaag haar rentetarieven verhoogd. Het is voor de vierde maal dit jaar dat deze tarieven omhoog gaan. Het wisseldisconto is met een aalf procent verhoogd tot 6,5 procent. De overige tarieven zijn met een volprocens verhoogd en luiden nu als volgt: promessendisconto 7,5 pet, rente voor voorschotten in rekening-courant en belck ningen voor partikulieren 8,5 pet en voor aneeren 7,5 pet. Di wijzigingen van h et promes- senaisconto is het belnagrijkste omdat de banken hun entreta- rieven op kortlopende kredieten en leningen aan het bedrijfsle ven meestal koppelen aan dit tan er. Het gevolg is dat ieder die geld wil lenen meer rente zal moeten betalen, terwijl de kosten voor ondernemingen, die met geleend geld werken, hoger worden, het geen mogelijk ook in de prijzen tot uitdrukking kan komen. Ook de hypotheekrente en de ren te voor persoonlijke leningen zal stijgen. De rente op spaartegoeden zal ook wel wat hoger worden, maar daar hierover belasting moer worden betaald, komt een deel van deze verhoging ten goede aan de fiscus. Sinds begin juni is het wisseldis conto met 2,5 pet gestegen en de overige tarieven met 3 pet. COEN MOULIJN Zo vader zo zoon. Prins Philip van Engeland (links) zijn 13-jarige zoon Andrew samen aan het roer van h jacht de Yeoman XIX. Vader en zoon brengen mome. teel hun vakantie op het jacht door. 5? Van een onzer verslaggevers 's-GRAVENZANDE Het raadsel van de doofstomme jongen, die in de nacht van zondag op maandag door de rijkspolitie te 's-Graven- zande werd aangetroffen, is opgelost. Hij blijkt helemaal niet doof stom te zijn. Het is een 14-jarige Marokkaanse gastarbeider, die il legaal op een tuindersbedrijf in Hoek van Holland werkte. De ontmaskering kwam gistermiddag, toen een rijschoolhouder bij wie de jongen ooit gelest had en een meisje dat een keer met hem was uitgeweest, de jongen herkenden op de foto die in alle Neder landse kranten was verschenen. Zij waarschuwden de politie, die haar medelijden met de „doofstomme" vondeling onmiddellijk liet varen en op een hardere ondervragingstaktiek overschakelde. Met eindeloos geduld had de politie zestig uur lang. onder andere met behulp van een lerares aan een doofstommeninstituut, achter de identiteit van de „vondeling" proberen te komen. Daarna was de komedie afgelopen. De jongen bekende met een 34-jarige landgenoot klandestien het land te zijn binnengekomen en bij een tuinder in Hoek van Holland werkzaam te zijn. Hij had zich bij zijn ontdekking voor de domme gehouden, uit angst het land te worden uitgezet. Hij is later overge geven aan de Rotterdamse vreemdelingenpolitie, die hem zo spoe dig mogelijk zai uitwijzen. Tegen de tuinder is proces verbaal opge maakt. GELDROP Het kabinet-Den j Uyl voelt veel voor een volks-" verzekering tegen ziektekosten j voor alle Nederlanders. Volgens i staatssecretaris Hendrinks van Volksgezondheid, die dit mee-1 deelde, betekent dit zeker geen nationalisatie van de gezond heidszorg. PLASTIC BIERFLES IN STADIONS BREDA Als eerste brou werij In ons land komt Breda Oranjeboom met een kunststoffen bierfles, die volgens de maatsta ven van de KNVB ook verkocht mag worden in de voetbalstadions. De brouwerij heeft de nieuwe fles vorige week - getest tijdens de intertoto-vved- strijd Feyenoord-Stan- daard Luik en Is er erg tevreden over. De nieuwe fles is afkomstig uit Duitsland. Het bier ondervindt door het ge bruik maken van kunst stoffen flessen geen smaakverandenngen. Het bier is voor de duur van vijf weken gegarandeerd. De flessen mogen van de KNVB alleen verkocht v/orden, wanneer ze ont daan zijn van hun kroon- kurken. UitT«lil» ROTTERDAM Omdat di- verse artsen en instanties hun hulp weigerden is gis- verzorgingstehuis „Ter Beek' in Lisse werden ontvoerd, zijn terecht. teren een Finse zeeman ge storven. De man was gis termorgen in duidelijk ver zwakte toestand in een ho tel binnengekomen, waar men hem kende. De be drijfsleider achtte het raadzaam een arts te bel len, maar zijn eigen huis arts weigerde te komen. Ook een andere arts liet het afweten. Noch bij de GG en GD noch bij de poli tie kon men iets voor de doodzieke Fin doen. Beiden kinderen, de zesjarige Diena en haar driejarige broer- j tje Pattrick, waren door hun moeder, de 24-jarige Judith van 1 der V. naar hun Luis in Rotter dam gebracht. Bij de ontvoe ring had de vrouw de hulp ge kregen van twee mannen. Een van hen, de Rotterdammer P. Vv. F. is inmiddels aangehou den. De tweede man wordt nog gezocht. De moeder van de kin deren heeft tegenover de politie verklaard het niet eens te zijn I geweest met de uitspraak van de Rotterdamse kinderrechter, die besliste dat de kinderen in het Lissese tehuis zouden wor- j Omdat de man zei in vijf dagen den geplaatst. Diana en Patrick njets gegeten te hebben, voerde men hem in het hotel wat soep. Even leek het er op dat hij iets beter werd. maar een volgende inzinking kwam al heel gauw. Het Havenziekenhuis verwees de man uiteindelijk naar een ande-, re dokter. Toen de Fin eenmaal in de behandelkamer was, bleek hij al vrijwel dood te zijn. Een allerijl ingezette ambulance kon hem niet meer helpen. Sectie wees later uit, dat de man aan een zeer ernstige leveraandoe ning had geleden. Auto rijdt in op motor rijders met pech: drie doden ROSMALEN Bij een gecompli ceerd ongeluk op de rondweg rijksweg 2 in Rosmalen (NB) zijn gisteravond drie mensen om het leven gekomen. De ware toedracht van het ongeluk is r.og niet bekend, omdat degene die het veroorzaakt heeft, een ZWAMMERDAM Anti-tankmijn opgeruimd in Zwammerdam i nog niet gehoord Kan worden. De politie vermoedt echter dat zich het volgende heeft afge speeld: een motorrijder met een duopassagiere moet pech gehad hebben. Twee personen uit een auto die langs reed, moet2n toen hulp geboden hebben. Op dit groepje, staande op de vluchtstrook, zou toen een automobilist uit Ros- 1 malen zijn ingeredjn. De dame die achter op de metor zat en de twee mannen die hulp ver leenden, zijn dood. Deze twee mannen kwamen uit Oisterwijk. I De motorrijder, die uit Amster dam kwam, is zwaar gewond. Een scherp staande anti-tankmijn, die met een lading zand was meegekomen van de Zuidhol landse eilanden, is gistermiddag door personeel van de MOD tot ontploffing gebracht. De mijn, die een doorsnee had van ongeveer 40 cm, werd door werklieden ontdekt in een partij zand. die per schip was aange voerd naar het bouwterrein van de Johannesstichting. De explo sie werd veroorzaakt nadat men de mijn omgeven had met een anderhalve meter hoge en dikke zandwal. Omdat de plaats vrij afgelegen is in de Vinkenbuurt was het niet nodig bijzondere maatregelen te treffen. Niet iedere dag zal deze dikhuid een dergelijke bezoekster op de voorpoot hebben. De be zoekster is Lisa Ross uit Amerika, die momenteel als majorette in Engeland verblijft In het Royal Windsor Safari Park treedt zij met 70 musici (tesamen de Musical Ambas sadors) op met de dieren. Deze Cambodjaanse vrouw tracht te redden wat er te redden valt uit haar gebombarderde huis in Neak Luong, ten zuidwesten van Pnomh Penh. Dit gebied werd afgelopen maandag bij vergissing gebombardeerd door Amerikaanse vliegtuigen. (Zie verder elders in dit blad). De WASHINGTON (Rtr/UPI) bladen van het krantenconcern Knight melden vandaag dat fe derale aanklagers in de Ameri kaanse staat Maryland op het ogenblik nagaan of de beschul diging juist is dat vicepresident Het onderzoek Spiro Agnew duizenden dollars gen twee gekregen zou hebben van aan nemers in ruil voor benaa'de opdrachten. Agnew. zo wordt beweerd, heeft, toen hij nog in dienst was van de staat Mary land, 1.000 dollar per week ont vangen en toen hij later vice- president werd, een bedrag van 50.000 dollar. Volgens de journalist Saul Fried man wordt er ook een onder zoek ingesteld naar de beschul diging dat vooraanstaande figu ren die geld bijeenbrachten voor Agnews verkiezingscam pagne, geld hebben gepoogd los te krijgen van aannemers in ruil voor contracten en dat een deel van dit geld mogelijk door Agnew voor persoonlijke doel einden is gebruikt. Het Witte Huis heeft geen com mentaar willen geven op de be kendmaking van Agnew, dat er een federaal onderzoek gaande is om vast te stellen of hij zich aan omkoping, samenzwering en overtreding van de belasting wetten heeft schuldig gemaakt. Woordvoerder Gerald Warren wilde ook geen antwoord geven op de vraag of de president nog vertrouwen stelt in Agnew. Het bericht van de mogelijke ver wikkeling van Agnew >n een schandaal in Maryland sloeg in als een bom. Tot dusver was de vice-president geheel buiten het Watergate-schandaal gebleven, dat president Nixon in een nete lig parket heeft gebracht. De toch al moeilijke positie van de republikeinse regering als ge^ volg van de inbraak in het hoofdkwartier van de democra tische partij dreigt nog gecom pliceerder te worden door de I zuak-Acncw. Onder leiding van de federale of- I ficier van justitie voor Mary land George Beall wordt nage- verkiezingscampagnes van Ag- gaan of bouwers, bouwadviseurs new de Fondsenwerving hebben en architecten in ruil voor be- geleid. voordeling geld hebben betaald De Amerikaanse minister van jus- aan overheidsfunctionarissen in titie Elliot L. Richardson heeft het gebied van Baltimore. besloten het onderzoek door zijn ook gericht te- de naaste vrien- de vice-president, de bankiers Walter Jones en I. H. Hammerman, die bij de diverse eigen departement te laten ver richten en de zaak niet over te dragen aan de speciale openba re Watergate-aanklager Archi bald Cox.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1