Vijf teams in traditioneel clubtoernooi van Leimonias m t?fü Nederland greep winst op Italië in laatste minuut i/oetbal iiïïERnnTionm com f no SPINWIEL Uitzondering voor jubileum jaar Vriendschappelijke voetbal wedstrij den Ktirajica ongeslagen Marathon-zwemmers ^tofiac ^e/uïrr Si WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 14 ^WOENSDA DEN HAAG Het nieuwe aan het traditioneel geworden internationale clubtoernooi van Leimonias is, dat het deel nemers „veld" normaal vier met een team is uitgebreid, waardoor de tennisstrijd ook een dag langer in beslag zal nemen. Die uitzondering is min of meer toevallig (of met de woorden van organisator Hans v. d. Weg: „Omdat het zo uitkomt") en wordt geaccepteerd omdat Leimonias een heuglijk tintje wil geven aan het 85-jarige jubileum. Zo lang bestaat het toernooi, dat vanaf morgen op vier banen van Klein Zwitserland wordt georganiseerd, niet. Het is dan de negende keer, dat buitenlandse en drie Nederland se (TC Tilburg, Leimonias en een combinatie) teams de strijd zullen aanbinden. Maar sinds de tijd, dat het inter nationale evenement op de wedstrijdkalender voorkomt, is het niet meer weg te denken, een traditie geworden. „Een toernooi met een gezellige sfeer en goed tennis," propa geert Hans v.d. Weg. Dat door een misverstand in de bond tegelijkertijd het park- toernooi van Leeuwenbergh wordt gehouden, speelt dan ook v.d. Weg durft die prognose ook te maken met een oog op het programmablad, waaruit de sterke bezetting blijkt. Zo komt in de Engelse damesploeg van The All England Lawn Tennis and Croquet Club de naam voor van Joyce Williams. Zij boekte onlangs nog overwinningen op Julie Heldman, Margaret Court en Evonne Goolagong. Op Fo rest Hills drong de negenvoudi ge kampioene van Schotland door tot de laatste acht. Samen met Elisabeth Joy Engels In ternational moet de Britse nummer twee trachten de titel die in 1971 werd veroverd weer naar Engeland te halen. nauwelijks een rol. „De publie ke belangstelling hangt slechts van het weer af. Als het meezit Favorietenrol zal er op de slotdagen, als we naar het verleden kijken, spra ke zijn van een zeer redelijke publieke belangstelling." Hans De aanwezige klasse bestempelt hen tot het vervullen van de fa vorietenrol. De kampioenes van vorig jaar Betty Stöve en Nora Lautenschlager zijn trou wens niet aanwezig. Uit Australië komen de teams van Kings Park met Mandy Mor gan, Perthy en Queens Club Brisbane. Ada Bakker en Made leine Weurman winnaressen in 1969 verdedigen de kleuren van de organiserende vereni ging. Het vijfde damesteam wordt gevormd door Elly Appel en mevrouw Blomberg, die na haar topperiode in de zestiger jaren, weer terug is in de da meselite. Jan Hordijk en Fred Hemmes vormen de combinatie, die TC Tilburg in de strijd brengt. Zij zullen de meeste tegenstand on dervinden van titelhouder All England Club, waarvoor Robert Howe uitkomt. De Australiër verdiende zijn naam vooral door het sterke optreden in de dubbelspelen, waarin hij zijn grootste triomf vierde met de mixedtitel op Wimbledon met Miss Coghlan. De overige deel nemende teams zijn: het Zwit serse Grasshoppers (met 18-vou- dige kampioen Tim Sturdza en Jan Coebergh) het Israëlische Maccabi Tel Aviv (waarin Da- vis Cupspeler Yair Wertheimer) en Leimonias. De organiserende vereniging, die nog nooit de titel in eigen huis kon houden, ver vult de rol van outsider. Peter Soeters en Evert Schneider zijn degenen, die voor de onver wachte wending in het toernooi moeten zorgen. De duels beginnen morgen om 15.30 uur, vrijdag om 12.00 uur, zaterdag om 10.30 uur en zon dag om 10.30 uur. Zaterdag om 11.00 uur wordt tevens de jubi leumwedstrijd jeugd Leimonias- All Holland gespeeld. Sportwereld WLADYSLAWOWO - De Neder landers Douze en Van Eist be zetten na de in Wladyslawowo gezeilde derde race voor het Europees kampioenschap finn- jollen in het tussenklassement respectievelijk de elfde en de negentiende positie. Eerste is de Oostduitser Wolf voor zijn land genoot Schröder en de Zweed Gustafsson. Wolf won de derde race met zijn landgenoot Schu mann als tweede en de Rus Konstantski als derde. DUBLIN - De Ier Ned Campion 1 en de Brit Malcolm Pyrah zege vierden dinsdag op de openings dag van het Internationale Con cours Hippique van Dublin in de springconcoursen. Broome, Al- win Schockemöhle, Pessoa en j Raimondo d'Ir.zeo moesten nog met lagere klasseringen genoe gen nemen. LONDEN - Men verwacht dat Gordon Banks, de befaamde Engelse doelman die bij een au- 1 toongeluk aan een oog blind raakte, dezer dagen zal bekend maken zich terug te trekken uit de actieve voetbalsport. De 34-1 jarige Banks speelde na zijn on geluk enkele vriendschappelijke wedstrijden met Stoke City. maar hij is nu van mening dat zijn oogblessure een onoverko melijke handicap vormt bij lea guewedstrijden. Algemeen wordt aangenomen dat Banks, die 73 keer het doel van het na tionale elftal verdedigde, als coach bij zijn club zal blijven. BERN - De Zwitserse president van de Internationale Skifedera tie, Mare Hodler. heeft gister avond tijdens een radiointer view verklaart dat er volgens hem binnen drie jaar epen ski wedstrijden zouden komen met amateurs en professionals onder de deelnemers. Hodler verge leek de skisport met golf, waar in ook een verregaande samen- werking is tussen amateurs en1 beroepsspelers. t. Li De bekende Haagse wielrenner Ben van der Putten van de Residentie Renners Club „Sparta" trad gisteren aan de Javastraat in het huwelijk met mej. Smulders. De jeugd voor wie Van der Putten veel doet, ontbrak uiteraard niet en vormde de erehaag. Wereldcup in kluis AMSTERDAM Giste ren is op Schiphol de World Cup gearri veerd, de trofee voor de winnaar van het landenhockeytoer- nooi dat van 24 au gustus tot 'en met 2i september in Amstel-1 Ja" Hordijk Nederland, veen wordt gehouden. De trofee, bestaande uit goud, zilver, ivoor en ebbenhout, is onge veer 50.000 gulden waard. De Koninklij ke Nederlandse Hoc- keybond heeft de Cup dan ook voorlopig op geborgen in een kluis van de Nederlandse Bank te Amsterdam. Al het voetbalnieuws in kleur. V.l./Goal, HET actuele voet balblad iedere woensdag in alle kiosken verkrijgbaar. DEZE WEEK EEN EXTRA DIK NUMMER. Veertig pagina's bij de start van de betaald voetbalcompetitie De achttien eredivisie clubs en hun spelers 9 Waarom iohan Cruyff toch bij Ajax blijft Poster van de Feijenoord-selectie FC Twente's René Notten 9 MVV-doelman Frans Körvjr Nico Rijnders en zijn plannen 9 Van onze rolhockeymedewerker ISERLOHN Het Nederlandse rolhockeyteam heeft gisteren tijdens de Europese kampioenschappen in Iserlohn twee overwinningen (de eerste) geboekt. Gistermiddag werd Engeland met 9—2 teruggew zen en eergisteren werd in een zeer goede wedstrijd een zwj vochten zege op Italië (3—2) behaald. DEN HAAG Ter afsluiting van hun oefencampagne voor het nieuwe voetbalseizoen hebben enkele Nederlandse ere-divlsie- clubs gisteravond met gerenom meerde buitenlandse ploegen hun krachten gemeten. In Heemskerk speelde FC Den Haag tegen Chelsea. De Londe- naren wonnen met 2-0 door doelpunten van Steve Kember en Ian Hutchinson. In Rotterdam had Feyenoord weer eens een productieve bui. Tegenstander Austria Klagen- furt waarin Franz Hasil en de Westduitser Lothar Emme rich zijn gehuisvest werd met 6-0 verpletterd. Het had een nog grotere score kunnen zijn als de Oostenrijkse doelman Horvatic niet zo subliem had gespeeld. kunnen genieten van de Rotter damse linkervleugel die voor deze keer bestond uit Van Ha- negem en Kristensen. Van Ha- neg'em maakte twee doelpunten, Kristensen de rest. De 17.000 toeschouwers hebben In Eindhoven zegevierde PSV met 1-0 over Barcelona, dat zonder Gert Bals aantrad. De Span jaarden hadden een zeer hechte defensie met Gallego als specia le bewaker van Edström. Dat sorteerde maar gedeeltelijk ef fect. Het was namelijk Edström die de enige treffer van de wed strijd voorbereidde. Twaalf mi nuten na de rust zag hij Willy van der Kerkhof vrij staan die onhoudbaar uithaalde. Gisteren bleek overduidelijk waarom Barcelona zoveel moeite heeft gedaan om Cruyff te contracte ren. Het spitsprobleem is name lijk bijzonder groot. Voordat de burgerij zich op hen zou werpen om Gisteren was het met de spelers van FC Den Haag nader kennis met ze te maken, lieten de spelers van FC Den Haag zich hét koude buffet goed smaken. De kok van de bar-bistro kreeg gezien de lachende gezichten een tevreden selectie op bezoek. anders gesteld. In slagregens en onweersbuien moesten ze op het veld van ADO'20 in Heemskerk met 20 hun meerdere erkennen in het Londense Chelsea. Bij de rust was het al 10 voor de Engelse gasten. Vc!p Na vier ronden gaat de Joegoslavische meester Kura ica ongeslagen aan de leiding in het schaaktoernooi om het open Ne derlands kampioenschap. Hij heeft al zijn partijen gewonnen. De belangrijkste uitslagen van de vierde ronde zijn: Cuartas (Col.) - Kurajica (Joeg.) 0-1; Van Wijgerden - Va.i Dop 1/2- 1/2; Ton Timman - Van Baarle 1/2-1/2; Verholt - Van der Heij den 0-1; Van der Giessen - Die- mer (Wdl.) 1/2-1/2. De ranglijst ziet er als volgt uit: 1. Kurajica 4 (uit vier): 2. Van Dop 3'/2: 3. Hölz (Wdl.), van Eaarle, Wittmann (Oost.), Vo- g"I, Cuartas, Ton Timman, Van W.jgerden, Du Chattel. Van der Heijden. Paramaribo De Nederlandse p'oeg heeft bij de achtste ko- ninkrijksspelen in Paramaribo ook het onderdeel judo gewon nen. In de ovenwarme sporthal var. de Surinaamse hoofdstad werd de eindstand: 1. Neder land 77 punten, 10 gewonnen partijen, 2. Suriname 35 punten, 1 gewennen partijen, 3. Neder landse Antillen 10 punten, 1 ge wonnen partij. Tegen Italië, concurrent voor de derde en vierde plaats, kwam Nederland met 1—0 achter te staan toen een verdedigingsfout je van Willy van Gemert werd afgestraft. Slootweg maakte voor Oranje gelijk, maar Righ zorgde ervoor dat de Azuri de rust met een voorsprong van 2—1 ingingen. In de tweede helft Heeft het er lang naar uit gezien dat Nederland zijn derde nederlaag zou gaan lijden. Tot een minuut voor tijd hielden de Italianen stand, toen zorgden Rob Olthof en Theo Habraken dat Nederland de dag met twee overwinningen kon afsluiten. Eerder op de dag was Engeland onder de voet gelopen. Na drie minuten spelen was het al 3—0 voor Nederland, door een hat trick van Rob Olthoff. Daarna besloot coach Bruyn de Hage naar van de baan te halen en hem te sparen voor de zo be langrijke wedstrijd tegen Italië. Olthoff bleek geen last te hebben van het pak slaag dat hem een dag eerder na de wedstrijd te gen Spanje door een verhitte Portugese supporter was toege diend. Olthoff wilde de Spaanse speler Noge beschermen toen deze door de aanwezige Portugese supporters (gastarbeiders) na de wedstrijd werd aangevallen. Daarbij liep de Hagenaar zelf de nodige klappen op. Al tijdens de wedstrijd hadden de Portuge zen zich geroerd. Hun woede gold vooral de scheidsrecf die het duel tussen Spanje Nederland floot. Het was landgenoot van de Portuge namelijk de heer Peirera. D floot echter zo slecht dat zich de woede van spelers omstanders op de hals hai De Portugese kolonie ging ver door bierbekers naar arbitrale hoofd te gooien. De arbitrage in Iserlohn is 1 niet te best. De beslissingen de scheidsrechters staan tegenover elkaar. Zo kreeg do van Gemert twee mii straf omdat hij bij het wissi over de ballustrade sprong plaats van door het deurtje de ballustrade te gaan. Bij seis gebeurt dit regelmatig der dat scheidsrechters er van zeggen of, zoals in het t val met de Duitser Kipp, <1 hetzelfde deed in de wedsl tegen Engeland, slechts waarschuwing geven. Deze Kipp is hard op weg tops rer van dit toernooi te Zijn produktie na drie wedsl den is al twintig doelpunten. België moest gisteren 29 doel] ten incasseren. 's-Middags v verloren van Zwitserland (IJ 4) en in de avond met 17J van favoriet Portugal. De an* re uitslagen zijn: West-Dui landFrankrijk 83. De stal aan de kop van de ranglijst nu: 1. Portugal 3-6, 2. We Duitsland 3-6, 3. Spanje 2-4, Nederland 3-4. Boedapest De fameuze Hon- Ondertussen is de Britse lange r gaarse lange afstandszwemmer Imre Szenasi wil gaan trachten het wereldrecord te verbeteren door op 16 augustus te gaan be ginnen aan een zwemtocht in de Donau over 250 kilometer, en wel In dat deel van de rivier dat ligt tussen Boedapest en Wenen. standszwemmer Kevin Murpl begonnen aan een poging fl het Hongaarse Balatonmeer i de lengte af te zwemmen. 1 hoopt deze afstand, 76 kilofl» ter. af te leggen in 35 uur als dit gelukt zal hij het reed hebben verbeterd met 5 ui Szenasi zal in die tijd natuurlij det Donau een heel eind verd( komen, want hij zal met stroom meegaan. Hij hoopt dit onder goede omstan digheden in 48 uur te kunnen klaren, en misschien zelfs in 47 Het water in het Balatonmi uur. Zijn poging wordt gefinan- dat ligt in West-Hongarije, cierd door het Hongaarse staats-exportbedrijf Medicor. De Belg Emiel Puttemans heeft gisteravond in Stockholm de 5000 me ter gewonnen in de wereldtijd van 13.14.6 (beste seizoentijd van dit jaar). Puttemans die het wereldrecord op de 5000 meter bezit met 13.13.00 had die tijd wel kunnen verbeteren als hij niet de helft van de race alleen had moeten lopen. Op de foto is de Zweed Garderud nog in zijn kielzog. De Zweed zou derde worden 18.2 seconden na Puttemans. Tweede werd Dick Quax uit Nieuw Zeeland met 13.18.4. Op de foto is hij nog in derde positie. St> xmorgen I VRUMOED DISTILLATEURS SCHIEDAM

Leidse Courant | 1973 | | pagina 14