Kwik, reuk- en smaakmakers VROUWELIJKHEDEN VOOR DE VROUW AUGUSTUS 1973 PAGINA .'•IfB meisje van achttien loopt 's iivonds door een brede straat met louter flatwoningen in een dure buurt. Opeens ziet ze zich omsingeld door vijf jongens met fietskettingen. Ze gilt zich de longen uit het lijf maar nie mand hoort het. Het blauwe licht van de beeldbuis vlamt uit alle ramen, iedereen kijkt naar het magische venstertje, Hoe het afloopt lees je de volgende avond in de krant. Een ver pleegster op weg naar haar avonddienst wordt om acht uur aangerand. Haar mishandeld lijk wordt 's morgens p JIJ* W J 1IIUI6V11J IIH struikgewas gevonden. Op de aflopende berm naast cundaire autobaan treft men het lichaam van een ongeveer vijf- tigjarige vrouw, die op bestiale wijze is verkracht. Haar kleren liggen in het gras verspreid, jjn we niet meer veilig op de openbare weg? een handtasje, pr. mr. F. M. Havermans, psy- ichiater die zich bezighoudt met gerechtelijke psychiatrie, be staande uit rapporten over de linquenten aan de rechtbank te Den Haag en Dordrecht wil wel 1 enkele aspecten belichten van deze moeilijke problematiek. Vfl|„De slachtoffers zie ik nooit, sul misschien alleen als ze over s''spannen zijn geraakt. Feitelijk Mheb ik alleen met de delinquen ten te maken. Ik heb meerma len met daders gesproken, die een vrouw in elkaar geslagen hebben om een handtasje." |fat is de reden dat geweldple ging zo toeneemt? Dr. Haver mans (grote gestalte.zwaar ge- i beouwd, sprekend met de voor- J zichtigheid die mensen ken- merkt, wier uitspraken wegen): „als ik het goed bezie, .komen er momenteel twee delicten het meest naar voren: diefstal met geweldpleging en sexuele mis drijven. Het ene delict is uit heb zucht, het andere uit onbeteu gelde drift. Toch is het zo dat aanranden om geld afhandig te maken en om sexualiteit te be drijven eigenlijk op hetzelfde neerkomen. Te pakken zien te krijgen wat je niet toekomt. Al leen het sexuele, gerioht op een lalt bepaalde drift is moeilijker te ,:a bestrijden. LJ)at geweldpleging toeneemt en dat is waar komt geloof ik omdat iedereen meent aan- spraak te kunnen maken op geld. Het is al begonnen met die —•uitspraak van Mej. Klompé: „Denk erom dat u recht hebt op J 8eId"-" iZijn er bij beide categoneen wets- I 'overtreders bepaalde analoge «karaktereigenschappen aanwijs baar? (Na enig nadenken) ,.A!s ik geweldplegers individueel be kijk dan valt me op dat ze bijna allemaal laf zijn. Vandaar het jpplreden in groter verband. Hun agressie is ook altijd gericht te- i een zwakkere, die de dupe De zwakkere is o.m. de al- a op straat lopende vrouw, emand stelde een vriend van mij, ook psychiater, eens de vraag: „dokter, gaan we naar jungle toe? En hij zei, m'n lieve mevrouw we zitten al in de jungle." Een ander ding dat mij opvalt is dat wetsovertre ders allemaal lak hebben aan gezag. En ik ga altijd van het standpunt uit: waar geen gezag is, bestaat ook geen ONTzag." At Dr. Havermans de vrouw te genwoordig in groter gevaar dan vijf jaar geleden?" ""ja, dan kom ik weer terug op dat ontzag. Mij treft het dat bij een heleboel mensen de zorgvul digheid verdwenen is uit bij voorbeeld de kleding. Wat zorg vuldig is, wordt wel eens geres pecteerd. Vroeger stopten ze on maatschappelijke kinderen in een rot omgeving, nu krijgen die scheurende kinderen onder dak in mooie behuizingen. Je ziet dan dat er een zeker ontzag gaat komen voor mooie dingen. Veel jeugd loopt rond in vuile spijkerbroeken en een trui met gaten. Door je uiterlijke presen tatie zo te verwaarlozen onder graaf je andermans respect. Het brengt een meisje dichterbij de man die het op haar voor zien heeft. Zo verkleint men de afstand tussen zichzelf en een potentiële delinquent. Zijn ge- dachtengang is makkelijk na te gaan: die trui van dat meisje komt me lekker tegemoet. Die pak ik dan maar." Zo gemakke lijk als je van soft drugs naar hard drugs overstapt, maak je ""an de veelvuldig getolereerde exualiteit gemakkelijker de stap naar de agressieve sexuali teit. De maatschappij heeft ook «chuld. Door het loslaten van alle taboes neemt het gevaar voor aanranding toe." IJfers? vraag naar percentages van geweldpleging in de binnenstad of op stille wegen wordt gehono reerd met een nadrukkelijk hoofdschudden van dr. Haver mans. „Cijfers in de criminali- teit zijn altijd onbetrouwbaar. ■J Als ik zeg dat er vandaag 1000 IQ winkeldiefstallen zijn gepleegd, kunnen het er 2000 zijn. Dat noemen we „das Dunkelziffer", de onbekende criminaliteit. We weten geen bliksem van de wer kelijke stand van zaken. Niet alle vrouwen die zijn lastig ge- 1 vallen, vertellen het. Daardoor blijft veel in de lucht hangen. Dan vraag je je wel eens af: hoeveel weten we nu eigenlijk van wat er in ons land ge- j beurt?" »en paar cijfers staan in het juni- I nummer van Proces, maand blad voor berechting en reclas sering. Ze zijn eenzijdig, maar hard. In 1971 in Amsterdam 1992 voorgeleiden, waaronder «8 buitenlanders. In 1972 2000 voorgeleidingen, waar onder 733 Handtasjes zijn in trek. In het hartje van de stad rukt een belager ze onder de arm van de draagster weg. „Het hartje van de stad is het gevaar lijkst", zegt 'n zestiejarige buitenlanders. In cleze sector een stijging van 25 procent tot 36 procent in één jaar. Zijn vrouwen vaak bang? Loes (22 jaar, verpleegkundige). „Als je 's nachts alleen over straat loopt, vraag je om moei lijkheden", zegt onze hoofdver pleegster altijd. Maar ik vind: waarom zou je bang zijn? Als je bang bent gebeurt er juist iets. Ik ben alleen bang voor spinnen. Door een bos zou ik niet alleen gaan. Het scheelt als je met z'n tweeën of drieën bent. Als ze mij aanranden, ga Truitjes voor de septembervakantie in hef zuiden ik gillen. Dat schrikt af. Een spuitbus Deodorant meenemen, zei iemand eens. Als ze dat in hun ogen krijgen, zien ze niks Mevrouw Bruins (38 jaar, ge huwd, moeder van drie kinde ren). „Bang ben ik niet, maar je moet het niet gaan zoeken. Het grootste gevaar zie ik voor kinderen die 10-15 jaar zijn en zich kleden of ze 18 zijn. Op die Zomergriep is dikwijls een vrien delijk naampje voor het gevolg van onhygiënische toestanden. „Van streek door de warmte" is al net zo'n halve waarheid. Een van de beruchtste bacteriën waarmee levensmiddelen wor den besmet, speciaal in warme dagen en bij voorkeur door vlie gen, is de Salmonella. De ziekte is niet fataal, maar wel bijzon der onaangenaam. Hygiëne in het huishouden is zeer belangrijk; het behoorlijk weg werken van afval een eerste vereiste. Maak eens een wandeling langs de straat waar straks, of mor genochtend, de vuilnisemmers worden leeggehaald. En kijk! Hoeveel emmers blijken er half open te staan omdat ze te vol zijn! Zo stonden ze vandaag ook al op het plaatsje of op het bal- con. Zie hoeveel er nu al is uit gevallen voor de trottoirrand werd bereikt. En hoeveel de wind wegwaait. Honden, katten en ratten worden door de geur van de vaten aangetrokken en vliegen zwermen erom heen. Morgenochtend óók nog om de lege. Want dikwijls is het vuil op de bodem aangekoekt en be schimmeld. Zolang nog niet overal plastic zakken voor de vuilnisvaten worden geleverd zou het opvol gen van dit lijstje goed zijn voor het eigen welzijn en dat van de buren: Ais één vuilnisemmer telkens te weinig blijkt, neem er dan een tweede bij. Zet ze thuis en op straat op een plaats waar het licht is. Laat een defect deksel repareren of vraag een nieuw vat aan. Het zelfde geldt voor een kapotte bodem. Het bekleden van de binnenkant met rechtopstaande en één lig gende krant is het werk van een ogenblik en voorkomt een vieze binnenwand. Maak eerst een pakje van kled- leeftijd worden ze het meest ge pakt. Er staat ook geen tijd voor. Zo'n vent grijpt een meis je voor hetzelfde geld midden op de dag. Als er 's avonds iets gebeurt geef ik de ouders van dit soort kinderen de schuld. Als zo'n jong ding 's avonds laat alleen over straat loopt, zoekt ze het gevaar. Daar moe ten de ouders voor waken. Ik heb geen respect voor ouders die dat goed vinden. En dan, zoals die kinderen tegenwoordig gekleed gaan. Die krankzinnige korte rokjes. Je kunt als ouder niet genoeg bedacht zijn op de kleding van je kind. Tenslotte ben je baas als ze nog zo jong zijn." Jannie (16 jaar, MAVO 4). „Nee, echt bang ben ik niet. Het ligt er aan in welke buurt ik ben. De binnenstad is het gevaar- Kan zij op klaarlichte dag worden aangevallen? lijkst. Ik ben er wel eens nage zeten door drie mannen. Ze pro beren je daar ook vaak mee te tronen naar een film." Wat er dan gebeurt? (lacht) „Nou, dan zie je niet veel van de film, denk ik. Ze vragen je ook vaak om fotomodel te worden. Ik loop liever door een bos dan door het hartje van een grote stad." Mariëtte (16 jaar, MAVO, 3e klas). „Ik ben niet bepaald bang, maar ik ga 's avonds lie ver met het openbaar vervoer ergens heen dan met de fiets. Op de fiets rijden ze je vaak met een stuk of vier jongens klem. Dat heb ik meegemaakt. Bij een bus- of tramhalte ga ik altijd in de buurt van een paar mensen staan. Dan voel ik me safer." Paulien (26 jaar. verpleegkundi ge). „Ik heb in het ziekenhuis veel meegemaakt. Vroeger in de oude Zuidwal waar ik toen werkte (ze is nu in een particu liere inrichting werkzaam bij gehandicapten) had je iedere dag wel met vijf, zes mishande lingen van vrouwen te maken. In het weekend was het altijd raak. In de tijd dat ik daar was (4 jaar) zijn er honderden bin nengekomen op die manier. In de binnenstad lopen vrij veel al coholisten met dolken en stilet to's. Ik heb ook in een sanato rium in Scheveningen gewerkt. Daar kwamen opnamen van meisjes voor, die met een dolk door de ribben waren gestoken. Een groepje, daar kan je niet tegenop. Ik kom er rond voor uit dat ik bang ben geworden door wat ik gezien heb. Daarom heb ik een autootje gekocht. Ik geloof ook dat de tegenwoordige jeugd eenzamer kan zijn dan vroeger omdat ze alleen niet uit durven gaan." Astrid (15 jaar, middelbare scho liere). „Nee, echt bang ben ik niet. Ik heb geen vrees voor aanranding, 't Ligt er aan hoe je erbij loopt. Als ik aangespro ken word geef ik gewoon geen antwoord. Je moet natuurlijk nooit reageren. Gevaar lopen kan wel, maar het hoeft niet." Tiny Francis „Softies", zachte, natuurlijke wimpers der-afval en deponeer het daar na in de vuilnisbak. Conserveblikjes zijn erg geschikt om natte afval in te stoppen. Alle doosjes kunnen gemakke lijk plat „getrapt" worden en nemen dan veel minder plaats in. Grote dozen moet men uit een scheuren. In practisch elke gemeente is een regeling voor grof vuil, zoals tuinafval, oude meubels e.d. Het wordt op verzoek opgehaald. Wie zouden toch die oude matras sen, fietsen, babyboxen en zo in het water gooien? Truitjes voor de Scptembcrvacan- tie in het zuiden, van draion, ontworpen door Brian Scott. Handige breisters maken ze zelf met blote rug en halsterlijn. De witte streep in de taille vormt goed contrast, maar kan ook worden weggelaten. Aangeplakte wimpers maken de ogen mooier. Als ze maar na tuurlijk aandoen. Niets is af schuwelijker dan dikke ooggor dijnen, die de spiegels van de ziel zo aanstellerig maken, dat niemand er graag in kijkt. Veel huizen brengen goede wimpers, maar het blijft een toer ze net jes op hun plaats te krijgen. Trekt u er maar rustig 10 minu ten voor uit, behalve als u bij zonder handig bent. Vooruit dan maar het lukt u snel. Hier zijn dan de nieuwste wimpers van Mary Quant, die „Softies" he ten. Een veelbelovende naam, die nog wel in drievoud voor komt: Lower Softies, Super Sof ties, en Feather Sotts". Als die nu niet zacht en natuurlijk zijn... Gezellig cadeautje voor jonge moeders is het nieuwe baby boek (Scheltens en Giltay, 11.90), waarin het kind letter lijk vanaf zijn eerste zucht wordt uitgekruisd. Er is ruimte voor notities van de eerste wee tot tandjes krijgen en de lichaamslengte van het eer- ste tot het zesde jaar. Verder plaats voor Sint- en Kerstfoto's, cadeautjes en memo's over de meest geliefde speeltjes. Zijn eerste sleetje en schaatsjes. Ruimte ook voor vervelende dingen als ziekten, symptomen, ernst ervan en de eerste school dag. Uitgevoerd In rose met goudopdruk. Gedurende de zomermaanden en vooral tijdens de vakantie dra gen velen een zonnebril. In het zuiden van Europa en in het hooggebergte is er nu eenmaal meer licht dan in noordelijker gelegen streken. Veel licht ver oorzaakt vermoeidheid van de cellen in het netvlies van het oog. Goede zonnebrillen zijn er ter „bescherming" van het oog. Wie zijn ogen niet tegen een overmaat van licht beschermt, loopt het risico, dat zijn ge zichtsvermogen snel achteruit gaat. De beste zonnebrillen heb ben geslepen glazen en worden verkocht bij de optlciën. Fancy- brillen, die men In goedkope winkels en In heel wat benzine stations kan kopen, zijn meestal minder geschikt. Bij rilet gesle pen glazen blijft namelijk de overstraling bestaan, zodat het oog te veel licht krijgt. Hoe een mens aan het dragen van een zonnebril kan wennen bewijst het verhaal van een paar Fran sen, die jaren achtereen In de Sahnra werkten. Zij waren ge wend om een zonnebril te dra. gen. Bij terugkeer in hun vader land hielden zij die bril ook 's nachts op. Hun ogen waren zo gevoelig geworden, dat zij zon der zonnebril 's nachts zelfs last hadden van het schijnsel van de straatlantaarns. MEDISCHE RUBRIEK Ongeluksprofeten doen de laatste tijd in Japan goede za ken. Vele Japanners geloven dat het einde nabij is en dat hun land binnen de drie jaren door een reusachtige aardbeving van de aardbol zal worden weggevaagd. De laatste best-seller is dan ook een science-fiction ro man, getiteld 'Submersible Japan', die dit alles in details beschrijft. Maar ook zonder deze veronderstelde kata- strofe hebben de bewoners van het land van de rijzende zon al voldoende kopzorgen. Hun meteoorsnelle industrie- Ie ontwikkeling wordt nog overtroffen door de vervuiling van hun leefmilieu zoals de vergevorderde kwikvervui ling van de Japanse viswateren. Het ministerie van gezondheid en welzijn was dan ook ver plicht strikte beperkingen op te leggen in verband met de hoeveelheid vis en schaaldieren die per persoon mo gen gebruikt worden. Deze maatregel kwam uitermate hard aan omdat Japan een visetende natie bij uitstek is. De bron van de zo noodzakelijke eiwitten wordt juist in de zee gevonden. Alles begon klein vissersdorpje in Zuid-Japan stierven door kwikvergiftiging door het eten van vis die vergiftigd was door het dumpen van kwikafval van een plaatselijk bedrijf in de lokale wate ren. De vergift;ging heeft een sluipend verloop en tast het zenuwstelsel aan. Dit leidt tot blindheid, verlammings verschijnselen en eventuele dood. De vergiftiging kreeg voor onze oren de exotische naam van „Minamata-ziek- te". Intussen worden er ook uit andere lokaliteiten nieu we gevallen gemeld. Onlangs werden 29 kwikvergiftigin gen gemeld in het dorpje Kumamoto. De visbeperking, uitgevaardigd door het ministerie, had een werkelijke nationale psychose tot gevolg. Het visver- bruik daalde dramatisch, vissers en vishandelaren eis ten schadevergoeding voor hun verminderd inkomen en alles werd op parlementair vlak besproken. Het dilemma was groot. De proteïnen van de vis en de schaaldieren waren een essentieel onderdeel van de nationale voeding, maar anderzijds dierde men deze voedingsbron te beper ken wegens de industriële vervuiling. Onder druk gezet beging het Japanse ministerie èen zware psychologische fout. Het gaf een nieuw communique uit waarin de toegelaten vishoeveelheden drastisch verhoogd werden zoals, voor makreel van 12 tot 46.2 per week. Dit bracht nog meer verwarring en ongerustheid bij de man in de straat. Wetenschappelijk heeft het vaststellen van een veilige wekelijkse hoeveelheid niet veel zin, maar het is volled.g absurd de maatstaven onder politieke druk van vandaag op morgen te veranderen. Belangrijk is de juiste kwikdosage in de gevangen vissoorten vast te stel len en het stopzetten van iedere verdere vervuiling. Maar zelfs dan weet niemand hoelang de zee door het reeds aanwezige kwik verpest zal blijven. In ieder geval zal het nog heel lang duren alvorens Japan weer onbe zorgd vis en schaaldieren zal eten. Heeft Japan zijn visobsessie, Amerika krijgt waarschijn lijk zijn reuk- en smaakmakersschandaal. Amerika is het land van het geprepareerde voedsel. Veel van dit voedsel wordt behandeld met kleur- en smaakstoffen die geen en kele voedingswaarde hebben en alleen dienen om het goedje beter te doen ruiken of een aantrekkelijk kleurtje te geven. Dat al deze produkten allergische reakties. kon den veroorzaken was al geruime tijd bekend. Maar on langs kwam dr. Ben F. Feingold in San Francisco waar- sch jnlijk op het spoor van een veel ernstiger zaak. Deze kunstmatige produkten zouden ook hyperkinesie kunnen veroorzaken, een aantasting gekenmerkt door ebn on stuitbare bewegingsdrang, verminderd concentratiever mogen en leermoeilijkheden. Dr. Feingold en zijn medewerkers kozen een 25-tal hyper- kinetische kinderen uit die allen de gewoonte hadden gro te hoeveelheden geprepareerd voedsel te eten. Ze gaven deze kinderen een dieet waaruit alle kunstmatige srnaak- en kleurstoffen verwijderd waren. Het resultaat was ver bluffend. Binnen enkele weken vertoonden vijftien kinde ren een opvallende verbetering. Ze werden weer rustig en konden weer normaal studeren. Zodra de amerikaun- se keuken weer werd ingevoerd, kwamen de symptomen na enkele uren terug. Deze bevindingen zijn nog voorlopig en dienen derhalve met de nodige voorzichtigheid geïnterpreteerd te worden. Vooral zal moeten worden gewacht op verdere controles. Indien de bevindingen van dr. Feingold bevestigd wor den. dan zal dit een wereldwijde weerslag hebben op de industriële voedselverwerking.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11