MISSCHIEN IS „SITTARD WEER EEN LES GEWEEST Overmacht Oostduitse atletes: Elf zeges op dertien nummers Trudy Ruth na nederlaag atletes: ANNEKE DE LANGE VERDIENT EEN KANS SITTARD In de drukte rondom de plaats, waar de deelneemsters aan de zeslandenwedstrijd zich opmaak ten voor de ceremonie protocolaire, worstelde Trudy Ruth zich met veel moeite naar de uitgang. Daar waar West-Duitsland de verwachte overwinning vierde in vreugdevolle taferelen, ademde het gezicht van de Neder landse atlete een en al teleurstelling uit. „Misschien dat de ogen van de atleliekbestuurders nu een keer open gaan. Misschien is dit weer een les geweest". Weer, Tru dy Ruth legde er de nadruk op. Hoeveel decepties im mers hebben zich in het verleden reeds voorgedaan zon der enig gevolg. In Sportpark De Eloemert, waar een at- letiekevenement nu eens wel werd bijgewoond door (4000) toeschouwers, werd de zoveelste les geleerd. De les, die leert dat er nu ein delijk wat gedaan moet wor den aan de opbouw van een ploeg. Aan voorbereiding. Hoe was het mogelijk dat een esta fetteploeg pas een dag voor d« halve finales van de Europa Cup bijeen kwam. En dat een geblesseerde atlete tcoh maar meedeed", omdat er maar een paar wedstrijden per jaar zijn". Trudy Ruth: ,..Te start liever niet, vanwege een hard nekkige blessure. Toch heb ik hier naar toe geleefd en naar de Nederlandse kampioen schappen. Het zijn twee fias co's geworden". De 400 meter i loopster wijst het gebrek aan een medische begeleiding als de voornaamste oorzaak voor het verloren seizoen aan. .,Met een beetje helpen genees je in drie weken een blessure, waar normaal vijf weken voor staat. Je moet alleS zelf doen. Daar knapt de boel op af. Dan vind je het ook niet meer no dig om voorbereid aan de start te verschijnen". Desondanks „strompelde" Trudy Ruth nog naar een derde plaats op de 400 meter achter de Westduitse Erika Weinstein en Janette Roscoe (GB). ,,Van Roscoe had ik nog nooit verloren", stelt zij dan mistroostig vast. Voor de atlete, die haar hoog* tepunt beleefde op de Olympi sche Spelen van München zijn het tezamen redenen om de toekomst somber in te zien. vierde plaats in Sittard na West-Duitsland, Groot-Brittanië en Frankrijk dan ook laco niek op. „Je bent geneigd, ver telde de coach van de Neder landse ploeg, „om na zulke da gen (ook de B-ploeg ging een dag eerder roemloos ten on der) te zeggen we moeten op nieuw beginnen. Maar dat roe pen we al jaren". Hij herin nert dan ook zeer terecht aan de werkelijkheid, waarin de kleinste financiële mogelijkhe den ontbreken. Bovendien: „Onze benadering is niet pro fessioneel genoeg. Bij andere landen zie je nog iets van de nationalistische gedachte. Bij ons loopt ieder voor zich". Zoals Wilma van Gooi, die in de zeslandenwedstrijd geacht werd veel punten te verzame len. Zij werd slechts vijfde (100 meter) en derde (200 me ter). Noorderbosch: „Ze doet niet zoveel meer. Dat ze toch nog meedoet, komt omdat een eenoog in het lsnd der blinden koning blijft. Desondanks was haar prestatie op de 200 meter alleen te wijten aan lafheid. Ze Afsluiten „Nu zit alles tegen, je gaat je dan wel eens afvragen; waar doe ik het nog voor. Je wil je zomerseizoen afsluiten met een goede prestatie om er dan weer volgend jaar tegenaan te kunnen gaan. Nu moet ik eer lijk overpeinzen, wat ik ga doen. Zo doe ik het in ieder geval niet meer". Ellen Tittel (links) liet het zware werk op de 1500 meter over aan Anneke de Lange. De krachts inspanning van de Nederlandse atlete zou worden beloond met een beste seizoentijd dat on danks de hinderlijke wind en een tweede plaats durfde niet hard weg te gaan. Jaap Noorderbosch blijft la chen. „De vierde plaats in Sit tard is voor mij geen les, maar een bevestiging. Ik be twijfel. of het iets uit zal ma ken. We kijken dan altijd maar naar de lichtpuntjes". Geluk kig voor de toeschouwers wa ren die lichtpuntjes er ook. Zoals bijvoorbeeld de prestatie van Anneke de Lange op de 1500 meter een verademing be tekende. Brutaal nam zij de kop en voerde het tempo zo hoog op, dat de een na de an der moest afhaken. Alleen El len Tittel, het kleine raspaard- je in de Westduitse ploeg bleef over. Zoals altijd liet zij het werk aan anderen over om in de eindsprint toe te slaan. An neke de Lange hield aan haar inspanningen een beste sei zoentijd van 4.16.9 seconden over. Reden voor de atlete van het Haagse Sparta om nog hoge verwachtingen te koeste ren voor de rest van het sei- Gok Als ik de nodige wedstrijden krijg", sprak zij hoopvol, „gok ik op 4.12 en 2.03 op de 800 meter. Dan kan toch niet an ders, als ik onder deze omstan digheden (harde wind) en sin- telbaan al zo loop. Alleen, in m'n eentje kan ik het niet". En Anneke de Lange verdient die kans. Na jarenlang getob met diverse blessures is einde lijk het jaar van internationale erkenning aangebroken. De 27-jarige middenafstandloopp- ster is ervoor opgehouden met werken. Zij traint tien keer per week. „Ook in het voor jaar heb ik last gehad van een blessure. Vandaar dat ik zo voorzichtig ben. Daarom ben ik maar een keer per week op de baan voor tempo, de rest doe ik op het gras". Anneke de Lange wilde terugkomen en is daarbij ook onherkenbaar ze ker van zichzelf. „Ik weet, dat ik het kan. Dat merk ik aan de training". Voor Jaap Noorderbosch was zij dan ook degene, waarvoor hij gisteren de meeste bewon dering kon opbrengen. Een lichtpuntje, evenals Ria Stal man merkwaardig genoeg de zus van Anneke de Lange dat was. In het discusge- weld van Liesel Westermann, die 61,90 meter liet opmeten, leverde ook zij haar beste sei zoenprestatie. Met een worp van 51.40 meter eindigde zij achter Rosemary Payne (GB) als derde. „Ik dacht, dat het vandaag niets zou worden, omdat ik gis teren in de B-ploeg zo sloom was met kogelstoten". De dis cusworp in Sittard was voor Ria Stalman (21) weer een sti mulans om verder te werken aan'de verovering van het Ne derlands record dat met 54.04 meter nog steeds op naam staat van Anneke de Bruin. (Van i sportredactie) DEN HAAG Met de over macht, waarmee de Oost- Luitse dames zich in Boeka rest voor de finale van de Europa Cup plaatsten, onder streepten zij de favorietenrol die zij op 7 september in Edinburgh zullen gaan spe len. Gastland Roemenië, dat met een voorsprong van een half punt op Hongarije de tweede plaats opeiste had een achterstand van 22 punten. Oost-Duitsland won elf van de dertien Dc belangrijkste 1. Mona-LWa cr: 1. Szewlnska 23.03 «cc.. 2. ilncn 23 03 (Fins record), ter: 1. Nadczda Kolennlkova i 51.53 MC (Russisch record), ana Tomova (Buig.) 52.03 «cc. 800 meter: l. Alleen met vèrspringen en dis cuswerpen gingen de titels naar anderen. De Roemeen se Argentina Menis wierp de discus 65.96 meter weg en haar landgenote Victoria Vis- copoleanu sprong 6.45 m. i ver. Opvallend was de matige 1 strijd waarmee wereldre cordhoudster Renate Stecher (10.9) de 100 meter won: 11.4. Petra Kandarr zege vierde op de dubbele afstand in 22.8 seconden. Monica Zehrt was van aparte klasse op de 400 meter, die zij af- raasde in 51.8 seconden. Ook sterk was de prestatie van Anneli Ehrhardt op de 100 meter horden: 12.7 seconden. i In Warschau plaatsten Rusland dat Oost-Duitsland in sep tember kan bedreigen en Bulgarije zich, van de overi ge finalisten behoren alleen West-Duitsland en Groot- Brittannië niet tot de rege rende Oostbloklanden. De 800 meter leverde in War schau, zoals op alle num mers, zeer sterke prestaties op. Svetlana Slateva zorgde met 1.59.3 voor de beste we reldprestatie, de Poolse Eli zabeth Skowroneska werd tweede in 2.00.8 seconden (Pools record). Bragina zege vierde, volgens verwachtin gen op de 1500 meter: 4.10.9 seconden. Jordanka Blagoje- va, de atlete die het meest in aanmerking komt om als eerste vrouw de twee meter te passeren, bedwong 1.92 meter. Ook goed voor de beste wereldprestatie. Ilona Gusenbauer, haar naaste concurrente, kwam twee cen timeter te kort. <-*■*v* In Warschau bleek dat de Finse dames op weg zijn naar een plaats bij de top. Mona Lisa Pursiainen versloeg op de sprint Irena Szewinska (Polen). De tijden waren respectievelijk 11.19 en 11.34 seconden. Ook het verspringen eindigde in een Finse overwinning. Tuula Rautanen liet 6.60 meter op meten, een Fins record. De 4 x 400 me'.er estafette mondde uit in een recordra ce. Rusland .von in 3.28.3 voor Bulgarije (3.28.8) en Polen (zelfde tijd). Het wa ren alle nationale records. De eindstand in Warschau was: 1. Rusland 63 punten, 2. Bulgarije 58, 3. Polen 55.5, 4. Finland 36.5, 5. Zweden 33, 6. Oostenrijk 26. Einduitslag Boekarest 1. Oost-Duitsland 76 punten, 2. Roemenieë 54, 3. Hongarije 53.5, 4. Italië 43.5, Zwitser land 24, 6. Noorwegen 22.5. (O-Dld.) ■(12 0 Victoria VUc 5 m. l. Argentina Dood spoor Er «was topatletiek in Sit tard. Gereputeerde namen als Liesel Westermann, Annegret Richter, Hilde- gard Falck en Vera Niko- lic kwamen voor in het wedstrijdprogramma. Bo vendien hadden zich 3000 toeschouwers - een zeld zaamheid voor de vader landse atletiek - naar sportcentrum De Baandert begeven. Voor Nederland se atletes dus de gelegen heid om hun sport cachet te geven. Zij grepen hun kans niet, veel kon er niet verwacht worden van de damesploeg in dit geweld, maar de manier waarop Nederland partij gaf was bedroevend. Wilma v. Gooi bijvoorbeeld durfde op haar specialiteit, de 200 meter, niet hard weg te gaan en werd slechts der de. Sittard had de plaats kun nen worden, waar de repu tatie - na de slechte resul taten van de laatste tijd - weer wat opgevijzeld had kunnen worden. Het werd echter de plaats waar de KNAU de feiten onder ogen moest zien. Met het geld, dat sponsor Nationa le Nederlanden pas in de jeugdatletiek heeft gesto ken. zal zo functioneel mo gelijk moeten worden om gesprongen. Anders zal de les, die Sittard is geweest, weer zonder lering blij ven. Mieke Sterk was een van de twee ..oudgedienden", die voldeden in de halve eindstrijd van de Europa Cup. Alleen de Britse Judy Vernon moest zij voor laten gaan, op de 100 m horden. „Ik blijf voor dit jaar hopen op 52.00 meter. Dan heb ik een goed uitgangspunt voor vol gend jaar, wanneer ik 55.00 meter wil halen. Ik weet nu weer, dat het er in zit". Onderling Het waren de enkele positieve geluiden na een evenement, i de vaderlandse atletiek de feiten onder ogen moest zien. En waarin West- Duitsland en Groot-Brittanië zich in een onderling duel plaatsten voor de eindstrijd. Frankrijk werd derde ver voor Nederland dat maar net het verschil was een punt Joe goslavië voor kon blijven. Tsjechoslowakije speelde geen rol van betekenis. Toch was er nog een zege voor de Tsjechi sche dames. Wonderatlete He lena Fibengerova stootte de kogel 19.29 meter van zich af. Zulk succes was niet wegge legd voor Nederland, dat al leen door Anneke de Lange en Mieke van Wisse (13.9 achter Judy Vennon) tweede prijzen kreeg. Het waren twee oude, vertrouwde krachten. De jeugd was op een uitzondering na (Ria Stalman) nergens te be speuren. Zal de KNAU nu tot actie overgaan? Trudy Ruth: „Als ze het gat willen opvul len, dan moet er nu wat ge daan worden". KEES KOOMAN 1. Loedmlla Braglna I li1. Gru/.ynu Rubsztyn (BulR) 0,47 r.i. isl.) 0.44. Inrdanka BluRoJev 1. Fulnu Mclnlk Ivanka Chrlatov* I 43.76 »ec. si and 3 2*3 (Ru«- Bulgarlje 3 2> h 3. Polen 3.288 1. Rcnatc Slecher (O-Dld 1. Petra Kandarr (O-Dld.) 1. Monlka Zehrt (O-Dld.) HBS Harleers Twee uur lang liet het be stuur van de roeibond alle persmensen wachten op de beslissing van dat mo ment: wie afgevaardigd zou worden naar de Euro pese kampioenschappen in Moskou. Daarna zei vice- voorzitter Fortuin dood leuk: het advies van de technische commissie nog te principieel te vinden voor een definitief besluit. Daar uit onofficiële kring 's morgens reeds uitgelekt was dat met het nemen van een beslissing nog ge- Ct| wacht zou worden, geeft K deze gang van zaken wel blijk van een slecht be grip voor public-relations van de roeibond. Cruyff De opmerkingen, die niet van cynisme zijn ontbloot, zijn niet van de lucht in de kwestie-Cruyff. Hem werd een slechte dienst bewezen door een oohtend- blad dat een dreinerig ver haal opdiste van Cruyffs schoonmoeder. Het zal dé stervoetballer voorlopig wel achtervolgen want voetballers onder elkaar zijn tuk op dergelijke af faires en laten niet na het hunne daarover te zoggen, in en buiten het veld. Daarenboven is Cruyff voor de massa afgeschil derd als een ..doetje", wat hij niet is. Wel blijkt hij zichzelf steeds in af faires te storten die lang zamerhand de indruk doen ontslaan dat hij een lasti ge jongen is. In het verle den heeft hij al enige ma- ion voor opschudding ge zorgd - Oranjeteam, Ajax - en zijn plaats 'in de ploeg zal er niet comfortabeler op worden. Een vervelen de situatie, die zowel voor Cruyff als voor Ajax scha delijke gevolgen kan heb ben. Schuld daaraan heeft zeker ook de leiding van Ajax, die in MünChen (Europa Cupduel Bayern- Ajax) hoog van de toren blies toen Cruyff weigerde te verschijnen en een straf in het vooruitzicht stelde. Er gebeurde niets. Het zou zinvol zijn als tus sen beide partijen de ver houding werkgever-werk nemer eens uiterst duide lijk werd aangegeven. Met een speler ,,met een stempel" is Ajax noch straks het Nederlands elf tal gebaat.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9