Nalatenschap Picasso brengt advokaten geld in 't laad je Eetkunst geëxposeerd in Centraal Museum te Utrecht Asopos kampioen Buitenechtelijk drietal vecht voor enorm fortuin Amsterdam krijgt weer „kunst-tiendaagse" Zweden bedwong Russisch elftal LEIDSE COURANT MAANDAG 6 AUGUSTUS 1973 Parijs 2 augustus (AP) Pa- "blo Picasso heeft zo'n uitgebrei- '•de en onoverzichtelijke collectie eigen werk nagelaten dat de kunstexperts en notarissen die zich door ware rijstebrijbergen "van feunstiverfeen moeten heen eten, vier maanden na zijn dood nog nauwelijks dè helft hebben gecatalogiseerd. Picasso's voornaamste erfgena men, zijn weduwe Jaqueline en zijn zoon Paulo hebben de fis cus verzocht de wettelijke ter mijn van zes maanden tc mo gen overschrijden, waarbinnen een volledige inventaris met het oog op de successierechten moet worden overgelegd. Jaqueline (46) en Paulo (52) zoon uit Picasso's eerste huwe- lijk met echtgenote Olga zul len wellicht nog jaren moeten wachten voordat zij de werkelij ke waarde van de erfenis en hun aandeel daarin aan de weet komen. Picasso's drie onechte kinderen hebben aangekondigd te zullen 1 procederen en men verwacht dat deze processen zich tergend langzaam van hoger beroep naar hoger beroep zullen voortslepen. "Intussen zullen Jaqueline en Paulo toestemming krijgen om de successierechten in artistiek natura te voldoen. Op deze ma nier wil men voorkomen dat de erfgenamen grote hoeveelheden .picasso's op de markt „dum pen" en het prijsevenwicht zou den verstoren. Jhqueline en Paulo zijn voorts in onderhandeling met het ministe rie van financiën over een be lastingvrije enclave in de erfenis '■voor Picasso's eigen collectie werken van andere kunstenaars. Deze collectie werd door hen ae> een dag na Picasso's dood op 91-jarige leeftijd. 9 april 1973 geschonken aan het Staatsmu- seum het Louvre. .De collectie, die wordt getaxeerd op vele miljoenen dollars be staat uit 53 schilderijen. Enkele daarvan zijn oude meesters. Het ^..merendeel is van de hand van de grote Franse Impressionisten Z en Picasso's eigen tijdgenoten Matisse. Braqse en Miro. - De donatie van dit „vreemde" deel uit Picasso's collectie was in overeenstemming met de wens van de meester, zoals hij die kort voor zijn sterven ken baar had gemaakt, als enige voorwaarde stelde Picasso dat de prachtige collectie werken die hemzelf sterk hebben ben vloed nooit mochten worden verstrooid maar als gehee! moest worden tentoongesteld in een enkele zaal van het Louvre. Jean Chatelain, de directeur van het Louvre, verklaarde dat het wellicht nog meer dan een jaar zal duren voor de collectie door het publiek kan worden bewon- Geen testament Behalve deze specifieke wens heeft Picasso geen testament achter gelaten. Een Franse wet van recente datum erkent het erfrecht van onechte kinderen, mits het vaderschap voor het 24ste levensjaar wettig en over tuigend is vastgesteld. Een rechtbank in Grasse heeft de aanspraken van Picasso's doch ter Maya uit zijn verhouding met Marie-Therèse Walter, in middels al niet ontvankelijk verklaard omdat zij ouder is dan 23. De aanspraken van ziin andere twee onwettige kinderen uit zijn verhouding met zijn Franse vakgenote Francoise Gi- lot, Claude en Paloma, lopen eveneens en op dezelfde gron den gevaar op de eerste juridi sche horde te blijven steken. De advokaten van Maya, Claude en Paloma hebben aangekon digd dat zij tot de hoogste rech terlijke instantie zullen door vechten. De drie hebben als voorschot op een ver verwijderd vonnis wei alvast hun goedkeuring gehecht aan de donatie van Picasso's privé collectie waardoor er wat dat betreft geen beletsel meer is. Jaqueline en Paulo zijn gebrouil-r leerd met het onechte drietal en de wederzijdse advokaten heb-i ben zich uitermate sceptisch ge-i toond over een eventuele schik-, king in der minne. Bij ontstentenis van een dergelij-, ke schikking kunnen de proces sen in (steeds) hoger beroep ja-i ren blijven slepen". Zo ver klaarde een van de advocaten. Inzet van de onenigheid is niet al leen het enorme fortuin dat Pi casso in de vorm van zijn wer ken heeft achtergelaten. Met, name Claude en Paloma eisen tevens het morele recht op tot, „bescherming" van hun vaders, kunstzinnige erfenis. Jaqueline en Paulo zijn vastbesloten op dit principiële punt geen duim breed te wijken. En intussen is een team kunstken ners en beëdigd taxateurs bezig in Picasso's laatste huis, de vil-i la „Notre Dame de Vie" in* Mougins. Daar en in nog een, aantal geheime bergplaatsen, banen zij zich letterlijk een weg door stapels schilderijen, beeld-, houwwerken etsen, tekeningen, en ceramiek. Er bevinden zich talrijke belang-, rijke en voor het publiek volko men onbekende werken onder, uit de zeer diverse stijlperiodes die Picasso gedurende zijn crea-, tieve leven heeft gekend. Sommige doeken zijn niet afge werkt, want Picasso's tomeloze scheppingsdrift hield hem tot enkele luttele uren voor zijn dood aan het werk. Het merem, deel van de schilderijen en, sculpturen is nog nooit tentoon-, gesteld. „De experts hebben sinds Picas so's dood drie dagen per week, keihard gewerkt aan deze Sysi- fusarbeid" zo verklaarde een, vriend van de familie, „op het moment zijn ze nog maar nau-, welijks halfweg bij het opstellen, van een voorlopige catalogus. Het definitieve overzicht mag niet voor eind dit jaar worden verwacht." „En", zo ging hij voort, „natuur lijk kan niemand ter wereld zich momenteel een juiste voorstel-, ling maken hoeveel de collectie, waard is. Het is trouwens de vraag of men de waarde van deze collectie werken van de grootste kunstenaar dezer eeuw. ooit in geld zal kunnen uitdrukt ken." Pablo met Jacqueline op een Parijs'e boulevard maak meer gebruik van onze uitgebreide service Paulus de Bos kabouter De Hooi- kooi Door JEAN DULIEU 33 Oehoeboeroe keek Paulus een poosje door dringend aan. ,Dat gedoe met die muizen zullen we verder maar laten rusten', sprak hij toen goedgunstig. .Gelukkig', zei Paulus benepen. .Maar jij hebt Salomo iets beloofd', hernam de oude uil en zijn stem klonk opeens weer erg streng, ,en het komt me min of meer voor dat hij' .Het was alleen maar hooi', zei Paulus kleintjes. Op deze onverwachte mededeling zweeg Oehoeboeroe verrast. Hij dacht een poosje na, wiebelend met zijn oorpluimen en vroeg toen: ,Wat betekent dat?' ,Dat weet ik juist ook neg niet', fluisterde Pau lus. .Dat van dat hooi bedoel ik. Maar het was het wel. Oehoeboeroe keek zeer ach terdochtig en kondigde toen aan: ,Ik kom bij je Paulus'. Lucky j Luke Canyon Apache Claude met zusje Paloma wilden in 1966 al dat de meester zijn vaderschap wettig zou erkennen. Utrecht (ANP) - In de reeks ,ak- Museum in Utrecht een tentoon- tua" exposities wordt tot en stelling gehouden van zgn. met 2 september in het Centraal „Eat-Art". Er worden 27 objec- Amsterdam. In Amsterdam wordt dit jaar weer een „Kunst-10- daagse" gehouden, nu van vrij- dag 21 tot en met zondag 30 MOSKOU De vriendschappelij ke wedstrijd tussen de voetbal elftallen van Rusland en Zwe den speelde zonder zijn in bui- Moskou gespeeld, is geëind;gd zonder doelpunten. Het c ftal van Rusland stelde teleur. Zwe den speelde zonder zinn in bui- - tenlandse dienst "werkende" profs, maar met Magnusson en Kindvall. september. In het programma zijn ruim 135 voorstellingen in theaters en musea opgenomen. De toegangsprijzen voor deze feestelijke opening van het hoofdstedelijke kunstseizoen worden beperkt tot één h vijf gulden. Medewerkenden zijn o.a. het Ne derlands Danstheater, het Am sterdams Philharmonisch Or kest, de toneelgroepen Globe, Publiekstheater, Podium (Bob de Lange), Kindertheater Pssst van Herman Frank, groepen uit Japan en Amerika. Toneelgroep De Appel, het Nederlands Ka merorkest, Scapino. het vrou- wenkabaret van Natascha Ema il eis, Haagse Comedie. M-'z'eksollsten zijn o.a. Elly Amerling, Christina Deutekom, Renato Capecchi, Malcolm Fra- ger, Theo Bruins, Theo Olof en Emmy Verhey. ten getoond, die afkomstig zijn uit de Eat-Art-Galerie van Dani- le Spoerri in Düsseldorf. Spoerrin lanceerde de term Eat- Art in 1961 met een expositie van etenswaren in een galerie in Kopenhagen. Hij voorzag de etenswaren van de tekst Atten tion. oeuvre d'art en verkocht ze tegen normale winkelprijs. De eetkunst is een grillige varia tie in de beeldenkunst, waarin voedsel als beeldend middel een belangrijke rol speelt. De kun stenaar vervaardigt zijn produk- ten geheel of gedeeltelijk uit voedingsmiddelen, die als beel dend element zijn geïsoleerd en in een vervreemdende situatie worden gepresenteerd en verhe ven tot een vorm van kunst waarin het cynisme een niet te verwaarlozen rol speelt. Eetkunst wordt ook wel eens be schouwd als anti-kunst, als reactie tegen de conventionele opvattingen op kunstgebied en dus tegen de kunst zelf. Voorts wordt de 'eetkunst benut als be zinning op de westerse wel vaartmaatschappij, waarin som migen zijn begonnen het ge- dachtenloos en onverantwoord consumeren van con overvloe dig aanbod aan te klagen. In de r.nt-A-rt r- '-^re door ri'clc'r'. "n c vervreemding door opeenstape ling, gedeeltelijke vernietiging, verandering e.d. de consump tiedwang te doorbreken. Tania Balacliova (71) overleden ALENCON De Franse, oor- spronkelijk uit Rusland afkom stige actrice Tania Balachova is zaterdag op 71-jarige leeftijd aan een tumor overleden. Ze overleed enkele dagen nadat een film waarin zij optreedt met de Italiaanse acteur Mar cello Mastroianni, aereed was gekomen. Tania Balachova werd in 1902 in Leningrad geboren en deed haar toneelstudie aan het Ko ninklijk conservatorium in Brus sel, waar zij in 1925 «en eerste prijs behaalde. Later verhuisde ze naar Frank rijk waar ze in meer dan veertig toneelstukken heeft opgetreden en waar ze haar eigen toneel school heeft opgericht. Amsterdam Het Leidse Asopos is er-in geslaagd om het Neder lands kampioenschap in de on- gestuurde vier te behalen. De pleeg met de München-gangers Maan en Van de Enden op slag liet in de finale op de Amster damse Bosbaan z'jn concurren ten ver achter zich. Of de ploeg zal worden uitgezonden naar de Europese kampioenschappen die binnenkort in M-skou v/orden gehouden is nog niet bekend. De Technische Commissie zal zich daar woensdag over beraden. Meer over roeien vindt u elders in dit blad. Suske en Wiske De Poppen- pakker uhtussm in hlt i Vddrombenjezovertlrie-) (Hei, litre Pierrot,iltrerlditi poppemoe ^vddrwiskeVisr7/111 zenu 1 Denktjsdrnnnielddn.Schd- l nulleke. Hier hoor jt thuis! Y Kijk,tv] zijnzo blij jouw ons) f\ WHier kunnen we onszelf te hebben/ F^00r<j mf5en *'Jn,J Jk moei je wdt YV/dl wilje zef Pierrot')^

Leidse Courant | 1973 | | pagina 6