MdaetScHi/ta/ni VIER GEHANDICAPTE KINDEREN KOMEN OM BIJ BRAND IN TEHUIS Bloedbad Athene.» 3 doden, 55 gewond Voor twee ton juwelen gestolen in Wassenaar Kaakhreuken omgeven Schots voetbalseizoen Deuren en tuinhekken waren gesloten SPORTTRIBUNE Ontkenning guerillagroepen Opnieuw problemen met Skvlab Batista overleden NEDERLANDSE ATLETIEK IS ARMOETROEF Haai in Zeeland Liberiaanse tanker aan de grond Mgr. Simonis cloet oproep aan jeugd Rotsblok bedreigt stadje 64e JAARGANG No. 119574 MAANDAG 6 AUGUSTUS 1973 Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003- Bank: Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur: dra. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0.30 per mm. Telefoontjes 2.60. Klachten bezorging: tel. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week 2.15; kwartaal 27.76. jaar 108.20. Losse nummers 35 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLlAND TV-SELECTIE VOOR VANAVOND Ned. I: 20.21 uur Een man van gezag, tv-serie; 21.10 uur De dag van de Derby, races op Ep som; 22.00 uur Marty Feldman Comedy Machine. Ned. 11: 20.22 uur Peyton Place; 22.00 uur Televizier-magazine, o.a. met een historisch overzicht van de strijd in Cambodja, do situatie van werkloze mijnwer kers in Limburg en een discus sie over celtherapie. WISSELENDE BEWOLKING. Minimumtemperaturen ongeveer 13 graden, maxima morgen rond 20 graden. Morgen zon op 05.11, zon onder 20.20, Scheveningen hoogwater 08.58 en 21.30, laagwater 04.33 en 17.00. In Hiroshima herdacht men gisteren het feit dat 28 jaar geleden een atoombom het grootste deel van de stad verwoeste en duizenden de dood vonden. Gisteren wer den bij het Vredesmonument in de stad duiven losge laten. Het gebouw van de Kamer van Koophandel links op de achtergrond, staat er nog net zo als het er 28 jaar geleden na de bom uitzag. DUNDEE (UPI Professor A. D. Hitchen van de tandheelkundige faculteit van de universiteit van Dundee in Schotland heeft ver klaard dat huwelijkssleur de enige verklaring is die hij kan vinden voor het feit dat er een stijging is in het aantal Schotse vrouwen tussen de dertig en veertig met gebroken kaken. Hitchen heeft geconstateerd dat er twee maanden - april en septem ber - zijn, waarin gebroken kaken meer dan anders voorkomen. In deze maanden sluit en opent het Britse voetbalseizoen. Als sleur in het huwelijk inderdaad voor de kaakbreuken verantwoor delijk is, aldus professor Hitchen, ..dan gaat het om meer katholie ke dan andere huwelijken, vanwege de zeldzaam voorkomende echt scheidingen". HEERDE In de afgelopen nacht heeft een brand in het particulier verpleegtehuis voor lichamelijk en geestelijk gehandicapte kinderen „Huize Witman" in Heerde (Gld) het leven geëist van vier kinderen, drie meisjes en een jongen. Het vuur was ontstaan in het dagverblijf op de eerste etage van een nieuwbouwvleugel. Door hulpgeroep van de kinderen waren de familie Witman en drie personeelsleden wakker ge worden. Ook kwam spoedig hulp van buitenaf. De hulpverlening werd echter bemoeilijkt doordat vrijwel alle deuren en de tuin hekken gesloten waren. Het hele gebouw stond spoedig vol rook. Drieënveertig kinderen konden ongedeerd naar buiten worden gebracht. De vier slachtoffers zijn door verstikking omgeko men. Zij sliepen op een kamer nabij het dagverblijf. Het zijn een 18-jarig meisje uit Ensche de, een 21-jarig meisje uit As sendelft, een 29-jarig meisje uit Utrecht en een 19-jarige jongen uit Vught. De brandweren uit Heerde, Wa penveld en Fattem waren de brand spoedig meester. De kin deren werden overgebracht naar een nabij gelegen revalida tiecentrum voor bejaarden, waar voor het personeel meteen groot alarm werd geslagen. In de loop van de dag is voor de kinderen een ander onderdak gezocht. Een aantal zal opgeno men worden in een verpleegin richting in Apeldoorn die al eer der kinderen opnam toen vorig jaar ook brand uitbrak in Huize Witman. In een van de gebouwen van Huize Witman" in Heerde is vannacht brand uitgebroken. In het tehuis zijn geestelijk en lichamelijk gehandicapte jonge ren ondergebracht. Vier patiën ten kwamen om het leven. REIMS (AFP/RTR) Bij het Franse Rethel, even ten noor den van Reims, is zaterdag een touringcar met Franse toeristen uit een bocht gevlogen en in een sloot terecht gekomen. Zes per sonen zijn om het leven geko men, 40 licht en 2 ernstig ge wond. ATHENE, (AP/Rtr) Palestijnse guerrilla-groeperingen hebben ontkend iets te maken te litbben met cle schietpar tij op het vliegveld van Athene, waarbij gisteren drie mensen zijn gedood en 55 gewond De aanslag wordt toe geschreven aan „verdachte krachten di-e erop uit zijn de Palestijnse strijd te ondermijnen". Er wordt een verge lijking getroffen met de kaping van het Japanse toestel dat onlangs in Libië werd opgeblazen. WASSENAAR Voor engsveer twee ton aan juwe len is vannacht gestolen uit de juwelierswinkel Van dar Illeij aan de Wassenaarse Langstraat. De inbraak v. _rd gepleegd door twee of drie' ver moedelijk gewapende mannen. De etalageruit van de juwelier werd om twaalf uur iftet een lange betonnen paal ingegoooid waarop de alarminstallatie in werking trad. Omwonenden belden de politie. Toen diverse omwonenden uit de ramen van hun huizen naar buiten keken za gen zij een man op het trottoir die vermoedelijk met een vuurwapen op de ramen mikte. Binnen enkele minuten was de gehele winkel leeggeroofd en de buit in cassettes in een donkerkleurige per sonenauto geladen. De auto werd vanmorgen teruggevonden bij de Wassenaarse Slag tegenover het hotel Duinoord. De wagen stond tot aan de assen in het zand. In de omgeving werden de lege cassettes terugge vonden. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. Ooggetuigen beschrijven de aan slag in Athene als ,,een ware slachting. Vrouwen en kinderen waren helemaal overdekt met bloed", aldus een Amerikaanse tandarts. Hij verteld? dat hij mee andere passagiers stond te wachten op de bussen die hen naar het toestel voor Tel Av:v zouden brengen, toen hij de twee Arabieren bij de veilig heidscontrole zal staan. Plotse ling haalden ze automatische wapens uit hun koffers en be* gonr.en op de menigte te schie ten. Ik liet me op de grond val len. De kogels vlogen aan alle kanten om me heen". De Arabieren hebben ook hand granaten geworpen tussen de passagiers, waardoor velen ver wondingen opliepen door kapot- spr.ngende ruiten. Vervolgens dreven ze een twinkgiad passa giers in een hoek van de ver trekhal en dreigden hen te zul len doodschieten als ze niet on gehinderd naar het Midden-Oos ten zouden kunnen vertrekken. Ma korte tijd gaven ze zich evenwel over aan dp Griekse politie. De twee plegers van de aanslag, be:den 21 jaar oud, zeggen tot de Zwarte September te beho ren en in Libië te zijn opgeleid. Het was hun bedoeling de pas sagiers te doden die met een TWA-toeste! naar Tel Aviv zou den vertrekken. Vc'gcns sommige ooggetuigen be hoorden ook twee vrouwen tot de aanslagplegers. Anderen ver telden evenwel dat deze twee optraden als tolken. Zij werden door de politie meegenomen. Het was de tweede Arabische overval in Athene binnen een maand. Op 19 juli hield een Arator v.'j Men gijzelaars in een hotel gedurende v jftien uur vast, voordat hij zich overgaf aan een delegatie Arabische di plomaten die hem near Koeweit bracht. Kort tevoren had hij vergeefs geprobeerd het kantoor van de Israëlische luchtvaart-1 maatschapij El Al in Athene te overvallen. KAAP KENNEDY (Rtr) Het skylab-project heeft te kampen met een nieuw probleem in het koelstelsel van het ruimtelabo ratorium. Hierdoor zal de duur van de missie mogelijk bekort moeten worden. Er zijn lekken gevonden in onderdelen van het koelsysteem waarvan het ruim tevoertuig afhankelijk is voor het goed functioneren van het electronische stelsel. Vandaag maken Lousma en Gar- riott een ruimtewandeling om herstelwerkzaamheden te ver richten. Van onze sportredactie DEN HAAG De Nederlandse atletiek maakt al jaren geen indruk meer, slechts door de prestaties van de da mes werd zo hier en daar nog een succesje geboekt. Tijdens de halve finales van de Europa-Cup in Sittard bleek ook die verwachting een illusie, want meer dan een vierde plaats in deze landenwedstrijd zat er niet in. Duitsland won met overmacht. De enige verrichtingen die opvielen waren de tweede plaatsen van Mieke van Wissen en Anneke de Lange. Ook Lia Stalman bracht het er bij het discuswerpen redelijk van af. De rest was echter armoe-troef. Verder stond het afgelopen weekeinde in het teken van de draversderby, gewonnen door Lento li met pikeur Wim Velis, de nationale roeititclstrijd, met Gerard van Enst als een verrassende skifkampioen, en de Grand Prix van West-Duitsland. Hoewel deze race zonder on gelukken verliep, ontsnapte de befaamde ..veiligheids prediker" Van Harnstein twee keer aan de dood. Een week voor de start van de voetbalcompetitie bereik te het verjongde FC Den Haag niet wat het wilde. Door een in de laatste minuten opgelopen nederlaag van 01 verspeelde de ploeg wèl veel sterker dan Hannover '96 de vette premie van 10.000 Zwitserse francs. Trainer Teunissen: ..Ik kan mijn spelers niets verwij ten. Zij liepen het vuur uit hun schoenen." HAAMSTEDE Een haai van circa drie meter lengte heeft zaterdagmiddag voor de nodige opschudding gezorgd voor de kust bij de Zeeuwse badplaats Westenschouwcn, ten zuiden van Haamstede. Enkele badgasten ontdekten het dier omstreeks half vier. De reddingsbrigade haalde in samenwerking met de rijkspolitie enkele zwemmers uit het zeewater en probeerde het dier ver geefs te vangen. De schipper van de strandreddingbot, die ook was ingezet, kreeg het beest wel aan de haak, maar de haai wist op het laatste ogenblik weer in het water te ontko- Men vermoedt, dat de haai bij westenschouwen dezelfde is, die eerder deze week -onder meer werd gesignaleerd in het Zeeuwse plaatsje Nieuwvliet bij Cadzand. Allende weigert 1 ontslag van regering SANTIAGO (Reuter) De Chi- leense regering vsn Salvador Allende heeft gisteravond haar ontslóg ingediend „vredes-dia- logg", met de oppositie meer kans van slagen te geven. Al lende heeft het ontslag gewei gerd. De vredesbesprekingen tussen Al lende en zijn voornaamste poli tieke tegenstander Patricio Ayl- win, de leider van christende-j mocraten, waren eeder op de dag vastgelopen op het stuk van de samenstelling van het linkse coalitiekabinet. Aylwin, de lei der van christendemocraten, van het linkse coalitiekab'n t Alylwin liet weten dat hij de dialoog niet wilde voorzetten als Ajlende in zijn regering geen militairen zou opnemen. ^NSCHEDE Het autoverkeer irt Enschede en Hengelo is za- terdagmiddag ernstig ontwricht door een massale fietstocht van naar schatting 3500 fietsliefheb- j bers. De tocht die als sluitstuk j I van een langdurige fietspromo- tie door een plaatselijk dagblad werd georganiseerd, trok onver- Wacht veel belangstelling. De bombardementen op Cambodja zorgen iedere keer weer voor radeloosheid en verdriet. Een Cambodjaanse vrouw loopt hier huilend langs de puinhopen van wat eerder op de dag nog haar huis was. (Meer over Cambodja elders in dit blad). MILFORD HAVEN (UPI) Ter hoogte van de Britse oliehavcn Mil- ford Haven in Wales is gisteravond de ruim elf duizend ton metende Liberiaanse tanker Dona Marika aan de grond gelopen. Het gevaar bestaat dat het schip in tweeën breekt. De Dona Marika vervoert 5.000 ton licht ontvlambare vloeistof voor de industrie, waarvan een gedeelte in zee gestroomd is. De bemanning is, toen de zee wat gekalmeerd en het laag getij was, aan land gewaad MIAMI (UPI) - De Cubaanse oud-dictator Fulgencia Batista Is vannacht in een hotel in het Spaanse Marbella aan de Mid- dellandse-zeekust overleden aan een hartaanval. Dit hebben vrienden van de familie meege-1 deeld. Sedert zijn vlucht uit Cuba op 1 januari 1959 woonde hij in Estoril, Portugal, in bal lingschap. Prijzen en lonen voornaamste knelpunten Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Bij een opinie-on- procent het voeren van een ruim een derde van de onder vraagden geantwoord dat de re gering allereerst lonen en prij zen in evenwicht moet brengen. Vorig jaar augustus vond 38 percent het voeren van een loon- en prijsbeleid de eerste opdracht voor het kabinet. Negentien procent vindt dat de re gering het milieubeleid voor rang moet geven. Vorig Jaar vond 33 procent van de onder vraagden dat de woningbouw verreweg de voorkeur moest hebben. :n juli van dit jaar was dat percentage tot minder dan de helft teruggebracht (16). Vijftien procent meent dat aller eerst de werkloosheid moet worden bestreden (vorig jaar 22 procent.) Leiden Tijdens de plechtig gecelebreerde hoogmis ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van de Haagschc Schouw parochie aan de Rijndijk heeft mgr. A. Simonis, bisschop van Rotterdam, een drin gend beroep gedaan op de jeugd d.m.v. kerkbezoek een steun te zijn voor de katholieke kerk in Nederland. Hij wees op de belang rijkheid van het gemeenschappelijk doen (vooral dc zondagviering) welke, zo zei de bisschop. ..een van de belangrijkste bestanddelen is voor een langdurig parochieel bestaan". De honderden toehoorders in het tot de laatste plaats bezette kerkge bouw luisterden bijna een half uur lang naar de jubilcumtoespraak van de bisschop. Aan de hoogmis ging een plechtige intocht vooraf welke helaas niet zoals gepland buiten feeselijk werd opgeluisterd maar. vanwege het slechte weer. vanuit de sacrestic werd ingezet. In de kerk ontbrak het beslist niet aan sfeer. Prachtige bloemstuk ken en meerstemmige Nederlandse liederen zorgden voor een pas sende omlijsting. Pastoor F. J. M. Kribbcleg; „Kerkelijk gezien is het een zeer geslaagd feest geweest. Hopelijk is de enorme belang stelling van blijvende aard". (Van onze correspondent) Lyon De 1500 Inwoners van het Franse stadje Nantua bij Lyon zijn het afgelopen weekeinde tij delijk geëvacueerd omdat een enorm rotsblok van 12.000 ton, dat sedert onheuglijke tijden op een berg aan de rand van de stad in evenwicht hangt, naar beneden dreigde te storten. Zaterdag verschoof het rotsblok 4 cm. Experts hebben later vast gesteld. dat hi| nog Imeter kan verschuiven voordat er ge vaar (I waarna de bewo ners terugkeerden. Er is nu een plan opgesteld de rots met ex plosieven onschadelijk te ma ken. De afgelopen CO jaar ver plaatste de rots zich 4 meter.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1